GOLDEN FICTION WERKTIJDVERKORTING GEMENGD LANDBOUWBEDRIJF Nederlanders HOOFDPIJNPOEDERS Franse melkstaking tijdelijk opgeschort Raketproef Operatie Snapshot' VERBETEN STRIJD OP MOOIE BAAN TE ZIERIKZEE Maleisische vissers beroofd door Indonesische marine Kloostenveg Haamstede wordt vernieuwd Groter margarineverbruik Voor rokers met een eigen stijl U een speciale matras! matrassen ZIERIKZEESCliE NIEUWSBODE Dinsdag 6 oktober 19G4 No. 19GG2 Ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES! Grot<* verschillen in arheirisgehruik hij het melken DUN HAAG, 5-10. Het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationa lisatie te Wapeningen heeft tussen 19G0 en 1962 op een lG-tal gemengde landbouwbedrijven in oostelijk en -zuidelijk Nederland de mogelijkhe den onderzocht om het werk in een gemiddeld 48-urige werkweek uit te voeren. Anders dan bü soortgelijke proeven in zuidwest-Friesland ge schiedde, werd, om een gunstige dagindeling te krijgen, niet het mor- genmelken verlaat, maar het mid- dag(avond) melken vervroegd. Over dit onderzoek is nu een uit voerig rapport verschenen. Als re sultaat wordt daarin gemeld, dat ongeveer een derde van de bedrijven erin slaagde, de nagestreefde korte werktijd van gemiddeld 48 uren te bereiken of zeer dicht te benaderen da t een derde een redelijke werktijd heeft kunnen realiseren, echter niet tot de gestelde grens en dat een der de lange werktijden heeft behouden. Van de 16 bedrijven waren er 6 met een arbeidstijd van 46-50 uur per weck, 5 met 50-54 uur, twee tnet 54-58 uur en 3 met meer dan 58 uur. Bij het melken kwamen zeer gro te verschillen in arbeidsgebruik naar voren. Hel handmelken vroeg onge veer 150 manuren per koe, het ma chinaal namelken circa 65 en volle dig machinaal namelken 40. Op de zuidelijke bedrijven was het arbeidsverbruik per koe lager dan op de oostelijke bedrijven, een ver schil dat alleen bij de grotere melk veestapels mede uit de toegepaste methode van melken was te verkla ren. Voor een aantal bedrijven waar men er niet in geslaagd is de werk tijd drastisch te bekorten had een betere arbeidsmethode bij het mel Ingezonden mededeling PER ETUI VAN 6 EN 12 ken sterk kunnen bijdragen tot ver korting van de arbeidstijd. De rundveeverzorging Bij de rundveeverzorging varieert het arbeidsverbruik van 30 tot 100 manuren per koe. Verschillende be drijven zijn er in geslaagd door het toepassen van arbeidsbesparende maatregelen het arbeidsverbruik drastisch te beperken. In zuid-Ne derland lag het arbeidsverbruik ten behoeve van de veeverzorging ge middeld 13 uren per melkkoe lager dan in Oost-Nederland. Evenals bij het melken kan hire gesteld worden dat een lager arbeidsverbruik voor de veeverzorging op sommige be drijven zeker tot meer werktijdver korting had kunnen leiden, zonder dat daarvoor grote investeringen no dig waren geweest. De financiën Het bleek niet mogelijk het effect van de werktijdverkorting op het financiële bedrijf sresultaat na te gaan. Wel is uit het onderzoek ge bleken dat op verschillende bedrij ven, waar het arbeidsverbruik per arbeidseenheid vrij hoog was, de werktijd verder had kunnen worden verkort. PARIJS, 5-10. Van de zyde van het Franse ministerie van landbouw is medegedeeld, dat de melkboeren in de Oostfranse departementen van Moezel en Maas hebben besloten hun slaking, die thans zeventien dagen heeft geduurd, tijdelijk op te schor ten. Dit besluit werd genomen nadat de regering een aantal bestrijdings maatregelen tegen de stakingen ge nomen heeft, waaronder het niet meer heffen van invoerrechten op de meeste vormen van melkinvoer in Frankrijk. De Franse regering heeft tot dusverre de eis der stakers tot verhoging van de groothandelsprijs voor melk niet willen inwilligen. Deze verdere verkorting van de werkweek zou in die gevallen geen of slechts een zeer geringe daling van het inkomen tengevolge hebben. De improduktieve reserve, die op de meeste bedrijven aanwezig was, was in veel gevallen groter dan nodig was voor het bereiken van een ge middeld 48-urige werkweek. WASHINGTON, 5-10. De Ameri kaanse luchtmacht zal het komend voorjaar een raket in een baan om de aarde trachten te brengen, die wordt voortgestuwd door middel van een kleine Ionen-kernreactor, „Snap -10a" geheten, zo is maandag offi cieel in Washington bekendgemaakt. Deze proefneming zal de naam .Ope ratie-Snapshot' krygen. Zy kan van groot belang zijn voor toekomstige interplanetaire vluchten. Kortgele den is al een proef met een raket van dit type genomen en de Ionen- motcr had toen „perfekt" gefunctio neerd. Zorg minder voor Labour-leider LIVERPOOL, 5-10. De „schreeu wende lord Sutch", een 22-jarige Engelse liedjeszanger, kwam maan dag een halve minuut te laat om zich te laten inschrijven als kandi daat van de door hemzelf opgerichte „nationale teenagerpartij" voor de komende algemene verkiezingen. De langharige, in dienst van een pira tenzender zijnde technicus, had met de Labour-leider Harold Wilson in diens eigen kiesdistrict Huyton bij Liverpool in het strijdperk willen treden. Het verkiezingsmanifest van „lord Sutch" bevatte plannen om ridderorden te verlenen aan de „Beatles" en om maatregelen tegen mensen met lang haar strafbaar te stellen. „Lord Sutch" kwam maandag niet alleen te laat, ook bleek hij niet in het bezit van de vereiste papieren. Dat had vrijdag j.l. ook al zijn in schrijving in de weg gestaan. Jeugdige Schouwse wielrenners dienden zicli aan ZIERIKZEE, 5-10. Door de jong ste successen welke onze wielren ners by de in Frankrijk gehouden wereldkampioenschappen hebben weten te boeken is de populariteit van deze tak van sport de laatste maanden by de jeugd weer aanmer kelijk toegenomen. Opmerkelijk is wel het grote aantal aanvragen om licenties welke het bureau van de K.N.W.U. de laatste tijd te verwer ken heeft gekregen. Prestaties die door Tiemen Groen zyn geleverd zijn hier zeker niet vreemd aan. Ook op Schouwen-Duiveland be gint men weer belangstelling voor de wielersport te voelen, wat duidelijk bleek uit de belangstelling voor de zaterdagmiddag door de firma A. van Hese te Zierikzee georganiseerde wedstrijden op het fraaie parcours langs de Havendijk. Niet minder dan 27 jongens van 11 tot en met 14 jaar verschenen aan de start bij de wed strijd op gewone fietsen over 4 ron den (18 km). Het werd een bijzon der aardige wedstrijd, waarbij de leeftijd en het beschikbare materiaal wel een grote rol speelden. Vol over gave streden de jeugdige coureurs echter, zelfs in de achterste gelede ren, om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Hoogerhuis en Krista- lijn waren wel de grote mannen. Reeds bij de start staken zij hun neus aan het venster, om spoedig gezamenlijk het peloton vaarwel te zeggen. Nadat Hoogerhuis in de eerste twee ronden de sprint had weten te win nen, begon hy aan een solo, welke hjj steeds meer uitlopend met succes wist te bekronen. Kristalyn werd onbedreigd tweede, waarna een uit zes jongens bestaand peloton ver scheen, waarvan F. Kooman de sprint wist te winnen. De uitslag was: 1. C. Hoogerhuis, Renesse; 2. J. Kristalijn, Brouwers haven; 3. F. Kooman; 4. A. Struik; 5. A. de Jonge; 6. T. Boer; 7. C. Clerx, allen te Zierikzee; 8. F. Wurth Brouwershaven; 9. L. van Bloois, Brouwershaven; 10. J. Struik; 11. J. Dekker; 12. L. Stuik; 13. H. Douw; 14. H. Mast; 15. K. Schoonakker, al len te Nieuwelingen Hiei-na verschenen 12 nieuwelin gen aan de start voor een trainings- rit over 10 ronden. De enige vreem deling uit dit gezelschap, H. Mol uit Lewedorp, nam reeds in de eerste ronde 150 meter voorsprong. Op een groepje, bestaande uit Evertse, In Sjiraz, in het zuiden van Per- zië, zijn maandag zes stamhoofden door een vuurpeleton terecht gesteld wegens opstand tegen de regering en het saboteren van het landhervor mingsprogramma. KOEALA LOEMPOER, 5-10. Ma leisische vissers hebben maandag een buitenlands schip, dat hen za terdag van schepen en uitrustingen ter waarde van ongeveer 175.000 gulden had beloofd, geïdentificeerd als een oorlogsschip van de Indone sische Tnar.ne. De identificatie vond plaats door middel van silhouetten van Indone sische schepen, hun getoond door de politie. In Port Swettenham deelden zij mee dat het schip zeer groot was en drie kanonnen nah. Volgens hun verklaring waren zij aan het vissen in de internationale wateren van Straat Malakka met een vloot van 40 schepen toen het oorlogsschip na derde. Elf boten wisten te ontsnappen. Zij werden beschoten met kleine wa pens. 55 vissers werden aan boord van het oorlogsschip genomen, doch 43 van hen werden 12 uur later in vier van hun schepen weer vrijgela ten. De andere 12 mannen zijn nog niet teruggekeerd. een visgraag volkje LONDEN, 5-10. De Nederlanders zijn een visgraag volkje, zijn niet half zo bezeten op tuinieren als de Engelsen en brengen voor het over grote deel hun vakantie in eigen land door, zo blijkt uit een west- Europees overzicht over vrije-tijds- besteding dat in het nieuwe Londen- se dagblad „The Sun" is verschenen. Voor de honderdduizenden Neder landers die hun vakantie in het bui tenland doorbrengen, blijken de lan den rondom de Middellandse zee bij zonder aantrekkelijk. Volgens het overzicht komt Ne derland op de op een na laatste plaats wat betreft het aantal per sonenauto's - een op elke twaalf in woners, tegen een op zes in Dene marken, een op vijf in Frankrijk, een op zeven in Engeland en Duitsland, een op acht in België en een op 40 in Spanje. Maar er zijn bijna 200.000 Neder landers aangesloten bij allerlei hen- gelclubs: een sport die in Italië nog al duur schijnt en in Duitsland op vele plaatsen onmogelijk vanwege de vervuiling van het water. Skiën is niet erg populair in Ne derland evenals in Denemarken, maar zes miljoen Duitsers, twee mil joen Fransen en een miljoen Belgen trekken jaarlijks naar hun winter sportcentra. KERKNIEUWS Oud Geref. Kerk OOSTERLAND. Donderdagavond 8 oktober a.s. om 7 uur hoopt voor de Oud Ger. Gemeente in het Groe- nendaal op te treden ds. E. du Mar- chie van Voorthuijzen, predikant der Oud Ger. Gemeente te Leersum. ILAAMSTEDE. 5-10. Het slechtste stukje verkeersweg van het eiland ligt in Haamstede en vormt de ver binding van het dorp met de omge ving vliegveld, vuurtoren en Renes se, beter bekend onder de naam Kloostenveg. Aan deze toestand gaat nu een einde komen. Vorige week heeft de Provinciale Waterstaat de vernieuwing aanbesteed. Voor bijna drie ton zal de firma v. d. Dries uit Zierikzee de weg gaan vernieuwen. Van karrespoor in de jaren 1900 gaat de Kloosterweg dus een ingrij pende verandering tegemoet. De nieuwe weg wordt rechtstreeks aan gesloten op de Provincialeweg naar Serooskerke, waarbij de omloop langs slagerij De Jonge komt te ver vallen. Rechtdoor sluit de Provincia leweg dus in de toekomst aan op de Kloosterweg, waarbij het huis van de heer J. D. van Nieuwenhuize ge sloopt moet worden. Het nieuwe weggedeelte loopt dan door tot bij de driesprong Boslust, waar de si tuatie ook geheel gaat veranderen. Momenteel loopt de weg naar Re- nesse met een aftakking naar het vliegveld. De rijweg wordt 7 meter breed, terwijl aan de oostzijde een fietspad komt van 2.70 meter en aan de westkant een voetpad van 1.80 meter breed. De wegkruisingen wor den in straatsteen uitgevoerd, terwijl het overige wegdek in koud-asfalt haar voltooiing zal vinden. De weg zal klaar moeten zijn in juni 1965, dus net voor het volgende seizoen haar hoogtepunt zal vinden. De Kloosterweg ligt door een uit ermate mooi natuurgebied. Door de grote verbreding van het wegdek zal van dit mooie natuurschoon weer wat opgeofferd moeten worden. On geveer 4 a 5.000 m2 groen houtgewas zal gerooid moeten worden, bijna alles eigendom van het slot Haam stede. Aan de oostkant zullen ook enige bomen moeten sneuvelen, om dat hier een hulpweg aangelegd wordt, zodat het vekeer ongehinderd voorbij de uit te voeren werkzaam heden kan rijden. Deze weg wordt vijf meter breed. Grote blikvanger echter is de boom. Iedereen kent deze ongeveer twintig meter hoge en vele tientallen jaren oude populier die precies mid den op het fietspaad staat, waardoor het tweewielig verkeer een ommetje moet maken rond de enorme stam heen. Nog enige maanden en deze woudreus zal er niet meer zijn, om dat ze terwille van 't verkeer plaats moet ruimen. Voor het toekomstige verkeer dat elk jaar toeneemt zal de Kloosterweg in haar nieuwe gedaan te een grote vooruitgang betekenen. DEN HAAG, 5-10. Naar het Pro- duktschap voor Margarine, Vetten en Oliën aan de hand van cijfers van het Produktsohap voor Zuivel mede deelt heeft 'het verbruik van boter in Nederland in de periode van 30 december 1963 lot en met 27 juni 1964 29.339 ton bedragen tegen 34.898 ton in de eerste helft van verleden jaar. Het verbruik van boter per hoofd van de bevolking op jaarbasis verminderde van 5,85 kg. tot 4,86 kg. Het verbruik van margarine is in de eerste helft van dit jaar vergele ken met dezelfde periode van het vorig jaar gestegen van 113.168 tot 117.111 ton. Per hoofd van de bevol king en op jaarbasis iberekend nam het margarineverbruik toe van 18.98 kg. tot 19.77 kg. Ingezonden mededeling Wurth en de Jong. De rest lag al spoedig over het gehele parcours verspreid. Ondanks de verwoede po gingen van de achtervolgers, waarbij C. den Ouden zich nog heeft weten aan te sluiten, slaagden zij er niet in koploper Mol ernstig te bedrei gen. In fraaie stijl wist Mol zich steeds verder van zijn achtervolgers te distanciëren. Een poging van den Ouden om bij de achtervolgers weg te lopen leidde schipbreuk, daar hij spoedig weer tot de orde werd ge roepen. Wurth en Evertse stelden herhaaldelijk pogingen in het werk om te ontsnappen. In de laatste ronde gelukte dit Evertse, waardoor hij nog met ruime voorsprong als 2e over de eindstreep ging. Uitslag: 1. H. Mol, Lewedorp, 1 uur 7 min.; 2. W. Evertse 1 uur 10 min.; 3. A. Wurth, Brouwershaven 1 uur 10 min. 30 sec.; 4. C. den Ouden, Bruinisse 1 uur 12 min. Al met al een bijzonder geslaagde sport middag, waarmee de heer Van Hese en zijn helpers zeker beloond zijn voor het vele werk dat zij hier voor hebben moeten verzetten. Naar wij hopen zal dit door meerdere wieler-activiteiten worden gevolgd, waarbij men volgend jaar een wed strijd voor amateurs of nieuwelingen zal weten te organiseren. U kunt 'n Amerikaan roken... U kun t ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Colden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. MORGHAN, dé magiër Ingezonden mededeling fabrikarrte van de békende DRAKACEL matrassbn. LEIDSE MATRASSEN FA BRIEKEN N.V. HANSENSTRAAT 71-77 LEIDEN TEL. 01710-20161'20456 „Ik weet, dat ge u ongerust maakt over mijn dochter Silvia, heer", zei graaf Alwyn ernstig tegen Aram die voor zijn bed zat. „Ge vreest dat een vereniging met Mor- ghan haar ongelukkig zal maken, niet waar?" „Ik vrees dat Morghan een schurk is!" zei de avonturier snel. „Waarom zoudt ge de hand van uw dochter geven aan een zo geheimzinnig persoon?" De zieke gebaarde zwakjes met de hand. Ik deel niet geheel uw mening over Mor ghan!" mompelde hij vriendelijk. „Maar zélfs als het zo was, welke keus zou me dan nog overblijven? Ge bent jong, heer! De jeugd begrijpt niet altijd dat er mach ten zijn, tegen welke men zich niet kan verzetten". En op dat zelfde moment, maar in een ander deel van do stad, raadpleegde dc ge heimzinnige wijsgeer Gahmoir zijn kris tallen. bol en keek vorsend naar het gelaat van Silvia, die onbewegelijk tegenover hem zat. „Tscha!" kraakte de grijsaard met scherpe stem, ,ge bent gekomen om te ver nemen of ik uw vader kan genezen met zijn geheimzinnige ziekte.en ik tast rond in mijn kennis om het antwoord te vinden! Maar zeg mij eerst: zijt ge tot alles bereid om graaf Alwyn weer beter te ma ken?" „Tot alles!", herhaalde het meisje onbe wogen. „Zeg mij, wat wil men van mij?" „Het lot der mensen is met elkaar ver bonden als een koord!"Gahmoir liet z'n stem dalen. De flikkerende kaars wierp grote schaduwen op zijn gezicht. „En alles wat bestaat heeft een betekenis, m'n meisje! Ik, die de geheimzinnige tekenen der die renriem ken, ik heb de loop en de invloed bestudeerd van de planeten. Het wordt me duidelijk dat ik uw vader zal kunnen ge nezen! Maar op één voorwaarde „Op welke voorwaarde?" vroeg ze be zorgd. Geld? Rijkdom? Wat wenst ge?" De grijsaard schudde het hoofd. „Ik vraag niets voor mezelf!" kraakte hij. „Maar de sterren tonen duidelijk aan, dat er slechts één middel is om graaf Alwyn de heilzame invloed van de onbekende ster Anaxinos te doen verkrijgen. Eerst moet ge erin toe stemmen te huwen met een man, Morghan genaamd Silvia maakte een gebaar van schrik. „Morghanherhaalde zij verblekend. „Wat? en waarom?" „Wat bent ge jong! Tscha, tscha mompelde de geleerde geheimzinnig. „De jeugd begrijpt niet altijd, dat er machten zijn waartegen men zich niet kan ver zetten!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 3