12-17 oktober SPAREN IS GROEIEN meer comfort met Esso Gas RAIFFEISEN-SPAARWEEK Zierikzeese Jeugd Rode Kruis bracht groot feestprogamma Weerstond 'Unitas' dreigende ondergang? Met Esso bent u beter uit! Bekroonde eindspelcompositie schaken (Jevarieerile ontspanning voor patiënten Delta-ziekenhuis Ingezonden mededeling (Va een Rode Kruis-medewerker) ZIERIKZEE, 5-lü. - Het Jeugd Rode Kruis van Zierikzee heeft zaterdag voor de patiënten van de psychiatrische inrichting van de gemeente Rotter dam, het Deltaziekenhuis, het enkele jaren geleden gevonden „recept" her haald: een ontspanning in velerlei variaties als onderdeel van een uitge breid therapieproces. Het Zierikzeese gezelschap van ongeveer 35 mensen, die omstreeks elf uur b|j het Deltaziekenhuis in Poortugaal arriveerden, hebben met hun kon takten en gesprekken met en tot de patiënten de wereld buiten het Delta- ziekenhuis in een nieuw daglicht geplaatst. Zaterdag hebben de bewoners- van deze inrichting opnieuw ervaren dat er buiten het ziekenhuis belang stelling voor hen is. Het gebod van de „naastenliefde" is op ruime schaal geëtaleerd. Een feestelijk programma is daar uitgevoerd, gekapseld in een strak afgewerkt tijdschema. Het hoogtepunt van deze dag lag in de grote, tentvormige recreatie zaal waarin de patiënten zich om half twee hadden verzameld. En ze hebben weer gekeken naar de vele fraaie geschenken die door zeven Zierikzeese scholen waren uitge stald. Nuttige werkstukjes die de ko mende week weer zullen verspreid worden over de diverse paviljoens en waarvan de patiënten mogen zeggen: dat is mijn eigendom. Leer lingen van de volgende scholen le verden voor het Deltaziekenhuis werkstukjes van vele uren hand vaardigheid tijdens de school-les- uren: St. Willibrordusschooi, lage re technische school, openbare u. 1. o. school, christelijke u. 1. o. school, iandbouw-huishoudschoo! „Prin ses Juliana", lagere land- en tuin bouwschool „De Kluut" en de r. k. modevakschool. Een lange lijst van geschenken, die bestond uit: nestkastjes, spijker- bakken, plantentafeltjes, boekenrek ken, papierbakken, groentebakken, vogelhuisjes, pcckct-boekenrekken, pcetsdozen, lektuurbakken, voete bankjes, witte en zwarte kaarsen standaards kompleet met witte en rode kaarsen, handwerkbakjes, kus sens, asbakken, boekenleggers boek omslagen, lunch kleedjes, schoi'tjes, tafelkleedjes, servetten. De feestelijke middag werd ge opend door het hoofd van het Jeugd Rode Kruis en Jongeren Hulp Dienst in Zierikzee, de heer J. K. Joppe. In een kort openingsspeech je overhandigde hij aan de direktrice van het Deltaziekenhuis, zr. H. H. de Wilde een Rode Kruis lepeltje. In tegenstelling tot voorgaande jaren droeg de heer Joppe de zending „geschenkenregen" niet over aan de direktrice. Ditmaal werd het gedaan door de direkteur van de technische school, de heer W. Hack. In een in dringende toespraak maakte de heer Hack alle aanwezigen duidelijk op welke wijze de scholen met hun leerlingen komen tot deze presta ties. Het overhandigen van een bij zonder fraai vervaardigde sjoelbak symboliseerde de overdracht van het totale gésch'éhkënpakket. The Seatcwn Five Na de geschenken kwam de muziek En daar zorgden de jongens van „The Seatown Five" voor. Weini gen in Zierikzee zullen deze band van vijf u.l.o.- en lyceumleerlin gen kennen. En nog veel minder de muzikale prestaties die door hen zaterdagmiddag in het Deltazieken huis zijn geleverd. Want hun op treden was groots. Tweemaal ze ven muzieknummers hebben zij de zaal ingeblazen en gespeeld. En het was moeilijk uit te maken wie en thousiaster waren: de musici of de patiënten in de zaal. In elk geval liet het klaterend ap plaus van de patiënten aan duide lijkheid niets te wensen over. Het totale muziekprogramma werd ge flankeerd door de herkenningsmelo die van de band „Bei mir bist du schön". Van de veertien nummers kunnen nog genoemd worden: You are my sunshine, Forever, In the mood, Schlafe mein Prinschen, El- mondorosso en La paloma. Ook de eigen improvisatie resulteerde in een goed ontwikkeld muzikaal talent The Seatewn Five stond onder lei ding van Piet van der Hulle. De sa menstelling van de band was als volgt: Hans van de Velde, trompet- Roei Feijen, klarinet - André van der Schelde, gitaar - Kees de Hooge, drums - Piet van der Hulle, piano. Ter afwisseling heeft de heer J. L. Legemaate in twee etappes een serie fraaie kleuren-dia's op het witte doek gebracht. En met een rij ke verscheidenheid aan onderwer pen wat bij de patiënten nogal eens „O's" en „A's" uitlokten. Het waren plaatjes van diverse pluimage: de Deltawerken, Zierikzee, fruitcorso Goes en in het tweede gedeelte een fototrip door België en Nederland. Een bijzondere verrassing voor de mensen in het Deltaz>ekenhuis wa ren de dia s die de heer Legemaate van de inrichting zelf vertoonde. Plaatjes waarop hun trouwe vriend waaraan ze alle zorgen en zorgjes kwijt kunnen, „de bi-ievenbus" niet ontbrak. Het resterende deel van de dag is door het Zierikzeese gezelschap be steed «..an bezichtiging van het tei*- rein en gebouwen van de arbeids- therapie, de Deltakliniek, zwembad, hertenkamp en de in aanbouw zijn de bunga'ows voor hoofdverpleeg sters. Deze manier van huisvesting voor personeel van een inrichting is uniek in Neaerland. De scholen waren vertegenwoor digd door de volgende leerkrachten: Eerwaarde zr. M. Nympha, mej. C. N. van Liere, mej. M. M. v.d. Ou den. de heer W. Hack, de heer J. C. A. Martens, de heer M. J. Klaassen. Vijftien leerlingen van de zeven deelnemende scholen hebben de reis meegemaakt. Het warenAdrie Stouten, Bruinisse, Jan Boot, Zierik zee, Kees Landman, Haamstede, Kees Vaas, Zierikzee, Tonny Dokman, Zierikzee, Cobie Jumelet, Zierikzee, Lies IJzelenberg, Bruinisse, Els Ra- dewald, Nieuwerkerk, Willy de Jon ge, Brouwershaven, Joke v.d. Hoek, Kerkwerve, Paula Dek, Zierikze Han Boot, Kerkwerve, Rinus Fondse, Kerkwerve, Neeltje Bevelander. Noordwelle, Ina Zorge, Ouwerkerk. De plaatselijke Rode Kruis afde ling was naast de heer Joppe ook vertegenwoordigd door de sekreta- ris-penningmeester, de heer H. Uijl. Leerkrachten en leerlingen hebben in het Deltaziekenhuis een „injec tie" gehad voor de verdere ontwik- koling van het kontakt, aldus een uitspraak van de direkteur van de technische school, de heer W. Hack. En het Zierikzeese Jeugd Rode Kruis zal binnen niet al te lange tijd weer het „serum" voor die injektie aandragen in de vorm van een lijs tje met „wensen en verlangens" voor de drie geadopteerde inrich tingen: het meisjes- en kindertehuis „De Schuilhoek" in Dordrecht, het r. k. tehuis voor ongehuwde moe ders en hun kinderen „De Bocht" in Goirle en het psychiatrische Delta ziekenhuis te Poortugaal. De tehui zen kunnen voor 1965 gerust zijn. De spontaniteit en het enthousiasme op de Zierikzeese scholen is van een klein aangestoken vlammetje in 1961 aangewakkerd tot een onuitblusbare vuurgloed. De reis naar het Deltaziekenhuis duurt drie uren. Volgend jaar zal het Deitaziekenhuis een stuk dichter bij Zierikzee liggen. Het Jeugd Rode Kruis hoopi dan de reis met min stens anderhalf uur te kunnen be korten over de Grevelingendam. Maar het kontakt blijft. Direktrice H. H. de Wilde heeft zaterdag ge zegd„In het begin vonden we het aardig' en plezierig dat Zierikzee kwam. Nu zouden we het kontakt niet meer willen en kunnen missen. Het is een vreugdevol deel van het leven van de patiënten geworden. Ledenvergadering van Zierikzees' enige korfbalvereniging ZIERIKZEE, 5-10. Nadat de laatste decennia de korfbalsport enige hoog tepunten heeft gekend, had Zierikzee de laatste jaren slechts één kleine vereniging over, die met moeite het heefd boven water kon houden.* De laatste maanden lykt echter deze vereniging er weer bovenop te ko men, getuige haar eigen verenigings- ergaan „Middenvak" en de drukbe zochte algemene ledenvergadering die vereniging jongstleden vrijdag hield. Deze kleine vereniging, „Uni tas", schijnt nu over haar dieptepunt heen te zijn. De gehouden vergade ring getuigde tenminste van een ak- tiviteit, die de laatste jaren onge kend was. Ten eerste waren er op deze ver gadering al meer aanwezigen dan op de drie voorgaande samen en ten tweede bleken deze aanwezigen zich in te willen spannen voor het tot stand brengen van een nieuwe bloei periode. Voorzitter O. Huitema opende de vergadering met een korte rede, waarin hij de resultaten, van het af gelopen jaar memoreerde. Deze wa ren als in de voorgaande jaren rond ingezonden mededeling Spaar-Leg iets opzij. U wint erbij. De Raiffeisen-Spaar- week is een goede gelegenheid om iets èxtra weg te leggen. Het is in uw voordeel, Doen. Hoe onmisbaar gas is merkt u pas als u het heeft. U kunt het hebben, morgen al: Esso Gas! Ook voor ver warming. Een kille kamer? Onverwarmde keuken? Een schoorsteenloos vertrek? Zet er zo'n moderne Esso Gas-kachel neer en... behaaglijkheid stroomt u tegemoet. Elke Esso G'as-depothouder vertelt u graag meer over de vele voordelen van deze verplaatsbare warmtebron. uit slecht. Toch meende hij optimis tisch te kunnen zijn voor wat be treft de toekomst. De vereniging telt ruim 50 leden en een groot deel daar van is bereid zich in te spannen voor de vereniging. Verder constateerde hij de laatste tijd een grotere be langstelling en een grotere aktivi- teit. Hij was van mening dat op de vergadering belangrijke besluiten konden en moesten vallen, omdat, wanneer op de oude voet moest wor den doorgegaan, de kans op een nieuwe ineenstorting niet uitgeslotep was. Na de herkiezing van de bestuurs leden mevrouw E. van Ruiswijk-Bil en de heer M. van der Schee las de penningmeesteresse, mevrouw E. No- let-Terwisscha, het verslag van het afgelopen seizoen voor. Daaruit bleek dat de vereniging er financieel zeer gunstig voor staat. Toch zouden de inkomsten nog meer vergroot kunnen worden door meer bekend heid te geven aan akties die de ver eniging voert (speldjes en Persil- emmerjtes). Training Een zeer belangrijk punt van de agenda van deze vergadering was de training. Hiervoor heeft „Unitas" de beschikking over de zaal van de vroegere openbare ulo aan het Kerk plein op de vrijdagavond. Na enige discussie verklaarden vier spelers zich bereid de training te verzorgen, waarvan twee voor de adspiranten en twee voor de senioren. Verder werd met algemene stemmen een voorstel uit de vergadering aangeno men om te proberen een aantal oud spelers bereid te vinden de senioren- ploegen één avond te trainen op een bepaald onderdeel van het korfbal- spel (b.v. schieten, aanvallen, verde digen, enz.). Verder werd aangedron gen op het organiseren van contact avonden (bijeenkomsten van de le den buiten de korfbalsfeer) en werd het bestuur gevraagd de mogelijkhe den te onderzoeken van deelname aan de volleybalcompetitie te Nieu werkerk. Na langdurige discussie werd tij dens de rondvraag besloten de club kleuren te veranderen in zwart, dat wil zeggen zwart shirt, zwarte broek en zwarte kousen, dit alles met in gang van de volgende competitie voer de senioren en met een geleide lijke overgang voor de junioren. Tijdens de rondvi-aag werd ook de kwestie-statuten (of huishoudelijk reglement) aan de orde gesteld. „Unitas" bezit die niet en na enige discussie werd besloten een commis sie te benoemen die een ontwerp- huishoudelijk reglement moet ver vaardigen en dit ontwerp aan de al gemene vergadering voorleggen in het voorjaar. Tot slot werd nog een pluim op de hoed van de heer M. van der Schee gestoken, voor het feit, dat hij „Uni tas" gedurende een groot aantal ja ren zo goed als weten te vrijwaren heeft van boetes in verband met spelersopgaven, enz., en verder voor het vele andere werk dat hij heeft gedaan. De voorzitter sloot de vergadering met de opmerking dat z.i. deze bij eenkomst zonder twijfel zijn vruch ten zal afwerpen in het komende seizoen. Na de sluiting werd nog een paar uur nagepraat over allerlei onder werpen, waarvan de meeste de korf en de bal tot onderwerp hadden ZIERIKZEE, 24-9. Voor onze scha kende lezers en lezeressen kan de hieronder volgende eindspelcompo sitie stof te over bieden voor een leerzame schaakstudie. Het is dan ook de compositie waarmee notaris J. J. van den Ende te Zierikzee, zo als eerder gemeld, het internationale tournooi heeft gewonnen dat de Hon gaarse Schaakbond heeft gewijd aan de nagedachtenis van de grote scha ker Artus Havasi. De compositie ziet er uit als volgt: Wit: Ka4, Lg3, Bb7, Pg4, pionnen e3, e6 en a2. Zwart: Kg8, Dg5, Lh4, pionnen e4 en h7. Wit spéélt en 'houdt remise. Dus: 13. Ka8!, Db4. 14. Ka7! Db5. 15. Ka8 enz. Remise. bDxa2+. 7. Kb5, Dc2! 8. Kb6! In geen geval mag de witte koning naar de a-lijn. Dan zou de zwarte dame de to-lijn bezet ten en de witte koning 'naar a8 cf al dwingen te gaan en daar opsluiten. 8Dc4. 9. Kb7, Deo. 10. Kb8, Dc6. Nu verkeert de witte koning weer in zetnood. Het blijkt ech ter verder dat de, zwarte dame op c6 een ongelukkige plaats in neemt, want nü kan wil ver volgen met: 11. Pf7 Kg8. 12. Pe7 Kxf7. 13. Pxc6. De zwarte dame is ver dwenen, doch 'de weg voor wit naar remise is nog uiterst moei lijk. 13h5! 14. Pd4!. :h4. 15. Pf5. h3. 16. Pd6 Kg6. 17. Pxe4, h2. 18. Pf2!, Kg5. 19. e4, Kf4. 20. e5!. remise. Oplossing: 1. e7, Dxe7. Niet: 21Kf7, waar op zou volgen: 2. Pd6+! Kxe7. 3. Lxh 4 en wit wint. 2. Ph6-f, Kh8 (het enige). 3. Le5+!, Lf6. Na 3.... Dxe5 speelt wit natuurlijk 4. Pf7+ en 5.Pxe5. 4. Lxf6, Dxf6. 5. Pd6! De beide paarden 'beschermen elkander, terwijl de zwarte ko ning het hoekveld h8 niet kan verlaten. 5.Db2! Ook 5De7 kan woi> - 'den gespeeld; alleen mag dan wit niet 6. Fd6f7+ spelen om op de volgende zet de dame van zwart 'te winner.. Het pionnen- eindspel dat ontstaat is dan ech ter voor zwart gewonnen. 6. Pdf5! Met deze zet wordt de zwarte koning op h8 opgesloten, de witte pion op e3 gedekt en de zwarte pion op h7 blijft geblok keerd. De strijd gaat nu verder tussen de zwarte dame en de witte koning. Zwart zal trachten door zetdwang de witte koning in een dusdanige positie te ma noeuvreren dat één van de wit te paarden moest spelen, waar door de zwarte koning wordl verlost en beslissend in het spel kan ingrijpen. De voornaamste varianten in dit. spel zijn de bei de volgende: a.;.... Db6. 7. a3! Men zie: Ka3?, Db5! cn zwart heeft zijn doel reeds bereikt. 7Db2. 8. Ka5, Db7. 9. a4, Db3. 10. Ka6, Db8. 11. a5, Db4. 12. Ka7, Db5. 13. Ka8! De pion op a5 mag niet verder, waar an ders het veld b6 voor do zwarte dame wordt vrijgemaakt en de witte koning op a8 wordt opge sloten, waarna zwart weer zou winnen. SPORT Dreischor B I-Zierikzee BI 2-1 Evenals de jongens uit Bru, heb ben ook de junioren uit Zierikzee beide punten in Dreischor moeten laten. Technisch waren de gasten in de meerderheid, maar ze hebben het tegen de grotere vechtlust af moeten leggen. Dreischor startte met de wind in het voordeel en buitte dit uit door een serie aanvallen op het Zierikzee-doel. Deze verdediging gaf echter geen krimp. De gasten kwa men terug, doch ook de verdediging van Dreischor met aan het hoofd Wienus Overweel, hield dapper stand Na ongeveer 15 min. spelen gaf bij een aanval van Dreischor Koos je Dooge een listig boogballetje over de uitgelopen Zierikzee-doelman en het was 1-0, waarmee de rust aanbrak. Na de rust hadden de gasten het windvoordeel, waarop zij ten aanval trokken. Na .5 min. spelen gaf de goed spelende linksbuiten een schot, dat Dceleman te machtig was (1-1). Dreischor werd ingesloten, doch de verdediging 'hield het hoofd koel. Vooral linksback Joh. de Vrieze en rechtsback Hans Geelhoed speelden een sublieme partij. Ongeveer 5 min. voor het einde kreeg Ad Goudzwaard ongeveer 20 meter van het vijande lijke doel een bal toegespeeld. Zwaar gehinderd loste hij een hard schot waarmee de Zierikzee-doelman geen raad wist en het was 2-1. waarmede onder grote spanning het. einde kwam. Zonnemaire I-Hanswcertse Boys 1-3 Het spel ging in de eerste helft, van deze wedstrijd gelijkwaardig op en neer, hetgeen resulteerde in een 0-0 stand bij de rust. Na rust kregen de gasten een voorsprong door een tam balletje dat door doelman De Mun- nik verkeerd werd beoordeeld (0-1). Eerst nadat dc Boys met 0-2 waren voorgekomen, benutte L. Fonteinc een mooio kans (1-2). Bij een aanval van Hansweert werkte L. de Mun- nik per ongeluk de bal in eigen doel (1-3). Aangezien Zonnemaire in deze wedstrijd goed partij gaf, had een gelpkspel de krachtsverhouding be ter weergegeven. Burgh A I-Goes A II 4-1 Met een vooral voor de rust goed gespeelde wedstrijd, wisten de Burgh -junioren hun leidersplaats te be houden. Na de rust, toen de stand reeds 3-1 was, vlotte het minder bij de groen-witten en ze konden er slechts één doelpunt aan toevoegen. Kees Oostdijk opende de score met een hard schot (1-0). Een goed doel punt verzorgde Huib Boogert (2-0), waarna de Goes-middenvoor door een misverstand in de achterhoede kon tegenscoren (2-1). Burgh deed er een schepje op en Hans Padmos zag een door hem gelost schot van rich ting veranderen wat de 9tand op 3-1 bracht. Na de rust was het weer Hans Padmos die de bal met zijn rug in het doel werkte. Eindstand 4-1. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kolder- en Dinxter- veen (toez.): kand. A. de Leeuw, Utrecht; te Klazienaveen (toez.): B. W. Vermaat, St. Nicolaasga; te Ben- nekom (vak. P. J. F. Lamens): J. T. Doornenbal, Oene; door de centrale kerkeraad van Amsterdam tot pred. voor bijz. werkzaamheden (ten be hoeve van de stichting hervormde scholen): G. Lans, Amsterdam-west Aangenomen naar Meteren en Est: G. Hamoen, Oud-Alblas; naar Pur- mer: A. D. H. Huysman, Ruinerwold. Bedankt voor Barneveld (vak. B. Eysenga): P. de Jong, Veenendaal. Geref. Kerken Examens. Aan de V.U. te Am sterdam slaagde voor het kandidaats examen theologie de heer R. J. A. Hanenburg, Amsterdam. Rem. Broederschap Examens. Aan het Remonstrants Seminarium te Leiden slaagden voor het admissie-examen de dames T. B. Cleton, A. M. Verbist en M. van Zij- verden en de heer E. J. Knijp. ingezonden mededeling I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2