C^vO DE ZIERIKZEESCHE COURANT TOPCONFERENTIE NIET-VERBONDEN LANDEN GEOPEND Zeggenschap Amerikaanse kernwapens Minister Luns in Luxemburg Nieuwe arrestaties in Mississippi Op afstand beweegbare spoorbruggen? WAT UQT Dl Missionarissen in Kongo mishandeld F.A.0.-RAPP0RT VOEDSELVOORZIENING EN LANDBOUW ZIERIKZEESCHE n NIEUWSBODE m Dinsdag 6 oktober 1964 121ste jaargang No. 19G62 WAARIN OPGfcNOMÉN 1797-18B9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur. M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Het aardgas voor Schouwen-Duiveland Nasser: „Niet sjacheren in strijd tussen twee kampen" CAIRO, 5-10. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft maandag in Cairo de topcon ferentie van niet-verbonden landen geopend .nadat een stilte in acht was genomen ter nagedachtenis aan de mensen die gevallen z(jn in de strijd voor vrijheid. President Nasser, sprekend in het Arabisch, heette de afgevaardigden welkom en verklaarde, dat deze con ferentie er een is in een reeks van internationaal belang - begonnen met de conferentie en voortgezet met die van Bandoeng, Belgrado en Addis Abeba. Op de conferentie van Belgrado in 1961 was de voornaamste kwestie die van oorlog en vrede. De internatio nale spanning had een hoogtepunt bereikt en het gevaar dreigde van een allesverwoestende kernoorlog. Het imperialisme in Afrika wilde ten koste van alles zijn positie be houden en op de dag dat de confe rentie werd geopend werden de kem proeven hervat. Nasser bracht hulde aan wijlen premier Nehroe van India, die op de conferentie zo nadrukkelijk had ge pleit voor vrijheid. - Sinds de conferentie van Belgrado hadden zich grote veranderingen voorgedaan. De spanning was afge nomen en vele volken hadden vrij heid verkregen. Nu worden vele stemmen gehoord die zeggen dat de niet-verbondenheid haar reden van bestaan heeft verloren in het licht van de ontspanning tussen de twee wereldblokken. Maar, zo zei Nasser, „in de eerste plaats betekent niet- verbondenheid niet sjacheren in de strijd tussen de twee kampen om zo veel mogelijk concessies van beide partijen te krijgen als mogelijk is. Dit is niet het geval, waar wij onze meeste inspanningen gericht hebben op vermindering van die strijd. En in de tweede plaats is niet-verbon denheid geen politiek die zich zelf probeert te isoleren van de wereld vraagstukken. Wij hebben bijgedra gen tot overleg over die problemen en oplossingen voorgesteld". VREDE De niet-verbonden landen streven naar vrede, gebaseerd op gerechtig heid. Dit doel is nog niet bereikt, al dus Nasser. Maar iedereen was het nu wel duidelijk geworden dat dè mensheid slechts de keuze heeft tus sen vrede en zelfmoord. De Egypti sche president verklaarde verder, dat het imperialisme in al zijn vormen uitgeroeid moet worden. Hij noemde dit nog een „explosief element". De verschillen tussen de levensstandaard van de ontwikkelde en die van de NEW YORK. 5-10. Op een pers conferentie in New York is een rap port voorgelezen van het nationale comité der Amerikaanse republi keinse partij over de stelling van dc republikeinse presidentiële kan didaat, senator Barry Goldwater, dal dc president der V.S. onder be paalde. tevoren scherp omschreven omstandigheden, de opperbevelheb ber der NAVO-strijdkrachten in Europa, de bevoegdheid moet geven cm te beslissen over een eventuele aanwending van tactische kernwa pens. Ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel deurloo LUXEMBURG, 5-10. De coördina tie tussen de drie landen der Bene lux op het gebied van de Europese samenwerking moet worden ver sterkt. Zonder voorafgaand overleg moeten België, Nederland en Lu xemburg geen definitieve standpun ten in Europese vraagstukken inne men. Dit is maandag in Luxemburg overeengekomen tussen de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, en de Luxemburgse minister-president, P. Werner, tijdens eon conferentie van drie uur, gehouden op Luxemburgs initiatief. Russische oudheidkundigen heb ben meer dan 60 steengroeven uit het stenen tijdperk ontdekt nabij Volkovisk in het westen van Wit- Rusland, aldus „Tass". Zij vonden voorts schoffels, vervaardigd uit rendiergeweien. In het rapport wordt gesteld dat president Johnson het vertrouwen in de Verenigde Staten der Ameri kaanse NAVO-bondgencten „ernstig heeft ondergraven", door vast te houden aan de stelling, dat het uit sluitend het Amerikaanse staats hoofd moet zijn, dat de zeggenschap heeft over een eventuele aanwending van kernwapens. In het republikeinse rapport wordt de eis gesteld dat president Johnson de verzekering zal geven dat hij de (Amerikaanse) NAVO-opperbevel- hebber de bevoegdheid' zal verlenen, om, onder de hiervoor genoemde om standigheden, tactische kernwapens te doen gebruiken voor de verdedi ging van west-Europa, zonder dat hij daarvoor eerst presidentiële ver gunning behoeft te vragen. Eisenhower: Aan oud-president generaal Eisen hower, die ook voormalig NAVO-op- perbeveihebber is geweest, werd op deze persconferentie gevraagd of hij het eens was met de conclusie van het rapport. Eisenhowers antwoord luidde: „Ik wil hierin geen stelling nemen, maar ik betreur het dat in de verkiezings campagne voor het Ameiikaanse presidentschap het element van de zeggenschap over de Amerikaanse kernwapens zijn intrede heeft ge daan. Ik ben van mening dat de president zelf moet uitmaken op welke wijze deze zeggenschap zal worden uitgeoefend". ROTTERDAM. De afgelopen vier dagen hebben 50.823 bezoekers een kijkje genomen aan boord van het Amerikaanse atoomschip Savannah, dat lag afgemeerd aan de Rotter damse Parkkade. Dat is voor deze Europese trip tot dusver een record. onderontwikkelde landen waren nog zeer groot. „Vele eeuwen achtereen hebben ze ons onze rijkdommen ont nomen. Wij vragen gerechtigheid in een wereld die steeds meer één wordt", aldus Nasser. „Aan de confrontatie-akties tegen de volken die naar vrijheid en voor uitgang streven moet een einde ko men. Kleine oorlogen worden ge voerd in Zuid-Amerika, Azië en Afrika. Er wordt handel gedreven in huurlingen zonder een spoor van schaamte", zo zei het Egyptische staatshoofd verder. Palestina noemde hg een „internationaal probleem": „het imperialisme heeft een deel van de Arabische staat opgeslokt en er een basis gevestigd". Veel Oostduitsers vluchten via een tunnel BERLIJN, 5-10. Tussen drie en vijf oktober zijn 57 Oostduitsers er in ge slaagd via een tunnel naar West- Berliin te vluchten, zo is door de Westberljjnse veiligheidsdienst mee gedeeld. De laatste groep, van de in totaal 23 mannen. 31 vrouwen en drie kin deren, bereikte maandagmorgen vei lig het Westen. Op andere plaatsen slaagden nog zes Costduitsers er in veilig het Wes ten te bereiken. Onder hen bevonden zich twee mannen die reeds drie maanden in West-Duitsland waren. In het weekeinde gingen zij naar het Oosten terug om de vrouw en de twee zoontjes van drie en vier jaar van één van hen te halen. Bevrijdingspoging uit gevangenis mislukte o O1 PARIJS, 5-10. In de nacht van zendag op maandag hebben zeven gewapende bandieten een poging ge daan om vier gevaarlijke gasten van de gevangenis in Pontoise, nabij Pa rijs, te bevrijden. Het zevental was met vier auto's en een grote hoeveel heid materiaal, dat zij bij de bevrij dingspoging nodig hadden, naar de gevangenis getogen, doch het lawaai dat zij maakten, was er de oorzaak van, dat een der omwonenden wak ker werd en de politie waarschuwde. Deze slaagde erin twee der bevrij ders te arresteren. Een derde werd gewond, doch door zijn kornuiten meegevoerd. De bende moest drie auto's achterlaten; deze bleken alle gestolen te zijn. LEEUWARDEN. Maandagmiddag is in een vijver in het Oosterpank in Leeuwarden de 3-jarige R. van der G. uit de Maarten Harpertszoon Trompstraat te Leeuwarden, ver dronken. JACKSON, 5-10. In verband met recente bomaanslagen in het gebied van Mccomb in de Amerikaanse staat Mississippi zijn maandag nog zes arrestaties verricht. De vorige week waren al vier personen gear resteerd. Dit heeft <het F.B.I. meege deeld. „De imker en zijn bedrijf", thema op jaarlijkse volkskundedag te Arnhem ARNHEM, 3-10. De imker en zijn bedrijf >s ditmaal het thema geweest op de jaarlijkse volkskundedag in het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem, uitgaande van het beraad voor het Nederlandse volksleven en het volkskundig genootschap. UTRECHT, 5-10. De Nederlandse spoorwegen bestuderen op het ogenblik plannen om een aantal beweegbare spoorbruggen op af stand te bedienen. Deze studie is nodig, omdat de N.S. wil voorkomen dat door de invoering van de centrale verkeersleiding, in de toe komst personeel gehandhaafd zou moeten blijven uitsluitend voor het bedienen van dc beweegbare bruggen. De afstandbediening zou moeten geschieden door dc treindienst leider, die vanuit het centrale bedieningscentrum in een beheers gebied de treinenloop in dat gebied regelt. Bedrijfstelevisic za' het hem mogelijk moeten maken, de situatie in verband met de scheep vaart aan weerszijden van dc brug in ogenschouw te nemen. Voorts zouden radar en- elektronica het systeem voor wat de veiligheid be treft moeten vervolmaken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's KAMPALA, OEGANDA, 5-10. 70 priesters en missionarissen zijn maandag uit Beni, Oost-Kongo (Le- opoldstad) in Kampala gearriveerd. Verschcidenen van hen waren door een opstandelingenrechtbank gevan gen gezet en ter dood veroordeeld, terwijl velen van hen waren mis handeld. De vluchtelingen vertelden dat het huis van bisschop Pierard door de rebellen was geplunderd nadat de Koningin Elizabeth bezoekt Canada CHARLETTOTOWN, 5-10. Konin gin Elizabeth en prins Philip zijn maandag op de Canadese lucht machtbasis 'bij Charlettotown, de hoofdplaats van Prince Edward Is land, aangekomen, aan het begin van een bezoek van acht dagen aan Canada. Er waren strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. Zoals bekend hebben enige extremisten in de Franstalige provincie Quebec met geweld gedreigd, als hun eisen voor een afscheiding van deze provincie niet worden ingewilligd. Beter is het te hebben na gekeken dan hei nakijken te hebben. BILT Zuidwestelijke wind Verwachting tot woensdagavond; Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; zwakke tot matige, morgen overdag matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind; wei nig verandering in temperatuur. 7 okt.: Zon op 6.50, onder 18 04. Maan op 8.35, onder 19.07. 8 okt.: Zon op 6.52, onder 18.02. Maan op 9.47, onder 19.27. Eerste kwartier: 13 okt. te 17.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 okt. 8 okt. 4.19 v.m. 4.50 v.m. BROUWERSHAVEN 7 okt. 8 okt. 3.55 v.m. 4.28 v.m. 16.29 n.m. 17.00 n.m. 16.13 n.m. 16.45 n.m. Ten behoeve van de ongeveer drieduizend West-Dxiitse militairen, die in het Brabantse plaatsje Budel hun opleiding krijgen, zijn maandagoch tend een protestantse en een katholieke kerk ingewijd. Foto: Mistrial director dr. Kaumann overhandigde beide geestelijken de sleutels van hun kerk. Lnks: de protestante bisschop D. Kunst, rechts: de katholieke bis schop dr. Hensbach, die voor deze plechtigheid speciaal van het concilie uit Rome was overgekomen. regeringsstrijdkrachten door hen waren verdreven. Na te zijn mishan deld en met de dood te zijn bedreigd kregen zij echter toch toestemming om te vertrekken. Een Afrikaanse priester, vader Moesoeboa, werd ernstig mishan deld, toen hij trachtte zijn bisschop te beschermen en hij is nu herstel lende van zijn zware hoofdwonden. De vluchtelingen komen thans wat op hun verhaal in een missiepost na bij Kampala. Uit Leopoldstad werd gemeld, dat de regeringsstrijdkrachten de be langrijke missiepost Loeboenda, ge legen aan de spoorlijn Kongolo-Ki- bombo, hebben heroverd. Man gedood door vallende laadbak SOMEREN, 5-10. De 45-jarige heer L. de B. uit Lith is maandagavond in het Sint Annaziekemhuis te Gel drop overleden aan de verwondingen die hij des middags opliep toen een 200 kilo zware laadbak van een be tonmolen op hem terecht kwam. Het slachtoffer werkte aan de omlegging van de provinciale weg bij Someren. Springtij: 7 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het Europese hogedrukgebied dat geruime tijd het weer in ons land heeft bepaald, is geleidelijk ver der naar Oost Europa weggetrokken. Tegelijkertijd begon de atlantische westelijke circulatie zich weer tot onze omgeving uit te breiden. Een eerste front bereikte vanmorgen het westen van ons land en bracht hier en daar wat regen, die overigens van weinig betekenis was. Een tweede front lag vanmorgen bij Ierland. Het zal morgen ons land passeren, maar ook niet veel regen brengen, omdat ons land nog aan de rand van de westelijke circulatie blijft. Tussen de fronten komen opkla ringen voor. De wind gaat morgen toenemen uit zuidwestelijke richting De nachten worden minder koud, overdag blijft het tamelijk zacht weer. LEIDEN. De direktie van de N.V. Vleeswaren- en Conservenfabriek „Vianda" te Leiden heeft het gehele personeel 60 man ontslag aan gezegd. De fabriek wordt gesloten daar de produktie niet meer lonend zou zijn. De bedrijven die ..Vianda'' in andere plaatsen, o.a. te Amster dam, heeft zullen niet worden opge heven. President Johnson is maandag met zijn Philippijnse ambtgenoot Macapagal in de auto. waarin pre sident Kennedy in Dallas werd ver moord. door de straten van Was hington gereden. Het was de eerste maal dat Johnson in deze auto. die sinds 22 november 1963 verscheidene veranderingen heeft ondergaan, reed. Sprekend over de bijenhouderij in Nederland, historisch en economisch bezien, concludeerde de heer H. G. Maagendans uit Arnhem dat sedert het einde van de oorlog het aantal imkers in ons land met 25 procent is afgenomen. Wel kan nog aan de verminderde behoefte aan honing en was worden voldaan. Voor de be stuiving van de vruchtbomen, met name de kersenbomen is echter een groter aantal bijenvolken nodig dan thans beschikbaar is. De imkerij, die van producerend dienstverlenend ten opzichte van de fruittelers is geworden, verdient dan ook alleen al daarom de steun van ieder, die daartoe in de gelegenheid is, aldus spreker. De heer B. Jacobs ging in op de wijze, waarop de imker in vroeger jaren zijn beroep uitoefende en de voorwerpen die hij daarvoor nodig had. Aan de uitrusting van de im kers is, zo zei hij, gedurende vele eeuwen weinig veranderd. Pas in dc laatste decennia is er gemoderni seerd en heeft een intensieve bestu dering van dc gedragingen der bijen geleid tot het invoeren van nieuwe methoden en nieuwe hulpmiddelen, aldus de heer Jacobs. Langzaam tempo in ontwikkelingslanden verontrustend NEW YORK, 5-10. Dc voedsel- en landbouworganisatie (F. A. O.) der Verenigde Naties heeft een rapport gepubliceerd ever „De wereldsituatie op het gebied van voedselvoorziening en landbouw", dat gebaseerd is op gegevens die lot en met 15 juli j.I. bekend waren. Deze hebben geen betrekking op de Chinese volksre publiek, waarvoor geen officiële sta tistieken bekend waren, doch wel op de Sowjet-Unie en de Oostcuropcse landen. De direkteur-generaal van de F.A. O., B. R. Sen, zegt in zijn inleiding tot het rapport: „Wat vooral aanlei ding tot verontrusting geeft is dat in vele ontwikkelingslanden, waar de behoefte het grootst is, de vergroting van de voedsel- en landbouwproduk- tie in langzamer tempo geschiedde dan gemiddeld in de wereld". Hij deelt mede, dat er maatregelen ge nomen zijn om verbetering in de toestand te brengen o.a. door ont wikkelingsplannen en andere maat regelen, maar een groot aantal vraagstukken moet nog worden aan gepakt. Er is volgens Sen dringend behoefte aan technische en finan ciële steun van de economisch ster ker ontwikkelde landen. Een licht punt is, dat de omvang van de han del in landbouwprodukten met vier procent is toegenomen de grootste ooit voorgekomen toeneming, en dat de prijzen tien procent stegen. Dit had voor het eerst sedert de hoog conjunctuur van het begin der jaren vijftig een verbetering van de ruil voet voor exporteurs van landbouw produkten tot gevolg. Gestegen kleinhandelsprijzen voor voedsel deden in 74 van de 85 landen waarover gegevens bekend zijn de kosten van levensonderhoud stijgen, zo wordt in het rapport over 1963- 1964 medegedeeld. Deze stijging be droeg onder meer 6 procent in Ne derland en Griekenland, 17 procent op IJsland, 10 procent in Spanje en 9 procent in Italic en Japan. Snelle inflatie deed de voedsel prijzen in vele Latijns-Amerikaanse landen zeer sterk stijgen. Er kwa men stijgingen voor van 67 procent in Brazilië, 40 procent in Chili, 39 procent in Columbia. 23 procent in Argentinië en 15 procent in Uruguay. De snelste inflatie, die in 1963 voor kwam, was die in Indonesië, waar de voedselprijzen, evenals de alge mene kosten van levensonderhoud meer dan verdubbelden. Voedselproduktie kleiner In 1963-1964 is de voedselproduktie per hoofd der bevolking kleiner ge weest dan in 1962-1963. De bevolking nam met ongeveer twee procent toe. maar de toeneming der voedselpro duktie bleef beneden één procent. Belangrijker is echter dat er vijf jaar lang geen toeneming der pro duktie per hoofd der bevolking voor kwam. Na een terugslag tijdens de oorlog ontstond een geleidelijke ver betering en in 1958-1959 kwam een aanzienlijke toeneming tot stand, dank zij bijzonder goede oogsten. Daarna zette de toeneming zich ech ter niet voort „waaruit blijkt dat de Inadbouwproduktie maar net gelijke tred wist te houden met de toene ming der bevolking en dat er weinig of geen speling was voor verbeterin gen van voedingsniveaus".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1