marrie's mogelijkhec en ZIERIKZEESE SCHAKERS HIELDEN JAARVERGADERING Eis drie weken in zaak ongeval Delingsdijk Nieuwe kinderpostzegels voor het misdeelde en hulpbehoevende kind Grote appel- en perenoogst in 1964 Eerste vlucht naar ïndië werd herdacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .Maandag 5 uktober 1964 No. 19661 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De prijs van het kopje koffie in de treinen en op de perrons binnen het kader van de door de minister toegestane prijsverhogingen is verhoogd van 40 tot 45 cent in clusief. Economische redenen zijn hiervan de oorzaak, aldus de Spoor wegen. DEN HAAG. H.M. de koningin heeft het voornemen op vrijdag 9 ok tober in Den Haag een gedeelte van de ochtendzitting bij te wonen van de jubileumbijeenkomst ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. EINDHOVEN. In een gracht op de gemeentelijke kwekerij aan de Bay- euxlaan in Eindhoven is het 5-jarige jongetje A. K. uit Eindhoven ver dronken. ASSEN. De rechtbank te Assen heeft het voormalig hoofd van de kring Drenthe-A van de Bescherming Bevolking, de heer J. Chr. H. uit sen, wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een maand gevange nisstraf onvoorwaardelijk. De eis luidde 1.000 gulden boete of vier maanden hechtenis. SCHIPHOL. De Japanse lucht vaartmaatschappij Japan Air Lines, die haar dertiende verjaardag vierde, is in de geschiedenis van de burger luchtvaart de houdster van het vei ligheidsrecord. Nog nimmer heeft zij van haar uitgebreide vloot een toe stel als gevolg van een vliegtuigramp verloren en nog nimmer heeft de J.A.L. een dodelijk slachtoffer onder haar passagiers of bemanningsleden behoeven te betreuren. EINDHOVEN. Prinses Beatrix heeft de opening van de nieuwe Stadsschouwburg in Eindhoven bij gewoond, waar de toneelgroep En semble, het Brabants Orkest en het Nationale Ballet „De bruiloft van Figaro" van De Beaumarchais ten tonele voerden. AMSTERDAM. Bij de Rijkspost spaarbank werd in september 1964 ingelegd f 110,0 miljoen en terug be taald f 91,5 miljoen, hetgeen een po sitief spaarverschil opleverde van f 18,5 miljoen (vorige maand plus f 20,2 miljoen en in september vorig jaar plus f 14,9 miljoen). Het inleg gerstegoed ultimo september bedroeg f 3.726,3 miljoen (ultimo september vorig jaar f 3.454,5 miljoen). ROTTERDAM. De heer R. M. W. (Richard) Flink te Rotterdam, direk- teur van het Nieuw Rotterdams To neel, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. ZWOLLE. In de provincie Over ijssel hebben 379 boeren aanvragen ingediend om een uitkering ingevol ge het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw, in verband met hun voornemen om het bedrijf te beëindigen. Deze boeren gebrui ken thans een oppervlakte grond van 1.508 hectare, die voor de sanering van andere bedrijven kan worden gebruikt. DELFT. De 35-jarige W. T. uit An keveen, die aan het werk was in de bouwput op het terrein van de T.H. in Delft, is door een lading grond bedolven. De man werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het Binnengasthuis te Delft aan zijn verwondingen is overleden. VOLENDAM. Bij het ophangen van de was is de 42-jarige mevrouw K., moeder van drie kinderen, van het balkon gevallen. Kort na aankomst in het ziekenhuis te Purmerend is zij aan haar verwondingen bezweken. DE BIBLIOTHEEK VAN STAPHORST EEN HAAG. 3-10. Het Tw eede Ka- mer-lid de heer Wilmans (P.v.d.A.) heefl aan de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen vragen gesteld over het afwijzen van ten subsidie aar. de stichting lees zaal en bibliotheek Staphorst-Rou- veen. Is het juist dat met dit besluit van de raad van Staphorst tevens een basis is ontnomen aan de subsidië ring door rijk en provincie Is het eveneens juist, dat welke waarde men ook aan de motieven van de tegenstemmers moge hechten het praktische resultaat in elk geval is, dat door deze gang van za ken aan een groot aantal inwoners der gemeente Staphorst en aan een zeer groot deel van de inwoners van het dorp Rouveen een goede lectuur voorziening 2al worden onthouden De heer Wilmans vraagt voorts of de staatssecretaris niet van mening is, dat op deze wijze door een kleinst mogelijke meerderheid een demo cratisch recht van een groot deel der bevolking wordt uitgehold BRUSSEL. De kans, dat de voor stellen voor een verdere versnelde uitvoering van het verdrag van Ro me door de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap zal worden goedgekeurd, is „zeer gun stig" genoemd door de voorzitter van de E.E.G.-commissie, prof. W. Hall- stein. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 4-10. Voor toto zeven waren 612.870 gegadigden, die f 707.168 inlegden. De eerste prijs bedraagt f 128.350, de tweede f 70.010 de derde f 35.005. Zondagavond waren er vier mel dingen van 13 goed voorspelde uit slagen, 50 met 12 en 80 voor de eer ste acht. Voor 'goaltips drie was minder animo. Er waren 197.285 deelnemers, de inleg f 163.361. De eerste, tweede en derde prijs bedragen elk f 17.970. Er waren twee meldingen van zes, 10 van 5 en een groot aantal voor 4 goede tips. De juiste volgorde was: 755 7 7 10 ZIERIKZEE Prijs in toto Een der deelnemers aan de voet baltoto van de v.v. „Zierikzee" heeft in de toto van deze week 12 uitsla gen goed voorspeld, zodat hij mee dingt naar de 2e prijs. Franse hoeren trillen in aktie tegen invoer Nederlandse aardappelen CAMBRA1 (Kamerijk), 3-10. - De aardappeltelers in noord-Frankrijk hebben in Kamerijk op de maande lijkse aardappelbeurs de volgende resolutie aangenomen: „Om de Fran se melkproducenten te steunen en de producenten van Nederlandse melk aan de kaak te stellen, die per dag 75.000 liter melk naar Frankrijk uit voeren met het doel de aktle van Franse producenten voor het doen inwilligen van hun eisen te laten mislukken, hebben de lichamen, die belast zijn met de bescherming van de belangen der telers van Franse aardappelen, van hun leden opdracht gekregen met alle middelen de in voer van poot- en consumptieaard appelen uit Nederland in Frankrijk te beletten. De telers van noord- Frankrijk vertrouwen erop, dat hun leiders er voor zorgen dat dit besluit zo spoedig mogelijk en met alle mid delen die nodig zijn goed wordt uit gevoerd". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Buren (Gld.) (toez.): P. Hazekamp, kand. te Bedum. Aangenomen naar Veenendaal (zesde pred.pl.): T. Langerak te Vin- keveen, die bedankte voor Ede (wijk- gem. II) (toez.) en voor Lunteren (vak. K. v. d. Pol). Bedankt voor Delft (vak. J. v. Rootselaar): J. v. Sliedregt te Baarn. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Weerdinge: J. A. Kwast te Ruinerwold-Koekange; te Andijk (vak. C. Dijkstra): W. P. H. Pouwels te Nunspeet. Bedankt voor Grootegast (vak. B. Smilde): J. N. Nammensma te Weesp; voor Avereest-Balkbrug: M. v. Har- melen te Wons. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rijnsburg: G. de Vries te 's-Gravendeel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Wageningen: G. Schipaanboord te Apeldoorn. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Dordrecht (tweede pred.pl.): W. E. v. Petegom te Bus- sum. DEN HAAG, 2-10. Van 17 novem ber 1964 tot en met 15 januari 1965 zullen op alle postinrichtingen in Nederland de kinderzegels 1964 ver krijgbaar zijn. Zoals bekend, worden deze zegels uitgegeven met een toe slag ten bate van het misdeelde en hulpbehoevende kind. De serie van dit jaar is ontworpen door de kunstenaar R. D. E. Oxenaar ('s-Gravenhage) die het kind in zijn creativiteit op de zegels heeft afge beeld. De kinderzegels 1964 blijven voor frankering geldig tot en met 31 de cember 1965. De nieuwe serie ziet er als volgt uit: een groen-blauwe zegel, „Schil deren", van 7 cent (toeslag 3 cent), een rood-groen-rose zegel, „Ballet- dansen", van 10 cent (toeslag 5 cent), een oker-geel-zwarte zegel, „Fluit spelen", van 15 cent (toeslag 10 cent), een rose-rood-bruine zegel, „Maske rade", van 20 cent (toeslag 10 cent) en een blauw-groene zegel, „Knut selen", van 40 cent( toeslag 15 cent). In de zakjes die men bij de school jeugd kan bestellen zitten tign ze gels van 15 cent. De verkoop Aan de kinderpostzegelaktie wer ken dit jaar ruim 500.000 leerlingen van 8.000 scholen mee, terwijl de verkoop verder geschiedt door 300 plaatselijke comité's. Dank zij deze massale hulp is de opbrengst van de aktie in de loop der jaren voortdu rend gestegen: van 52.000 gulden in 1924 tot 325.000 gulden in 1946, 880.000 gulden in 1951, bijna twee miljoen in 1957 en 3,3 miljoen in 1963. Tot nu toe hebben 37 akties in totaal bijna 31,4 miljoen gulden op geleverd voor hulp aan de jeugd in nood. ZIE1UKZEE, 3-10. Vrydagavund j.l. vond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee de algemene jaarlijkse le denvergadering van de Zierikzeesc Schaakvereniging plaats. De voorzit ter, de heer J. J. v. d. Ende, verwel komde in zijn openingswoord de aan wezigen en sprak zijn voldoening uit over de grote opkomst, vooral ook wat de jeugdleden betreft. Het jaarverslag van de sekretaris werd onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek onder meer dat de vereniging in de competitie van de Zeeuwse Schaakbond het er min der goed heeft afgebracht dan het jaar daarvoor. Dit keer moest het tiental genoegen nemen met een vierde plaats. In deze competitie be haalde dr. J. J. W. Boerma het beste persoonlijk resultaat, door vijf van de vijf gespeelde partijen te winnen. Vervolgens ir. J. Elzerman met 5Vz uit 7 partijen; J. J. v. d. Ende met 4 te uit 6 partijen; M. J. Enzlin met 5 uit 7 partijen en J. M. Bevelander met 3 te uit vijf partijen. In het afgelopen seizoen werd de onderlinge competitie eerst gespeeld volgens het Zwitsers systeem en daar na afhankelijk van het resultaat in drie groepen verdeeld. Het resultaat was dat in groep I de heren J. v. d. Ende en ir. J. Elzerman met een ge lijk aantal punten op de eerste plaats eindigden, in groep II A. J. Scheele winnaar werd en in groep III P. Tak. Besloten werd om voor 't komend seizoen wederom de eerste tien par tyen te spelen volgens Zwitsers sys teem en daarna weer in te delen in groepen afhankelijk van het resul taat. Dit Zwitsers systeem heeft het voordeel dat de zwakkere schakers ook hun krachten eens kunnen me ten tegen sterkere spelers. Aan de competitie van de Zeeuwse Schaakbond zal ook dit seizoen weer DEN HAAG. 2-10. De appelen- en perenoogst blijkt dit jaar veel groter te zijn dan vorig jaar en ook groter dan de schatting die enige maanden geleden gemaakt werd. Volgens mededelingen van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen bedraagt de appeloogst on geveer 380.000 ton, tegen 285.000 ton vorig jaar. In juni j.l. was de oogst- raming nog 350.000 ton. De peren- oogst bedraagt ongeveer 135.000 ton, tegen 105.000 ton vorig jaar en een raming van 125.000 ton in juni j.l. De veilingprijzen zijn, afhankelijk van de soort, voor appelen 20 tot 25 en voor peren 15 tot 20 procent lager dan vorig jaar. Het mooie weer van de laatste maanden heeft het fruit een goede kwaliteit en een mooie kleur gegeven, en daaraan is het waarschijnlijk ook te danken dat de vraag in binnen- en buitenland nu enorm veel groter is dan een jaar geleden. Het kost de industrie moei- WANROOY. De heer J. B., land bouwer te Wanrooy, is om het leven gekomen bij het dorsen. De heer B. is in de trommelruimte van de dors machine gevallen en was op slag dood. Gooi geen gebruikte postzegels meer weg Natuurlyk wilt U allemaal nog iets extra's voor de toe komstige Dorpsbewoners doen, als het even kan. Zullen wij U hiervoor nog een ideetje aan de hand doen? Het is heel een voudig. U heeft niets anders te doen dan ergens in uw huis of kantoor een lege doos neer te zetten, waarin iedere ge bruikte postzegel, die U even van de binnengekomen post moet afscheuren, bewaard kan werden. Is de doos vol, stop de inhoud dan even in een grote enveloppe en stuur deze op naar de: P.H.D. (Pcstzegelaktie „Het Dorp") Postbus 140, Almelo Dit is een kleine, maar zeer aktieve organisatie van men sen, die op deze manier dui zenden guldens voor Het Dorp weten te vergaren. Onze dank aan hen, die dit loffelijk ini tiatief hebben weten te ont plooien en dank aan hen, die mee willen helpen het te on dersteunen. DOET U MEE? Om misverstand en onnodi ge correspondentie te voorko men zij nog vermeld, dat deze organisatie haar aktie uitslui tend tot postzegels beperkt. (Dorpskoerier) SCHIPHOL, 3-10. Veertig jaar na- dat hg zich als boordwerktuigkundi ge op de eerste vlucht van Amster dam naar Batavia in de burgerlucht vaart een onsterfelijke naam ver wierf is de thans 66-jarige J. van den Brceke als waardering voor zijn pioniersrol benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen werden hem donderdagmiddag in restaurant „De Wijde Wereld" op Schiphol uitge reikt door de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartscn. Donderdag was het namelijk pre cies 40 jaar geleden, dat K.L.M.-ge- zagvoerder A. N. J. Thomassen Thüs- door een tiental van Zierikzee deel genomen worden. In de eerste klasse moet Zierikzee het opnemen tegen Middelburg I en II, Terneuzen, Goes 1, Vlissingen II en Sluiskil. Zij die aangewezen werden om de kleuren van Zierikzee in deze competitie hoog te houden zijn de heren J. J. van den Ende, ir. J. Elzerman, dr. J. J. Westendorp Boerma, M. J. Enz lin, C. Nolet, ds. J. H. Nawijn, J. M. Bevelander, O. Vleeshouwer en P. C. Tak. Voor het financiële verslag en de begroting van de penningmeester, de heer ir. J. Elzerman, dankte de voor zitter voor het vele werk hieraan be steed. Door bijzondere omstandighe den kon de kascommissie haar werk nog niet verrichten, zodat goedkeu ring zo spoedig mogelijk hierna zal plaats vinden. Bestuursverkiezing Aan de orde werd nu gesteld de bestuursverkiezing. Zoals de statu ten aangeven dient het gehele be stuur af te treden. De heren H. E. S. (Van een medewerker) MIDDELBURG, 3-10. Enkele maan den geleden gebeurde op de Delings dijk by Eikerzee een ongeval, waar- by de verpleegster J. v. d. B. uit Scharendyke om het leven kwam en haar verloofde, P. D., uit Zierikzee zwaar gewond werd. Voor de Mid delburgse rechtbank werd nu vrijdag j.l. hiervoor ter verantwoording ge roepen de 67-jarige ry wiclhersteller P. N. uit Sint Philipsland- Het betrof hier een geval van niet verlenen van voorrang aan verkeer van rechts. De heer N. kwam uit de te, voldoende fruitkisten te produ ceren voor deze grote omzet en voor de export wordt.daarom nu ook ge bruik gemaakt van kartonnen fust, dat sneller kan worden vervaardigd. Flitsen uit het buitenland MANCHESTER. De Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië hebben een ontwerp-verdrag opgesteld inzake 't tegengaan van de verspreiding van kernwapens. Dit ontwerp-verdrag voorziet in deelname van communis tisch China. BRUSSEL. Een Belgische boter- smokkelaar is bij een achtervolging door een Belgische douane-patrouille om het leven gekomen. VATICAANSTAD. De regering van India heeft paus Paulus uitgenodigd tijdens het internationale eucharisti sche congres, dat 28 november in Bombay begint, een bezoek aan In dia te brengen. Een en ander blijkt uit een interview, dat de „Osservato- re Romano" had met kardinaal Gra- cias, aartsbisschop van Bombay. ALGIERS. De Algerijnse autori teiten zijn een nationale aktie be gonnen tot inbeslagneming en natio nalisering van alle bezittingen landerijen, winkels, huizen, auto's en andere goederen van Algerijnen die tijdens de Algerijnse onafhanke lijkheidsstrijd met de Fransen heb ben gecollaboreerd. PARIJS. In Parijs is een valse munter gearresteerd die al verschei-, dene jaren geldstukken van vijf frank vervaardigde. De man, die zich van een primitieve apparatuur be diende, gaf zijn produkten zelf uit. Op deze wijze was hij erin geslaagd zijn inkomen in de loop van een viertal jaren met in totaal ongeveer 220.000 gulden te vergroten. BELFAST (Noord-Ierland). Voor de derde avond achtereen hebben zich in Belfast ongeregeldheden voor gedaan waarbij de politie slaags raakte met aanhangers van de repu blikeinse partij, die aansluiting wil van Noord-Ierland bij de Ierse repu bliek. Vrijdagavond bedroeg het aan- tal gewonden 15; een tiental beto gers werd gearresteerd. BASTOGNE. Nabij Bastogne zijn twee Nederlanders om het leven ge komen en drie andere ernstig ge wond, toen de auto waarin zij zaten bij een inhaalmanoeuvre een mili taire vrachtwagen raakte en tegen een boom botste. NEW YORK. De Amerikaanse vak bond van havenarbeiders heeft zijn zestigduizend sinds woensdag mid dernacht stakende leden opgedragen het werk weer te hervatten. Er werd gestaakt in de havens aan de Atlan tische kust en de Golf van Mexico. sink van der Hoop met een militaire vlieger, de eerste luitenant H. van Weerden Poelman, en met de K.L. M.-mecaniciën P. A. van den Broeke zijn ruim 3.600 kg. wegende Fokker toestel H-NACC van Schiphols door weekte grasbaan los trok en koers zette naar Batavia. Na een avon tuurlijke monstervlucht met een ge middelde snelheid van 130 km. per uur, die mede door een langdurig, door motorpech veroorzaakt opont houd ruim anderhalve maand in be slag nam, leverden Van der Hoop en zijn twee metgezellen heelhuids de vijf kg. post, die zij als lading aan boord hadden, trots op het vliegveld Tjililitan bij Batavia af. Sinck en ir. J. Elzeryian stelden zich niet meer herkiesbaar. Na schrifte lijke stemming werden in functie ge kozen de heer J. J. van den Ende, voorzitter, R. A. Huneman, secretaris, R. P. Hogerheijde, penningmeester, M. J. Enzlin, wedstrijdleider en P. C. Tak, commissaris van materiaal. De voorzitter dankte de scheidende bestuursleden voor het vele werk in het verleden in het belang van de vereniging gedaan, in het bijzonder de heer Elzerman voor diens pen ningmeesterschap en competitielei derschap. Tot de nieuwe bestuurs leden richtte de voorzitter woorden van welkom en sprak de hoop en verwachting uit dat zij met evenveel enthousiasme als hun voorgangers aan de opbouw van de vereniging zullen medewerken. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter hierna de vergadering met een woord van dank voor de grote opkomst en prettige gedaea- tenwisseling, waarna nog een onder linge wedstrijd gespeeld werd in snelschaak, waarvoor enkele aardige prijzen beschikbaar gesteld waren. richting Brouwershaven met naar zijn zeggen een snelheid van rond de zestig kilometer. Mede op aandrin gen van zijn echtgenote reed hij vrij langzaam omdat de felle zon het zicht erg bemoeilijkte. Volgens de verklaring van N. kwam het ook door deze zon dat hij het aankondi gingsbord voor de voorrangsweg niet gezien had. Bij het bewuste kruis punt kwam de wagen van N. in bot sing met de met grote snelheid rij dende Volkswagen van D., die door de zwaardere auto van de dijk ge worpen werd. In zijn x'equisitoir meende de offi cier, mr. J. L. Andreae, dat. hier duidelijk sprake was van roekeloos rijden. De heer N. mocht dan 35 jaar zonder ongelukken gereden hebben, hier kon geen enkele verzachtende omstandigheid wofden aangevoerd. Het zicht was onbelemmerd en als de zon zo hinderlijk was had N. nog maar wat langzamer moeten rijden. „Geen enkele geldboete kan dit aan", aldus mr. Andreae en hij eiste een gevangenisstraf van drie weken en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, raadde N. aan om in verband met zijn leeftijd maar eens er over te gaan denken met rij den te stoppen. Uitspraak in deze zaak volgt op 14 oktober, des morgens om kwart over negen. Herdenking 150-jarig bestaan Willems-Orde DEN HAAG, 3-10. In Den Haag 1*3 een comité gevormd ter voorberei ding van de herdenking van het 150- jarig bestaan van de militaire Wil- lems-Oi'de. Deze orde werd gesticht door koning Willem de Eerste op 30 april 1815. De herdenking zal ver moedelijk plaats hebben op 29 april 1965. Het herdenkingscomité staat onder voorzitterschap van luitenant-gene raal b.d. M. R. H. Calmeyer, oud staatssecretaris van defensie, in het comité tevens vertegenwoordigend de „Koninklijke Nederlandsche Veree- niging Ons Leger". DEN HAAG. - De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. J. F. de Meijer, heeft aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over de verdere ontwikke ling van de bedrijfsorganisatie. LAND- EN TUINBOUW Conferentie C.B.T.B. APELDOORN, 2-10. In Apeldoorn is de tweedaagse onderwij sconferen- tie van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond gehouden. In zijn ope ningswoord heeft de vóorzitter, de heer W. P. Cnossen uit Woerden, on der meer opgemerkt dat er eindelijk een einde is gekomen aan de periode waarin de positie van de leerkrach ten bij het lager landbouwonderwijs onvoldoende was geregeld. Spreker noemde het voorts verheugend dat de interimregeling die in het verle den slechts ten dele voorzag in de financiering van het onderwijs, een aanzienlijke uitbreiding heeft onder gaan. Bezorgd toonde hij zich even wel over het teruglopen van het leerlingental bij het landbouwonder wijs. Hij uitte de vrees dat er straks jongeren in het boerenbedrijf als op volger zullen optreden of als landar beider zullen worden aangesteld die geen landbouwonderwijs hebben ge noten. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over september 1964 Geboren: 13: Jacobje Jacqueline, d. van M. C. Pleune en R. Beijert (Scharendijke); 30: Pieter Adriaan, z. van J. C. van de Velde en M. van Leeuwen (Kerkwerve). Overleden: geen. Gehuwd: geen. Ingekomen: D. A. H. Zeilstra en echtgenote van Trinidad naar Kerk werve. Vertrokken: J. van der Slikke van Ellemeet naar Huijbergen; N. M. Lu- teijn-Der Weduwen van Kerkwerve naar Bi'ouwershaven (Dreischor); mej. J. Boot van Kerkwerve naar Spijkenisse; mej. P. C. den Boer van Duivendijke naar Zierikzee; mej. P. Fondse van Kerkwerve naar Zierik zee. 24 De patiënt ging langzaam vooruit. Eens per week reed de dokter langs, onderzocht de zieke en constateerde, dat het, hoewel langzaam, de goede kant uitging. Het eten ging wat be ter en na zes weken kwam hij voor het eerst weer een kwartiertje uit bed. Aan de arm van zijn dochter maakte hij enkele voorzichtige pas sen door de kamer. De klanken, die hij uitbracht, werden steeds beter verstaanbaar, terwijl hij nu door gaans een volle nacht sliep, zodat Marrie het ook wat gemakkelijker kreeg. Hoewel ze zelf onder de zor gen voor het gezin dreigde ten onder te gaan, bleef ze in de nabijheid van haar vader altijd opgewekt en liet ze hem nooit iets merken van de pré caire financiële toestand, waarin de familie Laan verkeerde. Na herhaald aandringen van de zijde van Marrie begonnen de beide broers serieus pogingen in het werk te stellen om het grote stuk land, dat nog immer braak lag, te probe ren van de hand te doen. Op een avond, toen de kinderen naar bed waren en vader Laan ook rustig sliep, hielden ze „krijgsraad", zoals Marrie het noemde. „Die tien pond in de week is natuurlijk veel te wei nig. Zelf heb ik nog wat, maar ik wil niet alles opmaken. We moeten rekening houden met onvoorziene omstandigheden. Als ik binnen het jaar alle schulden wil afbetalen, heb ik minstens 25 pond per week nodig. Dan kunnen we er tevens behoorlijk van leven en worden de kinderen degelijk gekleed. Verder moeten we eens een nieuw vloerkleed hebben en hoe denken jullie over nieuw be hang? Dat wordt onderdehand ook eens tijd, niet? En als jullie in de stad komen, kijk dan eens naar een FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 58 paar goedkope stoelen. En ik moet nodig een nieuwe fluitketel hebben en een paar grote pannen en „Houd alsjeblieft op, Marrie. Pro beer voorlopig nog te roeien met de riemen, die we hebben. We zullen al het mogelijke doen om die grond te verkopen, maar vraag niet het on mogelijke". „Wat heeft vader of Grace indertijd voor dat stuk land be taald?". „Twaalfhonderd pond, en dat was natuurlijk veel te veel. Zoveel ver stand hadden wij er ook wel van. Als we de helft terugkrijgen, mogen we.het met beide banden aanpak ken". „Alsjeblieft, jongens. Met zeshon derd pond zouden we meteen uit de zorgen zijn". Klaas had bedenkingen. „Hoe zal vader het opvatten, als hij het te ho ren krijgt?". „Denk je, dat die ooit nog in staat is om te werken? Nu wou ik jullie wijzer hebben. Houdt er maar reke ning mee, dat vader zijn handen nooit meer zal kunnen gebruiken voor enig werk. En over dat land spreken we natuurlijk niet". Midden november, toen het goed warm begon te worden, kwam de patiënt voor het eerst een half uur tje buiten. Marrie had zijn leunstoel op de waranda gezet met een paar stevige kussens er in en hielp hem erheen. De dokter had één sigaartje per dag toegestaan en toen hij rustig zat, haalde ze er één voor hem cn stak hem voor hem aan. Hij keek haar vergenoeglijk aan en lachte. „Lekker", zei hij tevreden. Ze haalde nog een stoel, een emmer met aardappelen en ging bij hem zitten schillen. Wimmie speelde bui ten met een door Klaas gemaakte houten auto. Zeldzaam, dacht ze, zo goed als dat kind zich alleen kan vermaken. En altijd tevreden en lief. Terwijl ze de aardappelen schilde, dacht ze: Dat maakt, dat ik het hier kan volhouden: mijn broers en zus jes om me heen. Ik houd van ze. Na tuurlijk houd ik van ze. Maar voor de restsoms verlang ik ontzet tend naar Holland, waar ik het zo goed had en zo gemakkelijk. Waar ik mooie kleren kon dragen en uit kon gaan met Matthieu. Moet je eens zien, hoe ik er nu uitzie, in mijn grijze versleten jurk en m'n versle ten platte schoenen. Nylons heb ik al weken niet aan gehad en m'n haar schreeuwt om de kapper. Nog één jaar hier, en ik ben helemaal ver slonst. Nu kan ik me enigszins voor stellen, hoe Grace zich hier voelde. Hoe ter wereld heeft vader dit ver geten oord kunnen uitkiezen? Met als dichtsbijzijnde beschavingscen trum een stad op tachtig mijl af stand. En buren, die op drie, vier mijl van je vandaan wonen. Geen elektrisch licht, geen gas, geen wa terleiding, geen enkel comfort, zoals we dat in Nederland gewend zijn. In het heetst van de zomer koken op een fornuis, want hout is er voor het oprapen en kost niets. En voor de rest is het parool; zuinig zijn. Met olie, met water in de zomer, met je geldja, waar niet mee? Nee, in haar zat geen pioniersbloed, ze hun kerde meer dan ooit naar de vele gemakken, die de moderne bescha ving de mensheid bood. Een radio op batterijen was het enige communica tie-middel met de rest van de we reld. Zo bleven ze nog een beetje op de hoogte van het wei'eldgebeuren. Eens in de veertien dagen een paar kranten en tijdschriften, die Klaas of Harrie uit de stad meebrachten. Ze had er zin in om in een gezellig restaurant te gaan eten, waar men sen waren, keurig geklede mannen en uitstekend gekapte dames. Maar hierwat kon het iemand sche len, hoe je er uit zag? De jongens letten ternauwernood op je en de kinderen hadden hun eigen wereld je. Nog een geluk, dat er tenminste niet al te ver een school was. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5