RAMP MET VLIEGTUIG EIST TACHTIG SLACHTOFFERS Zware gevechten in Zuid-Vietnam Twee doden na botsing bij Alphen a/d Rijn Britse premier met eieren bekogeld Orkaan „Hilda" treft Louisiana Arrestatie van sheriff en helpers wegens schending rechten negerburgers Minister Scholten over R.E.M.-vraagstuk Prinses Beatrix ontving f 35.000,- van voetballertjes voor Poliofonds ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 oktober 1964 121ste jaargang No. 19661 WAAKIN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Jaarvergaderingen Zierikseese schakers en schaatsers Wrak vermiste DC-6 gevonden in Sierra Nevada-gebergte TREVELEZ, 3-10. Het wrak van het sinds vrijdagochtend vermiste Franse passagiersvliegtuig is gevon den op de helling van de 3.300 meter hogt berg Alcazaba in het Sierra- Nevadagebergte in zuidoost-Spanje. Geen van de tachtig inzittenden 73 passagiers en zeven bemannings leden heeft de ramp overleefd. De deels verkoolde stoffelijke res ten van de slachtoffers liggen her en der over het terrein verspreid. Het" wrak werd gevonden door een groep politiemannen en dorpelingen uit het nabijgelegen Trevelez, nadat het door een vliegtuig was waargenomen. De identificatie van de slachtoffers is nog niet mogelijk gebleken. Aan boord van het vliegtuig zouden zich twintig kinderen hebben bevonden. Het toestel, een DC-6 van de Franse luchtvaartmaatschappij U.T. A. was op weg van Parijs naar de Westalrikaanse republiek Maureta- nie. De plaats waar het verongelukte toestel ligt, ligt op een hoogte van ongeveer 2.500 meter, ongeveer tach tig kilometer van Granada en hon derd kilometer van de Middellandse Zee. Het vliegtuig bevond zich vol gens de U.T.A. niet op de normale route. Men vermoedt, dat het van de route is afgeweken om een onweer te vermijden. Niet in zee Ruim vierentwintig uur heeft men in de veronderstelling verkeerd, dat het vliegtuig in de Middellandse Zee was gestort. Tal van tegenstrijdige berichten veroorzaakten een grote verwarring. Een Spaanse torpedo- bootjager liet weten, dat het wrak stukken had waargenomen en dat er geen overlevenden waren, terwijl 't Spaanse ministerie van luchtvaart bekendmaakte dat een twintigtal overlevenden opgepikt was door een Britse tankboot. Volgens de officiële passagierslijst die zaterdagavond in Parijs door de U.T.A. gepubliceerd werd bevonden zich onder de passagiers van het verongelukte toestel 21 kinderen. Al le inzittenden hadden volgens een U.T.A.-zegsman de Franse nationali teit. uitgezonderd één, een Maureta- niêr van Spaanse geboorte. SAIGON, 4-10. In Zuid-Vietnam z|jn dit weekeinde enkele zware ge vechten geleverd tussen regerings troepen en Viet-Congopstandelingen. In het noordoosten der provincie An Xoeyen vielen regeringstroepen, gesteund door zestien gevechtsbom- menwerpers, een concentratie van opstandelingen aan, waarbij volgens militaire kringen 59 opstandelingen werden gedood en 36 gevangen wer den gemaakt. De verliezen aan de kant van de regeringstroepen be droegen twee doden en vier gewon den. Hel noordoosten van An Xoey en is een der sterkste bolwerken der opstandelingen in geheel Zuid-Viet nam. Zondagmiddag vielen twee com pagnieën regeringstroepen in een hinderlaag op een weg nabij Daoe Mot, ruim dertig kilometer van Sai gon; 23 militairen sneuvelden en 43 werden gewond. Bovendien worden er nog 14 vermist. Tot de doden be hoort één Amerikaan. Toen verster kingen arriveerden, trokken de op standelingen zich terug. ALPHEN AAN DE RIJN, 4-10. - Tengevolge van een frontale botsing zaterdagmiddag tussen twee perso nenauto's op rijksweg 11 (Leiden- Utrecht) onder Alphen aan de Rijn z|jn twee personen om het leven ge komen en vijf gewond waarvan één, een 14-jarig meisje, zeer ernstig. Door nog niet opgehelderde oor zaak zou de auto die bestuurd werd door de 62-jarige ir. M. van E., di- rekteur van Turkenburgs Koninklij ke Zaadhandel N.V. te Bodegraven, onverwacht cp de linkerweghelft zijn geschoten waar hij in botsing kwam met de van de andere kant naderen de auto bestuurd door de 43-jarige dr. K. van A. uit Ede, bioloog bij de stichting laboratorium voor insek- ticidenonderzoek te Wageningen. Laatstgenoemde overleed ter plaatse, ir. Van E. bezweek enkele uren later Ln het Academisch ziekenhuis te Leiden. In de auto van ir. Van A. bevon den zich verder nog mevrouw Van A.-D. en drie kinderen, een jongen van 16 jaar en twee meisjes van respektievelijk 14 én 7 jaar. In de andere wagen zaten mevrouw Van E.-T. en de in Beckenham (Kent, Engeland) woonachtige mevrouw J. AMSTERDAM. Op instigatie van de stichting „Kompas" ten bate van overzeese studenten in Nederland gaan binnenkort leerlingen uit de hoogste klassen van 14 der in totaal 15 sociale academies in ons land en quêteren bij gezinnen die er prijs op stellen buitenlandse studenten in de huiselijke sfeer op te nemen. „Kranig stukje" ROME, 3-10. De 22-jarige werkloze Napolitaan Frances co Capasso heeft het op waar lijk „kranige" manier klaar gespeeld om via een „hoge po sitie" een fel begeerde baan bij een bouwonderneming te krijgen. Hij was namelijk, met de nodige mondvoorraad bij zich, naar de top van een 25 meter hoge hijskraan geklom men en trotseerde daar 26 uur lang politie en brandweer die hem naar beneden poogden te krijgen. „Of ik krijg mijn aan stelling of ik spring naar bene den", aldus luidde onveran derlijk zijn ultimatum. Gedu- f rende de nachtelijke uren ge- i noot de hooggezetene de mo- f rele steun van kameraden, die hem met hun geroep wakker hielden. De aannemer zwicht- f te tenslotte voor zulk hoog spel en kwam woensdagmid- dag met een naar de eis opge- f maakt arbeidscontract aandra- j gen. To enverwaardigde Ca- f passo zich weer af te dalen maar niet dan nacLat hij het J document aan een touw om- i hoog gehaald en nauwkeurig j op stempels en handtekening i gecontroleerd had. H. de R. met haar anderhalf jarig zoontje. Op laatstgenoemde mevrouw met haar kind na, die nagenoeg on gedeerd bleven, zijn alle gewonden naar het Academisch ziekenhuis te Eeiden overgebracht. De toestand van het 14-jarige dochtertje van de familie Van A. was kritiek. Verdeeld S.E.R.-advies maximum dagloongrens DEN HAAG, 3-10. In eën rede voor de buitenlandse persvereniging in ons land heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, onthuld dat de Sociaal-Economische Raad dezer da gen een advies heeft vastgesteld over de maximum dagloongrens in een aantal verzekeringen. De minister zei vernomen te hebben dat uit dat advies blijkt dat over de hoogte van de maximum dagloongrens en over de wijze waarop die grens moet wor den aangepast aan de veranderingen in de welvaart, verschillend wordt gedacht. Bij de werkloosheidswet, de ziektewet en het aanhangig zijnde ontwerp van wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering wordt 't ver zekerde risico slechts gedekt tot een maximum dagloongrens. Dader van moordaanslag gegrepen WIJK BIJ DUURSTEDE, 3-10. De politie te Amsterdam heeft de 32- jarige metselaar G. de K. in zijn woning te Amsterdam aangehouden. De man wordt ervan verdacht mevr. Vernooij-de Bie in de woonkamer van haar boerderij te Werkhoven met een stuk betonijzer te hebben neergeslagen. De man is overgegeven aan de rijkspolitie te Wijk bij Duurstede. De metselaar was bekend met de omge ving waar hij zijn aanslag pleegde. Hij heeft namelijk tot voor kort in Driebergen gewoond. Hij heeft be kend de vrouw te hebben neergesla gen. Volgens zijn verklaring was zijn motief geld van de vrouw te krijgen. In Saigon is zondag een bom ge gooid in een krantendistributiebe drijf. Eén persoon werd gedood en 40 gewond. Twee Zuidvietnamese militairen werden in verband hier mede gearresteerd. OLDHAM, 3-10. De Britse premier sir Alec Douglas-Home, is op zijn verkiezingstournee bij zijn aankomst in Oldham met eieren bekogeld. Toen hij uit zijn auto stapte om de plaat selijke kandidaat van de conserva tieve partij de hand te drukken, vloog er een ei tegen zijn rug kapot, terwijl een tweede ei over zijn wa gen scheerde. De premier scheen niet te merken wat er gebeurde hij besteedde er althans niet de minste aandacht aan. Zijn persoonlijke lijf wacht arresteerde de dader. President Johnson schat zijn eigen kansen WASHINGTON, 4-10. - President Johnson verwacht dat de voorsprong die hij blijkens diverse opiniepeilir gen op zijn rivaal Barry Goldwater heeft, in de komende maand belang rijk kleiner zal worden, maar hij is er van overtuigd dat hij de verkie zing op 3 november zal winnen. Dit is zondag van de zijde van het Witte Huis meegedeeld Inderdaad hebben de jongste opi niepeilingen aangetoond dat Goldwa ter op Johnson inloopt en dat de grote voorsprong van de president kJemer is geworden. Nabij de Italiaanse stad Treviso is een auto ingereden op een groep van tachtig kinderen, die op weg wa ren naar 'n bedevaartplaats. Twaalf der kinderen werden gewond, van wie zeven ernstig. Aardgas aangeboord De Schermer" in NEW ORLEANS, 3-10. Een aan de orkaan „Hilda" voorafgaande torna do heeft zaterdag in het gebied van het stadje Larose, bijna, negentig ki lometer ten zuidwesten van New Or leans, zeker twintig mensenlevens geëist. Meer dan honderd mensen werden gewond. De drie tornado's die de kust van Louisiana troffen richtten verder gróte materiële scha de aan. Huizen stortten in en auto's werden weggeslingerd. In het cen trum van de orkaan zelf kwamen windsnelheden voor van 190 kilome ter per uur. Internationale ideeën en fabrikaten werden bij het ontwerp van dit nieuwe transportvoertuig verwerkt. Het resultaat heet „Farmobil". Voor de ontwikkeling zorgde een West- Duitse fabriek voor landbouwwerk tuigen. Zij gebruikte zonder veel veranderingen aan te brengen mo tor, versnellingsbak, differentieel en assen van de Westduitse BMW 700. Vervaardiger is echter een Ameri kaans autoconcern, dat deze trans portwagen echter niet in de Verenig de Staten maar in Griekenland laat bouwen. De verkoop vindt plaats via de Europese centrale van het con cern in Zwitserland. Het „Farmobil" bereikt een maximumsnelheid van ongeveer 90 kilometer per uur bij een nuttig gewicht van 750 kilogram Achterin kunnen uitneembare zit tingen voor vier personen, een laad bak of een gesloten opbouw gemon teerd worden. In west-Duitsland zal de prijs van dit moderne voertuig in standaarduitvoering en zonder acces soires pl.m. 600 D.m. bedragen. m Na besprekingen tussen Hongaar se en Tsjeohoslokaakse leiders is za terdagavond in Boedapest eén com muniqué uitgegeven, waaruit blijkt dat over alle besproken punten over eenstemming is bereikt. PHILADELPHIA, 3-10. De sheriff van het stadje Philadelphia in de Amerikaanse staat Mississippi, diens plaatsvervanger, een politieagent en nog een vierde man zijn zaterdag gearresteerd op federale aanklachten onder ede bevtsligd door de „grand jury" die een onderzoek heeft inge steld naar de moord op drie jonge gveraars voor gelgke burgerrechten, eerder dit jaar gepleegd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Bij mislukte ondernemingen houdt men die raad altijd voor J de bestedie te laat kwam om opgevolgd te worden. KOEDIJK, 4-10. In de nacht van zaterdag op zondag is op het terrein aan de Zuióervaart in de Schermer- polder bi.i de proefboring die een Franse maatschappij daar al enige maanden verricht gas aangeboord. Tot op tien kilometer afstand van de hoorplaats werden omwonenden door een sterk gerommel gewaar dat er iets bijzonders aan de hand was. Op de boorpiaats is thans de ook op vele andere piaatsen in ons land bekende vlam zichtbaar. De vier inanotn worden volgens een bekendmaking van het ministe rie van .justitie in Washington be schuldigd van schending van de vechten van regerburgers in Phila delphia. Deze schending is aan het licht gekomen tijdens het onderzoek van de „grand jury". Meer arrestaties zijn op handen, aldus de bekendmaking in Washing ton. De 37-jarige 'sherrif Lawrence Rai- ney, de 27-jarige plaatsvervangend sheriff Cecil Price en de twee ande- Op Provinciedag Christelijk Historische Unie: ren, Burkes en Barnett geheten, wor den ervan beschuldigd, een neger, ;'-.,m Henry Germany, van zijn rech ten te hebben beroofd door hem zon- &-?:• grond te „arresteren, op te slui er» en vast te houden, te slaan en af te ranselen". Ze hadden Germany ook gedwongen tot het afleggen van oor zichzelf bezwarende bekente nissen Gok vier andere negers wa ren door hen van hun rechten be roofd. Price en Rainey worden er verder van beschuldigd de neger Kirk Kul- h er son n»él een zwaar voorwerp le hebben geslagen. Op genoemde mis drijven staat een maximumstraf van een jaai gevangenis en een boete "an duizend dollar. Rainey was de eerste getuige voor de grand jury" die 1 september j.i. met haar werk begon. L»ter werd nog een politieman te Philadelphia, de 40-jarige Richard Andrew Willis, als vijfde man onder dezelfde beschuldigingen gearres teerd. In Cairo zijn door het instorten van een woongebouw 45 mensen be dolven en vermoedelijk omgekomen. WAT UOT DE ftlU SCHIEDAM, 3-10. - „Het is toch zonneklaar een eis van recht, dat re gels ten aanzien van 'n schaars goed als golflengten worden gesteld en dat ook de nakoming van deze regels kan worden verzekerd. Rechtvaardig recht is het, als gelet op het over heidsgezag over golflengten ook de R.E.M. zich aan het Nederlandse recht en gezag zal moeten onderwer pen". DEN HAAG, 3-10. H.K.H. Prinses Beatrix heeft als beschermvrouwe van de Stichting Prinses Beatrix- rónds zaterdagmiddag op het sport terrein Houtrust in Den Haag een cheque ter waarde van f 35.000 voor het fonds in ontvangst genomen. Twee voetballertjes van dertien jaar boden het bedrag aan. Het wa ren de aanvoerders van de voetbal teams, die mede hun steentje bij droegen voor de Zwaluwen-jeugd- actie Polio 1964. Voor de vijfde keer is de actie gevoerd. Zaterdagmiddag ging de actie voor 1965 van start. Veteranen van Zwaluwen kwamen daarvoor tegen collega's uit Amster dam in het veld. Prinses Beatrix, diie om half drie arriveerde, werd door de voorzitter van het actiecomité, de heer G. Prent, en de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, ontvangen. Op het sportveld waren ook de secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer Leo Brunt er. de vice-voorzitter van het Prinses Beatrixfonds, de heer L. van Stolk, aanwezig. Prinses Beatrix volgde met belang stelling de wedstrijd tussen de vete ranen, wier namen in de oren van de ouderen herinneringen opriepen aan vele interlands. Tot deze uitspraken kwam zater dagmorgen minister mr. Y. Scholten (justitie) op de C.H.U.-provinciedag, die in Schiedam wordt gehouden. De bewindsman sprak over het onder werp „recht en politiek" en kwam tot de conclusie, dat een regering, die gevoel voor de plaats van het recht in de samenleving heeft, de moge lijkheid zal moeten krijgen om Ne derlands recht op een vaste installa tie toepasselijk te verklaren. Tot dat Nederlandse recht behoren ook de bepalingen, die de overheid de be voegdheid geven de haar bij inter nationale overeenkomst toegewezen golflengten te verdelen door middel van een vergunningstelsel. „De toe passelijkheid daarvan staat los van de waardering die men heeft voor het Nederlandse omroepbestel", al dus minister Scholten. Hij wees erop, dat het verzet tegen de „anti Rem- wet" in wezen een uiting is van een zeker onbehagen over het bestaande omroepbestel en dat getracht moet worden de openheid te vinden, die de bron van zekere onlustgevoelens wegneemt. „Het recht krügt nog meer gezag, als naast dc onderwerping van de R.E.M. aan het Nederlandse recht cn gezag, zodanige oplossingen voor het radio- en tclevisicbcstcl worden ge vonden, dat dc oorzaak van dc on lustgevoelens wordt weggenomen". Landhervorming in Brazilië RIO DE JANEIRO, 4-10. President Branco van Brazilië heeft zondag een verstrekkend program voor de landhervorming bekend gemaakt, en waarbij de regering het recht zou krijgen land over te nemen voor her verdeling in het belang van de maat schappijstructuur. Het is de bedoe ling dat er een agrarische midden stand ontstaat en dat grote onpro- duktieve landerijen worden opge deeld. Het plan is opgesteld niettegen staande het verzet van de conserva tieve leiders van de nationaal-demo- cratische eenheidspartij. Kleuter redt kleuter DORDRECHT, 3-10. Het 3-jarige kleutertje E. K., dat in het „Weizigt- park" in Dordrecht met haar 2-ja- rige vriendje P. V. aan het spelen was, begreep onmiddellijk wat ze doen moest, toen P. bij een vijver het evenwicht verloor, in het water viel en kopje onder ging. Voor er hulp kwam opdagen ging ze plat op dc grond liggen om de drenkeling de helpende hand te reiken. Niet dan met grote moeite kon ze hem op de kant krijgen, maar gered had ze hem. Weinig wind Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; weinig wind; in het binnenland plaatselijk nacht vorst; overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 6 okt. Zon op 6.49, onder 18.06. Maan op 7.21, onder 18.50. Nieuwe maan: 5 okt. te 17.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 okt. 3.45 v.m. 15.55 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 okt. 3.20 v.m. 15.40 n.m. Springtij: 7 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde heeft het weer onafgebroken onder invloed gestaan van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich van het zui den van Scandinavië naar oost-Eu ropa heeft verplaatst en zich nu ook tot over de Balkan uitstrekt. In Ier land is een atlantisch koufront aan gekomen. Dit beweegt zich langzaam in oostelijke richting, maar het con tinentale hogedrukgebied is nog zo krachtig, dat het front het eerstko mende etmaal ons land niet kan be reiken. Er komt dan ook weinig ver andering in de weerssituatie. Wel neemt de kans op mistvorming in de nacht en vroege ochtend toe, in het bijzonder in de zuidelijke provincies, waar de lucht vochtiger is dan in de noordelijke. De luchtdrukverschillen blijven klein. Er is dus weinig wind, het geen een sterke nachtelijke afkoeling bevordert. Hier en daar is dan ook nachtvorst mogelijk. RTJSWI.TK. Zaterdagmiddag is de 16-jarige fietser C. Ramstein uil Rijswijk bil een verkeersongeluk om het leven gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1