DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het Duits-Nederlandse gesprek over de Europese ontwikkeling Het vooronderzoek in de Amsterdamse roofoverval Het officiële Nederlandse bezoek aan Bonn Boltini dagvaardt stad Antwerpen gobdgb^rd In werkelijkheid een begrotingsoverschot hoogwaterstanden van f 1030 miljoen Communistisch China en de kernwapens Aanzienlijke toename van toerisme in 1964 Spanje en de V.S. N.V.V. voelt niet voor loonstop in 1965 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 oktober 1961 121sfe jaargang No. 19660 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: C.M.M.C. Sch.-Duiveland staat voor vele problemen Doel op lange termijn: vereniging van Europa Pasjeskantoren in West-Herlijn geopend Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BONN, 1-10. De besprekingen die minister-president Marijnen en mi nister Luns woensdag en donderdag in Bonn hebben gevoerd, blaken een „vrijblijvend" karakter te hebben gedragen. De Nederlandse ministers hebben met bondskanselier Erhard en zijn medewerkers de mogelijkhe den besproken die er zijn om de Eu ropese ontwikkeling uit de impasse te halen. De Nederlandse ministers hebben toegezegd, dat ze tezijnertijd denkbeelden, die in Duitsland zijn ontwikkeld en die nog nader moeten worden geconcretiseerd, na overleg met andere E.E.G.-partners, zorgvul dig zullen onderzoeken. Na de besprekingen, die donder dagmiddag op de bondskanselarij zijn afgesloten verklaarden de Ne derlandse ministers tegenover de pers, dat de uitgangspunten van bei de regeringen ongewijzigd zijn ge bleven. Het doel op lange termijn blijft een verenigd Europa op demo cratische grondslag, open naar bui ten en een verdere ontwikkeling van de reeds bestaande E.E.G. Minister-president Marijnen ver klaarde dat op het ogenblik een ge- dachtenwisseling aan de orde is over de mogelijkheden die bestaan om deze doelen op langere termijn te verwezenlijken. De Nederlandse re gering kan elk initiatief toejuichen wanneer men de huidige impasse kan doorbreken zonder aan de fun damentele doelstellingen te tornen. Minister Luns merkte nog op, dat er niet meer over een Europese po litieke unie wordt gesproken, maar over een „verm van samenwerking", zoals bijvoorbeeld ook in de W.E.U. bestaat met driemaandelijks overleg van de ministers van buitenlandse zaken der zes E.E.G.-landen en En- gclrnd. Op de vraag of de fundamentele politieke geschillen tussen de part ners geen belemmering voor poli tieke samenwerking zouden zijn, ant woordde minister Luns dat elk ver drag en elke vorm van samenwer king op niets moet uitlopen als men er niet in slaagt een synthese van de meningsverschillen te vin den. Geen voorspellingen Volgens minister Luns kon men op dit ogenblik voorts niet voorspellen „of een nieuwe poging tot Europese politieke samenwerking ditmaal geen succes zou hebben". Het officiële communiqué dat na de besprekingen is uitgegeven ver meldt dat het overleg door grote openhartigheid en hartelijkheid ge kenmerkt werd en dat de opvattin gen der beide regeringen over de wezenlijke problemen der interna tionale politiek in hoge mate over eenstemmen. De problemen der Europese poli tiek stonden bij de besprekingen op de voorgrond aldus het communiqué. AMSTERDAM, 1-10. De rechter commissaris van de Amsterdamse rechtbank, die belast is met het ge rechtelijk vooronderzoek van de roof overval op de Heiligeweg, heeft de hoofdverdachte P. D. en z\jn metge zellin, de 20-jarige opticien-assistente Gerlind K., een eerste verhoor afge nomen. Tegen beiden heeft hij het door de officier van justitie, mr. G. R. Nube, gevorderde bevel tot bewaring afge geven, dat zes dagen van kracht is. Het kan één keer met een gelijke termijn worden verlengd. Daarna moet, indien het vooronderzoek zulks nodig maakt, door de rechtbank het bevel tot voorlopige hechtenis wor den afgegeven, dat dertig dagen van kracht is. Het kan echter een onbe perkt aantal keren met eenzelfde aantal dagen worden verlengd. Mr. Nube kwalificeerde P. D. als „een levensgevaai'lijke l'iguur: het is iets verschrikkelijks". Er is uit de aard der zaak alle re den om aan te nemen dat tegen D. een bevel tot voorlopige hechtenis zal worden afgegeven. Maar het ziet er ook naar uit dat zulks het geval zal zijn ten aanzien van Gerlind K. en mogelijk zelfs ook wel tegen haar moeder, de 55-jarige advocate M. K., die heden-vrij dag aan de officier zal worden voorgeleid. Het onderzoek in deze grote zaak is nog lange na niet voltooid. Lngezonden mededeling BONN, 1-10. - Minister-pVesident Marijnen en minister Luns hebben donderdagochtend aan het begin van de tweede dag van hun officiële be- zetk aan Bonn een krans gelegd by het monument van de slachtoffers der nazi-heerschappvj. een eenvoudig gedenkteken in het park tegenover de universiteit. Vervolgens brachten de Neder landse bewindslieden een bezoek aan. het oude stadhuis van Bonn, waar zij door burgemeester Daniels ontvan gen werden en een handtekening zetten in het gulden boek van de AMERSFOORT, 1-10. Circusdirec teur Toni Boltini heeft besloten de stad Antwerpen in rechten aan te spreken en deze te dagvaarden voor de rechtbank te Utrecht, in welk arrondissement de «heer Boltini woonachtig is. Het naar zijn mening onrechtmatig optreden van de stad Antwerpen, die onlangs een vergun ning tot optreden van het circus heeft geweigerd, heeft Boltini een schade berokkend die hij wenst te verhalen. De heer Boltini heeft de advocaat mr. P. P. Lap uit Bergen op Zoom verzocht deze rechtsmaat regelen te treffen. stad. Burgemeester Daniels overhan digde aan de Nederlandse ministers enkele grammofoonplaten: de. acht ste en negende symfonie voor pre mier Marijnen, en Beethoven's Fide- lio voor minister Luns. In een korte toespraak releveerde burgemeester Daniels zowel de traditionele cultu rele en economische betrekking die eeuwenlang tussen het Rijnland en Nederland hebben bestaan als de verschrikkingen van de oorlog en de nazitijd. „We hebben niet het recht te verwachten dat U vergeet wat er gebeurd is", zo zei hij. „maar we mo gen het zelf ook niet vergeten. Doch wij verheugen ons er over dat op nieuw persoonlijke contacten over en weer zijn gelegd, die hoop geven voor de toekomst". Ministei'-president Marijnen sprak in een kort dankwoord de verwach ting uit dat de betrekkingen tussen Nederland en de Bondsrepubliek steeds hechter zullen worden. Voor het stadhuis in Bonn stond een politiekapel opgesteld die het Wilhelmus en het Duitse volkslied speelde toen de Nederlandse gasten arriveerden. Alleen de rijpste, de grootste, de lekkerste tomaten zijn goed genoeg voor gezonde California tomatensoep. Een slecht mens is ultijd slecht, maar hij is het slechtst wanneer hij zich als een hei lige voordoet. Betaling abonnementsgeld De abonné's builen Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld ad f 5,46 voor het vierde kwar taal 1964 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. Dc administratie. Donderdagochtend zijn in west-Berïijn de pasjeskantoren weer geopend. Tussen 1 en 14 oktober zullen op 17 bureaus aanvragen voor een pas in be handeling worden genomen, zowel voor herfst- als kerstbezoeken aan oost- Berlijn. - Op de foto een lange rij Westberlijners voor het kantoor nan de Wilsnackerstrasse. Droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met opklaringen, maar ook enkele plaatselijke wolkenvel den; vannacht slechts kleine kans op nacht vorst, morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere; matige, morgen nu en dan vyij. kl-a<?hü4<3 wjjnö -tuSsen oqs,t en noord oost. 3 okt. Zoi\ op 6.44, onder 18.13. Maan op 3.31, onder 17.59. 4 okt. Zon op 6.45, onder 18.11. Maan op 4.50, onder 18.17. 5 okt. Zon op 6.47, onder 18.09. Maan op 6.06, onder 18.34. Nieuwe maan: 5 okt. te 17.20. Miljoenennota geeft font beeld J O O ZIERIKZEE: ZIERIKZEE; 3 okt. 4 okt. 5 okt. 1.20 v.m. 2.17 v.m. 3.03 v.m. 13.41 n.m. 14.31 n.m. 15.16 n.m. WASHINGTON, 1-10. De Sowjet- Unie heeft vorig jaar een voorstel van de Verenigde Staten, samen plannen te beramen om communis tisch China te beletten kernwapens te ontwikkelen, botweg afgewezen. Dit is donderdag door gezaghebbende kringen in Washington verklaard. DEN HAAG, 1-10. - Het buitenlands en het binnenlands toerisme zyn dit jaar in aanzienlijke mate gestegen. Dit heeft de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) ge meend te kunnen vaststellen naar aanleiding van schattingen en indrukken van gecnquetcerde bedryven en instellingen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het buitenlands bezoek in het eerste kwartaal van 1964 met meer dan 25 procent is gestegen. De heer J. A. Risseeuw, de directeur van het A.N.V.V., meende voor dc toename van het eigenlijke seizoen te mogen aannemen, dat deze ongeveer 15 procent heeft bedragen. Amsterdam en Haarlem meldden bijvoorbeeld een vermeerdering van respectievlijk 13 en 33 procent buitenlandse overnachtingen. De V.V.V.-directeuren lieten weten, dat 1964 een topjaar is, wat ook voor de hoteliers het geval was. Niet alleen de gunstige weersomstandigheden, ook de propaganda- aeties in het buitenland hebben tot deze toename bijgedragen. Hier toe werden activiteiten ontplooid in Amerika, Engeland en Zwitser land. waarin het bedrijfsleven participeerde voor een bedrag van één miljoen gulden. Niet alleen wat Nederland toeristisch heeft te bieden, ook dc uiter mate goede serviceverlening speelt hierbij een rol. Gewaakt dicnf te worden volgens de heer Risseeuw voor afnemende service-ver lening, beunhazerij op het gebied van logicsverstrekking, vervuiling van stad en natuurgebied en onvriendelijke behandeling van de buitenlandse toerist. De onderminister van buitenlandse zaken voor politieke aangelegenhe den, Averell Hamman, deed aan Chroesjtsjef dit voorstel bij de on derhandelingen over het gedeelte lijke kemstopverdrag in augustus 1963. Chroesjtsjef toonde geen grein tje belangstelling in wat Harriman te vertellen had en deze liet de zaak verder zonder commentaar op zijn beloop. Chroesjtsjef zei slechts dat de Russen hun kerwapenhulp aan China in 1959-60 hadden gestaakt. Volgens de zegslieden hebben de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie geen enkel overleg gepleegd over de naar verluidt ophanden zijnde eer ste Chinese atoomproef. Chroesjt- sjefs houding in 1963 heeft bepaalde Amerikaanse regeringsdeskundigen tot de conclusie gebracht dat de Sowjet-Unie waarschijnlijk Peking te hulp zal komen wanneer er een groot conflict met de Ver. Staten zou uitbreken. WASHINGTON, 2-10. Deze maand zullen grootscheepse Amerikaans- Spaanse vlootmanoeuvres gehouden worden voor de Spaanse kusten .al dus is van officiële zijde in Washing ton meegedeeld. Deze mededeling weerlegt de ge ruchten, dat deze manoeuvres uitge steld zouden worden in verband met de reactie in Spanje op de aanval die kortgeleden gedaan werd op het in de buurt van Cuba varende Spaanse vraohtsohip „Siërra Aran- zazu". AMSTERDAM, 1-10. De miljoenen nota 1965 geeft op onbevredigende wijze een droefgeestig beeld van de toestand van 's-ryks financiën door te eindigen met een begrotingstekort, terwyl er in werkelijkheid belang rijke overschotten zijn. Op grond van een globale cijferopstelling kan wor den geconcludeerd tot een begrotings overschot van f 1.030 miljoen. Aldus mr. H. F. van Leeuwen, oud-lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. en oud-direkteur van De Twentsche Bank in een artikel „Onze begroting" in Economisch-statistische Berichten van deze week. Mr. Van Leeuwen betoogt dat voor twee categorieën staatsuitgaven nor maliter geleénd dient te worden, te weten ten behoeve van uitgaven voor rentegevende financieringen als de woningbouw en de staatsbedrijven, en voor de categorie gevormd door aflossing van gevestigde binnenland se schuld, neerkomend op een bij drage aan de kapitaalmarkt, beschik baar voor herfinanciering. Indien deze uitgavencategorieën door lopen de inkomsten, dus praktisch uit be lastingen zouden worden bekostigd, zou het overheidsvermogen in be langrijke mate stijgen, aldus schrij ver. Anderzijds dient financiering door leningen z.i. te worden beperkt Voorzitter a.R.-fractie wil gezamenlijk stembusprogramma UTRECHT, 1-10. De heer J. Smal. lenbroek, voorzitter van de A.R.- fractie in de Tweede Kamer, heeft donderdagavond tijdens een forum bijeenkomst in Utrecht, gezegd, dat hy pogingen van K.V.P., A.R. en C.H.U. om tot één gezamenlijk stem busprogramma te komen, zeer zou toejuichen. Hij pleitte tevens voor de totstand koming van één reformatorische partij. Het samengaan van A.R. en C.H.U. achtte hij een taak voor deze generatie, een taak die met veel wijsheid zal moeien worden vol bracht. Bij ons (A.R.) ligt de intentie om dal te doen, zo verklaarde hij met nadruk. Daarnaast zou hij een grotere samenwerking tussen de re formatorische partij(en) enerzijds en de K.V.P. anderzijds willen zien. tot. rechtstreeks rendabele objekten en herfinanciering van staatsschuld. Hieruit volgt dat er in de gedachten- gang van mr. Van Leeuwen geen plaats is voor een wegenfonds met zelfstandige leningsbevoegdheid. Naast een ruim gebruik van lenings financiering voor rechtstreeks ren dabele uitgaven, lijkt een wegen fonds met leningsbevoegdheid hem niet gewenst. „Beloningsinflatie" Over de conjuncturele aspecten van de staatsbegroting merkt mr. Van Leeuwen op dat men noch via de openbare financiën, noch met mo netaire middelen tenzij met in het absurde doorgevoerde maatrege len een beloningsinflatie zoals wij die thans kennen, kan keren. Een enigszins matigend effect is z.i. het meeste wat wij ervan kunnen ver wachten. Opmerkelijk acht hij het voorts dat onder de druk van con juncturele omstandigheden door een liberale minister een socialistisch ideaal in belangrijk grotere mate wordt, verwerkelijkt, dan ooit is ge schied. Vrijwel nimmer, zo meent mr. Van Leeuwen, is de verhouding tussen de opbrengst der belastingen op inkomens, winsten en vermogens, tegenover die op verteringen zo on gunstig geweest voor de eerstge noemde groep als volgens de prog nose voor 1965 het geval zal zijn. BROUWERSHAVEN 3 okt. 1.02 v.m. 4 okt. 5 okt. 1.55 v.m. 2.39 v.m. 13.35 n.m. 14.20 n.m. 15.02 n.m. Springtij: 7 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië komt een nieuw en krachtig hogedrukgebied tot ontwikkeling. Het droge weer in onze omgeving houdt daarom aan. De wind blijft oostelijk en zal in de komende nacht, evenals in de afge lopen nacht het geval was, waar schijnlijk voldoende sterk zijn om nachtvorst te kunnen voorkomen. De middagtemperaturen zullen morgen gelijk zijn aan die van vandaag of iets lager. Boven Frankrijk bevindt zich een lagedrukgebied, dat vrijwel niet van plaats verandert. Het brengt er onweer en plaatselijk veel regen. ROTTERDAM. In een vergadering van het algemeen bestuur van de stichting „Eilandengemeenschap Voorne-Putten-Rozen'burg"" is o.m. aan de orde gekomen het streekver voer op deze eilanden. Mer. heeft be sloten een werkgroep „Vervoer en verkeer" te benoemen, die een stu die zal maken van de verschillende facetten van de vervoers- en ver keerssituatie op Voorne-Putten. AMSTERDAM, 1-10. Het hoofd bestuur van de by het N.V.V. aan gesloten Algemene Bedrijfsgroepen Centrale meent dat er geen plaats is voor een loonstop in 1965, waar aan in regeringskringen, blijkens be paalde delen van de troonrede, wordt gedacht. Het enige gevolg van een loonstop zou, volgens het bestuur, zyn dat de zwarte loon vorming weer belangrijk zou toene men. Dit heeft de voorzitter van de or ganisatie. de heer W. Liefaard, ge zegd in een woensdag gehouden bondsraadvergadering van de A. B. C. Het door de vakbeweging on der de huidige omstandigheden ac cepteren van een loonstop zou dooi de werknemers niet worden begre pen, aldus spreker. Bovendien ziet het hoofdbestuur zelf de noodzake lijkheid van een loonstop niet, ter wijl het van mening is dat er ook voor een bestedingsbeperking in 1965 geen plaats is. In 1965 zullen, aldus de heer Liefaard, de lonen met een bepaald percentage moeten worden ver hoogd om de te verwachten prijs stijgingen op te vangen. Daarnaast moet er z.i. ook nog plaats zijn voor enige reële verbetering van de posi tie der werknemers. Naast het be drag dat nodig zal zijn om de prijs stijgingen op te vangen, wordt hier bij gedacht aan het verhogen van de vrouwenionen tot honderd pro cent en een verdere reële verbete ring van de algemene werknemers positie. Het hoofdbestuur wil zich daarbij nog niet bezondigen aan het noemen van een percentage. Wel realiseert het zich, dat er voor een operatie als die van 1964 op dit mo ment geen plaats is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1