DE ZIERIKZEESCHE COURANl UITBREIDING VAN DE MELKSTAKING IN FRANKRIJK Zeer gespannen toestand in Malawi intermeubel - deurloo DC-7-C in brand bij buiklanding De juwelenroof in Amsterdam Ontwikkelingshulp Mislukte poging tot ontvoering Hoofdprijs voetbaltoto niet „vrij" Reactie in Dallas op rapport „Warren" Proces tegen twee Russen in New York Mijnwerkers willen meer loon Strijd in Kongo „Allemanskerk" in Noordhollands Winkel i zierikzeesche nieuwsbode! Dinsdag 29 september ]964 121ste jaargang No. 19C58 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannev/ekken 11, Zierikïee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18 00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman it Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) t 1,25 per stuk. dit nummer: Schoonheid van Omverkertfs krekengehied Uit.-duitend Nederlandse export van verpakte melk RIJSSEL, 29-9. De bond van melk producenten in noord-Frankrjjk beeft meegedeeld, dat besloten is, met in gang van donderdag 1 oktober de le vering van melk ook in het noorden van Frankrijk voorlopig te staken. Er zyn evenwel maatregelen geno men om de melkvoorziening van zie kenhuizen, kraamklinieken e.d. in stand te houden. DEN HAAG. De vergunningen voor export van verse melk naar Frankrijk, die het Produktschap voor zuivel maandag heeft afgegeven, zijn uitsluitend geldig voor verpakte melk. Drie exporteurs kregen teza men het volledige dagmaximum van 75 ton toegewezen. LUXEMBURG. De Luxemburgse boeren willen geen melk aan Frank rijk leveren. De voorzitter van de Luxemburgse Boerenbond hfeft aan de voorzitters van de zusterorgani saties in Europa maandag een bood schap gestuurd van de volgende in houd: „Trouw aan de Europese soli dariteit zullen de Luxemburgse boe ren geen melk leveren aan Frank rijk, teneinde de positie van de sta kende Franse producenten niet te verzwakken. DEN HAAG. Een dergenen die ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist J lieeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! maandag een toewijzing kregen was weer de N.V. C. A. en P. de Zeeuw in Rotterdam. De 25 ton verpakte melk. waarvoor deze onderneming vrijdag j.l. een toewijzing kreeg en die uiterlijk maandag de Nederland se grens over moesten, waren maan dagavond nog niet verzonden. Dat komt doordat in Frankrijk de bu reaus, die de nodige documenten moeten verzorgen, zaterdag gesloten waren, zo deelde men bij het be drijf mee. Bij het Produktschap voor zuivel in Den Haag kon men zater dag wel terecht. De toewijzing die de N.V. De Zeeuw ontving en waarvan uiterlijk vandaag (dinsdag) gebruik moet worden gemaakt, is iets groter dan 25 ton. Politieke crisis verwekt talrijke betogingen BLANTYRK. 23-9. In Malawi is de toestand uiterst gespannen. De poli tieke crisis die ontstond nadat drie ministers door premier Banda waren ontslagen en drie andere ministers vrijwillig hun t'unktie hadden neer gelegd. verwekt nog steeds talrijke betogingen. Een der kortelings benoemde mi nisters, Sjakoeamba, aan wie de por tefeuille van economische zaken en sociale ontwikkeling werd toever- -ouwel, is maandag in Zomba, de hoofdstad van Malawi door een me nigte gemolesteerd. De minister be vindt zich thans in een ziekenhuis. Zijn toestand is zorgwekkend. Hij werd ..bewerkt" met fietskettingen en stokken. Evenals in Zomba wordt in Blan- 'yrc-Limhe, een handelscentrum 75 kilometer ten zuiden van de hoofd stad, druk betoogd. Een van de ontslagen ministers, Ortin Sjirwa, wordt vermist. Zijn uitgebrande auto is een dertigtal ki lometer van Blantyre gevonden. Dr. Banda maakt een tournee dooi de noordelijke provincies en in het midden van het land en poogt het volk uit te leggen hoe en waarom ISTANBUL. 28-9. Een DC-7-C van de „Caledonian Airways", die met 97 inzittenden van Gatwïck. bij Lon den. op weg was naar Singapore, is maandag bij een tussenlanding in Istanbul in brand gevlogen nadat het toestel tijdens een zware on weerebui en bij zeer slecht zicht een baken op het vliegveld had geraakt. Een persoon werd zwaar gewond en twee mensen liepen lichte verwon dingen op. E.M.S. sluit Ruteck's in Den Haag en Leiden DEN HAAG. 28-9. Het personeel van Ruteck's café-restaurant aan het Spui in Den Haag, ongeveer 85 man, is maandagavond meegedeeld, dat het per 1 oktober aanstaande is ont slagen. Het bedrijf zal worden gesloten, omdat naar namens de heer R. Zwolsman van de E.M.S. werd mee gedeeld het bedrijf onrendabel is en niet rendabel is te maken. Het pand is geen eigendom van E.M.S.- Contir.ental. Bierman's automobielbedrijf in eiden heeft met ingang van 1 ok tober het pand van Ruteck's aan de Staf ion. si raat in Leiden overgeno men. Achttien man van het perso nae! werden ontslagen. De overige v.evn personeelsleden worden door de heer S. Platteel overgenomen, die het cafetaria in het pand zal voort zetten AMSTERDAM, 28-9. Op het bu reau Singel te Amsterdam hebben zich maandagochtend gemeld de moeder en een zuster van de 20-ja- rige vrouwelijke ODticien G. K. uit Essen, die zich in gezelschap bevond van de 35-jarige P. D. en met hem zondag is gearresteerd. Het intens voortgaande onderzoek had de poli tie de zekerheid gegeven dat deze moeder zaterdag in Amsterdam is geweest. Met haar 'dochter, die zich thans in arrest bevindt heeft zij die dag schoenen gekocht in de naast de juweliei'szaa'k Schipper gelegen winkel van de firma Hessels en daar met de verkoopster ook over de overval gepraat. De vrouw is advocate in Essen en heeft uit hoofde van haar beroep contact mert onderwereïdfiguren. De politie onderzoekt of zij op eniger lei wijze bij de roof c.q. het vervoer van de buit 'betrokken is. Deze buit is nog niet achterhaald. Intussen is de derde persoon, die aan de rooloverval heeft deelgeno men in Duitsland gearresteerd. Het is nog niet duidelijk of en in hoe verre de advokate een rol bij deze juwelenroof heeft gespeeld. Bij zijn aankomst in de Bolivi aanse plaats Cochabamba is presi dent De Gaulle maandag door een grote menigte begroet. de politieke crisis is ontstaan na de ontdekking van een „samenzwering" waarachter volgens Banda China stond. Nader wordt gemeld, dat de zetel van de aan het bewind zijnde Con gresparty van Malawi door brand is verwoest. De opstandelingen die het gebouw in brand gestoken hebben, hadden ook de minister aangevallen die thans in het ziekenhuis ligt. Zij mishandelden voorts een hoofd- inspekteur van politie en staken Ma- lawische vlaggen in brand. De ont slagen en vrijwillig afgetreden mi nistère hebben Banda's politiek ge hekeld ten aanzien van Portugees Mozambique, Zuid-Rhodesië en van Zuid-Afrika en verschilden met hem van mening over belastingverhoging van de tarieven voor geneeskundige verzorging. DEN HAAG. ^8-9. De voorzitter van de nationale raad van advies in zake hulp aan minder ontwikkelde landen, prof. dr. J. Tinbergen, heeft in een radiogesprek met de staats secretaris van buitenlandse zaken, dr. I. N. Th. Diepenhorst, gezegd dat het nationale inkomen van de min der ontwikkelde landen tenminste met vijf-en-een-half procent per jaar zou moeten kunnen stijgen. Als Nederland er toe wil 'bijdragen dat dit doel wordt bereikt, dan zou het per jaar voor hulpverlening een be drag in de orde van grootte van vijf honderd miljoen tot achthonderd miljoen gulden dienen uit te trek ken, dat is 1 tot 1.4 procent van het nationale inkomen. MELUN, 28-9. Maandag hebben twee mannen en een vrouw zonder succes gepoogd een tien-jarige jon gen, Roger Francois, te ontvoeren. De jongen vertelde tegenover de politie dat toen hij van school op weg naar huis was, een auto met een Parijs' nummerbord, naast hem stopte. Een der inzittenden vroeg hem of een nabijgelegen boerderij van zijn ouders was. Toen de jon gen weigerde te antwoorden en weg wilde lopen, probeerde een der man nen hem in de auto te trekken. Zijn vader, die op een naburig land werk te, kwam op 'hem toerennen, waarop de auto met inzittenden er snel van door ging. De politie heeft in de gehele stredk wegversprerringen opgericht, om de auto op te sporen. NEW YORK, 28-9. Voor de fede rale rechtbank van Brooklyn in New York is maandagochtend het spiona- gcproces begonnen tegen twee Rus sen. dc 40-jarige Alexandre Sokolov DEN HAAG, 28-9. Dc voorgestelde verhoging van de maximumprijs voor de sporttotalisator is enkel bedoeld als een middel om de levensvatbaar heid van de bestaande sporttotalisa tor te handhaven, gegeven de be langstelling voor veel meer „bie dende" buitenlandse kansspelen. Aldus minister mr. Y. Scholten ju- ■titie) in de Memorie van Antwoord BI het voorlopig verslag over de wet de kansspelen. Dit ontwerp van werd 25 maart van dit jaar bij tweede Kamer ingediend. Met be king tot de sporttoto wordt hier onder meer voorgesteld de hoofd- s te brengen van f 50.000,op 0.000,waarvan vijftien procent sting moet worden betaald, de ^ging van de maximum-inleg tot f 2,50 (thans f 2,en het totaal aantal toto's per jaar te bepalen op twee en vijftig. In de Memorie van Antwoord wordt opgemerkt, dat het ontwerp van wet „bepaald niet leidt" tot het onnodig beperken van de vrijheid van handelen. .Het beoogt in de lijn van de thans geldende regeling, voor het terrein der sporlprijsvragen ze kere grenzen te trekken, doch laat binnen die niet te nauw getrokken grenzen voldoende „speelruimte" voor dc organisatoren en het grote publiek". De totstandkoming van de wet wordt verwacht binnen negen maan den na de indiening van het wets ontwerp. zo blijkt uit deze toelich ting. DALLAS (Texas V.S.). 28-9. - De Lurgtmeester van Dallas, Erik Jons- yin, lieeft maandag verklaard: „Wjj lnpen dat de publikatie van het rap- pert-Warren 'n einde heeft gemaakt aan de sage, dat er in Dallas een on gunstig politiek klimaat heerst, dat politieke moordaanslagen in de hand zou werken". Burgemeester Jonsson wees erop dut de commissie-Warren „geen en kele aanwijzing heeft gevonden, dat de tegen president Kennedy gerichte uitlatingen van bepaalde uiterst- rechtse groepen in Dallas ook maar in enig verband kunnen worden ge bracht met het vermoorden van pre sident Kennedy door Lee Harvey Oswald". John Stemmons, voorzitter van de Invloedrijke ..burgepraad" vant DaV- las* verklaarde dat het rapport-War ren een „volledige ontzenuwing is van de boosaardige en op niets con creets gebaseerde beschuldigingen, volgens welke Dallas een toevluchts oord zou zijn voor politieke extre misten". Henry Wade, die in het in Dallas gevoerde proces tegen Jack Ruby, de moordenaar van Oswald, als de openbare aanklager is opgetreden, onderschreef de mening der commis- HEERLEN, 28-9. De Algemene. Nederlandse Bedrijfsbond in de Mijnindustrie, die is aangesloten bij het N.V.V., heeft in een brief aan het Bedrijfschap voor de Steenleo- lenmijnindustrie te Heerlen aange drongen op een loonsverhoging van 4 procent voor de arbeiders en van 5 procent voor de beambten. Bekentenis in moordzaak Leeuwarden LEEUWARDEN, 28-9. Maandag- middag heeft de 26-jarige jongeman J. C., die zondagmorgen werd aan gehouden in verband met de moord - zaterdagnacht - op de 43-jarige mevrouw J. D.-B. te Leeuwarden, tegenover de politie bekend de vrouw gewurgd te hebben. De man, die de vrouw geregeld bezocht, heeft zaterdagavond ruzie met haar gekregen, waarna hij haar, volgens zijn zeggen, heeft gewurgd. sie-Warren dat een groot gedeelte van de op niets berustende berich ten en ongegronde geruchten, die na het vermoorden van Kennedy in de wereld werden gebracht, hun oor sprong hebben gevonden in onjuiste, aan de pers verschafte inlichtingen. LEOPOLDSTAD, 28-9. In de om geving van de Noordkongolese plaats Boende, ten oosten van Coquilhat- stad, zijn (hevige gevechten gaande, waarbij al meer dan 300 man van de opstandelingen onder Gaston Soe- mialot zouden zijn gesneuveld. Dit is maandag door het hoofdwnrtk-r van het Kongolese leger in Leopold-11 stad bekend gemaakt. NIJVER'DAL. Op de Rijsensestraat te Nijverdal ter hoogte van café Poppe is de 68-jarige 'heer H. Blok zijl uit Dedemsvaart bij een ver keersongeval zo ernstig gewond dat hij later in het Prinses Irene zieken huis te Almelo is overleden. Kip en kalkoen EINDHOVEN, 28-9. De Ameri kaanse veteranen van de 101ste Air borne-division, die met vrouw en kinderen een bezoek van drie we ken aan ons land brengen, sluiten dit bezoek vandaag (dinsdag) af met een openlucht barbecue in Ameri kaanse stijl met kip en kalkoen, die zij het gemeentebestuur van Eind hoven en de Eindhovense burgerij bij wie zij gedurende drie weken zijn ondergebracht, aanbieden. Deze bar becue wordt gehouden aan het meer van het Euro-restaurant bij Eindho ven. De veteranen hebben, zoals be kend, 20 jaar geleden meegeholpen aan de bevrijding van Eindhoven na hevige strijd in het Ardennen-offen sief rond Bastogne te hebben gele verd. De groep maakte excursies door ons land en is onder meer ont vangen door de commissarissen der koningin in Brabant en Limburg en door de gemeentebesturen van Am sterdam en Den Haag. Het is de grootste groep oud-strijders van de ze vermaarde luchtlandingsdivisie, ook bekend onder de naam „Krijsen de adelaars (screaming eagles), die ons land ooit heeft bezocht. De Ame rikanen hebben voor hun reis een DC 8 toestel van de K.L.M. gechar terd. en diens 34-jarige echtgenote, wier naam niet bekend is. Het proces be looft even sensationeel te worden als dat tegen kolonel Rudolf Abel, die in 1957 voor spionage werd ver oordeeld en later werd uitgewisseld tegen de U-2-piloot Powers. De rechtbank heeft laten weten dat er een zeer belangrijke getuige zal verschijnen. Vermoed wordt dat dit een voormalig lid van de Sow- jet-Russisdhe spionagedienst is, die naar de Verenigde Staten is uitge weken. Tegelijk met Sokolov en diens vrouw werden verleden jaar twee ander eRussen gearresteerd, de 42- jarige Ivan Egorov en diens vrouw Aleksandra, 40 jaar oud. Deze zijn intussen uitgewisseld tegen twee Amerikanen die in de Sowjct-Unie waren gearresteerd. Twee andere medeplichtigen van Sokolov, die in het dossier worden '•enoemd, zijn niet gearresteerd om dat het leden waren van het Sowjet- Russische diplomatieke korps. Deze twee, Aleksei Gal'kin en Pjotr Ma- lennikov, zijn naar de Sowjet-Unie teruggekeerd. Repetitie voor de openingsplechtiheid van de Olympische Spelen in Tokio. Met een stopwatch wordt opgenomen hoe veel tijd het hijsen van de vlag gen van de deelnemende landen zal vergen. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Velen hebben een massa dingen, die zij niet tuillen hebben en vullen dat aan mei een massa dingen, die ze graag zouden hebben, maar niet kun nen krijgen. Betaling abonnementsgeld De abbnne's bWïtén SchóuWeiri Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld ad f 5,46 voor het vierde kwar taal 1964 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. De administratie. WAT UQT Dl bilt WINKEL, 29-9. - Samenwerking tussen de doopsgezinde, de her- vormde, dc gereformeerde en de rooms-katholieke kerk In het Noord- f hollandse Winkel heetf geleid tot de oprichting van een „allemans- i kerk" in die plaats. In de allemanskerk, die op zondag 4 oktober haar eerste bjjeen- i komst zal houden in de kerk van Winkel, zullen leken van allerlei l denkrichtingen en beroepen spreken over wat het geloof voor hen betekent. Onder hen die zich hiertoe bereid hebben verklaard, be vinden zich mensen met een belangrijke openbare functie. De orga nisatoren van de allemanskerk streven er bewust naar om de bij eenkomsten niet plechtig te doen zijn: er wordt koffie geschonken, er is gelegenheid tot vragen en discussie en er wordt muziek gemaakt, niet om mee te zingen, maar om naar te luisteren. De bijeenkomsten, die zullen plaatshebben op de zondagavonden van 4 oktober tot en met 20 december, zijn niet bedoeld ter ver vanging van de gebruikelijke kerkdiensten, maar als een „extra". Dc eerste spreker in de reeks is de particulier secretaris van H.M. dc Koningin, mr. J. van der Hoeven. Op de volgende zondagen spreken onder andere Godfried Bomans, de leden van de Tweede Kamer C. Egas en Th. Laan, de kernfysicus G. van Middelkoop, de ccmmandant van de zeemacht L. E. H. Recscr en mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar. Enkele wolkenvelden Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met enkele plaatselijke wolkenvelden en in de nacht en och tend hier en daar mist; zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen zuid en west. later tussen west en noord; dezelfde of iets lagere mid dagtempera turen. 30 sept. Zon op 6.39, onder 18.20. Maan op onder 16.36. 1 okt. Zon op 6.40, onder 18.18. Maan op 0.51, onder 17.11. Nieuwe maan: 5 okt. te 17.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 sept. 9.36 v.m. 22.26 n.m. 1 okt. 11.14 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 30 sept. 9.36 v.m. 22.21 n.m. 1 okt. 11.17 v.m. 23.56 n.m. Doodtij: 1 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-9 Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven centraal Europa trekt langzaam in oostelijke richting weg. De lucht druk in onze omgeving blijft echter aan de hoge kant. want een nieuw hogedrukgebied nadert vanuit het westen. Tussen de twee hogedrukge- bieden komt een zwak koufront voor. dat jnorgen waarschijnlijk boven Ne derland zal liggen. Er kunnen daar om enkele plaatselijke wolkenvelden voorkomen, maar regen wordt niet verwacht. Ook blijft de wind zwak, hetgeen in de komende avond en nacht de vorming van mist bij ta melijk lage temperaturen weer zal bevorderen. De middagtemperaturen zullen morgen dezelfde zijn als van daag of iets lac^r.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1