Algemene onmacht Eén ding. Zo is het! GEZELLIGE MENSEN STOKEN ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 september 1964 No. 19637 BLIK DOOR HET WERELD Veto helpt Soekarno Ingezonden mededeling 'Dit weet ik nu zo langzamerhand heel goed. Dat je hier geen tropenzon kunt verwachten. Maar zolang we kolen hebben, valt het allemaal best mee. Want kolenvuur... dat is werkelijk het enige, waarin ik de warmte van de tropenzon terugvind!' Voor de heer J. Rozenberg, Otterring 54 in Breda, is het een uitgemaakte zaak. Hoe zou dat komen? Dat zal ik u vertellen. Kolen geven een straling, die je op geen enkele andere manier krijgt. Ze proberen tegen woordig wel van alles om kolenvuur te imiteren... haha! Maar een kolenhaard hóeft niets na te bootsen. Die is goed van zichzelf. Geeft warmte waar je wat aan beleeftMet andere woorden: leef- warmte. Voor de kamer waarin je leeft! Waarschijnlijk zitten de Amerika nen en Russen nog meer in hun maag met het Maleisische avontuur van president Soekarno dan de be trokkenen zelf. En uiteraard Lon den, plus nog een aantal Gemene- bestlanden die de dag zien naderen dat ze ook de wapens zullen moeten gaan gebruiken hier in zuidoost- Azië. In de Veiligheidsraad bleek dit al. De Indonesische erkenning van pa- rachutistenakties zou eigenlijk de logische inleiding moeten zijn ge weest voor een felle veroordeling. De V.S. bijvoorbeeld waren daar wel voor: was het al niet omdat ze met Vietnam al zoveel geharrewa hadden in deze streek dat ze asje blieft niet nog een conflict daar wil len zien oplaaien, dan wel om hun natuurlijke bondgenoten als Enge land, Australië en Nieuw-Zeeland niet in de steek te laten. Maar zelfs een mager verwijt je aan Djakarta werd getroffen door en Russisch veto. Waarschijnlijk niet omdat de Russen zoveel sympathie hebben voor Soekarno's streven, maar ze konden moeilijk anders. Pe king heeft al verklaard dat Indone sië groot gelijk heeft en als Moskou Soekarno niet duidelijk bijvalt, heeft het grote kans dat het daarmee In donesië in de armen van Mao Tse- Toeng drijft. En nu Pekings gelede ren te versterken, daar heeft de Sowjet-Unie niet het minste belang bij. Dat hebben de anderen trouwens ook niet en in dat opzicht is dit waarschijnlijk een van de veto's ge weest die de V.S. de Russen het minst kwalijk zullen hebben geno men. En intussen kan het conflict doorsmeulen. Het lijkt een nieuw geval van een algemeen verschijnsel: de onmacht om tot een oplossing te komen. Het past daarom volkomen in de rij, waarin Kongo en Cyprus al voorko men. De Gaulle op reis De Gaulle maakt een ontzaglijke reis door Latijns-Amerika, die alleen al omdat het zo'n krachttoer is voor een 74-jarige die pas geopereerd is, respekt inboezemt. Hij is kennelijk van harte zvelkom in de landen die hij bezoekt, al was het maar omdat hij wat de Times noemt nu eenmaal een profeet is van een cul tureel (en trouwens ook politiek) anti-Amerikanisme. Bovendien leeft naast enige gevoelens van onbeha gen over de V.S. in Zuid-Amerika zeker ook een verlangen naar betere relaties met Europa, het oude stam land. Hierbij spreekt een zeker verlan gen mee om samen met Europa een soort tegenhanger te vormen tegen de superioriteit van de V.S., waar aan menigeen in de Spaans spreken de landen van het Amerikaanse dubbelcontinent zich ergert. Het voornaamste doel van De Gaulle die zeker niet nalaat erop te wijzen dat Frankrijk uit dezelfde Latijnse oorsprong stamt als zijn gastlanden zal zijn het aanzien van zijn land te verhogen en men kan zich moei- SPORT VOETBAL K.N.V.B. Het programma voor a.s. zondag 4 oktober luidt: District Zuid I 4e klasse G: Zierikzee-Oude Molen (half 3); DIVO-Burgh; Kruisland- Vosmeer; De Schutters-RKFC; Nw. BorgvIiet-SC Gastel; NVS-Halsteren. Afdeling Zeeland le klasse B: Zonnemaire I-Hans- weertse Boys I (half 3, scheidsr. A. J, Dorst); Renese I-Patrijzen I (half 3, scheidsr. N. Speelman); Kwaden- damme I-Zierikzee II (half 3, scheidsr. A. Komejan); Kruiningen I-Dreischor I (half 3, scheidsr. M. Wolfert); Luctor I-Robur I. 2e klasse C: SVOWK I-Zierikzee III (half 3, scheidsr. M. Krijger); Burgh II-Dreischor II (half 3, scheidsr. J. M. Thiery). Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 3 oktober luidt: le klasse: MEVO I-Kapelle I (3 u. scheidsr. Th. Sies); Wolfaartsdijk I- Bruse Boys I (2 uur, scheidsr. N. Schot; Middelburg V-AZW II; We- meldinge I-Nieuwdorp I; Spui I- Beren I; Zaamslag I-Hoek I. 2e klasse A: Brouwershaven I-Co- lijnsplaatse Boys I (3 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Veere I-SKNWK I- (2 uur, scheidsr. P. van Baaien); Serooskerke I-Duiveland I (2 uur, scheidsr. C. Westerweel); Oostka- pelle I-Kloetinge I. 3e klasse A: WIK I-SKNWK II (4 uur, scheidsr. L. Verloo); Zwalu wen '61 II-MEVO II (4 uur, scheidsr. J. C. de Bilde); Zeemeeuwen I-Brou wershaven II (half 4, scheidsr. J. M. Thiery). J uniorencompetitie Groep AI: Zeelandia AI-Zierik- zee AI (3 uur, scheidsr. K. Osinga); Goes A I-Vlisingen AI; Zeeland Sport A I-Middelburg AI. Groep A 4: Duiveland A I-Zierik- zee A II (2 uur, scheidsr. N. Speel man); Renesse A I-Bruse Boys AI (half 3, scheidsr. M. Krijger). Groep A 6: Burgh A I-Goes AII (3 uur, scheidsr. Th. Kramer); Nieuwdorp A I-Kloetinge AI; Vol harding '32 A I-Wolfaartsdijk A I. Groep B 9: Dreischor B I-Zierikzee BI (2 uur; Bruse Boys B I-Zierik- zee B II (2 uur). Groep B 10: Zwaluwen B I-Renes- se B I (kwart voor 3, scheidsr. zelf aanwijzen); Burgh BI- WIK B I (3 uur, scheidsr. A. J. Dorst). VENSTER lijk een betere figuur voorstellen voor een dergelijke missie. Niet voor Europa De problemen van Latijns-Ameri ka vergen een economisch ingrijpen dat Frankrijk, al biedt het alle hulp die het kan, onmogelijk kan helpen verwezenlijken. Het zou goed zijn als behalve de praktische en vooral geldelijke hulp uit de V.S., Europa een groter aandeel zou nemen bij het verdrijven van armoede en ge brek uit Zuid-Amerika. Niets zou men ook In Washington liever zien. Maar in de rol van ambassadeur van Europa is De Gaulle minder ge slaagd. Parijs was beslist geen gang maker in de contacten tussen E.E.G. en de Organisatie van Amerikaanse Staten bijvoorbeeld. En de president zelf heeft er nooit twijfel aan laten bestaan dat hij in het algemeen meer ziet in contacten tussen Frankrijk en het betrokken land zelf, waardoor het bieden van hulp als het ware mede betaald wordt door het verho gen van het Franse aanzien, de „gloire" van zijn vaderland, waar van De Gaulle meer dan eens de mond vol heeft. Gaat het op de monstertournee van De Gaulle ook nu zo, dan zal dus noch de inter-Amerikaanse sa menwerking versterkt worden, noch die tussen Zuid-Amerika en Europa als geheel. De waarde van de tocht zal dan behalve misschien en dan nog maar in geringe mate op de lange duur voor Frankrijk zelf gering zijn. Kampioen politiehond OOSTERBEEK, 26-9. De bouvier „Donar" van de heer P. van Ooster- lee uit Sohinnen (L.) is op de twee de dag van de nationale kampioen schappen van de Kon. Ned. Politie hondenvereniging op de Bilderberg te Oosterbeek, kampioen van Neder land bij de oude politiehonden ge worden. Het dier verzamelde 360 punten. Kerstpakketten voor overzeese bestemmingen Met het oog op een tijdige ver zending van zg. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese be stemmingen (hoofdzakelijk emigra- tielanden) de data opgegeven waar op deze paketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd, teneinde - on voorziene omstandigheden voorbe houden - vóór Kerstmis te kunnen worden besteld: Australië 30 oktober; Canada 6 november; Indonesië 8 oktober; Ne derlandse Antillen (Aruba, Bonaire, Curagao) 19 nov.; Saba, St. Eustatius, St. Maarten (Ned, ged.) 5 november; Nieuw Zeeland 13 oktober; Surina me 13 november; Verenigde Staten van Amerika 13 november; Zuid- Afrika 12 november; Zuid-Rhodesië 6 november. Omtrent de data van verzending met niet-rechtstreekse zeepostver bindingen kunnen, in verband met de tijd van verwerking in de tran- sitlanden, geen inlichtingen worden verstrekt. Robert Marjolin, vice-voorzitter van de E.E.G.-ocmmisie, heeft in een overzicht over de inflatiebe- stryding in het Europese parlement een onvoldoende toegekend aan Ne derland. „In Nederland zijn geen be langrijke vorderingen gemaakt by het herstel van het interne en ex terne gewicht", zo zei hij. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Diepenveen (toez.): J. v. Dok te Noordwijk-Birmen; te Schalkwijk: E. S. de Lint te Lien- den; te Waarder: P. J. Bos te Sprang en te Veere (toez.): W. M. Wenink, kand. te Bloemendaal. Geref. Kerken Beroepen te Balkbrug-Avereest: M. v. Harmeien te Wons. Bedankt voor Pijnacker-Nootdorp: H. Kremer te Giessenburg. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Valthermond-Tweede Exloërmond en te Ruinerwold-Koe- kange: T. Dekker, kand. te Hattem. Bedankt voor Enschede-noord' (missionaire dienst op W. Nieuw- Guina) en voor Assen (zendingsar- beid in Brazilië): D. J. v. Stelten te Oud-Loosdrecht. Onderscheiding voor dr. Visser 't Hooft GENEVE, 26-9. Op doorreis naar Londen, waar ihij een bezoek zal brengen aan dr. Ramsey, primaat der Anglicaanse kerk, heeft de Moskou- se patriarch Alexei, een kort bezoek gebracht aan het secretariaat gene raal van de Wereldraad van Kerken in Genève. De patriarch reisde met zijn gevolg in een Illyutsohin. Hij werd in Genève begroet door dr. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad, die hem een vriend van de christelijke eenheid noemde. De patriarch reikte aan dr. Visser 't Hooft de Sint Wladimir- orde uit. Dr. Visser 't Hooft wees er in zijn begroetings- en danktoe- spraak op, dat de toetreding van de Russische Orthodoxe Kerk tot de Wereldraad van Kerken wezenlijk bijdraagt tot verdieping der weder zijdse betrokkingen. Flitsen uit het buitenland NAIROBL Bij een overval op een handelspost in noordoost-Keniu heb ben uit Somalië afkomstige grens- bandieten een Keniase onderwijzer gedood en twee anderen levend ver brand. KOEALA LOEMPOER. Op Malak- ka bij Labis is een Indonesische pa rachutist doodgeschoten en zijn „ver scheidene anderen" gevangen geno men na een vuurgevecht dat zeven minuten duurde. SYDNEY. De 28-jarige mevrouw E. H., vrouw van een Nederlandse immigrant, en haar driejarig zoontje Robert zijn in hun woning in een buitenwijk van Sydney met een bijl om het leven gebracht. Er is een 34- jarige man aangehouden, wiens naam nog niet is vrijgegeven. KAAP KENNEDY. Vanaf Kaap Kennedy is met succes een „Minute- man II"-raket gelanceerd. De raket bereikte het tevoren vastgestelde, 8.000 kilometer verwijderde doel. Het is de bedoeling, dat deze nieuwe ra ket een reikwijdte van 12.000 kilo meter zal krijgen. JOHANNESBURG. Mr. Abraham Fischer, die de verdediging voerde in het anti-sabotageproces tegen Nel son Mandela en anderen, is door de Zuidafrikaanse politie opnieuw ge arresteerd. SEOEL. In Zuid-Korea zijn sedert begin augustus 802 mensen, meest kinderen, aan slaapziekte gestorven. MOSKOU. Het Russische parle ment, de Opperste Sow jet, heeft zijn goedkeuring gehecht aan het met Oost-Duitsland gesloten verdrag voor wederzijdse bijstand. Het ver drag werd 12 juni door premier Chroesjtsjov en Ulbricht, de Oost- duitse leider, getekend. BRUSSEL. Een 17-jarige Belg uit Antwerpen heeft onlangs een dos sier gestolen in het hoofdkwartier van de Europese gemeenschap voor atoomenergie, dat echter volgens de woordvoerder van Euratom geen en kel geheim bevatte. CAIRO. Van leden der Duitse ge meenschap in Cairo is vernomen dat een voor de in Egypte werkende Duitse raketgeleerde dr. Wolfgang Pilz bestemd postpakket in een post kantoor in een voorstad van Cairo is ontploft, waardoor een Egyptische P.T.T.-beambte ernstig werd gewond. TOKIO. De verbindingssatelliet „Syncom III", die televisiebeelden zal overbrengen van de Olympische Spelen in Tokio, zendt „zeer goede" beelden naar de Verenigde Staten, zo is in Washington meegedeeld. BONN. Het antwoord dat de Sow jet-Unie heeft gegeven op ons ver zoek om opheldering inzake de aan slag op diplomaat Schwirkmann is absoluut onbevredigend. Dit heeft de bondskanselier van West-Duitsland, Erhard, verklaai'd. Op een perscon ferentie kondigde hij nieuwe stap pen aan. WENEN. President Soekarno van Indonesië heeft in een Weense kli niek een lichte operatie ondergaan. Men heeft een niersteen bij hem weggenomen. Twee Oostenrijkse hoogleraren hebben de operatie uit gevoerd. DETROIT. De ongeveer 260.000 ar beiders van de reusachtige Ameri kaanse automcbielfabrikanten Gene ral Motors zijn in staking gegaan. LEOPOLDSTAD. Een vliegtuig van het Internationale Rode Kruis, met artsen en medicamenten aan boord, is in het door opstandelingen bezette Stanleystad geland, aldus ge woonlijk betrouwbare kringen in Leopoldstad, Kijkers en luisteraars DEN HAAG, 26-9. Op 1 septem ber j.l. waren bij de dienst Luister en Kijkgelden 1.756.336 televisietoe stellen aangegeven tegen 1.745.042 per 1 augustus j.l. (t.m. 25 septem ber 1.771.840). Er waren op 1 september 2.657.750 - geregistreerde - radiotoestellen te gen 2.656.420 op 1 augustus j.l. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 septem ber 448.690 tegen 452.829 op 1 augus tus j.l. Fraaie schimmel voor prinses Beatrix UTRECHT, 25-6. Prins Bernhard en prinses Beatrix hebben een be zoek gebracht aan de paardendagen die in Utrecht werden gehouden en in het kader waarvan de Vereniging tot bevordering van de Landbouw- tuigpaardenfokkerij zijn 25-jarig ju bileum herdacht. Na enige nummers van het pro gramma bood de voorzitter van de V.A.N. prinses Beatrix één van de mooiste paarden aan, die op het ogenblik in Nederland beschikbaar zijn. Het is de 3-jarige schimmel Comtesse. kleintjes uitM ket Unnenjfiukd ROTTERDAM. Op verzoek van een dierenarts uit Spijkenisse, de 'heer S. Bruggeling, zijn 2 wild ge worden paarden doodgeschoten. Dit vonnis werd voltrokken door een hoofdagent van politie uit Rotter dam. DEN HAAG. Het is gewenst, dat een nieuwe prognose wordt opgesteld met betrekking tot de behoefte aan (kinder)bedden in ziekenhuizen in de Haagse agglomeratie. Deze aangele genheid zal worden voorgelegd aan de coördinatiecommissie voor zieken- huisbouw in Den Haag en omgeving. SCHIPHOL. Uiterst tevreden over zijn „nuttige en interessante reis" is de minister van o., k. en w., mr. Th. H. Bot, op Schiphol teruggekeerd van zijn bezoek aan Polen. HERKENBOSCH (L.). De 38-jarige H. Goohs uit Wassenberg in Duits land, groothandelaar in landbouw machines, is met zijn personenauto verongelukt op de weg Herkenbosch -Melick. De auto vloog door onbe kende oorzaak van de weg en botste met grote snelheid tegen een boom. BAKKEVEEN. In het Mandeveld te Bakkeveen is een landbouwschuur van de gebroeders Kok door brand verwoest. Machines, vijftienduizend pakjes hooi en stro en de oogst van drie hectaren aardappelen gingen verloren. De schade wordt geschat op circa f 180.000,-. De eigenaars waren verzekerd. AMSTERDAM. Vorige nacht zijr> in de Amsterdamse binnenstad twee Denen en een Nederlander beroofd van hun portefeuilles. AMSTERDAM. Zondag 27 sep tember is in het Vlaamse dorp Zi- chem de honderdste druk van de ro man „De Witte" van de Vlaamse schrijver Ernst Claes ten doop ge houden. AMSTERDAM. De N.V. Neder landse Gasunie heeft het eerste ge deelte van het in 1964 gebouwde hoofdnet in gebruik genomen. Dit leidinggedeelte, dat een doorsnede heeft van 90 cm en een lengte van 20 km„ loopt van Hoogezand naar Eext. SCHIPLUIDEN. Te Schipluiden is het 2-jarig zoontje Dirk van de fa milie Zijlstra aan de Burgemeester van Gentsingel, in de Vlaardingse Vaart geraakt en verdronken. HILVERSUM. De V.P.R.O. is er voorstander van het derde radio programma te experimenteren om te komen tot een andere omroep- structuur. MORGHAN, de magiër 55. „Luister, Silvia", zei Aram enthou siast, zonder te letten op de verwarring van het meisje of de gekwetste houding van Ambrosius. „Ik heb een wonderdokter gevonden! Een man die de geheimzinnige machten grondig kent. En hij heeft me beloofd uw vader te genezen". Paars van woede richtte Ambrosius zich op. „Alle wonderdokters zijn goochelaars!" piepte hij driftig. „Wat is er toch met u gebeurd, m'n vrend? Ge zijt weggegaan om die beunhaas Gahmoir te ontmaskeren, die die schooier van een Morghan vol boos aardigheid en venijn op de goede graaf Al- wyn wil loslaten. Ik zag: om die schurk te ontmaskeren! Ge zijt grillig! Stinkende dampen roken in uw brein.' Waarom hebt ge u met zo'n goochelaar bemoeid?" „Oh, maar het is geen gewone gooche laar beste vriend", zei de avonturier glim lachend. „Mijn wonderdokter is absoluut in staat je te genezen. Ik heb het zelf ge zien. Toen ik die ellendige Morghan ach tervolgde die op weg was naar z'n vriend Gahmoir - die ongetwijfeld net zo'n schurk is als die vervloekte Morghan - schaamde Morghan zich niet om mij een stel betaalde moordenaars op m'n dak te sturen! In het gevecht dat daai-uit voortvloeide, werd m'n arm diep gewond. Maar kijk - hij stroopte z'n mouw op - mijn wonderdokter smeerde er een vreemde zalf op en de wond ver dween als bij betovering". Wenkbrauwen fronsend, onderzocht Am brosius de arm waarop men zelfs geen lid teken meer kon zien. „Ahum", hij zuchtte aristocratisch. „Hm, ja, ja, zeer vreemd. Ahum". Maar Silvia slaakte een gilletje van blijd schap. „O. Aram, gelooft ge dus dat hij m'n vader kan genezen?" „Ongetwijfeld", verzekerde de avontu rier. „Die man is geen schurk, zoals die Gahmoir, met wie Morghan z'n boze plan nen beraamt. Nee. hij is een groot genees heer, een wijsgerig esculaap, die veel na tuurgeheimen onderzoekt. Hij is 'n vreemd geklede grijsaard, altijd vergezeld van z'n lievelingsaap". Verbaasd keek hij naar Sil via, die alle kleur verloren had. „Wat heb je?" „Een grijsaardvreemd gekleed aapje....", stotterde het meisje! „Dat is precies de beschrijving van Morghan! Oh Aram, uw wonderdokter is Gahmoir!" Er viel een doodse stilte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5