Roofoverval in juwelierszaak op klaarlichte dag in Amsterdam Gesprek met Kadar HET N.S.-JUBILEUM De V.N.-strijdmacht op Cyprus Verkeersongeluk bij Alphen aan de Rijn eist negen mensenlevens 4 dacht te vestigen op de nieuw- Honden aan Oostduitse grens Handel in schedels Rode landen pogen vaste voet te krijgen in Afrika Familiedrama in Beieren Volledige douane-unie in E.E.G. in '67 De Gaulle in Peru WAT W Vi &|U ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 september 1964- 121ste jaargang No. 19657 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. tn dit nummer: Zierikzeese foto in gastenboek Piet Hein DE MONORAIL Recherche verrichtte arrestaties AMSTERDAM, 26-9. Zaterdagoch tend omstreeks half tien hebben drie gewapende mannen een geslaagde roofoverval gepleegd op de juwe lierszaak van de firma lierman Schipper op de Helligeweg nabij de hoek Kalverstraat in het centrum van Amsterdam. De drie overvallers, betrekkelijk jonge mannen droegen, zo vertelde een winkeljuffrouw, al leen 'n donkere bril en zwarte hand schoenen. Een kwam de winkel bin nen, riep „hands up" en vuurde en kele scheien af. Een der kogels be landde in het plafond en een andere verbrijzelde een vitrine achter in de winkel. Intussen hadden de twee an dere de etalageruiten ingeslagen en zij deden snel enige grepen in de uitstalkast. De sieraden gooiden zij in een zak, die zij bjj zich hadden. Luttele ogenblikken slechts duur de deze door „vaklieden" uitgevoer de overval. Toen voorbijgangers en een juist passerende politieman in burger een poging wilden doen de overvallers te grijpen vuurde een hunner opnieuw enkele schoten af. Het drietal holde een steegje naar het Rokin door waar een auto stond te wachten, waarmede de mannen pijlsnel verdwenen. Onmiddellijk sloeg de politie groot alarm. Arrestaties Op het Rokin in Amsterdam heb ben rechercheurs de 35-jarige sta tenloze typograaf P. D. aangehouden die vermoedelijk een van de drie uit Duitsland afkomstige daders is van deze zaterdagochtend gepleegde ge wapende sensationele roofoverval op een juwelierszaak aan de Heiligeweg in het centrum van de hoofdstad. Dit heeft commissaris P. L. Landrrian, chef van het politiebureau Singel, die het onderzoek leidt, meegedeeld. In het gezelschap van D. was een 20-jarige vrouwelijke opticien uit Essen, die eveneens is gearresteerd. Inmiddels heeft de Duitse politie in Bottrop (Westfalen) een man ge arresteerd. die vermoedelijk even eens tot het gangstertrio behoorde. Zijn naam wordt niet genoemd, de politie deelde slechts mee, dat het een 30-jarige inwoner van Bottrop BONN, 27-9. Janos Kadar, premier van Hongarije en leider van de Hon gaarse communistische partij, heeft in een onderhoud met de diploma tieke correspondent van het West- Duitse zondagsblad „Welt am Sonn- tag" verklaard, dat „er niet langer een communistische internationale bestaat", Kadar sprak zich uit voor ..onbeperkte onafhankelijkheid en vrijheid van beschikking" van zijn eigen en alle andere communistische partijen. Over de komende conferentie van communistische partijen en het ideo logische conflict tussen Moskou en Peking, verklaarde de Hongaarse premier dat „elke partij het recht heeft zelf te beslissen over alle bin nen- en buitenlandse vraagstukken en er zelf een standpunt op na te houden". betrof. De derde man zou een 43 jaar oude Pool zijn, wiens laatste woon plaats Frankfort is geweest. Naar hem wordt nog gezocht. Een speciale commissie, die door het Landeskriminalamt Düsseldorf is ingesteld, is, zo meldt D.P.A. verder, ervan overtuigd, dat de beide man nen, die resp. in Amsterdam en in Bottrop zijn gearresteerd, de moor denaars zijn van de 75-jarige hotelier A. H. en zijn 59-jarige zuster Lina te Lüzern in het district Unna, die in de nacht van de 25ste augustus bij een roofoverval zijn doodgescho ten. De verkoopwaarde van de gestolen juwelen bedraagt, zo deelde de firma mede, circa vier ton. Het is nog maar een schatting want eerst moet pre cies worden nagegaan wat uit de beide etalages is verdwenen. Deze brutale en perfect voorbereide roof overval heeft zich volgens een der leden van het personeel binnen vier minuten afgespeeld. Er waren op het moment van de overval geen klanten meer in de zaak. Koningin Juliana maakte treinreis door het land UTRECHT, 25-9. - Een büna 200 kilometer lange treinreis die ko ningin Juliana heeft gemaakt ter gelegenheid van het 125-jarig spoor wegjubileum, heeft heel wat mensen op de been gebracht. In de eerste plaats de N.S.-ers zelf. In Utrecht lag het werk in de drie administratiegebouwen van de Spoorwegen tussen vier en vijf uur volkomen stil, om de 2800 perso neelsleden in staat te stellen een groet te brengen aan de vorstin. Ze stonden voor het derde hoofdgebouw opgesteld, omringd door duizenden Utrechters en andere belangstellen den. Ook langs de ti'einroute was te zien dat de koninklijke treinreis geen geheim was. Hier en daar langs de spoorlijn stonden groepjes zwaaien de scholieren en N.S.-ers, die bij het passeren van de splinternieuwe standaard rijdende trein een beleefde groet brachten. NICOSIA, 26-9. President Maka- rios van Cyprus heeft zaterdagavond een onderhoud gehad met de bevel hebber der V.N.-strjjdkrachten op het eiland, generaal Thimaja. Be sproken werd de heropening van de belangrijke weg tussen Nicosia en Kyrenia, die blijkens een mededeling van secretaries-generaal Oe Thant onder toezicht van de Verenigde Na ties zal worden gesteld. De Cyprische minister van defen sie, Orek, een vooraanstaand Turks- Cyprioot, verklaarde inmiddels dat de Turks-Cyprische leiders niet dooi de Verenigde Naties zijn geraad pleegd inzake de openstelling van deze weg. Orek zei dat indien de Verenigde Naties controle op deze verkeersweg gaan uitoefenen, zij ook voldoende kracht moeten hebben om de veilig heid van de dorpen de Turks-Cyp rische gemeenschappen in de omge ving te kunnen waarborgen. „Wij moeten eerst worden geraad pleegd om te kunnen vaststellen hoe veel veiligheid de Verenigde Naties kunnen verschaffen", zo zei hij. ALPHEN AAN DE RIJN, 26-9. Als gevolg van een verkeersongeluk bij Alphen aan de Rjjn zjjn negen men sen om het leven gekomen. Een Volkswagenbusje met negen inzittenden vloog daar na een bot sing met een vrachtauto in brand. Zeven van hen zijn in de vlammen omgekomen; twee personen zijn uit de auto geslingerd. Zij zijn in een Draaiorgel naar Canada i t I DEN HAAG, 26-9. Een Neder- 4 lands draaiorgel „Het Steen- 4 putjevertrekt 4 oktober van 4 Schiphol naar Montreal met 4 eigenaar Hendrik Moehlman 4 en mede-orgelman Koen Roos, 4 die samen een paar dagen 4 lang de Canadezen op de zo 4 typische Nederlandse straat- 4 muziek zullen vergasten. De 4 bedoeling van deze reis, die 4 mogelijk wordt gemaakt door 4 de A.N.V.V., is om de bewo- 4 ners van Montreal iets te la- 4 ten proeven van de romanti- 4 sche sfeer van oude Hollandse 4 stadjes, maar ook om de aan- 4 ste aanwinst van de K.L.M.- 4 vloot het DC-F-8 straalvracht- 4 vliegtuig. Leids ziekenhuis overleden. Onder de doden bevinden zich drie kinderen. De slachtoffers waren Ambonezen, afkomstig uit Haaksbergen. Zij wa ren in Alphen op familiebezoek ge weest. Ook de vrachtauto vloog in brand. De chauffeur kon zich in veiligheid brengen. Hij heeft brandwonden en andere verwondingen opgelopen. Het ongeluk gebeurde zaterdag middag omstreeks vier uur op de Streekterweg in Alphen aan de Rijn. De Alphense brandweer heeft de brand bedwongen. Met een kraan wagen moesten de vernielde auto's van de weg worden gehaald om de rijbaan van de provinciale weg - de Streekterweg is een onderdeel van de provinciale weg Utrecht-Leiden - voor het drukke autoverkeer vrij te maken. Onlusten in Haiderabad HAIDERABAD, 27-9. Bij onlusten bij Haiderabad aan de oostkust van India zijn zondag drie mensen om gekomen en vier gewond. Betogers vielen verscheidene graanopslag- plaatsen te Gocntakal bij Hyderabad aan en raakten slaags met de politie. Vijf politiemannen werden gewond, 32 personen werden gearresteerd. Oppositieleden voeren oen heftige campagne tegen dc economische po litiek van de regering en de prijs verhogingen. Alle overwegen, ook de niet bevei ligde, waren voor deze gelegenheid door N.S.-personeel bewaakt. Bij het paseren van de splinternieuwe „Trein Toekomst" 512, wilde de di rectie van de Spoorwegen geen en kel risico lopen wanneer bijvoor beeld een onvoorzichtige automobi list toch waagde over de onbewaak te overweg te gaan. MUNCHEN, 26-9. De Oostduitse grenswacht gaat honden gebruiken bij het bewaken van de grens met Beieren. De honden worden aan een lange riem met een lus vastgehaakt aan het staaldraad van de grens scheiding, waardoor zij zich over een betrekkelijk groot gebied kunnen be- wegen. Dit is vrijdag door het Bei erse ministerie van binnenlandse za ken meegedeeld. METZ, 26-9. De politie van Metz in oost-Frankrijk heeft verscheidene leden van een bende jongelieden aangehouden die zich bezig hielden met handel in menselijke schedels. Om 'hun afnemers, verzamelaars van curiositeiten die meer dan honderd gulden per schedel betaalden, te voorzien plunderde de bende kerk hoven. Had Kennedy voorgevoel van een aanslag WASHINGTON, 27-9. In het rap port van de commissie-Warren wordt nog onthuld dat president Kennedy, kort voor zijn dood, heeft opgemerkt dat het niet moeilijk zou zijn om een Amerikaanse president te doden. Hij beschreef toen tevens hoe dit, met behulp van een geweer met een televizier, zou kunnen worden ge daan en dat was de wijze, waarop hij door Oswald werd vermoord. Het gesprek vond plaats op de ochtend van de 22ste november, toen de president in Fort Worth verbleef. Voor het vertrek uit zijn hotel, sprak de president met zijn vrouw Jacque line en met een zekere O'Donnell, een lid van de staf van het Witte Huis, over de „gevaren, die er voor een president bestaan, wanneer hij zich in het openbaar vertoont". Volgens O'Donnell had de presi dent bij die gelegenheid verklaard: „Indien iemand het werkelijk op het leven van de president der Verenig de Staten had voorzien, zou het niet erg moeilijk voor hem zijn om zijn voornemen uit te voeren". De Alweg-trin, de monorail, die naar de initiatiefnemer, de Zweedse grootindustrieel Axel L. Wenner- Gran genoemd werd, zal nu ook in de Bondsrepubliek aan het openbaar vervoer gaan deelnemen. De stad Essen wil met het Alweg-systeem het straatverkeer ontlasten. 4.5 me ter boven de druk bereden straat zal de trein een snelheid van 80 ki lometer per uur bereiken. De trei nen worden uit wagens voor elk 100 passagiers samengesteld. Om de 800 meter zullen er perrons in de lucht zweven. De Alweg-trein werd in opdracht van Wenner-Gren door Westduitse ingenieurs ontwikkeld. In 1957 werd dit vervoermiddel op een proeftra- ject in de Westduitse stad Keulen voor de eerste keer aan het publiek voorgesteld. Andere Alweg-spoor- banen ontstonden in Disneyland bij Los Angeles, op het terrein van de wereldtentoonstelling in Seattle, in Turijn en in twee Japanse recreatie parken. De met een traject van 13.2 kilometer tot nu toe langste Alweg- spoorbaan werd onlangs in de Ja panse hoofdstad Tokio in bedrijf ge nomen. Het voordeel van de mono rail: zij ontlast het massaverkeer zonder het straatverkeer te hinderen Bovendien wordt er een hoge snel heid bereikt bij een grootst moge lijke veiligheid en is zowel de aan leg als ook de exploitatie in ver houding goedkoop. Voor het geval deze monorail blijkt te voldoen wil men ook in andere delen van het betrokken industriegebied Alweg- treinen voor het buurtverkeer in voeren. WASHINGTON, 26-9. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, heeft donderdag verklaard, dat „imperialistische com munistische landen" pogingen van aanzienlijke omvan in het werk stel len om in sommige jonge Afrikaanse staten vaste voet te krjjgen. STRAUBING, 26-9. Te Straubing in Beieren verzorgde een zevenjarig meisje enkele dagen lang haar jon gere broertje en zusje nadat haar vader haar moeder en een oudere broer had vermoord en daarna zich zelf had opgehangen, zo ontdekte de politie donderdag. Het meisje ver telde buren, die zich afvroegen waarom de leden van het gezin sinds maandag niet buiten waren geweest, dat haar moeder ziek was en haar vader weg. Ze liet niemand binnen. BRUSSEL, 26-9. De commissie van de Europese Economische Gemeen schap is van plan voorstellen by de ministerraad van de E.E.G. in te die nen om de volledige verwezenlijking van de douane-unie in de gemeen schap per 1 januari 1967 te bereiken, aldus wordt in Europese kringen in Brussel vernomen. Voor het verder afbreken van de douanerechten tussen de lidstaten onderling zou twee keer een verla ging van 15 procent en één van 10 procent op nader te bepalen data moeten worden doorgevoerd, waar van de eerste op 1 januari 1965. Ook het gemeenschappelijke buitentarief zou op 1 januari 1967 volledig moe ten worden toegepast. Deze versnelling van de uitvoering van het verdrag van Rome, die reeds lang op de agenda van dc Europese commissie staat, is uitvoerig door de Europese executieve op een verga dering in Straatsburg besproken. Een definitieve beslissing over hel voor stel door de commissie wordt deze week verwacht, maar in beginsel be staat er al overeenstemming over. De versnelling dient naar de mening van de commissie niet alleen te slaan op de douanerechten, maar ook op het geheel van maatregelen die het zelfde effect hebben, zoals belem meringen aan de interne grenzen van de E.E.G., om de economische inte gratie in al zijn aspecten te kunnen bevorderen. Tijger en python De inzittenden van een auto die pech kreeg bij Araseoni in India zijn onvrijwillig getuige geweest van een gevecht op leven en dood tussen een tijger en een python. De strijd duur de twaalf uur en intussen durfde men de auto niet te verlaten. De python drukte de tijger dood. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent in cassokosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld ad f 5,46 voor het vierde kwar taal 1964 storten op onze post rekening 1 3 7 6 7 7. De administratie. Rusk, die dit zei tijdens een toe spraak tot een Amerikaanse organi satie die zich bezig houdt met Afri kaanse bestuurszaken, voegde hier aan toe, dat het, ondanks de commu nistische aanbiedingen van hulp op grote schaal en het bedrijven van ondermijnende activiteit, van grote betekenis is, dat er in Afrika geen communistische satellietstaat is. Vol gens de Amerikaanse minister is de communistische opzet mislukt door dat de Afrikanen voorliefde voor on afhankelijkheid bezitten. Bezorgdheid „Wij moeten de bedoelingen van imperialistische communistische sta ten in de nieuwe Afrikaanse naties met bezorgdheid beschouwen", aldus minister Rusk, die voorts meedeelde dat tot op heden de communistische hulp ter waarde van ongeveer 100 miljoen dollar aan Afrika hebben verleend, al is veel hiervan nog niet gebruikt. Minister Rusk zei dat er ongeveer 5.000 communistische specialisten in Afrika zijn en dat er op het ogen blijk bijna 150 communistische diplo matieke missies werkzaam zijn. In deze cijfers is niet de hulp aan sub versieve communistische organisaties begrepen, zo zei hij. Dit alles moet volgens de Ameri kaanse bewindsman een aanzienlijk offer voor de communisten beteke nen, die desondanks hun uitgaven kennelijk de moeite waard achten. AMSTERDAM. Het resultaat van dc kamcractie „Geen woorden maar kamers" van de Algemene Studen tenvereniging Amsterdam, bedroeg vrijdagavond 340 kamers. LIMA, 26-9. President de Gaulle is in de Peruviaanse hoofdstad Lima aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Hij arriveerde per vlieg tuig uit Quito in Ecuador. Er waren uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen. Zeshonderd militairen hadden het vliegveld her metisch afgesloten. In een kogelvrije auto reed de Gaulle met zijn gast heer, president Belaunde, naar de hoofdstad. Tijdens zijn bezoek waken 2.000 politiemannen over zijn veiligheid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's IVie overal is, is nergens. Koude nacht Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met flinke zonnige pe rioden maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist; koude nacht; mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag; zwakke, la ter matige wind tussen zuidwest en zuidoost. 29 sept. Zon op 6.37, onder 18.22. Maan op 23.37, onder 15.50. Laatste kwartier: 28 sept. te 16.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 nov. 8.15 v.m. 20.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 nov. 8.12 v.m. 20.48 n.m. Doodtij: 1 okt; HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de oceaan afkomstig hogedrukgebied verplaatst zich in betekenis toenemend over onze om geving! België en noord-Frankrijk naar Duitsland. Komende nacht zal er opnieuw weinig wind zijn, waar bij zich weer op uitgebreide schaal mist zal vormen bij tamelijk lage temperaturen. Morgen overdag komt er dan bij overwegend zonnig weer wat meer wind uit zuid tot zuidoost, mede omdat een vlak lagedrukge bied voor de kust van Spanje en Portugal zich naar het noordoosten gaat uitbreiden. Op het noordelijk deel van de oceaan is de depressie-activiteit toe genomen. maar deze reikt niet ver der dan het noovdclijk deel van de Noordzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1