MOL Maleisische veiligheidsstrijdkrachten contra parachutisten Neem geen risico...verf met Nog problemen rond melkexport naar Frankrijk De verf met flexabiliteit* De vakcentrales en de samenwerking Bosbranden in Californië Zes jonge Australische (wilde) honden OOST- EN WEST-BERLIJN BEREIKEN PASSENOVEREENKOMST Kinkhoest in Lima Miljoenenschade door brand Het industrialisatiebeleid voor de provincie Zeeland Drama in de Alpen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 september 1964 121ste jaargang No. 19655 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Oude schulden Waterleiding-Mijvan de baan Westerschouwens corso wagen KOEALA LOEMPOER (Malakka), 23-9. Maleisische veiiigheidsstryd- krachten hebben woensdag in het gebied van Labis, in het zuiden van midden-Matakka, zes Indonesische valschermjagers gedood, aldus een te Koeala Loempoer uitgegeven re geringsmededeling. BU het gevecht is één regeringsmilitair gesneuveld. De in het gebied van Labis gelande Indonesische valschermtroepen heb ben tot nu toe 25 man aan gesneu velden verloren, terwijl ruim vijftig parachutisten gevangen zijn geno men. Het juiste aantal gevangen ge nomen Indonesische para's wordt door de Maleisische regering, om veiligheidsredenen, geheim gehou den. De Maleisische en Britse stiijd- krachten hebben sinds augustus jl., toen er voor het eerst Indonesische guerillastrijders in Malakka aan land gingen, vijf man aan doden en drie aan gewonden verloren. Burgcrverdcdigiiïgsorganisatie De Maleische regering heeft ver der medegedeeld dat nog 16.500 Ma- leisiers zullen worden opgeroepen voor dienst bij de burgerverdedi- gingsorganisatie. De betrokkenen Ingezonden mededeling moeten zich eind oktober a.s. meiden. De totale sterkte van het personeel dezer organisatie zal hiermede op 26.500 man worden gebracht. Vandaag (donderdag) zal voor Sin gapore en het schiereiland Malakka een luchtverdedigings-identificatie- zöne worden afgekondigd. Dit be tekent dat elk niet geïdentificeerd vliegtuig dat boven deze zones vliegt, zal worden onderschept. In Singapore heeft woensdag een rechter het doodvonnis uitgesproken over een Indonesiër, die door een jury schuldig was bevonden aan het tot ontploffing brengen van een bom op de luchtbasis Changi, in Singa pore. "extra speling voorde rioe-het-zeher Verkrijgbaar bij Nieuwe Booaerdstraat, Zierikzee A.M.X.-tanks weer gerepareerd DEN HAAG. 23-9. Alle lichte AMX tanks van de in Duitsland gelegerde brigade van 'het parate eerste leger korps die gebreken vertoonden, zijn op dit moment weer gerepareerd. Eind vorige week is daar het ver vangen van de steunen van de ele vatiemotoren van 'het geschut van de tanks waarin 'haarscheuren ge constateerd waren, gereed gekomen. Zoals bekend bevond zich juist in Duitsland ruim de helft van tanks die het gebrek hadden. Een Frans team, 'bestaande uit technici, heeft hulp geboden bij het vervangen van de steunen, die uit Frankrijk kwa men. Inmiddels is men ook bij in Ne derland gelegerde onderdelen bezig met hulp van Fransen de steunen van de tanks die gebreken hadden, te vervangen door nieuwe steunen. AMSTERDAM, 23-9. Minister Bicsheuvel heeft de beslissing om met ingang van vrijdag a.s. voorlo pig de uitvoer van 75.000 kg melk per dag naar Frankrijk toe te staan, genomen na kennisneming van het besluit van het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel, deze aange legenheid volgende week woensdag opnieuw te bezien. Dit heeft het A.N.P. uit welinge lichte bron vernomen. In de van middag in Utrecht gehouden beslo ten vergadering van het Produkt- schap voor Zuivel, die volgde op een gesprek tussen minister Bies heuvel en enkele funktionarissen van het produktschap, werd eerst met negen tegen zes stemmen een voorstel verworpen om de uitvoer van 75.000 kg melk toe te staan. Een ander voorstel om deze kwestie nog eens te bezien en volgende week woensdag in de normale vergade ring van het produktschap opnieuw te behandelen, werd met ruime meerderheid (negen tegen drie stem men) aangenomen. De Sowjet-Unie wijst elke ver antwoordelijkheid voor de aanslag op Horst SChwirkmann, de aan de Westduitse' ambassade in Moskou verbonden technicus, van de hand. HILVERSUM, 23-9. De voorzitter van het C.N.V., .de .'heer J. van Eiber gen heeft voor de N.C.R.V.-radio - in een toelichting op zijn interview met het A.N.P. over samenwerking met N.V.V. en N.K.V. - gezegd dat een aktie-program van de drie vak- centralen - als dat er zou komen - een eigen program van het C.N.V. niet overbodig zal maken. Het gaat daarbij niet om de vraag of men het op bepaalde zakelijke punten eens is, maar meer nog hoe men van zijn levens- en wereldbe schouwing uit tot het zakelijke standpunt is igekomen. Het is niet alleen een 'kwestie van 'het zakelijk eens zijn, maar ook of de gronden, die daartoe 'hebben ge leid, principieel gefundeerd zijn. Als voorbeeld noemde de 'heer Eibergen het rapport over de venmogensaan- wasdeling. „Daarbij komt specifidk in protes tants christelijke 'kring de vraag van de rechtmatigheid van de eigendom in het. geding en ik dacht dat het C.N.V. hierbij van een eigen bena dering moest uitgaan". Enige jaren geleden heeft de toen malige minister van landbouw zijn bevoegdheid tot het afgeven van uitvoervergunningen overgedragen aan het Produktschap voor Zuivel. Het Produktschap is echter gehou den hierbij de aanwijzingen van de minister te volgen. MIAMI, 23-9. Twee grote bosbran den in de Californische districten Napa en Sonoma zijn uitgegaan na dat de wind was gaan liggen. Een grote oppervlakte land en meer dan honderd gebouwen zijn aan het vuur ten offer gevallen. In Santa Barbara, 560 km ten zui den van San Francisco, ontstond dinsdagavond een bosbrand die vier 'huizen in de as legd£ en zeven be schadigde. De brandweer kon het vuur bedwingen door uit acht vlieg tuigen brandblusmiddelen te wer pen. Het district Napa is tot nood- gebied verklaard. Er is voor me. r dan vijf miljoen dollar (ongeveer 18 miljoen gulden) schade aangericht. Frans graan voor (jj (y ROTTERDAM, 23-9. - Een goede acht maanden geleden kreeg (A het Dingo-paar dat de diergaarde Blydorp in Rotterdam ryk Is, een iy nest van zes. De jonge Australische (wilde) honden groeiden voor- (6 spoedig op en volgen nu, vrywcl volwassen, een merkwaardig expe- V. 'rment. Het zestal is allereerst door de Raad van Beheer op kyno- >y logisch gebied in Nederland in het register der rashonden opgenomen (7) r-. vervolgens hebben zij nieuwe eigenaars gekregen. Vier kwamen (A terecht in kennels van bekende hondenfokkers; de twee andere wer- >y den bij particulieren gebracht, die de dieren als normale huishond (J) hielden. Dit is niet helemaal goed gegaan. Eén van deze twee bleek n'ct zindelijk tc willen worden - zyn vyf andere broertjes en zusjes zijn dit wel. De tweede ontpopte zich als een zodanig ondernemend en nieuwsgierig lastpak, dat de klachten uit de buurt niet van de lucht waren en de jonge dingo niet was te handhaven. Alles wat; geluid maakte - waterleidingen en dergclyke - werd opgegraven en overal waar wat te gappen viel werd een hap genomen. Buren raakten do lekkerste hapjes uit de keuken kw(jt enz. Overigens blyken de dingo's heel lief voor de baas en de rest van het gezin, inclusief de kinderen. Enkele zyn zeer waaks en schuw voor onbekende dingen en mensen. Anderen zyn vriendelijk voor iedereen en onverstoorbaar. De vier die in een kennel zijn terecht gekomen maken het heel goed. Eén doet dagelijks mee aan de taak die zyn kennclgcnotcn - Duitse herders - is opgelegd: het bewaken van een groot terrein. Dapper stapt hy met de andere honden mee. Gebleken is dat men de dingo's rustig in bos of op de hei uit Xy kan laten. Zy komen gewillig bij de baas terug. Het zijn en blijven <V) vriendelijke maar wilde honden, die om mee uit tc gaan een baas (A nodig hebben die zeer veel van honden weet en er goed mee kan opschieten. PARIJS. 23-9. Frankrijk bee.f1 China een miljoen Ion graan voor lv64-'65 rangebi deu. zo wordt uit gewoonlijk welinge ;cüle kring ver nomen De buitengewoon grote opbrengsl van de Franse tarwe- en gerstoogst van dit jaar ma; k' het Frankrijk nu gelijk - als de gering in Peking zulks wenst - de jaarlijkse Franse gr i mleveranties aan China, die reeds drie jaar oica 600.000 ton per jaar bedragen, bijna te verdubbelen „We blazen ivat stoom af OSLO, 23-9. Een Russische torpe- dobootjager, die zich ophoudt in de omgeving van de Navo-schepen die aan de oefening „Teamwork" deel nemen, heeft van een door de Navo- vliegtuigen gebruikte radiofrequen tie gebruik gemaakt om mee te de len dat hij zich niet in moeilijkhe den bevond, aldus het Noorse pers bureau N.T.B. Volgens de N.T.B.-correspondent aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Wasp" had men-dins dag vanuit een Navo-vliegtuig dikke rookwolken uit het Russische schip zien komen. Hiervan werd meldihg gemaakt aan het vliegdekschip. Men zei voorts dat het schip blijkbaar in moeilijkheden verkeerde tengevolge van een ontploffing. Onmiddellijk viel een Rus op de zelfde golflengte in de rede. In het Engels deelde hij mee: „Nee, er is geen gevaar. We blazen alleen maar wat stoom af". Bende valse munters opgerold ROME, 22-9. De politie van Bo logna heeft een bende valse munters opgerold en een groot aantal stem pels voor het slaan van gouden munten van versohillende landen in beslag genomen. Het onderzoek be gon, toen in Zwitserland veel valse goudstukken van tien en twintig Franse franc in omloop werden ge bracht. Tot de gearresteerden behoren za kenlieden, goudsmeden en een worstfabrikant. Gaatjesborende dief MAASTRICHT, 23-9, In Maas- tricht opereert een inbreker, die in verscheidene huizen gaatjes in de voordeur heeft 'geboord met het doel zo de voordeur te openen. In de nacht van dinsdag op woensdag trachtte hij op drie plaatsen eén huis binnen te dringen door gaten onder ihet deurslot te maken. De inbraak- pogingen mislukten omdat de be woners de deur op 'het nachtslot ha'dden gedaan. Enkele dagen geleden verrichtte de onbekende gaatjesboorder nog meer dergelijke operaties. Eén daar van slaagde en leverde hem een buit van 35 gulden op. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (9 Menig compliment wordt yy to duur betaald. V/AT UGT Pi BILT O Westerschouwens corsowagen „Melanesia" nam deel aan het fruitfeest te Goes en behaalde een tweede prijs. Men ziet op de foto de wagen tijdens een rondrit door de gemeente, om ook „eigen publiek" nog een (laatste) kans te geven een oogje aan de „wagen te wagen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bureaux gaan volgende week open WEST-BERLIJN, 24-9. Een pas- scnovereenkomst die het Westberly- ners mogelyk zal maken de muur te passeren om verwanten in het ooste lijk stadsdeel op te zoeken, zal van daag (donderdag) in Oost-Berlyn worden ondertekend door de West- berlynse senaatsraad Horst Korber en de Oostduitse staatssecretaris Erich Wendt, zo is officieel meege deeld. De zestien passenbureaus in West- Berlijn voor de algemene bezoeken aan verwanten en de passenbureaus voor zogenaamde dringende familie aangelegenheden, zullen reeds vol gende week worden geopend. Dit is het resultaat van de bespreking die Korber en Wendt woensdagmiddag en -avond nog hadden over de laat ste technische bijzonderheden van de regeling. LIMA, 23-9. Een dagblad in de Peruviaanse hoofdstad Lima heeft woensdag gemeld dat een kinkhoest- epidemie in de provincie Libertad, ten noorden van Lima, aan ongeveer driehonderd kinderen het leven ge kost heeft. Volgens het blad heeft de epidemie zich de laatste dagen uitgebreid. De autoriteiten ter plaatse hebben drin gend om medicamenten en entstof verzocht. Gedurende twee weken zullen pas sen kunnen worden aangevraagd voor een periode Van twee weken in oktober/november (vermoedelijk van 26 oktober tot 8 november) en voor zestien dagen in de kerst- en nieuw- jaarstijd. In de daaropvolgende twee weken zullen de passen worden uit gegeven. De pasjes voor Pasen en Pinksteren zullen het komend voor jaar worden verstrekt. De familie-omstandigheden welke aanleiding geven tot het verstrekken van bezoekerspasjes betreffen onder meer huwelijk, geboorte, ziekte en overlijden. DEVENTER, 23-9. Een felle brand heeft woensdagmiddag te Deventer de gebouwen van de voormalige ma- trassenfabriek Holtkamp in de as gelegd en daardoor een schade ver oorzaakt die in de miljoenen loopt. De gebouwen, eigendom van de Ko ninklijke industriële maatschappij Nourry en Van der Lande, waren voor een groot deel als opslagplaats verhuui"d aan de Davo-haardenfa- briek en Auping's matrassenfabriek, beide in Deventer. De haardenfabriek verloor bijna duizend haarden. Tijdelijk meer bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer; ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest; minder koude nacht; overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.32. Maan op 20.29, onder 10.56. Laatste kwartier: 28 sept. te 16.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 sept. 5.26 v.m. 17.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 sept. 5.06 v.m. 17.24 n.m. Springtij: 23 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het krachtige ihogedrukge- bied boven centraal Europa verwij dert zich langzaam in oostelijke richting. Tussen Spanje en de Azo- ren ontwikkelde zich woensdag een depressie die in diepte toenemend naar het zeegebied ten zuidwesten van Ierland koerste. Deze sftoring verplaatst zich het komende etmaal waarschijnlijk voor de Ierse kust langs naar het noorden. Het front van deze storing 'bereikte donder dagochtend de Spaanse kust en zal morgen Frankrijk binnendringen. Het laat ziah aanzien dat het front in de loop van de dag Nederland passeert, daarbij zal de droge con tinental e lucht plaats maken voor vochtiger maritieme lucht. Het front is weinig actief. Er kunnen bij de frontpassage enkele verspreide buien voorkomen. De matige tot vrij krachtige wind ruimt van zuidoost nöar zuidwest. UTRECHT. De directeur van de uitgeverij Het Spectrum N.V. in Utrecht (uitgever onder meer van de Prisma-pocketboeken) is van oor deel, dat de plotselinge en exorbi tante verhogingen van de drukwerk tarieven van de laatste tijd een ern stige bedreiging vormen voor 'het goed functioneren van het informa tie-apparaat. Rekening dient gehouden met specifieke faktoren DEN HAAG, 23-9. Bij het bepa len van het industrialisatiebeleid voor de provincie Zeeland dient re kening te worden gehouden met enige specifieke faktoren, namelyk de byzondere geografische ligging, de zuigkracht van de randslad-Hol- lard en het industriegebied in wes telijk Noord-Brabant, zo staat ver der in de nota, welke het provin ciaal bestuur van Zeeland aan o.m. de ministers, de staatssecretarissen en de leden van de Eerste Kamer heeft gezonden. Voorts moet rekening worden ge houden met het feit, aldus de nota, dat de kernfaciliteiten eerst in 1959 van toepassing zijn geworden, waar- Acht Italiaanse alpinisten zijn bij 'het bëkltmmen van een berg in Zuid Tirool door een sneeuwstorm over vallen. Zij hebben zioh twee dagen en nachten aan de bergwand vast geklampt, totdat redders hen wisten te 'bereiken. Voor drie van henkwam de Ihulp eöhter te laat. Zij hebben, als gevolg van koude (de tempera tuur daalde 's naöhts tot twintig gra den onder nul) en uitputting, het le ven verloren. Van de vijf geredden waren ledematen bevroren. bij reeds een vergaande concentra tie werd bereikt. Hierdoor is een vergelijking met andere gebieden van het land niet mogelijk. De thans elders beoogde concentratie is im mers aanwezig. Een vermindering van het aantal kernen zou voor Zee land betekenen dat een noodzakelijk minimum voor een verantwoord be leid niet zou worden bereikt. Het provinciaal bestuur zegt dat het met teleurstelling kennis heeft genomen van de nota van de staatssecretaris van economische zaken betreffende het te voeren industriespreidingsbe- leid voor de jaren 1965 tot en met 1968. In de nota wil het prov. bestuur aan tonen dat voor Zeeland in stede van een grotere concentratie veeleer de oplossing moet worden gezocht in een differentiatie in de mogelijkhe den op onderscheidene plaatsen. Wil dit gebied van zuidwest Ne derland tot ontwikkeling worden gebracht, dan zal een assortiment aan industrieterreinen, die uit ge ografisch oogpunt bezien op de juis te wijze over de provincie zijn ver deeld cn die deels complementair ten opzichte van elkaar zijn, gebo den moeten worden. Alsdan zullen zeer verschillende vestigingen kun nen worden opgevangen. Behalve voor Terneuzen en het Zuid-Sloe dienen mogelijkheden aanwezig te blijven voor Goes. Zierikzee en St.- Maartensdijk, aldus de nota. Bij de nota is een motie van de Prov. Staten van Zeeland van 3 juli jl. ingesloten, waarin de staten hun ernstige teleurstelling en be zorgdheid uitspreken over de dood de regering voorgenomen wijzigiri- gen in het nog pas enkele jaren functionerende beleid t.a.v. de pro vincie Zeeland. Piloot „dropte" brandmelding HASSELT, 23-9. Te Hasselt in Overijssel hoorden enkele he ren, die op de kade langs het Zwartewater stonden te pra ten, plotseling een plons. B\i onderzoek bleek dat een land kaart in het water was geval len, waarop geschreven was: „Boerderijbrand in oostelijke richting". Een piloot van een vliegtuig van de vliegbasis Deelen had de kaart „gedropt" De brandmelding werd onmid dellijk aan het gemeentehuis doorgegeven, doch het korps van Hasselt behoefde niet uit te rukken, omdat inmiddels was gebleken dat het vuur reeds door een brandweer uit een naburige gemeente iverd bestreden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1