f r> STAD EN EILAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 september 1964 Vu. 19654 Ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES! SPORT ATLETIEK Goede resultaten voor „Delta-Sport" te Vlissingen Een meisjesgroep van de atletiek- aideling van „Delta-Sport" nam za terdag j.l. deel aan door „Zeeland- Spert te Vlissingen georganiseerde regionale wedstrijden. Ondanks de harde wind en de situatie van de baan. die door de regen niet zo erg best was, behaalden de Zierikzeese meisjes enige goede successen. Mevr. L. Gr edhart-Schot wist bij de dames vijfkamp beslag te leggen op de twecae plaats. Bij de meisjes A verbeterde J. Stoutjesdijk haar persoonlijk record verspringen. Met een mooie sprong van 5.37 meter werd zij eOiSic. Tevens e.neigde ze als eerste op de 100 meter in 12.4 sec. Dit betekende een nieuw Zeeuws record, dat evenwel door de harde wind niet officieel kon worden er kend. Bij de meisjes B was het J. Ver west die beslag wist te leggen op twee eerste plaatsen. Met 'n sprong van 4.67 won zij het verspringen en in de tijd van 10.9 sec. zegevierde Specialist wordt weer huisarts UTRECHT, 21-9. Do Utrechtse specialist in aderziekten, de heer P. C. Koppert, werd met ingang van gisteren weer „gewoon" huisarts. Zelf noemt hij deze omschakeling „een groot offer" dat hij brengt om te ontkomen aan het regiem van de ziekenfondsen, die hem nu geen contractbreuk meer zullen kunnen verwijten. De heer Kóppert heeft al sinds 1952 onenigheid met de ziekenfond sen over de honorering van specia listen. Voor 60 jaar.... ZIER1KZEE. In één der lokalen van de Sociëteit „Ons Genoegen" werd een vergadering gehouden van de Burger-Kiesvereniging „Ons Ge meentebelang". Z1ERIKZEE. De begroting van de ze gemeente voor het jaar 1905 toont in ontvangsten en uitgaven een to taalcijfer van 214.018,31. BRUINISSE. Als bijdrage in de aanschaffing van een reddingsboot ontving de Vereniging Algemeen Schippers- en Visser sbelang" een bedrag van f 50 van H.M. de Konin gin-Moeder. Z1ER1KZEE. Het 25-jarig bestaan van het hervormd diaconie-verple- gingshuis werd op feestelijke wijze gevierd. ZIERIKZEE. In de sigarenfabriek „Het Anker" van de firma Hoger- heyde Jongmans brak een brand uit. BURGH. Na een bestaansperiode van 2Vz jaar bevindt het ziekenfonds „Helpt Elkander" zich thans is een rooskleurige positie. HAAMSTEDE. Alhier werd een vergadering gehouden van de ver bouwers van Indische kers. BRUINISSE. Alhier werd het nieuwe 'kerkgebouw der Gerefor meerde Kerk op plechtige wijze in gewijd door ds. de Jager. ZONNEMAIRE. De heer A. L. heeft een nieuw post- en telefoon kantoor doen bouwen, dat in een grote behoefte voorziet. SEROOSKERKE. In de herberg van de heer P. alhier, is een zeer welluidende muziek-automaat opge steld. SCHARENDIJKE. Dank zij de gunstige zomer is het suikerpercen- tage van de bieten hoog. Alhier werd een schip geladen met bieten uit Ellemeet. Het percentage was 19,6 petsuiker zij op de 80 meter. Een tweede plaats bij de meisjes C werd veroverd door M. Sies, die 8.4 sec. liet noteren op de 60 meter. Een derde plaats be haalde dit C-meisje bij het versprin gen met 4.16 meter. Bij de D-meisjes werd M. Koster in 8.6 sec. eerste op de 60 meter en eveneens eerste bij het verspringen met 3,87 meter. Tweede op de 60 meter in 8.8 sec. werd N. Hogerheide die een derde plaats behaalde bij het verspringen (3.76 meter). Dank zij de individuele krachts inspanning van de leden ziet „Delta- Sport" terug op een geslaagde wed strijddag, waarop het aan resultaten weer niet heeft ontbroken. kleintjes uitfö het binr.e>\lfxj\d WOEMERVEER. De 53-jarige Am sterdamse schipper J. W. Brink is bij de meelfabriek „De Vlijt" te Wormerveer, bij het schoonspoelen van het schip overboord gevallen en in de Zaan verdronken. De man, die niet kan zwemmen, raakte in het water verward in het touw van de emmer waarmee hij Water wilde scheppen. AMSTERDAM. Veertig Westber- lijnse verkeersbrigadiertjes zullen van 23 Lm. 26 september een bezoek aan ons land brenger.. De jeugdige Westberlijners zijn voor dit bezoek uitgenodigd door de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers. ALKMAAR. Uit'het Noordhollands kanaal in Alkmaar is het stoffelijk overschot opgehaald van de drieja rige jongen Chrisje Groen. RUINEN. In de vorige nacht is de 17-jarige Jacob Brink uit Ruinen op onverklaarbare wijze met zijn brom fiets tegen een boom gereden. Hij werd zwaar gewond naar het zieken huis te Hoogeveen vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is over leden. SCHIPHOL. Na zijn besprekingen in Washington over Maleisië is de Indonesische onderminister yan bui tenlandse zaken Sudjarwo uit New York óp Schiphol aangekomen^ waar hij werd begroet door de zaakgelas tigde van zijn land in Den Haag, Moh. Sharif. GRONINGEN. De 42-jarige ma- chinezetter J. Kracht uit Uithuizen is in zijn woning het slachtoffer ge worden van kolendampvergiftiging. Toen de man de kachel repareerde is hij bewusteloos geraakt. Zijn echt genote, gewaarschuwd door het oud ste dochtertje, vond' 'hem in de ka mer levenloos op de grond. ARNHEM. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr. G. W. C. Bijvoet, heeft twee jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist te gen de 51-jarige 'banketbakker G. Wimmer uit Dtisseïdorf, die wordt verdacht van poging tot oplichting van twee Nederlandse banken, een te Mook en een te Nijmegen. De eis van de procureur-generaal was eensluidend met het vonnis van de Arnhemse rechtbank. UTRECHT. Een ruim twee kilo meter lange „Nederlandse" dijk be schermt thans een groot gebied bij Narowal in west-Pakistan, dat vroe ger geregeld werd overstroomd. De bevolking verkeerde door de zich steeds herhalende watersnood m die pe armoede. SOERENDONK. In Soerendonk (gem. Maarheze) is een ongeluk ge beurd, waarbij de 49-jarige mevr. van Gennip om het leven kwam. Haar negentienjarige zoon werd zwaar gewond. Mevrouw van Gennip die een auto bestuurde, kwam in botsing met een personenauto be stuurd door de 'heer S. uit Budel.. Mededelingenblad Vereniging „Stad en Lande'' ZIERIKZEE, 21-9. Het bestuur van de vereniging „Stad en Lande van Schcuwen-Duiveland" heeft be sloten tot de uitgave van een mede delingenblad met de bedoeling om van tijd tot t(jd de leden op de hoog te te stellen van de voortgang van restauraties, veranderingen in het landschapsbeeld van Schouwen-Dui- veland en andere zaken die mogelyk zouden entsnappen aan de aandacht maar niettemin voor de leden inte ressant kunnen zijn. Verder ligt het in de bedoeling van de redaktie - uitgeoefend door de secretaris van de vereniging, de ar- ZIERIKZEE, 21-9. Een bijzonder interessant initiatief is genomen door het Nutsdepartement te Zierikzee, dat de leden in staat wil stellen op één avond kennis te maken met de nieuwe kerkorgels, die - na de stormramp - te Zierikzee in de ver schillende kerken zijn opgesteld. Als datum is gekozen maandag 28 sep tember a.s. In een circulaire aan de leden schrijft het Nutssecretariaat terecht dat elk der vier nieuwe orgels een eigen karakter en een eigen klank kleur bezit. Elk orgel heeft weer een Vissen naast de vaart PVR MEREND, 20-9. De jus li- tie heeft zaterdag naast het net of beter, naast de vaart gevist. De Rijkspolitie sport vereniging te Amsterdam or ganiseerde zaterdag een lan delijke viswedstrijd voor amb tenaren van de rijks-, gemeen tepolitie, koninklijke mare chaussee, justitie, gevangenis wezen en invoerrechten en ac cijnzen. Aanvankelijk zou ge vist worden in de Purmerring- vaart, maar de pachters van de dijk waren van mening dat vaart, maar de pachters van worden door zoveel vissers. De ruim 550 dienaren van Vrouwe Justitia waren toen gedwongen hun heil te zoeken in het heel wat minder visrij ke Noordhollandse kanaal. SPORT VOETBAL Bruse Boys-MEVO 1-0 Beide teams begonnen veelbelo vend; er werd een snel en open spel vertoond, wat het beste voor het verdere verloop deed verwachten. Al spoedig bleek evenwel dat dit aan- vangstempo de krachten van beide elftallen ver te boven ging en al spoedig werd het een spelletje van slordig plaatsen in een bijzonder ma tig tempo. De Boys kregen de eerste goede kans toen de Graaf alleen voor doelman Bij de Vaate ver scheen, maar zijn schot was. veel te zacht om hem ernstig te verontrus ten. Aan de andere kant wist v. d. Velde door te breken om daarna naast te schieten. Na goed indivi dueel spel wist rechtsbuiten de Rui ter zich een fraaie kans te scheppen maar hij richtte te hoog om succes te kunnen boeken. Veel moeilijk werk kregen de doelverdedigers niet te verrichten, daar bij de Boys spil Kostense en bij Mevo rechtsachter Berrevoets de aanvallers steeds de baas waren. Ook in de tweede helft speelde de strijd zich prakties op het middenveld af. In de Boys-voor- hoede probeerde Pankow het met enige verre schoten die rakelings naast gingen. Een kwartier voor tijd viel de beslissing toen Bij de Vaate oen fraaie kopbal van Pankow nog wist te keren, maar voor de voeten van de Graaf, die hard inschoot (1-0). Zierikzee li-Patrijzen 2—4 Een verdiende overwinning voor dè bezoekers op de ook deze maal weer tegenvallende Zierikzee-ploeg. De grootste handicap bij de thuis club was wel het gebrek aan tempo in de voorhoede, waardoor de defen sie van Patrijzen steeds weer volop de gelegenheid werd geboden haar terrein te zuiveren. Door een ver rassende schuiver, waar doelman Stoel zich op verkeek, van v. Eijke- ren, konden de bezoekers in de 23e minuut de leiding nemen (0-1). In de 37 e minuut kopte Hoornick een cor ner in waarmee hij de ruststand op 0-2 bracht. Na de hervatting leek Zierikzee zich te gaan herstellen toen Berrevoets reeds na 5 minuten raak wist te schieten 1-2. Patrijzen wist met de wind schuin in de rug een licht veldoverwicht te nemen waaruit P. de Jonge na een kwartier spelen via de onderkant van de lat inschoot (1-3). Nog leek alles niet voor de rood-zwarten ver loren toen in de 20e minuut Berre voets met een hard schot de doel man van de bezoekers wist te passe ren (2-3). De goede kadans bleef in de voorhoede evenwel zoek en toen v. Eijkeren de stand op 2-4 wist te brengen was het pleit beslikt. In de laatste minuut moest spil Goedege- buure het leder nog van de doellijn werken om een vijfde treffer te voorkomen. ONDERWIJS Rijks Middelbare Landbouwschool Goes Na gehouden examen zijn tot de le klas der Rijks Middelbare Land bouwschool te Goes toegelaten de heren J. A. Gaanderse en J. J. de Vrieze te Eikerzee, J. M. v. d. Hoek en C. Leydens te Ellemeet, B. H. Jonker te Bruinisse, C. Kooman en L. Koopman te Zierikzee, B. M. Hoo- genboom te Noord we lie en W. P. Stouten te Zonnemaire (allen afd. landbouw). Voor de afdeling tuin bouw werd toegelaten de heer J. Rijstenbil te Kerkwerve. LAND- EN TUINBOUW De subsidies voor de export van aardappelen BRUSSEL, 21-9. De ministerraad van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap heeft maandag in Brussel in beginsel over eenstemming bereikt inzake het ple gen van overleg bij het toekennen van subsidies voor de export van aardappelen naar landen buiten de gemeenschap. Volgens de nog 'goed te 'keuren de finitieve tekst van het akkoord moet een lid-staat, dat een dergelijke sub sidie wil verstrekken, acht dagen van tevoren de Europese commissie inlichten, 'die vier dagen daarna een vergadering van de lid-staten 'belegt voor het plegen van overleg. De overeenkomst is bedoeld om nodeloze concurrentie tussen de „zes" bij de aardappelexport te voor komen. Het akkoord 'geldt voor con sumptie-aardappelen. Op verzoek van de Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel, zal na gegaan worden of pootaardappelen er eveneens onder 'kunnen vallen. KERKNIEUWS Relikwie naar Griekenland VATICAANSTAD, 21-9. Een kost- bare relikwie van de apostel An dreas,' die vijf eeuwen in Rome be waard is, zal een der komende da gen naar Patras in Griekenland ge bracht worden door een delegatie van bisschoppen onder leiding van kardinaal Bea, hoofd van het secre tariaat voor de eenheid. In aanslui ting op de plechtige overdracht van deze relikwie aan de orthodoxe me tropoliet Konstantinos van Patras zal de delegatie op maandag 28 sep tember de orthodoxe aartsbisschop van Athene en Griekenland, Chry- sostomos, bezoeken. Dit officiële bezoek wordt in wel ingelichte kringen van grote bete kenis geacht, daar de Atheense aartsbisschop zich tot dusver scherp tegen elke toenadering tot de kerk van Rome had gekeerd. MARKTBERICHTEN Aaidappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 21-9. Klei-aardap- pelen voor het 'binnenland1: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 12,00- 14,00; Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd f 10,50-11,50; Bintje 40 mm opwaarts f 10,75-12,00; Meer- lander 40 mm opwaarts f 12,50-13,00; IJsselster 40 mm opwaarts f 10,00- 11,00. Bevelanders van de kleigrond 35 mm en opwaarts f 15,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd f 10,50-11,25; Bintje 45 mm opwaarts f 11,75. Voer-aai*dappelen f 2,50-3,25. Stemming: binnenland rustig; bui tenland zeer flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, sohip of auto Fruitfee bezocht Schouwen-Duivelaml De charmante Goese fruitfee bracht vorige week een bezoek aan Schouwen- Duiveland. Na de Westhoek te hebben bezocht, verraste zij de patiënten van 't Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis met geschenken, in de vorm van fraai in dozen verpakt fruit. Men ziet op de foto de fee aan het bed van een jonge moeder, die haar vertelde over haar eerste boreling. In de gang van het ziekenhuis was het een drukte van belang. De fruit- gaven van de fee werden met een wagentje langs de verschillende afdelin gen en kamers gereden. De fee met haar gevolg was zo bereidwillig hier even te poseren, onder het toeziend oog van de verpleegsters. Op de achter grond de heer Leeuwe, groot fruitman te Haamstede, die bij de verdeling een handje hielp. Na het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis werd ook nog een bezoek gebracht aan de Corneliastichting. (Foto's: Zierikzéesche Nieuwsbode). DREISCHOR De collecte van het Koningin Wil- helmina Fonds, afd. Dreischor, heeft opgebracht f 177,37. Collectantes en milde gevers worden hartelijk dank gezegd. BRUINISSE Bietencampagne ging van start De bietencampagne is ook voor Bruinisse begonnen. De eerste die zijn bieten aan de haven te Bruinisse aanvoerde, bestemd voor de fabriek te Puttershoek, was de heer J. On- derdijk te Sirjansland. Dit was zaterdag, maandag volg den meer leveranciers. De bieten werden geladen in het motorschip „Adriaan II" van schipper Baay uit Hendrik Ido Ambacht. De aangevoerde bieten bleken, vooral gelet op het nog zeer vroege seizoen, groot van stuk. De verwach ting is, dat ook het suikergehalte aan de hoge kant zal liggen. Het belooft weer een drukke cam pagne te worden, daar niet alleen een groot deel van de bieten uit Dui veland, maar ook uit Dreischor via de gemeentehaven zullen worden verscheept. N.C.V.B.-vergadering De afdeling Bruinisse van de Ned. Christelijke Vrouwenbond zal op donderdag 26 september voor het eerst weer na de vakantie bijeen ko men. Mejuffrouw N. Cnderdijk, do cente van het Gezinsbegrotings In stituut, zal daar een inleiding hou den over „De huisvrouw en haar huishoudgeld". MORGHAN, de magiër chivaris C. Postma - een korte ru briek te vullen met personalia en verenigingsnieuws. Wat de nieuws garing betreft hoopt de redaktie op de medewerking van de leden van „Sf?d en Lande". Vorige week verscheen het eerste nummer van jaargang nummer 1, waarin o.a. is opgenomen de rede van de voorzitter dr. J. J. Westen dorp Boerma, uitgesproken ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging op 24 april j.l. De eerste uitgave brengt voorts nieuws in kort bestek uit enkele ge meenten van Schouwen-Duiveland. (Herplaatsing wegens misstelling) Nutsdepartement leidt leden langs nieuwe orgels eigen opbouw en een eigen disposi tie. De vier orgels zijn - gelijk be kend - van Deense, Zweedse en Ne derlandse makelij. Op de avond van de 28ste zal een rondgang langs de orgels worden gemaakt, o.l.v. de heer Jac. M. Luijkenaar, die de in strumenten zal bespelen en een toe lichting zal geven op de samenstel ling. De rondgang leidt langs de Ge reformeerde kerk, de R.K. kerk, de Lutherse kerk en de Gasthuiskerk. Men start op deze bijzondere „orgel avond" in de Gereformeerde kerk aan de St.-Domusstraat. (Herplaatsing wegens misstelling) 52. „Toen ik schipbreuk heb geleden op deze kust, heeft hij me gastvrij ontvangen in zijn huis. Helaas lijdt hij aan een vreemde ziekte die niemand heeft kunnen genezen. Zou ukunt u". „Tsja, tsja, een oude vriend? Een jonge vriend zou beter bij uw leeftijd passen!" kraakte de vreemdeling spottend. „Hoe heet hij?" „Alwijn, graaf Alwyn. De bekende koop man", zei Aram. „Hij zal u vorstelijk be lonen als u hem geneest. En ik ben tot alles bereid hem gezond te maken". Tot z'n schrik stikte de vreemdeling bijna van het lachen. „Ha, is dat het! Je bent tot alles bereid om hem te redden? En daarom vraagt ge mij me met hem be zig te houden? Tsja, tsjaEn een mo mentje schitterde er een gemene spot in z'n ogen. Aram keek vreemd naar de vreemde ge leerde die het hoofd hoestend van de lach afwendde en de knecht beval de paarden uit te spannen. Even vermeed hij het de avonturier aan te zien. Toen hij zich weer naar hem toewendde, schitterde nog dat vreemde schijnsel in z'n ogen. Bent u verbaasd over mijn verzoek?" vroeg Aram onzeker. „Wil je mijn oude vriend graaf Alwyn niet genezen? Het zou toch een kleine moeite voor u zijn! Je bent de meest geleerde wonderdoener die ik ooit ontmoet heb. „Wonderdoenertsja, tsja! Ge vergist u m'n jonge vriend. Ik ben meer dan een eenvoudig wonderdoener. Ik ken de twaalf tekens van de dierenriem in hun natuur lijk verband en geen der geneeskundige uitwerkingen van de Edele Metalen is me onbekend", babbelde de vreemdeling ge heimzinnig. „Waarschijnlijk zal ik uw waarde vriend kunnen genezen! Zeg hem dat ik tot zijn beschikking sta". Aram was dolgelukkig. „Maar waarom barstte u in lachen uit bij mijn verzoek", vroeg hij aarzelend, na deze vreemde ver schijning vele malen bedankt te hebben. „Kent ge graaf Alwyn misschien?" „Tsja, tsja, je moet een oud wijsgeer een pleziertje niet misgunnen. Ga nu heen en zeg uw vriend dat ik hem helpen kan. Ge doet dan meer goed dan u in mijn zaken te gaan verdiepen, die te veel het echte gewicht van uw hersens zouden belasten. Maar toen de avonturier wegging, drukte de geheimzinnige grijsaard z'n boosaardig taterende lieveling tegen z'n borst en mom pelde: „Graaf Alwyn, tsja-tsja, die jonge dwaas heeft niet het minste idee van wat hij zal uitlokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5