DE ZIERIKZEESCHE COURANT Van januari tot juli 1964 prijsstijging van 5,1 procent Amerikaanse torpedobootjagers verlaten Golf van Tonkin Lancering van vijf kunstmanen Veiligheidsraad over Cyprus Jongen doodt vriendje bij stoeipartij Man vergiftigde zijn echtgenote Avondklok van kracht in Bolivia Maniak richt ravage aan in dierenpark ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 september 1961 121ste jaargang No. 19654 WAARIN OPGfcNOMtN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Prov. Bestuur over kernfaciliteiten Zieriksee Be<n-otii»<£ economisch»* zaken n - Duitse week in Rotterdam Dit nummer beslaat uil 8 pagina's Van liegen Komt bedriet/en. DEN HAAG, 21-9. In de periode januari tot en met juli 1964 heeft zich ten opzichte van 1963 in totaal een prijsstijging van 5,1 */o voorge daan, aldus de Memorie van Toe lichting op de begroting van econo mische zaken. Van deze prijsstijging houdt naar schatting rond 3 procent verband met loonsverhogingen in de eerste maanden van 1964, die gemiddeld 13 h 14 procent bedroegen. De doorbe rekening van de loonsverhogingen is daarmee binnen de grenzen gebleven die bij de afspraken in het kader van het prijsoverleg waren gesteld, aldus minister Andriessen. Bij de agrarische produkten heb ben zich in dit tijdvak sterke, auto nome prijsveranderingen voorge daan. Zo zijn de vleesprijzen met 20 procent en de prijzen van zuivelpro- dukten met 5 procent gestegen. De prijzen van aardappelen, groenten en fruit zijn daarentegen met 5 procent gedaald. Per saldo zijn de prijzen van de agrarische produkten met ruim één procent meer gestegen dan het algemene indexcijfer. Afgezien van de agrarische pro dukten en de huren was de prijsstij ging voor 1,2 procent een gevolg van stijging van het invoerprijspeil, voor 0,5 procent van overheidsmaatrege len, terwijl 3,5 procent veroorzaakt werd door binnenlandse kostenstij gingen. Het lijkt de bewindsman mogelijk de stijging van het prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor 1964 als geheel vergeleken met 1963 be perkt te houden tot omstreeks 6 pro cent, al zal dit bijzondere inspannin gen vergen. Deze prijsstijging was aanvankelijk op 7 procent geraamd. Prijsgedragsregels Strikte naleving van de prijsge dragsregels blijft een eerste vereiste. WASHINGTON, 22-9. De twee Amerikaanse torpedobcotjagers die b(j het incident var. eind vorige week in c't Golf van Tonkin bjj Vietnam betrokken waren, hebben hun pa trouille vaarten beëindigd en het ge ldtel verlaten, zo is maandagavond te Washington van welingelichte zydc vernomen. Wanneer de Ameri kanen opnieuw in de Golf zullen gaai: patrouilleren is niet bekend. Ingezonden- mededeling Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een ireuwe collectie mooier dan ooit te voren. Z. -t etalage! intermeuhel - deurloo WASHINGTON, 22-9. De Ver. Sta ten willen vijf kunstmanen in ver schillende banen om de aarde bren gen om omvang, vorm en omwente lingsvariaties van onze planeet vast te leggen. De eerste wetenschappe lijke kunstmaan gaat volgende maand de lucht in. De onderzoekingen zul len ongeveer twee jaar in beslag ne men. Dc Amerikaanse schepen openden, naar bekend, vrijdagavond het vuur bij de nadering van vier niet-geïden- tificeerde vaartuigen, die daarop wegvoeren. In een officiële Russische verklaring werd maandag de aan wezigheid van schepen van de Ame rikaanse zevende vloot in de Golf - en bron van voortdurende spanning genoemd. „De onwettige patrouilles van schepen langs de kust van de democratische republiek Vietnam, 'v militaire demonstraties en de uit lokking van incidenten in dat ge- ,.t|ied moet ophouden", zo stond in de verklaring te lezen. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde later mee, dat de verklaring niets veran dert aan het Amerikaanse besluit om de patrouillevaarten van de zevende vloot voort te zetten. Frankrijk wil weer Nederlandse melk BRUSSEL, 21-9. De Franse minis ter van landbouw, Pisani, heeft maandag om opheffing van de Ne derlandse maatregel verzocht om de afgifte van exportvergunningen voor melk in tanks stop te zetten. Hij deed dit in een informeel ge sprek met zijn Nederlandse collega, mr. Biesheuvel, in het congrespaleis te Brussel, waar maandag de minis ters van landbouw van de zes E.E. G.-landen in een ministerraad van de gemeenschap zijn bijeengekomen. De maatregel is genomen door het produktschap voor zuivel. De Franse regering had echter gehoopt het door de melkstaking van de Franse boe- renorganisatie ontstane tekort aan te kunnen vullen door invoer uit de E.E.G.-partnerlanden en in het bij zonder uit Nederland. Nu de herfst is begonnen willen toe nog even afscheid nemen van (ons aller) Slingcrbos, zij hel in zijn na-rampse gedaante wat (te1 recht, getrokken in vergelijking met het oude bos, dat zijn naam meer eer aandeed. Hoe ook, het nieuwe Slingerbos krijgt toch at een eigen allure eri onder de weelde van de gulle zomerzon ontwikkelde het zich in het afgelopen seizoen naar stijl en omvang. Wie op een juist punt gaat staan, krijgt een bosillusie en 'dat is na jaren kaalheid al heel wat. Nog is hel Slingerbos groen, al begint het goud van de herfst zich hier en daar al duidelijk aan het stru weel te hechten. Straks zet de ontluistering door en dan moeten we weer een hele poos wachten op het groen van een nieuwe lente en zomer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De minister ziet het als zijn taak een stringent en slagvaardig prijsbeleid te blijven voeren. Ook in het ko mende jaar zal dit beleid zijns in ziens moeten worden voortgezet om dat de opwaartse druk op de prijzen naar verwachting in 1965 nog zal aanhouden. Hij vertrouwt erop, dat de ondernemers, die reeds een groot verantwoordelijkheidsbesef voor het algemeen belang hebben getoond, aan het te voeren beleid zullen blij ven meewerken. Warmer BERLIJN, 21-9. Premier Otto Grclewohl van Oost-Duitsland is maandagmiddag overleden, zo is of ficieel in Oost-Berlijn bekend ge maakt. De premier was al jaren ernstig -;k. In feite oefende hij zijn functie niet meer uit sinds hij eind 1960 tij dens een officieel verbliif in de Sow- jet-Unie ziek werd. De eerste vice- premier Willi Stoph werd toen waar nemend premier. Men acht het waarschijnlijk dat de 50-jarige Stoph nu premier zal worden. Ook wordt hij wel eens gezien als een eventuele, liberalere opvolger van de partij- en staatsleider Wal ter Ulbricht. De Gaulle in Venezuela CARACAS, 22-9. „Buitengewoon hartelijk, interessant en positief" vond president Leoni van Venezuela het onderhoud dat hij maandag op paleis Miraflores in Caracas had met president de Gaulle. Er bleken naar zijn zeggen mogelijkheden te bestaan tot nog verdere ontwikkeling van de al uitstekende betrekkingen tussen Venezuela en Frankrijk. Leoni sprak voorts tegenover de pers zijn grote tevredenheid uit over de houding van het Venezolaanse volk, dat - zo als hij zei - generaal de Gaulle had ontvangen zoals het behoorde, met hartelijkheid en enthousiasme. Bijna ramp met straalvliegtuig LUCHTMACHTBASIS EDWARDS CAL, 22-9. De eerste proefvlucht van het prototype van de straal- bommenwerper B-70 van de Ameri kaanse luchtmacht is maandag bijna op een ramp uitgelopen. Kort na het opstijgen was een van de zes straalmotoren defect geraakt, waarna ook nog het landingsgestel geblokkeerd bleek. De twee testvlie gers besloten de vlucht te bekorten. Ze maakten een spannend uur door vcor de landing op de luchtmacht basis Edwards, op 48 km van Palm- dale gelegen, vanwaar ze waren op gestegen. Onder een regen van von ken gleed het toestel over de lan dingsbaan, maar ongelukken deden zich niet voor. De schade valt mee. Zes en twintig mensen zijn maan dag omgekomen doordat in zuid-Co- lumbia, tussen Tumaco en Pasto, een autobus door onbekende oorzaak in een ravijn reed. LA PAZ, 21-9. In heel Bolivia is een avondklok ingesteld als gevolg van de zondag verijdelde poging om de regering van dr. Estcnssoro om ver te werpen. Alle politieke bijeenkomsten en betogingen zijn verboden. Van de ziide van de politie werd meegedeeld dat deze maatregelen louter uit voorzorg zijn genomen en dat in het gehele land de rust is weergekeerd. In militaire kring werd ontkend dat in het gebied van Santa Cruz grootscheepse militaire operaties te gen de guerillastrijders gaande wa ren. AMSTERDAM, 21-9. De 12-jarige Amsterdamse scholier. R_ G. ter H. heeft tijdens een stoeipartij in zijn woning in de Trompenburger'stTaal zijn 14-jarig vriendje B. J. van Aalst met een kris een dodelijke steek in de hartstreek toegebracht. De jongen, die wel „au" riep, maar niet bemerkte dat hij, zoals later bleek, ernstig gewond was, liep nog door, doch zakte korte tijd later in elkaar. De 12-jarige knaap legde -te zamen met een derde in de kamer aanwezig vriendje het slachtoffer op een divan. Toen diens toestand snel achteruit ging, waarschuwden de jongens de buren, die op straat een juist passerende politie-auto aan hielden. Het slachtoffer werd naar UTRECHT. De export van pluim- veehouderijprodukten heeft tot en met augustus van dit jaar 301 mil joen gulden opgebracht, ongeveer 69.5 miljoen gulden minder dan in de overeenkomstige periode van 1963 Johnson op reis in nieuwe ambtsperiode WASHINGTON. 21-9. President Johnson is van plan, als hij in no vember wordt gekozen, in het ko mende jaar verscheidene reizen naar het buitenland te maken, zo is maan dag van gezaghebbende zijde op het Witte Huis vernomen. Waarheen deze reizen zullen gaan, is nog niet bekend. ROERMOND, 22-9. De politie in Roermond heeft maandag de 39-ja rige arbeider H. S. gearresteerd ver dacht van moord op zijn 34-jarige* echtgenote B. A. S-H. De man heeft tegenover de politie bekend in de nacht van 5 op 6 sep tember jl. zijn vrouw door middel van parathion om het leven te heb ben gebracht. Zondag 6 september is de vrouw in het ziekenhuis in Roermond overleden. Over het mo tief van de dader is nog niets be kend. Minister van -justitie Barrero heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat ongeveer 80 politici en leden van linkse partijen na de ontdekking van het complot waren gearresteerd. De leiders van de samenzwering zou den naar Paraguay worden verban nen. Tot de gearresteerden behoort de vroegere vice-president Oquendo, leider van de mijnwerkers, die na zijn breuk met president Estcnssoro dc revolutionaire partij voor Jinks- nationalisme oprichtte. De zondag afgekondigde staat van beleg maakte een einde aan de golf van betogingen die ongeveer 6.000 onderwijzers waren begonnen. het Weesperpleinziokenhuis overge bracht, waar de dood werd gecon stateerd. De kris hing als sierwapen in een schede aan de wand. Tijdens het stoeien pakte ter H. het wapen van de muur en maakte er een ste kende beweging mee naar zijn vriendje. De jongen is overgegeven aan de kinderpolitie, die deze tragi sche steekpartij nu onderzoekt. Zeeman gedood bij ruzie ROTTERDAM, 21-9. B" een zee liedenruzie op Katendrecht in Rot terdam is maandagavond de 38-ja rige Mohamed Moar Musa uit Soma- liland, matroos aan boord van het Engelse schip „Richard de Larrina- ga" zo ernstig gewond, dat hij kort daarop is overleden. De man kreeg in „The internatio nal bar" aan de Sumatraweg hoog lopende ruzie met de 48-jarige olie man S. W. P. van hetzelfde schip, afkomstig van Ceylon, die de ma troos tenslotte een kapotgeslagen bierglas in de nek drukte. Hevig bloedend strompelde Musa de bar uit om enkele meiers verder in el kaar te zakken. Voor de geneeskun dige dienst de man naar een zieken huis kon overbrengen, was hij al overleden. De dader is direct gear resteerd. KOEALA LOEMPOER. Volgens de Maleisische plaatsvervangende pre mier, Toen Abdoel Razak, zijn de meeste Indonesische valschermja gers die bij Labis, op Zuid-Malak- ka, waren neergelaten, gevangen genomen. (Naar men vermoedt zijn er in de nacht van 2 september een vijftig Indonesiërs neergelaten op de hoofdverkeers- en spoorweg tussen Singapore en Koeala-Loempoer). RHENEN, 21-9. Een of meer onbe kenden hebben zich in de nacht van zondag op maandag toegang weten te versohaffen tot het aquarium van Ouwehands Dierenpark. Liefhebbers van vissen waren het niet, toen het personeel maandagmorgen het ge bouw binnenstapte vond het een on voorstelbare chaos. Alles wat niet aan de muren of de vloer vast zat. was in de aquarium- bakken gesmeten, van kledingstuk ken cn gereedschappen lot servies goed toe. De maniak die hier te keer was gegaan heeft versdhillende vis soorten verwisseld waardoor enkele kostbare exemplaren verloren gin gen: ze kwamen in de bakken van de roofvissen terecht en werden prompt verorberd. Ook zijn stukken koraal uit de zoutwaterbakken ge broken en in het zoete water ge smeten. Om de chaos compleet te maken was bovendien de centrale venvar- mingsinstaHatic uitgeschakeld waar op ook het nijlpaarden en hot oli- BKOUVYERSHAVEN: 23 sept. 3.55 v.m. 16.17 n.m. 24 sept. 4.31 v.m. 16.49 n.m. Springtij: 23 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een hoge- drukgebied verplaatste zich in de nacht van maandag op dinsdag van Parijs- naar de Vogezen. Hierdoor draaide de wind in ons land naar richtingen tussen zuidwest en zuid. Tegelijkertijd begon de luchtdruk in Engeland te dalen op ae naaenng van een warmtefront dat bij een zeer omvangrijke depressie hoort, waarvan het centrum ten zuidwes ten van IJsland wordt aangetroffen. De regenzone reikte niet zuidelijker dan tot Londen. Het laat zich aanzien dat deze onsland vrijwel ongemoeid laat. Als het hogedrukgebied morgen boven midden Duitsland is aangeko men wordt met aflandige wind war mere lucht uit Frankrijk aangevoerd waarin het over het algemeen vrij zonnig zal zijn en droog. De afgelo pen nacht kwam in het binnenland hier en daar nachtvorst voor. Voor de komende nacht is de kans op nachtvorst te verwaarlozen. AMSTERDAM. In 'het RAI-ge- bouw te Amsterdam wordt van 20 tot en met 28 oktober de derde effi- ciencybeurs gehouden. Het is een tentoonstelling van kantoormachi- nes. -meubelen en -uitrusting, repro- duktiemateriaal en tekenkameruit rustingen. Diefstallen in Maastricht MAASTRICHT. 21-9. Met de ar restatie van de 28-jarige Italiaan A. S. heeft de Maastrichtse recherche maandag de laatste van vijf perso nen gearresteerd die verdacht wor den van diefstal van textielgoederen uit het magazijn van een Maastrichts warenhuis. De anderen zijn: de 20- jarige Italiaan N. S„ de 21-jarige Italiaan P. M„ de 21-jarige grond werker J. L. en zijn 21-jarige vrouw. fantenverblijf zijn aangesloten. Ver moedelijk zullen deze dieren er geen nadelige gevolgen van ondervinden. De politie had maandagavond nog geen enkele aanwijzing over de da- der(s), maar acht het mogelijk dat een geestelijk gestoorde aan hel werk is geweest. Man gooide z'n buurman met kokend vet DEN HAAG. 21-9. Een buurman van een cafetariafoouder aan het Ledeganckplein in Den Haag be moeide zich zondagavond met jon gens bij het etablissement. Daarbij kwam het tot ruzie. De buurman stapte het cafetaria binnen en begon met potten, pannen, patates en an dere spullen tot de kassa toe te gooien. De cafetariahouder voelde zich bedreigd. Hij gooide met een pannetje de buurman kokend fri tuurvet over hoofd en bovenlichaam. Do buurman cn de cafetariahouder moesten, respectievelijk ernstig en lichtgewond, naar een ziekenhuis worden overgebracht. NEW YCRK, 21-9. De Veiligheids raad heeft zich maandag weer ge wijd aan de kwestie-Cyprus. Frankrijk verklaarde dat het ak koord ging met verlenging van het mandaat van de internationale strijdmacht voor een periode van drie maanden. Het verzette zich ech ter tegen het voornemen van de secretaris-generaal der volkerenor ganisatie om de kosten daarvan uit de gewone middelen te dekken wan neer de vrijwillige bijdragen niet toereikend zouden zijn. Oostduitse premier Grotewohl overleden Verwachting tot woensdagavond: Minder koude nacht. Morgen over dag wanner dan vandaag en over het algemeen tamelijk zonnig. Meest matige wind tussen zuidwest en zuid. 23 sept. Zon op 6.27, onder 18.36. Maan op 19.44, onder 8.12. 24 sept. Zon op 6.29, onder 18.34. Maan op 20.05, onder 9.34. Laatste kwartier: 28 sept. te 16.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 sept. 4.22 v.m. 16.31 n.m. 24 sept. 4.56 v.m. 17.02 n.m. .- >V: Maandagochtend is in Rotterdam, in aanwezigheid van o.a. H.K.H. Prinses Beatrix, de Duitse week begonnen. - Op de foto zien we hoe de kroonprin ses in het Hilton hotel te Rotterdam begroet wordt door de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken,, Gerhard Schroder. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1