Hogere fondsen uitgetrokken voor t.v. De scholenbouw STAD EN EILAND STAD EN EILAND Voorlopige oogstraming per 10 september Prinses Irene en prins Hugo op Soestdijk Begroting O., K. cn W. De Goese fruitfeè en haar gevolg brachten vorige week een bezoek aan Schouwen-Duiveland. De foto toont de fee bij het verlaten van hel raad huis van Westerschouwen te Haamstede, waar zij uitgeleide werd gedaan door burgemeester H. P. Everwijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 19-9. Als resultaat van cle voortdurende «roei van het aantal televisietcestelbezitters (en dus toeneming van de kijkgelden) konden op de begroting 1965 van het departement van O. K. en \V. hogere fondsen worden uitgetrokken voor de televisie. .Minister Bel is voornemens, zo blijkt uit de toelichting op deze be groting, gelden beschikbaar te stel len aan de Stichting Televisie-Aca demie (Teleac). De op initiatief van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel opgerichte stichting Teleac heeft ten doel cursorische program ma's te brengen, in eerste aanleg be stemd voor specifieke groepen van kijkers en - eventueel - begeleid door schriftelijke lessen. Deze acti viteiten zullen vooral gericht zijn op „adult-education", verbreiding en DEN HAAG, 19-9. Prinses Irene cn prins Hugo Charles z(jn zaterdag tegen de avond op paleis Soestd\jk aangekomen, waar zjj het weekeinde hebben doorgebracht. Het echtpaar reisde op eigen gelegenheid. De reis naar Nederland werd per auto ge maakt. Heden (maandag) wordt de terugreis aanvaard. Dit is de eerste keer sedert hun huwelijk dat prinses Irene en prins Hugo samen in Nederland zijn. SOESTDIJK, 20-9. Het bezoek van prinses Irene en prins Hugo heeft vele fotografen, televisie-cameralie- den en enkele journalisten zondag post doen vatten bij de paleishekken. Al vroeg in de ochtend bezochten prinses Irene en haar echtgenoot de mis in de St. Nicolaaskerk in Baarn. In de maanden die onmiddellijk aan haar huwelijk voorafgingen placht prinses Irene deze kerk vaak te be zoeken. Zondag was zij er voor het eerst met haar echtgenoot. In een zilvergrijze Jaguar met Frans num merbord ging het prinselijk paar ter kerke. Rond het middaguur verliet de Jaguar via een achteruitging het ko ninklijk paleis met onbekende be stemming, op volle snelheid gevolgd door fotografen, die het spoor ech ter al vrij spoedig kwijtraakten. Dr. Martin Luther King, de Ame rikaanse negerleider, is door de paus in audiëntie ontvangen. Hij ver klaarde nadien, dat paus Paulus de strijd van de Amerikaanse negers voor gelijke rechten steunt, maar er op wees dat deze strijd met vreed zame middelen moet worden gestre den. Predikant overleed oj» kansel ERMELO, 20-9. Zondagavond is ds. J. Meyer, uit 't Harde, emeritus predikant bij de Ger. Kerken vrij gemaakt. op de kansel te Ermelo, waar hij een gastobeurt vervulde, overleden. Ds. Meyer werd 65 jaar. Hij was predikant te Fijnaart, Hoo- geveen en Oldehove. Vijftig varkens bij brand omgekomen WIJCHEN, 20-9. Vijftig varkens zijn zaterdagavond om het leven ge komen 'bij een brand in de lan'd- bouwschuur van boer W. Deriks te Alverna (gem. Wijchen). Een grote partij hooi en een aantal landbouw gereedschappen gingen eveneens verloren. De schade wordt op 35.000 gulden geschat. Begroting onderwijs DEN HAAG, 19-9. Voor onderwijs doeleinden is in het bouwprogram ma 1965 een bedrag van f 345 mil joen tegenover f 300 miljoen in 1964 opgenomen. Dit blijkt uit de toelichting op de begroting 1965 van het departement van O., K. en W. Het uitgetrokken bouwvolume biedt niet de mogelijk heid om op korte termijn in de vele behoeften in de onderwijssector te voorzien. Hier en daar zal daarom de bouw van noodlokalen onvermij delijk zijn. De rechtstreekse vervan ging van scholen zal in verband met het bovenstaande en gelet op de be hoefte aan lokalen in nieuwe wijken en aan uitbreiding van scholen, voorshands slechts in zeer beperkte mate kunnen plaatsvinden. De systeembouw van scholen in series en de seriebouw van gymnas tieklokalen, die in de voorbije jaren geleidelijk is toegenomen, zal bevor derd blijven. Vier doden bij ongeluk met pantserwagen HOF, 20-9. Zondag heeft zich in de buurt van Koeditz in Beieren een ernstig verkeersongeluk voorgedaan dat vier doden en zes zwaargewon den heeft geëist. De stuurinrichlirp, van een Ameri kaanse pantserwagen van 7 ton was onkiaar geraakt, waaraoor het voer tuig op de linkerkant van de weg kwam en een tegemoetrijdende per sonenauto met zijn ketting greep. Het pantservoertuig sloeg zelfs over de kop. De bestuurster van de personen auto en twee dochters van haar wa ren op slag dood. Een meerijdende jongen stierf in het ziekenhuis. Zijn veder en twee andere inzittenden werden levensgevaarlijk gewond. Cok drie Amerikaanse militairen zijn ernstig gewond. verruiming van kennis speciaal op het gebied van de natuurweten schappen en de techniek, het aan kweken of vergroten van professio nele vaardigheden en het „up to date" houden van verworven be kwaamheden (o.apost-academiale cursussen). Op het gebied van de radio en de televisie vindt een duidelijk versnel de ontwikkeling plaats. Men denke, aldus de minister .hierbij niet slechts aan de hoofdfrequentie draadomroep gecombineerd met een landelijk cen traal antennesysteem en de uitbrei ding van de FM en TV-zendernet- ten, doch ook aan de kleurentelevi- vie, die momenteel voorwerp is van Eqropees overleg. Deze ontwikkeling biedt zowel ten aanzien van de toelating tot het omroepbestel als ten behoeve van de verscheidenheid der programma's, grote en nieuwe mogelijkheden. PABIJS, 20-9. In een aan de pers overhandigde verklaring heeft de woordvoerder van prins Charles- Hugues van Bourbon-Parma ont kend, dat het bezoek van de prins cn prinses Irene aan Nederland ten doel zou hebben gehad de Neder landse koninklijke familie op de hoogte te stellen van de mogelijk heid van een biyde gebeurtenis. Eerste vrouwelijke toehoorder bij Concilie VATICAANSTAD, 20-9. Tijdens een mis in de Sint Pieter in Rome heeft de paus mevrouw Marie Loui se Monnet, de zuster van Jean Mon- net en presidente van de beweging van 'het sociale apostolaat, benoemd tot eerste vrouwelijke toehoorder bij het Vaticaanse concilie. Oorlogsinvaliden maken luchtreis SCHIPHOL, 19-9. Voor een vakan- •tie van tien dagen is zaterdag met een chartervliegtui'g van Schreiner Airways een vijftigtal oorlogsinva liden met 'hun echtgenotes van Sdhiphol naar Genua vertrokken. Voor velen van 'hen was dit hun eerste luchtreis. Zoals bekend organiseert de bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers voor haar leden ieder jaar een vakantiereis, waaraan uiter aard door slechts een betrekkelijk kleine groep kan worden deelgeno men. „Wij hébben alle 5000 léden van onze 'bond in het -begin van dit jaar bericht gestuurd, dat de moge lijkheid bestond deel te nemen aan een vakantiereis naar Italië", ver telde de heer H. O. Sliep, 'hoofdbe stuurslid van de 'bond, op Schiphol, „uit degenen, die te kennen hebben gegeven deze reis te willen maken, kiezen wij de personen die een va kantie 'het hardst nodig hebben. Voor dit geva'l hebben wij mensen met zware invaliditeit uitgezocht". Er waren dan ook tien passagiers met een rolstoel aan boord van het vlieg tuig, die tijdens hun reis werden verzorgd door twee Rode Kruissol- daten. Gestegen verkoop van auto's AMSTERDAM, 21-9. De verkopen van personen-auto's in ons land ge durende de eerste helft van dit jaar bedroegen bijna 113.000 stuks, dat is ruim 35 pet. meer 'dan 'die over de zelfde periode van 'het vorige jaar. De verkopen van motorrijwielen ste gen, na drie jaar stabilisatie, met ruim 40 pet.. Bij deze verkopen kwa men de gevolgen van 'de loonexplo sie aan het begin van dit jaar dui delijk tot uiting, aldus R.A.I., het of ficieel orgaan van de Nederlandse Vereniging de Rijwiel- en Automo biel-industrie. Volgens dit orgaan mag gesteld worden dat de verko pen circa 10 pet. -hoger liggen dön te verwachten was geweest zonder de loonexplosie. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 20-9. Aan de toto na men 605.274 personen deel, die f 703.752 inlegden. Beschikbaar aan prijzen kwam: voor de eerste f 127.731, de tweéde f 69.671, de derde f 34.836. Zondagavond waren er twee meldingen van dertien goed voorspelde uitslagen binnengekomen, 25 van 12 en 50 van de eerste acht. Voor de goaltips zijn er tot zon dagavond vier meldingen met vijf en 60 met vier. Het aantal deelnemers aan deze tweede goaltips is 193.492. Zij legden f 156.839 in. De eerste, tweede en derde prijs is gelijk: f 17.252. De juiste 'kruisjes zijn: 7 - 3.11-7-7-7. KERKNIEUWS Ton overschreden voor „Antwoord '64" De eerste opbrengsten van de ge zamenlijke kerkbouwactie „Ant woord '64" hebben een ton over schreden. Op het centraal bure^y aan de Haagse Javastraat werd een be drag genoteerd van f 101.456,18. De ze toezeggingen en geldsbedragen kwamen nog steeds binnen als spon tane reacties op de publiciteit die de actie verkreeg. Nog hebben de ker ken zich uitsluitend via advertenties tot hun 4,3 miljoen leden gericht. Eind deze maand zullen ze aan die leden rechtstreeks een brief schrij ven en half oktober zullen veertig duizend vrijwilligers de leden per soonlijk benaderen. Vele honderden hebben dat niet af willen wachten en direct hun toe zegging van één procent van hun jaarsalaris aan het centraal bureau gezonden. Inderdaad bestaat op de Javastraat de indruk dat men zich tamelijk nauwkeurig houdt aan dit gevraagde percentage. Zoals bekend 'kan men zijn bijdra gen - waaruit de negen kerken plaatselijke gemeenten willen hel pen bij de bouw van in totaal 396 nieuwe kerkgebouwen, jeugd- en wijkcentra in de eerstkomende vijf jaar - bestemmen voor één of meer van de deelnemende kerken, dan wel voor de negen kerken gezamen lijk. Van de thans binnengekomen bijdragen en toezeggingen is ruim twintig procent bestemd voor de ge zamenlijke kerken. HAAMSTEDE Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagden voor -het eind examen van de 3e leerkring (volle dige bevoegdheid) o.a. de heer P. A. Hollestelle te Haamstede. BROUWERSHAVEN Vrijdag jl. slaagde aan de Rijks kweekschool te Middelburg voor de 'hoofdakte l.o. de 'heer J. de Jonge te Brouwershaven. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 21-9. Aangevoerd 1699 stuks vee, w.o. 1071 vette koeien en ossen en 628 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,90-4,20, f 3,55-3,75 f 3,35- 3,55; varkens f 2,00 f 1,98 f 1,95. Vette koeien en ossen: aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen eerste kwaliteit vooral niet hoger, 2e en 3e kwaliteit niet geheel prijshoudend, enkele prima's boven notering, worstkoeien f 3,15-3,35 per kg. Var kens (levend gew.): aanvoer even meer, handel tamelijk, prijzen lager, vooral bij afloop. Prima vleesvar kens boven notering, slachtzeugen f 1,50-1,55 per kg. Flitsen uit het buitenland VATICAANSTAD. Vrijdag zijn op het Vaticaans concilie de discus sies over het achtste hoofdstuk van het schema de kerk, dat handelt over Maria in het mysterie van Christus en de kerk, afgesloten. Een van de drie laatste sprekers over dit onderwerp was kardinaal Al- frink, aartsbisschop van Utrecht. EINDHOVEN. In de Ierse stad Finglas bij Dublin is een nieuw Phi- lipsbedrijf geopend. Bij de inge bruikneming van deze onderdelen- fabriek zei ir. F. J. Philips in een toespraak o.m., dat de politiek van het concern er op gericht is om werkgelegenheid op lange termijn te verzekeren. KOEALA LOEMPOER. Iedereen weet dat wij het gelijk aan onze zij de hebben. Bij de stemming over de Noorse ontwerpresolutie in de Vei ligheidsraad waarin de Indonesische acties tegen Maleisië werden be treurd, waren negen van de elf le den voor. Dit heeft de eerste-minis- ter van Maleisië, Rachman, vrijdag naar aanleiding van het Russische veto over het Noorse voorstel ver klaard. NICOSIA. De nieuwbenoemde V.N.-bemiddelaar, Galo Plaza Lasso, heeft in Nicosia gezegd dat een op lossing van de kwestie Cyprus geen van de betrokken partijen mag te leurstellen. Hij wil zeif volkomen onpartijdig blijven. Vooreerst wil hij voor overleg met Oe Thant naar New York, daarna naar Ankara, Athene en Londen, zodat hij niet naar Genève gaat, waar zijn voor ganger een hoofdkwartier had. NIEUW DELHI. De V.S. en En geland hebben Indië meegedeeld dat zij niet van plan zijn een mili taire raketbasis in de Indische Oce aan in te richten. Zij zoeken ech ter wel naar een geschikte plaats voor een communicatie-verbindings station, aldus is van welingelichte zijde vernomen. SPORT VOETBAL Renesse II-SVOWK 6-2 Een verdiende overwinning voor de veel beter voetbal spelende rood- witten die nog groter had kunnen zijn als de vleugelspelers meer in het spel waren betrokken. De thuisclub nam direct het initi atief in handen maar de eerste scho ten van Jonker en Verboom gingen over. In de 20e minuut kon doelman Buijs een schot van Hoogerhuis niet klemvast vangen, waarna J. v. d. Hoek maar voor het inlopen had (1-0). In de 25e minuut werd het 2-0 toen spil Bakker te zacht terug speelde en Jonker kon inschieten. Twee minuten later kon SVOWK de achterstand verkleinen toen doel man Plandsoen het leder voor de voeten van midvoor v. d. Werf stompte die raak schoot (2-1). Nadat Hoogerhuis hard op de staander had geknald werd het in de 37e min. uit een strafschop door Th. Mat- thijsse in de 42e min. de ruststand op 5-1 bracht. Na de rust begon Renesse met een schot op de staander van Verboom. In de 8e minuut wist SVOWK door F. Hillebrand de stand op 5-2 te brengen, waarmee zij al hun kruit hadden verschoten. Renesse bleef overwegend het beste van het spel behouden, maar verder dan een tref fer van J. Verboom in de 33e min. wisten zij het ook niet meer te bren gen (6-2). VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klas G: Burgh-S.C. Gastel 1-4; RKFC-Zierikzee 2-4; Vosmeer-DIVO 1-0; Oude Molen-NVS 3-2; Schutters -Kruisland 2-1Halsteren-Nw. Borg- vliet 3-1. Afdeling Zeeland Zonda g competitie le klas B: Zieri'kzee Il-Patrijzen 2-4; Luctor-Dreischor 3-0; Kruinin- gen-Zonnemaire 8-1; Kwadendamme -Hansw. Boys 1-4. 2e klas C: Renesse II-SVOWK 6-2; Dreischor II-Zierikzee III 1-5. Zaterdagcompetitie le klas: Bruse Boys-MEVO 1-0; Hóek-Middelburg 2-0. 2e .klas A: Veere-Duiveland 2-0; Oostkapelle-SKNWK 3-1 (gestaakt). Junioren Groep A IV: Renesse A I-MEVO A I 15-0; Zierikzee A II-Duiveland A I 3-1. Groep B IX: Bruse Boys B I- MEVO B I 1-0; SKNWK B I-Drei- sohor B I 1-3; Zierikzee B II-Zie rikzee B I 0-15. Groep B X: Renesse B I-Brou- wershaven B I 1-8; WIK B I-Burgh B I 2-0. RKFC—Zierikzee 2—4 Een verdiende overwinning voor de bezoekers die vooral in de 1ste helft een technisah uitstekend spel letje lieten zien. De RKFC-defensie moest al direct alle zeilen bijzetten om de goed door de middenlinie aan het werk gezette rood'-zwarte aan vallers het hoofd te -kunnen bieden. Toch konden -zij niet voorkomen dat na een goed opgezette aanval K. Heijboer Zieri'kzee de leiding kon geven (0-1). Zierikzee bleef het bes te van het spel behouden en toen. een der spelers van de thuisclub een strafschop veroorzaa'kte schoot J. v. Beveren onhoudbaar in (0-2). De be zoekers schenen regelrecht op een grote zege af te gaan -toen bij een aanval een in het nauw gebrachte verdediger in eigen doel schoot (0-3). Het pleit voor het moreel van dé Brabanders dat zij (het nog niet op gaven wat zij nog voor de rust za gen bekroond met een tegenpunt (1-3). Na de hervatting ging het er voor 'de Zeeuwen zelfs nog beden kelijk uitzien toén een der RKFC- aanvallers weer het net wist te vin den (2-3). Zierikzee zag het gevaar evenwel bijtijds in en uit een goed opgezette aanval slaa'gde r.buiten A. Klink er in de zege veilig te stellen (2-4). Zierikzee AII-Duiveland AI 3-1 De wedstrijd begon voor beide partijen wat aarzelend. Jan Bolle en Leen de Bruine zorgden wel dat ge vaarlijke situaties voor Duiveland uitbleven. De invallende keeper Bram Bolle kon de eerste 5 minuten zijn doel schoonhouden. Maar in de 7e minuut 'kon Kees Stoutjesdijk door een kleine fout van de verdedi ging voor zijn club scoren (1-0). De rest van de le helft was Duivelanld toch wel het «meest in de aanval, maar Piet Rotte en Kees Zwager konden niet scoren. Na de rust was keeper Bram Roks vervangen door Piet Bal. Eindelijk in de 7e minuut kwam de 'bal -bij Hans Goudzwaard, die de hal doorgaf aan Piet Rotte. Deze speelde de bal naar de goéd spelende Kees Zwager die met een prachtig séhot de stand gelij-k bracht (1-1). Lang heeft Duiveland deze stand niet vol kunnen houden want in de 15e minuut schoot Joop den Uil over keeper Bal heen (2-1). 2 mi nuten later was het weer dezelfde speler die imet een prachtig schot de bal in het doel deed verdwijnen (3-1) Vlak voor 'het einde kreeg Duiveland wegens hands nog een strafschop te nemen. Doch het harde schot van Leen de Bruine kon de keeper met een fraaie duik redden. De eindstand bleef 3-1 voor Zierikzee. Burgli—SC Gastel 1—4 Het was alles Gastel wat de klok sloeg in de eerste thuiswedstrijd van de groen-witten. Zeer goed voetbal, een verdiende overwinning, span doeken en drie bussen publiek. We kunnen nu reeds zeggen dat Oud- Gaslel een grole gcoi zal doen naar hel kampioenschap. Jonge spelers, goed getraind, snel en met een groot uithoudingsvermogen tol in de laat ste minuien. Tot een kwartier voor tijd gaf Burgh behoorlijk partij. Toen Siesse in het strafschopgebied de bal op zettelijk, geheel onnodig overigens, met de hand speelde en het door de strafschop 1-3 werd, zakte Burgh volledig in elkaar. Het mag van ge luk spreken dat het bij 1-4 bleef. In de Burgh-opstelling zulien nog wel wat omzettingen moeten plaats heb ben. Het cleek al spoedig na de eerste Gastel-aanvallen, dat Burgh het heel moeilijk zou krijgen. Doch weldra kon de Burgh-aanval aan het werk worden gezet. Daarbij bleek dat kee per Keepers in uitstekende vorm was. Een prachtige kans 'kreeg Laza- roms door een fout van keeper Ver ton, doch de bal ging hoog over. Ook linksbuiten Merriënboer kreeg een pracht kans, waarbij de bal net voor langs net doel achter ging. In de 30e minuut brak Lazaroms door. Zijn schot werd door Verton in eerste in stantie gestopt, doch toen pikte Ak kermans de achter Verton liggende bal mee en schoot keihard in. Was keeper Keepers niet in zo'n blakende vorm geweest, dan had Nico v. d Graaf vier doelpunten gescoord. Nu v.vst hij op miraculeuze wijze deze nalve doelpunten te keren. Na de rust toen JPurgh de felle wind mee kreeg, wist ze hier voor- Vpig geen voordeel uit te halen. Toen Kees Rijnberg doorbrak stopie de keeper zijn schot, coch maakte Nico v. d. Graaf de gelijkmaker door met zijn linkervoet oerhard de b*l in de bovenhoek te jagen (1-1). Gas- 'el rcok onraad en zeer gevaarlijke momenten speelden zich voor de burg'n-veste af, waarbij Lazaroms een corner van van Beek benutte '1-2). V'ak daarop het handsgevai "an Lm Siesse waaruit Lazaroms de stand op 1-3 bracht. Toen dan ook de wind ging liggen was het met Burgh gedaan. De laaiste tien mi nuten belaagden de Gaslel-voor- waarisen voortdurend het doel van Burgh en zelfs gelukte het Akkei- mans (in buitenspelpositie de stand" -1". 1-4 te brengen. Met een verdiende 4-1-zegen voor Gastel kwam het ein de van een wedstrijd waarin zeer goed voetbal der gasten en ook vaak der groen-witten zich afwissel de met enkele dieptepunten in de Burgh voor- en achterhoede. Volgende week speelt Burgh weer thuis en wel tegen RKFc uit Ber gen op Zoom. ZIERIKZEE Ger. Streekverband „Schouwen-Duiveland" In het Nöd. Hervormd Vereni gingsgebouw in 't Vrije hield het ge reformeerd streekverband „Schou wen-Duiveland" vrijdagavond een jeugdappèl, dat «geopend werd door de voorzitter de 'heer J. Beenen. Ds. J. H. Nawijn hield een toespraak over het onderwerp „Hoe is onze strategie?", waarin hij herinnerde aan de slag om Arnhem, die thans 20 jaar is geleden. Wijzend op de op offeringsgezindheid, riep hij de aan wezige talrijke jongelui op zich in te zetten voor de geestelij'ke strijd, een strijd die gaat tussen licht en duis ternis. Spr. hoopte dat ieder in deze strijd het beste geven zal. Het programma bestond verder uit ontspannende nummers, als zang en muziek, terwijl de clubs uit Zie rikzee en Haamstede met pittige to neelstukjes voor de dag kwamen. Op deze bijeenkomst werd afscheid ge nomen van de voorzitter van het verband de heer J. Beenen in wiens plaats werd gekozen ds. Q. Huijzer ZIERIKZEE, 21-9. Het bestuur het Nutsdepartement te Zierikzee, dat de leden in staat wil stellen op van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" heeft be sloten lot de uitgave van een mede delingen blad met de bedoeling om van tyd tot tyd de leden op de hoog te te stellen van de voortgang van restauraties, veranderingen in het landschapsbeeld van Schouwen-Dui- velaud en andere zaken die mogeiyk zouden ontsnappen aan de aandacht maar niettemin voor de leden inte ressant kunnen zijn. Verder ligt het in. de bedoeling van de redaktie - uitgeoefend door de ZIERIKZEE, 21-9. Een byzonder interessant initiatief is genomen door één avond kennis te maken met de nieuwe kerkorgels, die - na de stormramp - tc Zierikzee in de ver schillende kerken z\jn opgesteld. Als datum is gekozen maandag 28 sep tember a.s. In een circulaire aan de leden schrijft het Nutssecretariaat terecht dat elk der vier nieuwe orgels een eigen karakter en een eigen klank kleur bezit. Elk orgel heeft weer een te Zonnemaire. De heer P. van Vee- len te Zonnemaire zorgde voor een attractief numaner sneltekenen. Een slotwoord werd gesproken door ds. Hoogsteen te Haamstede. Toto-prijs Een der deelnemers aan de sport- toto via de v.v. „Zierikzee", heefl de eerste 8 uitslagen goed voorspeld, van toto no. 5, zodat hij in aanmer king komt voor de derde prijs. Benoemingen aan Lagere Land- en Tuinbouwschool Aan de Lagere Land- en Tuin bouwschool te Zierikzee zijn voor het schooljaar 1964-1965 benoemd tot leraar: de heren B. van der Lelie te Goes (A.V.O.), P. Oud te Emmeloord (oraktij'kleraar groententeelt) en G. J. Sohep te Berkenwou'dé (praktijk leraar veeteelt). Benoemingen aan Landbouwhuishoudscholen te Zierikzee en Haamstede Voor het schooljaar 1964-1965 zijn aan de Landbouwhuishoudscholen van de Z.L.M. te Zieri'kzee en Haam stede benoemd: De heer O. Haitsma te Hoensbroek tot leraar Engels, mej. J. A. Kuysten te Den Haag tot lerares tuinbouw, mej. H. W. Vink te Papendrecht tot 'lerares kinderverzorging. Aan de Landbouwhuishoudschool te Zierikzee: de heer T. G. Sterken- burg te Zierikzee tot leraar schei kunde en natuurkunde en mevrouw H. H. Vermet-Vreeman te Zierikzee tot lerares stof versieren. Aan de Landbouwhuishoudschool te Haamstede is benoemd tot lerares E.H.B.O.-ziekenverzorging: mej. W. C. Sleutel te Haamstede. N.C.V.B.-bejaardenmiddag Op woensdag 23 september a.s. or ganiseert de N.C.V.B.-afdeling al hier weer een 'bejaardenmiddag, waarop alle bejaarden van 65 jaar en ouder hartelijk welkom zijn. De bijeenkomst (2.30 uur) wordt gehou den in het Ned. Hervormd Vereni- gihgsgefoóuw in 't Vrije. DUIVENDIJKE Bekroning van merrie op nationale tentoonstelling Op de nationale tentoonstelling van de Vereniging „Het Nederland se Trekpaard" kreeg de merrie „Li- sette van 't Eiersgat", eigenaar de heer C. van den Houten te Duiven- dij ke in de categorie Merriën van 6 en 7 jaar (middenmaat 1.58-1.62 m.) de onderscheiding 2a. DUIVELAND Collecte kankerbestrijding In de gemeente Duiveland hielden de leden van de afdeling der Ned. Plattelandsvrouwenbond een collec te ten bate van de kankerbestrijding. De totale opbrengst bedroeg f 692.67. Gespecificeerd naar de verschillen de kernen waren de opbrengsten als «volgt: Sirjansland f59,50, Ouwer- 'kerk f 109,03, Nieuwetfkerk f 254,79 en Oosterland f 289,35. Scheepvaartberichten Esso Rotterdam (t.), dwars Masira naar Rastanura. secretaris van de vereniging, de ar chivaris C. Postma - een korte ru briek te vullen met personalia en verenigingsnieuws. Wat de nieuws garing betreft hoopt de redaktie op de medewerking van de leden van „Stad en Lande". Vorige week verscheen het eerste nummer van jaargang nummer 1, waarin o.a. is opgenomen de rede van de voorzitter dr. J. J. Westen dorp Boerma, uitgesproken ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging op 24 april j.l. De eerste uitgave brengt voorts nieuws in kort bestek uit enkele ge meenten van Schouwen-Duiveland. eigen opbouw cn een eigen disposi tie. De visr orgels zijn - gelijk be kend - van Deense, Zweedse en Ne derlandse makelij. Op de avond van de 28ste zal een rondgang langs de orgels worden gemaakt, o.l.v. de heer Jac. M. Luijkenaar, die de in strumenten zal bespelen en een toe lichting zal geven op de samenstel ling. De rondgang leidt langs de Ge reformeerde kerk, de R.K. kerk, de Lutherse kerk en de Gasthuiskerk. Men start op deze bijzondere „orgel avond" in de Gereformeerde kerk aan de St.-Domusstraat. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkom- sen gepubliceerd van de voorlopige oogstraming, welke op 10 september jl. is gehouden. Van tarwe wordt de produktie voorlopig geraamd op 718.000 ton, hetgeen ruim 187.000 ton of 35 pet. meer is dan verleden jaar. Deze toe neming is zowel het gevolg van de areaaluitbreiding, als van een te ver wachten gunstige opbrengst per ha, welke 13 pet. hoger ligt dan 1963 en 17 pet. hoger dan het tienjaarlijksè gemiddelde. Van de wintertarwe wordt het gemiddeld rendement ge schat op 5.070 kg/ha en van de zo- mertarwe op 4.350 kg/ha. Van haver en mengsels van gra nen worden kleinere oogsten ver wacht dan verleden jaar resp. 410.000 ton 3 pet.) en 119.000 ton 18 pet.). De verminderingen kunnen ge heel worden toegeschreven aan de sterke inkrimping van de arealen van deze gewassen. De 002 ha, welke in 1964 beplant zijn met kanariezaad, zullen waar schijnlijk nog een totale oogst kun nen leveren van 480 ton. De produktie van fabrieksaard appelen wordt voorlopig geraamd op 1.430.000 ton tegen 1.299.000 ton in 1963 (4- 10 pet.), van de reeds grotere oppervlakte wordt namelijk boven dien een gemiddeld rendement ver wacht van 32.900 kg/ha, hetgeen 8 pet .hoger is $an verleden jaar en 17 pet. hoger dan het tienjaarlijkse gemiddelde. Mededelingenblad Vereniging „Stad en Lande" Nutsdepartement leidt leden langs nieuwe kerkorgels

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6