Mensen met een maagzweer rit0le motet met Caltex de "ieu%bZper in één keer veranderd maakt r^-«dT&rand koo tJ?voorTeS maximum tedigbehoaden." marne s mogelijkheden een méér kilometers krachtige*' optrekken jui. r«r« saw®- «toir Boron tank alléén irck3lll(,lirip a/s gewone super) Advertentie en hun behandeling Volgens de algemene ervaring ko men maagzweren veel vaker voor bij mannen dan bij vrouwen. Een zekere aanleg is stellig oo kvan be tekenis, want in sommige families vindt men soms een groot aantal maaglijders en dat is niet toe te schrijven aan verkeerde voedings gewoonten of andere uitwendige in vloeden, maar aan een aangeboren labiliteit van het autonome zenuw stelsel, waardoor de maagfuncties gemakkelijk worden gestoord. Hebben er zich eenmaal maag zweren ontwikkeld, dat wil zeggen zijn er defecten in het maagslijm vlies ontstaan, dan hangt het even eens voor een groot deel van de in vloed van het zenuwstelsel af of de wondjes al dan niet spoedig te ge nezen zijn; iemand die het erg druk heeft of onder zorgen gebukt gaat, doet er lang over om beter te wor den, terwijl de maaglijder die zo verstandig is eens een tijd volstrek te bedrust te houden, een goede kans op vlot herstel heeft. De hongerpijn De ziekteverschijnselen, die een maagzweer met zich meebrengt, zijn tamelijk bekend. Allereerst is daar de dikwijls zeer heftige pijn, die de patiënten kwelt. Die pijn treedt bij de een reeds betrekkelijk kort na het nuttigen van voedsel op, by de ander doet ze zich vrijwel uitslui tend voor als de maag leeg is; men spreekt dan van „hongerpijn": in zo'n geval zetelt de zweer meestal niet in de maag, maar éven voorbij de maaguitgang, in de twaalfvinge- rige darm. Veel last hebben de maaglijders van overmatige zuurvorming, die hun een brandend gevoel in slok darm en keel kan bezorgen. In en kele gevallen behoort ook braken tot het ziektebeeld. Merkwaardigerwijs is de eetlust op zichzelf niet gestoord: de zieken durven echter niet normaal te eten, omdat zij uit ervaring weten, dat zulks zich wreekt door het optre den van pijn. Bekend is het ook, dat de pijn bij de meeste mensen tot be daren te brengen is door een beetje melk te drinken, waardoor het maagzuur wordt geneutraliseerd. Of operatie Twee gevreesde gevolgen van maagzweer zijn: een grote bloeding cn een perforatie. Maagbloeding heeft plaats als een bloedvat wordt aangevreten. Als regel worden voortdurend kleine beetjes bloed uit een maagzweer met de ontlasting uit het darmkanaal gevoerd; ze kun nen slechts met speciale onderzoe kingsmethoden worden aangetoond. Heeft echter een grote maagbloeding plaats, dan wordt er bloed gebraakt en de zieke wordt in korte tijd bleek en zwak. Ook de perforatie, dat is het door breken van de zweer naar de buik holte toe, is een zeer acuut proces: krachtige jonge kerels, van toie mis schien niet eens bekend was dat zij een of meer maagzweren hadden, kunnen plotseling neervallen en in een uiterst precaire toestand komen te verkeren. Wanneer het buikvlies Een Britse officier is vrijdag tot negen maanden gevangenisstraf en ontslag uit de dienst veroordeeld omdat hij een schilderij uit de offi- cierscantine had gestolen» Het Noordvietnamese persbureau meldt het neerschieten van een Amerikaans gevechtsvliegtuig van het type T-28. De piloot, een Thai lander, is gevangen genomen. Vol gens het bureau droeg het toestel de kentekenen van Laos. ALMELO. De 54-jarige M. B. J. Veldhuis uit Reutum, gemeente Tub- bergen, vader van zes kinderen, is overleden korte tijd nadat hij bij een aanrijding te Almelo van zijn bromfiets was gevallen. Ogenschijn lijk mankeerde de man niets. Rijstreis van studenten WAGENINGEN, 19-9. Tien studenten van verschillende studierichtingen aan de land bouwhogeschool in Wagenin- gen vertrekken zaterdag 20 september van Schiphol voor een reis van anderhalf jaar. Hun praktijktijd voor het in genieursexamen normaal een half jaar, zal nu drie keer zo lang zijn en bestaan uit een reis door verscheidene landen in het westelijk halfrond en in Azië waar rijst verbouwd wordt en onderzoek op het ge bied van de rijstverbouw ver richt wordt. Het initiatief tot deze reis is afkomstig uit de kringen der studenten zelf en wel in het bijzonder uit het Wageningse Studentencorps. De voornaamste initiatiefne mer, de heer W. J. Plantenga, student in de tropische cul tuurtechniek, maakt nu de reis mee. De landbouwhoge school heeft dit studentenini tiatief overgenomen omdat rijst het belangrijkste voe dingsgewas ter wereld is, bo vendien het voedingsgewas voor die gedeelten van de we reld waar voedseltekorten nog geregeld optreden, waar een sterke bevolkingstoeneming is en de voedselproduktie achter blijft bij deze toeneming. On derzoek naar de mogelijkhe den van produktie vermeer de ring van rijst is dus urgent. Bezocht, zullen worden Suri name. Trinidad, Jamaica, Ca lifornia, Japan, de Philippij- nen en Bangkok. wordt aangetast doordat de maag inhoud door de geperforeerde plek heen gekomen is, kan alleen een snel uitgevoerde operatie nog redding brengen. Bloedingen Een ernstige maagbloeding ver eist evenzeer een prompte, maar zeer voorzichtig uit te voeren be handeling, die soms beter in een ziekenhuis kan plaats hebben dan thuis. In de eerste dagen mag in het geheel niets gebruikt worden, want de maag moet volstrekt rust hebben, maar natuurlijk moet de verloren gegane hoeveelheid vocht langs an dere weg worden aangevuld. Het komt voor, dat niet alleen de hier beschreven mogelijkheden van plotseling intredend levensgevaar het nodig maken, aan tijdige nauw gezette behandeling van een zweer in de maag of in de twaalfvingerige darm de volle aandacht te schenken, maar ook dat de voortdurende last die men er van kan ondervinden, de mensen noopt „er iets aan te gaan doen". Immers, het humeur wordt ongunstig beïnvloed als men altijd maar pijn heeft (de knorrigheid van de maaglijder is berucht) en het is ook bijzonder onaangenaam als men door zijn kwaal niet in staat is. ge woon te eten, gewoon te werken en te leven of op zijn tijd niet aan fees telijkheden te kunnen deelnemen. Allereerst dient dan te worden be proefd wat er met een kuur, be staande uit rust, dieet en eventueel ook toediening van medicamenten (tot binding van maagzuur en tot remming van de zuurproduktie) kan worden bereikt. Naar het ziekenhuis Pas indien mocht blijken, dat één kuur of verschillende van zulke be handelingen, niet afdoende helpen, komt operatieve behandeling van de maagzweer in aanmerking. Daarbij wordt dan een nieuwe weg van maag naar darm aangelegd óf er wordt een groot gedeelte van de maag (met het defecte slijmvlies) weggenomen. Gezien de uitstekende resultaten die tegenwoordig langs chirurgische weg kunnen worden bereikt, is bij de medici een onmiskenbare neiging aanwezig de patiënten spoediger dan vroeger het geval ivas, tot operatie te adviseren. Het voedsel dat een maaglijder gebruikt, dient altijd van een dus danige samenstelling te zijn, dat het geen mechanische prikkeling op het aangedane maagslijmvlies uitoefent èn dat het de afscheiding van maag zuur zo weinig mogelijk stimuleert. Een algemene geldige regel is ver der, dat de temperatuur van de spij zen noch zeer hoog, noch zeer laag mag zijn. Het eten moet goed fijn gesneden worden en langzaam wor den gekauwd. Wat wel, wat niet? Alle scherpe en gekruide gerech ten zijn verboden, alle zure en ster ke zoute eveneens. Harde groenten en taai vlees zijn in deze gevallen als voedsel ongeschikt. Voor huis vrouwen, op wie de verzorging van het dieet meestal neerkomt, geven wij hier nog enkele richtlijnen. Alle soepen zijn toegestaan, be halve soep van peulvruchten en de gekruide soorten, zoasl ossestaart- soep. Groenten zijn heel gezond, maar mogen uitsluitend worden ge bruikt als ze zacht zijn; van toma ten dienen de schillen te worden verwijderd. Aardappelen geve men liefst als puree. Vlees dient kort ge kookt, zacht en vers te zijn, niet al te vet. Gekookte vis is goed, maar vette soorten komen niet in aanmer king, evenmin als mosselen. Fruit moet goed rijp zijn, zonder schil en zonder pitten. Melk, een weinig room, jonge kaas en een zacht gekookt of geklutst ei, benevens wat boter, mogen gerust aan de maagzweer patiënt worden gegeven, natuurlijk altijd onder het voorbehoud, dat de behandelende dokter zich hiermee in het onderha vige geval kan verenigen. Wat brood en gebak betreft het volgende: oud wit brood is geschikt, beschuit even eens; taartjes en vet gebak dient men als maagpatiënt niet te gebrui ken. Andere meelspijzen, zoals ge kookte rijst en macaroni, griesmeel of maizenapap zijn in voldoende grote keuze aanwezig. Snoeperijen, vooral zeer zoete, kan men maar be ter vermijden. Dt. Alfreda Briedé. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVARENBEEK. De Hilvaren- beekse muziekprijs is dit jaar ge wonnen door de heer Mijndert Boe kei uit Hilversum. De priis bedraagt duizend gulden. Op voorstel van de jury heeft de gemeenteraad van Hil- varenbeek een extra prijs van vijf honderd gulden beschikbaar gesteld, welke werd toegekend aan de heer Hugo de Groot, eveneens uit Hilver sum. Gevraagd werd een compositie voor harmonie en fanfare samen te stellen. DEN HAAG. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr, J. H. Grosheide, heeft in de hal van zijn departement een groep van rond 120 onderw'izers en hoofden van lagere scholen uit en kele Frans-sprekende Afrikaanse landen ontvangen. 's-HERTOGENBOSCH. De katho lieke nationale stichting voor bijzon dere noden en vluchtelingenzorg „Mensen in nood" viert zaterdag 26 september haar gouden jubileum in de Casinoschouwburw in '-Hertogen bosch. UTRECHT. Op 24 september aan staande zulfcn uit alle delen van ons land bloemschikstcrs cn -bindsters naar Utrecht reizen om deel te ne men aan de Fleurop Dames Dag (de F.D.D. '64), die speciaal voor hen is georganiseerd. boron n0t ndeTS gloeit na Koo»f*jXlïXer C^%JoTSmin: etl, Peking- De nieu^,® dit nagi°el' enonmogel 1 ng e„ een zuJ. niger rijden. ssrjgl klep£eit Verbrandingsgas energie Schoon Iran vel?*dt de motor "t g bIiJfc Boron hovi deze s° pgere le- ditie. en zorg. vqoj. een ia.ng functioneren--- ven sduur! SCHIPHOL. De Antilliaanse mi nisters van economische zaken, de heer C. D. Kroon, en van financiën en welvaartszorg, de heer E. O. Pe- tronia, die sinds enkele weken voor besorekingen met vice-nremier Bies heuvel over een nieuw welvaarts plan in Nederland vertoeven, heb ben hun verblijf in ons land onder broken voor een kort bezoek aan Berlijn. DEN HAAG. Op 84-jarige leeftijd is in zijn woning te Wassenaar nlot- seling overleden de journalist dr. M. van Blankenstein. Ondanks zijn hoge leeftijd was de heer Van Blanken stein nog aktief op het terrein van de journalistiek. Vanaf 1959 heeft hij de buitenlandse overzichten van de Parool-pers verzorgd. DEN HAAG. Bij een verkeerson geval in Den Haag is de 75-jarige mevrouw W. M. Poort-Beschoor uit Neerbosch (bij Nijmegen) om het le ven gekomen. Bij het oversteken van de Valeriuslaan werd zij door een motorrijwiel aangereden. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis over leed de vrouw. RODEN. De commissaris der ko ningin in de provincie Drente, mr. K. H. Gaarlandt, heeft vrijdagavond de twaalfde-jaarbeurs van het noor den te Roden officieel geopend. SOESTERBERG. Het koninklijk paar en prinses Beatrix zijn terug gekeerd uit Athene, waar zij het hu welijk van koning Konstantijn van Griekenland met prinses Anne-Marie van Denemarken hebben bijge woond. De rogeringsfriendship waar mee zij de terugreis maakten, land de in de nacht van vrijdag op zater dag even over half één op hel vlieg veld Soeslerberg. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Vader vroeg, of ik gezien had wie het was, maar 'ik was teveel over stuur en antwoordde niet. Later wil de ik zijn naam niet noemen. Er gens vond ik het onsportief. Achter af bekeken steekt er natuurlijk niets in als een verliefde jongen het meisje zijner dromen probeert te zoenen. Een dag later bood hij zijn excuses aan. Hij had er werkelijk spijt van en probóerde a'Iles te doen om het weer goed te maken. Nadien was hij erg netjes en raa'kte me zelfs niet meer aan, maar 'in zijn ogen las ik de begeerte en op 'het laatst werd ik 'bang van hem. Zelfs al zou ik hem sympathiek gevonden 'hebben, zou ik hem nog niet willen, want ik had toch mijn woord *aan Fons ge geven? Ik wist toen nog niet, waar om iik niets van 'hem hoorde, maar dat veranderde voor mij niets. Fons mocht er op rekenen, dat ik hem trouw zou blijven, al zwierven er tien Johns om me heen. En dan' la ter tot de ontdekking komen, dat hij met een ander getrouwd was.Je krijgt dan ergens een knauw, Mal- thieu en als Fons dan, trots het feil, dat hij getrouwd is, loch nog met me probeert aan te pappendan krijg je een 'hekel aan mannen. Aan alle mannen en ga je je pantseren. Het gevaar rijst dan, dat je gaat ge neraliseren en je igaat denken:'zo zijn ze natuurlijk allemaal en ik zal wel oppassen, dat niemand ooit me meer zo gék krijgt. Begrijp je? Dat was ook me! jou het geval, in het 'begin. Jc :had gezegd, dat je pijnlijk precies was on het uiterlijk van je receptioniste en op een morgen man keerde er ,als, ik me 'goed herinner, wat aan m'n jumper. Je wees er naar en raakte me aan. Op dat ogen blik werd ik woést op je en dacht: zo zullen alle mannen wel zijn: een smoesje om je aan te 'kunnen raken ergens waar het onbetamelijk is. Tóen dacht ik: uitkijken voor die baas, hij is geen haar beter dan de rest". „Het spijt me, Marrie, dal ik teen een verkeerde indruk achterliet". Ze begon te lachen. „Letterlijk en figuurlijk". Ze schudde 'haar hcofd. ,.Dat generaliseren is natuurlijk niet juist. Er'zullen ook wel behoorlijke mannen zijn. Jij bent er één. Vrij dagavond dacht ik, vóór ik met je meeging: ik ben nieuwsgierig te we len, hoe dik dat vernisje 'beschaving om je heen- zou zitten. Maar je bent me ontzettend mee gevallen. Jc hebt niets gedaan,, wgl onbehoorliik was en daardoor beïi je iti mijn ach— 'thig gestegen. Maarachting -is •nog geen liefde, Matthieu. Dus. best.... dat advies van je is ook verstandig. Daarom is het goed. dat je er een paar dagen tussen uit trekt Als ik je een poosje niet zie, kan ik het rustiger overdenken. Ik beloof je, dat ik je een eezTijk antwoord zal geven,... te zijner tijd. Vraag nu niet verder meer.als ik het met mezelf uitgevochten he'b. krijg je mijn antwoord: ja of nee. Meer kan ik voorlopig niet zeggen, Matthieu". Hij zat voor zich uit te kijken en omdat hij niet antwoordde, kreeg Marrie medelijden met hem. Ze kwam overeind, liep om zijn bureau heen en legde schuchter haar arm om zijn schouder. „Heus, Matthieu, ik zal je niet langer in het onzekere laten dan nodig is. Maar dit. dit is toch te ernstig om onberaden een beslissing te nemen, niet? Ik mag je wel, echt.-maar.maar. laat me dit eerst met mezelf uit vechten. hé?" Hij keek haar aan en knikte. Ter wijl hij haar iha'rid van zijn schouder trok en er zijn lippen op drukte, antwoordde hij„Dank je Marrie. Ik hoop echt.dat je beslissing po sitief zal zijn". Ze keek in haar spiegeltje en zag de rode kleur op haar gezicht. „Zo durf ik niet terug te gaan", fluister de ze. „Elsje 'hoeft alles dadelijk door. Hij knikte. .„Ga nog een poosje zitten.daar. Kun je ihier je kof fie drinken. Zog maar. wanneer ik moet bellen Het meisje, dat enkele minuten later de koffie bracht, zag de recep tioniste rustig op een stoel zitten, enkele meters van baas Tjcut. Niets .verried meer, dal de directeur zo over. zijn receptioniste ten 'huwelijk 'had gevraagd. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 3