Voorlopig geen verder herstel stadhuis te Brouwershaven NAVO- vlootoefening Zware straf voor „reumaspecialisten" Zeeuwse prijs Kunsten en Wetenschappen 1964 uitgereikt aan dr. P. J. Meertens KINDEREN OP DE FIETS Tweede prijs voor Westerschouwen's praalwagen „Melanesië" Boer en zijn vrouw opgelicht Rijksgoedkeuring moet als vervallen worden beschouwd BROUWERSHAVEN, 19-9. Bur gemeester en wethouders van de ge meente Brouwershaven hebben als mededeling aan de raadsleden een schrijven biieevoegd, waarin zy me dedelen, dat de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid be richt heelt gezonden, dat de aan vraag cm rijksgoedkeuring als ver vallen wordt beschouwd. Aan de ar chitecten, de heren Ir. II.. Lussanet de la Sablcniêre en II. G. C. Heringa is verzocht mee te willen delen, of het mogelijk zou zyn het voormalig stadhuis uitwendig te restaureren, zonder dat iets aan het inwendige zcu gescnieden. maar h.i. is dit tech nisch wel mogelijk, maar technisch en financieel niet verantwoord dit herstel los van de restauratie van balklagen en dak te doen uitvoeren. De meerderheid van het college van b. en w. is van mening, dat vo renstaande aanleiding geeft dat de huidige onderbrenging van het be stuurlijke en administratieve appa raat voorlopig gehandhaafd moet worden, mede op grond van de over weging, dat de financiële positite der gemeente momenteel niet toelaat de lasten, voortvloeiende uit welke Veel vraag naar landbouwkredieten in 1963 DEN HAAG, 19-9. De vraag naar krediet voor land- en tuinbouwbe drijven is in 1963 groot geweest. Het aandeel van het borgstellingsfonds in de agrarische kredietverlening be droeg verleden jaar f 37,5 miljoen, 12 min. meer dan in 1962. Zoals bekend leent het fonds zelf geen geld uit, maar stelt het zich borg voor door kredietinstellingen te verstrekken leningen. In 1963 is het totale bedrag van de verleende borsteUingen boven f 200 miljoen gestegen. Een en ander wordt ver meld in het jaarverslag-1963 van het borgstellingsfonds voor de landbouw Verdeeld naar de sectoren werden aan akker- en weidebouw borgstel lingen verleend voor bijna f 13. mil joen, aan tuinbouw voor f 19,5 mil joen en in de agrarisch-industriële sector voor bijna f5 miljoen. In de sector tuinbouw werd in 1963 voor bijna f 6 miljoen imeer aan borgstel lingen verstrekt voor het aanleggen van verwarmingen in glasbedrijven en het aankopen van ibedrijven. Van 'het borgstellingsfonds was 37 pet. bestemd voor de glasuitbreiding in ■de groenteteeltbedrijven, 21 pet. voor de aanleg van verwarmingen en 28 pet. voor het aankopen van bedrij ven. In de landbouwsector ging 27 vn \et borgstellingsfonds naar boeren die zich als zelfstandige on dernemer vestigden, terwijl ruim 23 pet. bestemd was voor aanschaffing van levende of dode inventaris en 20 pet. voor herfinanciering. Verleden jaar moesten 22 op de honderd aanvragen van landbouwers AMSTERDAM. Ruim 1300 auto riteiten uit alle oorden van het land hebben in het Concertgebouw te Amsterdam het gala-concert bijge woond, waarmee de 125-jarige Ne derlandse Spoorwegen de eerste kroon zette op haar verjaardagvie ring, die op 25 september nog een hoogtepunt bereikt met het werk bezoek van koningin Juliana. Prinses Beatrix zag trekpaardenshow DEN BOSCH, 19-9. Zaterdagmid dag heeft prinses Beatrix een be zoek gebracht aan de show op het demenstratieterrein van de Bossche veemarkt,'gehouden tot besluit van de jaarlijkse nationale tentoonstel ling van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", die vrijdag en zaterdag op deze vee markt plaats had. De prinses, die in de nacht uit Athene was teruggekeerd, arriveerde op het demonstratieterrein kort na dat een hevige stortbui was geval len. De meer dan tienduizend be langstellenden hadden zich echter niet laten verjagen door het slechte weer en juichten de prinses bij haar aankomst hartelijk toe. Terstond nadat zij aan een aantal hoge binnen- en buitenlandse auto riteiten was voorgesteld, heeft de prinses de gouden medaille uitge reikt, die de koningin in verband met het gouden bestaansfeest van „Het Nederlandse Trekpaard" be schikbaar had gesteld en die werd behaald door de heer G. Meesters te Roosendaal voor zijn merrie „Si- mone van Mirza" met afstammelin gen. Tevens reikte zij de medaille uit, die beschikbaar was gesteld door Prins Bcrnhard en wel aan de heer J. van Helvoirt uit Diessen (Noord-Brabant), eigenaar van de kampioen-merrie van deze tentoon stelling „Hendrica yan Terlindcn- hof". De prinses, die de gehele show bij woonde, volgde met gespannen aan dacht dc gebeurtenissen op het de monstratieterrein cn toonde zich op getogen over het kostbare en fraaie materiaal, dat de trekpaardenfokke rij van Nederland op deze tentoon stelling bijeen heeft gebracht. en 13" op de honderd van tuinbou wers worden afgewezen. In 1963 is op de „geborgde" leningen f 17 mil joen afgelost, waarvan f 4 miljoen extra. De lopende verplichtingen aan borgstellingen bedroegen einde 1963 in totaal f 136.370.454, waarvan rond f 62 miljoen in de sector akker- en weidebouw en ruim f 68 miljoen in de sector tuinbouw. Aan schadege vallen werd in dat jaar f 43.000 be taald, hetgeen tegenover de lopende verplichtingen bijzonder -weinig is. restauratie van het stadhuis dan ock. te dragen. In dit verband wijzen zij op het schrijven van Gedeputeaide Staten, waarin wordt meegedeeld, dat de begroting van inkomsten en uitgaven van de gemeente Brouwers haven niet toelaat om de lasten voortvloeiende uit de bouw van een nieuw gemeentehuis te Noordgouwe te dekken. De minderheid van het college staat nog steeds op het. standpunt dat het aanbeveling verdient om over te gaan tot restauratie van het voormalig stadhuis te Brouwersha ven en aan te kopen het pand er naast gelegen, Noordtfijkstraat 1 en dit geschikt te maken voor onder brenging van het administratieve apparaat der gemeente, één en an der zoals is voorgesteld in de raads vergadering van 1 juni 1962. Omdat de raad voorlopig geen voorstellen inzake restauratie zullen worden gedaan, zal tot afbraak van alle stellingen, mede gelet op de toestand waar in zij verkeren, worden overgegaan. Verder zal beslist moeten worden over een aanvraag van de bijzondere school te Zonnemaire inzake de ver gunning voor de bouw van een ga rage. De meerderheid van b. en w. staan hier afwijzend tegenover, om dat de dakbedekking uit pannen zcu moeten bestaan, terwijl het school bestuur hieraan niet kan voldoen, omdat de fabriek, welke de garage aflevert deze met golfplaten levert. De minderheid wil deze vergunning wel geven en is bevreesd, dat dit een precedent zal scheppen met ern stige gevolgen in de toekomst. Door de sohool met de bijbel te Brouwershaven is een verzoek om medewerking te willen verlenen aan een algehele restauratie en moder nisering der school ontvangen. Verder staan nog op de agenda een wijziging Gemeenschappelijke Regeling Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen-Duivelarid; verlenen me dewerking art. 72 L.O.-wet 1920; aankoop krotwoning van de heer L. W. v. d. Werff te Zonnemaire; ver koop van bouwgrond te Schudde- beurs aan de heer H. C. v. Oeveren te Zierikzee en aan de heer C. J. Schot te Zierikzee; aanbieding van de begroting der gemeente voor het dienst jaar 1965. Deze punten zullen worden be handeld in de raadsvergadering op dinsdag 22 september a.s., des avonds 7.30 uur in het Flaatsenhuis te Drei- schor. Onderzoek naar radio-actief bestraald voedsel UTRECHT, 19-9. In de afgelopen twee jaar hebben het rijksinstituut veer de volksgezondheid in Utrecht, het instituut voor de pluimveeteelt in Beekbergen en het centraal insti tuut vcor voedingsonderzoek T.N.O. in Utrecht gezamenlijk een onder zoek verricht naar de mogelijkheden cm met paratyfus besmette voedings- en voedermiddelen met behulp van gamma-straling te ontsmetten. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van en gesubsidieerd door de Verenigde Naties. Zoals bekend kan de mens met paratyfus worden besmet via het gebruik van 'vlees, gevogelte en vismeel. Het ontsmet tingsproces met behulp van radioak- tieve (gamma) bestraling kan wor den vergeleken met het pasteurise ren van melk. Primair ging tijdens het onderzoek de aandacht uit naar de vraag of het gebruik van bestraald vlees, vis etc. eventueel schadelijke gevolgen zou den kunnen hebben voor de mens. Het onderzoek wees uit dat dit niet het geval is, men zal zonder gevaar „Trouw" wordt landelijk ochtendblad AMSTERDAM, 19-9. Binnenkort zal het protestants-christelijke dag blad „Trouw" in heel Nederland als ochtendblad verschynen. Hiertoe hebben directie en commissarissen van „Trouw" besloten. De beslis sing werd zaterdag op de voorpagi na van „Trouw" meegedeeld. Op het ogenblik wordt ongeveer de helft van de oplage van „Trouw" 's nachts vervaardigd en als och tendblad verspreid in het noorden, oosten en zuiden van het land. De abonnees in de randstad Holland krijgen thans een avondeditie van „Trouw". De beslissing om „Trouw" tot lan delijk ochtendblad om te schakelen is gekomen op grond van de over weging dat in deze tijd, nu de aan dacht in de avonduren voor een be langrijk deel door televisie wordt getrokken, de lezer het beste gediend is met een ochtendblad. Bovendien betekent het vervaar digen van zowel ochtend- als avond edities, zoals „Trouw" al sinds de oorlog doet, vrij veel extra werk en extra kosten. bestraalde voedingsmiddelen tot zich kunnen nemen. Men toonde tevens aan dat er geen smaakafwijkingen ontreden. Een bestraalde (beVrorén) ki- smaakt precies- zoals een niet bestraald exemplaar. Internationaal belang Het hoofd van het bacteriologisch laboratorium van het centraal insti tuut voor voedingsonderzoek, dr. D. A. A. Mossel, de direkteur van het rijksinstituut voor de volksgezond heid, dr. P. Spaander en dr. D. de Zeeuw, direkteur van het instituut voor toeoassincr van atoomenergie in de landbouw (Wageningen) zullen over dit onderwerp spreken tijdens een internationale conferentie, die aan het eind van deze maand in Bos ton (V.S.) wordt gehouden. Dr. P. Spaander treedt op als chef de mis sion. Dr. Mossel verklaarde tegenover het A.N.P. dat het Nederlandse on derzoek van internationaal belang is. Met de resultaten zijn vooral lan den als Peru, dat nogal eens met paratyfus besmet vismeel exporteert en Argentinië (bevroren vlees) ge diend. Ook de onderontwikkelde landen zullen van het radioakticf bestraalde voedsel k\u»nen profite ren. Herdenking 'Oranjehotel' DEN HAAG, 1919. Ongeveer dui zend nabestaanden, autoriteiten, of ficiële vertegenwoordigers van ver zetsgroepen, oud-^gevangenen en be langstellenden namen deel aan de dodenherdeniking van de stichting „Oranjehotel". Zij defileerden na een toespraak door voorzitter Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz uit Utrecht langs de gewijde dodencel 601 in de cellenbarakken en brachten een bloemenhulde, die werd "herhaald bij het monument. In het Kurhaus hielden de deelne mers een reünie, waarop aalmoeze nier H. M. J. Stoelinga een toespraak hield. Het programma vermeldde voorts het optreden van het Neder lands trio Gerard Hengevel'd, piano, Dick de Reus, viool en Samuel Brill, cöllo, en voordrachten door mevr. Enny Mols-de Leeuwe. MIDDELBURG, 19-9. Op dc stu diedag van het Zeeuwse Genoot schap der Wetenschappen heeft de ccmmissaris der koningin in Zeeland jhr, mr. A. F. C. de Casemhroot, aan dr. P. J. Meertens dc Zeeuwse prys voor kunsten cn wetenschappen 1964 uitgereikt. Dr. Meertens, directeur van het bureau van de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlands volkseigen der Koninklijke Acade mie van Wetenschappen tc Amster dam, ontving de prijs omdat, aldus de commissaris der koningin, zijn liefde en'belangstelling voor Zecuw- DEN HAAG, 20-9. Van de marine voorlichtingsdienst verneemt het A. N.P. het volgende: „Gedurende de maanden septem ber en oktober zal een grote gecom bineerde NAVO-vlootoefening wor den gehouden in het oostelijk deel van de Atlantische oceaan en het Engelse Kanaal. Vlootstrijdkrachten van zeven landen, t.w. België, De nemarken, Frankrijk. Nederland, Noorwegen, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, zullen hieraan deelnemen. Oefeningen van dit formaat kun nen slechts met tussenpozen worden gehouden, gezien de enorme voorbe reidingen die er voor getroffen moe ten worden. Zij dienen om de sa menwerking en de paraatheid van de bondgenootschappelijke strijd krachten te toetsen. Activiteiten van het Koninklijk Huis DEN HAAG, 19-9. Koningin Julia na heeft het voornemen woensdag 23 september in de schouwburg te Rotterdam een voorstelling bij te wonen van l et toneelstuk „Romulus der grosse" van Friederich Dürren- maxt, te geven door het Stadttheater Hildcsheim. Deze toneelvoorstelling vindt plaats in 1 »el kader van de Duitse week, die van 21 tot 26 sep tember in Rotterd; m wordt gehoa- don Prins Bernhard er» prinses Beatrix hebben het voornemen cp vrijdag 25 september iu Utrecht een gedeelte van cïe demonstraties ter gelegenheid van het 25-jnrig bestaan van de ver eniging tot bevordering van de land bouw! uigpaardfokkerij in Nederland bij te wonen Grote opdracht voor Nederlands bedrijf HENGELO, 19-9. De N.V. Holland- se Signaalapparatenfabriek in Hen gelo heeft een belangrijke opdracht ontvangen voor door haar ontwik kelde radar vuurleiding apparatuur. Naar de direktie meedeelt, heeft zij bericht ontvangen dat de Ameri kaanse enderneming Ford Instru ment Company, behorende tot het grote concern Sperry Rand (fabri kanten van apparatuur o.a. voor de ruimtevaart), een. belangrijke op dracht heeft gekregen van de Ame rikaanse marine voor het in licentie vervaardiging van radar vuurleiding apparatuur, welke ontwikkeld is door „Holland Signaal" te Hengelo. De grootte van deze opdracht is onge veer twintig miljoen gulden. Chauffeur brengt overvaller in taxi naar politiebureau AMSTERDAM, 19-9. De 48-jarige Amsterdamse taxichauffeur Henk van de Werff heeft de man die hem bp 18 april van dit jaar overviel en bewusteloos achterliet met zijn wa gen bij het politiebureau afgeleverd. De chauffeur moest dinsdag jl. een man brengen in de straat waar hij destijds werd neergeslagen. Hij kreeg argwaan en begon een praatje met de man om hem uit te horen. On gemerkt reed hij naar het politiebu reau met zijn vermoedelijke over valler. Daar stopte.hij plotseling en drukte hij op de claxon, waarop agenten naar buiten snelden. De verdachte, de 48-jarige caféhouder C. J. M. H. ontkende aanvankelijk iets met de overval te maken te heb ben. Bij een later verhoor bekende hij de taxichauffeur te hebben neer geslagen, nadat deze vijf maanden geleden had geweigerd op zijn ver zoek een straat aan de verkeerde kant in te rijden. MIDDELBURG, 19-9. De recht bank in Middelburg heeft vrijdag morgen twee zogenaamde „reuma specialisten", P. B. en T. D. uit Den üaug, veroordeeld tot resp. een jaar en 9 maanden met aftrek en acht maanden met aftrek. Zij hadden de angst voor de oude- dagkwalen van een rustend land bouwer en zijn vrouw uitgebuit door het echtpaar kleedjes te verkopen met „geneeskrachtige werking", „Goed voor de reumatiek van je vrouw" vertelden zij. De boer uit Zaamslag trapte er in, vooral nadat het tweetal had verteld, dat het ka meelhaar, dat zuurstof en koolzuur bevatte, een uitstralend vermogen had. Om dit te voelen adviseerden zij de boer met zijn .blote voeten over het kleedje te wrijven. Natuur lijk voelde de man een prikkeling. Eigenlijk moest het kleedje tiendui zend gulden kosten, maar voor deze keer was het een koopje van drie duizend gulden. Nadat de koop was gesloten, kwamen de „specialisten" regelmatig terug. Steeds groter zou de straling worden, steeds vlugger zou de genezing volgen, maar ook steeds hoger werden de te betalen bedragen. In totaal raakte de land bouwer in ruste ruim f 37.000 kwijt aan de „specialisten" en dit bedrag zou nog veel groter geworden zijn, wanneer men op' de bank niet ach terdochtig was geworden. „Minder pyn" Toen de man, die in zijn naaste omgeving als bijzonder zuinig be kend staat, in korte tijd grote be dragen opnam en toen inlichtingen inwon over het afsluiten van een hypotheek van veertigduizend gul den, ging men eens met hem praten. Al gauw kwam aan het licht, dat de boer en zijn vrouw het slachtoffer Een officiële Chinese verklaring van zondag 'beschuldigt (het Sowjet- Russische partijblad „Prawda" van laster door te beweren dat China per jaar een half miljard dollar ver dient aan illegale opiumhandel. Kinderzegels Ned. Antillen 1964 DEN HAAG, 19-S. De postadmi nistratie van de Nederlandse Antil len zal op 21 oktober een serie van vier bijzondere postzegels (kinder zegels) met bijslag uitgeven. Zij zijn ontworpen door de kunstenaar P. Wetselaar te Bennebroek. De zegels zullen vanaf 21 oktober 1964 worden verkochf. Zij zullen verkrijgbaar worden gesteld zolang de voorraad strekt doch uiterlijk tot en met 20 januari 1965. Voor franke ring blijven zij geldig tot en met 31 december 1965. waren geworden van een bijzonder schandelijk geval van oplichting. Toen de boer dit hoorde, was hij in eerste instantie nog niet bereid aan gifte te doen bij de politie. Volgens zijn zeggen had zijn vrouw de laat ste tijd veel minder pijn „en als het om de gezondheid gaat, dan speelt geld geen rol". Hij werd echter tot andere gedachten gebracht en dien de een aanklacht in. Taxus Baccata oorzaak (lood Kozakken-paarden AMSTERDAM, 18-9. De twee paard en van de in ons land optre dende Djiguiten-kozakken, die don derdag plotseling zijn gestorven, zijn vergiftigd door het eten van de taxus baccata, een altijd groen blij vende naaldstruik. Deze struiken staan o.m. langs een pad in Drie bergen, waar de groep optrad. Het centraal geneeskundig instituut te Rotterdam, dat de maaginhoud van de paarden onderzocht en de doods oorzaak vaststelde, trof naaldjes van deze struik in de magen aan. Een handjevol kan al de dood tengevolge hebben. Voorts had personeel van de plantsoenendienst in Driebergen op de weg waar de taxus baccata staat, sporen van paarden gevonden en geconstateerd dat van de strui- k enwas gegeten. De suggestie om - in een bepaalde en na achteraf is gebleken goede richting te zoeken kwam van de Amsterdamse dieren arts dr. A. Winter. Dank voor lekker water... DELFT, 19-9. Ter herinnering aan en als dank voor het feit dat het Koninklijke Shell la boratorium aan de Broekmo lenweg te Rijswijk even over de grens van Delft onbeperkt goed (Haags) drinkwater be schikbaar heeft gesteld voor de bevolking van Delft in de periode, waarin het vrijwel ondrinkbaar water uit de kra- 'nen tapte, is een plastiek ont huld als geschenk van de ge hele Delftse bevolking. Het stelt waterhalers voor en is een ontwerp van de kunste naar H. J. Tieman te Delft. Het werd vervaardigd bij de Koninklijke Delftse Aarde werkfabriek „Porceleyne Fles" aldaar en aan de muur van het laboratorium aangebracht met eronder een bronzen ge denkplaat. Het kwam tot stand door een actie van een plaatselijk dagblad. Kinderen vormen in -het moderne verkeer een 'kwetsbare groep. Bij de 117362 verkeersongevallen die in 1960 in Nederland plaats vonden kwamen ruim 400 kinderen in de leeftijd van 1 tot en met 14 jaar om het leven, terwijl ongeveer 6.000 'kinderen ernstig werden gewond. Dit betekent dat 21,1 procent van de omgekomen verkeersslachtoffers kinderen waren, een stijgende lijn sinds 1955 toen dit aantal 297 be droeg, dat wil zeggen 19,1 procent! Bij het overgrote deel van deze gevallen lag de schuld bij de slacht offers zelf. Onoplettendheid, onvoor zichtigheid en te grote speelsheid waren de opvallende oorzaken. In ons land zijn bijna alle kinde ren die aan het verkeer deelnemen ook fietsers. Het is opmerkelijk.dat fietsende kinderen minder brokken maken dan lopende en spelende kin deren. Ouders die de veiligheid van hun kinderen na aan het hart ligt dienen niettemin voortdurend aandacht te besteden aan de fietsen die hun kin deren gebruiken. Een niet betrouw bare fiets 'kan een moordenaar zijn. Controleer daarom regelmatig de fiets van uw kinderen. Let daarbij vooral op het doorroesten van on derdelen en de juiste bevestiging van de dynamo. Een loszittende dy namo kan fataal zijn. Is er iets stuk, stuur het kind dan tijdig naar de fietsenmaker. Laat een vakman juist de fietsen van uw kinderen van tijd tot tijd een goede beurt geven. Het fruitcorso te Goes se zaken cn personen onbegrensd zijn. Talrijke werken over Zeeland heeft hii geschreven, o.a. het proef schrift „Letterkundig leven in Zee land in de 16c en 17e eeuw" en „Zeeuwse familienamen". Congres voorzitter mr. dr. A. J. J. M. Mes feliciteerde dr. Meertens namens het bestuur en de aanwezigen in de zaal. Hij sprak de hoop uit, „dat wij nog lang de vruchten van uw werken mogen plukken". Dr. P. J. Meertens is in 1899 te Middelburg geboren. La ter is hij uit Zeeland vertrokken, o.a. omdat er daar geen universiteit is. De Zeeuwse prijs beslaat uit een medaille met oorkonde. WESTERSCHOUWEN, 19-9. Voor veel Zeeuwse fruitkwekers ligt een week van zeer hard werken achter de rug. Dag en nacht is met veel toe wijding geplakt, gelijmd en getim merd. Voor de kwekers uit Wester- scbcuwen was dit werk nog veel mceilyker, omdat ze al het werk in Goes moesten doen, ver van materi aal en eigen omgeving, waar het soms wel eens gemakkelijk is om het by de hand te hebben.'Nu moest het allemaal telefonisch gebeuren en het moet gezegd worden, het liep weer voortreffelijk. Elke dag trok een groep kwekers naar Goes om in de A.M.Z.-garage de wagen in orde te maken en trouw bleef voorzitter J. C. dc Feiter in de buurt van de telefoon cm bij de eerste dc beste oproep aanwezig te zijn en zo spoe dig mogelyk werd weer een ander de bossen of duinen ingestuurd voor het opzoeken van rozebottels of an dere gekleurde vruchten. Nog zater dagmorgen vroeg kwam een nood kreet en moesten er ijlings nog 8 UisteVi stukvruchten geplukt worden. Deze konden nog net op hun plaats gelegd worden en toen reed daar dc gelegd werden cn toen reed daar het schouwsc pronkstuk naar dc opstcl- lingsplaats, waar de jury het bij zonder moeilijk kreeg. Moeilijk omdat de wagens er dit jaar Wel bijzonder mooi uitzagen en het was weldra duidelijk dat de wa gen „Melanesië", naar een idee van de Pittmanschool uit Goes waarmee Westerschouwen uitkwam, het heel moeilijk zou krijgen. En dit is dan ook tot uiting gekomen bij de prijs uitreiking op de Grote Markt in Goes waar de toch ook mooie wa gen slechts 380 punten behaalde, wat een 2c prijs betékende. Van de in totaal 12 aanwezige wagens kwam Westerschouwen op de 9e plaats. Wie de opgestelde stoet van praal wagens eens nauwkeurig bekeek was hot duidelijk dat er mooiere wagens waren. Bovendien deed liet geheel met zijn 'groteske poppen wat onbegrijpelijk aan en velen snapten de voorstelling niet best. Veel beter dedeen het weer wat paardjes, een stier, die veel meer tot bet publiek spraken. Zij gingen dan ook met de prijzen strijken. Begin structuurverandering Toch staat het corso aan het be gin van een struktuur-verandering. Het materiaal waarmede gewerkt wordt werd tot nu fcoe strikt in fruit en bloemen gehouden, hetgeen voor geschreven was, doch nu zag men al op veel wagens landbouwprodukten in de vonm van fijne zaden, peul vruchten en we menen ook van won deroliezaden. Hiermede zijn zeer ver rassende resultaten te behalen en diverse pronkstukken warer. er rij kelijk van voorzien. Tiel, waar het oogstcorso een week eerder gehou den werkt, werkt hier al jaren mee, dooh in Goes werd dit tot nu toe niet toegestaan. Ook de elzenprop- pen (is dit ook fruit?) waven heel gewillig materiaal en de paardjes van „Ben Hur" waren er van a tot z mee beplakt. Een der grootste muziekkorp sen was de combinatie Kon. Har monie Witte van Haamstede" en het fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse. Ze bliezen hun maren voortreffelijk en wa ren opgesteld voor de Wester- scliouwse praalwagen. Dat vele Schouwenaars te Goes een kijkje waren komen nemen was duidelijk te bemerken aan de drukte op de veeiboten. Ook tussen de dik ke rijen met duizenden belangstel lenden in Goes bevonden zich veel eilandbewoners. Het weer bleef on danks een dreigende stortbui in de middag 'goed. De wagen werd, zoals gewoonlijk, weer gereden door de heer L. Leeu we, terwijl als figurantjes op de wa gen twee Indische meisjes fungeer den, nl. Jeanneke en Betsy Liplijn uit Kloetinge. De uitslag De uitslag was als volgt: hoogste aantal punten, 453, Tilroe's fruitbe- drijf „De Smokkelhock" te Kapelle Biezelinge met „Corrida". Een eerste prijs voor gebrs. van 't Westeinde, kwekerij Westhof te 's-Heer Arends- kerke met 444 punten, voor „Zomer- Herfst", fantasiewagen. „Ben Hur" van de veilingver. „Zuid-Beveland" te Goes behaalde eveneens een eerste prijs met 432 punten. De gemeente Kloetinge kreeg met „Prelude" 414 punten een eerste prijs en tevens de Dorpsprijs. „Olympiade 1964" van de Personeelsvereniging Landbouwcen trum „Perlaboc" te Goes ontving voor haar creatie eveneens een eer ste prijs met 408 punten. De praal wagen met de fruitfee en haar hof dames veroverde 396 punten en daarmede een tweede prijs. „Een Oudhollands Binnenhuis", ingezon den door Slabbekoorn's Winkelbe timmering verwierf een tweede prijs met 384 punten. Het „Fruitballet" van de gemeente 's-Heerenhoek kon 381 punten halen en daarmede even eens een tweede prijs. Met 380 pun ten (2 meer dan vorig jaar) komt dan Westerschouwen's „Meyanesië", gevolgd door de Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde afd. Goes met „Pau- lus de Boskabouter" die 378 punten kroeg. Slechts één punt minder be haalde de Zeeuwse Fruitteelt Maat schappij met „De vrucht". Een der de prijs verkreeg de «gemeente Hein- kenszand, 318 punten met de inzen ding „Vogelverschrikker". Zaterdagavond laat keerde de Westerschouwse praalwagen nog te rug naar Haamstede waar ze in de vcilingloods aan de Hoogezoom is ge roden. In de avondstoct behaalde „Mela nesië" do eerste prijs voor de beste vcriiohtinfg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2