DE ZIERIKZEESCHE COURANl NA 164 JAAR EINDE VAN BRITS BESTUUR OP MALTA Orkaan „Gladys" bedreigt Bermuda Nieuw Amerikaans anti-satelliet-wapen Staat van beleg afgekondigd in Bolivia Algemene staking in hoofdstad Saigon Doden en gewonden bij verkeersongeval Zeer bijzonder toneelstuk uit India Generaal De Gaulle bezoekt Z.-Amerika Russische hulp aan Cyprus „Apollo"-maanschip in baan om de aarde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 september 1964 121ste jaargang No. 19653 WAARIN OPGfcNUMfcN 1797-188* REDAKTIE 6N ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. 1. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. in dit nummer: Horstel stadhuis Brouwershaven uitgesteld Gevechten bij viering van onafhankelijkheid VALETTA, 21-9. Onder het sis sen en knallen van vuurwerk, het opvlammen van vreugdevuren en het luiden van kerkklokken is het eiland Malta zondag te middernacht onaf hankelijk geworden. Hoogtepunt van de plechtigheden was het strijken van de „Union Jack" en het hijsen van Malta's nieuwe nationale vlag, rood-wit met het George-kruis. De onderschei ding die het eiland kreeg voor de dapperheid van zijn bevolking in de oorlog. Met deze ceremonie kwam het einde aan 164 jaar Brits be stuur over deze kolonie en haar 330.000 inwoners. Naar schatting 50.000 mensen waren hiervoor naai de „onafhankelijkheidsarena" geko men. De Britse regering wercl bij de plechtigheden vertegenwoordigd door een delegatie onder leiding van de minister voor gemenebestzaken en koloniën, Duncan Sandys. Prins Philip was namens koningin Elisa beth aanwezig. Vechtpartijen De „cnafhankelijkheidsarena" werd streng bewaakt door politiemannen. Er deden zich enkeel verspreide MIAMI (Florida), 21-9. De oil:: a „Gladys", de zwaarste van dit .'-el- zoen tot dusver, beweegt zich in iv.i.r.g van de Bermuda-archipel, zo heeft de we kundige d:ens.i van Miami meegedeeld. In de loop van heden (maandag)ochtend zal zij D muda bereiken. Op 100 km. van h centrum van de orkaan komen wind stoten voor van bijna 180 km.'h. Op Bermuda is alarm geslagen. De l:r van de Ver. Staten wordt niet recht streeks bedreigd. VEEN-DAM. De 90-jarige weduwe Grietje Pijbes-Lemminga is om het leven gekomen door een brand die zij zelf per ongeluk in haar kamer in het Ned. Herv. gasthuis te Veen- dam veroorzaakte. WASHINGTON, 19-9. Het nieuwe Amerikaanse anti-satellietwapen heeft reeds met succes verscheidene Amerikaanse kunstmanen op hoog ten tot enkele honderden kilometers onderschept, zo heeft de Amerikaan se minister van defensie, Robert McNamara, vrijdag op een perscon ferentie in Washington gezegd. De nieuwe Amerikaanse radarin stallaties die tot over de horizon reiken, zijn in staat de lancering van een eventuele vijandelijke raket binnen enkele seconden te melden. Tot dusver was daar drie kwartier voor nodig. McNamara zei te menen dat de Sowjet-Unie nog niet zo ver is bij de ontwikkeling van deze twee ver dedigingsmiddelen, waarvan presi dent Johnson het bestaan donder dag onthulde. vechtpartijen voor, waar de politie snel een eind aan maakte. Er wer den vier arrestaties verricht. Zondag waren in de hoofdstad van Malta, Valetta, betogingen gehouden op touw gezet door aanhangers van de socialistische partij van Dom Mintoff, die bezwaar maken tegen voorrechten voor de rooms-katho- lieke kerk krachtens de onafhanke- lhkheidsgrondwet en tegen een overeenkomst met Engeland inzake militaire en financiële hulp. Een po litieman werd door een messteek ge wond en vrouwen onder de voet ge lopen. De politie hield een man aan, die een handgranaat had laten val len, die overigens niet ontplofte. Arrestaties na ontdekking revolutionair complot LA PAZ, 20-9. De Boliviaanse re gering heeft zondag In het gehele land de staat van beleg afgekondigd ra de ontdekking van een komplot tegen de regering. Bit is in La Paz officieel meegedeeld. De vroegere president Hrenan Si- les Zuazo en twee afgevaardigden van de oppositie zijn gearresteerd. President Estenssoro heeft inmid dels een spoedbijeenkomst van het kabinet belegd. In het communiqué waarin de af kondiging van de staat van beleg werd bekendgemaakt, werd gezegd, dat de „samenzwering" al maanden geleden was begonnen. Naar van officieuze zijde verluidt zou de „revolutionaire linksnationa- listische partij" (P.R.I.N.) met andere oooositiegroeperingen achter het complot staan. De leider van de P.R.I.N. is Juan Lechin, algemeen secretaris van de Boliviaanse mijn- werkersbond en voormalig vice-pre sident van de'republiek. Hij zou zijn. ondergedoken. Onder de arrestanten bevindt zich een parlementslid van de P.R.I.N., Alberto Morales. Naar van officieuze zijde verluidt, zijn meer dan honderd menden aan gehouden, onder wie Antonio Anze Jeminez en Walter Vasquez Michel, leiders van de „BoLiyiaanse socialis tische Falanx", Mario Alarcon La- hor, particulier secretaris van oud president Silez Zuazo, en Estanley Camberos, oud- ambassadeur in Co lombia. In La Paz heerste zondagavond rust. De politie en het leger waren geconsigneerd. SAIGON, 21-9. In de Zuid Vietna mese 'hoofdstad Saigon is maandag morgen een algemene staking uitge broken, waardoor met name de elek- triciteits- en watervoorziening, het busvervoer en de verbindingen wor den getroffen. De staking is voor 48 uur afge kondigd door de vakbonden uit pro test tegen het door de regering op gelegde s.takingsverbod voor de duur van de noodtoestand. Ongeveer 60 duizend arbeiders, allen lid van het algemeen vakverbond, nemen aan de staking deel. Ongeveer 3.000 stakers trokken maandagmorgen naar het gebouw waar het bureau van premier Ngoe- jen Khanh is gevestigd. De generaal was er echter niet. Om 12.30 plaat selijke tijd stonden de stakers nog steeds voor het gebouw. Militairen hadden er inmiddels de wacht be trokken. Acht miljoen nieuwe woningen in West-Duitsland BONN, 19-9. - Binnenkort zal de achlmiljoenste woning die sinds het tno van de oorlog in West-Duits- r-jTi en W«st-Berli.jn is gebouwd, kunnen worden betrokken. Van de nieuwe wot iugen is de -helf( met i'.'isst 'Ui: gebouwd Ruim twee miljoen huizen zijn eigendom van^ de be»voncrs. Dit jaar zal, naar men verwacht, een record aantal nieuwe huizen gereed komen, namelijk bij na 600 000, waarvan omstreeks 25.000" woningwetwoningen. Vorig jaar wer den 570.000 woningen gebouwd. Meerderheid voor de Zweedse socialisten In Zweden hebben de regerende sociaal-democraten 'bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer volgens de voorlopige, door het Zweedse persbureau gepubliceerde, uitslag de absolute meerderheid 'behaald. Premier Tage Erlander's sociaal democraten, die al 32 jaar aan de regering zijn, kregen met hun 117 zetels juist de absolute meerderheid. Zij zullen nu zonder de steun van de communisten kunnen regeren. De oppositie is verzwakt door het optreden van twee nieuwe partijen, het christen-democratisch verbond, dat 1.8 pet. van de stemmen kreeg maar geen zetels behaalde en het 'burger-verbond, dat drie zetels ver kreeg. OISTERWIJK, 20-9. Bij een ver keersongeval dat omstreeks twaalf uur in de nacht van zaterdag op zondag in Oisterwijk gebeurde, zijn twee mensen om het leven gekomen. Een derde werd ernstig gewond. LEIDEN, 19-9. De Nederlandse organisatie voor zuiver-weten- schappelijk onderzoek heeft enge tijd geleden drs. G. H. Schokker - assistent van prof. dr. F. P. J. Kuiper, die aan de Rijksuniversiteit in Leiden Sanskrit doceert - een subsidie vereend voor een studie reis door India. Tijdens deze reis, welke vier maanden heeft ge duurd, heeft de heer Schokker een aantal bibliotheken bezocht in verband met de voorbereiding van een proefschrift over een oud- Indisch toneelstuk, dat de titel „Padataditakam" draagt. Voorts heeft hy in India met hoogleraren in het sanskrit, van gedachten gewisseld over verschillende aspecten van dit toneelstuk. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden hoopt de onderzoeker zijn dissertatie in de loop van het aangevangen academisch jaar te verdedigen. In een onderhoud met drs. Schokker vernam het A.N.P. dat deze in drie Indiase bibliotheken de handschriften van het bewuste to neelstuk had bestudeerd, namelijk in die van Trivandrum, de hoofd stad van Kerala, in Baroda, dat ten noordoosten van Bombay ligt en in Hoshiarpur in de I'anjab. Alle manuscripten waren in het Zuid-Indisch schrift, het zogenaamde Malayalam gesteld en dit is merkwaardig omdat de auteur van „Padataditakam", Symilaka, uit Noord-India afkomstig was. Van alle bestudeerde handschriften heeft onze landgenoot fotocopieën gemaakt. Sprekende over het toneelstuk zelf, waarvan de titel „Trap met de voet" beduidt, zeide de heer Schokker, dat het ongeveer uit de zesde eeuw na Christus dateert, een periode van culturele bloei in India. Het stuk is een écnacter en geschreven in de vorm van een monoloog. Het is in de mond gelegd van eeti bon-vivant, die op critische wijze zijn ontmoetingen beschrijft met allerlei perso nen in een oud-Indische stad. Toen de 84-jarige heer van dei- Wijst, uit Oisterwijk, die doof is, plotseling de straat overstak, werd hij aangereden door een scooter,'be stuurd door de 27-jarige heer R. van Heeswijk, eveneens een inwoner van Oisterwijk. De scooterberijder viel en was vrijwel op slag dood, de oude heer overleed nog dezelfde nacht in het ziekenhuis te Tilbui'g. De scooterberijder had als duo- passagiere een familielid, de 17-ja- rige mej. Verbiessen, die' hij naar haar woning in Tilburg wilde bren gen. Mej. Verbiessen werd zeer ern stig gewond en kreeg een shock. Ook zij werd naar het ziekenhuis in Til burg gebracht. De heer van Hees- wijk was sinds een half jaar ge trouwd. De Franse boerenbond heeft de boeren in het gehele land opgeroe pen tot nader order geen melk af te leveren. Men vindt de prijs te laag. Prins Bernliard maakte eerste zweefvlucht ARNHEM, 20-9. Prins Bernhard, ere-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, heeft zondagmiddag op het zweegvliegcentrum van de vereni ging te Teriet bij Arnhem, voor het eerst een vlucht met een zweefvlieg tuig gemaakt. De prins was met een helicopter op Tériet aangekomen om de wed strijden ter gelegenheid van het der tigjarig bestaan van de afdeling mo delvliegtuigsport der K.N.V.V.L. bij te wonen. Het tweepersoons zweefvliegtuig waarmee de prins zijn eerste zweef vlucht maakte werd bestuurd door instructeur J. Minoli van het z.wc-ef- vliegcentrum. Dit nummer bestaat uit G pagina's Een zeer bijzondere gevel heeft de nog in aanbouw zijnde nieuwe universi teitsbibliotheek van Keulen gekregen. Geen architectonisch spelletje, maar zuiver doelmatig denken heeft de bouwer op het idee gebracht, door het op elkaar plaatsen en monteren van diepe betonnen vakken een efficiënte zon- neivering te construeren. De gevelcellen - elk 65 centimeter diep1.10 meter hoog en 1.30 breed - zijn met hun schuine wanden zo aangebracht, dat op geen enkel ogenblik van de dag directe zonnestralen in de bibliotheekruimte binnendringen en de lichtgevoelige boeken beschadigen kunnen. In altijd zacht licht zullen in de toekomst de boekenplanken staan, waarop in totaal 1.5 miljoen banden een plaats zullen vinden. Overigens moesten er zeer bij zondere berekeningen voor dit bouwwerk, een combinatie van staal- en prefabbouw, worden uitgevoerd: elke vierk. meter nuttig oppervlak moest worden berekend op een maximale belasting van 1.000 kilogram. Het acht verdiepingen tellende gebouw, dat volgens de ontwerpen van de architect professor Gutbrod uit Karlsruhe ontstaatzal eind 1965 kunnen worden be trokken. Dan zal er eindelijk voor het steeds groeiende aantal boeken van de Keulse universiteit, waarvan vooral de eccmomische en sociaalweten schappelijke faculteit tot ver over de Duitse grenzen bekendheid geniet, voldoende plaats ter besehikking krijgen. PARIJS, 20-9. Generaal de Gaulle is zondagochtend per vliegtuig naar Guadeloupe vertrokken, vanwaar hij heden (maandag) begint aan zijn reis door Zuid-Amerika. Tijdens deze reis, die 26 dagen duurt, zal hij alle tien Zuid-Amerikaanse republieken bezoeken, en een afstand van 32.000 km. afleggen. Zijn enige concessie aan de dokter is dat hij niet naar het 3.650 meter hoog gelegen La Paz in Bolivia zal gaan. De Franse president zal 52 uur in de lucht en vier dagen en twee nach ten op zee doorbrengen, op de tien-, duizend ton metende Franse kruiser Colbert. Hij spreekt 40 parlementen MOSKOU, 19-9. Ohroesjtsjef heeft er in toegestemd „militaire en an dere hulp aan Cyprus te verlenen". Dit heeft de Cyprische minister van handel en industrie, Andreas Araouzos, zaterdag in Moskou ver klaard na afloop van zijn onderhoud met premier Ohroesjtsjef. Araouzos, die een week geleden in Moskou aankwam in verband met het Russische aanbod om Cyprus te helpen, zei dat hij de volgende week nader met de Russen zal overleggen over deze steun. Bijzonderheden hierover wilde hij nu niet onthullen. Indonesiërs houden Maleisische vissers aan KOEALA LOEMPOER, 19-9. Een vaartuig van de Indonesische ma rine heeft vrijdag acht Maleisische vissersboten in internationale wa teren aangehouden en 'hun vistuig in beslag genomen. Dit werd door Maleisische autoriteiten verklaard, die zeiden dat dit het derde incident van deze aard in een week betrof. en andere instellingen toe, zal aan 40 banketten aanzitten, universitei ten, kamers van 'koophandel en an dere instellingen bezoeken en de Fransen die in die landen werken ontvangen. Aan het eind van zijn reis, op 15 otètober, geeft president de Gaulle een gala-receptie aan boord van de Colbert in de haven van Rio de Janeiro. Een funktionaris die met het ge zelschap reist zei dat de reis voor namelijk een politiek doel heeft. „Onze relaties met de Zuid-Ameri kaanse landen zijn altijd goed ge weest, maar zij moeten worden op gefrist". De Gaulle kan in Zuid- Amerika een hartelijk welkom ver wachten. Hij gaat niet als bankier of handelsreiziger. De samenwerking die hij zoekt bestaat meer uit des kundige hulp dan uit belangrijke le ningen. President Soekarno is zondag van Karatsji naar Wenen vertrokken. Hij werd naar het vliegveld verge zeld door Ali Bhoetto, de Pakistaan se minister van buitenlandse zaken. Afnemend buiig Verwachting tot dinsdagavond: Koude nacht met weinig wind en in het binnenland plaatselijk nacht vorst; vanavond en vannacht nog hier en daar eén bui; morgen over dag op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; iels hogere middagtemperaturen. 22 sept. Zon op 6.25, onder 18.39. Maan op 19.26, onder 6.53. Volle maan: 21 sept. te 18.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 sept. 3.45 v.m. 15.53 n,m. BROUWERSHAVEN: 22 sept. 3.18 v.m. 15.40 n.m. Springtij23. sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een depressie die. za terdag via Schotland en de Noord zee naar Zweden trok, is gedurende het weekeinde koude en onstabiele lucht over ons land gestroomd waar in talrijke buien voorkwamen; op sommige plaatsen gingen de buien met hagel en onweer gepaard. De temperaturen waren enkele graden beneden normaal. Maandagmorgen arriveerde een oceanisch hogedruk- gebied boven west Frankrijk. Een rug van hogedruk strekte zich over de Britse eilanden naar het noorden uit. In de komende nacht zal deze rug van hogedruk ons land bereiken. In de koude lucht zal de tempera tuur dan 'bij weinig wind en heldere hemel flink kunnen dalen. In het binnenland is plaatselijk nachtvorst mogelijk. Aan de buiigheid komt on der invloed van de 'hogedruk een einde. Op de oceaan is een diepe de pressie ontstaan. Ludhtdrukdalingen die daarmee samenhangen, breiden zich naar de Britse eilanden en vooral naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland uit. Tengevol ge hiervan zal het dinsdag uit het zuidwesten gaan waaien. In de na middag kunnen de temperaturen daardoor iets 'hoger worden dan vandaag. Margarine heden (maandag) cent duurder DEN HAAG, 19-9. De margarine wordt met ingang van 'heden (maan dag) per pakje van 250 gram een cent duurder. De bond van Nederlandse marga rinefabrikanten zegt, dat „de prij zen van oliëën en vetten zich op een te hoog niveau blijven 'bewegen om doorberekening van bepaalde kos tenverhogingen zonder prijswijziging mogelijk te maken". Met het minis terie van economische zaken heeft het gebruikelijke overleg plaats ge had. vlucht in beeld worden gebracht. De cine-camera's zullen worden afge stoten, voordat het „Apollo"-maan- voertuig in een baan om de aarde komt. De verwachting is dat zij, op ongeveer vijfhonderd mijl van Kaap Kennedy, in de Atlantische oceaan terecht zullen komen. Er zijn radio bakens aan bevestigd, die ongeveer twintig uur in werking blijven. Het „Apollo'-ruimtevoertuig be schrijft in 8 minuten en 45 seconden een baan om de aarde. Dit geschiedt naar nader wordt gemeld, op een hoogte van tussen de 185 en 225 ki lometer, waarbij de „Apollo" een hoek van 31.76 graden ien opzichte van de evenaar maakt. KAAP KENNEDY (Florida, V.S.), 19-9. Vrijdagmiddag is vanaf de lan ceerbasis te Kaap Kennedy, in de Amerikaanse staat Florida, een vijf tig meter lange en 570v ton zware „Sat»rnus"-raket gelanceerd, die een „Apollo"-maanschip, met een ge wicht van 18.7 ton (waaronder twee Ion als ballast metgenomen lood) in een baan om de aarde heeft ge bracht. Men wil met de lancering de „Sa- lurnus" en zijn nieuwe geleidestel- sel opnieuw beproeven. Voorts wil men nagaan in hoeverre hel „Apol- lo"-maanschip een vlucht door de dampkring met goed gevolg zal doorstaan. Aan de raket zijn een televisie camera en acht 16 mm cinecamera's bevestigd, waarmede kleurenfilms kunnen worden opgenomen. Hierme de zullen de eerste stadia vnn de Men verwacht dat het ruimtevoer tuig tenminste 32 banen om de aarde zal beschrijven, om daarna in de dampkring terug te keren en te ver branden. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1