AGATHA CHRISTIE IN NEDERLAND qeöicht gewijö Aan zieRikzee WAS Zierikzees notaris en schaakcomponist won internationaal eindspelentoernooi Voorlichting inzake koninklijk huis „Idee '64" De wegenbouwers over liet wegenfonds Een dichter van zeer persoonlijke verzen - Jan Sleeboom - heeft destijds een gedicht gewijd aan Zierikzee, dat wij hieronder afdrukken. Jan S'lee- boom was een protestants dichter, die zich ook veèl met. schilderen heeft bezig gehouden. Hij werd geboren op 6 oktober 1919 te Delfzijl. Zijn vader was loods en van hem heeft hij stellig zijn grote liefde voor (de zee geërfd. Jan Sleeboom overleed op 22 september 1963, ten gevolge van een auto ongeluk. In zijn oeuvre werd onderstaand - aan Zierikzee 'gewijd - gedicht aangetroffen. zieRikzee met springende torens boven landruggen onder de witte windvogelveren op -het blauw het blauwe veld van de hemel op Schouwen ligt de stad aan het waterplein van de Schelde en houdt alle poorten open de trapgevels hebben de ogen dicht voor de herinnering in hun ramen in hun oorschelpen keren zij eeuwen om onder een carillon vol meeuwen een verleden houdt alle voeten in en komt langzaam later ik loop door de nobelpoortwachter als tempeliers naar hun huis en voel hoe de hemel met wolken langzaam de stad inneemt dec. '60 Jan Sleeboom. In de havenstad Hamburg is een tentoonstelling te zien van meer dan 200 der fraaiste schepen in flessen, waarvan de fölo er twee in beeld brengt. De kunst, schepen compleet met mas ten, zeilen en andere delen van de opbouw in de buik van een fles te laten „va ren" beheersen nog slechts enkele oude varensgezel len en kustbewoners. Ge lijk bekend moeten zeilen, masten, opbouw en takel werk omgeklapt vlak langs de scheepsromp liggen. Als het schip dan de nauwe flessenhals is gepasseerd, kunnen de vlak liggende delen door een bijna on zichtbaar aangebrachte draad overeind getrokken worden. Het „schepen laten varen in flessen" eist een bijna onvoorstelbaar ge duld. Helaas, nu de zee vaart veel van haar (zeil)- romantiek heeft verloren, sterft deze kunst langzaam uit. SCHIPHOL, 17-9. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Den Haag is donderdag de Engelse schrijfster van detectiveromans, Agatha Christie, op Schiphol gear riveerd. Vandaag zal zij in het Haagse Westbroekpark deel uitmaken van een internationale jury van 33 leden die uit 56 rozensoorten de allerbeste roos zal aanwijzen die zal worden bekroond met de gouden roos van de gemeente Den Haag. Een kristal len trofee zal worden toegekend aan de roos, die de fijnste geur ver spreidt. De 74-jarige schrijfster kweekt graag zelf rozen en heeft in Engeland reeds meerdere malen meegedaan aan een bloemenwed strijd. Op de luchthaven werd Agatha Christie evenwel verwelkomd dooi de directeur van de uitgeverij van haar boeken in Nederland, de heer G. de Flines. „Binnenkort verschijnt er weer een nieuwe boek", vertelde de Engelse schrijfster op Schiphol. „Carribean Mysterie" heb ik het ge noemd", zei ze na enig nadenken, Vrouw omgekomen bij brand ZAANDAM, 17-9. Bij een bin nenbrand in een woning te Zaan dam is de 85-jarige weduwe A. Ot- ten-Koster om het leven gekomen. Door nog onopgehelderde oorzaak brak in de vroege morgenuren brand uit in de woning. Buren, die te hulp snelden, konden door de deur in te slaan de inwonende zoon, de 60- jarige K. Otten, in veiligheid bren gen. Toen de brandweer het vuur had geblust, kwam men tot de ont stellende ontdekking dat de 85-jarige moeder, die wel haar bed was uit gekomen, om het leven was geko men. De Grieken in Turkije De Turkse ambassadeur in Athene heeft de Griekse minister van bui tenlandse zaken Sostopoelos medege deeld dat zijn regering heeft beslo ten de verblijfsvergunning van 1.800 Griekse inwoners van Istanbul te verlengen, omdat zij „geen schaduw willen werpen op de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van koning Constantijn". De Grieken staan bloot aan een order tot vertrek, omdat Turkije, in verband met de Griekse politiek ten aanzien van Cyprus, het Grieks- Turkse vestigingsverdrag van 1930 heeft opgezegd. De civiele verdediging DEN HAAG, 17-9. By de opstelling van de begroting algemene zaken voor 1965 is, wat betreft de civiele verdedigingsvoorbereiding, niet al leen rekening gehouden met de nieu we, nationale militaire onderstelling en de opgedane ervaringen, doch ook met de ontwikkeling die op het ter rein van de civiele verdediging voor de jaren na 1965 wordt voorzien. Aldus de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, in de toelichting op deze begroting. In het op te stel len meerjarenplan voor de civiele verdediging voor. de jaren 1966 en daarna zal bijzondere aandacht moe ten werden besteed aan bescher mingsmaatregelen in de ruimste zin, aan uitbreiding en modernisering van de communicatiemiddelen, aan de opvoering van de mibiliteit als mede aan de voorraadvorming en gespreide opslag van een beperkt aantal essentiële en schaarse artike len, zo bliikt uit de toelichting. G - de begroting wordt in totaal f 87.851.000,voor dit onderdeel uit getrokken. „ik heb er ook zoveel geschreven". Dit laatste werk is het 68ste boek van haar hand. Hiervan zijn er bijna 60 in Nederland vertaald en uitge geven. Na Marx en Lenin is Agatha Christie de meest vertaalde auteur ter wereld. Van haar boeken zijn 111 vertalingen verschenen met een to tale oplage van 301 miljoen exem plaren. Utrechtse paardendagen DEN HAAG, 17-9. De Vereniging ter Bevordering van de Landbouw- tuigpaardenfokkerij, V.L.N., organi seert ter gelegenheid van haar 25- jarig jubileum de „Utrechtse Paar dendagen 1964". Binnenshuis, en wel in de Irenehal, zal men zowel paar- dekeuringen als concoursen-hippique kunnen zien. Ook het Utrechtse vee marktterrein wordt voor dit paar- denfestijn in gebruik genomen. Het programma omvat op donder dag 24 september een keuring van tweehonderd V.L.N.-merriën, op vrijdag 25 september premie- en kampioenskeuring van deze zelfde merriën door een internationale ju ry, alsmede een keuring van half- bloedpaarden onder de zadel, lan- deli j ke- r ui ter wedstrij dendemon - straties en een concours hippique, en op zaterdag 26 september ten toonstellingen en keuringen van rundvee, van fok- en handelspaar den, halfbloedpaarden en pony's, en een nationaal concours hippique. De V.L.N, "is in 1939 ontstaan door een fusie van twee andere stam- boekn/ere nagingen. Zij Iheeft twee warmbloedstamboeken: een voor het Groningse en een voor het Gelderse type, en telt thans een kleine tien duizend leden. Zij levert vier soor ten warmbloed"aarden: het land- bouwtuigpaard, het landelijke rui- terpaard, 'het luxe concourspaard en het specifieke rijpaard. 2 Kozakken-paarden gestorven AMSTERDAM. 17-9. Twee paar den van de in ons land optredende Djiguiten-kozakken zijn gisteren plotseling gestorven. De politie van Driebergen, waar de groep optrad, en de Amsterdamse politie hebben een onderzoek ingesteld. Delen van de dode kozakkenpaarden zijn voor een uitgebreid onderzoek opgestuurd naar het centraal diergeneeskundig instituut in Rotterdam. Gevreesd wordt dat de dieren verkeerd voed sel hebben gegeten. DEN HAAG. - Zijne Koninklijke Hoogheid de prins der Nederlanden heeft het voornemen op dinsdag 29 september a.s. de fabriek van de N.V. Indeco-Coignet te Zaandam, of ficieel te openen. Althans voor die familie is het in gewikkelde leven alweer een beetje ingewikkelder geworden. Het zat allemaal in de ivas, die nodig de deur uit moest. Pa werkte hard en graag en ma wilde niet achterblij ven en daarom nam zij een baantje aan voor halve dagen, want me vrouw is van het slag, dat afwisse ling wil en aan stofzuigen en de vaat doen niet genoeg heeft. De hal ve dag buitenshuis beviel best, maar na afloop bleek er thuis toch meer werk te doen, dan ma zich van vroe ger herinnerde. Vooral de was le verde problemen op. De was was er altijd, zo gezegd. Er werd daarom een kloek besluit genomende was moest de deur maar uit. Nu lijkt zo'n besluit simpel, maar de aanloop tot de realisering vergt ge duld en zweet, want de wasserijen willen alleen genummerd wasgoed in ontvangst nemen. Een verstandi ge maatregel, xvant Tiet, is tenslotte pijnlijk om met een stuk lignerie van een onbekende door de wereld te stappen. Nummertjes dus om ver gissingen te voorkomen. De aanloop duurde ook nogal even, zodat er een volle wasmand stond te wachten. Er werden een doos nummers en een boekje besteld. De gedachte dat de wasserij wel voor de rest zou zor gen bleek een ijdele, want het kwam er op neer dat ma - moe en prikkel baar - 's avonds aan het nummeren van de (vuile) was begon, een triest karwei vrienden, alleen licht ver zoet door het feit dat pa zijn num mertje wilde bijdragen. Pa was zo gezegd ingeschakeld. Hij telde de stukken, knipte de numertjes en zo werd er die avond een stuk opbou wend wasgoedwerk verzet. Het werd twaalf uur door het ge it ummer en nog veel later en toen ma met een zucht dan eindelijk het laatste nummertje had vastgezet, trok er opeens een mist voor haar ogen. Het kiuam door de kleine na- controle, door het nog even vluchtig nalezen van de voorschriften. Zo zijn immers wasserijenze ver strekken voorschriften. In dit geval stond er levensgroot in de stukken dat het nummer 5 2 5 moest worden aangenaaid, maar ma was uren be zig geweest met het nummer 3 1 S. De schuldige ivas de echtvriend, al verdient zijn escapade wel enige toelichting. Ma had namelijk enige jaren tevoren eens kleren genum merd voor een oude alleenwonende man en de heer des huizes had de resterende nummertjes van het lint 318 met mannelijke argeloosheid allemaal netjes afgeknipt, waarna zijn echtgenote aan de naaierij be gon. Wat is er na deze schokkende ontdekking gebeurd? We weten het niet precies vrienden. Is er servies goed door de kamer komen zeilen of is men elkaar snikkend in de armen gevallen? Feit is dat ma de was thans weer zelf doet. De „31S-was".. die echter zoveel tijd vergt dat het morgenbaantje er aan is gegeven. De kinderen vinden het wel fijn, want hun moeder is nu altijd thuis. Hef. familieleven is nu meer genum merd en geregeld(er). EILANDMAN. ZIERIKZEE, 17-9. Reeds vele jaren trekken de artistieke werkstukken van een componist die zich in hart en ziel Zierikzeeënaar voelt, de aandacht van een kleine maar uiterst selecte groep van fijnproevers in de inter nationale schaakwereld. De heer J. J. van den Ende is op Schouwen-Duive- land in hoofdzaak bekend als „de Zierikzeese notaris", maar geniet daar naast een wereldreputatie als componist van composities die de eindfase van het schaakspel betreffen. Na vele jaren zag de heer Van den Ende zyn faam onder de internationale top van de schaakwereld bevestigd met een fraaie bekroning. Een succes dat door „insiders" niet minder hoog wordt aangeslagen alsr een officieus wereldkampioenschap op het bijzonder moeilijke - door slechts enkelen op de wereld beoefende - terrein van de eindspelstudie. Notaris Van den Ende leverde van achter zijn bureau strijd met de bes ten op dit gebied ter wereld in een door de Hongaarse schaakbond uit geschreven herdenkingstoernooi, ter nagedachtenis van de grote schaker Artur Havasi. De door hem ingezonden eindspel compositie werd door een zeer des kundige' jury onder leiding van dr. J. Ban als de hoogste inzending ge waardeerd. Dit betekende voor de Zierikzeese notaris dat hij Nederland de zege heeft weten te brengen en vcor ons land een grote naam heeft gevestigd. De corqpositie van de internatio naal befaamde Russische meester T. B. Gorgiev kwam op de tweede plaats te staan. De derde ~"s in dit eindspel-tournooi waarvan de be oordeling vele maanden heeft ge vergd werd door de jury toege wezen aan de Polen G. Grzeban en A. Trzesowski. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Erkenning De eindspelcomposities in het schaakspel vormen een bijzonder moeilijk doch zeer belangrijk onder deel van dit eeuwenoude snel. Vele dikke wetenschappelijke boeken zijn hierover volgeschreven. De stand punten van de heer Van den Ende op dit gebied trokken overigens in zijn jeugd reeds de aandacht, zoals bijvoorbeeld in het bekende stan daardwerk „De Schaakstudie" van mr. A. Rueb. die in dit werk enige stellingen van de toen nog slechts 20-jarige Van den Ende naar voren brengt. Het spreekt vanzelf dat het werk van deze Zierikzeese eindspel componist reeds lang is erkend in de Nederlandse schaakwereld, waar de hoog begaafde werkstukken van Van den Ende als het neusje van de zalm worden gezien. Over ziin eindspelen zijn dan ook reeds vele publikaties verschenen in het orgaan van de Nederlandse schaakbond. De heer Van den Ende behoort verder tot de trouwe vaste kern van Zierikzeese schakers, verenigd m de Zierikzee sche Schaakvereniging", en reeds tal loze malen heeft hij, in dit geval dus als praktisch schaker, zijn club een overwinning bezorgd. Overigens neemt de heer Van den Ende nog slechts sedert enige jaren deel aan de buitenlandse eindspel tournooien. In Nederland won hii verschillende malen eerste en tweede prijzen. Met de heer Marwitz uit Haarlem vertegenwoordigt de heer Van den Ende momenteel ons land op het in Moskou aan de gang zijnde wcreld- tournooi en voorts heeft hii een com positie ingezonden voor een persoon lijk tournooi dat door de Londense krant „The New Statesman" wordt georganiseerd. Intussen is de heer Van den Ende de in Zierikzee en op Schouwen- Duiveland in de eerste plaats de no taris, die in zijn ambt zeer wordt gerespekteerd. Niettemin heeft de „andere" heer Van den Ende in tal loze zeer ingewikkelde eindspelcom posities aangetoond vooral ook een bijzonder creatief ontwerper te zijn van stellingen die door schaakmees ters in alle landen iiverig worden bestudeerd en voor hen van groot praktisch nut ziin in de grote inter nationale tournooien. Een gave die voor slechts enkelen ter wereld is weggelegd en welke door de heer Van den Ende cp de hem eigen bescheiden wiize men zou kunnen zeggen als „notaris" is ontwikkeld tot on het hoogst denk bare niveau. Twaalf molens ALKMAAR, 17-9. In het pol derhuis te Schermerhom heeft het bestuur van de pol der De Schermer bij monde van dijkgraaf Jacob Posch de twaalf overgebleven water molens van de 52, die in 1928 nog maalden, overgedragen aan de stichting „De Scher mer Molens", die negen van de twaalf molens -als monument in stand zal houden en drie molens, die in 1945 nog dienst deden, in maalvaardige toe stand zal brengen volgens het systeem van de getrapte be maling, in 1589 uitgevonden door Simon Stevin. Omdat dit de enige molengroep in Noord Holland is, waar deze traps gewijze bemaling zal worden toegepast is dit uit cultureel- historisch oogpunt van grote waarde. De vice-voorzitter van de stichting, burgemeester W. J. Driessen van Schermerhorn aanvaardde de molens op symbolische ivijze toen dijk graaf Posch hem een ma quette van een der Schermer molens, de achtkantige bin- nenkruier, aanbood. Hij acht te het behoud van de molens niet alleen van regionaal be lang maar ook van landelijke betekenis. Met een partijtje kegelen volgens het oude Schermer systeem en met een Westfriese maalV'd werd de- ze molendag besloten. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 17-9. Het intern ad vies van de twee ministers van staat, te weten dr. W. Drces en prof. mr. P. J. Oud omtrent het wijdere vraag stuk van de ministeriële verantwoor- ljjkheid in aangelegenheden van het koninklijk huis is door de regering ontvangen. Minister-president mr. V. G. M. Marijnen heeft dit meegedeeld in de toelichting op de begroting algemene zaken voor 1965. De Raad van State is, zo wordt aan deze mededeling toegevoegd, inmiddels verzocht zijn oordeel te geven over omvang en werking van de ministeriële verant woordelijkheid inzake het koninklijk huis. De regering is vaii plah, aldus de minister-president, de Staten-Gene- raal de opvatting kenbaar te maken waartoe zü naar aanleiding van die adviezen komt. Het komt hem juister voor, in afwachting van die open baarmaking, thans nog niet te ko- Ingezonden mededeling cfCaiet Fabrieken Zevenbergen men met zienswijze op de voor- lichting inzake het koninkliik huis, hetgeen aan de Tweede Kamer wérd 'toegezegd. De minister-president geeft er namelijk de voorkeur aan ter zijner tiid bii de uiteenzetting van het standpunt over het hier be doelde wiidere vraagstuk ook dat met betrekking tot de voorlichting inzake het koninkliik huis te geven, zo wordt in de toelichting opge merkt. Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie heeft het zeer koud BRUSSEL, 17-9. Volgens in Brus sel ontvangen berichten heeft de Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpe- dïtie in augustus met zeer lage tem peraturen te maken gehad. Het mi nimum was min 44.8 graden. Het kwik kwam nooit hoger dan 9.8 graden onder nul, waardoor het gemiddelde min 21.4 graden bedroeg. Gedurende 29dagen heersten er sneeuwstormen, die zes dagen lang bijzonder hevig waren. Ondanks deze weersomstandighe den werden de wetenschappelijke onderzoekingen normaal voortgezet op het gebied van de weerkunde, aardmagnetisme, ionosfeer, radioak- tieve straling, poollicht en biologie. 'De geodesische studies moesten als gevolg van het slechte weer worden onderbroken. Alle' leden van de expeditie be vinden zich volgens de donderdag ontvangen berichten in uitstekende gezondheid. AMSTERDAM, 17-9. In het R.A.I.- gebouw te Amsterdam heeft de echt genote van de minister-president, mevr. W,. G. M. Marijnen-Schreurs^ de expositie „Idee '64" geopend, een tentoonstelling van moderne appa ratuur voor het huis, van strijkijzer tot privé zwembad, onder het motto: comfortabeler leven. „Idee '64" is geen verkoopsexpositie. Zii wil slechts voorlichting geven over mo gelijke verlichting van de taken van de huisvrouw. De tentoonstelling duurt tot en met zaterdag 26 sep tember. De Britse conservatieve partij heeft donderdag haar verkiezings program gepubliceerd. Daarin zegt zij dat Engeland als uiterste redmid del over een onafhankelijke kern macht moet beschikken teneinde een eventuele aanvaller af te schrikken. Wij beschikken daar thans over en slechts onder een conservatieve re gering zal zulks ook in de toekomst het geval zijn, aldus het program. HILVERSUM, 17-9. De Nederland se Vereniging van Wegenbouwers en de A.N.W.B. hebben in het K.R.O.- radicprogramma „Ouverture" gerea geerd cp de instelling van een we genfonds. Namens de A.N.W.B. verklaarde de heer R. Maas: „Wij betreuren het dat een wegenfonds gefinancierd meet werden door een zwaardere belastingdruk op het wegverkeer en ons bestuur zal zich dan ook nader beraden over zijn definitieve stand punt". De heer ir. H. D. Prins, van de Nederlandse Vereniging van Wegen bouwers zei: „De gedachten van een weggeld dan wel van een tolgeld zijn verfoeilijk. Waarom niet de in komsten van een rijkswegenbelas ting, dan wel de accijnzen op de benzine in dit fonds.gestort. Als dit niet mogelijk is, waarom dan niet de vermeerdering van de inkomsten uit de wegenbelasting na verhoging en de grotere opbrengst van de belas ting op de benzine voor dit fonds bestemd". Duitse toeristen in Nederland DEN HAAG, 17-9. Van de Duilse toeristen die voor een weekeinde of langer ons land bezochten was de afgelopen drie jaar 55 procent af komstig uit Rij nland-Westfalen en 14 procent uit Neder-Saksen en Bre men. Uit de andere, niet aan Neder land grenzende deelstaten kwam 31 procent. Van hen bracht ongeveer de helft de laatste vakantie door aan zee. Rond tweederde reisde per auto. Circa tweederde ook was na de oor log al eerder in ons land geweest. Een en ander is gebleken bij een on derzoek dat de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer heeft laten instellen. De paus zal vandaag (vriidag) de negerpredikant Luther King strijdei- voor rassengelijkheid, ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2