rffin ~W /^TTF MK1Mi Vrijdag 18 8pp|en,,*p1964 Het wetsontwerp „installaties Noordzee" werd aangenomen Tweede Kamer nam beslissing Hofbal in Athene Tuinman zoon Chroesjtsjov over „het wapen' De Berlijnse passenkwestie Portret van de nieuwe V.N. -bemiddelaar fa hij tot burgemeester van Quito werd gekozen. In 1938 werd hy fa welk ambt hij gedurende vier jaar vervulde. fa tics. ITammarskjoeld, hem de leiding van de waarncmcrsgrocp in fa een studiegroep inzake het beheer van de voormalige Belgische mi- fa litzire bases Kamina en Kitona in Kongo, die later aan de Kou- fa ••/leze n werd overgedragen. fa Tot mei van dit jaar, toen secretaris-generaal Oe Thant hem tot fa zyn speciale afgevaardigde op Cyprus benoemde, was Plaza prc- Arrestaties in- Zuid-Rhodesië Onbekende stammen ontdekt fa fa morgen afnemende wind Johnson over nieuwe afweermiddelen hoogwaterstanden S.S.-ers van Treblinka voor de rechter het weekoverzicht Gunstige situatie op de zuivelmarkt ZIERIKZEESCHE H] NIEUWSBODE Bfeaü REDAKTlE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 T 1 1 ft' 1 n N V. Drukkerij v/h lakenman Ochlman, Zierikzee, cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. Id dit nummer: AlPVlKZ€€ tlCGlt OTTICIPIIS WCfBlGnOUl 1)10011 DEN HAAG. 17-9. Het wetsont werp „Installatie Noordzee" is don derdagavond om kwart over tien door de Tweede Kamer aanvaard met 114 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de fracties van de V.V.D. (om redenen van rechtskun dige en wetgevende aard), de afge vaardigden van de boerenpartij en de socialistische afgevaardigde de heer Goedhart. Voordien hadden 3 leden van de K.V.P.-fraktie zich tegen vergaan de delegatie van bevoegdheden aan de regering verklaard. De miester van justitie, de heer Scholten. verklaarde tijdens de be antwoording van de kritische op merkingen van veertien leden uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp ..Installatie Noordzee", dat de inhoud van de regeling onafhan kelijk is van de situatie. Het is juist, aldus de minister, dat de bouw van het eiland van de R.E.M. aanleiding tot het opstellen, van het wetsontwerp was. Gezien echter mogelijke toekomstige ont wikkelingen is het wetsontwerp in een algemeen raam gesteld. De bewindsman verdedigde zich tegen verwijten, dat het wetsont werp te vroeg, in verband met mo gelijke internationale regelingen, of wel te laat. omdat bij verschijning het eiland reeds in aanbouw was. Dreigend gezagsvacuüm Er is hard gewerkt, zo zei hij, om een sluitende regeling te vinden ten einde het dreigende rechts- en ge zagsvacuüm op te vullen. Ren tekst, die uitblinkt in eenvoud en exac theid ligt niet voor het grij pen. zeker niet bij een keuze tussen alternatieven. Minister Scholten hield staande, dat een installatie in zee onder de jurisdictie van de kuststaat valt. IIij wees opnieuw, ondanks gebrek aan een internationale regeling, van de hand, dat de tot jurisdictie be voegde staat noodzakelijk zou zijn, waarvan eigenaar of exploitant de nationaliteit bezit. De nationaliteit van eigenaar of exploitant kan wisselen, vooral als Ingezonden mededeling Zag U reeds de collectie TAFELKLEDEN KLEEDJES EN KUSSENS van Kunstweverij „De Ram" Tets bijzonders! Alléénverkoop Mol 19 Zierikzee woninginrichters de eigenaar een maatschappij is. Ge zien het duidelijke verschil tussen een schip en een in de bodem ge plaatste installatie kan het aankno pingspunt te zoeken in de kuststaat en de kwestie van de jurisdictie te spiegelen aan de reeds bestaande volkenrechtelijk aanvaarde regeling voor boorinstallaties op een conti nentaal plat. Inzake de ongelijkheid van rechts bedeling tussen R.E.M. en Veronica zei de minister, dat beiden gebruik maken van omroepkanalen. die voor een deel aan Nederland toekomen. Maar Veronica is een schip, dat on der een aantal volkenrechtelijke re-r gelingen valt, terwijl het R.E.M.- eiland een vaste installatie is. Het fysieke verschil is gering, maar de juridische status is wezen lijk verschillend. 'Men wordt bij volwassenheid van de ene dag op de andere handelings- bekwaam. Hel verschil lijkt gering, maar is groot. MOSKOU, 17-9. Premier Chroesj- tsjcv heelt donderdag ontkend dat hy. teen hij dinsdag met een Japan se delegatie over een wapen sprak dat hij in de buurt van Moskou ge zien had, gesproken zou hebben van een wapen „van onbeperkte kracht". Het was wel een verschrikkelijk wapen, maar geen kernbom. De Sowjet-premier zei dit tot wes- teT^ke journalisten op een Indische receptie in Moskou. ,.De buitenlandse pers heeft mijn woorden verkeerd weergegeven. Ik heb gezegd dat ge leerden mij een verschrikkelijk wa pen hadden laten zien, dat aantoont waartoe de mensheid in staat is". HU had niemand willen dreigen. Erg kwalük nam de Russische ore- mier het de journalisten nu ook weer HERLIJN, 16-9. De Oostduitse re gering heeft woensdag nieuwe eisen van westelijke zijde in de kwestie van de bezoekerso^sies voor West- berlijners die een bezoek aan ver wanten in het oostelijk stadsdeel willen brenren, van de hand gewe zen. •Near het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde werd dit de Westber- lijnse senaatsraad Horst Korber mee gedeeld door de Oostduitse staatsse cretaris Erich Wendt tijdens hun zesentwintigste ontmoeting in West- Berlijn. Korber hrd bij het vorige gesprek, in opdracht van de regei'ing in Bonn en de Westberlijnse senaat (het stadsbestuur) nog enkele voorwaar den gesteld, die onder meer het weg laten van de benaming „hoofdstad der D.D.R." voor Oost-Berlijn op de aanvraagformulieren voor de "asjes betreffen. Bovendien wil het Westen de passcnovereenkomst anderhalf jaar laten gelden, terwijl Oost-Duits- lr.nd niel verder wil gaan dan tien maanden. Wondt bestempelde de westelijke voorwaarden als een poging, „een snoedige sluiting van een overeen komst steeds weer op te schuiven". Bij opgravingen in de omgeving vrn Perigueux. in het zuidoosten van Frankrijk, is het geraamte ge vonden van een aapachtig cher. dat naar schatting ongeveer 60.000 jaar geleden daar moet hebben, geleefd. De vorige maand werd «in dezelfde streek reeds de schedel gevonden van een beer van 80.000 jaar terug. LONDEN, 17-9. - Galo Plaza, de nieuwe bemiddelaar van de Verenigde Naties voor Cyprus en "Opvolger van de onlangs over- Pden Fin Tuomioja, is president van Equador geweest. Hy werd fa 'n0G in New York geboren als zoon van generaal Leonidas Plaza, die tweemaal president van Equador was. Galo Plaza is landbouw- (l specialist, doch geraakte op dertigjarige leeftijd in de politiek toen jV; minister van defensie en in 1948 koos Equador hem als staatshoofd, 'fa In 1958 gaf de toenmalige secretaris-generaal der Verenigde Na- fa. Libanon in verband met de Jordaans-Libancse crisis. Van 1959 tot 'fa 1960 was Plaza voorzitter van de economische V.N.-commissie voor <jj Latijns Amerika, die voorbereidingen trof voor de Latijns-Ameri- fa ka ansc gemeensehappelykc markt. Ilij was voorts voorzitter van fa sident van de ontwikkelingsbank van Equador. niet. Z'in woorden waren eerst in het Japans vertaald en daaruit weer in andere talen. Dan kon zoiets voor kernen. Chroesjtsjov beloofde een officiële tekst maar dat zou enige lijd vergen. West-Duitsland is van plan reac tors voor ruimteschepen te bouwen, die zes keer zo krachtig zijn als het Amerikaanse type waaraan thans gewerkt wordt. De Amerikaanse presidentsverkiezingen WASHINGTON, 17-9. Volgens een opiniepeiling van het instituut-Gal- Iud ziin de Amerikaanse kiezers op het ogenblik in meerderheid voor president .Tohnson: 65 procent tegen 29 procent voor Goldwater. Zes pro cent heeft geen mening. Deze resultaten worden bevestigd, door gedeeltelijke peilingen in ver schillende staten die voor de uitslag der presidentsverkiezingen van stra tegisch belang zijn, aldus het insti tuut. In de staat Californië zou vijf entwintig procent der republikeinen voor Johnson stemmen. Van de vrou wen zouden twee van de drie voor Johnson zijn. Zeker in elk geval is dat steeds meer republikeinse bla den hun steun aan de huidige presi dent geven. SALISBURY (Zuid-Rhodesië), 17-9. Zuidrhodesische politie heeft woens dag, bij het aanbreken van de dag, 454 inwoners van Haw Yhuy, de Afrikaanse w!1k van de hoofdstad Salisbury, gearresteerd, omdat zij warén doorgedrongen in tehuizen, waar zü geen recht van toegang be zaten. Voorts werden 22 negers aan gehouden, omdat zij gevaarlijke wa pens in hun bezit hadden. Donderdagavond is in Salisbury van officiële ziide vernomen dat in Zuid-Rhodesië thans ruim tweedui zend negers wegens politieke over tredingen zijn aangehouden, gevan gen gezet of in hun bewegingsvrij heid beperkt. Volgens een Braziliaanse ontdek kingsreiziger zijn in het gebied van de bovenloop van de rivier de Xingu een zijrivier van de Amazone, zes nog onbekende Indianenstammen ontdekt. De leden van een dezer stammen hebben een gemiddelde lengte van meer dan «twee meter en kunnen enigszins worden vergeleken met de Watoetsi in Afrika. Viering nationale bevrijdingsdag DEN HAAG, 17-9. Evenals zulks in 1960 is geschied, zal volgend jaar de nationale bevrijdingsdag als lus trumherdenking worden gevierd. Di! blijkt uit de toelichting op de btgrolrng 1965 voor hel departement algemene zaken. Het comité „Viering bevrijdingsdag 5 mei 1965" stelt voor deze lustrumvierin- thans plannen op. Ilel Jigl niel in hel voornemen van het comité een beroep op het bedil'I ven lc doen Ier tegemoet koming in de kosten. Als gevolg hier van ti. mede in verband met de s";- ging van de loner en prijzen zal de r!,ksb"drage hiervoor f 60.000,ho ger zyn dan in 1960 hiervoor werd uitgetrokken en zal een totaal bedra uitgetrokken en zal een totaal bedrag van f 110.000,beschikbaar worden gesteld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men zegt" en „misschien" (6 zijn twee lakeien van de las- fa fa lor. fa WA T ItQT Di &ilt In het Tatoy-paleis in Athene is woensdagavond een hofbal gegeven voor de vele gasten, die reeds in de Griekse hoofdstad zijn aangekomen voor het bijwonen van het huwelijk, vrijdag tussen koning Constantijn en prinses Anne Marie van Denemarken. - Foto: Z.K.H. Prins Bernhard escorteert prinses Anne van Engeland naar het bal. Verwachting tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien; aanvankelijk vooral aan de kust nog krachtige lot harde,' maar morgen tot matig afnemende noord westelijke wind; ongeveer dezeifde temperaturen. 19 sept. Zon op 6.20; onder 18.46 Maan op 18.30; onder 3.04 20 sept. Zon op 6.22; onder 18.43 Maan op 18.50; onder 4.19 21 sept. Zon op 6.24; onder 18.41 Maan op 19,09; onder 5.35 SACRAMENTO (Californië), 17-9. President Johnson heeft in een toe spraak te Sacramento gezegd dat Amerika nieuwe afweerinstallaties bezit waarmee bomdragende satel- Tfë2ë»""iii 'de ruimte kunnen worden vernietigd, en een radarstelscl waar mee men achter de horizon aanko mende raketten kan waarnemen. „Deze nieuwigheden zijn al opera tioneel".. aldus de Amerikaanse pre sident, „en doen al dienst bij de be scherming van dit land en van de vrije wereld". Tot dusver, zei hij, konden wij met radar alleen voorwerpen waar- Vlucht door de lucht BERLIJN, 17-9. - Een 23-jarige Oostduitser is donderdag met een sportvliegtuigje naar West-Duitsland gevlucht. Hij had opdracht een aan- lal akkers in Cost-Duitsland met een bestrijdingsmiddel te bestuiven doch nam de wijk naar het Westen en landde op een weiland bii Ulzen, in Neder-Saksen. De vluchteling liet zijn vrouw, die niet. mee wilde, en een kind in het communistische ge bied achter. nemen, die in de gezichtslijn lagen, maar met de nieuwe vinding kun nen ook dingen worden gezien die zich buiten deze lijn, dus achter de horizon, bevinden. Men kijkt er mee om een hoekje". De bisschop kwam voorrijden ROME, 17-9. Romeinse persmensen vertrouwden hun ogen niet, toen zij woensdag voor het begin van de conciliebijeenkomst een auto met de Italiaanse communistenleider Gian- carlo Papetta aan het stuur bij de Sint Pieter zagen voorbijrijden. Maar ze keken nog verbaasder toen uit de auto van de vurigste verkondiger van de leer van Karl Marx een bisschop stapte. De krant „Paise Sera" schreef donderdag dat de bisschop van het diocees Asmara (Ethiopië), zijn bus naar de Sint Pieter had gemist en daarna op straat de eerste de beste auto had aangehouden. Daarin zat toevallig Pajetta achter hel stuur - die de onnauwkeurige prelaat be reidwillig naar het Sint Pietersplein reed. ZIERIKZEE: 19 sept. 1.37 v.m. 20 sept. 2.22 v.m. 21 sept. 3.06 v.m. BROUWERSHAVEN: 19 sept. 1.20 v.m. 20 sept. 2.01 v.m. 21 sept. 2.41 v.m. 13.54 n.m. 14.35 n.m. 15.15 n.m. 13.47 n.m. 14.25 n.m. 15.03 n.m. DUSSELDORF, 18-9. Op 12 okto ber zal in Diisseldoi-f een begin ge maakt worden met de berechting van elf voormalige S.S.-ers, die zich zullen moeten verantwoorden voor hun aandeel in de uitroeiing van 700.000 Joodse mannen, vrouwen en kinderen in het beruchte vernieti gingskamp Treblinka. nabij War schau. Het grootste deel der Joodse be woners van hel getto in de Poolse hoofdstad 'kwam tussen juli 1942 en oktober 1943 in de gaskamers van Treblinka om. Op 2 augustus 1943 ondernam een groep geïnterneerden een wanhoopspoging om aan de slachting een einde te maken. Zij doodden de kampbewakers, staken gebouwen in brand en vluchtten vervolgens naar nabij gelegen bos sen. De poging mislukte echter en de gaskamers bleven nog twee maanden lang op volle toeren door draaien, totdat het 'getto in War- Een niet-noo<lzakelijke leerstoel DEN HAAG. 17-9. Instelling van een niet noodzakelijke tweede leer- stoel bij.een faculteit aan een rijks universiteit in 1959 heeft tot 1 de cember 1S63 reeds 114.000 gulden ge kost aan onnodige personeelsuitga ven en schadevergoedine. Dit wordt v( rmcld in het verslag van de Alge- •■v'no Rekenkamer over 1963. In het verslag wordt niet gezegd om welke universiteit of faculteit het gaat. Fen met ingang van 1 september 1939 voor de leerstoel benoemde bui tengewoon hoogleraar verkreeg op l oktober 1960 reeds op zijn verzoek ontslag. Hij had ontslag eevraagd omdat aan de ingestelde leerstoel voor hem niet voldoende werk te verrichten viel. schau met de grond gelijk was ge maakt en vrijwel alle inwoners het leven hadden gelaten. Treblinka had zijn taak vervuld. De gaskamers werden afgebroken en met 'het puin ervan werd een boerderij gebouwd, die aan een Oekraïnische bewaker ten geschen ke werd gegeven. 85 overlevenden, voor het meren deel buiten west-Duitsland woon achtig, zullen in dit proces, dat min stens vier maanden zal duren, als getuige worden gehoord. DE BILT, 18-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedrukgebied boven Scandinavië blijven de weste lijke tot noordwestelijke winden on stabiele polaire lucht aanvoeren, waarin naast opklaringen ook buien voorkomen. Tijdens het paseren van een rand- storing donderdagmiddag gingen de buien plaatselijk zelfs met hagel en onweer gepaard. Boven het noorden van de Noordzee arriveerde vannacht een nieuwe randstoring. Na een tij delijke afneming deed deze storing de wind vanmorgen weer toenemen. In de komende 30 uur zal de aanvoer van onstabiele lucht aanhouden, zo dat er ook morgen kans is op en kele buien. In de temperatuur komt niet veel verandering. De wind zal weer wat afnemen. De Europese commissie van de E.E.G. heeft weinig bijval ondervon den voor het invoeren van een dub bele minimum-invoerprijs voor pluimvee en eieren in de „zes" lan den buiten de gemeenschap. Paul-Wilhelm Wenger, hoofdre- dakteur van de „Rheinischer Mer- kur", de spreekbuis van de „Gaul listische" vleugel van de Westduitse regerende christen-democraten, eiste donderdag annulering van het be zoek van Chroesjtsjov aan Bonn en het aftreden van de minister van buitenlandse zaken. Gerhard Schro der. DEN HAAG, 16-9. De ontwikkeling van de zuivelmarkt in het tot dus verre verstreken deel van 1964 kan worden -"«erd als een voortzet ting van het betrekkeliik "unstige verloo'» gedurende de laatste helft van het vorige jaar. Dit wordt ge zegd in de mededelingen die in de algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond - F.N.Z. - in Den Haag gedaan zyn. De faktoren waaraan de verbete ring van de zuivelmarklsituatie kan worden toegeschreven hebben ten dele ook dit jaar hun gunstige in vloed doen gelden. Deze faktoren zijn: de verdere daling van de melk en zuivel"roduktie, een zich ondanks het hogere prijspeil redelijk handha vende binnenlandse afzet en de ge middeld hogere prijzen die bij ex port te behalen waren. De melkaanvoer lag met uitzonde ring van enkele perioden in de top- produktie bij de aanvoer van het vorige jaar ten achter. Evenals in 1963 kwam de daling het sterkst tot uiting in de zuivere weidegebieden. Zij was daar rond 6 procent. In de zandgebieden was de daling veel minder groot, namelijk slechts 1 a 2 procent. Kleinere mclkvecstapcl Dat de melkaflevering ondanks de gunstige produktieomstandigheden achterbleef kan in eerste instantie worden toegeschreven aan de klei nere melkveestapel. Hoewel de om vang van de melkveestanel per 1 mei van dit jaar nog niet bekend is wordt verwacht dat het aantal die ren beneden dat van 1963 zal blijken te liggen. Vooral in de herfstmaan den van 1963 was er een sterke in krimping van de veestapel als ge volg van de hoge rundveepriis. Aan de achteruitgang van de melkvee stapel die vooral in de weidegebie den optrad liggen voorts enkele oor zaken ten grondslag van meer struk- turele aard; moeilijke arbeidsvoor ziening, onttrekking van grond aan de landbouw. Hoewel de melkaan voer onder de zeer gunstige weers omstandigheden gedurende de laat ste weken op het zelfde reil heeft gelegen als vorig jaar lijkt het niet waarschijnlijk dat de totale melk aanvoer in 1S64 die van hel vorige jaar zal overtreffen. Dit zal zeker bijdragen tot het behouden van de betrekkeliik gunstige tendens die zich de laatste tijd op de zuivel markt aftekent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1