DE ZIERIKZEESCHE COURANT KWESTIE-CYPRUS IN DE VEILIGHEIDSRAAD DER V.N. Ontwapeningsconferentie zonder succes Grondspeculatie leidde tot arrestatie De kwestie-Laos Twee kinderen gedood bij autobotsing Johnson over Amerikaanse atoomwapens Overeenkomst tussen Vaticaan en Hongarije Drie gewonden bij steekpartij Merkwaardige verklaring van Chroestsjov V/AT UOT VI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 september 1961 121ste jaargang No. 19651 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 1 Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Goese fruitfee bezocht Schouwen-Duiveland NEW YORK, 16-9. De Cyprische minister van buitenlandse zaken, Kyprianou, heeft woensdagavond in de Veiligheidsraad gezegd dat z(jn regering welwillend staat tegenover een verlenging van het mandaat van het V.N.-leger op Cyprus met drie maanden en dat z(j bereid is zonder voorbehoud mede te werken wan neer haar souvereine rechten geheel worden geëerbiedigd. Kyprianou beschuldigde de „ter roristische Turken" een bruggen hoofd te hobben willen vormen voor een Turkse invasie in het gebied van Kokkina en Mansoera, met mede werking van Ankara. Hij eiste van de Turkse regering aan „de agenten op Cyprus" bevel te geven „de con centratiekampen" te openen waarin hun onschuldige landgenoten wor den vastgehouden. Wanneer Turkije geen gebiedsaanspraken op Cyprus zou maken, zou de kwestie gemakke lijk zijn op te lossen, aldus Kypria nou. Het Turkse schip „Yoruk Hassan" is woensdagavond met 250 ton le vensmiddelen voor de Turks-Cyprio ten in Kokkina uit de Turkse haven Mersin naar Famagusta vertrokken, waar het donderdagmiddag aankomt. De „Yoruk Hassan" wordt begeleid door Turkse oorlogsbodems. Uit New York werd woensdag vernomen dat Galox Plaza uit Ecuador officieel benoemd is tot V.N.-bemiddelaar voor Cyprus. De Griekse onderdanen in Turkije hebben woensdag hun status van be voorrechte vreemdelingen verloren met het aflopen van de overeenkomst van 1930 tussen Turkije en Grieken land. In totaal zullen 1.810 Grieken in Istanbul en 75 in andere delen van Turkije het land moeten ver laten. Kyprianou zei dat de vliegtuigen en munitie die Turkipe tegen Cyprus had gebruikt bij de luchtaanval op Kokkina, door de Verenigde Staten in NAVO-verband aan Turkije wa ren geleverd. Hij zei dat Cyprus - „hoewel klein en zwak" - tot het al leruiterste zal blijven strijden, „al leen of met anderen", om te voor komen dat het eiland oplossingen op gelegd worden die door het volk ver worpen worden. De volgende spreker, de Turkse vertegenwoordiger Eralp, zei dat het duidelijk, is dat het V.N.-leger met zijn beperkte bevoegdheden niet in staat is de opdracht van de Veilig heidsraad te vervullen. Het V.N.-le ger moest toezien hoe de ene bevol kingsgroep de andere tot „een lang zame hongerdood" veroordeelde. Eralp vond dat de Griekse rege ring mede verantwoordelijk was voor „de poging onschuldigen te verhongeren". De opheffing van de economische blokkade is een stap in de goede richting. De Cyprische re gering kan tonen dat het haar ernst is door met de leiders van de Turkse gemeenschap in het kader van de bestaande grondwet mede te werken „om de vrede op het ongelukkige eiland te doen terugkeren". De Griekse afgevaardigde, Bitsios, verklaarde tenslotte dat „het woord nu aan Turkije is". Het debat werd hierna tot heden-donderdagavond verdaagd. Alle overeenstemmingspogingen op niets uitgelopen GENÉVE, 16-9. Het slotrapport van de huidige zitting van de ontwa peningsconferentie in Genève, die 21 januari j.l. begon en heden (don derdag) wordt besloten, geeft duide lijk aan, dat alle pogingen om tot enigerlei overeenstemming te komen cp niets zjjn uitgelopen. Noch over de ontwapening zelf noch over de nevenmaatregelen die tot vermindering van de .internatio- anle snanning haddep kunnen leiden kwamen de partijen nader tot el kaar. In het rapport, opgesteld door de twee voorzitters van de conferen tie, de Rus Tsarapkin en de Ameri kaan William Foster, worden de voornaamste voorstellen in de vol tallige bijeenkomsten opgesomd. Was het verloop van deze b^eenkomsten ROTTERDAM, 16-9. De 62-jarige d;""etpur-redacteur van een streek blad in Middelharnis, de heer Th. dc W.. die evenals de gemeentese cretaris van Stellendam, de 40-ja- rige heer J. L. \V„ aangehouden was ir verhand met de aldaar aan het licht gekomen „grondspeculaties", zal heden-donderdagmiddag voor de of ficier van justitie in Rotterdam, mr. I ïT van de Roemer, worden geleid. Op het ogenblik zit hij opgesloten in het politiebureau van Oude Tonge. De W. zcu gronden, die hij had opgekocht en waarvoor de gemeen- PARIJS, 16-9. De besprekingen in Parijs tussen de leiders van de drie groeperingen in Laos zijn in een be slissend stadium gekomen. Naar ver luidt heeft de linkse prins Soepha- noevong een staken van het vuren voorgesteld en terugkeer tot de toe stand van 24 juni 1962.-Dat betekent dat hij bereid is de posities die zijn trfoepen hebben veroverd op de neutralistische generaal Kong Le. te rug te geven. Als voorwaarden stelt hij echter, dat de neutralistische ko lonel Deuane, die zich na een me ningsverschil met zijn troepen heeft afgescheiden van generaal Kong Le, met deze tot een vergelijk komt en dat de bestandscommissie, die in 1962 in het leven is geroepen, weer actief wordt. tesecretaris de te optimistische aan beveling zou hebben verstrekt dat deze gronden voor recreatiegebied en bouwgrond bestemd zouden zijn, met grote winsten hebben verkocht. Na de verkoop bleek echter dat de uiteindelijke bestemming zuiver agrarisch was. De prijs van de grond c'ie grenst aan het terrein van het zgn. ..Molenpolderplan", dat wel een recreatiegebied wordt, zou opgelopen zijn tcf het viervoudige van de waar de als agrarisch gebied. De inspecteur van de rijksrecher che c'ie het onderzoek heeft gevoerd, de heer N. van Velzen, hoopte nog woensdag een rapport over deze zaak aan mr. Van de Roemer te kunnen voorleggen. Het onderzoek gaat even wel nog voort. Definitieve plaats van Kennedy-monument in de hoofdstad AMSTERDAM, 16-9. Woensdag is van gemeentewege de definitieve plaats voor het op initiatief van de Amsterdammer W. Booker met gel den uit het gehele land tot stand ge komen monument ter nagedachtenis aan president Kennedy aangewezen. Het zal worden geplaatst in de groe ne strook van de Kennedylaan hoek Maasstraat. Het ligt in de bedoeling in de nabijheid van 'het monument een bank neer te zetten en het door bloemen of planten te omgeven. LEXMOND, 16-9. - Tijdens zware regenvat is woensdagavond kort na zes uur op de weg van Viancn naar Lexmtnd (rijksweg 27) een personen auto geslipt en in botsing gekomen met een vrachtauto die uit tegen overgestelde richting kwam. Twee Plotseling stem herkregen WEF.RSELO (O.). Het 20-jarig meisje G. Reinders uit Weer- selo bij Hengelo (O.), dat on geveer een jaar geleden plot seling haar stem verloor, lean na een operatie door de Duit se dr. KÖnig in Bad Homburg weer praten. De arts verwacht niet, dat het meisje opnieuw stom zal worden. De familie is op het idee gebracht de hulp van de Duitse arts te vragen door een voormalig Duits pa rachutist, Decker genaamd, die in de oorlog ervoor zorgde, dat er een moeilijk verkrijgbaar geneesmiddel voor ditzelfde meisje kwam. kinderen die in de personenauto za len werden op slag gedood. Twee andere kinderen die in de zelfde wagen zaten werden gewond. De auto werd bestuurd door de 39-jarige 'heer C. M. uit Lexmond. 1-Iij werd ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Ook zijn echtgenote werd zwaargevvond. De chauffeur van de vrachtwagen kreeg een shock. Zijn zoontje, dat naast hem in de cabine zat, werd licht gewond. De weg waarop het ongeval plaats had heeft de reputatie bij regen moeilijk berijdbaar te zijn. De weg is bochtig. In het verleden zijn er onder slechte weersomstandigheden al veel ongelukken gebeurd. BRUM1VIEN, 16-9. Het tienjarig dochtertje van de familie Wunde- nink uit Empe, gemeente Brummen. is woensdagavond te Zutphen cp de Overwelving bij een aanrijding door een vrachtauto dodelijk gewend. Het meisje overleed op weg naar het zie kenhuis. De negentienjarige mej. Groei Kormelink uit Groenlo, die de vori- wr en dezelfde plaats werd aangereden, is woensdag in een z'2- kenhuis in Nijmegen aan haar ver wondingen bezweken. teleurstellend, de besprekingen on der vier ogen tussen de twee voor zitters van de conferentie konden al evenmin geslaagd worden genoemd. Het ranoort kan echter toch nog ge wag maken van een succes, al werd dat dan in feite buiten de conferen tie om bereikt. Opgemerkt wordt, dat op de 185ste bijeenkomst van de conferentie oo 21 april j.l., de Amerikaanse, Britse en Russische afgevaardigden hadden meegedeeld, dat hun landen hadden besloten, de produktie van snliitbaar materiaal voor militaire doeleinden le verminderen. Het ra—ort zal donderdag ter goedkeuring aan de afgevaardigden worden voorgelegd. De acht neutrale landen op de ontwapeningsconferentie hebben dinsdag in een memorandum er hun teleurstelling over uitgesproken dat de conferentie geen enkele voord gang heeft gemaakt in de kwestie van een volledige stopzetting van de kernproeven. VATICAANSTAD, 15-9. Dinsdag is in Boedapest een overeenkomst ondertekend tussen het Vaticaan en de Hongaarse regering, zo is door het Vaticaan meegedeeld. VEENDAM. 15-9. Bij een steek partij in Veendam zij.n gisternacht drie personen min of meer ernstig gewond. De politie, 'die direct een uitgebreid onderzoek 'heeft ingesteld kon nog niet meedelen hoe het dra ma zich heeft voltrokken. Omstreeks half vier gisternacht werd de politie van Veendam telefo nisch gealarmeerd naar een woning aan het Beneden Oosterdiep in Veen dam te gaan. In ide woning trof zij de 8I-jarige weduwe T. K. aan, die ernstig ge wond was. De vrouw, die wel bij kennis was, kon de politie geen ver klaring geven. Bovendien lag in de gang, badend in zijn bloed, haar 61- jarige neef W. K., die hij 'de weduwe inwoont. De mam was ernstig aam hals en nek gewond. In het achter huis van de woning ernaast tenslotte la'g de 'buurman van de weduwe, de 39-jarige G. P. Hij was zeer ernstig aan een van de armen 'gewond. De drie gewonden zijn overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen. De toestand van de 61- jarige W. K. is zeer ernstig. Volgens de politie in Veendam zijn de ver wondingen met een scherp voorwerp toegebracht. Wie de verwondingen heeft toegebracht en waarom is ech ter nog niet hekend. Geestelijken in Kongo gevangen als gijzelaars PARMA, 16-9. In de Noorditali- aanse plaats Parma is woensdag be kend gemaakt dat een Rooms-katho- lieke bisschop en twintig Italiaanse missionarissen, 17 mannen en drie vrouwen, als gijzelaars door de re bellen in Kongo worden gevangen gehouden. De bisschop is de Italiaan mgr. Danilo Catarzi, bisschop van Oevira in Belgisch Kongo, aldus het missie-instituut in Parma. Twee anderen worden in het ge bied van Naki'liza, drie in Baraka er. Fizi, eveneens in het diocees Oevira, en drie vrouwen in Oevira vastge houden. SEATTLE. 16-9. - President John- sin heeft woensdagavond b(j een di ner in Seattle gezegd dat het inge wikkelde bt veiligheidssysteem van a com wapens in de V.S. zal worden vervolmaakt zodat „geen gek of fout" een kernoorlog kan ontketenen. De Verenigde Stalen hebben een freot arsenaal atoomwapens, dal volgens hem noodzakelijk door de piesidènt moet worden beheerd. President Johnson verwierp in feite opnieuw de stelling van zijn republikeinse tegenstander Barry Goldwater dat de geallieerde opper bevelhebber in Europa enige zeggen schap over kleine, tactische kernwa pens zou moeten hebben, die hii ..conventionele kernwapens" heeft genoemd. Het gebruik van kernwa- Democratisch senator nvorJt republikein COLUMBIA (Zuid-Carolina. V.S.), 16-9. De 61-jarige Strom Thurmond, die de zuidelijke Amerikaanse staat Zuid-Carolina m de senaat verte genwoordigt, heeft 'woensdag in een televisie-uitzending medegedeeld dat hij in het vervolg zijn senaatszetel als „Goldwater-republikein" zal be zetten. Het mandaat van Thurmond loopt in 1966 af. Thurmond, die 'beleend staat als een vurig „dixiecraat" en een krach tig tegenstander van vele regerings maatregelen, verklaarde in de uit zending onder meer dat de democra tische partij „Amerika naar een so cialistische dictatuur leidt". ERMELO. Het vierjarig dochtertje van de familie Loet uit Ermelo is woensdag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Haar moeder, die het kind op de fiets naar de kleuterschool wilde ibrengen. reed 'bij een kruising tegen een passerende viachtauto. Het kind viel van de fiets en kwam onder de vrachtauto terecht. Plet was op slag dood. pens moet geheel in handen zijn van de president van de Verenigde Sta ten en alleen op diens voorzichtig heid en wijsheid kan het besluit be rusten dat de natie kan veranderen cf vernietigen. „In dit atoomtijdperk hebben wij altijd zowel beheersing als kracht moeten tonen", zei John son. D.A.F. sluit contract met Indonesië EINDHOVEN, 16-9, Woensdagmor- gen is in Djakarta ceremonieel het definitieve contract getekend tussen de Indonesische regering en D.A.F. voor de levering van 1140 trucks en 360 autobussen voor een totale waai'de van 38 en een half miljoen gulden. De betreffende voertuigen zullen in 1965 afgeleverd worden. Het contract werd ^getekend in aan wezigheid van de Nederlandse ver tegen woord iging in. Indonesië. Na mens D.A.F. werd het contract gete kend door exportmanager W. Buma, die dezer dagen naar Nederland zal terugkeren. Vele gemeenten zijn in financiële nood HAARLEM, 16-9. - De wethouder van financiën van Haarlem, de heer W. C. Bakker (A.R.) heeft in de ge houden vergadering van de gemeen teraad meegedeeld dat reeds 190 ge meenten de ministers van binnen landse zaken en financiën op grond van artikel 12 van de Financiële Ver houdingswet 1960 hebben verzocht cm een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. Daarbij zijn Maastricht, Den Hel der, Haarlemmermeer en Amstel veen. De raad van Haarlem besloot met de stemfhen van de V.V.D. tegen, eveneens aan de ministers te vragen een aanvullende bijdrage te verle nen. Grensgeschil mét China MOSKOU, 16-9. De Sowjetrussi- sche eerste minister en partijleider Nikila Chroestsjov heeft een aantal Japanse socialistische afgevaardig den gedurende een uur en drie kwar tier op het Kremlin ontvangen. Hij verklaarde tegenover hun: de Sow- jet-Unie bezit een kernwapen van ongekende kracht en onbeperkt ver nietigingsvermogen. De aan Mongolië grenzende, noord west Chinese provincie Sinkiang, is „niet Chinees". Hij voegde hieraan toe: „De Sowjet-Unie beschikt, in dien dit nodig mocht z"n, over ar gumenten om aanspraken te doen gelden op als Chinees beschouwde delen der Russisch-Chinese grens gebieden" Hij zei ook: ..De Sowjet-Unie zal niet in gebreke blijven haar gren zen te verdedigen, indien deze, door wie dan ook, zouden worden ge schonden. Wii zullen in een dergelijk geval een passend antwoord weten te vinden". De Scwjet-premier zei verder, dat hij, „zodra de Verenigde Staten Okinawa aan Japan terug geven", de Amerikaanse regering een tele gram zal zenden, waarin hij de te ruggave aanbiedt van de eilanden Koenatsjiri en Habomai der Koeril- lcn-groep. Over Mao Omtrent de Chinees-Russische grensgebieden verklaarde Chroesj- tsiov: „Mao Tse Toeng heeft ver zekerd dat Sowjet-Rusland „te groot" is en dat het Tsaristische Rusland Chinees gebied heeft ver overd. Ik ben niet van plan het Tsa risme te verdedigen, maar ik wil wel opmerken, dat de tsaren en de Chi nese keizers hetzelfde slag lieden waren. Een bovendien hebben de Chinese keizers binnen-Mongolië, Mandsjoeriie, Tibet en Sinkiang ver overd. En wat Sinkiang betreft, dit be hoort in feite niet tot China. Er wo nen kozakken en Oeigoeren. De meeste kozakken en Kirgiezen wo nen in Kazakstan en in het Russi sche Kirgizië, maar er wonen er ook, in Sinkiang, dat overigens ook nog Oezbeken onder zijn inwoners telt. En wat Mongolië betreft: dit is een onafhankelijke staat, doch slechts de helft der Mongolen woont binnen zijn grenzen, terwijl de an dere helft op Chinees gebied leeft". Gehoor terug na droom LONDEN, 16-9. De 72-jarige doodgraver Richard Duckett in de Britse stad Werrington, die 46 jaar lang doof is geweest, heeft zijn gehoor herkregen na een angstige droom die voor hem een veldslag in de eerste wereldoorlog deed her leven. Duckett was in de zo mer van 191S bij Kamerrijk aan het hoofd gewond en was sindsdien doof. In zijn droom hoorde hij weer het gebulder van de kanonnen. Toen hij, in zijn zweet badend, wakker werd hoorde hij voor het eerst weer de klok tikken. De artsen nemen aan dat Duckett door een nieuwe psychologische schok bevrijd is van de eerste die hij in de eerste wereldoor log opliep. Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de behandeling van het door minister Scholten voorgestelde zg. r,REM- wetje". - De foto toont minister mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken en mr. Y. Scholten van justir tie achter de regeringstafel (rechts). - Reeds lang voor het begin van het „REM-debat" in de Tweede Kamer stond woensdagmiddag een lange rij wachtenden voor de ingang van de publieke tribune (foto linlcsK Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wie zich zijn eigen kinder- (c, jaren niet meer herinnert is W een slechte opvoeder. BILT Westelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkelebuien; matige, nu en dan krachtige weste lijke wind; ongeveer dezelfde mid dagtempera turen. 18 sept. Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 18.05, onder 1.53. Volle maan: 21 sept. te 18.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 sept. 0.38 v.m. 13.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 sept. 0.26 v.m. 13.00 n.m. Springtij: 23 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht wak kerde de zuidwestelijke wind tijde lijk aan tot ongeveer windkracht 8. Dit gebeurde tijdens het voorbij trekken van een depressie, die zioh vandaag tamelijk snel naar Scandi navië verwijderde. Aan de achter zijde van de depressie stroomde po laire lucht naar Nederland, waarin buien voorkwamen. Bij Schotland bevond zich vanmorgen nog een randstoring van de depressie die via de Noordzee naar het oosten zal trekken. In verband hiermee zullen er het komende etmaal opnieuw en kele buien voorkomen. De tempera turen zullen morgen ongeveer het zelfde niveau bereiken als vandaag. Vorstenpaar en prinses Beatrix naar Athene DEN HAAG, 16-9. Koningin Juli- ana, Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn woensdagmorgen om 09.33 uur per vliegtuig naar Athene vertrokken om hel huwelijk van koning Constantijn II van Grieken land met prinses Anne-Marie van Denemarken 'bij te wonen. De ko ninklijke familie wordt vrijdag in de loop van de dag in Nederland terugverwacht. NYW YORK. Het 13.790 ton me tende Amerikaanse vrachtschip Globe Explorer heeft geseind dal het op de Atlantische Oceaan, ter hoogte van Norfolk in brand staal. Schepen in de nabijheid koersten naar net brandende schip. De Britse liberale party spreekt zich in haar verkiezingsmanifest uit voor toetreding van Engeland tot do Europese politieke en economische gemeenschap. Zij is, evenals labour, logen een onafhankelijke Britse atoomstrijdmacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1