Hemen wil je een stok 9e Amerikaanse verkiezingsstrijd begonnen Alles ZIEN en HOREN over gezellig kolen stoken marries mogelijkheden U BENT WELKOM! *1 jonge, belegen, oude Edammer of Goudse ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 september 1961 No. 19650 BI.IK DOOR HET WERELD A Ingezonden mededeling Breng een bezoek aan de Voorlichtingscaravan van de Stichting Vaste Brandstoffen. Met film, folders, haardmodellen en alle gewenste informaties wordt U volledig voorgelicht omtrent gezellig kolen stoken. Schouweti-Duivélandse sportspiegel Burgh en Zierikzee maakten uitstekende start in de 4e klasse G De elftallen in de le klasse (Zeeland) brachten er bijzonder weinig van terecht, zowel in de zondag- als in de zaterdagcompetitie Misschien zijn, nog nooit in de Amerikaanse geschiedenis de dagen voor de presidentsverkiezingen zo beheerst geweest door scherpe te genstellingen tussen de beide kandi daten als dit jaar bij de strijd tus sen de democraat Johnson en de re publikein Goldwater. Nu beiden formeel aan hun ver kiezingscampagne zijn begonnen, de huidige president In Detroit en Golcl- ivater in zijn eigen staat Arizona, komt nog eens extra duidelijk aan het licht hoe het Amerikaanse volk voor een keuze gesteld wordt tussen een politiek van verstandelijke, effi ciënte en gematigde berekening van de mogelijkheden, en die van een vaak irrationeel, veranderlijk en in de grond extreem gericht beroep op het nationalistisch sentiment en het bewustzijn van eigen overmacht. Toch hebben beide kandidaten, naarmate de derde november nadert zich beijverd de scherpste kanten van hun verkiezingsleuzen iets bij te slijpen. Zowel Johnson als Goldwa ter blijken zich terdege bewust een appèl te moeten richten tot de grote groep kiezers van het centrum, die zoals bijna altijd, een beslissende in vloed zal uitoefenen op de keuze van de volgende leider. Een romp Vanzelfsprekend pogen de demo craten zoveel mogelijk Goldwaters extremistische uitlatingen uit te bui ten. Zo heeft senator Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, het een „ramp" genoemd wanneer Gold water president zou worden. Niet voor wat zijn binnenlandse politiek betrof - die zou het Amerikaanse volk nog wel te boven komen - maar juist door de mogelijkheid dat een Goldwater tijdperk een nieuwe pe riode in de koude oorlog, met als eindresultaat een strijd met atoom bommen zou kunnen betekenen. En inderdaad: Goldwaters uitlatingen over de kwestie-Cuba, over het te rugdrijven van de communistische expansie, over het oplossen van het Duitse probleem en de moeilijkheden inzuidoost-Azië zijn even zovele ge vaarlijke lonten. Maar. zoals gezegd, Goldwater bindt iets in. Sprak hij zich eerst uit tegen de Amerikaanse belasting verlaging, nu belooft hij zijn kiezers een vermindering van vijf procent, gaf hij eerst af op de verslechtering »an de Amerikaanse militaire kracht later deed hij de belofte de dienst- Ingezonden mededeling plicht af te schaffen, had hij aan vankelijk kritiek op het systeem voor sociale zekerheid in de V.S., nu wenst hij er meer geld aan te beste den. Bij dit alles houdt hij evenwel duidelijk een grote groep ontevrede nen in het oog, voor wie niet zozeer de beginselen tellen als wel de man die hun conservisme en hang naar „vroeger" het meest tegemoet komt. De botsing Juist omdat zoveel hoofdbestand delen waarop de Amerikaanse sa menleving is gebouwd, bij deze ver kiezingen in het geding komen, zijn allerlei groeperingen die tot nu toe als vaste burchten van democraten of republikeinen golden, in beweging geraakt. Het gaat immers niet alleen om een belangrijk, misschien defini tief, stadium in de strijd van de ne gers om volkomen gelijkgerechtig- heid, maar ook om de traditionele botsing tussen federatieve macht en de macht van de staten afzonderlijk, twee problemen die overigens naiLW verweven zijn. Welke rol zullen de grote steden in de verkiezingsstrijd spelen? Het is zeker dat deze geringer zal zijn dan voorheen. De vakbonden hebben niet langer de macht die zij bezaten, evenmin als de werkgeversorganisa ties, en geen van beide partijen is in staat met zekerheid te voorspel len welke richting deze „opengebro ken" blokken zullen gaan. Uit al deze gistingsprocessen in de Amerikaanse samenleving, waaruit het Amerikaanse volk zijn keuze zal moeten destilleren, blijkt nog eeijs hoe een diepgaande werking het be wind van de grote president Kenne dy op de V.S. heeft uitgeoefend. Zon der te willen beweren dat Kennedy alléén de drijvende kracht is ge weest achter hetgeen zich in de V.S. voltrekt, is het toch niet overdreven op te merken dat zijn verziende en vooruitstrevende geest in dit eman cipatieproces van een grcot volk een belangrijk aandeel heeft gehad. De Amerikanen staan voor een be slissende keus en het is voor de ge hele wereld van het uiterste belang welke weg zij zullen gaan. ..Flitsen" uit het buitenland NIEUW DELHI. India zou bin nen een jaar zover kunnen zijn dat het in staat is een atoombom te ver vaardigen. Er wordt plutonium ge produceerd doch de regering werkt niet aan de vervaardiging van een kernwapen. Dit heeft premier Sjas- tri maandag geantwoord op een vraag van een parlementslid. GRAVESEND. Matrozen van de Nederlandse kustvaarder „Marjan" (298 brt.) die in de monding van de Thames voor anker lag, hebben toen zij na een bezoek aan de wal aan boord terug keerden het lijk: ge vonden van een bemanningslid. De Engelse politie die hiervan op de hoogte werd gesteld gelastte de ka pitein verder de Thames op te sto men naar Gravesend, waar met een onderzoek is begonnen. LEOPOLDSTAD. Uit betrouw bare kring in Leopoldstad is verno men dat Boeroendi zijn grenzen met Kongo-Leopoldstad heeft gesloten. BOEDAPEST. President Tito van Zuid-Slavië is in Boedanest aange komen voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Hongarije, op uitno diging van president Dobi en de Hongaarse partijleider en premier. Kadar. MOSKOU. Een Grieks-Cyprische delegatie onder leiding van de mi nister van handel en industrie, An dreas Araoezos, is in Moskou aan- gekomen om te spreken over Sow jet -hulp voor Cyprus, waaronder mo gelijk militaire steun. Er zullen mi litaire en politieke zaken worden be sproken. SOFIA. Walter Ulbncht, de pre sident en partijleider van Oost- Duitsland, is jl. vrijdag per vlieg tuig in Sofia aangekomen aan het hoofd van een partij- en regerings afvaardiging. BONN. De Westduitse regering heeft besloten de Oostduitse auto riteiten nadere inlichtingen te vra gen over enkele punten in de pas- senovereenkomst waarover acht maanden is onderhandeld en waar van de tekst nagenoeg gereed is. De overeenkomst moet het de Westber- l'"mers ':;k maken hun familie in Oost-Berlün te bezoeken. MEXICO-CITY. De communisti sche boerenbond in Mexico, die zegt drie miljoen leden onder de boerenarbeiders te hebben, heeft de Moskougezinde bestuursleden afge zet, zodat de Pekinggezinden nu alle zee«?ensch^- hebben. OTTAWA. Een Russische land- bc uwdelegatie onder leiding van de minister van landbouw, I. P. Volov- tsjenko, heeft een bezoek van drie weken aan Canada besloten. De de legatie heeft het gehele land door gereisd en zich op de hoogte ge steld van het landbouwkundig on derzoek in Canada en van de land bouw in de praktijk. ANNEMASSE. De trein van Evi- an naar Parits is ontsnoord. De lo- komotief stortte in een raviin van 20 meter. B" dit ongeval kwam de treinbestuurder om het leven, werd c'e monteur van de trein zwaar ge- wond en liepen enkele passagiers lichte verwondingen op. VOETBAL K.N.V.B. Zowel Burgh als Zierikzee zijn op uitstekende wij ze in de 4e klas G gestart. Zierikzee won op het sportpark Bannink met 4-2 van De Schutters in een wed strijd waarin nog eens duidelijk tot uiting kwam dat competitie-voetbal nog altijd iets anders is dan het spe len van vriendschappelijke ivedstrij- den. Dat Zierikzee zonder meer fa voriet voor de titel is zouden wij niet graag durven voorspellen, daar DEN HAAG, 12-9. De stichting „Wereldhandreiking", die in 1958 in Den Haag werd opgericht om men sen uit de ontwikkelingslanden be hulpzaam te zijn een bedrage te le veren voor de opbouw van hun eigen land, roept alle Nederlanders op tot medewerking aan de „Ark-adoptie actie". De stichting beoogt een blijvende ruilcampagne, die volgens haar een fikse stoot zal kunnen geven aan de ontplooiing van de ontwikkelings landen. Bij de opzet van de actie heeft men zich laten leiden door een rapport van de UNESCO over onder wijs en vooruitgang in Azië, de Ara bische landen en Afrika. In dit rapport zijn de volgende knelpunten vermeld, die een belem mering vormen voor dé economische ontwikkeling in de ontwikkelings landen: een gebrek aan allerlei soor ten school-, schrijf- en tekenbe hoeften, beeldvormend onderwijsma teriaal, voortgezet onderwijs en aan ROTTERDAM. H.K.H. prinses Bea trix heeft voor het eerst sinds zij het beschermvrouwschap van deze or ganisatie aanvaardde, een bezoek ge bracht aan de algemene vergadering der Kon. Ned. Heidemaatschappij. Voor 55 jaar.... OOSTERLAND. In tegenwoordig heid van het polderbestuur, is de 25 meter hoge schoorsteen van het stoomgemaal te Viane omlaag ge haald. De schoorsteen begon tekenen van verval te vertonen. REN ES SE. Proefboringen naar wa ter in de duingronden in deze ge meenten toonden niet al te grote hoeveelheden zoet water aan op 30 meter diepte en zout water op 42 meter. DRE1SCHOR. De heer A. v. d. B. herdacht het feit dat hij 60 jaar werkzaam was in dienst van de pol der Dreischor. SCHOUWEN. De wildstandis slecht in verband met het koude voorjaar, gevolgd door een regen achtige zomer. ZIERIKZEE. De tentoonstelling „Muizenstad" iverd in hotel „De Weerd" voor het publiek openge steld. ZONNEMAIRE. Een hond van de landbouwer G., die eerst zijn eigen jongen heeft grootgebracht, zoogt thans met liefde een jong katje. ZIERIKZEE. Ten redaktiekantore van deze krant toonde men een in Schouwen gevangen paling, die 4Vi kilo woog. Het dier had een lengte van 1 meter. ZIERIKZEE. Een boerenwagen be spannen met twee paarden geraakte te water in de Nieuwe Haven. KERKWERVE. Een vierjarig knaapje werd dodelijk door één der wieken van de molen getroffen. OOSTERLAND. De heer M. al hiertimmerman, plaatste met veel succes zijn twintigste Nortonpomp. het elftal nog enige zwakke plekken vertoonde welke nodig zullen moe ten worden vervangen. Schitterend werk leverde Burgh door het uit de 3e klas gedegradeerde Nw. Borgvliet in eigen huis met 3-2 te kloppen. Voor een grote verrassing zorgde S.C. Gastel door het bezoekende RKFC met niet minder dan 7-1 af te drogen. Kruisland bleef zoals ver wacht baas in eigen huis tegen Oude Molen (5-2), terwijl DIVO en Halsteren aan elkaar bleken ge- de mogelijkheid tot het op goedkope wijze vervaardigen en vermenigvul digen van leerboeken in kleine op lagen, waarin eigen taal, cultuur en historie verwerkt is. Individueel gericht De stichting „Wereldhandreiking" wil in haar actie ieder mens indi vidueel bewegen een aandeel te le veren aan de opvoeding van de jeugd in de ontwikkelingslanden en zo aan de vorming van een toekomstige we reldbroederschap en wereldeenheid. Als methoden hiertoe noemt zij het ruilen van allerlei soort onderwijs materiaal in correspondentiemap pen, via scholen, verenigingen enz. en het ruilen van foto-materiaal in samenwerking met de amateursfoto graf enverenigingen. Voorts het in troduceren van een leesplankje voor ontwikkelingslanden, waarmee pa pier en schriften worden uitgespaard en de zelfwerkzaamheid van de leer ling wordt bevorderd, en het via reeds bestaande kanalen ingang doen vinden van de „school-handdruk- pers". De deur werd geopend en tanite Duuk kwam binnen. Marrie stond op en ging thee inschenken. „Zo, klndea~s, ik heb me, geloof ik, een (beetje verslapen, hé?" „We hebben heel gezellig met el kaar gebabbeld, tante", verklaarde Barend. „En eigenlijk niet eens gemerkt, dat. u over uw klokje heen was", voegde Marrie er aan toe. „Wel foeikijk eens? Al bijna vijf uur. Vanavond kan ik natuur lijk weer geen oog dicht doen". Met een stevige handdruk nam Marrie die avond' afscheid van Ba rend van Ewijk. „Misschien kom d'k in de loop van de week nog een paar uurtjes op een avond", stelde ze in het vooruitzicht. „Ik zal me er op verheugen, Mar rie". Tante Duuk kreeg een hartelijke kus en even later was ze op weg naar het station. Bij de ingang bleef ze plotseling met een schok staan. Ze blikte in ihet verlegen lachende gezicht van Jan Wouterse, die haar een tijdschrift en een plak chocolade aanbood. „Ik dacht.voor onderweg, Mar rie. Ik hooi?, dat je me niet brutaal vind. Ze zag de smekende blik in zijn gezicht en kon onmogelijk kwaad op hem worden, dus nam ze tijdschrift cn chocolade aan en lachte hem vriendelijk toe. „Dat is reuze attent van je. Jan. Alles wat ik verwacht had, maar dit waagd (2-2). Vosmeer had een bij zonder goede start door de lastige uitwedstrijd tegen NVS tot een goed einde te brengen (0-2). AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. Zo goed als de start van onze-clubs in de KNVB was, zo bit ter weinig brachten onze elftallen er in de le klas van terecht. Dreischor moest voor eigen publiek met 5-1 de vlag strijken voor Hansweertse Boys terwijl Renesse in de duinstreek met 3-1 de kous op de kop kreeg van Luctor, dit ondanks hel feit dat de thuisclub praktisch de gehele wed strijd een veldov er wicht had gehad. De Zierikzee-reserves leden een te leurstellende 2-0 nederlaag bij het bezoek aan Kruiningen, terwijl Zon- nemaire met 8-1 ten onder ging bij Patrijzen. Met vier nederlagen uit vier gespeelde wedstrijden dus wel een bijzonder pover begin. Robur wist nog te Goes met 3-1 van Kwa- dendamme te winnen. In de 2e klas C had SVOWK te Ouwerkerk niet de minste moeite met de reserves van Dreischor, die met een 9-1 ne derlaag de thuisreis konden aan vaarden. Renesse JI toonde zich met 4-2 de sterkste bij het bezoek aan Burgh II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas was de balans voor onze clubs ook deze maal weer volledig negatief. De 3-2 nederlaag welke Bruse Boys te Axel van AZVV II kreeg te slikken biedt nog perspek- tief voor de toekomst, althans heel wat meer dan de 8-0 nederlaag waar MEVO genoegen mee moest nemen bij Hoek. Middelburg kon zich aan de kop van de ranglijst nestelen door een kleine maar kostbare 2-1 over winning op Nieuwdorp. Dat Beren zich reeds goed in de le klas thuis- voelt bewezen zij door het 1-1 gelijke spel dat zij Wemeldinge in eigen huis wisten af te dwingen. Spui be zorgde haar aanhangers een onaan gename middag door zich thuis met 4-0 door Wolfaartsdijk te laten klop pen. Ook Zaamslag moest toezien dal Kapelle de volle winst mee naar Zuid Beveland nam (3-6). Middelburg 2 2 0 0 5- 1 4 Hoek 2 1 1 0 10- 2 3 FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 48 Hij keek haar dankbaar-blij aan. „Dus je wilt het wel hebben van me?" „Bij wijze van uitzondering. Het is erg lief van je, Jan". „Ik zou veeil meer voor je willen doen", bekende hij eerlijk. „En.... Marrieals je weer eens hulp no dig hebt, het doet er niet toe op welke manier..op mij kun je al tijd rekenen, hoor? Ik.ik wil al les voor je doen, echt". Ze was diep getroffen door zoveel hartelijkheid en zijn eerlijke onbe vangenheid ontroerde (haar. Met haar vrije hand trok ze zijn hoofd naar zich toe en kuste hem op de wang. „Je bent erg lief voor me, Jan. Ik zal er aan denken. Maar nu moet ik toch echt gaan, want ik zie het dieseltje al aankomen". „Dag, Marrieje kunt altijd op me rekenen, hoor? Al is het in de nacht". Ze knikte nog eens vriendelijk, zwaaide en liep toen door de con trole naar het perron, waar juist de trein binnenreed. In de trein keek ze verstrooid in de donkere naoht, imet het tijdsdhrift en de plak chocolade op haar schoot. Hij is een aardige jongen, ja. Ik vind hem aardig. Maar dat is toch niet voldoende? 20. Hoewel ze vast besloten was in geval Fons haar opnieuw zou probe ren lastig te vallen de politie in de arm te nemen, gebeurde er drie da- Wolfaartsdijk 2 1 1 0 5-13 Beren 2 1 1 0 5-3 3 AZVV II 2 1 0 1 7-6 2 Zaamslag 2 1 0 1 8-7 2 Wemeldinge 2 0 9 0 2-2 2 Spui 2 1 0 1 5-7 2 Nieuwdorp 2 0 1 1 3- 4 1 Bruse Boys 2 0 0 2 5-8 0 Kapelle 2 0 0 2 3-9 0 MEVO 2 0 0 2 1-13 0 In de 2e klas A viel gelukkig weer beter nieuws te noteren daar hier SKNWK en Duiveland zich keurig herstelden van de nederlagen van vorige week. SKNWK deed dit te Nieuwerkerk met een overtuigende 5-0 zege op Serooskerke, terwijl Duiveland zich te Oosterland met de korfbalcijfers 8-6 de sterkste toonde over Oostkapelle. Brouwershaven wist de halve inzet (1-1) te bemach tigen bij het bezoek aan Veere. Wis- senkerke, dat vorige week Duiveland nog had gekraakt, kreeg nu zelf bij Colijnsplaatse Boys een duidelijke 6-2 nederlaag te noteren. Kloetinge II kon haar tweede overwinning no teren door de reserves van Wolf aartsdijk geen kans te geven (7-3). In de 3e klas A scoorde WIK er te gen Brouwershaven lustig op los (2-15). Zwaluwen gaf MEVO II op het sportveld Bannink geen kans (0-4), terwijl Bruse Boys II korte metten maakte met het bezoekende SKNWK II (7-1). Ten slotte trok Zwaluwen II te Scharendijke met 5-0 aan het kortste eind tegen Zee meeuwen. Colpl. Boys 2 2 0 0 11- 2 4 Kloetinge II 2 2 0 0 10- 4 4 Brouwershaven 2 1 1 0 17- 4 3 Wissenkerke 2 1 0 1 26- 7 2 SKNWK 2 1 0 1 5-5 2 Serooskerke 2 1 0 1 4-6 2 Duiveland 2 1 0 1 9-30 2 Veere 2 0 1 1 2- 4 1 Oostkapelle 2 0 0 2 7-12 0 Wolfaartsdijk II 2 0 0 2 6-23 0 WIK 2 2 0 0 21- 3 4 Zwalutven 2 2 0 0 11- 2 4 MEVO II 2 1 0 1 7-6 2 Zeemeeuwen 2 1 0 1 7-7 2 SKNWK II 2 1 0 1 4-8 2 Bruse Boys II 2 1 0 1 9-8 2 Br.haven II 2 0 0 2 3-18 0 Zwaluwen II 2 0 0 2 2-12 0 gen niets. Woensdagsavonds ging ze naar Ti-el, vertoefde een paar uurtjes bij tante Duuk en haar tijdelijke kostganger en verheugde zich in de vooruitgang van Barend, die nu da gelijks een paar keer een half uurtje op mocht, hetgeen (hem uitstekend beviel. Maar op de terugreis naar huis herinnerde ze zich nog zijn eigenaardige blik, waarmee Barend haar had aangekeken. Ze kende die blik. Ook Fons had vroeger dikwijls zo gekeken. Ze wist dan wat dat be tekende: verlangen naar de vrouw. Fons, de onstuimige minnaar, die al tijd gewend was geweest te nemen en weinig te geven, moest ze dan af remmen, omdat ze ergens een grens wist en onder geen voorwaarde die grens wenste te overschrijden. Het geen ze vroeger meermalen tegen hem gezegd had. En nu had ze die zelfde blik gelezen in de ogen van Barend van Ewijk. Betékende dit, dat hij bezig was verliefd op haar te worden? In dat geval zou ze haar bezoeken aan Tiel moeten minderen. Natuurlijk vonld ze Barend een ge schikte jongen, waarmee ze prettig gebabbeld had en met wie ze tame lijk vertrouwelijk was geworden. Hij wist van 'haar wederwaardighe den in haar jonge leven en zij van de zijne. Een beste jongen, was haar oordeel, en misschien veel te goed geweest voor zijn Emmy. Maar ze hield niet van Barend. Ze hield var^ niemand -in bet bijzonder. Ook niei van Jan en evenmin van baar baas. Ach ja, baas Tjeu. Ze bad wel een beetje tegen maandag opgezien en terwijl zc in 'haar hoekje baar werk deed, keek ze iedere 'keer naar de ingang, want 'hij zou die morgen wel op de gewone tijd verschijnen. Doch tot haar verwondoring kwam Mat- iihieu Verdugt die morgen niet cn 's middags evenmin. Zodat ze be zoekers aankondigde bij de procu ratiehouder en telefonische bood schappen zo goed mogelijk zelf af handelde. (Wordt vervolgd.) „Ark-adoptie-actie" stichting „Wereldhandreiking" i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7