De in de St. Lievensmonstertoren gevonden beeldfragmenten Boycot bij begin schooljaar New York Man doodt zijn gewezen echtgenote hoofdpijn? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! A STAD EN EILAND KANS OP NIEUWE INCIDENTEN CYPRUS VERMINDERD ZIERIKZEE, september. In het slot van het eerste artikel ever de in de Sint Lievensmonstertoren gevonden beeldfragmenten werd opgemerkt dat de kerkbrand van 1466 iets met deze vyttiende eeuwse specimen van ker kelijke kunst had te maken. Vóór de brand was er nog iets heel anders aan de orde, namelijk de bouw van de Sint Lievensmonster toren. Na lange deliberatie werd be sloten over te gaan tot de bouw van deze toren en ieder weet hoe boven de trapopgang staat te lezen: „dese torre is anno 1454 gefondert". De to ren is diep gefundeerd en bedenkend dat de muren 3.60 meter dik zijn en de eerste stenen 7.50 meter beneden het maaiveld liggen, dan kan men begrijpen dat het geruime tijd verg de om met dit bouwwerk boven de grond te komen. Na de noodlottige kerkbrand werd de torenbouw ge staakt en begon men onmiddellijk met de herbouw, van het verbrande godshuis. De geblakerde resten wer den biieen gebracht en de bruikbare stenen benut om de nieuwe kerk te bouwen. Rond 1500 moet de kerk geheel gereed zijA geweest en kon er over worden gedacht de torenbouw voort te zetten. Juist in de zware contrc- forten was er gelegenheid om afval van steen als vulling voor de mas sieve bouwfragmenten te benutten. Zo zou verklaard kunnen worden dat in deze steunberen de gevonden beeldfragmenten een plaats hebben gekregen. Het is dan ook niet gewaagd te vc-rcnderstellen dat de zandstenen fragmenten, die prachtig zijn be werkt, een plaats hebben gehad in de kerk, die in 1466 is afgebrand. Het eerste heeJL fijn bewerkte stuk kan Jezus voorstellen met de slapende discipelen in de Olijvenhof. Het tweede verbeeldt de heling van het oor van Maichus door Christus. Het meet als een grote toevalligheid worden aangemerkt dat deze stukken tevoorschijn zijn gekomen en wie weet welke prachtige beeldhouw- stukken nog in het terenlichaam ver borgen zitten. Tot deze gedachte komt men gemakkelijk, ziende op twee (eerder gevonden) onderstuk ken van beelden gemaakt van Go- bertangersteen. Deze onderstukken zün van beelden uit dezelfde in 1466 vernielde kerk. Er is weer een klein stukje van de legkaart der stedelijke historie aan het licht gekomen, iets waarever men zich verheugen mag. P. v. B. het basreliëf voorstellend: Christus heelt het oor van Maichus (Foto: Ziei'iikzeesche Nieuwsbode). NEW YORK, 14-9. Het begin van het nieuwe schooljaar is maandag in New York niet zonder moeilijkheden verlopen. Een oudervereniging en de „Raad voor verbetering van het onderwijs" hadden een boycot afgekondigd van openbare lagere scholen om te pro testeren tegen het nieuwe gemeente lijke programma inzake de rassen integratie op de scholen. De boycot, die twee dagen zal duren, schijnt slechts gedeeltelijk te worden toege past. Voor verscheidene scholen werd maandagmorgen „gepost" door moe ders van leerlingen. De protesten gelden voornamelijk de gelijkelijke verdeling van blanke en negerleer lingen over de diverse scholen, als gevolg waarvan velen hun kinderen niet naar een school in de wijk waar zij wonen kunnen sturen. De twee organisaties die de boycot hebben afgekondigd zeggen, niet ge kant te zijn tegen rassenintegratie, alleen te protesteren tegen de me thode die daarvoor wat de scholen betreft gevolgd wordt. De protesten komen voor zover bekend uitsluitend van blanken. De politie was maan dagmorgen in New York paraat, maar het kwam niet tot incidenten. De organisators van de boycot schat ten, dat 250.000 scholieren zijn thuis gebleven, op een totaal van ongeveer een miljoen, schoolkinderen. Automatisch hellen Engeland-Nederland DEN HAAG, 14-9. De Britse mi- nister van posterijen de 'heer Regi nald Bevins, heeft maandag om vijf minuten voor half- één vanuit Liver pool de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, in zijn werkkamer in Den Haag opgebeld. Hiermee gaf Enge land een officieel tintje aan -het feit, dat sedert maandag vanuit en'kele delen van Engeland vol-automatisch telefoonverkeer met Nederland, Frankrijk, Buegië, west-Duitsland en Zwitserland mogelijk is. SNEEK, 14-9. De circa 40-jarige B. T. uit Leeuwarden heeft maan dagmiddag zyn ongeveer even oude gewezen echtgenote, die bij een al leenwonende bejaarde man in Sncek inwoonde, met een mes gedood. T. had reeds herhaalde malen po gingen tot toenadering gedaan, maar zijn ex-vrouw wilde niets van hem weten. Maandagmiddag verscheen T. aan de woning in de Tweede Bad- huisbuurt te Sneek, waar zijn gewe zen vrouw verbleef. De vrouw liet hem binnen, zij kregen hooglopende ruzie, waarna T. plotseling een mes tevoorschijn haalde en de vrouw een aantal steken toebracht. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar bleek reeds te zijn overleden. T. is door de politie gearresteerd. De vrouw had acht kinderen, de jongste is twee jaar, de oudste zestien. Kabels aan parachutes De parachute gaat een nieuw element bedwingen: het water. De „Standard Telephones and Cables Limited" in Londen gaat „valschermen" gebruiken om de zwaarste delen van on der zeese kabels niet te snel naar de bodem te laten zak ken. De telefoonkabel van het gemenebest die momenteel wordt aangelegd zal op som mige plaatsen op een diepte van 6400 meter komen te rus ten. Wanneer men de kabel daar zonder meer zou laten zakken zou het materiaal ern stig beschadigd kunnen wor den. Spoedig nieuwe woonwagenwet DEN HAAG, -14-9. De minister van maatschappelijk werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen hoopt dat de indiening van een nieu we woonwagenwet bij de Tweede Kamer zal kunnen geschieden. Zij verwacht, dat van deze wet een ■krachtige stimulans za'l uitgaan op het overheidsbeleid en het particu lier initiatief. Een en an'der 'blijkt uit de 'begro ting 1965 van dit departement, waar in gewag wordt -gemaakt van een gestadige voortgang in de uitvoe ring van het tienjarenplan voor re gionale woonwagenkampen. In op richting zijn thans kampen te En schedé, Deventer, Nijmegen, Apel doorn, Utrecht, Haarlemmermeer, Heemskerk, Den Haag, Rotterdam en Heerlen. Kamper, -in voorberei ding zijn gedacht in Assen, Emmen, Hoogeveen, Zwolle, Almelo, Arnhem, Harderwijk, Doetinchem, Winters wijk, Tiel, Dordrecht, Gorinchem, Roosendaal, Valkenswaard en Venlo. URK. Van de Rehobothschool in het nieuwe dorpsgedeelte van Urk, zijn maandagavond een vleugel, die twee van de acht lokalen bevat, uit gebrand. KERKRADE. De 14-jarige W. W. uit Kerkrade is maandagmiddag, terwijl zij in de bijkeuken van de ouderlijke woning de was deed, door elektrische stroom gedood. Twee voorwaarden voor welvaart GRONINGEN, 14-9. „Wij Neder- landers zij-n welvarend onder twee voorwaarden, nl. wanneer er wel vaart is in het achterland (en met name in -het Ruhrgöbied) en wan neer er naar buiten toe economische vrijheid heerst. In deze opzichten is er weinig ver anderd sinds de gouden eeuw. toen onze welvaart op dezelfde factoren gebaseerd was. Aan de welvaart in de gouden eeuw 'kwam een einde, toen er 'een einde kwam aan de eco nomische vrijheid met name door het ingrijpen van Engeland door de acte van navigatie in het midden van de zeventiende eeuw". Dit zei prof. dr. F. Hartog, hoog leraar economie aan de rijksuniver siteit te Groningen, tijdens een lunchbijeenkomst voor het departe ment Groningen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Prinsjesdag in Den Haag DEN HAAG, 15-9. Prinsjesdag 1964. Onnieuw veel militair ver toon onder de lommer van Lange Voorhout en Vijverberg en op de eeuwenoude Binnenhof. Opnieuw zeer, zeer vele be langstellenden uit stad en land langs de hekken van het befaamde Schel penpad, waar slechts de gouden koets en de volgrijtuigen op een dag van het jaar mogen rijden, langs Kneuterdiik en hofv"ver. Wederom oranje, vlaggen, muziek, stram eer betoon naast spontane hulde. Kort om Prinsjesdag, zoals die slechts in het grootste en aanzienliikste dom ter wereld wordt gevierd en beleefd: In Den Haag. Honderd man Gardejagers met vaandel en de Luchtmachtkapel vormden vanmorgen de erewacht bij het intieme paleisje aan de Korte Voorhout, waar het koninklijk paar en hunne dochters Beatrix en Mar griet tegen kwart voor één in de gouden koets stapten om de traditio neel tocht naar'het Binnenhof te be ginnen. Studenten als schoenpoetsers NEW YORK, 14-9. Twee Neder- landse studenten op klompen, de 22- jarige Joseph Johannes Kessens en zijn 24-jarige broer Herman Bernard zijn maandag begonnen op Times Square, een der drukste punten in het hartje van New York, het eer bare beroep van schoenpoetser uit te oefenen, in de hoop daardoor de terugreis naar Nederland te kunnen bekostigen. De twee jongens kwamen in juli vanuit Hamburg per boot in de Ver enigde Staten aan en reisden gedu rende de zomermaanden het gehele land door. Zij beschikten tezamen over 100 dollar, plus 250 dollar in reischeques voor „noodgevallen". Tijdens hun reis, die hen helemaal naar de oostkust der Verenigde Sta ten voerde, verrichtten zij allerlei karweitjes om de reiskas te spek ken. In New York brachten zij de nacht door in een tent bij de we reldtentoonstelling. Op het ogenblik hebben zij voor hun luchtpassage reeds 184 dollar opzij gelegd. De resterende 154 dol lar, die nog nodig zijn, hopen zij in de komende twee weken te verdie nen met het poetsen van schoenen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Nieuw Borgvliet-Burgh 2-3 De eerste wedstrijd tegen de pas gedegradeerde derde klusser Nieuw Borgvliet is voor Burgh een volle zege geworden. Lang heeft het er naar uitgezien dat Nieuw Borgvliet aan het langste eind zou trekken doch in de laatste 20 minuten zette Burgh een lange eindsprint in die tot uiteindelijk resultaat leidde. Nw. Borgvliet kwam voor de rust met 1-0 voor, doch toen met dezelfde stand gedraaid was maakte Joop Deurloo gelijk. De gastheren zagen kans om met 2-1 voor te komen doch toen schoot Nico v. d. Graaf de ge lijkmaker in de touwen (2-2). Kort voor het eindsignaal kon Kees Rijn berg de zege veilig stellen. Volgende week ontmoet Burgh thuis S.C. Gastel. Zierikzee Bl-Bruse Boys BI 1-3 Bruse Boys, dat in vergelijking met vorig seizoen een praktisch ge heel nieuw elftal binnen de lijnen heeft moeten brengen, bleek over uitstekende vervangers te beschik ken. De overwinning welke het in deze wedstrijd heeft weten te beha len was zeker verdiend. Opmerke lijk was het dat bij Zierikzee in ver gelijking met het verleden de tech niek nog al het een en ander te wensen over liet. Wim Geluk gaf de Bovs een 0-1 voorsprong, waarna Ra via voor de gelijkmaker zorgde. Nog voor de rust gaf Stoffel Jume- let de bezoekers weer voorsprong (1-2), waarna dezelfde spelers in de 2e helft voor een 1-3 eindstand zorg den. Zierikzee BII-SKNYVK BI 0-2 De krachtsverhouding van beide elftallen liep niet ver uiteen. In te genstelling met de thuisclub be schikten de Nieuwerkerkers over enige spelers die de .kunst verston den een doelpunt te maken, wat uit eindelijk de doorslag gaf. Nadat een doelpunt van Zierikzee was afge keurd bracht 1,buiten Jan Steens met een fraai schot, evenwel uit buitenspelpositie, de stand op 0-1. In de 2e helft maakte Rinus Stout- jesdijk aan alle onzekerheid een einde door nogmaals de roos te tref fen (0-2). Drcischor I-Hansweertse Boys 11-5 Zoals overigens wel verwacht mocht worden is Dréischor er zon dagmiddag -voor een vrij talrijk pu bliek niet in geslaagd om in haar eerste competitiewedstrijd van het seizoen tegen de kampioen van vorig ia-ar uit Hansweert enig succes te boöken. De gasten namen al in de eerste minuut de leiding. Een mis- trap in de Dreischonverdedlging stelde Jan de Pooter al direkt in staat om doelman Dooge te verras sen (0-1). Toch boekten de blauw- witten succes toen Lódewijk de bal keurig naar de V'ldeger speelde, die snel reageerde en de stand gelijk maakte. Aangemoedigd door dit suc ces bouwden de gastheren nu aar dige aanvallen op maar de afwer king liet veel te wensen over. Het meeste gevaar dreigde na enige tijd dan ook steeds voor het doel van Dréischor. Doelpunten konden ech ter niet uitblijven, omdat de aan vallen van de oranjehemden steeds talrijker werden. Een uitstekend op gezette aanval werd via de rug van J. Witte achter doelman Dooge ge plaatst (1-2). Na 40 minuten kregen de gasten en hoekschop toegewezen die door Witte op de juiste wijze benut en Dooge gaf het laatste tikje (1-3). Vlak voor het verstrijken van de eerste speelhelfit scoorden de boys opnieuw. Het was Westdijk d'ie met een strak en onhoudbaar schot de voorsprong vergrootte tot 1-4. In de tweede, helft was Dréischor met d'e beste voornemens bezield. Hoe Dréischor ook zwoegde, de gas ten werden steeds sferlker en in de achterhoede kregen doelman Dooge en de beide baoks Slager en van der Werve bergen werk te verzetten. Toch hield men een half uur stand waarna Witte uit vrije positie een vijfde treffer aan het -totaal kon toe voegen (1-5). Af en toe probeerde Dréischor het nog wel eens maar de tegenstander was te sterk om nog iets van de opgelopen achterstand af te 'knabbelen. Rest 'tenslotte nog te vermelden dat bij Dreasdhor ook weer van de partij was Th. Nuijens welke van Brouwershaven is over gekomen terwijl ook Lódewijk - niet meer in Dréischor woonachtig - in het elftal was opgenomen. Renesse I-Luctor I 1-3 Ondanks ihet feit dat de thuisclub bijna gedurende de gehele wedstrijd een veldimeerderheid 'heeft gehad moest het toch genoegen nemen met een nederlaag. De thuisclub had dit wel in de eerste plaats te danken aan het bijzonder onproduktieve spel van haar voorhoede. Steeds ver viel men hier weer in de fout het spel veel te kort te houden, waar door in het strafschopgebied een op eenhoping van spelers ontstond, waarbij de Lüctorverdediging volop gelegenheid kreeg haar terrein-weer te zuiveren. Nadat Everaers een schot van r.buiten Meulblok goed 'had weten te stoppen, schoot Goos- sens na goed aangeven van Dorre- Ingezonden mededeling man hard op de staander. In de vol gende min. was het aan de andere kant raak toen na een aanval over linies 1.buiten B. Verspeulen onder de vallende Everaers het leder in het net schoot (0-1). Renesse nam hierna het heft volledig in handen en in de 23e min. wist Dorreman met een fraai schot de balans in evenwicht te brengen (1-1). Renesse bleef domineren, maar de voorhoe- despelers verzuimden hun schut Iers- er paciteiten te tonen. L.buiten Boer- ma die hier een uitzondering op maakte had zijn vizier te hocg ge steld. waardoor cp een enkele uit zondering na alles over de lat ging. 3 min. na d? hervatting bleef de Re- nesse-verdediging bij een aanval van de bezoekers staan, waardoor A. Bos alle gelegenheid kreeg om Everaers het nakijken te geven (1-2). Een veel voud van kansen werd hierna dooi de thuisclub om zeep gebracht. Zes min. voor tijd werd de strijd defini tief beslist toen midvoor W. Kole bij een uitval hard en onhoudbaar in schoot (1-3). De bruidstaart ATHENE, 14-9. De brxiidstdart van koning Constantijn en prinses Anne-Marie telt vier verdiepingen, weegt 91 kilo gram, is twee meter twintig hoog en voorzien van de wa pens van het Griekse en het Deense vorstenhuis. Daar de taart bovendien nog op een negentig centimeter hoog ta feltje zal worden geplaatst zal het aansnijden voor Anne- Marie geen gemakkelijke zaak zijn. Aan de taart is een maand gewerkt. De myxomatose Naar aanleiding van meldingen over de gevreesde konijnenziekte myxomatose in de Sohouwse West hoek vernemen wij dat deze plaag ook op andere plaatsen op Schou- wen-Duiveland voorkomt. Van fökkerszijde wondt er op ge wezen dat er in de naaste toekomst rekening mee moet worden gehou den de konijnen zo vroeg mogelijk door de dierenarts te laten inenten. Dit dient in het vroege voorjaar te geschieden en dus vóór de warme zomer gedaan te zijn. Thans is het nog het beste om de dieren al vroegtijdig af te voeren. Vóór de avond valt moeten de hok ken goed afgesloten worden met muggengaas of dunne jutezakken. Er mag geen enkele grotere opening in zijn. Bij het 'gaas of de jutezak moet een pakje lysol worden geplaatst. Ook kan de lysol met water verdund over da zak gesprenkeld worden. De binnenzijde van het gaas of de jute zak dient eveneens met verdunde ly sol te worden ingesmeerd. Het beste kunnen de hokken op de wind wor den geplaatst, maar niet bij bomen of struiken of bij afval waar insec ten voorkomen. Zieke dieren lijden veel pijn en dienen zo snel mogelijk te worden afgemaakt. ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. In de morgen (woensdag) 16 sep tember te houden vergadering van de plaatselijke afdeling Ned. Chr. Vrouwen Bond zal mevrouw De Reus-Hanewijk te Nieuwerkerk over het onderwerp „Het spastische kind" spreken. De gisteren voor deze ver gadering aangekondigde lezing van de heer R. Rijpkema uit Vlissingen over het onderwerp „School en be roepskeuze" kan wegens ziekte van de spreker geen doorgang vinden. Nutsbibliotheek wordt opengesteld Woensdag 16 september a.s. zal de Nutsbibliotheek weer worden open gesteld voor het leesgrage publiek. In deze bibliotheek een boek te ko men uitkiezen loont beslist de moei te, want andermaal is het boekenbe zit van het „Nut" aanzienlijk toege nomen en wel met 59 romans, 90 jeugdboeken en 11 populair weten schappelijke boeken. Hiermede is het totale boekenbezit van de Nutsbi bliotheek gestegen tot 2.698 romans, 1.492 jeugdboeken en 150 populair wetenschappelijke werken. Uit deze ovei-vloed kan ieder gemakkelijk een keus doen. Geslaagde collecte kankerbestrijding Dé alhier gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Makarios geeft toestemming voor komst Turks voedselschip In de keet bij de St. Ltevens Monstertoren zijn werklieden druk bezig de brokstukken van te voorschijn gekomen reliëfs van cement te ontdoen en te reinigen. Een karwei, dat grote nauwgezetheid vergt. (Foto: Zieriikzeesohe Nieuwsbode). NICOSIA, 14-9. President Maka rios van Cyprus is bereid aan een Turks schip toe te staan in Fama- goesta voedsel en kleding voor de Turkse Cyprioten in Kokkina te los sen. Dit is door een V.N.-funktiona- ris meegedeeld. Makarios heeft twee maal een onderhoud hierover gehad met Galo Plaza, dc bijzondere verte genwoordiger van Oe Thant, en met generaal Thimayya, de commandant van het V.N.-Iegcr op Cyprus. De Turkse vice-premier, Kemal Satir, heeft na een bijeenkomst van het kabinet verklaard, dat Turkije koste wat kost voedsel naar Cyprus zal brengen. De Cyprische regering heeft maan dag bij Turkije geprotesteerd tegen „de recente schending van de terri toriale wateren en het luchtruim door Turkse schepen en vliegtuigen". De Turkse zaakgelastigde in Nico sia heeft generaal Thimayya meege deeld, dat zijn regering bereid is een schip naar Famagoesta te zenden, op voorwaarde echter dat V.N.-troepen toezicht op het lossen houden en voor het vervoer naar Kokkina zor gen. De Turken willen ook graag een klein vrachtschip naar Xeros sturen. Deze havenplaats ligt niet ver van Kokkina. De Veiligheidsraad vergadert mor gen (woensdag) over de verlenging van het verblijf van het V.N.-leger op Cyprus. Het lopende mandaat eindigt op 26 september. Waarnemers geloven, dat de raad een nieuwe ter mijn van drie maanden zal goedkeu ren. De Amerikaanse hulporganisatie „Care" zal voedsel en dekens naar Kokkina sturen, zodra de Cyprische regering dit aanbod aanvaardt. De gehele voorraad van „Care" in Nico sia zal met vrachtauto's van de V.N. naar Kokkina worden gebracht. Hierbij zijn 863 ton voedingsmidde len. Er worden 500 dekens beschik baar gesteld. In 't Grieks-Cyprische dorp Kout- soventis, in Kyrenia, is maandag avond een Griek getroffen door een kogel uit een Turkse stelling. Hij is op weg naar het ziekenhuis gestor ven. Fonds voor de kankerbestrijding heeft het mooie bedrag opgebracht van f 1.657,12. Het organiserend co mité is met dit resultaat zeer tevre den en dankt dan ook allen die hieraan, hebben bijgedragen. BURGH Rashond werd kampioen ITat is bekend dat de 'heer M. L. J. Fokker ie Buigh een bekend fokker van rashonden is er, voor de verdere africhting der honden zorgt hij even eens. Bijna elk jaar behaalt de heer Fokker prijzen en enkele malen werd hij met één zijner dieren kam pioen van Nederland. Ook in 1964 is dit het geval. Vorige week weiden in Poortvliet de nationale najaarswedstrijden ge houden van de Nederlandse vereni ging „Langhaar" en in de afdeling „gebruikshonden" was Aiet „Reeks" van de beer Fokker die met de eer ste prijs ging strijken. De eigenaar van deze mooie hond 'kwam door deze overwinning in het bezit van de Vierkens-wisselprijsHij mag deze trofee, zijnde een zilveren plaquette voor goed behouden omdat hij ook vorig jaar de eerste prijs behaalde. Door lang oefenen en gestaag door zetten is 'de beer Fokker er in ge slaagd dit dier naar de allerhoogste top der dressuur te leiden. Een op gave die lang niet gemakkelijk is. De tweede prijs was voor „Ango van het Olie Landschap", eigenaar de heer P. Kraak uit Amsterdam. „Astrid van 'de Grift", eigenaar de heer C. H. de Koff uit Zeist verkreeg de derde prijs, terwijl „Zambo van de Kievietsham", eigenaar J. J. Ger- retsen uit Eindhoven vierde werd. Er waren 14 deelnemers die el kaar bckampter. in het jachtveld van burgemeester van Doorn te Poortvliet. De jury bestond ditmaal uit: Jkvr. A. J. M. v. d. Heijden van Deernenburg; C. Freiherr van Be- verfoede Worries; mr. C. Corporaal; J. Craandijk; T. Bosch ridder ven Rosenthal; A. Baron v. d. Heijden van Doornenburg; J'hr. W. Mock en drs. P. Textor. NIEUWERKERK Openstelling bibliotheek De Algemene Leesbibliotheek be gint vrijdag 18 september weer met het uitlenen van boeken, van half zeven tot 'half acht in Rehoboth. De collectie is met 170 nieuwe boeken uitgebreid. Scheepvaartbericliten Esso Den Haag (t.), 15-9 te Lavera verwacht. Calamares, 15-9 te Oharleston. Straat Singapore, 14-9 van Beira naar Port Louis. TOKIO. De kapitein van het Ne derlandse vrachtschip „Goerec" werd doodgeschoten cp de brug van zijn schip, teen dit zich zondag ter hoogte van Kobe in West-Japan be vond. Dit heeft de havenpolitie van Kobe maandag meegedeeld. PALINGEN De werphengelaar was een zonnig mens en wist iets van het „savoir vivre", als hij daar aan de dijk in het zonnetje het lijntje in het water gooide. Die keer had hij moeiteloos de palinkjes verschalkt. Het waren zes gladdelingen, die hij monter en tevreden in een plastic zakje deed en in gedachten reeds voor de koe- kepan had. bestemd. O, maar hij haastte zich niet, die hengelaar. Hij ruimde rustig zijn spulletjes op, bond de visbuit onder de snelbinder van zijn brommer, schroefde de hengel in elkaar en vertrok kalm en waar dig bijna, omdat hij fijn had gevist en de wereld mooi was en warm en- ruim. De man stapte op zijn brom fiets en al rijdend bedacht hij dat een fris glas hem smaken zou, na een middagje vissen in de zon. On dertussen hadden de palingen heel andere gedachten. Zij begonnen met dierlijke leepheid het. interieur van de plasticzak te onderzoeken en kwa men tot de bijna menselijke conclu sie dat er een gaatje in zat. Ze dach ten aan het boek van Kravchenko en gleden één voor één uin het gat in de plasticmuur de vrijheid tege moet. De man, gewikkeld in zijn ge moedelijke bui zag niets. Hij stapte een frisse gelagkamer binnen en dronk het glas. dat hij zich had beloofd. Gelukkig was er nog een vriend, die fietsend op weg naar huis een. paling tegen kwam en zich mateloos verbaasde over deze verdwaalde uit de Saragossazee, een verbazing die nog toenam toen hij enkele tientallen meters verder een tweede paling over het asfalt zag kronkelen. De vriend ving de palin gen en even later kwam hij er nog een paar tegen en via een bijna me tafysische ingeving bedacht hij: „die motte van Arjoan weze", want hij loist dat zijn kameraad die middag zijn geluk aan de zeedijk zou gaan beproeven. Thuis gekomen rende hij naar de telefoon, draaide het num mer en vroeg of zijn vriend van avond soms paling wilde eten. Het „ja" kwam prompt en onvervaard. Even. liet hij de van palingen be roofde nog in het onzekere en sprak: „Dat za nie gê". Onze gemoedelijke visser wilde wel eens weten waarom en va loal luchtig heen enweer praten („ik blijf aan de lijn") werd hij naar de plasticzak geleid, die ledig onder de snelbrommer zat. Heel xcat minder opgewekt rende hij terug naar het toestel en riep luid: Ze bin weg". De vriend heeft toen gezegd dat dc palingen terug zouden komen, met uitzondering van één. Die was zo glad geweest om tijdig in de weg berm. te verdwijnen, veilig voor speurende mensenogen! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2