DE TROONREDE In huidig tijdsbestek veel meer mogelijk dan voor de oorlog DE ZIERIKZEESCHE COURANT N.K.V.: „Ook in 1965 loonsverhoging" Olympisch vuur kwam op Japanse bodem Senator Humphrey trekt van leer Verkiezingen in Zweden WAT m T 01 6ILI HyRSJffli ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusdag 15 september 1961 121ste jaargang No. 19650 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag- Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Winter programma „De Lichtboeigereed DEN HAAG, 15-9. Met het uit spreken van de volgende troonrede heeft H.M. de Koningin de gewone zitting van de Staten-Gcneraal (1964 -1965) officieel geopend. Leden, der Staten-Generaal, In mei 1965 zal het twintig jaar geleden zijn, dat Nederlnad werd bevrijd. Veel van hetgeen geduren de vijf zware oorlogsjaren was ver nield of beschadigd, is in deze peri ode hersteld. Dank zij gezamenlijke inspanning en groeiende welvaart werden belangrijke vernieuwingen tot stand gebracht. Het geestelijke en culturele leven kregen weer rui me kansen tot ontplooiing. Zij die de jaren voor de tweede wereldoorlog hebben gekend, zullen soms terugdenken aan die moeilijke tijd, toen maar weinig mogelijk was van wat nu werkelijkheid is gewor den. Grootse plannen zijn in alle sectoren van het maatschappelijk leven verwezenlijkt of nog in uit voering. De plaats van ons rijk temidden van de volkeren en de verhoudingen binnen het koninkrijk verschillen in belangrijke mate van die van voor de oorlog. Bijna tien jaar geleden werd in het koninkrijk een nieuwe rechtsorde gevestigd. De beginselen die daaraan ten grondslag liggen, hebben hun waarde bewezen. Met België en Luxemburg kwam een nauwe samenwerking tot stand. Opgenomen in het atlantisch bond genootschap zien wij uit naar de - niet slechts economische - eenwor ding van Europa; een eenwording volgens democratische beginselen, van een Europa dat meer omvat dan dc zes landen die thans reeds ver enigd zijn in de Europese gemeen schappen Atlantisch verdedigingsstelsel Het atlantisch verdedigingsstelsel blijft voor het behoud van onze vrij heid en de wereldvrede onmisbaar. Het is noodzakelijk, dat tussen de atlantische samenwerking en de Europese integratie een nauw ver band wordt bewaard. De regering zal zich ook in het komende jaar inspannen voor de voltooiing en de uitbreiding van de gemeenschappelijke markt en voor de versterking van de structuur van de Europese gemeenschappen. Ver groting der bevoegdheden van het Europese parlement acht zij nood zakelijk. Op verscheidene terreinen wordt in de Europese Economische Ge meenschap voortgang gemaakt met de ontwikkeling van een gecoördi neerd of gemeenschappelijk beleid, ondanks tegenstellingen tussen de deelnemende landen. De voorbereiding van het gemeen schappelijk vervoerbeleid stuit od moeilijkheden. Tot dusver heeft het Nederlands standpunt nog onvol doende instemming gevonden. De re gering zal waken voor de belangen die hier niet slechts voor Nederland maar ook voor de gemeenschap als geheel op het spel staan. Internationale handel Bij de voorbereiding van de ge meenschappelijke handelspolitiek zal de regering vooral pleiten voor ver dere vrijmaking van de internatio nale handel. Grote waarde hecht zij aan het welslagen van de onderhan delingen over een algemene vermin dering van invoerrechten en andere handelsbelemmeringen. In deze zo genaamde „Kennedy-ronde" zal zij ijveren voor een positief optreden van de Europese gemeenschap. Het is verheugend dat in 't interl nationale overleg de problemen van de ontwikkelingslanden steeds meer aandacht krijgen. De wereldhandels conferentie heeft uitdrukking gege ven aan het groeiende inzicht, dat er een directe relatie bestaat tussen ontwikkeling cn handel", een inzicht dat ook aan het Nederlandse ont wikkelingsbeleid ten goede zal ko men. Aan het bilaterale element in de hulpverlening zal enige uitbrei ding worden gegeven; activiteiten van het bedrijfsleven in bepaalde ontwikkelingslanden kunnen daar door worden gestimuleerd. Onver minderd blijft het beleid gericht op vergroting van de ontwikkelingshulp en een meer doelmatige aanwending van de hiervoor beschikbare midde len. Het verheugt de regering dat een betere verstandhouding met Indone sië tot stand kwam. Een geleidelijke uitbreiding der culturele en econo mische samenwerking alsmede van de technische hulpverlening ligt in het verschiet. Het sociaal-economische beleid dei- regering is thans bovenal gericht op het bereiken van ontspanning op de arbeidsmarkt, het herstel van het evenwicht op de betalingsbalans en het voorkomen van nieuwe kosten stijgingen. De vraag naar arbeids krachten overtreft reeds gedurende enige jaren in belangrijke mate het aanbod; een verschijnsel dat zich in de Europese Economische Gemeen schap vrij algemeen voordoet. Mede als gevolg van de omvangrijke loons verhogingen aan het begin van het jaar namen dé bestedingen krachtig toe. Dit heeft geleid tot een groot tekort op de betalingsbalans en tot een opwaartse druk op de Driizen. Indien deze inflatoire ontwikkelin gen voortduren, gaan zij ernstig ge vaar opleveren voor het groeitempo van onze economie - langere ter mijn. Om de genoemde doelstellingen te verwezenlijken zal het naar het oordeel van de regering noodzake lijk zijn, dat de stijging van de na tionale bestedingen in belamrUke mate achterblijft bij die van de pro- duktie. Naast de verdere doorwer king van de beperkende maatregelen die de regering reeds heeft genomen, draagt ook de toenemende schaarste aan middelen op dc ~eld- en kapi taalmarkt tot deze aanpassing b(j. De invloed hiervan op de investeringen wordt thans merkbaar. De regering acht het echter on ge wenst, dat het evenwicht te eenzijdig langs monetaire weg wordt afge dwongen. Om deze reden is de rijks begroting voor 1965 zodanig opge steld, dat van de rijksfinanciën een TOKIO, 14-9. - Met de komst van het Olympische vuur op Ja panse bodem komen de Japanners elke dag meer in de sfeer Van de Olympische Spelen. Vandaag (15 september) wordt het Olympisch dorp geopend. Alles is eraan gedaan om het de 8.000 tjjdeljjke be woners zo veel mogelijk naar de zin tc maken. Niet minder dan 53 officials, 210 tolken, 634 studenten, 1.139 officieren cn manschappen van dc Japanse strijdkrachten, alsmede meer dan 300 koks, zijn met dc zorg van dc Olympische gasten in het dorp belast. Reeds voor dc opening van het dorp hebben „kwartiermakers" van enkele landen hier hun intrek genomen, zoals van Zuid-Korea, Mexico cn Frankrijk. Ook in Tokio zelf is men gereed om de stroom buitenlandse gasten tc ontvangen. Dc politie van de Japanse hoofdstad heeft een eigen Olympisch centrum ingericht met 55 tolken, die „vrccmdclingen-in- nood" kunnen helpen. Een buitenlander, die hulp nodig heeft, be hoeft slechts nummer 110 tc draaien. Iljj krijgt dan door een spe ciaal telefoonsysteem een politic-inspecteur en een tolk aan dc lijn, wie hij (of zü) zijn of haar moeilijkheden kan voorleggen. Het is dan slechts een kwestie van tijd - de Japanners spreken binnen één minuut - of met een politiewagen komt dc „reddende engel". In dc Olympische organisatie zijn ook 29 nict-Japansc tolken opge nomen, die elk tenminste drie vreemde talen beheersen. remmende werking de conjunc tuur uitgaat. De uitgaven van de lagere overheid mogen eveneens maar in beoerkte mate toenemen. Ook voor het particulier verbruik is matiging ^eboden. Met het oog hier op en om de nieuwe kostenverhogin gen zoveel mogelijk te voorkomen, zal een loonstijging in het komende jaar binnen nauwe grenzen moeten bliiven. Voortzetting van het prns- beleid is mede daarom noodzakeliik. De regering zal het toejuichen, wan neer door toepassing van de bestaan de vormen van winstdeling - niet leidend tot bestedingsverruiming doch gericht op bezitsvorming - de welvaart der werknemers bevorderd kan worden. In deze opzet past de voorwaarde die gesteld is ten aanzien van het tiidstip van de invoering van de voorgenomen belastingverlaging. In deze opzet ^ast eveneens de wiize van financiering van de optrekking tot een sociaal minimum van de uit keringen krachtens de Algemene Ouderdomswet en Algemene Weduwen- en Wezenwet. Aan de voorbereiding van ver dere wettelijke maatregelen die samenhangen met de invoering van de arbeidsongeschiktheidsver zekering wordt met kracht gearbeid. De regering blijft streven naar de totstandkominmg van een volksver zekering voor zware geneeskundige risico's, die - vooral door haar bre dere financiële grondslag - aan de gezondheidszorg een nieuw perspec tief zal kunnen geven. Een nota over het beleid inzake de volksgezondheid is in voorberei ding. De regering zal aan de -sociaal- economische raad advies vragen om trent het vraagstuk der verdeling van de vei'mogensaanwes in de on derneming. Eveneens zal zij aan de raad nader advies vragen omtrent een aantal beleidsvragen op het ter rein van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en ondernemings raden. Ter versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf zal het beleid mede gaan omvatten de sub- diëring der individuele voorlichting. In de landbouw voltrekken zich ingrijpende structurele wijzigingen, die een grote inspanning van het agrarisch bedrijfsleven vergen. De regering zal deze ontwikkeling met een veelomvattend structuurbeleid blijven ondersteunen. De regering heeft maatregelen in overweging ter versterking van de concurrentiekracht van de visserij. Bouwnijverheid De bouwnijverheid vertoont een verheugende expansie. De regering bliift, binnen de eisen door de soci aal-economische omstandigheden ge steld, streven naar een verdere op voering van de produktie, in het bij zonder die van woningen. Bij het thans bereikte produktiepeil moet het mogelijk worden geacht, dat in 1964 meer dan 95.000 woningen ge reed komen. Voor 1965 zal het be leid gericht zijn op het in uitvoering nemen van 95.000 tot 100.000 wonin gen, afgezien van de zogenaamde vrnetijdsbouw. Rationalisatie en in dustrialisatie van de woningbouw, alsmede continuïteit in de produktie zullen worden bevorderd. Zowel om economische redenen als uit een oogpunt van verkeersvei ligheid is het nodig de vernieuwing en uitbreiding van het rijkswegennet te versnellen. Voor de periode van 1965 tot en met 1970 heeft de rege ring hiervoor een programma opge steld. Financiering zal voor het grootste deel plaats vinden uit de algemene middelen. Om het gewen ste tempo in de uitvoering te berei ken zullen door de weggebruikers extra gelden moeten worden opge bracht. Ter verzekering van de con- tinuïteit zal voor de financiering een Rijkswegenfonds worden ingesteld. Een daartoe strekkend wetsontwern zal U eerdaags worden aangeboden. Voor het ruimtelijke ordeningsbe leid is de steeds verdergaande ver stedelijking van ons land een cen traal vraagstuk geworden. De rege ring ziet het als haar taak tot nieu we aktiviteiten te inspireren en me dewerking te verlenen aan het zoe ken van de op de toekomst bereken de oplossingen. Bij de vernieuwing van het pri vaatrecht neemt het ondernemings recht een belangrijke plaats in. Na kennisneming van het in het najaar te verwachten rapport van de com missie, voor dit onderwerp ingesteld, zal de regering haar standpunt be palen. Wettelijke maatregelen wor den voorbereid tot afschaffing van het preventieve overheidstoezicht op verenigingen. De regering acht een "edachten- wisscling in brede kring over een herziening van de Grondwet van be lang. Zij zal daarom de publikatie van een proeve van een nieuwe Grondwet bevorderen. De belangrijke plaats van de we tenschap in de maatschappij van he den en haar betekenis voor het toe komstig welzijn van ons volk maken het gewenst het gebruik van de be perkte mogeliikheden beter te co- ordineren. De regering wil daarom overgaan tot instelling van een Raad voor het Wetenschapsbeleid. Een wetsontwerp terzake zal U bin nenkort bereiken. De eerste fase van de werkzaam heden voor de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs kon bin nen het gestelde schema ten uitvoer worden gebracht. De regering ver trouwt, dat in het komende jaar het overleg over de uitvoeringsmaatre gelen tot een voorlopige afronding kan komen. Na de verschiining van het ran- port der ^acificatiecommissie over .,r!e bezetting van bet tweede televi sienet zal op korte termijn een ont werp van een nieuwe omroepwet aan U worden voorgelegd. De re gering staat op het standpunt, dat voor de toelating tot het omroepbe- sel en ten behoeve van de verschei denheid der programma's de nieuwe technische mogelijkheden zoveel mo gelijk dienen te worden benut. Zij streeft ernaar spoedig een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie. In dien de gunstige proefresultaten worden bevestigd zal een aanvang •worden gemaakt met de invoering van een landelijk centraal antenne systeem. Mcge God U, leden van de Sta ten-Generaal, in het komende par lementaire jaar de wijsheid en de kracht schenken om in vruchtbare samenwerking met de regering die beslissingen te nemen, die ons ko ninkrijk tot zegen strekken. Ik verklaar thans de gewone zit- ting der Staten-Generaal voor ge opend". ILPENDAM. De 4-jarige R. B. uit de Kievitstraat te Ilpendam is dode lijk gewond bij een aanrijding. Hij kwam onder een vrachtwagen, toen hij plotseling met een karretje, vlak voor de ouderlijke woning de straat overstak. Op weg naar het Stadszie kenhuis te Purmerend overleed het kind aan zijn verwondingen. UTRECHT, 14-9. „De lonen zullen in 1965 moeten worden verhoogd". Tot deze conclusie komt het Neder lands Katholiek Vakverbond maan dag in z\jn orgaan „Ruim zicht Men denkt, aldus het blad, dat al lerlei economische verschijnselen en ook de lonen eenvoudig willekeurig kunnen worden bepaald door een of ander orgaan of door een of andere instantie. Deze opvatting is echter een illusie. Zelfs als de regering een loonpauze zou willen, zo zegt „Ruim zicht", is zij daartoe niet in staat: onder de huidige omstandigheden zou dat een papieren loonpauze wor den. Het blad vraagt zich af, hoe men in een economische situatie waarin ook de prijzen niet vastgehouden kunnen worden, de lonen wel meent te kunnen „vastpennen" en nog wel in een tijd van absolute spanning op de arbeidsmarkt, waarin de bedrij ven grote sommen uitgeven om bui tenlandse werknemers aan te lokken. Het lijkt het N.K.V. beter dat niet de overheid maar het bedrijfsleven overeenstemming bereikt over de wijze waarop en de mate waarin de lonen nu aan banden moeten worden KANSAS CITY, 15-9. Senator Hu- bert Humphrey, de democratische kandidaat voor het vice-president- schap, heeft maandag fel gereageerd op de beschuldiging van senator Barry Goldwater, dat het tijdstip van de Cubaanse crisis in 1962 zodanig was gearrangeerd, dat de democra ten daarvan bij de verkiezingen in dat 'jaar voordeel zouden hebben. Humphrey noemde dit het „geraas kal van een wanhopige baantjesja ger", daaraan toevoegend dat de re publikeinse kandidaat voor het pre- 1 sidentschap daarmede „een nieuw dieptepunt in zijn campagne van las ter en smaad" had bereikt. STOCKHOLM, 14-9. Overeenkom stig de traditie zullen op 20 septem ber de derde zondag in deze maand, verkiezingen worden gehouden voor de 233 afgevaardigden in Zwedens Tweede Kamer, wier mandaat dan na een zittingsperiode van vier jaren afloopt.' Deze verkiezingen hebben plaats op basis van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De in 1960 gekozen Kamer bestond uit 114 sociaal-democraten, 40 libe ralen, 39 conservatieven, 34 „centris- ten" (ex-boeren) en 5 communisten. Ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist heeft, de alléénverkoop van de allerbeste fabriekenen een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo gelegd. Men zal zich bij het vaststel len van de lonen moeten baseren op realiteiten, aldus „Ruim zicht", en geen rekenkunstjes op pSpier moeten maken. I)it nupimer bestaat uit 10 pagina's Wie lief heeft vraagt nooit meer of het leven een doel heeft. zuidwestelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking mei plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. De zelfde of iets lagere temperatuur. 16 sept.: Zon op 6.16, onder 18.53. Maan op 16.59, onder 17 sept.: Zon op 6.17, onder 18.50. Maan op 17.36, onder 0.47. Volle maan: 21 sept. te 18.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 sept. 10.33 v.m. 23.23 n.m. 17 sept, -12.03 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 16 sept. 10.34 v.m. 23.14 n.m. 17 sept. 12.02 v.m. n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west-Europa is geleidelijk onder invloed gekomen van een lagedrukgebied, waarvan het hoofdcentrum vanochtend op en kele honderden kilometers ten wes ten van Schotland laig. Daardoor werd de zeer warme lucht waarin het maandag in het zuiden van ons land plaatselijk 31 graden werd, ver dreven. Verder ontstond in Frank rijk een buiengobied. dat plaatselijk onweer bracht, terwijl boven Enge land een tamelijk omvangrijk regen- gebied aankwam. Het lagedrukge bied verplaatst zich nog langzaam naar het oosten. In verband hiermee zal het weer in Nederland het ko mende etmaal een veranderlijk ka rakter hebben met kans op regen. De wind blijft zuidwestelijk. LONDEN. De Britse eerste minis ter, sir Alec Douglas-Home, ging maandag per vliegtuig naar Schot land om koningin Elizabeth, die daar haar vakantie op het kasteel Bal moral doorbrengt, op de hoogte te stellen van de datum waarop de ver kiezingen voor een nieuw Lagerhuis zullen worden gehouden. Burgemeester W. Thomassen van Enschedé, H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en prof. dr. G. Berk- hoff, gefotografeerd tijdens de ope ning van de technische hogeschool van Enschedé, maandag. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1