ZWAARLIJVIGHEID! OLYMPISCH SPEL /erf tfan Vettewinkel De uitgifte van een Franse rijmbijbel MORGHATS, de magiër De vrucht van ile snoepzucht: Wie er eenmaal opmerkzaam op geworden is, ziet dat er bijzonder veel dikke - veel te dikke - mensen rondlopen. Met het stijgen van de welvaart is de vetljjvigheid een steeds meer verbreide kwaal gewor den en dat is een minder gunstig verschijnsel. Het allermeest komt corpulentie wel voor bij vrouwen, maar bjj man nen is „het veel te dik zijn" toch ook lang niet zeldzaam. In veel gevallen ligt de oorzaak hiervan nog niet eens in het gebruik van veel te overda dige maaltijden: vaak komt het alle maal door uitbundig snoepen. Snoepen in zijn erge vormen is, net als overmatig alcoholgebruik en zwaar roken, vooral een psycholo gische kwestie. Nervositeit, teleur stelling, ongedurigheid, zorgen en verdriet maken, dat de één telkens weer naar de sigaret of naar een glas drank grijpt, terwijl de ander zich zelf tracht te troosten met zoetig heid. He moge aanvankelijk misschien wat vreemd klinken, maar bij enig na denken zal het voor iedereen begrij pelijk worden, dat bij de behande ling van vetzucht nogal eens de hulp van een psychiater vereist is. Aan de zenuwarts kan het best worden overgelaten om de conflicten en innerlijke moeilijkheden op- te sporen, die zo vaak ten grondslag liggen aan de veeleterij en het ge- snoep, om daarna te helpen bij het vinden van een geschikte oplossing. Zo is het bij alle verslavingen. Nog liever kortademig Een grondige aanpak van al die dikte wordt door de personen in kwestie meestal te bezwaarlijk ge vonden. Zoals de stugge roker ach teraf toch maar liever doorgaat met hoesten tengevolge van z'n chroni sche bronchitis, zo behoudt een cor pulente dame maar liever de kort ademigheid, die een direct gevolg van de vetzucht is. Wanneer het daar nu allemaal maar bij bleef, zou het nog niet zo noodzakelijk zijn iets aan die ver slaving te gaan doen. Op den duur zijn de gevolgen echter beslist niet onbedenkelijk, zodat het zeker de moeite loont om tot maatregelen over te gaan. De kiem van alle snoepnarigheden blijkt meestal in de jeugd te liggen. Winkeliers geven handenvol snoep cadeau als een kind, met of zonder mamma, een boodschap komt doen. Dat is dan een wel zeer ongewenste manier van klantenbinding! Beslissende levensfase Natuurlijk stopt het kind al dit al dus verkregen lekkers bereidwillig in z'n mond. Het is zodoende de hele dag aan het sabbelen op zuurtjes, kauwgom, toffees en drop. Niet al leen dat tanden en kiezen er mee worden verknoeid en dat de sabbe- laar geen spoor van eetlust vertoont bij de maaltijden, er ontstaat een verkeerde gewoonte! Jammer genoeg zijn de meeste ouders niet zo doortastend om paal en perk te stellen aan de volprop- DODELIJKE ONGELUKKEN SASSENHEIM. De 71-jarige in- woner van Sassenheim, de heer S. Kovacs, is bij het oversteken van de Hoofdstraat naar de Warmonderdam met zijn bromfiets aan de hand d?5öï- een passerende personenauto gegre pen en op slag gedood. De auto werd zwaar beschadigd en de bromfiets totaal vernield. EINDHOVEN. Op de Aalsterweg, nabij de kruising met de E-3 weg, werd de 80-jarige wielrijder L. J. Konings uit Eindhoven bij het over steken van de weg gegrepen door een personenauto, bestuurd door J. H. uit Eindhoven. Zwaar gewond werd de oude man naar het Sint Jo- sephziekenhuis vervoerd, waar hij na. korte tijd overleed. EINDHOVEN. Op de brug over de Dommel in de Soeterbeekseweg te Eindhoven is het 12-jarige meisje I. J. M. Poot uit Nuenen op haar fiets in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende bestelauto, bestuurd door F. S. uit Geldrop. Het meisje overleed ter plaatse. BUSSUM. Op de provinciale weg Amstelveen-Weesperkarspel (de zgn. Schipholweg) is bij een frontale auto botsing het echtpaar Stern uitNaar- den om het leven gekomen. De be stuurder van de andere auto, de 32- jarige monteur W. G. V. uit Amster dam werd vrij ernstig gewond. perij door winkeliers, kennissen, bu ren en grootouders. Meestal dragen zij zelf het hunne ook nog bij aan de snoepuitdelerij, omdat het be wandelen van de weg van de minste weerstand zo lekker gemakkelijk is. Zo treedt een gewoontevorming op, die kan uitgroeien tot een versla ving. Al dit gesnoep is ook nog fu nest voor de karaktervorming. Speel goed opruimen? Krijg ik dan een snoepje? Is er visite gekomen, heb ben ze snoepjes meegebracht? En dat alles in een levensfase die zo be slissend is voor de verdere ontwik keling. Ten voeten uit Jazeker, in de kleuterperiode wor den de goede en de slechte gewoon ten gevormd. Van de goede noemen wij: het zindelijk worden,het tanden borstelen, het handen wassen voor tafel. Tot de slechte gewoonten be hoort onder andere het snoepen. Het kind zelfbeheersing bijbren gen, het kind op zijn tijd iets ver bieden, is er in veel gezinnen al lang niet meer bij. De kinderen van ge makzuchtige ouders worden letterlijk en figuurlijk zoetgehouden met koek jes en kaakjes, met lange vingers en bokkepootjes, met repen chocolade en zakjes tum-tum en met ijsjes. Dit is het probleem van de corpu lentie ten voeten uit. Gevoel van on behagen in de jeugd? Snoepje! Deze voorwaardelijke reflex kan een heel mensenleven behouden blijven: huis houdelijke onenigheid? Kersenbon bons! Het gevolg hiervan is de alom waarneembare zwaarlijvigheid. Dr. ALFREDA BRIEDÉ. In het afgelopen weekeinde zijn in de Beierse Alpen vier bergbeklim mers om het leven gekomen. Een van hen overleed aan een. hartaan val, terwijl de drie anderen omkwa men na een val. Nog twee andere alpinisten werden ernstig gewond. LAND- EN TUINBOUW De publiekrechtelijke veilplicht DEN HAAG. 12-9. Het bestuur van het produktschap voor groen ten en fruit heeft de tuinbouwaf- zetverordening, waarin de publiek rechtelijke veilplicht is geregeld, met twee jaar verlengd. Drie van de vier telersvertegenwoordigers in het bestuur stemden tegen. Een verzoek van het centraal bureau van de •tuinbouwveilingen tot verho ging van de fusthuur werd niet aanvaard. Het centraal bureau had gevraagd om een verhoging van de huur voor de fruitkist van acht tot elf cent en voor de groentekist van twee tot vijf cent. In beginsel werd besloten voor taan voor de export van tomaten naar Engeland kistjes van zes kilo gram verplicht te stellen. Tot nu toe gaan tomaten naar Engeland in kistjes van 12 lbs. KERKNIEUWS Geref. Kerken in Nederland Ds. J. W. van Tol 40 jaar predikant (Van 1924-1928 te Scharendijke) Vandaag, maandag 14 september, is het veertig jaar geleden dat ds. J. W. van Tol uit Ermelo werd beves tigd als predikant in de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Jan Willem van Tol werd op 29 juni 1897 te Boskoop geboren. Hij bezocht eerst het chr. gymnasium te Utrecht, daarna het geref. gymna sium te Arnhem en studeerde ver volgens nog aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, waar hij eind december 1923 zijn kandidaatsexa men theologie aflegde. Nadat de heer Van Tol kort daarna na praeparatoir examen door de classis Assen was beroepbaar verklaard in de Gerefor meerde Kerken in Nederland, werd hij op 14 september 1924 door nu wijlen ds. T. Gerber, toen predikant te Assen, bevestigd als predikant van de Gereformeerde kerk van Scha rendijke. Op 17 juni 1928 verwisselde de jubilaris deze. kerk met die van Dalfsen, vanwaar hij op 17 april 1932 naar die van Sliedrecht vertrok. Op 9 november 1947 werd ds. Van Tol door zijn ambtsvoorganger ds. J. A. Gravestein uit Elim, bevestigd als predikant van de Geref. kerk van Leek (Gron,). Deze zijn 4e en laatste gemeente diende ds. Van Tol tot 1 augustus 1957. toen hem op 60-jarige leeftijd om gezondheidsredenen ver vroegd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Van Tol zich eerst metterwoon in Soest. Koningin opent Technische Hogeschool ENSCHEDÉ, 14-9. Koningin Julia- na opent heden (inaaudag)middag in de eerste senaatszitting in de Ensche- dése schouwburg officieel de reeds zoiang begeerde Technische Hoge school Twente. Het is de derde tech nische hogeschool van ons land. De voornaamste ere-gasten zijn vandaag koningin Juliana en prins Bernhard en minister Cals, die zo veel heeft bijgedragen tot de tot standkoming van deze op het prach tige landgoed Drienerlo in twee jaar tijds gebouwde hogeschool. Om half tien vanmorgen begonnen reeds de plechtigheden op het hoge schoolterrein. De eerste 250 gasten waren vroeg in de ochtend op het met vlaggen versierde terrein getui ge van de aanbieding van een reeks geschenken. Om elf uur arriveerden koningin en prins in de regerings- Friendship op de vliegbasis Twente, waar het koninklijk gezelschap werd begroet door de commissaris der ko ningin in Overijssel, en Enschedé's burgemeester. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid - 4e klas G: Zierikzee-De Schutters 4-2; Nw. Borgvliet-Burgh 2-3; S.C. Gastel-RKFC 7-1; DIVO-Halsteren 2-2; Kruisland-Oude Molen 5-2; NVS-Vosmeer 0-2. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas: Dreischor-Hansweertse Boys 1-5; Renesse-Luctor 1-3; Krui- ningen-Zierikzee II 2-0; Patrijzen- Zonnemaire 8-1; Robur-Kwadcsn- damme 3-1. 2e klas C: SVOWK-Dreischor II 9-1; Burgh II-Renesse II 2-4. Zaterdagcompetitlie le (klas: Hoek-MEVO 8-0; AZVV II-Bruse Boys 3-2; Spui-Wolfaarts- dijk 0-4; WemeMinge-Beren 1-1; Middeliburg-Nieuwdorp 2-1; Zaam- slag-Kapelle 3-6. 2e klas A: SKNWK-SerooSkerke 5-0; Duivelan'd-Oostkapelle 8-6; Veere-Brouwershaven 1-1; Colijns- plaatse Boys-Wissen'kenke 6-2; Kloe- tinge II-Wolfaatsdijik II 7-3. 3e klas A: MEVO Il-Zwaluwep 0-4; Bruse Boys II-SKNWK II 7-1; Brou wershaven II-WIK 2-15; Zwaluwen II-Zeemeeuwen 0-5. Junioren Groep A I: Zeelandia A I-Zeelan- dia AI 7-0. Groep A IV: Bruse Boys A I-Re- nesse A I 1-3; MEVO A I-Duive- land A I 5-5. Groep B JX: Zierikzee B I-Bruse Boys B I 1-3; Zierikzee B II-SKN WK B I 0-2; Dreischor B I-MEVO B I 1-0. Groep B X: Zwaluwen B I-Brou wershaven B I 1-10; Burgh B I- Re- nesse B I 4-0. Groep A VI: Wolfaartsdijk A I- Burgh A I 1-9. H.L.O. Het H.L.O.-diploma eerste graad werd behaald door de 'heer P. H. C. Dogger te Zierikzee. Het diploma tweede graad werd behaald door mejuffrouw C. M. van Rhee te Zonnemaire en door de he ren P. van der Hulle Az. en F. D. Vis, beiden te Zierikzee. Voor de vierde maal werd aan de eisen voldaan door mejuffrouw J. C. W. Papeveld te Zierikzee. Het «diploma derde graad werd 'be haald door de dames T. C. Francke te Kerkwerve, J. H. de Vrieze te Dreischor en L. J. Koevoets, A. M. A. Sinck, L. M. J. Verspeek en A. J. A. Wansinüc, allen te Zierikzee en door de heren J. C. Geluk te Noord- gouwe en W. J. van der Meer te Zonnemaire. Voor de tweede anaal werden de proeven afgelegd door de dames M. M. Bij 'de Vaate te Zierikzee, M. Minderhout te Renesse en A. A. van Rhee te Zonnemaire en door de he ren J. Dijckmeester, P. L. van der Hulle, J. W. van Sluis en P. C. Vor- werk, allen te Zierikzee. Het diploma vierde graad werd be haald door de dames M. F. van dei- Mark, J. H. Mouthaan, A. C. Oeht- man, E. de Spirt en H. M. J. Steen- dijk, allen te Zierikzee en door de heren drs. J. J. Mattier, C. R. de Raat en B. C. van Sloten, allen te Zierikzee, A. J. Geluk te Noordgou- we, B. C. Hendrikse te Ouwerkerk en P. T. Saman te Haamstede. Hoge Indonesiër gevlueht SYDNEY, 12-9. - Een Indonesiër, „vermoedelijk een hoge regerings functionaris", is volgens de Austra lische omroepcommissde naar Aus tralisch Nieuw-Guinea gevlucht met vrouw, zes kinderen en een bediende. Hij zou verzocht hebben naar N e- derland te mogen doorreizen. Functionarissen in Canberra zeiden dat dit verzoek in overweging is ge nomen. Het gezelschap zou twee of drie dagen geleden uit West-Irian in Pa poea zijn aangekomen, waar het streng afgezonderd wordt gehouden en wordt ondervraagd. Het gezin zou afkomstig zijn van de Riouw-eilan- den bij Sumatra. Ruimtevaart- voorbereidingen MOSKOU, 12-9. Russische na tuurkundigen hebben proeven genomen waarbij „kosmonau ten" tien tot 120 dagen in een luchtdichte kamer hebben ver toefd. Zij werden tijdens hun verblijf in deze kamer bloot gesteld aan een kleine dosis straling, temperatuursverho- gingen en allerlei geluiden. In de loop van de proeven werd vastgesteld, dat de weerstand van de menselijke huid tegen bacteriën na verloop van tijd afneemt. Het aantal microben op de huid nam toe en ook dat in de lucht. Verder werd geconstateerd, dat de gevoelig heid van de ogen verminderde, lil de eerste tien tot dertig da gen waren er enige Verande ringen in de werking van het hart en het slapen werd be moeilijkt. Daarna echter paste het organisme zich aan de nieuwe omstandigheden aan. Er traden ook veranderingen in het organisme op en na het verlaten van de luchtdichte kamer. Maar uit latere proe ven ivas gebleken, dat deze veranderingen aanmerkelijk beperkt kunnen worden door grotere zuivering van de lucht van bacteriën en schadelijke chemische bestanddelen, ultra violette bestraling van de huid, gebruik van grote hoe veelheden vitaminen, het ge bruik van zekere medicijnen en het uitvoeren van bijzon dere lichamelijke oefeningen. BROUWERSHAVEN Tentoonstelling bloemenvereniging „Pluralia' Zaterdagmiddag hield de bloemen vereniging „Floralia" te Brouwers haven de jaarlijkse bloemententoon stelling in de vismijn, waarvoor maar een geringe publieke belangstelling bestond. In afwijking met vorige ja ren werd er dit jaar geen bazar aan de tentoonstelling verbonden. De ingeleverde planten getuigden van een goede kwaliteit, waarbij vooral fraaie witte Sterren van Beth lehem en Colleus te bewonderen wa ren. Ook waren de leden ditmaal in staat gesteld om bloemenbakjes naar vrije keus in te leveren, die een fraai kleurenschouvvspel opleverden. Ver schillende personen hadden kunstige bloemstukken ingeleverd, welke met een prijs wei-den beloond. Des voormiddags werden de plan ten en bloemen gekeurd door de heer D. Eveleens, hoofd der landbouw school te Zierikzee, die zich nauw gezet van zijn lang niet gemakke lijke taak heeft gekweten. Speciaal werd gelet op de vorm, opmaak en bloementooi der planten. Uitslagen schoolkinderen: Rode Begonia: 1. Marcel v. Gruns- ven; 2. Hilda Catsman; 3. Olivier Boot; 4. Lena de Wilde; 5. Ger de Wilde. Vlijtig Liesje: 1. Joop de Koeyer; 2. Lia van Grimsven; 3. Laura van Schelven; 4. Mar ja Groot jans; 5. Pe ter Bolkenbaas. Witte Begonia: 1. Sjaak Catsman; 2. Adrie Smalheer; 3. Piet de Jonge; 4. Arnold Schiettekatte; 5. Elma Bo- kelaar. Veldbouquetten: 1. Geertje v. d. Schelde; 2. Hans van Dijke; 3. Sjaak Catsman; 4. Hilda Catsman; 5. Tori Hoogenboom. Uitslagen volwasenen: Colleus: 1. A. van Schel ven-van Beveren; 2. J. H. Leendertse; 3. M. v. d. Weele; 4. P. Grootjans-Wester- weel; 5. D. Duinhouwer; 6. C. Trijse- laar; 7. J. Stoel. Ster van Bethlehem: 1. P. G. van Sluis; 2. H. Grootjans-Klaasse; 3. Gebr. Soons; 4. P. Ringelberg; 5. M. Grootjans; 6. C. v. d. Velde; 7. J. A. van Schelven. Kaaps viooltje: 1. J. de Nooijer; 2. T. de Jonge; 3. J. Priem; 4. S. Groot jans; 5. J. G. Jonker. Fuchsia: 1. P. Bolkenbaas; 2. M. Grootjans; 3. J. C. Beeke. Begonia: l. L. Bolkenbaas. Bloembakjes: 1. H. P. de Munck; 2. A. Smalheer; 3. H. v. d. Vlugt; 4. J. Kouman; 5. D. Rijstenbil; 6. J. de Masier; 7Jac. van Leeuwen. Snijbloemen: I. I. Catsman 2. J. van Dijke; 3. P. Schiettekatte; 4. N. Slieker-v. d. Velde; 5. H. J. Slager. SPORT VOETBAL Zierikzee won moeilijke wedstrijd tegen De Schutters Zierikzee BLRGERLIJKE STAND Geboren. 3 sept.Franciscus Wouterus Cornelis, z. van Paulus Ja cobus Anthonius Verspeek en Mar- garetha Maria Agnes Odijk (Zierik zee); 3 sept.: Jolande Mirjam, d. van Johan Breure en Cornelia Francina Magdalena van de Biezenbos (Zie rikzee); 4 sept.: Hugo Jurgen, z. van Georg Philipp Verschoof en Carla Joyce Wijk (Bruinisse); 6 sept.: Mietje Grietje, d. van Comelis Pie- ter van der Maas en Jacoba Maria de Looze (Zierikzee); 7 sept.: Johan na Pieternella, d. van Jacob Corne lis van den Doel en Wilhelmientje de Graaf (Zierikzee); 8 sept: Mar jolein, d. van Hans Warburg en Sal- ka Katharina del Prado (Zierikzee); 8 sept.Annemieke, d. van Johannes Pronk en Theodora Elizabeth Koot (Zierikzee); 8 sept.: Gabrielle Hen- riette Dorette Marie, <d. van Jacobus Adrianus Wilhelmus Cornelis van den Nieuwenhof en Mathilde Ida Cornelia Maria van Waelsden (Wes- terschouwen)9 sept.: Cornelis, z. van Johannis Jacobus Cornelis de Keijzer en Elizabeth van de Vreede (Brouwershaven); 10 sept.: Aaltje Pieternella, d. van Frederik Pieter Regoort en Janny Maria van Felius (Zierikzee). Gehuwd. 4 sept.: Simon Theo dores Sies, 21 j. en Adriana Maria van Ruiswijk, 25 j. (beiden te Zie rikzee); 4 sept.: Cornelis Folmer, 23 j., (te Duiveland) en Heiltje Schil- peroord, 21 j. (te Zierikzee); 11 sept: Hubrecht Bouwman, 21 j. (te Wes- terschouwen en Christina Schot, 21 j. (te Zierikzee). Overleden. 4 sept: Pieter Al- bert Gerrjt van Dijk, 79 j., echtge noot van Elisabeth Aleida Bouw meester (te Zierikzee); 5 sept: Izaak Swaneveld, 70 j., echtgenoot van Eli zabeth van den Blink (te Zierikzee); 9 sept.: Johanna Janna van de Panne, 74 j., echtgenote van .Gerardus Maar ten bij de Vaate (te Zierikzee). (Zierikzee-De Schutters 4-2) Dat Zierikzee (het in deze ontmoe ting niet gemakkelijk zou krijgen, werd al spoedig na de aftrap duide lijk. Wel ibegonnen de rood-zwarten met een licht veldoverwicht zonder daarbij de stevig ingrijpende verde diging van de bezoekers ernstig te kunnen verontrusten. Met lange pas ses probeerde de blauw-gele defen sie haar voorhoede telkens aan het werk te zetten, maar het was vooral de Zeeuw die .in hot ibegin menige pass wist te onderscheppen. In de 9e min. plaatste de Zeeuw het leder uitstekend door naar de vrij staande Heijiboer, die zijn schot door de doel man zag gekeerd. Van Beveren pro beerde het hierna met een ver schot, dat de doelman weinig problemen opleverde. Op verrassende wijze slaagden de gasten er in de 14e mlin. in de lei ding te nemen, toen zij op 40 meter van het doel een vrije trap kregen te nemen. J. Theundssen plaatste het leder hoog in de doelmond, waarbij •het tot ieders verwondering over de misstompende doelman v. d. Wek ken in het doel verdween (0-1). Eni ge ogenblikken later werd het bijna zelfs 0-2 toen de uitgelopen v. d. Wekken het leder .niet kon bemach tigen maar spil v. Ham met een for midabele sprong hert leder nog uit het verlaten doel wist te koppen. Hoewel Zierikzee «geleidelijk aan zich een lichte veldmeerderheid wist te versohaffen bleven de aanvallers van de bezoekers een «gevaarlijk ka rakter behouden. In de Zierikzee- achterhoede bleek vooral r.aohter Koster nog niet over voldoende snelheid te beschikken om zich te herstellen, terwijl ook doelman v. d. Wekken zich niet erg zeker toonde. Geheel onverwachts wist Zierikzee de balans in evenwicht te brengen toen Heijboer in de 29e min. van even buiten 't strafschopgebied door een haag van benen 'n schot loste dat laag in de r.benedenhock van het doel verdween (1-1). Nog geen min. later nam de thuiscluib zelfs de lei ding in handen toen v. Beveren bij de aftrap het leder op «het midden veld wist te bemaohtiiben, waarna na uitstekend solowerk Heijboer voor de afwerking zorgde (2-1). Na de hervatting wist na slordig terug spelen v. d. Wekken nog maar ter nauwernood zijn doel voor een door boring te behoeden. Aan de andere kant zag v. Beveren zijn schot door de doelman «gekeerd, waarna W. v. Ham uit een corner overkopte. In de 23e min. werd «het 3-1, toen v. Be veren «een strafschop onhoudbaar in het net liet verdwijnen. Even later werd een der bezoekers wegens na trappen het verder medespelen ont zegd, wat todh niet «kon voorkomen dat M. Luijken, na enige kapitale blunders in de achterhoede, de stand op 3-2 bracht. Een hard schot van W. v. Ham kwam op de binnenkant van de staander, waarna even latei- Klink een schot van hem op de paal zag belanden. Met een bijzonder fraai genomen vrije trap van even buiten het strafschopgebied maakte Willemse in de 35e min. aan alle on zekerheid een einde (4-2). Zierikzee behield hierna overwegend het -bes te van het spel, waailbij de overwin ning geen moment meer in gevaar kwam. Philips teleurgesteld over verbod verticale prijsbinding AMSTERDAM, 12-9. Naar van de zijde van Philips te Eindhoven wordt vernomen, is men aldaar zeer teleur gesteld over het door de regering uitgevaardigde verbod van indivi duele verticale prijsbinding in een aantal sectoren van het bedrijfsle ven. Bij Philips is men, zoals be kend, altijd voorstander geweest van verticale prijsbinding en men heeft dit gedaan op economische gronden. Het standpunt van het bedrijf werd bovendien gestaafd door economi sche argumenten. Men is er name lijk van overtuigd dat verticale prijs binding in het belang is zowel van het publiek als van de handel en de industrie. Nederlands schip had dode aan boord LONDEN, 12-9. Het Nederlandse motorschip „Marjan" (298 ton) uit Rotterdam is in Engeland aangeko men met het lijk van zijn stuurman aan boord. Britse rechercheurs stel den een onderzoek in. De stuurman, de 30-jarige heer Van Mourik uit Dieren, werd dood in zijn hut aangetroffen toen het schip bij Southend ankerde. Er zijn geen aanwijzingen voor een mis drijf. Ingezonden mededeling LEIDEN, 12-9. - Onder leiding en met medewerking van dr. J. R. Smeets, lector in de geschiedenis van de taal en de letterkunde der Franse middeleeuwen aan de Rijksuniversiteit in Leiden, is een équipe van studenten en oud-studenten aan deze universiteit bezig de rijmbijbel van Mace de la Charite (dertiende eeuw) uit te geven. Met de uitgave van deze rijmbijbel - waarvan de oorspronkelijke tekst bewaard is gebleven in één enkel handschrift, dat zich in de BibJiotheque Nationale in Parijs bevindt - zullen ongeveer zes jaar gemoeid zijn. De rijmbijbel zal in zeven delen verschijnen en elk deel zal de complete bijbeltekst van de daarin voorkomende boeken bevatten, voor zover mogelijk voorzien van varianten uit een hand schrift uit Tours, dat in juni 1940 bij oorlogshandelingen verloren is gegaan. Van dit manuscript heeft men deeltjes kunnen achter halen, dank zij een drietal studies rond 1900 aan deze tekst gewijd. Voorts zal men in elke aflevering kritische aantekeningen aan treffen, alsmede een register met namen, een verklarende woorden lijst en een bibliografie. Indien dit voor de duidelijkheid gewenst is, zal ook de tekst van de voornaamste bron van deze rijmbijbel worden weergegeven, namelijk de „Aurora" van de kanunnik Petrus Riga, die in de twaalfde eeuw in Reims leefde. Ook zullen andere, door Mace gebruikte bronnen worden vermeld, onder andere Flavius Josefus. 47. Snel had Aram zich omgedraaid en bereikte met lenige sprongen de deur van het café. Z'n bewegingen waren zo snel, dat hij al bij de deur was voordat z'n wild schreeuwende tegenstanders de tijd had den om op te springen. „Grijp hem!" brulde Zacheb, die heel goed begreep dat de wraak van Morghan verschrikkelijk zou zijn als de avonturier wist te ontsnappen. Met woeste kreten en zwaaiend met hun wapens zetten ze de achtervolging van Aram in, die op dat mo ment de binnenplaats af was en over een klein bruggetje liep! Hij wierp een snelle blik over z'n schouder. Zijn tegenstanders waren te talrijk om hen allen neer te slaan, vooral nu z'n arm gewond was. Hij ver minderde vaart. Toen viel z'n oog op een rijtuig, overdekt met stof, dat juist op dat moment onder de brug reed. De afstand was minstens zes meter, maar hij had geen keus. De kreten van z'n achtervolgers kwamen al dichterbij! De avonturier mat de afstand. Toen waagde hij de sprong zonder aarzelen. Dank zij z'n grote lenig heid kwam Aram zonder ongelukken op de weg terecht. Hij wankelde even om z'n evenwicht te hervinden en rende toen snel naar de passerende koets. Alles hing van de vraag af of ze hem een schuilplaats zou bieden. Een paar van de moedigsten van zijn achtervolgers hadden de vermetele sprong eveneens gewaagd. Hij hoorde hun passen en hun kreten zeer nabij. Hij verdubbelde z'n vaart. Met een wanhopige sprong kwam hij op de treeplank terecht en zocht hou vast met z'n niet gewonde arm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6