Bewoners van eendenkooi negeerden evakuatie Naar een Vijfde Internationale marries mogelijkhed en Levensverzekeriiigscijfers van 't jaar 1963 Flitsen uit het buitenland kleintjes uitfif A.et tinne Boter duurder De in de St. Lievensmonstertoren gevonden beeldfragmenten ZIERIKZEES CUE NIEUWSBODE Maandag 14 september 1964 No. 19649 Avontuur te Oosterland in bezettingstijd FINANCIEN EN ECONOMIE (Slot). Uitermate scherp werd gelet op de aktiviteiten in de lucht of er al dan niet veel vliegtuigen overkwamen. Merkwaardigerwijze vermeldt het dagboek een week voor de invasie op 6 juni in Normandië: „Aan de hand van de vele aktiviteiten nemen wij aan dat er grote dingen staan te gebeuren". Dit bleek een goede pro fetie te zijn geweest, want een week later was het D-day. En juist typisch is het feit dat op deze dag (6 juni) het dagboek vermeldt: „Vandaag merkwaardig stil in de lucht". En verder: „''k Heb vanmorgen twee urn- in de regen gestaan en het genoegen gesmaakt ongeveer 150 liter regen water op te vangen, en dat terwijl we op sterk rantsoen waren gesteld; we hadden maar een half emmertje meer". Ze dachten dan ook niet an ders of ze zouden spoedig door grote dorst moeten capituleren. Grote schrik bracht een in de nabijiheid ge vallen V 1, waarvan de bewoners dachten dat het een grote bom was, omdat zij nimmer van deze nieuwe wapens hadden gehoord. Op de lange duur werd men echter wel wat vrijer en durfde men ook wel op de dag in de zon te gaan zitten en te gaan zwemmen in de eenden kooi. LONDEN. In een te Londen uit gegeven bekendmaking over de be sprekingen, die de Britse eerste mi nister sir Alec Douglas-Home en zijn Zuidrhodesische ambtgenoot Ian Smith hebben gevoerd, wordt mee gedeeld dat laatstgenoemde er op nieuw op heeft aangedrongen dat Zuid-Rhodesië zo spoedig mogelijk onafhankelijk wordt. Sir Alec heeft 'herhaald dat deze onafhankelijkheid nog niet direct kan worden verleend CHICAGO. Volgens statistieken van de Amerikaanse dienst voor de veiligheid zijn in de eerste helft van 1964 in de Verenigde Staten 50.000 mensen door ongelukken om het le ven gekomen. 21.280 personen hier van vonden de dood door verkeers ongelukken, of twaalf procent meer dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. LEOPOLDSTAD. Naar in Leo- poldstad van welingelichte zijde is vernomen, is de stad Boende, om streeks 300 km. ten oosten van Co- quilhatstad, door opstandelingen veroverd. Boende was de laatste twee dagen door aanhangers van Soemialot omsingeld'. PARIJS. In Parijs is de politieke commissie van de Westeuropese Unie (de zes plus Engeland) bijeen geweest, samen met de voorzitters van de commissies van buitenlandse zaken van 'die unie. Men wilde na gaan hoe de onderhandelingen over een politieke unie weer op gang kunnen worden gebracht. BEIROET. Het blad „Al Hayat" meldde uit particuliere bron in Bag dad te hebben vernomen, dat daar een samenzwering tegen het bewind van president Abdel Salem Aref is ontdekt. KOEALA LOEMPOER. De Malei sische regering heeft bij het parle ment een wetsontwerp ingediend dat voorziet in grotere arrestatiebe voegdheden, geheime rechtbankver- horen en speciale regelingen voor defensie en openbare veiligheid. BRUSSEL. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kern energie, dr. Glenn Seaborg, heeft op een bijeenkomst van Europese des kundigen op het gebied van de kern energie in Brussel meegedeeld, dat de Verenigde Staten in staat zullen zijn hun bondgenoten verrijkt ura nium' te leveren nodig voor alle kernreactoren die in de komende tien tot vijftien jaar zullen worden gebouwd. Goese fruitfee naar Schouwen-Duiveland WESTERSCHOUWEN, 10-9. Voor de derde maal zal de fruitfee van het Goese fruitcorso - als tegenprestatie voor het deelnemen van Wester- schouwen aan dit festin - de ge meente bezoeken. Enkele bijzonderheden over dit be zoek zijn inmiddels bekend gewor den. Woensdag 16 september om streeks 12 uur arriveert zij met haar gevolg aan de DelingSdijk bij Se- rooskerke waar ze, na een korte ont vangt door de burgemeester, begint aan een rondrit door alle kernen. Te 13 uur zal zij ten gemeentehuize worden ontvangen door b. en w. De corsocomité-leden uit de Westhoek zullen daar eveneens aanwezig zijn. Wederzijdse toespraken zullen wor den gehouden waarbij fruit hoofd onderwerp van bespreking zal zijn. Vanuit het gemeentehuis wordt even voor 14 uur vertrokken om tijdig in het rusthuis Duinoord aanwezig te zijn voor het uitreiken van vers fruit aan de bejaarden. Om 15 uur ver trekt het gezelsahap uit de gemeen te Westersohouwen in de ridhting Zierikzee. Daar zal ze omstreeks 15.30 in de Zieri'kzeese ziekenhuizen weer fruit uitreiken aan de patiën ten. Welk ziekenhuis eerst gekozen zal worden is nog niet bekend doch het zal wellicht eerst het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis zijn. Na de uitreiking in de Cornelia-Stichting vertrekt de fruitfee weer ijlings naar Goes omdat in de avonduren haar aanwezigheid dringend noodzake lijk is. Angstig stil Het kon soms zo uitermate, bijna angstig stil zijn, men kon dan bv. een roeiboot van heinde en ver horen aankomen. Bovendien beschikte men over een waarschuwingssysteem dat zijns gelijke niet bezat. Dit waren de vogels die in de bomen zaten en de eenden. Aan hen was het direkl te horen wanneer er onraad op komst was en vooral het zoontje Teunie was hierin zeer pienter. Deze gaf vaak het sein: „In huis, want er is wat op 'komst". Bij het zwemmen kwam het ook voor dat men konij nen, die nog in de droge dijkgedeel- ten zaten en in het water vluchtten, kon vatten. Een welkome afwisseling van het menu van pekel eenden, die echter ook niet te versmaden waren. Ook werden er veel eendeneieren gevonden, eveneens welkom bij een vaak eenzijdige maaltijd. Een goed molentje, nog in het bezit van de heer Rosmolen, maakte dat het graan gemalen kon worden. Van het meel bakte men afwisselend brood en pannekoeken. Toen de petroleum - voorraad ging slinken werden plan nen beraamd om de kachel te gaan stoken. Dit kon echter niet overdag maar alleen 's nachts gebeuren, daar een rookpluim uit de schoorsteen verraad zou betekenen. Toen de aardappelvoorraad begon te slinken was men zo gelukkig op een naburig droog stuk land, waar een aardap- pelhoop was blijven liggen, volop nieuwe patatten aan te treffen die door het stro en de 'grond van Üe hoop waren heenigegroeid. Al met al Nikita Chroesjtsjef, minister-pre sident en secretaris-generaal van de communistische partij in zijn land, heeft de leiders der communistische partijen in de wereld opgeroepen op 15 december a.s. tegenwoordig te zijn bij de conferentie, welke in Moskou zal worden gehouden en die ten doel heeft, houding en richting te bepalen ten opzichte van het aan Rusland zo onwelgevallige China. De Russische rode czaar, zoekt - zo is uit alles overduidelijk gebleken - steun en hulp bij de besturen, lei ders en leden van de communisti sche partijen in de ganse wereld. In deze zogenaamde lilde Internatio nale ging men oorspronkelijk uit van het leidinggevend principe der volledige medèzeggehschap en mede verantwoordelijkheid der aangeslo ten leden in de gehele wereld, die hare bevoegdheden delegeerden, aan het dagelijks bestuur der partij, met als uitzondering hierop de periode 1930-1953, toen één man, Josef Sta lin alle macht in handen had. Zijn navolgers poogden dit systeem op gang te houden doch in de loop der jaren werden zij van hun plaatsen verdrongen. Tot aan 1917, toen door het bols jewisme in Rusland de greep naar de macht werd uitgevoerd, bestond er zowel in de socialistische kringen doch ook in het bolsjewistische kamp, geen enkele vorm van een heid en beidé groeperingen waren in en tegen zichzelf verdeeld. De vijfde internationale Voor en na Lenin's dood, in het tijdvak van 1917 tot 1929, werd er door de Russische partijleiders op een waarlijk schoolmeesterachtige wijze, urenlang gedebatteerd over de communistische en socialistische dogma's, welke uiteenzettingen in de meeste gevallen ontaardden in het naar eikaars hoofden slingeren van citaten, eens uitgesproken door Marx en Lenin. Aan dit alles werd door Stalin, in 1930 aan de macht geko men, een einde gemaakt ,deze duldde immers geen meningsverschillen, doch slechts ijzeren gehoorzaamheid. Hij liet de lastigste tegenspelers en rivalen door zijn G.P.U. uit de weg ruimen. De belangrijkste en knapste kop ontsnapte hem echter. De tijdig uit Rusland gevluchte Leo Trotsky (Bronstein) stichtte te gen Stalin's theorieën de IVde inter nationale, maar dit bleef in feite een sekte, die voornamelijk ondergronds werkte. Trotzky werd echter in op dracht van Stalin uit de weg ge ruimd en langzamerhand zakte ook deze IVde internationale als een plumpudding in elkaar, hier endaar een enkel flauw spoor achterlatend. Juist in die tijd, begonnen in de Sowjet-Unie, de zogenaamde „vijf jarenplannen" vaste voet te krijgen, welke zich vooral kenmerkten door het in koortsachtig tempo opbouwen, uit de grond stampen, van de zware industrie. De vernietiging van nazi- Duitsland, het zogenaamde „derde rijk" bezorgde de Sowjet-Unie een enorme machtsuitbreiding, gevolgd door verankering dier macht in ge heel oost-Europa (Warschau-pact). De achtergronden Wat zijn nu de achtergronden van deze, door Nikita Chroesjtsjef bevo len conferentie in Moskou? Het is algemeen bekend dat er tussen de Sowjet-Unie enerzijds en de volks republiek China anderzijds, moei lijkheden bestaan. Deze moeilijkhe den zijn niet van vandaag of giste ren en de woordvoerders der beide reuzenrijken hebben, ieder op de hun eigen wijze, eerst gepoogd deze moeilijkheden uit de weg te ruimen, daarna het bestaan ervan te ontken nen door voor te geven, dat er tus sen de beide rode partners geen moeilijkheden konden bestaan, en dat een berichtgeving in die zin af komstig was van het vijandige, ka pitalistische buitenland. De geschie denis leerde intussen anders en thans weten we zeer goed, dat er tussen de machthebbers van beide ging het met de geestesgesteldheid (vooral van de vrouw des huizes) steeds minder te worden en ging men toch naar het einde van de vrij willige ballingschap verlangen, te meer omdat het zo lang duurde. En zoals gezegd, dit einde kwam onver wacht op 18 augustus. Vermoedelijk had een in de nabijheid nog verblij vende boer het' klamdestiene veiblijf van de familie in de gaten gekregen, er met derden over gepraat. Zodoen de lekte het geheim uit en ongeveer 10 uur in de morgen van 18 augus tus '44 klopten een drietal mare chaussees aan de deur, gekomen met een grote boot, teneinde de bewo ners af te halen. Dat zij niet al te vriendelijk ontvangen zouden wor den zoals ze dachten, noopte hen hun revolvers in de hand te 'houden, hetgeen Rosmolen en de zijnen weer noopte de tien geboden in de lucht te steken. De politiemannen, opge lucht kennelijk dat één en ander zo afliep, deelden de bewoners mede dat zij mee moesten naar Zierikzee waaraan uiteraard gevolg werd ge geven. Na hier enige tijd te hebben vertoefd werd de famlil'ie geëvaku- eerd naar Kruiningen en later naar Hansweert waar ook door hen de 'bevrijding werd afgewacht. Zo ein digde dit avontuur voor Rosmolen en de zijnen nog onverwacht, en het was maar gelukkig want lang had men 'het niet meer kunnen uithou den op de kooi. Gezegd kan echter worden dat men in alles veel geluk heeft gehad. Men -had met recht: de vijand wederstaan. Oosterlan'd. L. A. C. VENSTER rode staten een bijna onoverbrug bare kloof bestaat en dat zelfs de partij-ideologen Mikhail Suslow (Rusland) en Teng Hsiao Ping (Chi na) niet bij machte zijn gebleken om de bestaande geschillen, die van ideologische aard zijn, uit de weg te ruimen. Het op handen zijnde congres, dat op 15 december a.s. begint en bij in gewijden al bekend staat als de „Anti-China-conferentie", heeft geen ander doel dan de volksrepubliek China voor het forum van het inter nationaal communisme te dagen, waar als openbaar aanklager de Sowjet-Unie, bij monde van de pre mier Nikita Chroesjtsjef, zal op treden. Indien dan rood-China, in internationale zal worden gestoten, is de geboorte van een nieuwe, Vde internationale, door rood-China, een feit, een internationale overigens, die vooral in de Aziatische wereld véél aanhangers zal vinden. Oorlog of vrede Het verschil van mening betreft de uitleg en de toepassing van het Marxisme in de praktijk. Rusland wilde totale heerschappij van het communisme over de gehele wereld verkrijgen èn behouden langs de wegen der geleidelijkheid, dank zij diplomatie, overleg en overwicht, zo wel politiek als economisch. Daarom zijn de machthebbers in het Kremlin voorstanders van een vreedzaam naast elkaar voortleven met de ka pitalistische landen (co-existentie). China wil de door Marx voorge schreven en door wijlen Josef Stalin reeds aangevangen weg volgen en de eindoverwinning bereiken mid dels de kracht van wapenen. De marxistische principes (het dogma), aldus rood-China, eisen van het in ternationaal communisme onder meer het aanmoedigen van revolu ties in de daarvoor in aanmerking komende landen, het daadwerkelijke mede-helpen aan het omverwerpen van het gevestigde gezag in die lan den en het daadwerkelijk onder steunen van de zogenaamde natio nale - lees: bolsjewistische - opstan den en bevrijdingsoorlogen. Het internationale communisme, gebonden als het is aan de leer van Karl Marx, valt het moeilijk om het voorgeschreven midden te houden, hetgeen tot gevolg heeft, dat dit communisme vanuit eigen kring de verdachtmakingen te horen krijgt, te veel naar links dan wel te veel naar rechts af te wijken. China en de Sowjet-Unie staan op de „trap van de socialistische opbouw" niet op de zelfde trede, maar ongelijk. Daar naast zijn beide landen grote mo gendheden die beide niet van toege ven willen weten. Een heerschappij over de wereld door de beide rode partners afzonderlijk is een onmoge lijkheid en beide weten dit. Slaags De meningsverschillen tussen de twee dateren vanaf 1956 en reeds toen weigerde rood-China, door Rus land voor voldongen feiten gesteld, de bevelen van Moskou op te vol gen. In 1959 herhaalden zich de moeilijkheden en de Russen vrees den toen, door onvoorzichtige uitla tingen van Chinese politieke woord voerders, in moeilijkheden te gera ken met de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Dit had tot gevolg, dat het Kremlin de beloofde hulp bij het atoomondefpoek door China in trok. in 1960 vertrokken de Russi sche atoomdeskundigen en geleerden uil Peking naar Moskou. Vanaf 1961 hebben er onafgebro ken grensgevechten plaats tussen Russiche en Chinese grenspatrouil- les en de ervaring heeft geleerd, dat deze altijd een definitieve breuk aan kondigen. Rood-China werd, doordat het poogt in alle communistische partijen ter wereld pro-Chinese groepen en personen te „infiltreren", niet alleen de ideologische vijand van Rusland, doch ook de nationale vijand nr. 1. DEN HAAG. De Kroon heeft het beroep ongegrond vexklaard, dat een schoolvereniging in Arnhem had in gesteld tegen de weigering van de gemeente en Gedeputeerde Staten van Gelderland om de aanschaffings- kosten van een piano voor het mu ziekonderwijs te vergoeden. ROTTERDAM. Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, oud-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij .is door de alge mene vergadering, die in Rotterdam wordt gehouden, benoemd tot lid van verdienste van deze maatschap pij. HILVERSUM. In de Expohal te Hilversum heeft burgemeester J. J. G. Boot van de gemeente de inter nationale vakbeurs voor de medische wereld „Medica 1964" 'geopend. DEN HAAG. Nederland zal, als belangrijkste leverancier van levens middelen aan de bondsrepubliek, met een omvangrijke en gevarieerde in zending deelnemen aan de vijfde Ikofa te München die van 19 tot 27 september wordt gehouden. HENGELO. Stork-Werkspoor heeft in Manilla op de Philippijnen een contract getekend voor de levering van een raffinaderij aan de suiker fabriek Central Azucarera de Terlac op het eiland Luzon. UTRECHT. De 41-jarige Amster damse koopman J. K. stond voor de rechtbank in Utrecht, omdat hij aan de vrouw waar 'hij enige tijd mee had samengeleefd een serie brieven had geschreven, die louter bedrei gingen aan het adres van de vrouw bevatten. HILVERSUM. Voor gezamenlijke rekening van de Belgische en Neder landse radio gaat een ploeg van acht man en een vrouwelijke tolk naar Tokio om 'daar de Olympische Spe len te verslaan. Zij zullen ongeveer 60 reportages geven. DEN HAAG. Bij K.B. lis benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau bij bevordering, de heer dr. ir. F. Q. den Hollander, oud president-curator en oud-adviseur van het college van curatoren van de technische hogeschool te Delft, wonen'de te Maarn. DEN HAAG. Op 'de komende zit ting van het Europese parlement, van 22 tot 25 september a.s. te Straatsburg, zal de kwestie van de democratisering der Europese ge meenschap aan de orde worden ge steld door een socialistische inter pellatie. BOLZANO. Bij een vuurgevecht in de bergen van Zuid-Tyrol is een Italiaanse politieman gewond. Een patrouille werd vanuiit een alpenhut door onbekend geblevenen, volgens de politie terroristen, beschoten. I De Grote kerk te Zierikzee is - gelijk bekend - de nederlands her vormde kerk, staande b(j de Sint Lievensmonstertoren. In feite echter is de Grote kerk klein, als men het gebouw zou vergelijken met z(jn voorganger, het prachtige godshuis, dat. in 1832 door brand verloren ging. Deze kerk - drie en een half maal zo groot als de huidige - was gebouwd in het ttfdvak van 1466 tot plm. 1500 en gewijd aan Sint Lieven. Om iets steekhoudends te kunnen opmerken over de vorige week ge vonden beeldfragmensen - waarvan in dit blad melding werd gemaakt - dient men te bedenken dat ook laatstgenoemde kerk een voorganger heeft gehad. Het juiste bouwjaar hiervan evenwel is niet bekend, maar wel het einde dat ook kwam door brand, nl. in 1466. Intussen vallen er nog wel ver moedens uit te spi'eken over het „Goed, een enkele keer 'hoor je er van, als het kennissen betreft. Een klant van me. vroeger die ik een wagen verkocht had en in on'deidxoud hieldHij was 'eens een avond bij ons thuis. Met zijin vrouw. Nadat we een proefrit met de wagen gemaakt hadden. Emmy 'kon best met haar overweg. Het leek me een leuk, vlot vrouwtje. Ik her inner me nog, dat Emmy, nadat ze tegen middernacht vertrokken wa ren, tegen me zei: Maar goed, dat zulke knappe vrouwen hier niet 'da gelijks over de vloer komen, want dan werd ik beslist jaloers. Dat zei ze. Een jaar, nadat ik ihem de wa gen had verkocht, hoorde ik, dat ze gin'gen scheiden. Alldbei hielden ze het met een ander. Ik weet ihet nog als de dag van gisteren, sprak er over met Emmy. Dat zoiets kon be staan, ging mijn denkvermogen te boven. De gedachte, 'dal 'ik ooit van Emmy zou scheiden, kwam eenvou dig niet in mij op. Aanvankelijk 'had den we het goed, maar ik deug mis schien niet voor een eigen zaak. De concummtic was gi*oot en een koop man ben ik eigenlijk nooit geweest. Iemand een wagen aansmex-en lag me niet. En taxiritten werden steeds minder. Emmy werd kribbig, omdat we moesten bezuinigen. We kregen ruzie; ze ging vaker weg, naar :huis. Tenminste, dat dacht ik. En toen. het faillissement. Toen ik hel haar vertelde, verdween zo nog dezelfde avond. Ik höb haar nooit meer ge zien. Zie je, Mande.'ik kan het nog niet begrijpen. Sterft de liefde UTRECHT 12-9. In afwachting van definitieve cijfers inzake de ont wikkeling van het levensverzekering bedrijf in 1963, die door de verzeke ringskamer in haar jaarverslag zul len worden bekendgemaakt, heeft de Bekentenis in Auschwitz-proees FRANKFORT, 12-9. In het proces in Frankfort tegen twintig bewakers en artsen van het vernietigingskamp Auschwitz heeft tot veler verx-assing de 68-jarige beklaagde Robert Mui- ka toegegeven, dat hij vervoersbe» wijzen voor het voor de gaskamers bestemde gifgas cyclon-B had onder tekend. Hij deed dit nadat het voor malige hoofd van het vex*voex*sbu- reau, Leopold Heger, als getuige had verklaard dat Mulka ook wel derge lijke bewijzen ondertekende. Op het formulier was sprake van het afhalen van materiaal voor „de jodenverhuizing". Toen de president van de rechtbank vroeg, wat hij on der dit materiaal verstond, ant woordde de beklaagde zacht „cyclon- B". Hij spx-ak zo zacht dat zijn ver- dediger moest vragen om het nog eens te herhalen. DE NHAAG, 12-9. De coöperatie ve en de particuliere gx'oothandel in boter hebben besloten met in gang van vriidag j.l. de botex*prijs te vex'hogen met twaalf cent per ki- logx*am, dus drie cent per pakje. Ze geven voor dit besluit de volgende motivering: Enerziids is de produktie gedaald, anderzijds beweegt de afzet in het binnenland zich op een behooxdijk niveau, terwijl ook de exoort zich goed houdt. Hierdoor zijn produktie en vraag niet langer met elkaar in evenwicht. Dit maakt het nodig, dat de handel de voorx-aden boter gaat aanspreken, die in de zomexmaan- den zijn onbeslagen. Aangezien aan deze voorraadvorming kosten zijn verbonden, was een prijsverhoging noodzakelijk. Vorig jaar heeft een door het produktschap voor zuivel in het le ven gex-oepen x*egeling gegolden, waarbij aan de handel een vergoe ding werd vex-leend voor de opslag van boter. Dit jaar bestaat een der gelijke regeling niet. HIPPOLYTUSHOEF. Een ongeval op de afsluitdijk heeft een eind ge maakt aan het leven van een Japan se cursist van het Institute of Social Studies. De 37-jarige dr. S. Kinu- tani was assistent hoogleraar aan de universiteit van Kyoto. bouwjaar van de onderhavige kerk. Zierikzee was in het begin van de veertiende eeuw onderhevig aan een sterke groei, hetgeen o.m. blijkt uit het feit dat graaf Willem III het aantal priesters van de Sint Lie- vensmonsterkerk van vier op acht bracht. Kerk en parochie moeten dus zo groot zijn geweest, dat deze acht geestelijken hun werk konden uitvoeren. Te denken aan vernieu wing en/of vergroting van het kerkgebouw ligt voor de hand. De groei is trouwens gestadig doorge gaan, want de reeds genoemde graaf Willem III stichtte in 1341 een ka- pellerie in dezelfde kerk op een al taar, dat zo staat vermeld: ,,'s graven rentmeester zal doen maken". Grote rijkdom In 1378 stichtte hertog Aelbrecht een college van, 'kanunniken, maar op dat moment was de kerk niet groot genoeg om al deze priesters te huisvesten en zij woonden b u i t e n FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 48 af, als er moeilijkheden komen? I'k heb altijd gedacht, idait een echtpaar zioh er samen wel op de een of an- dere manier doorheen zou slaan. Per slot van rekening ihöb i'k als chauf feur ook een goed inkomen .Geen zorg meer, geen financiële moeilijk heden. Vaste werktijden, niks meer met (belastingen en zo te maken. Al les veel rustiger. I'k bedoel: Emmy had toch ook lin 'dit alles kunnen meedelen. Goed, we moesten natuur lijk 'eenvoudiger gaan wonen en op bepaalde dingen wat (bekrimpen. Maar is dat zo erg? Je hebt elkaar toch? Je 'kunt zo elkaar het leven toch even goed imooi maken? Ik heb dit nooit kunnen 'begrijpen, nu nog nliet". Ze spreidde haar 'handen uit. „Er zijn zoveel dingen in 'het leven, die we niet 'bevatten kunnen. Teleurstel lingen zullen er in ieder mensenle ven wel voorkomen, neem ik aan". „Ik ben er nu wat overheen. Soms had ik het erg moeilijk. De passa giers in de bus merkten het wel eens. Ze zeiden: Van Ewijk heeft de bokikepruiik weer op. Dan beheerste ik me zo goed mogelijk en probeer de weer vriendelijk tegen de mehsen te zijn. Zij konden ihet immers niet helpen?" Ze boog naar .hem 'toe, keek hem een poosje onderzoekend aan en vroeg op zachte toon: „Houd je nog van haai*?" Hij draaide zijn hoofd naar de muur. „Och, ik weet het niet, Mar ine. Ik denk van niet.. Wat zij 'ge daan heeft'hot is toch een bele- voorlichlingscominissie uit het le- vensverzekeriugbedrüf, ingesteld door de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverze keringwezen (N.V.B.L.), aan de hand van de jaarverslagen der maat schappijen een voorlopig totaalbeeld samengesteld. Dit beeld is in het volgende com muniqué vei'vat: De vi*aag naar x'isicodekking en besparing op lange tei*mijn, die tot uiting komt in de grote belangstel ling voor het sluiten van levensver zekeringen, heeft het bedrag dat in de vorm van pi-emies en koopsom men aan de levensverzekei-ingmaat- schappijen wordt toevertrouwd, in 1963 opnieuw doen stijgen. Op de i*uim 26 miljoen polissen die in om loop zijn. ontvingen de maatschap pijen f 1288 miljoen, dit is f 122 mil joen meer dan in 1962. Het grootste deel van dit bedi*ag, namelijk f 1093 miljoen, bestond uit periodieke pre- mies terwijl f 195 miljoen aan koop sommen wex*d ontvangen. De totale verzekei'de som steeg tot f 53 mil- jard. De groei van het levensvex-zeke- x-ingbedrijf betekent ook een uitbrei ding van de verplichtingen, dié het bedrijf tegenover zijn verzekerden heeft. Deze verplichtingen bestaan uit het stipt verrichten van de uit keringen op de tijdstippen, die in de polissen zijn vastgelegd. Om deze toekomstige uitkeringen te kunnen garandex*en moet het bedrijf de spaarpremies solide en op lange termijn beleggen. De beleggingen Wat deze beleggingen betreft, blijkt uit de cijfers die de voorlich tingscommissie uit het levensverze- keringbedrijf aan de hand van de jaarverslagen der maatschappijen heeft verzameld, dat deze in 1963 met ongeveer een miljard ziin toe genomen en aan het eind van het jaar een balanswaax'de van f 11,6 miljard hadden. Ondex*handse le ningen aan overheid en bedrijfsle- ven vormen hiex*van met f 5,3 mil jard bijna de helft. Hypothecaire geldleningen stonden voor f 3 mil- jax*d genoteerd. Er werd in 1963 voor f 791 miljoen aan nieuwe hypothe ken verstrekt. Deze beleggingen vox-men voor vrijwel het gehele bedx*ag de tegen- waai'de van de premiei*eserve, die beschouwd kan worden als het spaartegoed van de verzekerden en die per eind 1963 f 10,5 miljard be droeg. Dit cijfer biedt de mogelijk heid de functie van het levensver- zekeringbedx-ijf als spaarinstituut te vergelijken met de overige spaarin- stellingen. Bij al deze spaarinstel- lingen samen (rijkspostspaarbank, algemene spaarbanken, boerenleen banken en handelsbanken) was het spaartegoed f 16 miljard. de kerk, totdat Jan van Beiex*en ver gunning verleende om aan de zuid zijde van het koor een nieuw ka pittelhuis en librije te bouwen. De kerk bezat toen reeds grote rijkdom. In 1408 - de kerk had toen x*eeds driehondex-d gemeten grond in eigendom - schonk Philips I de kerk vrijdom van belasting en dat bete kende in de kerkelijk-financiële praktijk heel wat. Voor deze grote, rijke kex*k brak 'het noodlotsuur aan op „kerkmis- avond", vallend in juli van het jaar 1466. De kerk werd door de bliksem getroffen en vrijwel geheel vernie tigd. In een slotartikeltje zullen we zien hoe de in de toren gevonden beeldfragmenten iets te maken heb ben met deze noodlottige kerkbx*and. VAALS. Bij een verkeersongeluk bij de T-kruising op de rijksweg NieuweWeg te Nyswillei* is de 18- jarige P. Kicken uit Vaals om het leven gekomen. diging? Ik zou iemand, die in moei lijkheden zit nooit in de steek kun nen laten. Maar alle mensen zijn na tuurlijk niet hetzelfde. Emmy heeft: het in 'haar jeugd altijd goed gehad. Haar vader was 'goed gesitueerd. Is het nog". „Hoe vonden zij de 'houding van hun dochter?" „I'k ben er nooit meer 'geweest, na dat Emmy weg gegaan was. Het had zo weinig zin. Haar vader heeft me een bi-ief geschreven, waarin hij meedeelde, dat Emmy •wilde schei den. Een 'gewone zakelijke brief zou je 'het kunnen noemen. Later behar tigde een advokaat haar belangen". „Ik geloof toch, dat hot 't beste is, dat je probeert haai* te -vergeten. Die periode in ,je leven is afgesloten. Voorgoed. Probeer je dat te i*ealise ren. Bovendien, je 'bent nog jong, Barend. Je zult nog wel eens her trouwen". Hij draaide zijn hoofd weer naar haar toe. „Wie wil een gescheiden man? En niet eens eiser? Ik heb de eer maar aan Emmy gelaten. Is het, nodig te zeggen, dat er natuurlijk geen sprake was van ontrouw van mijn kant?" „I'k geloof je terstond. En wat dat gescheiden zijn betreft.een vi*ouw, die lief heeft, zal dit geen struikel blok vinden". „Zou 'hetvoor jou bijvoorbeeld geen bezwaar zijn?" vroeg hij en keek haar droordringend aan. Ze dacht een poosje na en tuurde door het raam. Na enige tijd schudde ze haar hoofd. „Nee. (ik denk niet, dat dit voor mij veel zou uitmaken. Het is volgens mij alleen maar een kwestie van: houd je genoeg van de man om een huwelijk met hem aan te durven. Da't is dunkt mij, toch wel het belangrijkste". „I'k heb toch zo het idee, dat er (heel wat vrouwen zullen zijn. die er anders over denken". „Best mogelijk. En dan niet alleen vx-ouwen. Mannen oveneens". (Wordt vervolgd.) BLIK DOOR HET WERELD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5