DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAATSGREEP IN ZUID-VIETNAM WERD MISLUKKING Zitting Staten-Generaal werd gesloten Herdenking eerste vlucht naar Ned. Indië WAT Westduitser zou in de Sowjet-Unie met mosterdgas bewerkt zijn V.N. op Cyprus voeren voedsel aan Orkaan „Dora" trok verwoestend spoor door Californië Telegraaf- en telefoonwet van toepassing op de zendinrichtingen ZIERIKZEESCHE» NIEUWSBODE» Maandag 14 september 1964 121ste jaargang No. 19G49 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vols brandalarm te Zierikzee Nog steeds buiikeroprtiiiiiiiig SAIGON, 13-9. In Saigon is zondag opnieuw een staatsgreep gepleegd' door generaals en andere officieren die ontevreden zyn over het huidige regeringsbeleid en dan in het bijzon der t^ver de snelle overgang naar de mocratie en de toenadering tot de Boeddhisten. Troepen rukten zondag de stad binnen om strategische pun ten te bezetten. Volgens betrouwbare militaire kringen werd de aktie geleid door brigade-generaal Lam van Phat, die kortgeleden zijn funktie van minis ter van binnenlandse zaken .verloor. Generaal Phat en enkele andere bii de staatsgreep betrokken officieren zijn rooms-katholiek. Premier Nguyen Khanh zou zich in de stad Dalat bevinden en oor spronkelijk zondag terugkeren naar Saigon in gezelschap van vier gene raals die zijn vrijgelaten na sinds generaal Khanhs staatsgreep van januari j.l. gevangen te hebben ge zeten. Een uniek sociaal voorstel van Duitse vakbond FRANKFORT, 12-9. De voorzitter van de Westduitse vakbond van bouwvakarbeiders, Georg Leber, heeft vorige week een sociaal ont- werp-programma bekendgemaakt, dat in de geschiedenis van de Duitse arbeidersbeweging zijn weerga niet kent. Oostdiiitse kerngeleerde week uit WASHINGTON. 12-9. De Oostduit- se kerngeleerde prof. Barwich, die van buitenlandse zaken politiek asiel in de Verenigde Staten heeft gekre gen, heeft als Oostduits waarnemer de conferentie voor vreedzame toe passing van kernenergie in Genève bijgewoond. Men neemt aan dat hij daar contact heeft gezocht met agen ten van de Amerikaanse geheime dienst. Hij zou Genève woensdag hebben verlaten, zich in West-Duits- land hebben gemeld en daarna on middellijk naar Amerika zijn ge bracht. Alleen ratten gingen dood NEW YORK, 12-9. In de New- yorkse wijk Harlem heeft de gezond heidsdienst een persdemonstratie ge geven met een verdelgingsmiddel dat alleen ratten doodt. Het middel werd toegediend aan zes ratten, aan zes muizen, kippen, vissen en aan twee honden. Binnen een half uur stier ven de ratten doch de andere dier tjes verkeerden in goede gezond heid. Vluchteling gepakt DOETINCHEM, 13-9. Een politie patrouille heeft op de Harsberger- straat te Enschedé, de 30-jarige H. P. R. I. aangehouden. De man was in de nacht van vrijdag op za terdag uit een cel van het Ensche- dése politiebureau ontsnapt door een tralie door 'te zagen. De man stond te liften, toen hij in handen van de politie viel. Het programma moet de bouw vakarbeider - ongeacht of h" al dan niet lid van de vakbond is - het recht geven op een vast bedrag voor de vorming van een eigen ver mogen en houdt het volgende in: In een arbeidsovereenkomst wordt vastgelegd, dat de onderne mer voor de werknemer anderhalf procent van de loonsom beschik baar zal stellen, welk bedrag zal worden gestort in een nog te vor men fonds. Deze middelen onder scheiden zich echter van andere .bijdragen door het feit, dat zij niet in contanten afgedragen moeten worden, maar voor het doen van investeringen in de onderneming kunnen blijven. Enkele mogelijkheden Aan de werkgevers wordt ten aanzien van de vorm van het op brengen van het geld de volgende mogelijkheden gegeven: 1. de bedrage van anderhalf pro cent kan als vreemd kapitaal ter beschikking van de onderneming staan. Hierdoor ontstaat een cre diteur-debiteurverhouding tus sen het fonds en de onderneming. 0~ de uit het fonds aan de onder neming verstrekte leningen moet rente worden betaald. 2. de onderneming kan dit vreemde kapitaal omzetten in eigen kapi taal en móet dan aan het fonds aandelen in de onderneming vér strekken. 3 de werknemer kan de bijdragen in contanten uitkeren. In deze mo gelijkheid is voorzien om bepaal de firma's gelegenheid te geven te voorkomen, dat het fonds als deelgenoot of als crediteur in de onderneming wordt betrokken. Ineenstorting De staatsgreep stortte evenwel in een, toen generaal Ngoeyen van Doec tezamen met de loyaal gebleven ge neraals een verklaring van trouw aan premier Ngoeyen Khanh had ondertekend. Tijdens besprekingen die generaal Doec met de overige generaals tot in de vroege maandagmorgen had gehad, werd overeengekomen dat een lijst met eisen aan de regering zal worden voorgelegd. Het grootste deel der troepen, die aan de staatsgreep hadden deelge nomen, trok maandagmorgen uit Saigon weg. Generaal Lam van Phat houdt zich schuil. Generaal Ngoeyen van Doec woon de, nerveus en bijna snikkend, teza men met iuchtcommodore Ngoeyen Cao Ky een persconferentie bii, waar in het einde van de staatsgreep be kend werd gemaakt. De V.S. en Zuid-Vietnam WASHINGTON, 14-9. De Ameri kaanse regering steunt slechts de wettige regering van Khanh in Zuid- Vietnaim. De generaal 'blijft optreden als premier, terwijl generaal Duong Van Minh de functie van staatshoofd blijft uitoefenen. Dit 'heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken gezegd in een zondagavond uitgegeven ver klaring. Nieuwe woning wordt afgebroken EPE, 12-9. Personeel van de dienst gemeentewerken heeft in Epe een begin gemaakt met de afbraak van een woning die zonder vergunning door de heer G. L. Wagenaar aan de Bysterbosweg aldaar is gebouwd. De veehandelaar Wagenaar zal nu moeten blijven wonen in een houten gebouwtje, dat hij veertien jaar ge leden heeft neergezet zonder ver gunning en waarvoor hij later toch voor maximaal vijf jaar woonver gunning kreeg. In mei van dit jaar begon de heer Wagenaar, die zelf in de bouw heeft gewerkt met het optrekken van een nieuwe woning, omdat het wachten op de bouwvergunning hem begon te vervelen. Wanneer de afbraak geheel zal worden uitgevoerd, wordt er voor een waarde van naar schatting der tig tot veertigduizend gulden ver nield. DEN HAAG, 12-9. De minister van binnenlandse zaken, rar. E. H. Toxo- peus, heeft zaterdagmiddag in een verenigde vergadering der beide Ka mers in naam van H.M. de Koningin de zitting van de Staten-Generaal officieel gesloten. DEN HAAG, 12-9. - Naar aanleiding van het feit dat het op 1 oktober aanstaande veertig jaar geleden zal zijn dat A. N. J. Tho massen a Thuessink van der Hoop, H. van Weerden Poelman en P. A. van den Broeke met de Fokker F-7 H-NACC van Schiphol ver trokken voor de eerste vlucht naar het toenmalige Nederlandsch- Indië, wordt op donderdag 1 oktober een herdenkingsbijeenkomst gehouden in het restaurant „De wijde wereld" op Schiphol. Deze bijeenkomst is georganiseerd door de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart in samenwerking met de Stich ting Nationaal Luchtvaart Museum. De voorzitter van deze stichting, mr. Fh. Copes van Hasselt, zal een herdenkingsrede uitspreken. De voorzitter van de K.N.V.V.L., luitenant-generaal-vlieger H. Schaper, zal daarna de twee nog in leven zijnde leden der bemanning van de H-NACC huldigen: dr. Thomassen a Thuessink van der Hoop en dc heer Van den Broeke. De heer Van Weerden Poelman, tweede vlieger van dc H-NACC en afkomstig van de militaire luchtvaart, is kort na dc tweede wereldoorlog overleden. Ter nagedachtenis van hem zal de heer Copes van Hasselt een krans leggen by het Am- sterdam-Batavia-monument op Schiphol. In het Nationaal Luchtvaart Museum is op 1 oktober, met mede werking van de K.L.M., een speciale tentoonstelling ingericht, die aan het einde van de middag, na afloop van de herdenking, door de genodigden zal kunnen worden bezichtigd. Dc directeur van het museum, de heer L. A. de Lange, heeft de expositie ingericht. De heer Thomassen a Thuessink van der Hoop, die thans 71 jaar is en te Voorburg woont, kwam kort nadat hy in 1920 op Soesterberg het vliegbrevet van de Federation Aeronautique Internationale had behaald, by de K.L.M. in dienst als verkeersvlieger. Kort na de vlucht met de H-NACC, die door motorpcch bij Philipopei veel lan ger duurde dan was verwacht, verliet hij de K.L.M. Hü ging aan de Rijksuniversiteit te Utrecht volkenkunde studeren, promoveerde in 1932 en werd in 1933 conservator van het museum van het toen malige Koninklijk Bataviaasch Genootschap. In 1950 bereikte hy de pensioengerechtigde leeftijd en legde hij deze functie neer. De heer Van den Broeke was van 1921 tot 1937 als boordwerk tuigkundige in dienst van de K.L.M. Na de tweede wereldoorlog werd hy chef van de werkplaats voor constructies aan de onder afdeling vliegtuigbouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft. Hy bereikte vorig jaar de pensioengerechtigde leeftijd. De minister sprak de volgende rede uit: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen, de huidige zitting van de Staten-Genei'aal in haar naam te sluiten. Daarmede wordt een zittingsperiode afgesloten, welke zich opnieuw heeft gekenmerkt door bijzonder intensieve arbeid uwer zijds, zowel in als buiten de Staten- Generaal. Talrijke onderwerpen zijn in dit tijdvak behandeld, niet slechts op uiteenlopende gebieden van het binnenlandse bestuur, maar even eens op het internationale vlak. Een opmerkelijke gebeurtenis, alleszins waard op dit ogenblik vermeld te worden, was de herdenking van het feit, dat de Staten-Generaal vijfhon derd jaar geleden voor het eerst bij kwamen. Hoogtepunt van deze her denking was de bijeenkomst, waar aan door de aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin en Hare Ko ninklijke Hoogheid prinses Beatrix grote luister werd bijgezet. De hechte band tussen koningin en volk en de eenheid van de kroon, beide belangrijke kenmerken van ons staatsbestel, kwamen in de afgelopen zittingsperiode op bijzonder tref fende wijze tot uiting. Hare Majesteit heeft mij verzocht u dank te zeggen voor de ijver en toewijding, ook in deze periode bij de behartiging van 's lands belangen betoond. In naam van Hare Majesteit de Koningin en daartoe door haar ge- Nmachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn ge sloten". Moskou wil niet betalen aan V.N.-leger NEW YORK, 12-9. In een korte nota aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft de Russische regering haar weigering herhaald om bij te dragen In de kosten van de V.N.-strijdkrachten in het Nabije Oosten en in Kongo. De V.N.-strijdmacht in het Nabije Oosten was volgens de nota opge richt in strijd met het handvest. Tot de operatie in Kongo besloot de se cretaris-generaal, buiten dc Veilig heidsraad om, geheel alleen, aldus de Sowjetnota. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's >7 Lafaards vechten «iet: zij (o laten zich alleen maar verja- y) "en. UQT 91 BILT De bunker opruiming in de Schouwse Westhoek heeft in de loop der jaren al heel wat nieuu-s opgeleverd. Thans is men doende met het opruimen van een bunker op de top van een Westenschouwens duin. Men zie hierover een bericht, elders in dit nummer. De foto geeft een beeld van een vroegere opruiming. Vreemd incident BONN, 12-9. De Westduitse rege ring heeft scherp geprotesteerd tegen een aanslag met mosterdgas op een technisch ambtenaar van haar am bassade in de Russische hoofdstad. Volgens het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken was de amb tenaar, Horst Schwirkmann, tijdens tenh kerkdienst op 6 september in liet Russisch-Orthodoxe klooster te Satrcrsk, zeventig kilometer buiten Moskou, bespoten met een chemisch gif. Schwirkmann bevindt zich op- het ogenblik in levensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis in de Bondsrepubliek. Het ministerie zette nader uiteen dat de ambtenaar tijdens de kerk dienst een klap op zijn linkerdij voelde. Hij constateerde dat zijn pantalon ter plaatse nat was. Enkele uren later kreeg hij heftige Pijnen in het been. De Duitser consulteerde een aan de Amerikaanse ambassade Beslag op vliegtuig LONDEN, 14-9. Op het vliegveld van Prestwick, naby Glasgow in Schotland, is zondag enige tyd een viermotorige DC-8 van de Ameri kaanse maatschappij „Capitol Inter national Airways" vastgehouden, om dat de eigenaar van een reisbureau met succes beslag liet leggen wegens een schuld van 700 pond sterling die de maatschappij aan hem zou heb ben. Na een uur van intensief overleg werd een compromis gevonden, waar door het toestel, tot grote opluchting van zijn 199 passagiers, naar de V.S. kon vertrekken. Dit was de eerste maal dat een dergelijk beslag in Brittannië voor kwam. Een woordvoerder van de Britse burgerluchtvaart noemde het beslag wettig maar betreurde dat zo veel passagiers er het slachtoffer van moesten worden. President Tito van Zuid-Slavië en premier Kadar van Hongarije hebben tijdens hun overleg volledige overeenstemming bereikt over de be trekkingen tussen hun landen. verbonden geneesheer, die vaststelde dat Schwirkmann met een chemisch gif in aanraking was geweest. Daar zijn toestand snel achteruitpir.- ad viseerde hij de patiënt naar een zie kenhuis in West-Duitsland over te brengen. Toen de Westduitse ambas sade aan de Russische autoriteiten toestemming vroeg Schwirkmann met een Nederlands toestel via Am sterdam naar de Bondsrepubliek te laten vliegen, weigerden de Russen. Zij verklaarden dat het toestel was volgeboekt, hetgeen, aldus het West duitse ministerie van buitenlandse zaken, niet waar was. De terugkeer van de patiënt vond later via War schau plaats. Artsen in de Bondsrepubliek stel den vast dat Schwirkmann met mosterdgas in aanraking was ge weest. D.P.A. vernam van welingelichte zijde dat de technicus aan de am bassade was toegevoegd om het ge bouw tegen afluisteren te beveiligen. Hij zou afluisterapparater. hebben gevonden. Het protest is vrijdagavond door minister Schroder aan de Russische ambassadeur in Bonn ter hand ge steld. Politieke kringen in Bonn menen dat de Westduitse autoriteiten in verband met het bezoek dat prémier Chroesjtsjov begin-1965 aan de Bondsrepubliek brengt het voorval wilden verbloemen. Men achtte de mogelijkheid niet uitgesloten dat een 'bepaalde groep in de Sowjet-Unie het bezoek van de Russische leider wil torpederen. Koufront Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige, later af en toe krachtige zuidwestelijke wind; lagere middagtemperaturen. 15 sept. Zon op 6.14, onder 18.55. Maan op 16.14, onder 23.49. Volle maan: 21 sept. te 18.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 sept. 9.10 v.m. 21.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 sept, 9.10 v.m. 21.49 n.m. Doodtij: 16 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer werd gedurende het weekeinde beheerst door een hoge- drukgebied, dat zich met" grote snel heid over ons land naar oost Europa verplaatste. Daarna begon de lucht druk te dalen en kwamen we in een zuidelijke stroming van sub tropi sche lucht terecht waarin gisteren in zuid en midden Frankrijk tempe raturen van 30 tot 35 graden werden gemeten. Een kleine wamtestoring zal maandagavond ons land passe ren. Op de oceaan is de depressie activiteit tussen IJsland en Schot land weer sterk toegenomen. Een koufront zal reeds morgen ons land bereiken en een aanzienlijke afkoe ling bewerkstelligen. De wind neemt toe uit zuid tot zuidwest en ruimt later bij de frontpassage naar zuid west tot west. De frontpassage zal op de meeste plaatsen met enige re- geen gepaard gaan. De politie in Singapore heeft ge bruik gemaakt van traangas om be togers uiteen te jagen, ter-wijt de Chinese wijk werd afgezet met het oog op te verwachten moeilijkheden. NICOSIA, 13-9. De Verenigde Na ties hebben zondag in alleryl levens middelen uit eigen voorraad per he likopter naar Kokkina op Cyprus ge bracht. Kokkina is een Turks-Cyp risch dorp in het noordwesten van het eiland, adt omsingeld is door Griekse Cyprioten. Een woordvoerder van de volke renorganisatie deelde mee, dat twee wentelwieken elk vierduizend En- JACKSONVILLE, 12-9. President Johnson heeft vrydag een inspectie tocht gemaakt door het gebied dat aanzienlijk te lydcn heeft gehad van de orkaan „Dora". Voordat het in Jacksonville landde vloog zijn vliegtuig laag boven het verwoestende spoor dat de orkaan door het zuiden van Georgia naar St. Augustina in Florida had ge trokken. De president, die dezelfde dag naar Washington terugkeerde, zei dat hij alle faciliteiten die de regering koi; bieden ter beschikking van de slacht offers zou stellen. Federale ambte naren zijn reeds in de tot rampge bieden verklaarde streken gearri veerd om de federale hulp op gang te brengen. De straten van de getroffen steden liggen bezaaid met wrakstukken. In St. Augustina stroomde na de or kaan het water een meter hoog door de straten. De schade in Jackson wordt geraamd op ruim veertien miljoen dollar. De orkaan is intussen verminderd tot een tropische storm en bewoog zich vrijdag met geringe snelheid langs de kust van Florida. Men volgde echter met een argwanend oog de route van de opvolger van de orkaan „Dora", die de naam „Ethel" heeft gekregen. Hij bevond zich vrijdag ter hoogte van Ber muda. gelse ponden levensmiddelen naar Kokkina zullen brengen. Uit Nicosia is zondag een vrachtauto van de V.N. met tweehonderd dekens naar Kok kina vertrokken. De dekens zijn be stemd voor vrouwen en kinderen die daar in holen wonen. Een woordvoerder van de Turks'^ Cyprioten zei zondag, dat de voed selvoorraden in Lapithiou bij Paphos op zijn. De Turkse inwoners van La pithiou zouden gevaar lopen van honger om te women als zij niet spoedig voedsel krijgen. Een woordvoerder van de V.N. zei, dat een Finse officier van de strijd macht van de volkerenorganisatie zaterdagavond dicht bij de haven van Kyrenia de periscoop van een duikboot heeft gezien, waarvan men de identiteit niet heeft kunnen vast stellen. Twee schepen, wier herkomst ook niet bekend is, hadden zondag morgen vroeg seinen gewisseld in de buurt van het Turks-Cyprische dorp Limnitis op west-Cyprus. Het anti-R.E.M.-wetje DEN HAAG, 12-9. Uit het eind verslag, tevens verslag van het mon deling overleg met minister Schol ten, over het ontwerp „Wet installa ties Noordzee" biykt, dat R.E.M.-uit- zendingen door in beslag nemen der zenders zullen kunnen worden belet, nadat de Telegraaf- en Telefoonwet by algemene maatregel van bestuur van toepassing wordt verklaard. De zendinrichtingen zullen nadien bij rechterlijke uitspraak verbeurd kunnen worden verklaard. Verbeurdverklaring en onttrek king aan het verkeer zijn in beginsel mogelijk ten aanzien van goederen, die aan een ander, dan aan een ver oordeelde toebehoren; de nationali teit van de eigenaar acht de minister van justitie daarbij irrelevant. De minister verklaarde voorts dat, na het van toepassing verklaren van de telegraaf- en telefoonwet, het openbaar ministerie en de politie be voegd zullen zijn op en met betrek king tot installaties ter zee al dat gene te doen waartoe zij bevoegd zijn binnen hun ambtsgebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1