Amerikaanse luxe bank naar Amsterdam De salariëring van gemeentepersoneel Bom bij Grevelingendam gedemonteerd Koning Olav in Rotterdam Van de boekenplank STAD EN EILAND TIJD Naar nieuwe munten? doordat burgemeester Van Hall in het begin van zijn carrière in de twintiger jaren enige tijd btf deze bank werkzaam is geweest. Wanneer het eventueel nieuw ie bouwen bijkantoor van de First Na tional Bank te Amsterdam metter daad een afspiegeling mocht worden van het prachtige bijkantoor dat wij in New York bezochten, dan zal Am sterdam er een schitterende bank by krijgen, een welkome aanwist in het handelscentrum van de hoofdstad! Mr. Fred Vaz Dias. De toestand in Kongo LEOPOLDSTAD, 11-9. De opstan delingen van Gaston Soumaliot zijn op weg naar Coquilhatstad, de hoofd stad van midden-Kongo, terwijl de revolutionaire regering in Stanley- stad heeft bekendgemaakt dat zij het door de conferentie van Addis Abeba verlangde bestand niet zal aanvaar den alvorens de laatste huurling uit het land en Kasavoeboe en Tsjombe van het politieke toneel zullen zijn verdwenen. Zo staan, volgens berichten uit Leopoldstad, de zaken in Kongo er voor nog geen 24 uur na de sluiting van de ministersconferentie in de Ethiopische hoofdstad. Amerikaans officier AMSTERDAM, 10-9. Onze zilveren munten zijn te groot en te zwaar. Tot deze conclusie komt de heer Lod. S. Beuth in Den. Haag in een be- schouiving „Naar nieuwe munten" in Economisch-Statistische Berich ten, van deze week. Wanneer w\j on ze Nederlandse zilveren munten, al dus de schrijver, vergelijken met die in het buitenland, dan valt het op, dat bij de onze èn wat gewicht ên wat formaat betreft, bepaald niet gesproken kan worden van oud-va derlandse zuinigheid. Het is duidelijk, zo vervolgt hij, dat een verandering van het formaat en het gewicht onzer munten slechts kan geschieden na wijziging van de muntwet. Een vearndering van het formadt van onze gulden zou op bij zondere bezwaren stuiten in verband met de afmeting van de vele in ge bruik zijnde automaten. Ten aanzien van onze rijksdaalder geldt dit be zwaar echter niet. Er lijkt weinig bezwaar tegen het formaat van de gulden ongewijzigd te laten, en deze niet meer van zilver doch van nik kel te slaan. Wijziging van het for maat van de rijksdaalder en uitscha keling van zilver bij de gulden, zou bovendien een niet te verwaarlozen besparing opleveren. (Van een correspondent). NEW YORK. Meer en meer wer pen grote Amerikaanse banken zich op de veelal zeer lucratieve inter nationale financiële transacties en om de beste kansen te hebben, be langrijke firma's die zaken doen met de Verenigde Staten aan te trekken, wordt het ene kantoor na het andere in het buitenland geopend. In vele landen van de wereld en in de be langrijkste handelscentra nestelden zich reeds Amerikaanse banken. Zo vestigde onlangs de First Na tional City Bank van New York een bijkantoor in Amsterdam aan de Her rengracht. Dit is echter een schamele behuizing vergeleken bij de andere vestigingen van dit bankconcern. W{j brachten een bezoek aan het nieuwste „bijkantoor" te New York, een luxueus internationaal bankcen- trum dat in mei geopend werd met het oog op de stroom van interna tionale zakenlieden en te verwachten vloed van buitenlandse toeristen naar de New Yorkse wereldtentoon stelling. Het centrum is gevestigd in een van de allernieuwste wolken krabbers. Even wisselen De entree ligt aan de elegante Park Avenue, waar wij binnentre dend eerst de portier passeren. Deze „doorman" is reeds een opvallende verschijning. Het is een Sikh uit India in zijn landskleding, compleet met tulband en baard. In de prachtige hal worden wij opgevangen door de charmante re ceptioniste, de Japanse Noriko Shi- noda, eveneens in traditionele kle derdracht. Als wij onze wensen ken baar maken vraagt ze vriendelijk uit welk land wij komen en alhoe wel we alleen maar geld willen wis selen en er een cheque komen ver zilveren, leidt zij ons over een uit zonderlijk kostbaar Perzisch tapijt naar een bankbeambte die ons met „Goede morgen heren" in het Neder lands verwelkomt en onze taal uit stekend blijkt te beheersen. We ma ken tegen hem een opmerking over de bijzondere gratie, de elegance van het meisje. „Ja", zegt hij, „maar u moet be denken dat zij in haar vaderland reeds vanaf haar derde jaar de klas sieke Japanse danskunst heeft be oefend. Het is wel duidelijk, dat gratie en elegance een deel van haar gehele wezen zijn geworden". „En die vloerbedekking?" informeren ivij. „Deze hal is bedekt met een 160 jaar oud Feraghan Perzisch tapijt van zeer grote waarde", vertelt de bediende „en de rechterwand, daar tegenover de ramen, is geheel be kleed met een kostbare Japanse houtsoort, tamo. Die groep klokken in 't midden geven de verschillende tijden aan die op dit moment gelden voor diverse belangrijke hoofdste den in de wereld. De muur aan het eind van de hal is geheel bedekt met een schitte rend wandtapijt, waarop voorstel ling endie een duidelijk beeld geven van de wereldomvattende praktijken van deze internationale bank". Aparte sfeer We staan verstomd over de bij zonder aantrekkelijke wijze waarop we hier worden bediend. Buiten de originele ontvangst wordt er nog een zeer aparte sfeer geschapen tussen bank en cliënt door het ontbreken van loketten of een balie. Door de Japanse receptioniste wordt iedere cliënt naar een bankbeambte ge bracht die de taal van de bezoeker spreekt. Deze zit achter een prach tig bureau en daarvoor staan com fortabele stoelen, waarop de gast kan plaats nemen. Een dergelijk contact is bijzonder aangenaam. Wij spraken hier met de heer Lawrence Heath, manager van de First National City Bank van New York voor het gebied van de E.E.G. Alsof hij zich wilde verontschuldi- gen vertelde onze gastheer dat het nieuw gevestigde bijkantoor in Am sterdam als een tijdelijke huisves ting moet worden beschouwd, waar aan men uiteraard niet zoveel kosten wil spenderen. Naar 't Frcderiksplein „En waar komt uw definitieve pand?" „Volgens mijn directie zal binnen enkele jaren het zwaartepunt van het Amsterdamse zakenleven zich verplaatsen naar het Frederiksplein, waar immers ook het hoofdkantoor van de Nederlandse Bank wordt ge bouwd. Wij zijn b ijde First National Bank daarom bezig uit te zien naar een geschikte bouwmogelijkheid op of nabij het Fredriksplein om daar het permanente bijkantoor te gaan vestigen in een tot dat doel speciaal te bouwen perceel". Speciaal vestigde de heer Heath de aandacht op het aardige feit, dat de First National Bank nog een per soonlijke band met Amsterdam heeft, ROTTERDAM, 11-9. Koning Olav V van Noorwegen begon vanmorgen zijn bezoek aan Rotterdam in het meest westelijke deel van de ge meente, namelijk Europoort. De sportieve koning mot zijn grote be langstelling voor alles wat zeevaart is, had feitelijk ook geen beter punt kunnen kiezen voor zijn kennisma king met Nederlands belangrijkste 'havenstad. Jammer was het, dat het weer niet erg meewerkte om deze gebeurtenis feestelijk te doen zija Het was mistig en vochtig met wei nig zicht, zodat de koning niet veel gelegenheid kreeg wat van de woest heid en de pionierssfeer van dit nieuwe havengebied te proeven. Zijn bezoök aan Europoort gold de in wijding van de nieuwe „Kong Olav's Kapell". een nieuwe Noorse zee- manskerk, gebouwd vlak bij de grote tankhaven om de Noorse zeelieden die ter kerke willen gaan, een lange - en kostbare - rit naar Rotterdam- centrum, waar al vijftig jaar de Noorse zeeïnanskerk staat, te be sparen. gedood in Zuid-Vietnam SAIGON, 10-9. *Een Amerikaanse officier is donderdag gedood tijdens een gevecht van een bataljon waar bij hij was, met ongeveer 60 com munistische guerilla's. Het is de 84- ste Amerikaan die dit jaar in Viet nam is gesneuveld. Bij het gevecht, op 25 km. van Saigon, zouden twee Vietnamese soldaten gedood zijn en zeven gewond. Een guerrillastrijder werd gedoöd. RECHTZAKEN Officier over „onfrisse praktijken" in de bouwwereld BOTTERDAM, 10-9. Over de hoof- den van vjjf verdachten, die donder dag terecht moesten staan wegens gevallen van oplichting en diefstal ten nadele van een Rotterdams bouwbedrijf, heeft de officier van justitie bfj de rechtbank in Rotter dam, mr. W. D. Meeter, zich uitge laten over onfrisse praktijken die op het ogenblik in de bouwwereld de gewoonste zaak van dc wereld schij nen te z\jn. Mr. Meeter deed dat op een niet mis te verstane manier: „Het geven en aannemen van steekpenningen zijn in een deel van de bouwwereld aan de orde van de dag. Het is dui delijk dat deze methodes gemakke lijk tot fraude leiden". De officier gaf duidelijk te kennen dat de justi tie zeer streng zal optreden tegen hen die het in de bouwwereld „niet zo nauw nemen". Mr. Meeter vond voor dit forse be toog aanleiding in de gedragingen van vijf Rotterdammers, die oplich ting, diefstal en heling ten laste was gelegd. De onregelmatigheden begon nen twee jaar geleden bij de bouw van een garage in de Rotterdamse binnenstad. Werknemers van het aannemingsbedrijf, kooplieden en le veranciers wisten gezamenlijk het bouwbedrijf, dat het werk uitvoerde, voor een fors bedrag op te lichten. Een Zuidslavische radiocorres pondent heeft donderdag uit Moskou beericht, dat daar meldingen zijn ontvangen over Chinese troepencon centraties langs de grens met Mon golië. In de Mongoolse hoofdstad, Oelan Bator, zou de ongerustheid toenemen. Op de Arabische topconferentie, die in Alexandrië wordt gehouden, 'heeft men besloten een Palestijns leger te vormen. Het Zeeuws Tijdschrift Het jon'gste nummer van .het Zeeuws Tijdschrift opent met een opstel van prof. dr. F. F. F. E. van Rummel'en over: „Vaste verbinding WestersChelde en de geologie". Hier in worden de geologische aspecten van een eventuele vaste verbinding tussen Zeeuws Vlaanderen en ove rig Zeeland op de korrel genomen. De 'heer M. P. de Bruin, adjunct- bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek, putte voor zijn artikel: „Strafrechtpleging te Zierikzee in de zestiende eeuw" ijverig uit 'het „Warheytbouck der stede Zyriczee" (1541-1570), een register van vonnis sen 'in criminele zalken. Het artikel heeft de vorm van een beeldverhaal en wordt aan de kop geïllustreerd met een plaats van Kleine kerk met beurs, 'hetgeen hiStorisdh niet erg klopt. De versdhillende „senten ties", opgetekend in het „warheyt bouck" zijn met tekeningen geïllus treerd; waarom eigenlijk? Een mens diie wordt verbrand of onthoofd leent zdöh o.i. niet zozeer voor pic turale opsieringen. De voorzitter van de Z.L.M. Ir. M. A. Geuze schrijft over: „Landbouw en recreatie", waarin deze netelige ontmoeting van twee werelden door een bij uitstek deskundige wordt be sproken. De bekende ornitholoog dc heer J. Vijverberg te Schirdddbcurs schreef een prachtig - rijk 'geïllustreerd - artikel over: „De vOgelinlagen van Sdhouwen", waarin 'hij tot dc con clusie komt dat èn de vogelkolonies èn het vogelbedrijf èn de visserij in de inlagen niet meer zijn dan een schaduw van wal ze voorheen wa ren. De heer A. dc Smit te Eindhoven, voorheen werkzaam als onderwijzer in Zeeland, schreef een lezenswaar dig artikel over het onderwerp: „Rondom dc henvorming in Zeeland" VALKENBURG, 11-9. - „Ondanks de recente drie en een half procent verbetering der ambtenarensalaris sen, voldoet de salarispositie der ge meentesecretarissen, ontvangers en overige gemeentepersoneel niet aan redelijke eisen. In het bijzonder in de gemeenten beneden de tiendui zend inwoners heeft een onderbeta ling plaats". Aldus oud-burgemeester A. Hoog kamp van Veendam, voorzitter van de Nederlandse bond voor gemeente ambtenaren, in zijn openingsrede bij het jaarlijkse congres, dat ditmaal in Valkenburg wordt gehouden. Hij hoopte dat het overleg, dat hierover wordt gevoerd, nog dit jaar zal wor den afgesloten. Over de nieuwe pensioenwet zei hij„De nieuwe regeling wordt over schaduwd door de reeds ingevoerde A.O.W.-A.W.W.-korting, eufemistisch „inbouw" genaamd. Daarmee kun nen we geen vrede hebben, ondanks de welvaartsvastheid die ons ten deel viel. Nog steeds leeft in onze kringen de overtuiging dat door deze korting de ambtenaren onrecht aan gedaan wordt". Aan het driedaagse congres in Val kenburg nemen ongeveer 550 amb tenaren met hun dames deel. Abrupt einde van avontuur PASSAU, 10-9. „Mijn vrouw is ontvoerd", met deze. woorden stormde dezer dagen een Soe- danese student het politiebu reau in de Westduitse stad Passau binnen. Hij vertelde in gebroken Duits dat vier man nen zijn vrouw, alleen gekleed in een nachthemd, ii.it bed ge rukt hadden en meegenomen. Een onderzoek van de politie bracht aan het light, dat de vrouw in werkelijkheid was getrouwd met een caféhouder uit Langen bij Frankfort. Eni ge tijd geleden had zij haar echtgenoot en drie kleine kin deren in de steek gelaten om met de Soedanese student mee te gaan. Voor de Soedanese ambassade in Bonn werden zij tot man en vrouw verklaard. De caféhouder was er achter gekomen, waar zijn vrouw woonde. Hij verzekerde zich van de hulp van drie Italiaan se gastarbeiders en haalde de ontrouwe echtgenote met ge weld naar huis. Dit maakte zoveel indruk op de vrouw dat zij plechtig beloofde geen nieuwe avonturen te zullen beginnen. „De Antoon Coolen- Keuromnibus" Bij de N.V. De Arbeiderspers staat te verschijnen „De Antoon Coolen Keuromnübus", een uitgave in de bekende reeks Omnibus-uitga ven. In deze Keuromnibus zijn van de bekende Brabantse schrijver de volgende werken opgenomen: „De goede moordenaar", „Hun grond verwaait", „De man met het Jan Klaassenspel" en als vierde „De vrouw met de zes slapers". Zonder twijfel zal deze reuze-omnibus ertoe bijdragen de zo bekend -geworden auteur nog dichter bij het lezend publiek te brengen. BRUINISSE, 10-9. Nadat woens dag een Duitse bom in de Krammer plaat uit het zand was getrokken, is dit achttienhonderd kilo zware oor logsmonster donderdagmorgen op diezelfde plaats gedemonteerd. Dit karwei was opgedragen aan twee officieren van de Koninklijke Marine Ter uitvoering van dit werk werd alles op de Grevelingendam stopge zet. Het personeel werd naar Brui- nisse of Flakkee gebracht. Ook alle scheepvaart in het Zijpe en de Krammer werd stopgezet van negen uur tot één uur. Er mocht geen en kel schip passéren aan weerszijden van een daartoe uitgedachte denk beeldige lijn, hetgeen een zeer grote opstcpning veroorzaakte van sche pen die normaal van Antwerpen naar de Rijn varen. Om negen uur werd met het kar- ZIERIKZEE Chef secretaris Heilsleger op bezoek. Maandag 14 september a.s. zal de chef secretaris van :hel Le'ger des Heils, kolonel en mevrouw F. Hol land een bezoek brengen aan Zierik zee. Kolonel Holland is op één na de belangrijkste man vaar het Leger des Heils in Nederland en is belast met de leiding over al het werk 'in ons land. Natuurlijk gaat de aandacht van de (kolonel inzonderheid uit naar het werk dat door de Lichtboei hier in Zierikzee wordt gedaan. Maandagavond 8 uur zal er een openbare samenkomst worden ge houden. geleid door de kolonel en zijn echtgenote. Gezien het feit dat de kolonels' dé Engelse nationaliteit bezitten zal als vertaler meekomen de kapitein J. Ligtelijn. NOORDWELLE Bromfietser door auto gegrepen Woensdagmiddag is op de Lage Zoom te Noordwelle de heer A. de R. te Renesse, toen hij het erf ver liet van de boerderij van 'de fam. de Vrieze, op de weg geschept door een in de richting Haamstede rijdende personenauto, bestuurd idoor de heer V. uit Soharen'dijike. De heer de R. kwam te vallen en werd nadat dok ter Simons eerste hulp ha'd verleend overgebracht naar (het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, waar een dubbele beenbreuk werd geconsta teerd. De politie stel't een onderzoek in naar de schuldvraag. OOSTERLAND Aufo raakte van de weg af Omstreeks half drie in de nacht van donderdag op vrijdag is een per sonenauto bestuurd door de heer C. uit Halsteren in de flauwe bocht van Rijksweg 18, nabij de Rampaartse- dijk te Oosterland, van de weg af geraakt, over de kop geslagen en uiteindelijk op de zijkant tegen een bosje beland. De bestuurder van de verongelukte wagen kwam zonder noemenswaardig letsel met de schrik vrij, maar zijn passagier, A. J. uit Bruinisse, moest met verwondingen worden overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, De auto werd totaal vernield. Als oorzaak van dit ongeval wordt aangenomen dat de bestuurder door een tegenligger werd verblind. BRUINISSE Man dood in huis gevonden Een nicht van de 69-jarige alleen wonende C. K., die door omwonen den gewaarschuwd was, 'dat de deur dicht bleef, ontdekte donderdagmid dag 'dat deze dood te bed lag. Dokter van Leeuwen constateerde later dat een hartverlamming de doodsoorzaak moet zijn geweest, die waarschijn lijk woensdag moet zijn 'ingetreden. De heer K. genoot op het eiland en op St. Philipsland een zekere be kendheid omdat 'hij dikwijls „de boer op ging" met prentbriefkaar ten en „geestelijke lëktiuur", waar mee hij "colporteerde. Concert „Nu met Hope" Vorige weck werd ten onrechte beridht. dat dc uitvoering van „Luc- tior ct Emergo" in de muziektent tc Bruinisse de reeks zomeravondcon- ccrtcn had besloten, want „Nu met Hope" zelf heeft het voornemen, liet concert uit te voeren dat men op 11 wei begonnen. Een uur later begon het te bruisen en te sissen en legden de mannen, die met de demontage bezig waren, het werk neer. Toen er na ruim een kwartier niets gebeurde heeft men het werk hervat. Om streeks 1 uur was het gevaarlijke karwei geklaard en werd de scheep vaart vrijgegeven en het werk op de Grevelingendam hervat. en 18 juli had willen geven, maar dat toen tengevolge van de regen moest worden afgelast. Men hoopt nu maar, dat zaterdag 12 september hel weer gunstig zal zijn, om het volgende programma af te weiken: 1. Jungsohutzen, mars, J. Meister; 2. Maloja, ouverture van F. Schorf; 3. Andante religiose, C. J. N. Corrie; 4. Mars der medici, J. Wichers; 5. link; 6. Huntermars, A. Duroc; 7. Tweede walsen potpourri, Joh. Strauss; 8. Tivoliemars, A. Duroc; 9. Partita Musical, H. F. Husadel; 10. Koning Voetbal, mam, Willy Sehoo- temijer. Deze laatste mars zal bij de oude ren zeker herinneringen opwekken aan de tijd, toen de sportvereniging „Volharding" haar terrein had op de weide van de heer Flöhil aan de rijksweg en het nogal eens voor kwam, dat onder de 'tonen van deze mars de plm. een 'km. lange weg van het dorp naar het sportterrein werd gemarcheerd, de voetbalclub en haar talrijke supporters moed inblazend voor :de komende strijd of huldigend voor een behaalde overwinning. Ongetwijfeld zullen velen hun eigen Bruse vereniging, voordat het winterseizoen intreedt, nog even willen horen met het bovenvermeld, zeer gevarieerd programma. De drumband zal haar altijd gewaar deerde taptoe uitvoeren. Filmprijzen in Venetië VENETIË, 10-9. Op het filmfesti val van Venetië is de Gouden Beer, de hoofdprijs, toegekend aan „De rode woestijn", de eerste kleuren film van de Italiaanse regisseur Mice- •hangelo Antonioni. De Volpi-beker voor de beste vrou welijke hoofdrol ging naar de Zweed se actrice Harriet Andersson in „At Alska" van de Zweed Jorn Donner. De Volpi-beker voor de beste man nelijke hoofdrol werd toegekend aan de Engelse speler Tom Courtenay in „Voor koningin en vaderland" van de Brit Joseph Losey. De Franse film „La vie en l'en- vers" van Alain Jessua werd be kroond als het beste eerste werk. Kanunnik sprak met Chroesjtsjov MOSKOU, 10-9. Kanunnik Kir, lo co-burgemeester van Dij on en een groot voorstander van Frans-Russi sche toenadering, heeft slechts en kele uren na zijn aankomst in Mos kou, een onderhoud van een uur met premier Chroesjtsjef gehad. In een vraaggesprek met een correspondent van AFP wilde 'hij geen bijzonderhe den over dit onderhoud vertellen. Dc 88-jarige kanunnik onthulde wel een opmerking van de Russische lei'der, in 1960 tijdens een receptie op 'de Sowjet-ambassade in Parijs gedaan. Chroesjtsjef had toen gezegd Jhet westen begrijpt de sibuatlie niet. Maar als Ohina anet zijn 700 miljoen zielen weer 'de 'historische invasie wegen zou inslaan zou het westen blij zijn over een stootlblok te be schikken". Chroesjtsjef zei 'bij deze gelegenheid voorts aan de kant van Frankrijk te zullen staan en het te zullen verdedigen tegen wie het ook mocht aanvallen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Konk BRUINISSE. In de dienst van zon dag 13 september a.s. gaat voor kand, H. Boogert, bcr. pred. tc Op- hemert, en dus niet - zoals foutief in de prcdikbeurienlijst wordt aan gekondigd - !ds. Emmerzaal uit Per- nis. Scheepvaartbcrichteii Es'so Den Haag (t.), 10-9 te Marsa el Brega; Esso Rotterdam (t.), 11-9 te Port Said verwacht. Opzienbarend was de geboorte van een Indische pantserneushoorn in de dierentuin van Hagenbeek. Het is voor de eerste maal, dat dit in een Duitse dierentuin gebeurde en über haupt de derde Indische pantser neushoorn die ooit in gevangenschap geboren werd. Reeds 25 minuten na de zonder complicaties verlopen, een half uur durende geboorte, stond de kleine, 50 kilo zware „Gaudathi" op en trachtte te drinken. Mama „Ne pali 11", i?i een natuurpark in Assam geboren en acht jaar oud, leeft sinds 1957 in Hamburg. De zwangerschap duurde 462 dagen. Papa „Gadadhir" is de trots van de dierentuin in Ba zel. De Indische pantserneushoorns behoren tot de dieren, die het meest door uitsterven worden bedreigd. Er leven nog maar enkele honderden exemplaren in Assam en Nepal. VEENENDAAL. Bij het overste ken van de Koningin Wilhelminaweg in Amerongen is heden-vrij dagmor gen omstreeks zes uur de 33-jarige mevr. Pabst-van Malsen uit Ame rongen door een auto gegrepen. Ze werd op slag gedood. Het slachtof fer was bezig kranten te bezorgen. Opname-apparaat voor t.v.-beelden AMSTERDAM, 11-9. Een band opname-apparaat waarmede gelijk tijdig het televisiebeeldsignaal met het bijbehorende geluidssignaal op één magnetische band kan worden vastgelegd is door Philips Nederland op een persconferentie geïntrodu ceerd. Het opgenomen programma kan via een normale t.v.-ontvang er worden weergegeven. Het 45 kg. wegende apparaat - video-recorder - kan ook worden gebruikt in com binatie met een televisiecamera, en voorts kunnen een microfoon, gram mofoon, versterker, en een monitor er op worden aangesloten. Het weer geven van het beeld kan ook over meerdere t.v.-ontvangers of moni tors tegelijkertijd geschieden. Bij de recorder is het systeem toegepast van de zg. roterende video-kop. Opeens zag de man hetde tuin, die zo vol van zomerse uitbundig heid was geweest, ging stilaan ver anderen. Er waren nog wel kleuren, blauw, rood, kastanjebruin en veel geel, maar over alles hing een nauw merkbare sluier, die de uitbundig heid dempte en iets grijzigs en zil verigs over alles legde. Hij verliet de tuin en liep langs een smalle weg aan weerszijden begrensd door verre velden, die al in bezit bleken geno men door de stilte en de eenzaam heid. Het wuiven van het koren was al verleden tijd geworden. Toen hij verder ging, huppelde een konijn over de kale akker en schoot in de berm toen 't plotseling schrok. In het bos stond hij verbaasd, omdat alles zo snel was veranderd. Tussen een rij populieren hing een lichte nevel en een oud en moe blad aar zelde omlaag naar de vochtige grond. De bomen leken reeds aangestoken door de herfstde majestueuze beuken, breedkronige kastanjes za gen al gelig. Het ivas nog niet de volle gouden weelde van oktober, maar het was alles al veel eerder dan een jaar tevoren, toen dc zomer nat en koud was geweest en het herfstgetij poogde in te halen ivat de natuur in het goede seizoen had vergeten te schenken. „Maar deze zomer" - dacht hij - „is ook heel anders geweest. Het ivas een zomer „als vroeger", een zomer uit een boek, waarin de zonnedagen zich aaneenrijgen tot een schone ke ten van gulheid en warmte en' veel plotselinger staat men dan voor het kerend getij". Hij ducht aan zon door stoof de duinpannen, met het stil bewegen van het helmgras in de hete wind, aan de zee, heiig, lauw en onbewegelijk schijnbaar als gesmol ten metaal. Hij dacht aan dc ste kende warmte langs de hellingen der bergen, die soms ook zich hul den in een waas, aan de zondoor- trilde hitte van het siësta-uur, aan het blauw-groen van meren, in dc oertijd ontstaanen aan de boorden overhuifd door het gulle groen van de zomer. „Eigenlijk is het alles al weer voorbij", dacht dc man, terwijl liij doelloos bijna nog wat verder zwierf; een jaar is kort, het glipt een mens door de vingers, dc tijd keilt geen vakantie. IIcl is al weer bijna herfst!" EILANDMAN. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2