MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT VEILIGHEIDSRAAD BEHANDELT MALEISISCHE KLACHT Neem geen risico...verf met Nederlands antwoord op Sow jet-nota over bedoeling multilaterale kernmacht De verf met flexabiliteit' „Dora" trof Florida Om de eenheid van Afrika De V.S. en de wereldproblemen Doden en gewonden bij verkeersongeval Noorse koning was eerder in Nederland Koning Olav en Nederlands vorstenpaar bezochten Eindhoven WAT Z£07" DE ftlU O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 september 1964 121ste jaargang No. 19648 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse "nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesje*" (ma*. 15 mm) f 1,25 per stuk. fa dit nummer: Bom op Krammerplaat gedemonteerd linloiir-.it- hescliuhlitrd van agressie Koning Olav in Eindhoven NEW YOKK. 10-9. De Veiligheids raad heeft donderdagavond de be handeling voortgezet van de klacht van Maleisië, dat Indonesië van agressie beschuldigt. De Amerikaan Stevenson zei dat de tand de Indonesische agressie als ontoelaatbaar moest brandmerken, een beroep moest doen de aanvallen te staken en voorwaarden diende te scheppen voor een hervatting der onderhandelineen tussen de twee partijen. In dergelijke besprekingen zou do secretaris-generaal de Ver enigde Naties een nuttige rol kun nen spelen, suggereerde Stevenson. Sucljarwo Tjodndronegro (Indone sië) zei vervolgens dat zijn land Ma leisië niet wilde vernietigen als land of volk, maar als neokoloniale schep ping. Dit is de politieke werkeliik- heid en een resolutie van cle raad die hiermee geen rekening houdt kan er niet op rekenen gerespecteerd te wcrclen, aldus de Indonesiër. „Rookgordijn" De vocizitter van de Veiligheids raad, de Rus Morozov. die als ver te eenwoordi°er van ziin land het spreekgestoelte innam, was het vol ledig met dr. Sudjarwo eens. De fe deratie Maleisië is een Britse kolo niale voortzetting. De Britten zijn niet van zins hun koloniale uitbui ting van de Zuidoost-Aziatische vol keren te beëindigen, daarom hebben zij dit federale rookgordijn in het leven geroepen, aldus Morozov. Toen de federatie Maleisië werd geboren was er naar zijn mening sprake van Ingezonden mededeling „flagrante schending" van de onaf hankelijkheidsverklaring voor kolo niale volkeren en gebieden, die de algemene vergadering in 1960 aan nam. De bevolking van Borneo kreeg geen kans haar mening kenbaar te maken, Engeland behield bases en strijdkrachten op Maleisisch gebied en stuurde duizenden militairen naar Borneo. Indonesië heeft opnieuw zijn be reidheid geuit het vraagstuk te re gelen, cle deur is dus nog open, zo besloot de Russische afgevaardigde. Dota Ismail, de Maleisische verte genwoordiger, noemde de beschuldi gingen dat Maleisië als basis tegen Indonesië wordt gebruikt, ongegrond en belachelijk. De afgevaardigde van de Philip ::- nen, Jacinto Borja, stelde voor een commissie in het leven te roepen waarin Indonesië, Maleisië en de Philippijnen zitting zouden hebben. Deze moesten dan een vierde lid kie zen, die als voorzitter zou fungeren. De vergadering werd verdaagd lot een nog nader te bepalen tijdstip. 'extra speling voor de doe-het-zeiver Verkrijgbaar bij Nieuwe Booaerdstraat, Zierikzee UTRECHT. Als de Utrechtse ge meenteraad er mee akkoord gaat, krijgt de Domstad weer een afdeling bereden politie. De paarden verdwe nen uit het stadsbeeld toen ze in de oorlog door de bezetters werden weg- gevoei*d en sindsdien moest de poli tie het doen met fietsen, bromfiet sen, motoren en auto's. ST. AUGUSTINE. 11-9. President Johnson 'heeft de door de orkaan ..Tcra" getroffen streken in'de Ame rikaanse staten Florida en Georgia tot rampgebieden verklaard. In Flo- ia zijn vooral de plaatsen St. Augustine en Jacksonville zwaar getroffen. uj lancering van de „Saturnus 7" die cp 17 september zou plaatsvin den. zal tenminste een etmaal ver traging ondervinden als gevolg van h"? vom bij trekken van „Dora". De vertraging ontstond doordat de tech nici uitgebreide voorzorgsmaatrege len moesten treffen toen de orkaan naderde. DEN HAAG. 10-9. Op 9 septem ber is op het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken het Nederlandse antwoord overhandigd op de nota die de Sovvjet-Unie op 11 juli jl. aan een aantal landen, waaronder Neder land, heeft gericht over de voorge stelde multilaterale kernmacht, zo heeft het ministerie van buitenland se zaken donderdagmiddag meege deeld. In de nota van de Nederlandse re gering wordt met nadruk de stelling van de Sowjet-regering verworpen, als zou de beoogde multilaterale kernstrijdmacht een middel zijn om de feitelijke toegang van West-Duits- land tot kernwapens te verhullen. In feite is het plan ingegeven door ge heel andere militaire en politieke overwegingen. In de eerste plaats is versterking van het westelijk bondgenootschap het doel, aldus de nota. De lid-staten van de Noordatlantische verdragsor- ABDIS ABEBA, 10-9. „Ik ben mee, maar voldaan over de resulta ten van de buitengewone bijeen komst van de organisatie voor Afri kaanse eenheid (O.A.E.)", aldus heeft de Kongolese minister-president Moise Tsjombe donderdagochtend op ten persconferentie te Addis Abeba, enkele uren voor zijn terug keer naar Lccpoldslad, verklaard. Hij vervolgde: „Ik ben om drie re denen verheugd over deze resulta ten: 1. De andei-e Afrikaanse landen hebben nu de wettigheid van mijn regering ten volle aanvaard, terwijl zij nog een maand geleden door vele van hen werd aangevochten. 2. Ik ben op de conferentie in de gelegenheid geweest de positie van mijn regering duidelijk uiteen te zet ten. Ik heb voorts kunnen aantonen dat (buitenlandse ondergronds wer kende invloeden de wanordelijkhe den in Kongo krachtig in de hand werken. 3. Uit het verloop van de confe- i*entie is gebleken dat. de organisatie voor Afrikaanse eenheid z.ich niet door enkele Afrikaanse staten laat misbruiken als instrument ter 'be vordering van hun eigen doeleinden" ganisatie, die altijd een louter de fensief karakter heeft gehad, zijn volledig gerechtigd de maatregelen te nemen die voor hun verdediging noodzakelijk zijn, in het bijzonder met het oog op de dreiging van het grote aantal geleide wapens met atoomladingen in de Sowjet-Unie die op west-Europa zijn gericht. In de tweede plaats, zo wordt in de nota gezegd, heeft de voorge stelde multilaterale kernstrijdmacht ten doel uitdrukking te geven aan de bij verscheidene lid-staten van het bondgenootschap levende wens een grotere bijdrage tot de gemeen schappelijke defensie te leveren en wel zodanig dat het ontstaan van nog meer onafhankelijke kernmach ten wordt voorkomen. WASHINGTON, 10-9. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, heeft op een perscon ferentie gezegd voorlopig niets te zien in onderhandelingen over Viet nam. Er is geen enkele aanwijzing, zei hij, dat de communisten zich aan enige overeenkomst zullen houden. De gebeurtenissen van de laatste weken in Saigon hebben geen wij ziging in de algemene toestand ge bracht. Het neerlaten van parachutisten in Maleisië door Indonesië kan niet door de Verenigde Naties worden geduld, aldus de minister. Als Indo nesië ermee voortgaat, 'kan de toe stand zeer ernstig worden. Als er al een probleem bestaat itussen Maleisië en Indonesië, dan moet het langs vreedzame weg worden opgelost. Rusk deelde mee, dat de Ameri kaanse ambassadeurs in Turkije, Griekenland en Cyprus voor overleg naar Washington zijn ontboden. Amerika houd't zich ter beschikking- van de belanghebbenden voor het vinden van een oplossing voor de Cyprische kwestie. WENEN. De Oostenrijkse politie heeft een man gearresteerd die vol gens de Italianen een leidende rol speelt in dé terroristische activitei ten in Zuid-Tyrol (Alto Adige). De man, Georg Klotz, werd in het Ty- roolse Imst opgepakt. BOXTEL, 11-9. Twee doden en vijf gewonden vormen de trieste ba lans van een ernstig verkeersonge luk dat donderdagavond plaats vond cp Rijksweg 64 onder Boxtel, het zo gevaarlijk knelpunt in de E-9-route. AMSTERDAM. 10-9. - Het is niet de eerste keer dat de thans 61-jarige Noorse koning ons land bezoekt. Als jonge man heeft hü in. 1928 deelgenomen aan de toen in Amsterdam gehouden Olym pische Spelen. Hü deed mee aan de rociwcdstrijden en won een gouden medaille. Als kroonprins vertegenwoordigde hü in 1948 zyn vader koning Haakon bij de inhuldiging van koningin Juliana in de hoofdstad. De sportieve Noorse vorst was in 1962 wederom in ons land als een der vele koninklüke gasten bü het zilveren huwelüks- fcest van koningin Juliana en prins Bernhard. In december van dat jaar kwam bü opnieuw naar Nederland om aanwezig te zün bü de begrafenis van koningin Wilhclmina. Heel in de verte zijn koningin Juliana en koning Olaf nog familie van elkaar. Zij hebben namelük een gemeenschappelijke betover grootvader, koning Willem I. Een overgrootvader van koningin Juliana en een overgrootvader van de Noorse koning waren broers. Koning Olaf is een achterkleinzoon van de Nederlandse prinses Louise van Oranje Nassau (1828-1871). Zij was een dochter van prins Frederik der Nederlanden (een broer van koning Willem II), die ge huwd was met Louise van Pruisen). Nabij het landgoed Venrode kwam een uit de richting Den Bosch rij dende personenauto, bij een poging om een tot een militaire colonne behorende truck met aanhangwagen te passeren, in botsing met een te genligger. In deze auto bevond zich een jong echtpaar dat juist terugkeerde van een huwelijksreis uit het buitenland. Van hen kwam de vrouw, de 26-ja- rige mevrouw R. Albus-Poublon uit Alkmaar om het leven. Haar man, die de wagen bestuurde, werd in levensgevaarlijke toestand in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. In de andere auto bevond zich een aan tal familieleden van de die dag uit Australië naar Nederland terugge keerde mevrouw v. Th. uit Eindho ven, die men in Rotterdam van de boot had afgehaald. Haar schoon dochter,-de 41-jarige mevr. .1, Val- kenburg-Sinke uit Helmond, kwam om 't leven. Zij was 'gezeten naast haar man, die de wagen bestuurde. Deze moest, evenals de 3 overige in zittenden, zijn moeder, zijn zwager M. VI. uit Eindhoven en zijn broer A. V. uit Roosendaal, in het ziekenhuis worden opgenomen. Van hen ver keerde echter niemand in levensge vaar. Alle passagiers raakten in de totaal vernielde auto bekneld dat zij slechts met veel moeite uit de wrak stukken konden worden bevrijd. Er ontstond een langdurige verkeers- stagnatie. EINDHOVEN. 10-9. De tweede dag van het verblüf van koning Olav V van Noorwegen in Nederland was voor een groot gedeelte gewijd aan een bezoek aan Eindhoven, in het bijzonder aan de N.V. Philips' gloei lampenfabrieken aldaar. Al liet het zwaar belaste program ma van het vorstelijke bezodc niet veel mogelijkheden voor de stedelij ke bevolking' om van 'haar belang stelling, sympathie en toegenegen heid te getuigen jegens de Noorse vorst alsmede jegens koningin Juli ana en prins Bernhard, die hem op zijn tooht naar en door de lichtstad vergezelden, dit kon niet verhinde ren, dat de Eindhovenaren tot een hartverwarmende explosie van toe juichingen kwamen tijdens de korte rit der hoge gasten door de feestelijk versierde binnenstad, waar de dui zenden lichtjes voor het /bevrijdings feest van volgende week reeds 'gloei den. Ongetwijfeld moet de koning van Noorwegen een préttige indruk hebben gekregen van het bruisend enthousiasme der zuiderlingen, die hem en tegelijkertijd ook 'hun eigen Nederlandse chemische fabriek voor Rusland MOSKOU, 10-9. De Continental Engineering, dochter van de Ver enigde Machinefabrieken Stork- Werkspoor, zal volgens 'het Russi sche persbureau Tass in 1965-'67 twee caprolaotamfabrieken ter waar de van ongeveer 45 miljoen roebel (volgens de offiëiële koers ca. 180 miljoen gulden) aan de Sowjet-Unie leveren. Caprolactam is een grond stof voor de produktie van synthe tische -vezels. De contracten zijn in Londen door vertegenwoordigers van de Neder landse firma en de Russische staats- handelmaatschappij „Techmaéhim- port" getekend. Blanke huursoldaten naar Coquilhatstad LEOPOLDSTAD. 10-9. De Kongo lese regering heeft een 35 man sterk bataljon 'blanke huursoldaten naar Coquilhatstad gezonden. De Europe se bewoners van deze door opstan delingen 'bedreigde stad zouden in paniek zijn, geraakt. Het betreft on geveer 500 personen van wie velen onmiddellijk geëvacueerd wensen te worden. Ludhtverkenn'ingen hebben uitge wezen dat soldaten van het rege ringsleger woensdag nog Boende in handen hadden. Deze plaats ligt op de weg die de rebellen moeten vol gen óm Coquilhatstad te bereiken. LAREN. Onverwachts heeft prin ses Beatrjx in gezelschap van haar vriendin mej. L. Hasseley Kirchner, een bezoek gebracht aan het Singer- museum te Laren, waar tot en met woensdag de tentoonstelling „Schil derkunst uit la Belle Epoque" wordt gehouden. BEST. Donderdagmorgen is bij een verkeersongeval op de rijksweg Eindhoven - 's Hertogenbosch, ter hoogte van het kruispunt van de rijksweg met de St. Oedenrodense- weg en de Nieuwstraat, onder de gemeente Best, de 57-jarige Pastoor G. W. C. Teurlings uit St. Oeden- rode dodelijk gewond. landsvrouwe en haar prins-gemaal geestdriftig toejuichten. Vuurleidingsinstallatie Tot besluit van het bezoek van koning Olav V van Noorwegen,, ko ningin Juliana en prins Bernhard aan Eindhoven werd voor de vorste lijke personen en hun gevolg op de vliegbasis Eindhoven in een grote tent een demonstratie gegeven met een radar-vuuiTeid'inigsinstallatie L 4/5 zoals 'die momenteel in gebruik is bij de Koninklijke Landmacht. Deze demonstratie werd verzorgd door de N.V. Hollandse Signaalappa raten in Hengelo, welk bedrijf al meer dan veertig jaren werkzaam is op het gebied van radar-, vuurlei ding- en luchtverdedigingssystemen. AMSTERDAM. De 43-jarige on der-uitvoerder H. J. Schenk uit Am sterdam is donderdagmiddag om het leven gekomen na een val van een bouwwerk op de kruisingvan de Plantage Muidergracht en de Plan tage Kerklaan. De nieuwe voorzitter van de Ita liaanse sommunistische partij, Luigi Longo, heeft tijdens een televisie- vraaggesprek bijeenkomsten van en samenwerking tussen communisten en Rooms-katholieken voorgesteld. Het oude anti-clericalisme is voor bij, zei hij. Noren zwaar belast OSLO, 9-9. Blijkens statistie ken van het Noorse Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de Noren het zwaarsi belaste volk van west-Europa. Over een inkomen van L0.000 kro nen van een gezin van vier personen moet 2.611 kronen inkomstenbelasting ivorden betaald, tegen bv. 861 kronen in Engeland. Bij een inkomen van 30.000 kronen bedraagt de belastingheffing 45,4 procent, tegen 42,4 procent in Dene marken, 30 procent in Enge land, 20 procent in west- Duitsland en 16 procent in Frankrijk. Z.M. Koning Olav van Noorioegen (links) en H.M. de Koningin tijdens de rondgang in de persglasfabriek van Philips in Eindhoven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's H De ivaarde van iels wordt Ij (9 bepaald door het geluk dat y) het brengt. y) Johnson waarschuwt voor extremisme HARRISBURG, 11-9. In de twee de redevoering tijdens zijn verkie zingscampagne heeft president John son donderdag het Amerikaanse volk gewaarsohuwd voor de 'leer van 'het extremisme. Volgens de president zal een dergelijke leer de Ameri kaanse buitenlandse betrekkingen vertroebelen en de eenheid van de Amerikaanse maatschappij te koop zetten. Johnson, die het woord voerde op een diner in Harrislburg, Pennsylva nia, noemde niet de namen van de republikeinse partij of van senator Goldwater. Het ds eohter duidelijk dat de president, 'inhaakte op Gold- waters opmerking op de conventie van de republikeinse partij, dat ex tremisme bij 'de verdediging van de vrijheid niet verkeerd is. Iets koeler Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met voor namelijk vanavond of vannacht en kele buien, morgen overdag' ver spreide opklaringen; tot matig of vrij krachtig toenemend en naar weste lijke richtingen draaiende wind; iets koeler. 12 sept. Zon op 6.09, onder 19.02. Maan op 13.13, onder 21.50. 13 sept. Zon op 6.11, onder 19.00. Maan op 14.19, onder 22.21. 14 sept. Zon op 6.12, onder 18.57. Maan op 15.20, onder 23.00. Eerste kwartier: 13 sept. te 22.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 sept. 6.49 v.m. 13 sept. 14 sept. 19.02 n.m. 7.21 v.m. 19.38 n.m. 8.06 v.m. 20.33 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 sept. 6.38 v.m. 18.55 n.m. 13 sept. 7.15 v.m. 19.33 n.m. 14 sept. 8.03 v.m. 20.28 n.m. Doodtij: 16 sept. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 11-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de rand van het hoge- drukgebied boven Europa kwam bp Schotland een nieuwe storing aan, die dieper is dan de voorgaande storing en die eveneens over de Noordzee naar Zuid-Scandinavië zal trekken. Het koufront hiervan, dat zachte lucht, begrenst, waarin Ne derland zich de laatste dagen be vond, zal reeds vrijdagavond en of in de nacht van vrijdagf op zaterdag passeren. Daarna ruimt de wind naar westelijke richtingen en neemt wat in kracht toe. Daarbij stroomt iets koelere en drogere lucht 'binnen met opklaringen. Bij de frontpassa ge zullen enkele buien vallen. Mor gen overdag is de leans op bui'en niet groot. Op de oceaan koerst tussen de Azoren en New Found! and een omvangrijke oceaandepressie met vrij grote snelheid naar het oosten. Deze wordt van belang voor het weer na morgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1