rnnstruita alles (s)kan met CEtal Gc-ed gekookt is half gewassen. Togliatti's Testament marrie s mogelijkheden HERSTEL WATERLEIDING MIJ. „SCHOUWEN-DUIVELAND" doodt direct elk insekt! Burghse „gemeenteperen" weer plukrijp Bejaarden mogen „de muur" passeren ZIFRIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 september 1961 No. 19617 Noj: sleedtt ueen uitsluitsel over (lekki»" oude verliezen Z1ER1KZEK, 9-9. Tien jaar na de watersnood kan worden geconsta teerd. dat de N.V. Waterleiding Maatschappij ..Schouwen-Duiveland" zich heeft hersteld en thans een ge zonde ontwikkeling doormaakt. Fi nancieel waren ook in 1963 de resul taten gunstiger dan het jaar daar voor, ofschoon dit jaar nog met een verlies eindigde Dit deelt de directeur van het be- drüf. ir- J- L- van Sloten, mede in het verslag over het boekjaar 1963, dat ter vaststelling zal worden aan geboden in een op donderdagmor gen 21 september a.s. in „Mondra- gon" te houden vergadering van aandeelhouders. De raad van beheer van de maat schappij betreurt het dat opnieuw moet worden vermeld, dat nog steeds geen uitsluitsel is verkregen over. de dekking door rijk en provincie van de door de watersnood ontstane ver liezen, alhoewel de bereidheid daar toe aanwezig is. Een uitkering van f 252.000,- kan worden tegemoet ge zien, terwijl de gezamenlijke ge meenten reeds in 1956 hun bijdrage van bijna f 200.000,- betaalden. Het verlies over 1963 groot f 17.881,- zou nog maar weinig te betekenen heb ben als dit verminderd kon worden met de jaarlijkse rente over genoem de uitkering. Een tweede al jarenlang slepende zaak is de huisvesting van het be- drüf te Zierikzee. Juist op het mo ment dat alles rond leek voor de bouw van een nieuw kantoor met werkplaats, garage en magazijn, werd het bestaande kantoor van wege het historische karakter van de straat op de monumentenlijst ge plaatst. De waterwinning Een bezwaarschrift werd ingediend Ingezonden mededeling De Constructa 100 Volauto- maat kóókt witte was - maar dan ook werkelijk op 100 graden Celsius, tien minuten lang. Ver dere sterke punten van de Constructa 100: extra droog- effect, geheel automatisch, alle wasprogramma's (ook voor wol) en een sterk hart voor een lang leven. Vraag nadere informatie of demonstratie bij uw Con structa handelaar of bij Con structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Am sterdam, tel. 020-947484 bij H.M. de Koningin, omdat het be stuur van mening is, dat onvoldoen de terreinen voor waterwinning in de toekomst beschikbaar z»'n gesteld en omdat beschermende maatregelen ontbreken. Wat dit betreft wordt echter met genoegen geconstateerd, dat in december het eerste ontwerp voor een facet-streeknlan ter be scherming van de waterwinplaatsen in Zeeland werd ontvangen. Speciaal met het oog op de te verwachten versnelde toename van het toeris me wordt de vaststelling van dit fa cetplan zeer urgent geacht. Een rapport over alle mogelijkhe den van toekomstige watervoorzie ning van Schouwen-Duiveland toon de aan dat de duinen als bron nim mer gemist zullen kunnen worden. In 1963 openden zich gunstiger perspectieven voor de oercelen die nog niet op het waterleidingnet zijn aangesloten. Een nieuw plan werd gemaakt om aansluiting mogelijk te maken van het kampeergebied in de duinen te Renesse, waar niaats komt voor tenminste 15.000 bezoekers. De groei van het bedrijf bleek uit de toename van het waterverbruik met procent. Het aantal aanslui tingen steeg met 107 stuks en het hoofdleidingnet nam met ruim 6 km toe. Als gevolg van de strenge win ter kwamen veel gesprongen water meters en meer buisbreuken dan in andere jaren voor. Opgesteld werd de definitieve af rekening van het in het kader van de herverkaveling van het eiland uitgevoerde omvangrijke boerde rijenplan en het weilander-Oan. Het eerste vergde een investering van bijna IV2 miljoen gulden. Pompstation Het pompstation te Westschou- wen pompte in 1963 948890 nv1 wa ter od, dat is een vermeerderinp van 40.593 m:: (4'/2 procent) in vergelij king met 1962. Deze toename vond voor meer dan de helft in het eer ste kwartaal plaats, zonder twijfel een gevolg van de strenge vorst. Slechts in juni werd minder onge- pompt dan in 1962 doordat de regen val veel groter was. Over het geheel was de regenval normaal te noemen ofschoon in de zomer iets boven het gemiddelde. Desondanks steeg het maximum verbruik per week in juli met bijna 9 procent. In het verslagjaar onderging het hoofdleidingnet met een aanmerke lijke uitbreiding, nog iets meer dan in 1962. In totaal werd ruim 10 km. nieuwe leiding gelegd, doch doordat hier omleggingen en vernieuwingen bi' waren was de netto uitbreiding 6122 m. Het boerderijenolan en het weilandenplan werden geheel vol tooid. waarvoor 2 km leiding werd gelegd. Opgeruimd werd de buis over de gracht bii de voormalige wa tertoren. die sinds februari 1945 - toen de toren werd opgeblazen - als noodleiding dienst deed. Het totaal aantal aansluitingen be droeg per 31 december 1963 8.236 stuks. Nos rond 60 percelen op het eiland - bijna alle in het duingebied gelegen - zijn nog niet aangesloten op het waterleidingnet. Ingezonden mededeling vlido UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS BLIK DOOR HET WERELD Nieuwe complicatie voor het Kremlin kan kookwas koken De onlangs in Jalta overleden lei der van de Italiaanse communisti sche partij, Palmiro Togliatti, heeft altijd als een groot vriend van de Sowjet-Unie en het Russische volk te boek gestaan. Vlak voordat het stoffelijk overschot van Togliatti naar diens vaderland werd gebracht, heeft Chroesjtsjov zelf een der genen die de baar tot de vliegtuig trap droeg deze vriendschap nog eens gememoreerd. Kende de Russische leider op dat ogenblik reeds de inhoud van een geschrift, dat Togliatti kort voof zijn dood had opgesteld en waarin hij ongezouten kritiek levert op de Rus sische partijleiding? Het is zeer waarschijnlijk dat dit inderdaad het geval was en dat de Russische pre mier met zijn vriendelijke woorden heeft willen trachten al hetgeen de Italiaan had geschreven toch nog zoveel mogelijk voor eigen doelein den te gebruiken. De stem van Togliatti heeft veel gezag, onder meer omdat de Itali aanse partij verreweg de grootste is in de niet-communistische westerse landen. Nil Togliatti's memorandum door de nieuwe secretaris-generaal van de Italiaanse communisten, Lui- gi Longo, openbaar is gemaakt, blijkt echter pas de grote draagwijdte er van. Tegen dc top Volgens Togliatti's richtlijnen, waar de Italiaanse partij zich aan zal houden is het bijeenroepen van een „topconferentie" van communis tische leiders, zoals de Sowjet-Unie die voorstelt, onjuist, omdat deze de tegenstelling Moskou-China slechts zal verscherpen. De Italianen zullen wel de voorbereidende besprekingen, die op 15 december te Moskou be ginnen, bijwonen. Waarschijnlijk zullen zij daar hun standpunt ver duidelijken, dat de Chinezen niet door een veroordeling van hun po litiek tot rede moeten worden ge bracht (ook de Italiaanse partij ver werpt namelijk de „linkse koers van Peking), maar dat zij door con crete argumenten en een objektieve redeneertrant van hun ongelijk moe ten worden overtuigd. Volgens Tog liatti moeten daarbij de gebruikelij ke schimpscheuten worden verme den. Integendeel: de Russen dienen hun tegenstanders met „een zekere eerbied" tegemoet te treden. Verwerpen de Italianen aan de ene kant het bijeenroepen van een grote conferentie, aan de andere leant verwijten zij de U.S.S.R. niet ver genoeg te gaan met ivat China zo afkeurend „revisionisme" noemt. Gevoelige plek Togliatti constateert daarbij een zekere traagheid in dc terugkeer naar het Leninistische (dus „zuive re") communisme in Rusland, waar aan door Stalin zoveel schade was toegebracht. Hij legt hier de vinger op een gevoelige plek, namelijk hel Russische dilemma lussen een voort schrijdend liberalisatic-proccs, waar door de allesbeheersende invloed van dc partijaan kracht hilwct cn het EEN HAVENBAAK AMSTERDAM, 6-9. - Van daag (donderdag 10 september) na de onthulling en overdracht aan de burgemeester van Am sterdam, zal de hoofdstad een nieuwe en tevens zeer instruk- tieve attractie rijker zijnna melijk een havenbaak, die voor het havengebouw aait de De Ruyterkade is opgesteld. Op deze havenbaak is het moge lijk steeds het laatste nieuws omtrent de positie van de Am sterdamse zeeschepen en de Amsterdamse haven kenbaar te maken. Dit haven- en zee vaarttableau drie meter breed en 2.80 meter hoog is een geschenk van de ver eniging Junior Kamer Amster dam. De Junior Kamer beoogt hiermee de belangstelling van de Amsterdammers voor hun scheepvaart en haven te sti muleren. Het is zo ver dat de ..gemeente- peren' 'in Burgh weer tekenen gaan vertonen plukriiu te zijn, zodat ze zo spoedig mogelijk geplukt moeten worden willen er geen brokken ko men by een eventuele vroege storm. Zaterdagmiddag om 14.00 uur zal het bekende „wie biedt er geld voor de Giesewildemannen?" uit de mond van de afslager Herman Slager klin ken en reeds om drie uur zitten de eerste kopers gewapend met kisten en ladders in de boom om hun pas verworven eigendom zo spoedig mo gelijk veilig te stellen. De oogst is vrij goed dit jaar en menige burger zal een bod doen. De verkoop is zeer vroeg, want meestal gebeurt het pas na de Burghse kermis, die pas volgende week zaterdag begint. Doch het mooie warme zomerweer heeft hel ri'oingsproces zeer bevorderd even als dit voorvalt in alle andere niet- gemeentelijke fruitbedrijven. Eigen aardig is het toch dat de peren in de Kerkstraat, die hoofdzakelijk uit St. Remy's bestaan, zo hard groeien. Het worden al flinke stammen en ook de kronen worden steeds groter en breder van omvang. Toch wordt hier nooit een kruimel kunstmest bij gestrooid, terwijl de spuitaoparatuur er nog maar een heel enkele kefcr aan te - hs komt. Het kan wonderlijk gaan in de fruitteelt De gemeente snoeit in het winterseizoen de peren flink en dan wordt alles aan de na tuur overlaten. Ze geven daarop een prachtige bloesem in het voor jaar en een mild aantal vruchten die voor een flinke prijs verkocht wor den. Menig fruitkweker die hier voorbij komt, heeft zich wel eens afgevraagd hoe of dit nu eigenlijk mogelijk is. De gemeente weet er ook geen antwoord op. Het is echter wel eens meer voorgekomen dat dat vruchtbomen in een prima on derhouden plantage die geen kunst mest kregen, even veel opbrengst gaven dan bomen met een flinke gift. streven om de eenheid door middel van de partij te behouden. Togliatti acht de conferentie van 15 december een geschikte gelegen heid om de doelstellingen van het. internationale communisme nader te definiëren en de verhouding met de niet-verbonden en kapitalistische landen nader te preciseren. Maar dit gaat verder dan het Kremlin wenst, dat er allereerst op uit is een com munistisch blok tegen Peking te vor men. Daar Togliatti een groot aanzien genoot onder de communistische lei ders, zowel in het westen als het oosten, betékenen zijn uitspraken 'n nieuwe complicatie voor Chroesj tsjov en de zijnen. Mens nog niet verslaafd aan geneesmiddelen AMSTERDAM, 9-9, - Hoewel het gébruik van geneesmiddelen in dc afgelopen zestig jaren twintigmaal in waarde en tien- tot vijftienmaal in hoeveelheid is vermeerderd, wij zen de resultaten van een in de meeste Europese landen gehouden enquête uit, dat nog niet kan wor den gesproken van een verslaving aan geneesmiddelen. Dit staat in een rapport dat een der Duitse deelne mers aan het internationale apothe kers-congres, dr. Hans Meyer, aan dit congres heeft aangeboden. Zoals bekend houdt de „Federation Inter nationale Pharmaceutiique" thans haar twintigste tweejaarlijkse ver gadering tot 12 september in Am sterdam. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen tc Vught: H. J. Voors, voorheen pred in Australië, woon achtig te Den Haag. die bedankte voor Wilp (GId.)te Lisse (wijkgem. Oost): H. G. Oostinga te Ommelan derwij k; te Rotterdam-Kralingen (wiikgem. Kralingscheveer): P. Moe renhout te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Ooltgensplaat: C. de Boer te Sliedrecht. Geref. Kerken Beroepen te Zoutkamp: J. J. R. Baas, kand. te Amsterdam: te Heus- dcn-Meeuwen cn te Vlaetwedde: T. L. H. Pieterse. kand. te Voorschoten, die geen verdere beroepen in over weging kan nemen; te Leeuwarden- Huizum (vak wijlen W. v. d. Heide): H. Kremer te Giessenburg. Bedankt voor Joure- H. Vecnstra te Urk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Enschede-Oost: C. Vcrhagc Ie Hilversum-Contrum; te Werkendam: P. v. Zonneveld te Bennekom. Geref. Gemeenten Beroepen te Kapelle aan de IJxscI: A. Kok te Leerdam. Bedankt voor Lisse, Rotterdam- Pendrecht, Yerseke cn voor Zoe- tormeer: P. Blok le Dirlcsland. DODELIJKE ONGELUKKEN EMMEN. Te Weiteveen in de ge meente Sehoonebeek is bij een bot sing tussen een autobus en een vrachtauto met aanhanger, de be stuurder van de autobus, de 28-ja- rige J. H., gedood. De botsing ont stond doordat de vrachtauto geen .voorrang verleende. SCHOONHOVEN. Het 2%-jarig dochtertje Isabella van de heer J. Lens is bij het spelen vlak bij dc ouderlijke woning in de Botersloot geraakt en verdronken. HILVERSUM. De vierjarige Ro nald Oude-Rcimer is voor de ouder lijke woning in de Van Hasseltlaan in Hilversum aangereden door een bestelauto. Hef knaapje stak tijdens het spelen plotseling de weg over en kwam onder de auto terecht. Zwaar gewond werd het kind naar een van de Hilvei'sumse ziekenhuizen ge bracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Samenzwering in Malawi ZOMBA, 9-9. Premier dr. Hastings Banda van Malawi heeft in het par lement gezegd dat de Chinese am bassade in Dar-es-Salaam (Tangan yika) achter een samenzwering tegen hem zit, in verband waarmee giste ren enige ministers zijn ontslagen of afgetreden. Die ambassade, aldus dr. Banda, heeft een lening van 180 mil joen gulden aangeboden als Malawi het Chinese bewind maar wilde er kennen. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St.-Philipsland vanaf Vilvoorde. In concours waren 86 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1326.60 mm. Aankomst 10.49.11. Van de laatste duif was dit respektieve- liik 785.00 en 1.30.59 Th. Bakker 1, 4„ 5, 7. 14, 15, 18. 20, 21, 24 en 25; Abr. Verwijs 2, 3 en 11; J. C. Verwijs 6, 8, 13, 17 en 27; J. Geense 9 en 16; W. v. Dom melen 10, 22 en 23; J. Bakker 12 en 19 R. Quist 25. KERKNIEUWS Enquête over liemel en hel Vier en zeventig procent van de Nederlandse bevolking gelooft in het bestaan van de hemel, 53 procent in dat van de hel. Aldus de uitslag van een enquête, die werd ingesteld door het Nederlands Instituut voor Pu blieke Opinie. De gereformeerden bleken het meest vast in de leer. Honderd procent geloofde in de he mel, - 90 procent in de hel. Bij. de rooms-katholieken blijkt het aantal twijfelaars aanmerkelijk groter. Ne gentig procent geloofde in het be staan van de hemel, slechts 67 pro cent gelooft in de hel. Bij de her vormden ivaren deze percentages resp. 82 en 70. Opmerkelijk was dat 20 procent van de onkerkelijken ook in de hemel geloven en ruim 10 pro cent van hen ook nog in de hel. Bo vendien was de categorie van hen die „geen oordeel" hebben onder de onkerkelijken zeer groot. In deze groep vindt men waarschijnlijk vele zoekers en twijfelaars. Kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders zullen ongetwijfeld met gro te belangstelling van dit onderzoek hebben kennis genomen. In kerke lijke kringen heeft men vaak de nei ging nogal, somber te spreken over de voortschrijdende secularisatie. Deze verzuchting is niet helemaal zonder grond, maar een al te na drukkelijk onderstrepen hiervan be let de kerken ook wel eens naar we gen te zoeken die leiden tot een aan passing van de kerk aan de moderne tijd. Blijkens de uitslag van deze en quête lopen er in ons land duizenden mensen rond, die wel degelijk reli gieus denken, maar die geen aanslui ting vinden bij een kerkgenootschap. Ligt dit aan hen of aan de kerken? Het is onmogelijk hierover een ge fundeerde mening te geven. Maar het is xvel iets om eens goed over na te denken. BERLIJN, 9-9. - Oosbduilscrs van pensioengerechtigde leeftijd zullen in de -toekomst hun verwanten in West-Duitslamd en West-Berlijn mo gen bezoeken. Volgens A.D.N. zullen oo'k Wes'tduitse en Westberlijnse be jaarden tot Oost-Duitsland worden toegelaten voor familiebezoek. Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR J. DE VRIES „Fons trouwde verleden 'aar olot- seling met een weduwe, eigenaresse van een fabriek. Fons had er zelf ook één. die niet al te best floreer de. Door het huwelijk werden beide fabrieken saamgevoegd en nu gaat het. Het feit, dat hij ondanks alles niet op mij gewacht heeft, was voor mij een grote teleurstelling. Ik raak te daardoor misschien verbitterd. Verdere bijzonderheden doen er niet toe Ik ben geschrokken en dat zul je me niet kwalijk nemen. Als ik zie hoe Fons, terwijl hij al een jaar getrouwd is, pogingen in het werk stelt om mij weer in te palmen en als ik er aan denk, hoe een andere manach, wat doet het er toe. Ik ben cynisch geworden, Jan. Je zult aan mij niet veel meer hebben. Daarom zei ik al; Dit wordt een te leurstelling voor je". Hij greep haar plotseling bij de armen cn dwong haar tot stilstaan. „Houd je nog van die Fons?" vroeg hij en ze zag, dat zijn gezicht nu ernstig stond. Ze schudde haar hoofd: „Ach nee, natuurlijk niet. Afgezien nog van het feit, dat ik immers geen enkel recht meer op hem kan laten gelden en hij niet op mij. Per slot van reke ning is hij getrouwdmet een andere vrouw. Dus mag hij niet meer voor mij bestaan". Langzaam liet hij haar los. Zijn handen vielen van haar af cn hij keek cr naar. „Maar je kunt hem niet vergeten", constateerde hij. „Vind je dat zo gek? We waren immers verloofd? We zouden met elkaar trouwen. Toen werden we van elkaar weggerukt. Kun jij je voorstellen, wat dat voor mij heeft betekend? Ik zal het je vertellen, dan begrijp je het beter: Vader wil de emigreren naar Australië. Maar ik wou niet mee. Om Fons. De dag vóór ons vertrek ging ik er vandoor. Met Fons. We zwierven enkele da gen door België en Nederland, ter wijl mijn ouders met de andere kin deren naar Australië vlogen. Acht dagen later vonden ze mij bij een familielid van Fons. Nog dezelfde dag brachten ze me naar Schiphol en zetten me in een vliegtuig. In Australië hield mijn vader zijn brie ven vast en de mijne, die ik naar Fons schreef, verzond hij nooit. Ik had mezelf gezworen - en Fons wist dat - dat ik terug zou komen, zodra ik meerderjarig was. Pas na mijn een-en-twintigste jaar kon ik gaan sparen. Na een jaar had ik voldoen de geld voor de reis en ging ik hier heen. Dat was in de voorzomer van dit jaar. Toen jij me die morgen op duwde tot bij Rossum, was ik pas een paar dagen in Nederland terug. Eenmaal terug in Waalwijk - waar ik vroeger altijd gewoond heb - kwamen alle oude herinneringen weer. Ik zag Fons en hij mij. Op een morgen dwong hij me min of meer in zijn wagen te stappen. Hij kuste me, als vroeger en nam me in zijn armen. Ik wist natuurlijk, dat het slecht was. Immoreel. Maar.ik was verloren, zodra hij mc kuste cn in zijn armen nam. Net of ik ver lamd was. Later kon ik het zelf niet begrijpen, was ik nijdig op mezelf en verwenste hem. Twee keer ben ik mee geweest, beide keren tegen mijn wil. Gisteren wilde hij me voor de derde keer mee hebben in zijn wa gen, maar toen was ik sterker. Ik bedoel, wat mijn wil betreft. Nu weet ik, dat ik hem haat. om wat hij van me wil. Zoiets doe ik natuur lijk nooit, maar ik ben niet zeker van mezelf, als hij me in zijn ar men heeft. Daarom wil ik hem niet meer zien, begrijp je? Ik ben bang, niet van hem, maar voor mezelf. Dat komt misschien, omdat we vroeger zo lang met elkaar gegaan hebben. Hij kent me door en door, weet m'n zwakke plek en wil daar nu mis bruik van maken. Dat is het. Jan. Je bent een aardige jongen en ik was gisteren echt blij, dat je in staat was me te helpen. Daarvoor ben ik je dankbaar. Daarom ben ik van middag gekomen. Maar laat het hierbij blijven, jongen, heus. Je hebt niets aan mij. Eens heb ik verschrik kelijk veel van een man gehouden. Die liefde is dood Zoiets komt maar éénmaal in een mensenleven. Ten minste, dat denk ik. Ik zal nooit meer zo van een ander kunnen hou den. Met mij zou je altijd narigheid ondervinden. Wees wijzer. Jan, heus". „Ik zou dat anders best met jou willen riskeren", opperde hij voor zichtig. „Je weet niet wat je zegt", ant woordde ze heftig. „Ik pas bij geen enkele man meer. Vergeet het maar, dat is voor jou ook het beste, tussen ons kan het niets worden". „Het is toch te proberen? Ik heb erg veel geduld, als het moet". Ze schudde haar hoofd. „Het heeft geen zin. beste jongen. Uiteindelijk zou het voor ons beiden een grote teleurstelling worden". „Dus je wilt het niet, dat ik dat we het samen een poosje pro beren?" Zc schudde beslist hel hoofd. „Nee Jan. Het blijft echt bij deze middag". (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7