Rennies Bewoners van eendenkooi negeerden evakuatie STAD EN EILAND -1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 september 1964 So. 29647 Avontuur te Oosterlantl in bezettingstijd (I) OOSTERLAND, augustus. - Acht tien augustus 1944. Een datum, die de familie Rosmolen, thans wonende in Renesse, niet licht zal vergeten. Nu, twintig jaar geleden, toen de Duitse bezetter in ons vaderland nog ongestoord de lakens uitdeelde, werd de familie gedrieën, vader Rosmolen (36), moeder (37) en zoontje (10) door drie leden van de marechaussée, met getrokken revolvers uit hun isole ment verlost, een isolement overi gens dat z\j zelf hadden ingesteld. Hoe lagen de feiten? De heer Ros molen was sedert het beein van de oorlog, in mei 1940 beheerder gewor den van de eendenkooi, eigenaar ba ron Sohimmelpenniinck vatj der Oye Ambachtsheer van Oosterland en dientengevolge bewoner geworden van het kooikershuis, staande bii de eendenkooi, op een eenzame plaats in de polder van Oosterland, onge veer een halve kilometer vanaf de Rampaartsendijk, tegenover de boer derij, bewoond door de landbouwer Jac .van Klinken, uiteraard aan de Oosterlandse zijde. Aanvankelijk ging het leven op de kooi zijn ge wone gang. ofschoon de oorlog met zijn nasleep van distributie en be schietingen van scheDen in de nabij gelegen Schelde en wat niet al, ook wel eens beroering en schrik bracht op de eendenkooi. Maar fataal werd het toen in februari '44 het evacua tiebevel kwam, een bevel dat dooi de eilandbewoners met gemengde gevoelens werd ontvangen. Maar het moest. Ook op de eendenkooi bracht het bevel van de bezetter schrik en be roering te weeg. En toen nam de heer Rosmolen een kloek besluit. „We negeren het evakuatiebevel en we blijven rustig in het kooikers huis wonen. De oorlog zal toch zo lang niet meer duren en dan zijn we van een hoop gezanik af", aldus het commentaar van kooiker Rosmo len. In grote haast werden de no dige voorzorgsmaatregelen getroffen, vooral wat betreft de voedselvoor raad. Tarwe en gerst was er nog heel wat, vooral het laatste, dat diende vcor eendenvoeder. Een goede buur leverde melk dat gesteriliseerd werd en hoofdzakelijk bedoeld was voor het zcontje. Het feit dat moeder Rosmolen een zorgzame geest bezat, kwam nu wonderwel van pas. Zjj had gekocht wat er nog maar even te krijgen was, zodat er wel een voorraad was. Een aantal eenden werden ge slacht en in Keulse potten gezouten. Dan waren er ook nog altijd eenden eieren, ingelegd in de kalk, terwiil er ook steeds verse kwamen in het nog droge dijkje langs de kooivijver. Voor de drinkwatervoorziening sneed Rosmolen de buisleidingen af, die leidden naar de (zoute) regenput, om bij regen het water in emmers onder de buizen op te vangen, een maatregel, die naar later bleek, goed voldeed. Zoals gezegd, het bevel werd genegeerd, doch men deed uiteraard of men ging vertrekken. De formaliteiten werden alle vol bracht en ook werd prompt opgege ven een adres van evacuatie, dat even prompt werd genoteerd. Zo doende wist men niet beter of Ros molen was met zijn familie van de kooi vertrokken. In de kelder De luiken van het huis werden ge sloten en de familie sloeg haar bivak op in de grote ruime kelder onder het kooihuis. De kelder had onge veer dezelfde afmetingen als het he le huis, omdat hier de gevangen een den in werden bewaard. De kelder stond nog droog omdat het huis hoog gelegen was en men had ook nog volop slaapruimte hierin. Het feit dat in de eerste dagen er reeds zes van de tien kinpen werden meege nomen, vermoedeliik door Duitse militairen noopte Rosmolen de ove rige vier ook in het ondergrondse verblijf te brengen, waar ze in een grote eendenmand werden onderge bracht. Een paardendeken diende om de mand te bedekken als de kip pen te veel leven maakten en gevaar voor verraad zouden kunnen ople veren. Voor verwarming en kookge legenheid zorgden enige "troleum- stellen, want gelukkig was er nog bijna een vat petroleum in voorraad. Aan het wonen in de kelder kwam echter spoedig een einde, omdat door de meer intensiever wordende inun datie de bovenkanten van de kelder muren in het water kwamen te staan en door gingen siioelen. Men ging daarom het bivak verplaatsen naar de beneden woon ver trekken, welke omdat zij een meter hoger lagen dan de aangebouwde keuken aan de ach terkant van het huis, niet in het wa ter kwamen te staan, hoewel het zeewater de gehele tijd juist tegen de vloerbalken stond. Omdat de lui ken hier dicht moesten blüven was het er vrii duister, maar aangezien men van de nacht een dag en van de dag een nacht maakte, was dit niet zo bezwaarlijk. En zo rijgden de dagen zich aanéén, terwijl de heer Rosmolen zijn bevindingen opschreef die op den duur een drietal schriften vulden. De schijn bedroog weer... ROME, 9-9. Vijftig jaar was Alceo Camucci en hij reed in een grote zwarte Cadillac, met een chauffeur in uniform aan 't stuur, door noord- Italïê, zich beurtelings uitgevend voor de kardinaal-staatssecretaris in eigen persoon, een aartsbisschop, maar ook wel eens voor een kolonel van de N.A.V.O. Hij bezocht een vijftiental welge stelde handelaren, die hij aantrek kelijke aanbiedingen deed, welke hun in staat stelden zowel hun wel stand te vergroten, als een god vruchtige daad te verrichten. Ca mucci stelde hen voor, tegen zeer aantrekkelijke prijzen voorraden eerste levensbehoeften te kopen. De door hem „vertegenwoordigde orga nisaties" zouden het aldus verkregen geld gebruiken voor de aankoop van andere artikelen voor veel minder welgestelden dan de handelaren in kwestie. Er moest wel, de zeer voor delige prijzen in aanmerking geno men, contant worden betaald. De vijftien voelden wel voor deze combinatie van materieel gewin en goede daad en zij gingen grif in op Camucci's aanbiedingen. Hun geest drift bekoelde echter steeds meer, naarmate zij langer en vergeefs wachtten op de levering van de door hen betaalde goederen. Tenslotte maakten zij de politie deelgenoot van de bange twijfel, die bij hen was ontstaan. De politie zorgde ervoor dat deze twijfel tot een naargeestige zeker heid werd. Zij ging namelijk ijverig aan het speuren, legde de hand op Alceo Camucci, chauffeur en Cadil lac en stelde haar arrestant aan sprakelijk voor een reeks oplichtin gen. Deze nam dit zonder verzet. „Ik ga nu betalen, maar ik heb geno ten", verklaarde hij glimlachend bij zijn arrestatie. Grote overstromingen India in NIEUW DELHI, 9-9. - Ongeveer 15.000 lemen hutten in dorpen in Delhi alsmede duizenden hectaren land zijn verwoest door de ergste overstromingen sinds jaren, aldus is in Nieuw Delhi verklaard. In West- Delhi waar duizenden militairen doende zijn een breu/k én de dijk van de Dhansa te dichten 'is de toestand weinig rooskleuriger geworden. In de dorpen van Noord-Délhi is het water iets gezakt. kleintjes uit A.et tinner SCHIPHOL. Na de minister van economische zaken, de heer C. D. Kroon, die een week geleden naar ons land kwam, is ook minister E. O. Petronia van financiën en wel- vaartszorg uit de Antillen op Schip hol aangekomen. AMSTERDAM. Uit de juweliers- zaak „De Goudbeurs" aan het Dam rak te Amsterdam is voor een be drag van f 50.000 aan sieraden (armbanden, horloges, broches) ge stolen. DEN HAAG. De afgetreden se cretaris-generaal van de NAVO, mr. D. Stikker, heeft het erelidmaat schap aanvaard van de Atlantische commissie. GEFFEN. In het Noordbrabantse plaatsje Geffen is een grote boer derij afgebrand die bewoond werd door de familie A. van Vugt - van der Doelen. De schade wordt ge schat op 150.000 gulden. De brand is waarschijnliik ontstaan doordat een gloeilam - in de hooivoorraad is gevallen. AMSTERDAM. In ihet RAI-ge- bouw te Amsterdam zal van 17 tot en met 19 november een tentoon stelling worden gehouden van pro- dukten van 140 Engelse bedrijven. SCHIPHOL. Een kleine Neder landse delegatie bestaande uit drie leden van de conferentie van NAVO-parlementsleden is van Schiphol naar Neyv York vertrokken voor een studiebezoek van twee we ken aan Amerika. LEEUWARDEN. In de grote nieuwe Frieslandhal te Leeuwar den zijn de lustrumkeuringen be gonnen van het Fries rundveestam boek dat 85 jaar geleden werd op gericht. De keuringen zullen drie dagen duren. VEENENDAAL. In Veenendaal is de 23-jarige Fred Dixon uit Hull, toen hij te voet rijksweg 12 (Utrecht -Arnhem) overstak, aangereden door een personenauto en op slag gedood. DEN HAAG. Het handelsverkeer in beide richtingen tussen Neder land en de Afrikaanse landen gedu rende het eerste halfjaar 1964 heeft een bedrag van meer dan een mil jard gulden overschreden, zo deelt het Afrika Instituut mede. VALKENBURG. In Valkenburg is de 33-jarige F. J. Janssen uit Breda, werkzaam als kok te Valken burg, met zijn auto op de Nieuwe Weg te Valkenburg uit- de> bocht geraakt en tegen een boom gesla gen. H" werd daarbij zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis te Heerlen enkele uren later overleed. DEN HAAG. De Dc-8f van de K.L.M., de Ph-Dct die genoemd is naar de grondlegger van de moder ne Olympische spelen Pierre de Coubertin, zal op 30 september a.s. O" het vliegveld Haneda van Tokio officieel zijn naam ontvangen. DEN BOSCH. In de aula van het hoofdkantoor van de Provinciale Noordlbrabantse Electrioiteits Maat schappij (PNEM) in 's-Hertogen- bosch is het driedaagse internatio nale congres van de katholieke vre desbeweging „Pax Christi" ge opend. Het congres is gewijd aan het thema „De kerk over vrede en oorlog in het atoomtijdperk". ARJOS over „belasting verlaging en ontwikkelingshulp" BEN HAAG, 9-9. Het dagelijks bestuur van de Anti-Revolutionaire Jongeren Studieklubs (ARJOS) heeft een uitspraak gedaan over „belastingverlaging en ontwikke lingshulp". ..De jonge generatie moet bereid zijn af te zien van een vergroting van de eigen welvaart op dit mo ment ter wille van de naaste in nood", aldus de verklaring. De ARJOS vindt het ontoelaat baar, dat als gevolg van de belas tingverlaging de welvaart voor de consument aanmerkelijk zal stjisren wanneer daarmee niet een evenre dige verhoging van de ontwikke lingshulp gepaard gaat. Wanneer uitbreiding van deze hulp, waarbii de ARJOS het percentage van twee procent noemt, niet kan worden be reikt zonder dat de omvang van de in het vooruitzichtgestelde belas tingverlaging wordt aangetast, zal met een belasting verlaging van ge ringere omvang genoegen moeten worden genomen. „Flitsen,, uit het buitenland NICOSIA. De regering van Cyprus gaat ermee akkoord dat het man daat van de internationale vredes- strijdkrachten met drie maanden wordt verlengd, zo wordt in rege ringskringen in Nicosia vernomen. Minister van buitenlandse zaken Kyprianou zou naar New York gaan om dit secretaris-generaal Oe Thant mee te delen. SAIGON. Generaal Doeong van Minh is na een vergadering van het triumviraat van generaals in Zuid- Vietnam, benoemd tot „voorzitter van de voorlopige nationale be stuurscommissie en de strijdkrach ten". In feite is de „grote Minh" hiermee weer staatshoofd. NIEUW DELHI. In de drie afge lopen maartden hebben zich aan de Indisch-Pakistaanse bestandsgrens in Jammoe 426 incidenten voorge daan waarbij 22 Indiërs het leven verloren en 32 gewonden vielen. CAIRO. De regering van Egypte 'heeft het 11.600 ton metende Ameri kaanse schip „York", dat met 18.000 ton tarwe op weg is naar Port Said, verzocht door te varen naar Bombay om de voedselnood in In'd'ia te hel pen lenigen. BERLIJN. De Oo9tberlijnse film acteur en komiek Kurt Rackelmann (53) ds, naar in West-Berlijn wordt vernomen, tijdens filmopnamen in Bulgarije naar Turkije gevlucht. BONN. Op het Joodse kerkhof van Berlichtingen (Baden-Württemberg) zijn 27 graven voor ombekenden ge schonden. Grafstenen lagen over de begraafplaats verspreid, de voetspo ren van de daders waren door re genval bij een hevig onweer uitge wist. SINGAPORE. Vice-Premier Ab- doel Razak van Maleisië heeft op een persconferentie in Singapore meegedeeld dat er een Indonesisch komplot is ontdekt om 'op het gehele schiereiland Malakka onrust te ver wekken. Er waren arrestaties ver richt en er zou'den er meer volgen. GENEVE. Door het vinden van een groot aardgasveld laia't zich voor Nederland het 'gebruik op brede grondslag van kernenergie voor de opwekking van elektrische stroom niet als dringend aanzien, zo heeft dr. J. H. de Boer, buitengewoon hoogleraar aan de technische hoge school te Delft, op de atoomconfe rentie in Genève verklaard. KATMANDOE. De regering van Nepal heeft toestemming geweigerd aan een Westduitse expeditie, die in 'het komende voorjaar een poging wilde doen tot (beklimming van de 7.145 meter 'hoge top van de Gauri Shankar of van de 7.180 meter hoge Menloengste, indien een Britse ex peditie, die in het najaar de strijd met de Gauri S'hamkar wil aanbin den, daarin mocht 9la>gen. GENEVE. Na de besprekingen, 'd/ie de ministers van buitenlandse zaken van Italië en Oostenrijk, Saragat en Kreisky, over :het vraagstuk-Zuid- Tyrol hébben gehouiden, is een be kendmaking uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat de ministers vóór eind Oktober a.s. opnieuw zullen bij een komen. JOHANNESBURG. Patrick O'Mal- ley, die in Johannesburg vrijwilli gers voor het Kongolese leger heeft aangeworven, heeft medegedeeld, dat deze werving is gestaakt en dat de omstreeks 'honderd mann'en, die zioh hadden opgegeven, naar 'huis kun nen gaan. O'Malley zei, dat de wer ving is „achterhaald door de inter nationale situatie". KATMANDOE. Van gezaghebben de zijde is meegedeeld, dat in Nepal een onderzoek wohdit ingesteld naar aanleiding van de ontdekking van vijf kleine geheime bewaarplaatsen van wapens van Chinese makelij in het dal van Katmandoe. Het zijn ge weren, munitie en handgranaten. LONDEN. Het Britse ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening heeft ibekend gemaakt, dat de Britse visserijgrenzen met in gang van 30 september a.s., wanneer de nieuwe wet op de visserijgrenzen van 1964 in werking treedt, zullen worden uitgebreid van de huidiige drie mijl tot 'twaalf mijl. Gemeente Zierikzee Het pupillen-twaalftal van Z.S.C. te Scharendijke, dat zich kampioen mag noemen van de S.D.K.B. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat aan vraagformulieren om een brandstof- fentoeslag 1964/65 tot en met 25 sep tember 1964 zullen worden verstrekt door de afdeling sociale zaken, Meel- straat 8 te Zierikzee. Zierikzee, 10 september 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten HAAMSTEDE. Heden (donderdag 10 september) 7.30 uur: ds, Karens van Nieuwerkerk. ZIERIKZEE Kolonne-oefening Rode Kruis Dinsdagavond 15 september aan staande organiseert de Rode Kruis- kolonne alhier een bijzondere prak tische oefening, waarbij veronder steld wordt dat hulp moet woi-den geboden na het springen van een gascylinder, ten gevolge waarvan ge wonden zijn gevallen. Bovendien wordt een verkeersongeval in scène gezeit. Voor deze oefening, welke om zeven uur ides avonds aanvangt, zal het Herv. Verenigingsgebouw aan 't Vrije woeden ingericht als noodzie kenhuis. Aan de oefening zal door 32 Rode Kruis-mensen worden deel genomen. Zangavond Bijbel Kiosk Vereniging De Bijbel Kiosk Vereniging te Amsterdam biedt Zierikzee 'n zang avond aan op zaterdag 12 september a.s. in de Grote Kerk. Doel van deze avond is de samenzang te beoefenen. Deze samenzang zal worden geleid door de bekende radio-zanger Kees Deenink, die ook zelf enkele liederen ten gehore zal brengen. Medewer king wordt verder verleend door de Chr. Ger. Zangvereniging en het Hervormd Kerkkoor, o.'Lv. de heer J. Schou'ls. Als organist treedt op de 'heer Jan Bonefaas. HAAMSTEDE/BURGH De scholen De scholen zijn weer begonnen Twintig nieuwe leerlingen trokken naar de Chr. Nat. school. De Prin ses Beatrixschool kreeg vijftien „nieuwe gezichtjes" te zien, terwijl te Burgh twaalf jongens en meisjes de eerste klas bezetten. De kleuter school ging het nieuwe seizoen in met acht en twintig kleintjes. En kele kleuters komen er hier in de naaste toekomst nog bij. BRUINISSE Visserijfeesten in Harlingen De visserijfeesten te Harlingen (zaterdag) en den Oever (maandag) werden dit keer ook bijgewoond door vertegenwoordigers uit Zeeland (Zevibel en plaatselijke vissersver enigingen). Nieuwe krachtbron voor „Bru 23" Door de firma L Padmos en Zoon te Bruinisse werd in het mosselvaar- itüi'g Bru 23 van de firma Gebrs. Ju- melet Iz. een 280 pk Kromhout Die selmotor geplaatst, tyne 12 T.V. 1800 omw. (afgestemd op 248 nk 1500 omw.). Met het inbouwen van deze motor is door genoemde firma het mossel- vaartuig weer aan de spits gebracht van wat op dit gebied in deze bran che „up to date" is. Een sterke mo tor om de reizen naar en van de Waddenzee zo snel mogelijk te doen verlopen. PARIJS. In Parijs zijn parlemen taire vertegenwoordigers van de Europese zes en Engeland bespre kingen begonnen over de politieke eenmaking van Europa. Ooievaars trekken vroeg SAVONE, 9-9. Boven de Italiaan se Rivièra zijn vluchten ooievaars waargenomen. Men leidt hieruit af, dat de winter vroeg zal beginnen en streng zal zijn, daar ooievaars ge woonlijk pas togen midden-oktober beginnen te trekken. Ingezonden mededeling helpen direct tegen brandend %ejf maagzuur Proef met man MOSKOU, 9-9. - Russische geleerden hebben bij een proef een man 25 dagen opgesloten gehouden in een verzegeld vertrek met een mengsel van helium. Dit mengsel had geen nadelige invloed op de proef persoon gehad. Alleen waren de polsslag, de bloedcirculatie en de ademhaling versneld, terwijl merkwaardigerwijze de stem van de proefpersoon ho ger was geworden. Tot dusver hebben de Russen bij ruimte- proeven gebruik gemaakt van een mengsel van stikstof en zuurstof. INGEZONDEN STUKKEN Miinheer de redakteur, Zoals bekend heeft Ouwerkerk-een hertenkamp. In dit kamp werden in het voorjaar drie reekalfjes gebo ren. Er zün heel wat toeristen we zen kijken naar de diertjes en de be langstelling is nog steeds op peil. Het nare van het geval is dat velen eten meebrengen voor de herten. Dit voedsel wordt meegebracht in dozen, snieren zakken e.d.. Deze zaken worden „natuurlijk" allemaal in de laan of b'" de herten neerge gooid. Prullenbakken zouden dan bii het kamp ook hard nodig zijn, in de hoep dat de bezoekers er hun afval in deponeren. Dergelijke bakken (zo als te Zijpe) zouden voor Ouwerkerk zeer doelmatig zijn. Met die voede- rij van de herten zit het trouwens ook niet helemaal goed. Een Zierik- zees' jongetje kwam met brood in een plastic zak, die hij ook maar aan de herten wilde geven. Snel ingrij pen kon erger voorkomen. In de Wassenaarse duinen zijn alle her ten gedood door'het eten van plas tic zakken. Herten trouwens hebben behoefte aan vers hout met blade ren en boomschors. De bomen trek ken ze met hun geweien om en dat is ook ontsierend. Toeristen geven de herten takjes, maar het zou beter ziin als de gemeentewerklieden dit allemaal in handen hadden. Ze snoeien dat het een lieve lust is, maar voor de herten is er niets bij. De hele zaak zou echt wel eens be zien moeten worden, want het her tenkamp is mij (en velen met mij) zeer lief. Een dierenliefhebster. MORGHAN, de magiër De resten van het jacht „Slokje" dat verging voor de kust van Schouwen en waarbij een SHAPE-funktionaris wellicht het leven verloor. De man werd na een angstig nachtelijk avontuur, nog niet terug gevonden. (Foto: Ziieïi'tkzcesahe Nieuwsbode) 45. Toen men zich van alle kanten op hem wierp, begreep de avonturier welk gevaar hem bedreigde. Reeds dook Zacheb naast hem op, het mes klaar in de hand, terwijl een woeste vreugde in z'n ogen schit terde. „Weet dat men Zacheb niet onge straft neerslaat!" brulde hij met hese stem, die ineens oversloeg in een gil van pijn, want met een handige spi*ong had Aram het zwaard vermeden en op de tafel sprin gend raakte z'n vuist voor een tweede keer de leider der schelmen. Een geloei van woede barstte rond hem los. Twee mannen poogden, ieder aan een kant op het meubel te klimmen, maar Aram sprong reeds bliksemsnel op de grond en gooide de tafel eensklaps om. Hij wierp z'n aanvallers terug in de armen van hun makkers. Gebruik makend van de algehele verwarring trok hij snel z'n zwaard. „En heren, wie volgt?" schreeuwde hij levendig. Maar hij bemerkte de man niet die achter hem sloop en een zware aardewerk pot boven z'n hoofd zwaaide.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5