coopvaetf De weggooi-oxygenator Basreliëf (en fragmenten van andere) in St. Lievensmonster STAD EN EILAND Kleedlokalencomplex nadert voltooiing DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Schuim dwarrelde in Zierikzees' fontein Het Grieks-Deens vorstelijk huwelijk Ontdekking tijdens restauratie ZIERIKZEE, 9-9. De werkzaam heden aan de westzijde van de St. Lievensmonstertoren hebben de met grote accuratesse werkende restau rateurs een verrassing opgeleverd in de vorm van een vrü gaaf gebleven basreliëf en fragmenten van andere reliëfs, die als vulling bleken ver werkt achter een zandsteenlaag. Wie het uitgekomen materiaal bekijkt, staat oog in oog met Zierikzeese ru dimenten uit wellicht de 15e of 16e eeuw. Bij het restauratiewerk heeft men niet onmiddellijk erg gehad in de ongetwijfeld waardevolle specimen van vroeger eeuwse kerkelijke kunst. De reliëfs waren n.l. niet zelfstandig als ornamentieke versieringen aan gebracht, maar verwerkt in een spe- ciekoek, die men moest uithakken vcor het maken van een nieuwe ver binding, dieper in het muuropper vlak. De reliëfs werden aangetroffen in de middensteunbeer op een hoogte van circa veertig meter. Onmiddellijk nadat men had ont dekt met waardevolle zaken te doen te hebben, is men uiterst zorgvuldig tewerk gegaan, zodat het genoemde basreliëf kon worden uitgenomen, alsmede een groot aantal kleine stukken, die deel hebben uitgemaakt van andere reliëfs. Bjjbelse voorstelling Het reliëf dat werd uitgenomen verbeeldt het bijbels verhaal uit Lu- kas 22 over het verblijf van Christus Nieuwe Nederlandse film AMSTERDAM. 9-9. De Amster damse cineast Jan Vrijman is bezig met een nieuwe, anderhalf uur du rende film, waarvoor hii zelf het scenario schreef en waarin „de Ne derlandse werkelijkheid" de hoofd rol speelt. Dit deelde de oud-journalist Vrij man op een persconferentie mede, waarop hij over ziin film, die begin 1965 uitgebracht zal worden door Hafbo N.V., veel nog in het vage liet. Ziin voor de VARA-t.v. gemaakte maar nooit vertoonde film „De ge bedsgenezer" heeft hii teruggekocht en deze film (ongeveer 20 minuten) is een onderdeel van de nieuwe. Interessante mensen uit alle la gen van de bevolking treden in de film aan de dag. Het zijn in zekere zin „alleman-mensen", aldus Vrij man. De film is voor 95 procent reeds opgenomen en Vriiman is zelf met de montage bezig. Bulletin consumentenvoorlichting DEN HAAG, 9-9. Het Nederlands Instituut vcor Consumentenvoorlich ting gaat met ingang van 15 oktober een maandelijks verschijnend N.l. C.-bulletin uitgeven, waarin aange sloten bedrijven melding kunnen maken van allerlei nieuwtjes die als informatie aan de consument kun nen worden beschouwd. Men denkt hierbij aan berichten over nieuwe of verbeterde produk- ten, veranderde priizen, nieuwe ver pakkingen, de uitslagen van officieel erkende markt- eiv. warenonderzoek enz. Het blad kan op aanvraag ver kregen worden en zal voorts aan alle daarvoor in aanmerking komende dag- en nieuwsbladen en omroep verenigingen worden toegezonden. In het blad zal worden gewezen op de mogelijkheid voor de consu ment om op- of aanmerkingen over produkten van de bij het N.I.C. aan gesloten bedrijven te melden aan het secretariaat van het N.I.C. te Den Haag. in Getsemané, waarin staat opgete kend dat één der discipelen de dienstknecht van de hogepriester het rechteroor afsloeg, waarop Jezus het oor aanraakte en genas. Een vraag is uiteraard hoe de re liëfs als werkmateriaal in de steun beer van de; toren zijn terecht geko. men. Stellig zal eerst een deskundig onderzoek hiernaar moeten worden ingesteld. Men kan denken aan een overtolligheid aan versieringsmateri aal van toren en/of St. Lievensmon- sterkerk, zodat de bouwers dit ma teriaal eenvoudigweg in de specie- brei hebben geworpen, waarin het is verstijfd tot deze tijd. Mogelijk heeft ook de beeldenstorm er iets mee te maken, maar zeker is dat stellig niet. Het blijven op dit mo ment veronderstellingen. Sorteren en schoonmaken Een feit is evenwel dat men thans doende is het uitgekomen materiaal (hier en daar ook wat zwart gebla kerd) zorgvuldig te sorteren en van overtollige specie te ontdoen, zodat een reconstructie der motieven zo goed als maar kan mogeliik zal zijn. De vondst herinnert er ons intussen weer aan dat Zierikzee een stad is met een rijk en veelzijdig verleden. Tot in deze tijd stuit men op nieuwe zichtbare herinneringen aan een Zierikzee, waarover vele eeuwen zijn heengegaan. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 9-9. Dezer dagen is het gebeurd in Zierikzee. De men sen die het hebben beleefd stonden wel wat raar te kijken. En dat valt dan ook wel te verklaren, want het gebeurt immers maar hoogst zelden dat de vlokken van een heerlijk vet en schuimend sop, zo maar "over de straat dwarrelen. En dat nog wel in het centrum van de stad, om pre cies te zijn: op het Kraanplein. Op de plaats waar de fontein staat kon den vroege voorbijgangers op een morgen hun ogen niet geloven. Be oude stenen kikvcrsen, die de avond tevoren nog zo vrolijk fris leiding water hadden gespoten - vrij van wormpjes - waren tot aan hun dikke nekken verdwenen in een mollig wit schuim. Het was zender meer dui delijk dat het prettig ruikende sop niet door de kikkers maar door men sen moest zijn geproduceerd Terwijl het sop op de vroege mor gen de nodige aandacht van publie ke zijde trok, wreef een caféhouder in de buurt zich eens flink de ogen uit. Toen ook hij zekerheid had ge kregen over het vlokkige schuim in de fontein ging hem een licht op. Hij herinnerde zich de drie toeristen Enorme aanwinst voor de hartchirurgie De „Bellen"-oxygenator wordt thans vervaardigd in een plastic zak, die steriel door de fabrielC wordt gele verd. Het grote voordeel is, dat na gebruik deze oxygenator, met alle daarbij behorende slangen, kan wor den weggeworpen. Dit lezen wij in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Bij het lezen van deze regels denkt men wellicht allereerst aan de fabri cage van de zogenaamde „weggooi- fles", gevuld met bier, die onder het metto „het gemak dient de mens" deze zomer met veel tam-tam in de handel is gebracht. De vervaardi ging van de „weggooi-oxigenator" is echter een heel wat belangrijker gebeurtenis. Het gaat hier om een essentieel onderdeel van de hart-longmachine, het toestel dat het tegenwoordig mogelijk maakt langdurige operaties aan het hart uit te voeren. Dit apparaat, dat vaak minder juist met de benaming „kunsthart" wordt aangeduid, bestaat uit twee gedeelten: het ene houdt als een pomp de circulatie op gang en ver vangt daarmee het pompmechanis- me van het hart, het andere - de oxygenator - voorziet het circuleren de bloed van zuurstof, een proces dat onder normale omstandigheden in de longen plaats heeft. Het principe van de hart-longma chine is betrekkelijk eenvoudig; dat wil echter niet zeggen, dat het wer ken er mee nu ook een eenvoudige zaak is. Voordat het toestel op een operatiepatiënt kan worden aange sloten moeten er al een heleboel dingen zijn gebeurd. Er was tot voor kort meer dan drie liter bloed nodig om de hart-long machine te vullen: daarvoor waren verscheidene donors nodig, bij wie ten opzichte van elkaar en ten op zichte van de patiënt kruisproeven moesten worden verricht. Na de operatie was het reinigen van de ap paratuur ook weer een langdurig en moeizaam werk. Zuurstof door bloed geblazen Daarom heeft men uitgezien naar de mogelijkheid om met een veel kleinere hoeveelheid vocht in het toestel te werken en tegelijkertijd voor dat vocht geen bloed, maar een glucose-oplossing te gebruiken. Dat bleek te gaan als men een ander soort oxygenator gebruikte: een ap paraat dat klein van inhoud is en waarin toch een intensief contact tussen zuurstof en bloed tot stand gebracht wordt. In dit opzicht bleek de „bellen - oxygenator" te voldoen. Hierin wordt zuurstof door het bloed geblazen, waarna het schuimende bloed weer wordt ontschuimd doordat het over een plastic spons, die geïmpregneerd is met silicon, wordt geleid. De introductie van de „weggooi- „bellen"-oxygenator"klaar voor ge bruik geleverd, met glucose gevuld, betekent een geweldige vereenvou diging voor de hartchirurgie. In noodsituaties kan een patiënt thans binnen de twintig minuten op de hart-longmachine worden aangeslo ten. Hierdoor kunnen mensenlevens worden gered, die vroeger als ver loren moesten worden beschouwd. Met deze „bellen-oxygenator" ver valt de zeer tijdrovende montage, maar ook het schoonmaken, het ste riliseren en het vele laboratorium werk, dat door de bloedbank in de vorm van de zojuist genoemde kruis proeven moest worden verricht. Niet in alle gevallen zal men geheel van extra bloed kunnen afzien, maar voor dit soort operaties zullen veel en veel minder donors nodig zijn. Dr. H. W. Scalongne. die zich de vorige avond hadden ge laafd aan een (ook al) schuimende en populaire drank. De mannen hadden alvorens te vertrekken de „baas" gevraagd om een pak wasmiddel. De man, na deze drukke zomer wel meer aan vreemde vragen gewend, had zijn vrouw ingeschakeld, die de mannen voorzag van een nieuw pak voor de „complete ivas". Met een „tot ziens" vertrok het drietal de donkere avond in. Kennelijk hadden de „toeristen" nog geen zin in bed. In ieder geval hebben ze eerst schuim gemaakt. Een heleboel schuim. Of dat nu nodig was om te wassenof voor een nachtelijk bad vermeldt de historie niet. Uiteraard heeft het schuim niet lang meer stand gehou den in de nuchtere morgen, maar sommigen houden vol dat de fontein dagen nadien nog een beetje schui- merig deed. De Zeeuwse inosselzaadbankeii ZIERIKZEE, 9-9. De mosselzaad- banken in Zeeland worden op 15 september voor de publieke visserij opengesteld. Anders dan vorige jaren, toen deze zaadbanken werden opengesteld van september tot ultimo maart, is thans bepaald dat zij op 15 november weer zullen worden gesloten. De periode waarin mag worden gevist is dus aanmerkelijk verkort. Gevist mag worden ten oosten van de lijn gaande van de lichttoren van het West'hoofd Goeree 'naar de licht toren van Westensohouwen en ten oosten van de lijn van de lichttoren Westensohouwen naar de'toren van Vrouwenpolder, dat zijn dus resp. het Brouwershavense Gat en de Oos- terschelde, voor zover niet verpacht aan particulieren of gronden die niet tot het Bestuur der Visserijen beho ren. Ook de gehele Westerschelde mag bevist worden, nodig is alleen 500 meter uit de wal te blijven. DEN HAAG. De stormachtige groei van het autopark resulteert in ben uitbreiding van de autobranche. Dit blijkt uit berichten, die de laatste weken op het secretariaat van de R.A.I. binnenkomen en welke dui den op uitbreidingsplannen van de Nederlandse fabrikanten van aulo- on'derdelen en -toebehoren. In Zuid-Tyrol, nabij Perca, is een vrachtwagen met politiemannen op een door terroristen geplaatste mijn gereden. Hierbij vielen vijf ernstig gewonden. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Afd. Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 16 september a.s. wordt in het „Huis van Nassau" de najaarsvergadering gehouden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op de agenda komen o.m. voor een voor stel tot contributieverhoging, benoe ming afgevaardigden en reiscommis sie 1965. Verder zal bet winterpro- gramma worden besproken. Na af loop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aan „Superdam". BÜRGHSLÜIS Coaster in de haven Het behoort tot de zeldzaamheden dat er een coaster in de haven van Burghsluis 'binnenvalt. Dinsdag j.l. kwam een dergelijk zeescheepje de Oosterschelde opvaren en meerde af aan de nieuwe loskade te Burgh- sluis. Het was de „Lea" uit Gronin gen, groot 370 ton. Het schip wordt zo snel mogelijk geladen met tarwe dat afgevoerd wordt uit de grote silo's van de firma Gébr. Landegent, graanhandelaren in Haamstede. Bij hoog water woensdagmorgen is het geladen schip vertrokken met als doel de havenstad Plymouth in En geland. HAAMSTEDE Fruitfee naar Schouwen-Duiveland Evenals vorig jaar heeft de fruit fee, bijgestaan door haar hofdames, kans gezien om naast het zeer druk- pregramma in de fruitstad Goes, ook een dag vrij te maken voor een bezoek aan Schouwen. Ze zal daar bij o.a. ontvangen worden ten ge meentehuize te Haamstede door burgemeester Everwijn en tevens weer wat fruit uitreiken in rusthuis Duinoord en in de Zierikzeese zie kenhuizen. We hopen één dezer da gen op het programma terug te ko men. Muziekkorpsen naar Goes De beide muziekkorpsen, Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" en fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse, zullen volgende week zaterdag gecombineerd deelnemen in de stoet van, het Goese Fruit- Haamstede en Renesse komende ko corso. Reeds eerder hebben de korp sen uit Haamstede en Renesse met veel succes bijgedragen tot de op luistering van de middag- en avond optocht. DREISCHOR Slotconcert harmonie „Crescendo" De plaatselijke Iharmonie hoopt zaterdagavond bij gunstig weer 'haar slotconcert te verzorgen in de mu ziektent aan de Ring. De uitvoering voorziet in een-gevarieerd program ma. Aanvang half aoht. NIEUWERKERK Bejaardensociëteit van start Woensdag jl. werd alhier, in „Ons Dorpshuis" het seizoen weer ge opend met de regelmatige bijeen komsten van de bejaarden. Namens de presidente van 'het damescomité dat deze /middagen verzorgt, sprak mevr. Westerhof een welkomstwoord tot de 'bejaarden die regelmatig deze bijeenkomsten bezoeken en tot hen die hier voor het eerst aanwezig wa ren. Mededeling werd gedaan dat het damescomité zich met genoegen be lasten wil met de leiding van de bij eenkomsten. De hoop werd uitge sproken dat de bejaarden, 'die deze middagen bezoeken, 'hier gezellig heid en verstrooiing mogen vinden. Herd'aoht werden zij 'die overleden zijn sedert de laatst /gehouden bij eenkomst. Op deze eerste bijeenkomst werd door ds. Westerhof een toepasselijk woord gesproken. Gezongen werd Ps. 103 1 bij de opening. Na de toespraak van ds. Westerhof zong men Gezang 180 1 en 2. OOSTERLAND Nieuwe parkeerplaatsen Door het Aannemingsbedrijf Van den Driest uit Zierikzee worden mo menteel aan rijksweg no. 18 onder deze gemeente .vanaf de Capelledijk lot aan de Oude dijk onider Bruinisse een achttal nieuwe parkeerplaatsen aangelegd. Tegelijkertijd wordt 'het zuidelijke rijwielpad een meter om gelegd, teneinde een bredere weg berm te verkrij/gen. Eén en ander om een veiliger verkeersweg te cre- eren met 'het oog op 'het steeds in tensiever wordende weggebruik. In de nacht van maandag op dinsdag zijn minstens elf Oostduit sers naar de bondsrepubliek uitge weken. Belangrijke verbetering voor de Zierikzeese jeugd ZIERIKZEE. 9-9. Ais de afwer king volgens plan verloopt zullen de Zierikzeese voetbal- en sportvereni gingen tegen het einde van de vol gende maand voor de eerste maal gebruik kunnen maken van het iraaie nieuwe kleedlokalencomplex met de modtme ruime cunline welke gedurende de zomermaanden door het aannemingsbedrijf F. den Hartog Zn. N.V. zün gebouwd op het sportterrein „Bannink". Dan zal het einde gekomen zijn aan een periode van vele 'jaren waas- in de sportliefhebbers vooral ook de voetballers ziels op een nogal primitieve wijze hebben moeten be helpen. Inmiddels is het alweer bijna een half jaar geleden dat wethouder H. Koevoets in de stromende regen de eerste spade zette dn de grond, waar op dus nu de -nieuwe lokalen zijn verrezen. Dat geschiedde op 19 maart j.l. en in de eerste wéken na deze eerste officiële „spade" heeft een flink aantal vrijwilligers, in het bij zonder enthousiaste leden van de voetbalvereniging „Zierikzee", flink geholpen bij het verrichten van het noodzakelijke graafwerk om de aan nemer bij de bouw van 'het „eigen" gebouw een flink handje te helpen. Ondanks het feit dat de competitie inmiddels is begonnen zal voor het resterende deel van het voetbalsei zoen van deze nieuwe lokalen een dankbaar gebruik worden gemaakt. Voor de sportieve jeugd van Zierik zee betekent dit nieuwe complex dan ook een belangriike verbetering Op de afwerking na schilderwerk, tegelzetten e.d. is de bouw van het nieuwe kleedlokalencomplex op het sportpark Banninkthans voltooid. Eind oktober hoopt men de nieuwe gebouwen in gebruik te nemen. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) ATHENE, 9-9. Onder de schadu wen der onzekerheid omtrent de ont wikkelingen in de nabije toekomst, waarbü Griekenland een der hoofd betrokkenen is, vinden de voorbe reidingen voor het huwelijk van Con- stantijn van Griekenland, thans 's we relds jongste koning, en de „tiener" prinses Anne-Marie van Denemar ken, op 18 september aanstaande, voortgang. Niet alleen in Athene, maar ook in de meest afgelegen dorpjes in Griekenland bereidt men zich op een feestelijke viering voor. Honderden uitnodigingen voor met beide koninklijke families verwante personen zijn reeds door de groot maarschalk van het Griekse hof ver zonden en koning Constantijn's neef, prins Michaël van Griekenland, kwijt zich van de hem gegeven taak om persoonlijke uitnodigingen over te brengen aan veraf wonende vor sten in Afrika en Azië, zoals keizer Haile Selassie van Ethiopië, koning Idriss El Senoessi van Libië, sjah Reza Pahlevi van Perzië en koning Phoemibol en koningin Sirikit van Thailand. Na het afscheidsfeest van prinses Anne-Marie in Kopenhagen, dat woensdag besloten werd met een of ficieel banket in kasteeel Fredens- borg, vliegt koning Constantijn van daag (donderdag) terug naar Athene, vergezeld van kroonprinses Marga- rethe. Prinses Anne-Marie zal op eigen gelegenheid met haar ouders, koning Frederik en koningin Ingrid, en haar zuster prinses Benedikte, naar Brin- disi in Italië vliegen, waar het ge zelschap aan boord gaat van het ko ninklijke jacht „Daneborg". Geës corteerd door drie Deense oorlogs bodems varen zij naar Griekenland. Volgens het officiële programma zullen drie destroyers van de Griek se vloot zich bij het escorte voegen op het moment dat het Deense ko ninklijke jacht de Griekse territo riale wateren binnenvaart. Straal vliegtuigen van de Griekse lucht macht zullen boven de schepen vlie gen die de Grieken hun toekomstige koningin brengen. Wanneer de „Da neborg" de baai van Phaleron, ten zuiden van Athene, binnenvaart, wordt het begroet door saluutscho ten van de batterijen langs de kust. Koning Constantijn en andere le den van de koninklijke familie, de primaat-aartsbisschop van Grieken land, de premier en alle leden van het kabinet, de leden van het corps diplomatique evenals de Griekse le gerleiders en andere hoge functio narissen, zullen op de kleine pier van Phaleron staan om prinses Anne- Marie en haar familie te verwel komen. Heel het koninklijk paleis te Athene is opgeknapt en ingericht voor de ontvangst van koning Con stantijn's gasten. Aan het paleis is een speciale vleugel toegevoegd, waar de toekomstige koningin en de ko ning zullen resideren. De huwelijksplechtigheid wordt op vrijdag 18 september door aartsbis schop Chrysostomos, primaat van Griekenland, in de orthodoxe kathe draal van Athene geleid. Ingezonden Reumatiek T Griep T Migraine T Menstruatiepijn T Verkouden T Hoofdpijn T Spit T mededeling O GAL HELPT OGAL HELPT O G AL HELPT OGAL HELPT OGAL HELPT OGAL HELPT OGAL HELPT De Veiligheidsraad zal vriidag om 15.30 uur bijeen komen ter be handeling van de Griekse klacht te gen Turkije en de Turkse klacht te gen Griekenland. OOSTERLAND Schuine kap op nieuw te bouwen kerk voor tie Oud-Gereformeerde Gemeente Ofschoon er boven de grond nog geer. enkele steen is /gemetseld' aan de bouw van de nieuwe kerk voor de Oud Ger. Gemeente alhier ds toch dezer dagen het hoogste punt, zij 'het dan in staal, bereikt. Een ho ge, oersolide staalconstructie laat reeds de contouren zien hoe breed en hoog "deze nieuwe kerk, die ver rijst op de hoek Burg. van der Have- straat-Sandströmstraat, worden zal. Onder grote belangstelling van de zijde van het publiek werd dezer da gen door de bouwers van deze mach tige constructie, de 'heien gebr. J. en A. Beije, smederij en ijzerconstruc- tiewerkplaats alhier, /door middel van een tweetal hijskranen, de schuine kap op het reeds tevoren 'gestelde vierkante geraamte, ge plaatst. Uiteraard heeft 'het den bou wers heel wat (hoofdbrekens /gekost deze constructie zodanig te vervaar digen dat zij precies op de onder bouw paste; het mooht geen haar schelen. Het mag dan ook werkelijk als een staaltje van gedegen vak manschap worden aangemerkt dat alles tot in de puntjes klopte, zodat het skelet nu reeds van ver te zien is. De grootste hoogte 'bedraagt 13.00 m. boven het maaiveld. De hoogte van de vierkante onderbouw, die 13.70 m. in het vierkant groot is, be draagt 3 m. De hoogte van de schui ne kap bedraagt 10 m. en deze wordt op een hoogte van 9.50 onderbroken voor een lichtinval van ongeveer 0.80 m. hoog. Op deze 'hoogte komt een plafond van glas dat een directe lichtdoorlaat in het interieur van de keik verzekert. De -bovenste punl, ook weer vap een staalconstructie gefabriceerd, is 2.70 m. hoog. Deze wijze van bouwen, die geschiedt on der directie van het Architectenbu reau ir. C. J. van Harmeier, en P. van den Toorn Vrijthof te Den Haa;g is wel zeer uniek in onze omgeving. Voor 40 jaar.... BURGH. Bij de fatale brand, die de hervormde kerk trof, gingen ook verloren de fraaie grafmonumenten van de familie De Hvijbert. BRUINISSE. Voor de tweede maal in korte tijd is door de politie een valse guldeii in beslag genomen. HAAMSTEDE. Op de dijk van de Schelphoek tot Smallegangesweg en- van Steursdijk tot aan de haven van Burghsluis is een muur van gewa pend beton geplaatst. ZIERIKZEE. Onder de rand aan de westzijde van de Sint Lievens- monstertoren is een houten kooi aangebracht, van ivaaruit de nodige herstellingen ter plaatse worden uit gevoerd. ZIERIKZEE. Het bestuur van de Concertzaal besloot gedurende de wintermaanden tweemaal per week bioscoopvoorstellingen, te geven. ZIERIKZEE. Voor de vereniging van winterlezingen trad op de be kende .schrijver Penning met een causerie over het Transvaalse volk. NOORDGOUWE. In een sloot werd een werkpaard dood aangetroffen. Het dier bleek door een stier te zijn gestoten. ZIERIKZEE. In de kleine zaal van „Juliana" hield de vereniging voor „Algemeene Ontwikkeling" de jaar lijkse algemene vergadering. HAAMSTEDE. De Wilhelminaver- eniging alhier hield de jaarlijkse al gemene ledenvergadering. ELKERZEE. Een. brand woedde op de zolder van de openbare lagere school in deze gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2