DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koning Olaf van Noorwegen op staatsiebezoek in Nederland V.S. houden dezelfde koers in Z.-Vietnam R.E.M. wil uitstel van behandeling wetsontwerp Toekomst is aan de kernenergie Vlaardingen kreeg een super-ziekenhuis Clir. Middenstandsbond boos op minister ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 september 196-4 121ste jaargang No. 19647 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Och!man, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Historische vondst in St. hievensmonstertoren Gala-diner in „Huis len Bosch" Noorse koning in Nederland DEN IIAAG, 9-9. BU het eerste daglicht gleed woensdagmorgen het ko ninklijke Noorse jacht „Norge" met aan boord koning Olaf van Noorwegen binnen de IJmuidensc pieren. Om kwart voor zes meerde de „Norge" af in de voor deze gelegenheid met rode en gele bloemen en Noorse vlaggen om zoomde middcnsluis, waar aan de zuidzijde reeds enkele honderden belang stellenden op de been waren. Toen het witte koninklijk jacht met zijn escorte op het IJ in Amsterdam ter hoogte van het stenen hoofd was, volgde een défilé van straaljagers, die in een strakke formatie over het IJ en de stad gierden. Kort na negen uur meerde het jacht af bij de Shell-steiger tegenover het havengebouw. Om kwart voor tien reed, vooraf gegaan door het poiitie-escorte, de hofauto met het koninklijk paar bij de wachtkamer voor. Daar stond de erewacht, gevormd door een com pagnie fuseliers „Prinses Irene" met vaandel en vaandelwacht aangetre den. Korte tijd later draaide de motor sloep van de Noorse koning, met voorop zijn standaard, onder de brug het water van het open havenfront op. Lenig stapte de Noorse koning uit de barkas en begroette, na gesa lueerd te hebben, met een handkus koningin Juliana. Daarna drukte hij prins Bomhard hartelijk de hand. Koning Olaf droeg ook het admi raalsuniform met steek. Toen het hoge gezelschap zich van de steiger naar het stationsplein had begeven meldde de commandant van dc erewacht zich met het koninklijk saluut en verzocht hij de vorst de wacht te willen inspecteren. Teza men met ons koninklijk paar wan delde deze langs de muziekkapel en de erewacht. Daarna begaf het ge zelschap zich naar de koninklijke wachtkamer. Inmiddels was in dc onderdoor gang by de koninklijke wachtkamer een rode caleche met zes van de za del bereden paarden voorgereden, r >pr'-n ramen koning Olof met zjjn koninklijke gastvrouw en gastheer plaats. De leden van de hofhouding van koning Olaf met de aan hem toege voegde leden van de Nederlandse eredienst namen in twee volgrijtui- gen plaats. Nadat de hoge gasten eerder dan het strakke tijdschema aangaf op de Dam waren aangekomen, zette de Amsterdamse politiekapel het Noor se volkslied in. Kranslegging Daarna begaf koning Olaf zich naar dc voet van het monument, legde een krans en salueerde eer biedig, waarna de politiekapel ko- raalmuziek speelde. Hiermee was de plechtigheid op de Dam teneinde en namen koning Olaf, koningin Juliana en prins Bernhard plaats in de ko ninklijke auto. Deze begaf zich ver volgens op weg naar het paleis ..Huis ten Bosch" in Den Haag. In de Chinese kamer van het pa leis „Huis ten Bosch" werden de hoofden van dc diplomatieke missies aan de koning van Noorwegen voor gesteld. Intussen was prinses Mar griet om kwart voor twaalf in haar eigen wagen bij het paleis voorge reden; twintig minuten later kwam prinses Beatrix aan. Zij had haar hond. een golden retriever, meege bracht. Om half één arriveerde ook prinses Christina. Om ongeveer écn uur werd in de witte zaal van het paleis het noen maal gebruikt. Hierbij zaten, behalve koningin Juliana, prins Bernhard cn koning Olaf, ook dc prinsessen Bea trix, Margriet en Christina aan. H.M. de Koningin en Z-K.H. de Prins der Nederlanden hebben woensdagavond in het paleis „Huis ten Bosch" in Den Haag een gala diner gegeven ter gelegenheid van het staatsbezoek van Z.M. koning Olaf V van Noorwegen. Prinses Bea trix zat mede aan. IJocggtstcmdc redcvccrinecn H.M. de Koningin hield een hoog gestemde rede, waarin zij er op wees dat zowel het Noorse als het Neder landse volk altijd bewogen zijn ge weest door een diep respect voor dc vrijheid en de waardigheid van de individuele mens. Zij merkte op dat het bezoek van de Noorse koning op nieuw een belangrijk en waardevol bewijs vormt van de veelzijdigheid van de gemeenschappelijke banden tussen beide landen. Zij bracht tot slot een heildronk uit op koning Olaf en het gehele Noorse volk. De toespraak werd beantwoord door koning Olaf, die de betrekkin gen tussen Nederland en Noorwegen aan een diepgaande beschouwing on derwierp. Hij stipuleerde dat Neder land en Noorwegen, beide gelegen in het uiterste westen van Europa en aan de zee, in vele opzichten de zelfde visie op de toekomst en ge meenschappelijke belangen hebben. De koning dankte tot slot voor het hartelijk welkom hem in Nederland bereid en bracht een dronk uit op het geluk en welzijn van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, het koninklijk huis en het Neder landse volk. Hierna werden de volks liederen van beide landen döor een strijkje ten gehore gebracht. WASHINGTON, 9-9. President Johnson heeft woensdag dc leiders van het congres naar het Witte Huis geroepen om ten verslag aan te ho ren van Maxwell Tayler, dc Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, over de toestand in Zuid-Vietnam. Tevo ren had de president een lang onder houd gehad met Taylor cn een aan- <al leden van de regering. Daarbii war eno.m. de ministers van buiten landse zaken. Dean Rusk en van defensie, McNamara. Voord at de congresleiders aan kwamen gaf generaal Taylor voor de pers een algemene uiteenzetting van de toestand in Zuid-Vietnam. De doeleinden van de V.S. blijven in de grond onveranderd en men wil de zelfde koers blijven volgen. De Ame rikaanse regering is bezig met hel- ziening van de „voorrang" in het economische hulpDrogramma aan het land en wil daar bepaalde verande ringen in brengen, aldus Taylor. Hij wilde hier niet nadar op ingaan. In het algemeen zijn de militaire en economische toestand in Vietnam „essentieel normaal" en betrekke lijk gunstig". Ondanks de activitei ten van de Vietcong en de recente politieke crisis in Saigon, zei hij. President Johnson zei donderdag- Om de nationale veilig heid der Ver. Staten WASHINGTON, 9-9. President Johnson heeft woensdagavond op een korte persconferentie de instel ling van een nieuwe commissie aan gekondigd, die zal worden samenge steld uit particulieren die de rege ring moeten voorlichten over alle kwesties betreffende de nationale veiligheid en het behoud van de vrede. NOOPiDWIJK. Dc staatssecretaris van economische zaken, drs. J. A. Bakker, heeft het congres geopend dat de internationale vereniging van organisaties van detaillisten in le vensmiddelen in hotel „Huis ter Duin" te Noordwij'k aan zee houdt. Meisje overleefde val uit trein UTRECHT, 0-9 Een tienjarig meisje, Loesje Postma uit Harlingen is tussen Franeker en Harlingen u.'t een trein gevallen die op dat mo ment ongeveer 100 kilometer per uur reed. Zo kwam in het baliaslbod van de spoorbaan terecht en liep ci der meer een hersenschudd'rg op. Naar da oorzaak van het cr.gc'ik wordt nog een onderzoek ingesteld. Een scholier die het meisje had z:en vallen, trok aan de noodrem. De trein, die om 15.22 uur uit Leeuwar den was vertrokken, kwam met der tien minuten vertraging in HarLin- gen aan. DEN HAAG. 9-9. Namens dc N.V. Reclame Exploitatie Maatscha heeft gedelegeerd commissaris mr. II. Mindercp aan de leden van dc Staten-Gencraal uitstel gevraagd voor dc behandeling van het wets ontwerp „Installatie Noordzee". Hij meent, dat aan ontwerp en behan deling zeer ernstige bezwaren kle ven inzake wetsverminf rechtsze kerheid en rechtsgelijkheid. De R.E.M. voert aan, dat op het ogenblik niet van een gewijzigd, maar van een nieuw wetsontvvern moet worden gesproken. Dit had eerst de Raad van State moeten pas avond op een korte persconferentie, dat de Verenigde Staten hun hulp programma aan Zuid-Vietnam on veranderd zullen voortzetten. Am bassadeur Taylor heeft een gedetail leerd rapport uitgebracht waarin voortdurende vooruitgang in de mi litaire inspanning voor de strijd te gen het communisme wordt vermeld. GENÈVE, 9-9. De derde interna tionale conferentie inzake het vreed zaam gebruik van kernenergie is woensdagavond geëindigd in de ze kerheid, dat kernenergie het enige antwoord is op de energievraagstuk ken in de wereld. De Russische voorzitter, prof. Emclianov, de „vader van de Spoet nik", gaf in zijn slottoespraak een samenvatting van de verwachting van vele afgevaardigden, dat de kernreactor binnen 10 tot 15 jaar de goedkoopste energiebron zal wor den en voor vele landen het enige middel om hun behoeften te dekken. Hij merkte op, dat in vele landen het stadium van onderzoek voorbij is en dat kernenergie even goedkoop als of goedkoper dan de conventio nele methoden van energieoroduktie is geworden. VLAARDINGEN, 9-9. Vlaardingen hoeft eer. zeer mpdern goed^ geoutil leerd groot ziekenhuis in gebruik genomen: 'het Holy ziekenhuis,c dat niet alleen voor Vlaardingen, maar ook voor de directe omgeving een centrale functie zal hebben. Het hoge, uit felrode baksteen op getrokken, gebouw in de westelijke buitenwijk van Vlaardingen, heeft 30 miljoen gulden gekost en biedt plaats aan 375 patiënten. Die waren er dinsdag nog niet, maar wel zijn er tussen aoht en tien uur 120 pa tiënten uit de „oude" ziekenhuizen aan de Hofsingel en de Soendalaan, als gold het een militaire operatie, naar 'hun nieuwe omgeving overge- seren. Titel, considerans en inhoud verschillen aanmerkel^k met het eerste ontwerp. De spoed, waarmee het ontwerp is ingediend, wordt in striid geacht met de voor de wetgever vereiste zorgvuldigheid t.a.v. de rechtszeker heid van de individu. De minister trok voor de memorie van ant woord twee maanden uit. doch gunt de Kamer drie weken voor de be handeling begint. De R.E.M. kreeg daardoor maar veertien dagen voor vei weer. Deze termijn ontneemt de tegenpartij een gelijke kans op ver weer. zoals l>ij processen "obrulko- lijk is. UTRECHT, 9-9. „Ik heb 't nog .nooit zo gezegd, maar nu, in de huidige situatie, kan ik niet anders: we moe ten van het departement van econo mische zaken met zijn minister en ziin staatssecretaris af". Dit ver klaarde de voorzitter van de Chris telijke Middenstandsbond, dc heer H. de Mooy, in Utrecht, waar hü het congres van de Christelijke Bond van Meubileringspatroons toesprak. De middenstand voelt zich op het departement van economische zaken niet meer thuis, aldus de heer de Mooy, die hier aan toevoegde dat hii de dag zal zegenen, waa'^ een van de christelijke politieke partijen de moed heeft, om te nleiten voor de instelling van een ministerie van de middenstand. Eerder had de heer de Mooy het overheidsbeleid een dreiging voor de middenstand ge noemd. De overheid gaat haar gang maar, zo zei hij. De ambtenaren heb- Eindhoven in het licht bij viering bevrijding EINDHOVEN, 10-9. Dit jaar, nu het twintig jaar geleden is, dat de stad werd bevrijd, gaal Eindhoven op bijzondere wijze de bevrijding vieren. Van 17 tot en met 27 sep tember is daartoe een groot aantal festiviteiten georganiseerd. De verlichting van de stad brengt tal van nieuwe facetten. Iets heel bijzonders belooft de verlichting van dc Emmasingei te worden. Hier zul len dertig zuilen worden opgericht van negen meter hoogte, voor de verlichting waarvan ongeveer 12.000 gloeilampen gebruikt zuilen worden. Voer dc totaie feestverlichting van de stad zullen ongeveer 200.000 gloei lampen nodig zijn. In het stedelijk van Abbe Museum richt het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie een tentoonstelling in, welke bedoelt een inzicht te geven in de geschie denis en betekenis van het Neder lands verzet in de oorlogsjaren. Aan het binnenhalen van het bevrijdings vuur uit. Bayeux op de avond van 18 september zullen medewerken de Amerikaanse Army Band en de En gelse Queens Surrey Regimental Band. ben dit jaar als men alles optelt een salarisverhoging van ver boven de tien procent gehad, maar desondanks krijgen ze er nu nog 3.5 Tocent bij. Over de werknemers die maar 10 procent hebben gekresen wordt niet gesproken. Geveltoerist-inbreker AMSTERDAM, 9-9. Langs regen en - soms naar de vijfde etage - cmhoog klauterend en van het ene duk naar het andere sprimrciid, heeft dt 22-jarige monteur H. D. uit Am sterdam zich in de maanden juli en augustus toegang verschaft tot tal loze woonhuizen cn winkels in de hcofdsctad cn daar allerhande goe deren gestolen tot een gezamenlijke waarde van enige duizenden guldens De monteur heeft twintig inbraken bekend tijdens het na-oriderzoek van de 'hoofdstedelijke recherche. De jongeman is namelijk vorige week reeds vóór de officier van justitie voorgeleid. De buit bestond uit o.m. camera's, sobrijfmaobines, rekenma chines, rookwaar, postzegels en con tanten. De inbreker -verrichtte o.m. een van zijn acrobatische staaltjes toen een bewoner -hem op de dak kapel van zijn huis betrapte, en de politie waarschuwde. De monteur wist toen te ontsnappen door zich eerst in de dakgoot sChuil te houden en daarna aan de andere kant van hot huis van de hoogste verdieping naar beneden te klimmen. De monteur is ais pleger van ver mogensdelicten geen onbekende bij de Amsterdamse politie. Nederlandse hoogleraar in Nigeria LEIDEN, 9-9. Dc oud-Leidenaar dr. W. A. BijleveM, die sinds 1959 als Islamspeoialist dn Jos in Noord Nigeria werkzaam was, zal begin ok tober niet daarheen terugkeren zo als aanvankelijk dc bedoeling was. Hij is benoemd tbt hoogleraar aan de universiteit van Iba'dan in West- Nigeria. Met drie Islamictische col lega's, een uit Nigeria, een uit Soe dan en een uit Engeland, zal hij daar col-leges gaan g'oven In dc Islanvo- lögie. bracht. Het leek ook wel op een mi litaire oefening want het transport weid verzorgd door geneeskundige troepen, bijgestaan door de genees kundige idienst van Vlaardingen en de Vlaardingse Rode Kruis kolonne. 40 man van de geneeskundige troe pen in Ermelo waren om twee uur uit hun bed gestapt en met 15 am bulances en twee 3-tonners naar Vlaardingen gereden. De G.G.D. le verde nog drie ambulances en zo heeft men volgens een goéd1 uitge kiend schema de 120 eerste patiën ten van het nieuwe ziekenhuis aan gevoerd. Sigarettenverbruik 15 procent teruggelopen DEN HAAG, 9-9. In het eerste halfjaar van 1964 zyn vijftien pro cent minder sigaretten gerookt dan in de eerste zes maanden van het afgelopen jaar. Dit teruggelopen verbruik wordt toegeschreven aan de gestegen nrys, maar vooral aan de „beruchte anti-rookcampagne". Dit staat te lezen in „De tabaks detailhandel", het vakblad voor de tabakswinkeliers. Intussen loopt men de achterstand, veroorzaakt door de acties, al aardie in. Elke maand werd er weer meer verkocht, waaruit ook bliikt dat het publiek bereid is de forse prijsverhoging met 26 m'ocent te betalen. Er zijn ook heel wat rpkers ge weest, die gezocht hebben naar een ander merk sigaretten dat niet veel duurder was dan hun oude merk. T entoonstelling „125 jaar spoorwegen" AMSTERDAM, 9-9. In het gebouw van het Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek te Amster dam zal van 15 september tot en met 31 oktober een tentoonstelling „125 jaar spoorwegen Amsterdam" wor den gehouden. De tentoonstelling die wordt ingericht door de Nederlandse vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwezen, zal door middel van platen, foto's enz. bijzon derheden tonen uit de geschiedenis van de spoorwegen in Amsterdam. Verre en lange tocht Een Amerikaan van Duitse oorsprong, de 71-jarige Willi am. Willis, is woensdag met een vlot op de kust van Noord Queensland in Australië aan gekomen, na een tocht over de Stille oceaan. Willis maakte de reis op het vlot „Age Unli mitedalleen. Op 4 juli van liet vorig jaar was hij uit Pe ru vertrokken en kwam 128 dagen later op Samoa aan. Na in de V.S. voor een breuk te zijn geopereerd zette hij op 25 juni jl. zijn reis van Samoa voort. Onderweg beschadigde hij iels in zijn rug tvaardoor zijn benen een week verlamd waren. Een overzicht bij het Nationaal Mo nument op de Dam, waar Z.M. Ko ning Olav na de kranslegging de eregroet brengt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's >2 Dieren zijn zulke prettige (-6 vrienden: zij stellen geen vra- C? gen en maken geen aanmer- y> kingen. WAT UQT Vi BILT Bewolkt Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen; krachtige tot ma tige zuidwestelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 11 sept. Zon op 6.07, onder 19.05. Maan op 12.04, onder 21.25. Eerste kwartier: 13 sept. te 22.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 sept. 6.18 v.m. 18.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 sept. 6.03 v.m. 18.20 n.m. Doodtij: 16 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luohtdrukverdeling komt niet veel verandering. Aan de flank van een hogedriikgebied boven zuid en midden Europa blijft met zuidwestelijke wind zachte lucht binnenstromen. Wat verder van het hogedriikgebied .verwijderd verplaat sen zich kleine storingen over Schot land en de Noordzee naar Denemar ken. Een van deze storingen zal van nacht ten noorden van de Wadden eilanden voorbijtrekken, en de wind tijdelijk tot krachtig doen toenemen. Later zwakt 'de wind weer af. Ver der zal er over het algemeen veel bewolking voorkomen met versprei de opklaringen. Waarschijnlijk valt er in de kustprovincies enkele uren wat regen of motregen. In de tem peraturen komt weinig verandering. Dc Kongolese centrale regering zal donderdag 35 blanke 'huursolda ten naar Coquilihatstad overvliegen. De bevolking aldaar is 'in paniek ge raakt nu de stad door opstandelin gen wordt bedreigd. In Birma hebben zich de vorige maand 251 opstandelingen aan de regeringstroepen overgegeven. In Rangoon liepen donderdag veertien wagons van een goederentrein, die door opstandelingen was ondermijnd, uit de rails.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1