voedsel voor zieken DE HARTCHIRURGIE Bij de nkwflD is het goed sparen. Laat maar waaien. marrse s mogelijkheden U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! ZO is hetGEZELLIGE MENSEN STOKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE* Dinsdag 8 september 1964 No. 19646 Over het bereiden en opdienen van Kookkunst en begrip, vereist De meeste zieken, vooral patiën ten met koorts, hebben gebrek aan eetlust. Nu is het wei een vinger wijzing van de natuur „ais de maag niet vraagt", maar toch mag men er zich niet altu'd geheel by neer leggen, dat een patiënt weinig of niets eet. Natuurlijk, er zullen enkele ziek ten zijn waarbij de dokter vasten zal voorschrijven, maar meestentijds zal degene, die de verpleging op zich heeft genomen, van de arts juist het verzoek krijgen de eetlust van de zieke zoveel mogelijk aan te wakkc- Van veel belang is het dan, dat de maaltijden smakelijk worden op gediend. Het is beslist weerzin-op- wekkend, wanneer het eten of drin ken in half kapotte of niet goed ge reinigde borden of glazen aan de pa tiënt wordt voortgezet. Ook is het fnuikend voor de eet lust indien men de zieke grote of zelfs „normale" hoeveelheden tege lijk aanbiedt. Iemand met weinig eet lust verlangt kleine, smakelijk uit ziende hapjes en het is niet zo moei lijk om ook aan deze wens te vol doen. Er is daarom veel voor te zeggen, dikwijls kleine maaltijden in de zie kenkamer te brengen: een schaaltje vla, wat vruchten, een beker melk tussen de maaltijden in. Tenminste, wanneer dit spijzen zijn die de pa tiënt mag gebruiken. Voor veel patiënten is het kauwen van vast voedsel vermoeiend, van daar dat geheel of gedeeltelijk vloei bare kost dikwijls aan te bevelen is. Nu komen de kookkunst en het be grip van de huisvrouwen er aan te pas om een goede keuze te doen. Er moet namelijk voor worden ge zorgd, dat ook die spijzen, die voor een groot deel uit water bestaan, zoals pappen en soepen, toch vol doende bevatten van de stoffen, die iedereen nodig heeft om op krach ten te blijven. Naar eigen inzicht Gemakshalve zullen we nu verder veronderstellen, dat er voor de dok ter geen reden bestaat om de patiënt een speciaal diëet voor te schrijven waarin bepaalde bestanddelen niet mogen voorkomen en waarin andere stoffen dan juist weer overvloedig aanwezig moeten zijn. Dat betekent dat moeder de vrouw het wat eten betreft geheel naar eigen inzicht kan en moet doen. Zij zal dan bij zichzelf overleggen dat het eten normaal samengesteld moet zijn uit koolhydraten, eiwitten en vetten. Koolhydraten krijgen we binnen met brood, aardappelen, meelspijzen zoetigheid. Eiwitten met eieren, vlees, vis, melk (ook karnemelk en andere melkprodukten, zoals kaas, yoghurt en hangop). Vetten tenslotte bevinden zich vooral in boter, plan- tenvet, volle melk en kaas. Wil een gerecht als pap dus alle nodige stoffen bevatten dan zal er een klontje boter aan moeten wor den toegevoegd of er zal een ei door heen moeten worden geklopt. Ook soep, waarvan het hoofdbestanddeel, de bouillon, immers bestaat uit stof fen afkomstig van vlees of groen ten, die wèl de eetlust prikkelen, maar die op zichzelf weinig voedsel bevatten, moeten voedzaam worden gemaakt. Dat kan dan weer geschieden door aan de soepen de een of andere meel soort toe te voegen bijvoorbeeld ver micelli, rijst of bloem. Soepen kun nen eiwitrijker gemaakt worden met behulp van vlees of ei. Voldoende variatie Moeten wij in dit verband nog spreken over het belang van vitami nes? Iedereen is daar tegenwoordig zo van doordrongen, dat het ons onnodig voorkomt daar al te uit voerig bij stil te staan. Sedert men het onontbeerlijke van vitamines in het voedsel is gaan inzien, is men ook wat betreft de verzorging van zieken afgestapt van de al te eenzijdige kost, die vroeger bij sommige ziekten werd voorge schreven, zoals het uitsluitende melkdiëet bij tyfus. Over de toebereiding van zieken- voedsel is natuurlijk nog wel veel meer te zeggen. In dit bestek kun nen wij evenwel geen voltallig kookboek presenteren. Slechts enke le hoofdzaken, waar u hopelijk uw voordeel mee zult kunnen doen, werden in dit opstel behandeld. Dr. ALFREDA BRIEDÉ SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het prorgamma voor a.s. zondag 13 september luidt: 4e klasse G: Zierikzee-De Schut ters (half 3); Nieuw-Borgvliet-Burgh NVS-Vosmeer; S.C. Gastel-RKFC; DIVO-Halsteren; Kruisland-Oude Molen. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 13 september luidt: le klasse B: Dreischor I-Hans- weertse Boys I (half 3, scheidsr. N. Speelman); Renesse I-Luctor I (half 3, scheidsr. A. J. Dorst); Kruiningen I-Zierikzee II (half 3, scheidsr. G. Gerdes); Patrijzen I-Zonnemaire I (half 3, scheidsr. A. v. d. Rest); Ro- bur I-Kwadendamme I. 2e klasse C: SVOWK I-Dreischor 11 (half 3, scheidsr. J. Nijsen); Burgh II-Renesse II (half 3, scheidsr. M. Krijger). Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 12 september luidt: le klasse: Hoek I-MEVO I (3 uur, scheidsr. G. Loof); AZVV II-Bruse Boys I (3 uur, scheidsr. J. v. d. Ra felaar); Wemeldinge I-Beren I; Mid delburg V-Nieuwdorp I; Spui I-Wol- faartsdijk I; Zaamslag I-Kapelle I. 2e klasse A: SKNWK I-Seroosker- 'ke I (3 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Duiveland I- Gostkapelle I (3 uur, scheidsr. Th. Kramer); Veere I-Brouwershaven I (2 uur. scheidsr. J. van Eenennaam); Colijnsplaatse Boys I-Wissenkerke I; Kloetinge II- Wolfaartsdijk II. 3e klasse A: MEVO Il-Zwaluwen '61 I (3 uur, scheidsr. M. Kriiger'- Brouwershaven II-WIK I (half 3, scheidsr. J. C. de Bilde); Zwaluwen '61 li-Zeemeeuwen I (half 3, scheidr. L. Verloo); Bruse Boys II- SKNWK II (half 3, scheidsr. J. M. Thiery). J uniorencompetitie Groep A I: Zierikzee A I-Zeelan- dia A I (3 uur, scheisr. N. Speelman); Zeeland Soort AI-Goes AI; Middel burg A I-Vlissi,ngen A I. Groep A IV: MEVO AI-Duiveland A I (kwart voor 2, scheidsr. zelf aan wijzen); Bruse Boys A I-Renesse AI (3 uur, scheidsr. A. J. Dorst). Groep BIX: Zierikzee B I-Bruse Boys B I (2 uur); Zierikzee B II-SK NWK B I (kwart voor 2); Dreischor B I-MEVO B I (half 3). Groep BX: Zwaluwen '61 Bi- Brouwershaven BI (3 uur): Burgh B I-Renesse B I. Ingezonden mededeling Nieuwe moeilijkheden in Hartlongmachine, hypothermie en overdruktank Dc operatieve behandeling van hartafwijkingen heeft zich in een na de corlcg, maar vooral in de teat s'c tien jaar, met geweldige snel- bc'd ontwikkeld. Sommige hartope raties leveren weinig of geen gevaar op en werden regelmatig, met goed resultaat, verricht. Daarnaast bestaan er ingrepen, t'ie weliswaar tot de huidige moge lijkheden tehcren, maar die erg in gewikkeld zijn en zoveel risico mee- l rer.gcn, dat men ze uitsluitend toe past ir. geval van liartstoomisscn vvrarbij arders de vooruitzichten be treffende leven en gezondheid zeer sc mfctr zijn. Een der voornaamste redenen waarom de chirurg op dit gebied in onze tijd zoveel meer vermag dan vroeger is gelegen in het feit, dat inmiddels de hartlongmachine, het kunsthartwerd ontworpen en in gebruik genomen. Reeds een aantal jaren staat een dergelijke machine ter beschikking OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat het HUISVUIL in plaats van donderdag 10 september 1964, op vvdensdag 9 september 1964 zal worden opge haald. Zierikzee, 7 september 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. in onze universitaire klinieken te Leiden, Amsterdam, Groningen en Utrechtsedert 1962 ook in het Zui- der Ziekenhuis te Rotterdam. Aller eerst nu een korte bespreking van het principe van deze hartlongma chine. Bij de meeste operatieve ingrepen aan het hart kan het niet anders oj de bloedstroom dient te worden on derbroken. De voor het leven be langrijke organen dreigen echter on herstelbaar te worden beschadigd als ze niet voortdurend van bloed, en daarmee van zuurstof, worden voorzien. De schadelijke invloed wordt wel wat beter verdragen wanneer het li chaam afgekoeld wordt, want de zuur stof behoef te van de organen is bij lage temperatuur geringer dan gewoonlijk. Daarom is het geoor loofd de bloedsomloop gedurende zes minuten stop te zetten indien men er voor heeft gezorgd de li chaamstemperatuur lot 30° C. te verlagen. Aangesloten op de bloedvaten Bij de ingrepen die slechts weinig tijd vereisen kan men dus volstaan met het hulpmiddel hypothermie (is kieling), waarvoor verschillende me thoden bestaan. Wil men echter lan ger durende operaties verrichten, r'nn is het vereist, dat men de bloedsomloop buiten het hart om laat plaatshebben, zoals dat moge lijk is geworden door de hartlong machine. Dit toestel bestaat uit pompen, die aangesloten zijn op de bloedvaten van de patiënt en voor de duur van de operatie de werking van diens eigen hart en longen overnemenzo dat de vitale organen, waaronder ook de hersenen, regelmatig van zuurstofrijk bloed worden voorzien. Gedurende een uur of langer kan dan aan het hart worden gemanipu leerd; meestal is dit voldoende tijd om zelfs grote correcties aan te brengen. Het gebruik van de hart longmachine mag men zich echter niet als een eenvoudige zaak voor stellen. Zelfs in ervaren handen zijn er nog steeds risico's aan het gebruik van het kunsthart verbonden; de ontwikkeling is echter van dien aard, dat die in de naaste toekomst meer en meer zullen worden terug gedrongen. Reservoir van zuurstof Deze methode is ook daarom al niet eenvoudig, omdat ze veler me dewerking vereist, namelijk een uit gebreid team van chirurgen, hart specialisten, biochemici en verpleeg sters, terwijl bovendien daags vóór de operatie niet minder dan 25 do- nores bloed moeten afstaan. (Overi gens zijn er op dit punt belangrijke vereenvoudigingen aan de gang in de laatste tijd, een zeer gelukkige omstandigheid). In sommige gevallen combineert men voorts de toepassing van de hartlongmachine nog met afkoeling van de bloedstroom, benevens extra koeling van het hart zelf. Op deze plaats moet er ook mel ding van worden gemaakt dal de Amsterdamse hoogleraar Boerema de methode van opereren met be hulp van atmosferische overdruk be studeert. De patiënt in de overdruk tank krijgt extra zuurstof in te ade men. Door het inademen van die extra zuurstof vormt de patiënt in zijn weefsels een reservoir van dit voor het leven onmisbare gas; op deze wijze ivordt het mogelijk de bloed stroom zonder veel gevaar te on derbreken, zoals dit in de hartchi- rurgie zo vaak wordt vereist en wel voor een beduidend langere tijd dan bij normale atmosferische druk. Dr. Alfreda Briedé. Advertentie 'Wij zijn niet bang voor een beetje wind. En meestal is dat een beetje bóel wind, zoals wij hier zitten. Woonark op de Vecht, midden in een polderland dat zo vlak is als een biljart. Als het ergens gemeen koud kan zijn, dan is dat hier. En als je èrgens behoefte hebt aan echte warmte, dan heb je dat hier!' Mevrouw Iris Heslenfeld, huisvrouw en beeld houwster in Nigtevecht, kan er van meepraten. Zij heeft winters beleefd dat het ijs rondom het schip moest worden opengehakt. Welke warmte houdt dan bij haar de kou buiten boord 'Een goed kolenvuurl't Gaat om warmte die straalt. Niet om verwarmde lucht, die omhoog blaast. Het blaast al genoeg om ons heen! In de kamer waar je leeft, moet warmte zijn waar je wat aan beleeft... Daar heb je het weer: leefwarmtel Kolen geven dat. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Verdronken man was SHAPE-functionaris bil dc, ramp met het scheeps macht „Slokje" vermoedelijk omge komen mannelijke zeiler, waarover wij maandag berichtten, blijkt te zijn de 37-jarige A. G. Ifalliday, geboren in Farfar (Schotland^ en woonachtig in Voorschoten. De man had de Engelse nationa liteit en was als ingenieur werkzaam bij de wetenschapneliike staf van het ShaDe Air Defense Technical Centre te Den Haag. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Volgens de jonge vrouw, die zich aanboord van het ongeveer zes me ter lange jachtje bevond, werd het .scheepje - gelijk gemeld - zaterdag avond door een onweersbui overval len en kapseisde het na een hevige windstoot. Het Shape Air Defense Technical Centre te Den Haag geeft o.m. ad vies aan dc N.A.V.O.-landen over luchtverdediging. Er werken 70 ex perts uit 15 NAVO-landcn. Alle werkzaamheden zijn als geheim ge classificeerd. De heer Halliday zou geen sleutelpositie bij hot Centre hebben gehad. Je hebt gelijk, Mande. Ben je er vanavond ook nog?" Ze knikte en sohikte zich (het haar voor de spiegel. „Ga mot d'e trein van Men uur naar GeTd'ermalsen. Kan ik in Den Bosoh de laatste bus naar huis balen. Ben je nu tevre den?" „Fijn, Marrie". Éven voor twee uur naderde Mar rie 'het stationsplein, waar ze hem bij de ingang zag" staan. Hij verwel komde baar blij ladh'end en stak zijn hand uit. „Wat fijn, juffrouw Laan, dat u er bent". „Ik had het tooh beloofd?" „Natuurlijk, natuurlijk, maar er had tooh iets tussen kunnen komen, nietwaar? Geen last meer gelhad' van boze mannen?" Ze lachte er. schudde baar 'hoofd. „Welnee". „Waar wilt u been? Een bepaalde voorkeur?" Laten we een eindje langs de ri vier lopen. Dat vind ik altijd pret tig". Ze wandelden de stad uit, keken naar de matige drukte bij het veer en liepen langs de oude wallen naar een rustiger weg. De jongen vertel de van zijn werk, over zijn ouders en zijn broers en zusters. „Ik 'ben de jongste thuis en de enige onge trouwde. De anderen wonen geen van allen 'in Tiel. Een zus van me is met haar man geëmigreerd naar Australië". „Waar?" „Naar Australië", herhaalde hij. „Ik bedoel: waar in Australië" „O, bij Fremantle in 'de 'buurt. Een idiote naam, die i'k nooit kan ont houden. Ze zitten een vijftig kilo meter van de stad". „En bevalt 'het ze daar?" „Henk wel, dat is mijn zwager. Maar Riet 'heeft 'heimwee. Ik zie haar vandaag of morgen wel eens terugkomen". „Ze zou de eerste niet zijn", ant woordde Marrie veebetekenend. Later vroeg hij naar 'haar werk, waarop ze vrij spaarzaam antwoord de. „Als receptioniste sta ik 'klan ten te woord en bedien de telefoon. En passant typ ik wat brieven. Niets bizonders". „Leuk werk?" „Gaat wel. Het betaalt goed, dat is niet onbelangrijk, vind iik". Tegen drieën keek Marrie op haar horloge en besliste, dat ze terug wil de. „Vier uur wil ik thuis zijn. Ik bedoel: bij m'n tante". Ze gingen de weg terug en op een gegeven ogenblik zei de jongen: „Juffrouw Laan ik wil van deze middag gebruik maken om u wat te vragen". „Zeg maar Marrie", besliste ze. „Tenslotte ben i'k geen prinses". „En i!k heet Jan. Maar dat weet u al. Goed, Marrie, misschien zeg ik het gek, maar ik heb in die dingen geen 'ervaring. Kunnen we niet blij vend met elkaar omgaan?" Ze bleef verwonderd en een. beetje verschrikt een ogenblik staan. Ter wijl ze langzaam weer verder ging, keek ze hem aan. „Waarom?" Hij lachte verlegen. „Een dwaze vraag, Marrie, neem me niet kwa lijk. Maar ik mag je ontzettend graag. Ik vind je Lief en. zo har telijk. 'helemaal niet uit de hoog te, zoals dat tegenwoordig wel eens voorkomt bij meisjes, als je ze vraagt. Jij bent zo anders, hoe moet ik dat uitleggen? Dat kan toch wel? Je hebt toch geen jongenIk hoop, dat je niet boos zult worden om dit alles, maar ik weet niet, hoe ik het anders moet zeggen, zie j!e?" Ze keek naar zijn openhartige, iet wat verlegen gelaatsuitdrukking. In wendig mocht ze hem wel. Er ging iets van hem uit. dat haar boeide. Misschien zijn spontane naieviteit. Of was het zijn onhandigheid? Ze wist het niet precies. Ze greep even zijn hand en druk te die hartelijk. „Je weet niet, wat je vraagt. Jan, want het wordit een teleurstelling voor je. Ik.... ik heb n'iet zulke prettige herinneringen aan een ander. Enfin.... je kent hem: Fons Hagen, die me gisteren lastig viel. We kenden elkaar al s'inds on ze kinderjaren". Ze zweeg even en toen hij niet re ageerde, vervolgde ze: „Eigenlijk wa ren we verloofd, weliswaar niet of ficieel, maar het stond bij weder zijdse ouders al vast, dat we zouden trouwen. We gingen immers al sinds de schoolbanken met elkaar? Maar onverwacht kwam er iets tussen, waar 'hij en ik niets aan konden doen en ook niets aan konden ver anderen. We werden gescheiden, wa ren duizenden kilometers van elkaar vandaan. We schreven brieven, maar iemand 'hield die brieven vast en ik kreeg nooit zijn brieven, terwijl hij evenmin de mijne kreeg". (Wordt vervolgd.) SINGAPORE. In Singapore, waar het uitgaansverbod -maandagochtend enkele uren was opgeheven, is bij een straatgevecht weer een man ge dood. Bij een ander incident werd één persoon gewond. Sedert woens dag de relletjes tussen de Chinezen en Maleiërs begonnen zijn 12 men sen gedood en ongeveer 80 gewond. MARKTBERICHTEN Graanb eurs ROTTERDAM. 7-9. Op de Rotter damse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd: Tarwe, doorsneekwaliteit basis 70 pet. vocht levering deze week, fran co fabriek Rotterdam f 35,00. Zomengerst, volgens monster f 27 -f 28,25. Groene erwten, franco Rotterdam, tot f 41,00. Schokkers, franco Rotterdam, tot f 47,50. Bruine bonen - boerenschoon - tot f 76,00. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 7-9. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 195 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1000 tot f 1450; werkpaarden f 940 tot f 1400; oude paarden f 800 tot f 1240; 3-jarige paarden f 800 tot f 1150; 2-jarige paaiden f 700 tot f 950; veulens f 340 tot f 680; hitten f 700 tot f 900. Slachtpaarden per kg. sladhtge- wicht f 2,40 tot f 2,90; jonge slacht paarden per 'kg. sladhtgewicht f 2,90 tot f 3,40. De handel was vlug. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 7-9. Klei-aardap- pelen voor bet binnenland. Eigenheimers 40 mm opwaarts f 13,00-14,00; Bintje 34 mm opwaarts f 10,50-12,00; Binitje 40 mm opwaarts f 11,00-12,25; Meerlander 40 mm op waarts f 12,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts f 11,00-12,00. Voer-aardappelen f 3,00. Prijzen berekend per 100 kg en op de ha ndelsvooiwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schap of auto LEOPOLDSTAD. De stad Boende, gelegen tussen Stanleys tad en Co- quilhatstad, is in handen van de re bellen gevallen, zo wordt uit goede bron vernomen. De verkeerstoren van het plaatselijke vliegveld geeft geen antwoord meer en Air-Congo doet de stad niet meer aan. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7