ZEEUWSE PATIËNTEN VAREN MET HET RODE KRUIS SP0RT Fataal schot Het slot Duivenvoorde te Voorschoten De overstromingen in India STAD EN EILAND Stichting van Bijzondere lagere school Officiële opening „Het Haardenpaleis" Voorstel tot opheffing van de Stadswaag De spanning tussen Griekenland en Turkije SVCCESJES De „J. Henri Dimmit" voer uit van Zijpe... BKUINISSE, 7-8. liet prachtige witte hcspitaalschip „J. llenri Du- nant" van het Rode Kruis maakt momenteel een rondvaart met een zeventigtal chronische zieken en be jaarden, afkomstig uit Zeeland. Aan boord bevinden zich ook drie perso nen van Schouwen-Duiveland, n.1. één uit Bruinisse en twee uit Zie- rikzte. Deze boottocht duurt van 7 tot en met 12 september. De insche ping tijdens prachtig na-zomerweer te Zijpe van de natiënten van Schou- wen-Duiveland en Tholen, werd een feestelijke gebeurtenis. De patiënten uit Zeeuws-Vlaanderen en van de Beve landen waren 's morgens reeds aan boord gebracht te YVemeldinge. De vaartocht voert dit jaar van Zijpe naar Oud-Beijerland. De tweede dag koerst het prachtige schip naar Rotterdam. Schoonhoven en Vianen, de derde dag naar Utrecht, Weesp, Amsterdam en IJmui'den, de vierde dag weer naar Amsterdam en Utrecht (overnachting te Schoonhoven). Op de laatste dag gaat de reis via Dordrecht terug naar Zijpe en Wemeldinge, Voor al len aan boord zal het ongetwijfeld weer een onvergetelijke vaartocht worden. Alle gasten kregen bij hun komst aan boord een boekwerkje uitgereikt waarin een „goede vaart" wordt toe gewenst aan alle deelnemers aan deze boottocht 1964. In dit boekje staan bijzonderheden te lezen over het schip waarmee cle tocht wordt gemaakt en over de plaatsen waar men langs komt. Andere richting Dzc tocht is weer een geheel an dere dan die van vorige jaren. Ver melden we alleen maar de tocht dooi de Rotterdamse havens, langs de Vechtkastelen, Amsterdam, IJmui- den en de tocht over cle Lek naar Vianen en Vreeswijk. Van de verpleegsters noemen wij zuster Dekker uit Zierikzee en van de helpers de heer C. J. Oole uit Haamstede en mevr. K. J. Oole-van Driel. Gastvrouwe is deze keer me vrouw E. Hupkens-Damme uit Mid delburg, scheepsarts is dokter K. Boor en kapitein is weer de heer H. J. Maasbach uit Enkhuizen. OTTAWA, 7-9. Een jager heeft de inwoners van Ottawa zaterdag een half uur luchtalarm bezorgd. Een schot hagel beschadigde een kabel die alle sirenes in de stad geduren de een half xiur aan het werk zette. Velen ontvluchtten in auto's de stad hetgeen op de uitvalswegen opstop pingen veroorzaakte. De conditie der reeruten DEN' HAAG. 7-9. Vooi kernen moet worden dat fysiek slecht ontwikkel de reeruten in groten getale in mili taire c' enst komen, waar zij en het noodzakelijke trainingsschema vai- tragen en zelf klachten krijgen, daarom zouden bij de keuring de aspirant-militairen tevens moeten worden getest - door een leraar li- ChamelijKe opvoeding (acte P) - op hun vaardigheden en prestatiemoge lijkheden. De duidelijke „onvoldoen den" moeten worden afgewezen, ook al zijn zij medisch goedgekeurd. Dit is een van de conclusies, waar toe de reserve kapitein-arts E. E. van Win komt in zijn rapport over de medische aspecten van de mili taire lichamelijke training, in het bijzonder bij de M.L.V. (militaire lichamelijke vaardigheid)s-proeven en de geveohtscursus te Roosendaal. De Rode Kruis-afdelingen van Bruinisse en St. Philipsland lieten zich als steeds niet onbetuigd. Een delegatie van het bestuur,-bestaande uit de heren Krepel en van den Ouden, overhandigde voor elke pa tiënt een pakje, waarin een zakdoek en een washandje, de afdeling St. Philipsland had voor heerlijk gebak gezorgd. En de traditie getrouw was ock het onderwijzend personeel van de chr. huishoudschool aanwezig, om getuige te zijn van de aanbieding door de leerlingen van deze school van zeer mooie fruitschalen en van niet minder mooie bouquet ten gla diolen. De samensteller van de beschrij ving van de vaarroute heeft Brui nisse niet genoemd (wel werd een tekening van een mosselvisser opge nomen) en de Deltawerken averden vergeten, maar de gasten aan boord zullen nu wel weten dat Bruinisse het Rode Kruis altijd een goed hart toedraagt. Burgemeester Dijckmees- ter kwam op de valreep nog even afscheid nemen van de patiënten uit zijn stad. Wekelijks brood AMSTERDAM, 7-9. „In het Onze Vader komt de zinsnede voor: geef ons heden ons da gelijks brood. Eigenlijk zou dit moeten zijn: geef ons heden ons w e k el ij k s brood, ons da g e lij k s water en onze zuurstof iedere minuu t". Deze kanttekening maakte prof. dr. I. Boer erna tijdens een lezing over „Zuurstof, ver gif en medicijn" op het inter nationaal apothekers-congres dat in Amsterdam is begon nen. „Het menselijk lichaam kan slechts drie minuten bui ten zuurstof, drie dagen buiten water en drie weken buiten voedsel", zo verduidelijkte prof. Bocrema zijn opmerking. m De onlusten in Singapore hebben tot dusver twaalf doden geëist. Sinds het begin - woensdagavond - zijn 87 personen gewond en zijn 560 men sen gearresteerd, onder wie 200 mis dadigers. GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke Stand en loop der bevolking over augustus 1964 Geboren: 10. Marina Cornelia, d. van P. J. v. d. Werf en C. Pankow (Ouwerkerk); 12. Elisabeth Christi na, d. van M. Maliepaard en A. T. de Vries (Ouwerkerk); 12. Jannie, d. van D. J. de Jonge en M. G. de Brui ne (Nieuwerkerk); 13. Arie Cornells, z. van N. Fli'kweert en J. G. Nieu- wenhuis (Niieuwerkerk)20. Jacob, z. van J. C .Brekelmans en B. M. de Rijke (Oosterland). Geboren te Zierikzee: 8. Izaak, z. van P. C. v. d. Berge en W. Manten (Oosterland); 10. Cornelia Pietemel- la, d. van H. J. v. 'd. Wékken en G. J. v. Wel (Nieuwerkerk). Overleden: 15. Daniël Meemran, 69 jr., echtg. van I. J- Flohil (Ouwer kerk); 12. Jozina Pannekoek, 64 jr.. eohtg. van D. K. Dorst (Ouwerkerk); 12. Cornelia Jannetje Hoögerhuis, 69 jr., echtg. van M. Verstraatfen (Oos terland); 20. Maria Goudzwaard, 86 jr. (Ouwerkerk). Gehuwd: 19. P. J. Boonman, 27 jr. (Axel) en A. C. M. Ondeivdonck, 22 jr. (Oosterland); 28. A. L. Mol, 19 jr. (Nieuwerkerk) en A. C. Boogaart, 17 jr. (Ouwerkerk); 28. H. F. Clerx, 24 jr. (Zierikzee) en M. A. Hage, 24 j. (Oosterland). Ingekomen: 3. M. H. v. d. Werf, van Voorburg naar Oosterland; II. C. P. J. Mens, van Zierilkzee naar Ouwerkerk; 17. J. P. Canters, van Zierikzee naar Ouwerkerk; 18. N. Bom, van Dordrecht naar Nieuwer kerk; 20. P. Flikweert en gezin, van Bruinisse naar Nieuwerkerk; 25. H. Speelman en gezin, van Rotterdam naar Oosterland. ZIERIKZEE, september. Enige tijd geleden publiceerden wi« een artikel ever het vorig jaar geheel gerestau reerde slot Duivenvoorde te Voor schoten. In bedoeld artikel was sprake van „een lüntje dat loopt van dit eeuwenoude slot naar Schou- wen-Duiveland". Van zeer bevoeg de z\jdc mochten wij hierover nog enkele aanvullende historische in formaties ontvangen, die hieronder werden gepubliceerd. Het lijntje van Schouwen-Duive- land naar Duivenvoorde loopt aldus, jhr. N. J. Steengracht, levende in de eerste helft van de 19e eeuw, trouw de met een barones van Neukirchen -Nijvenheim. Hij was Heer van Oos terland, zij was Vrouwe van Dui venvoorde. De familie Sleengracht is zeer Ziet ik zees: een jongere tak van de familie de Jonge. De befaamde bur gemeester Johan Anthonisse, 16c eeuwse stamvader van het geslacht de Jonge, had een jongere broer, die zich Steengracht noemde. Een an dere broer noemde zich Ockerse, „Tieners" maakten strand onveilig HAMPTON BEACH, 6-9. Naar schatting 7000 „teenagers" hebben zondag de laatste dag van hun zo mervakantie, gebruikt om Hampton Beach, in de Amerikaanse staat New Hampshire, onveilig te maken. Toen de politie hen trachtte uiteen te ja gen, trokken zij naar het politie bureau, dat ze met flessen en ste nen bekogelden. De menigte jonge ren werd tenslotte met behulp van honden en brandspuiten uiteen ge jaagd. Er werden tientallen arres taties verricht. NIEUW DELHI, 7-9. Minstens 65 mensen hebben dit jaar in India bij ovei-stromingen het leven verloren en 2.200.000 hectare land hebben blank gestaan. Dit is maandag door de minister voor irrigatie en energie in de kamer meegedeeld. Bijna zes miljoen mensen hebben wateroverlast ondervonden. In 15.714 dorpen werden 73.608 huizen door het water beschadigd. Voor de zesde maal werden de H.L.O.-proeven afgelegd door de heer H. E. S. Sinck te Zierikzee. Het diploma deinde graad werd be haald door de heer J. J. Geluk te Schuddebeurs. Voor de tweede maal werd aan de eisen voldaan door mej. M. J. Koo- man te Renesse. Het diploma vierde graad werd behaald door de heren J. M. Geluk te Schuddebeurs, H. H. Bos te Noord- gouwe en L. J. Stoel te Zierikzee. BRUINISSE Concert „Luctor et Emergo" Toen overal elders in Nederland plensbuien, die het einde van het zo merse weer inluidden, veel in de war stuurden, was het te Bruinisse nog heerlijk weer en het concert van „Luctor et Emergo" uit Renesse had dan ook grote belangstelling. Het pu bliek besefte blijkbaar ook dat dit het laatste concert van het seizoen was. De*verschillende muzieknum mers werden goed uitgevoerd, terwijl de taptoe als steeds een „getapt" pro grammanummer bleek. Sclieepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 8-9 van Amuaybay -naar Le Havre. Esso Den Haag (t.), 7-9 dwars Kaap St. Vincent naar Brega. De politie in Indianapolis heeft maandag 15 jongelui gearresteerd wegens onordelijk gedrag. In deze stad en drie andere steden hebben zich de laatste dagen wanordelijk heden voorgedaan, veroorzaakt door leerlingen van middelbare scholen, die hun vakantie ten einde zien lo pen. Nieuwe zaak te Zierikzee waaruit eveneens een vooraanstaan de, inmiddels uitgestorven, Zierik- zeese familie is voortgekomen. Aldus werden Oosterland en Dui venvoorde in Steengracht en Neu kirchen samengebracht. Een dochter Steengracht trouwde omstreeks 1850 met baron Schim- melpennick van der Oye. Dat leidde er tenslotte toe, dat Oosterland en Duivenvoorde tezamen in laatstge noemde familie kwamen. Een kleindochter- is dc freule Schimmelpenninck, waarover in het eerste artikel werd geschreven. Haar halfbroers en -zuster ziin de hier welbekende baron van Oosterland, de burgemeester van Kloelinge en mevrouw Prins. De betimmering van de Ooster- landse kamer zal wel dateren uit de tijd (18e eeuw) dat Heerenhof werd bewoond door dc befaamde mevrouw Maria Cau-Lonque. Ook in Zierikzee leeft zij -voort. Zij bouw de het huis, dat later weeshuis werd met de voorgevel aan de achter kant. ZIERIKZEE, 7-9. De aan de St.- Domusstraat gevestigde nieuw ge stichte zaak van de firma Saman- Deurloo: „Het Haardcnpaleis", werd officieel geopend door burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester, die zich in zijn toespraak prijzend uitliet over het initiatief van deze firma, her innerend aan de reeds bestaande re laties van deze zaak met dc mossel wereld en de landbouw. De nieuwe zaak - beschikkend over een fraai interieur - is ont staan na een ingrijpende verbouwing van een voormalig pakhuis. Het laat zich verstaan dat van de oude toe stand niets is overgebleven. „Het Haardenpaleis" bestaat uit een grote vierkante showruimte, de afwerking waarvan bijzonder zorgvuldig is verricht. Gebruik is hierbij gemaakt van verschillende houtsoorten, die het in deze aanzienlijke ruimte „goed doen". „Op rand saneringsgebied" Mr. Dijckmeester gaf uiting aan de vreugde van het gemeentebestuur over het door de firma genomen ini tiatief, ten uitvoer gelegd „juist op de rand van het saneringsgebied". Na het uitspreken van zijn geluk- In memoriam I. Swaueveld Zaterdag overleed alhier plotseling de heer I. Swaneveld. De heer Swa neveld kreeg te Zierikzee en daar buiten bekendheid door zijn werk zaamheden verricht in dienst van de N.V. Rotterdamsc'he Tramweg Maat schappij. Na zijn dienst bij deze maatschappij te zijn begonnen als conducteur op Voorne-Putüen werd de 'heer Swaneveld in 1926 aange steld als agent te Zierikzee voor de R.T.M. van de Zierlfczeese boot naar Dordrecht en Rotterdam. Na de oor log vond opheffing van deze boot- 'dienst plaats en verridbtte de over ledene administratieve werkzaamhe den ten ikanitore van de R.T.M. aan de Gradhtwég. Na eniige tijd op wachtgeld te heibben gestaan ging de heer Swaneveld met pensioen in 1957. Gedurende zijn leven was de heer Swaneveld actief op kerkelijk ter rein en vervulde hij o.a. het ambt van ouderling der Ned. Hervormde gemeente. Tot zaterdag jl. was de overledene werkzaam als toezicht houder op de jaarlijkse zomerten- toonstellingen in het Burger Wees huis. Bekendheid genoot de heer Swanevéld voorts als lid van de bi bliotheekcommissie van ihet Nutsde- partement Zierikzee. ZIERIKZEE, 7-9. Ilet college van b. en w. ontving een aanvraag van het bestuur van dc Vereniging tot bevordering van Christelijk school onderwijs, dc benodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stel len voor dc stichting van een bijzon dere lagere school op liet terrein, ge legen achter dc voormalige openbare school voor u.l.o. tussen Raamstraat dn Wevershock. Blijkens bijgevoegde stukken wil de schoolvereniging de school in 't Vrije splitsen in twee lagere scholen, daar eerstgenoemd schoolgebouw onvoldoende ruimte biedt voor hel onderbrengen van ongeveer 400 leer lingen. Het schoolbestuur - zo blijkt verder - is voornemens hel schoolge bouw in 't Vrije gelijktijdig met het wensen aan het adres der firmanten, hoopte spr. dat zij tot in lengte van jaren „gezellige mensen (stoken ko len) zullen weten te trekken". Ove rigens is in deze zaak natuurlijk niet enkel op kolen gemikt, maar er is een verscheidenheid van haarden, waarbij de firmanten zich voorstellen vooral aan het punt van stockvoorlichting veel aandacht te besteden. Het aardgas Namens de smeden van Schouwen- Duiveland sprak de heer P. Steutel, die meende dat de smeden te weinig aan de weg timmeren. Hier echter is een smedeninitiatief genomen dat afgestemd is op de in de toekomst te verwachten ontwikkeling. Met name stipuleerde spr. hierbij dat de smeden aandacht zullen moeten ge ven aan de ontwikkeling van het aardgas en de daarop af te stemmen verwarmingsmogelijkheden. De aannemer, de heer C. Bastiaan- se, dankte mede namens de heer Deurloo (schilderwerk) voor de ver leende opdracht en toonde zich dankbaar dat het werk op tijd klaar komen ken. Een dankwoord werd gesproken dcor de heer E. Saman. Vermelden wij nog dat de installatie op de Bru 67 - waarvan wij vorige week mel ding maakten - eveneens door de firma Saman-Deurloo werd aange bracht en dus niet door slechts één der firmanten, zoals ten onrechte in het artikel stond vermeld. Het Britse concern Polyspinners heeft een contract 'gesloten voor de levering van een polyester-kunst- vezelfabriék van ongeveer 300 mil joen gulden aan de Sowjet-Unie. Veertien van de twintig proeven die zondag zijn genomen met het Amerikaanse ruimtelaboratorium „Ogo 1" zijn geslaagd. Dit bleek maandag toen de satelliet van het radiostation te Rosman in Noord- Carplona opdracht kreeg de resulta ten -naar de aarde te seinen. SCHIPHOL. De Russische pre mier, Nikita Chroesjtsjov, heeft een bezoek gebracht aan de internatio nale bouw- en wegcntentonostelling, die momenteel in Moskou wordt ge houden en waaraan door 15 Neder landse bedrijven wordt deelgenomen Prinses Irene is maandagavond om 11 uur uit Nederland in Antwer pen teruggekeerd en direct daarrfa doorgereisd naar Brussel-, waar naar wt>rdl. aangenomen haar echtgenoot was achtergebleven. Europa's grootste brandweerladder is onlangs naar Zuid-Amerika, nauwkeuriger gezegd naar Argentinië verscheept. De door een West- Duitse firma in Karlsruhe gebouwde draailadder heeft een uitschuif- bare lengte van 52 meter en kost ongeveer 260.000 D.-mark. Met deze ladder kunnen brandweerlieden zowel bij grote branden in torenflats als in enkele verdiepingen hoge gebouwen zonder moeilijkheden ope reren. Een mand voor de redding van in brandende huizen ingesloten mensen is aan de top van de ladder bevestigd en loopt indien nodig over rollen en stalen kabels als een snelle lift op en neer. Op het ter rein van de Hamburgse brandweer, waar de ladder op de inscheping wachtte, werden alle functies van de verschillende onderdelen nog eens gecontroleerd. Hoewel er in de in Hamburg steeds meer uit de grond verrijzende moderne flatgebouwen door bijzondere bouwkundige veiligheidsmaatregelen nog geen grote brand is geweest, heeft de Hamburgse brandweer het plan ook één van deze moderne ladders te kopen. De langste Hamburgse draailadder is tot nu toe 32 meter hoog, zodat de fotograaf niet verder omhoog kon, om deze nieuwe con structie in z'n geheel op de film vast te leggen. Gemeenteraad Zierikzee Op dinsdag 15 september a.s. zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. De agenda telt een dertiental punten. Cyprische delegatie naar Moskou NICOSIA. 7-9. Deze weck gaat een Cyprische delegatie onder lei ding van de minister van handel en industrie. Andreas Araoezos, naar Mcskcu voor onderhandelingen met de Sowjet-regering, zo is maandag door een regerings-woordvoerdcr in Nicosia bekend gemaakt. Hij zei dat hiertoe was besloten aan het eind van een speciale kabi netsvergadering onder leiding van president Makarios. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Cyprische minister van buitenlandse zaken, Snyros Kypri- onoe, dinsdag naar New York ver trekt met het oog op de komende bijeenkomst van de veiligheidsraad inzake de kwestie-Cyprus. herstel van na-zoutschade le restau reren en te moderniseren. Verder blijkt, dat de school in 't Vrije twee nood-leslokalen heeft, die niet meer aan de gestelde eisen voldoen, ter wijl leerlingen van twee klassen al geruime tijd zijn ondergebracht in - evenmin aan de eisen voldoende - lokalen van de voormalige openbare u.l.o.-school aan het Kerkplein. Voor de twee noodleslokalen en de twee lokalen in de oude school voor open baar u.l.o. wil het bestuur een nieu we vierklassige school voor gewoon onderwijs, met de mogelijkheid tot uitbreiding in de lockomst met ten minste twee lokalen op het reeds ge noemde terrein. Deze aanvraag komt in behandeling op de dinsdag a.s. te houden gemeenteraadsvergadering. ATHENE, 7-9. Volgens waarne mers in Athene is de spanning in dc betrekkingen tussen Griekenland en Turkije nu dusdanig opgelopen, dat nog slechte een initiatief van dc grote mogendheden het uitbreken van een oorlog kan doen vermijden. In deze zin heeft de Griekse premier Papandreoe het afgelopen weekeinde in Saloniki een beroep gedaan op „hen die het internationale leider schap in handen hebben". De kwestie-Cyprus schijnt thans buiten haar oorspronkelijke kader te zijn getreden en tot een rechtstreekse crisis tussen Griekenland en Turkije te hebben geleid, die naar een hoog tepunt gaat op 16. september aan staande, de dag waarop het vesti gingsverdrag tussen beide landen af loopt en dc in Istanbul wonende Grieken zullen moeten vertrekken. NEW YORK, 7-9. Secretaris-gene raal Oe Thant. zal tegen het einde van deze week de leden van de Vei ligheidsraad zijn rapport over Cyp rus voorleggen en hij verwacht dat de raad 15 september bijeenkomt om te beslissen of het mandaat van de vredesstrijdmacht voor een nieuwe periode van drie maanden moet ver lengd worden. Het huidige loopt 26 september af. Premier Ian Smith van Zuid- Rlhodésië wi'l op korte termijn ant woord van dc Britse regering op zijn verzoek om onafhankelijkheid vóór zijn 'larid op basis van do huidige grondwet. Voorgesteld wordt het gebouw Manhuisstraat 4 te verhuren aan de Centrale Werkplaats Schouwen-Dui- veland. Een ander voorstel heeft be trekking op een door de heer J. C. Pannekoek (Scheepstimmerdijk 12) gedaan verzoek een naast zijn wo ning gelegen pad van de gemeente te kunnen kopen. B. en w. stellen voor tot deze verzochte verkoop over te gaan. Herbenoeming zal plaats vinden van de leden der .woonruimtecom missie en van de plaatsvervangende leden dier commissie. Het ligt - blijkens de stukken - in de bedoeling binnen korte tijd over te gaan tot 'het houwen van twee bungalows aan de Van Veenlaan. Hiertoe is het noodzakelijk dat van het aan de heer H. J. de Vlieger in paéht uitgegeven bouwland plm. 80 aren pachtvrij wordt gemaakt. De uit te keren vergoeding is vastge steld op f 5400, waarmede de pach ter zich heeft kunnen verenigen. De raad wordt verzocht bovengenoem de uitgaaf te willen doen. in het be lang van de woningbouw door par- tikulieren, M.'b.t. de verbreding van het Groeneweegje zijn pachtontbin- dingen noodzakelijk van de heren C. J. Pannekoek en J. W. v. d. Velde, waarvoor de vergoedingsbedragen worden voorgesteld. Voorgesteld wordt - in verband met de gezondheidstoestand van be trokkene - eervol ontslag te verle nen aan de heer J. A. Bienefelt als waagmeester .Bovendien wordt voor gesteld de Waag op te heffen, zulks met de moeilijke voorziening in de vakature van waagmeester en gelet op het feit, dat de opbrengst van de waag van jaar tot jaar terugloopt. Het desbetreffend voorstel behelst dan ook de beëindiging van de waagdiensten en de intrekking van de verordening tot 'heffing van waagree'hten. Prinses Irene in Nederland AMSTERDAM, 7-9. Prinses Irene bracht maandag een kort bezoek aan ons land om bij enkele zaken, die gespecialiseerd zijn in antieke hol- landse meubelen, een keus te doen voor inrichting van een hollandsc kamer in de flat, die zij en haar man in Madrid bewonen. Deze kamer wordt de prinses aangeboden door het Nederlandse comité „Geschenk prinses Irene". De prinses, die met haar man in Bx-ussel heeft gelogeerd, is uit Brus sel per auto naar Rotter-dam gc- bx-acht. Daar gebx-uikte zij in het clubgebouw van de Kon: Ned. roei- cn zeilvex'eniging „De Maas", waar van zij lid is, de lunch. Verloren: Hanger met grote topaas (Havenplein). Gaaxme terug togen flinke beloning. Mevr. Ochtman, boekhandel, Zie rikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6