margriet Let op uw brievenbus Tien jaar statuut ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 september 1961 No. 19646 H.M. de Koningin opende nieuwe staatsdrukkerij Ingezonden mededeling U krijgt een boodschap van MARGRIET Een fleurige folder die geld waard is! HEinsEsnsiöi: IS VÉÉL GEZELLIGER m huwelijk von Nieuwe successen voor „Delta-Sport" te Rotterdam DEN HAAG, 7-9. Koningin Juli- ana opende maandagmiddag bet 8150 vierkante meter grote nieuwe ge bouw van het Staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf. Dit gebouw, met een inhoud van ruim 140.000 kubieke meter in voor namelijk twee bouwlagen, is In on geveer 5 jaar gezet. De kosten heb ben globaal f 15 miljoen bedragen. Tussen de moderne gevels is één der meest vooruitstrevende drukke rijen van Nederland gevestigd. De vorstin werd begroet door de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, de burgemeester van Den Haag en de Flitsen uit het buitenland MANILLA. Een eholera-epidemie op de Philippijnen heeft tot dusver aan 42 mensen het leven gekost. 627 mensen worden in afzondering ge houden omdat men vreest dat zij ook aan de ziekte lijden. GAGLIARI. Bij Gagliari op Sar dinië hebben oudheidkundigen twee naast elkaar gelegen christelijke ba silieken blootgelegd. Volgens een in scriptie dateren zij van de jaren 379 en 384. SANTIAGO. Senator Frei, de over winnaar in de gehouden presidents verkiezingen in Obili, heeft gezegd, dat hij de betrekkingen met de Ver enigde Staten zal verstevigen, maar deze vereniging moest vervolmaakt worden door grotere eerbied voor de belangen van Chili, zowel poli tiek als economisch. KOEALA LOEMPOER. Twee ba taljons gemenebesttroepen bereiden zich voor om de strijd aan te binden met de Indonesische girerillastrijders in Malakka, zo is in Koeala Loem- poer bekend gemaakt. CUCUTA. De bandietenleider „El Mico („De Aap", een voormalig stu dent in de medicijnen die in zijn loopbaan als bendeleider naar schat ting 400 mensen heefit vermoord, is in de Columbiaanse grensplaats Cu- cuta door de politie doodgeschoten. SAIGON. Generaal Maxwell Tay lor, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, is naar Washington vertrok ken. Hij wordt vergezeld door en kele militaire leiders, onder wie het hoofd van de afdeling operaties. ALEXANDRIE. Op de Arabische topconferentie, die in Alexandrië ge houden wordit, is on'der meer de kwestie van de omleiding van de zij takken van de Jordaan aan de orde gekomen. MILAAN. Door een ontploffing als gevolg van een lekkende gasfles zijn in Milaan 'twee mensen om het le ven gekomen en tien gewond. De explosie deed zich voor op de bo venste verdieping van een flatge bouw. BONN. Twee Tsjechen, 16 en 18 jaar oud, zijn er zondagnacht in de buurt van Füriih im Wald in ge slaagd' om met behulp van een vracht-auto naar west-öuitsland te ontkomen. De laatste meters moes ten zij lopen omdat hun vervoer middel in het ongerede geraakte. De oudste werd door geweervuur van Tsjechische grenswachten gewond. PRAAG. Premier Chroesjtsjef is na een bezoek van tien dagen aan Tsjecho-SIowakije naar Moskou te ruggekeerd. President Novotny deed hem uitgeleide op het vliegveld. QUEBEC. Het 18.071 ton metende Canadese artsschip „Leecliffe Hall" is gezonken na een aanvaring met een vrachtschip op de St. Laurens- rivier, ongeveer 100 km. ten noord oosten van Quebec. JESSELTON. Maleisische veilig heidsstrijdkrachten hebben bij een gevecht in Noord-Borneo vijf Indo nesische guerilla-strijders gedood en verscheidene gewond, zo is maandag door een militaire woordvoerder in Jesselton meegedeeld. Vier Maleisi sche militairen werden gewond. BELGRADO. In Sip, 230 km. van Belgrado, is een plechtigheid gehou den ter gelegenheid van het begin van de bouw van een hoge dam in de IJzeren Poort en daarbij behoren de waterbouwkundige werken. De Nederlandse expeditie onder leiding van de cineast en journalist Jan Boon, die de 7126 meter hoge top van de Himloeng Himal in de Himalaya wil bereiken, is uit Kat- rrrandoe vertrokken. hoofddirecteur van de staatsdrukke rij. Bij aankomst in de grote ver gaderzaal werden de leden van de raad van advies en toezicht voorge steld. In een korte uiteenzetting van de hoofddirecteur, de heer Th. H. Olt- heten, in de met bloemen versierde kantine, releveerde deze de geschie denis van de staatsdrukkerij. Deze begon in 1577 toen de „Gesworen drukker generaal van de Staaten" (van Holland) Willem Silvius te Geertruidenberg zijn opwachting bij Prins Willem de Zwijger maakte en voor deze een brief nabootste, welke tot de capitulatie van Breda leidde. Christoffel Plantijn, de meester- drukker van Antwerpen - tiidelijk te Leiden - was toen drukker van de Staten-Generaal. In 1814 werd de drukkerij tot staatsbedrijf omge vormd. Begonnen werd met de inventaris van f 7938 en 14 stuivers. Thans is het personeel vertienvoudigd en de omzet duizendvoudig. De taakstel ling, centrale werkplaats voor alle gedi'ukte communicatie vanwege de centrale overheid, is ongewijzigd ge bleven. In memoriam P. A. G. van Dijk Vrijdag j.l. overleed alhier in de ouderdom van bijna 80 jaar, de heer Pieter Albert Gerrit van Dijk, in le ven oud-ontvanger-griffier van het voormalige Waterschap Schouwen en de voormalige polders Groot Bet- tewaerde, Dreischor, Klein Bette- waerde (Saspolder) en Gooikens Nieuwland. De heer Van Dijk werd op 28 april 1919 benoemd tot ont vanger-griffier, welke functie hij aanvaardde op 15 mei 1919. Hij was de opvolger van de heer J. van der Vliet, die op 17 april 1919 eervol ont slag was verleend. De heer Van Dijk begon zijn loop baan bij het voormalige waterschap in het jaar 1905, toen hij werd aan gesteld als geëngageerd klerk van de toenmalige ontvanger-griffier mr. D. van der Vliet, die op 21 mei 1916 kwam te overlijden. Gedurende de periode van 23 mei tot 17 augustus van dat jaar trad de heer Van Dijk als waarnemend ontvanger-griffier op. Bij de benoeming van de heer J. van der Vliet op 17 augustus 1916, zette de heer Van Dijk zijn loopbaan voort als commies. Van 28 april 1919 tot 1 augustus 1S51 vervulde de heer Van Dijk de functie van ontvanger-griffier. De heer P. A. G. van Dijk stond bekend als waterschapsdeskundige van formaat, die in deze voor Schou- wen-Duiveland zo typische wereld jarenlang een belangrijke rol heeft gespeeld. Verbonden aan het water schap Schouwen heeft hij - door kennis, ijver en werkkracht - een belangrijke bouwsteen aangedragen aan het regionale waterschapswezen. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau en secreta ris van de Raad van Commissaris sen der Scheldebank N.V. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats vinden heden (dinsdag 8 september). DEN HAAG. Donderdag a.s. zal bij de RotterdamsChe Droogdok Maatschappij N.V., Hr. Ms. bevoor radingsschip „Poolsiter", de jongste aanwinst van de marine, in dienst worden gesteld. Incident rondom de Russische premier MOSKOU, 7-9. Een blonde jonge man trachtte tot premier Chroesjt- sjov door te dringen, toen deze maandag te Moskou een internatio nale tentoonstelling van machine rieën bezocht. Hij poogde zich een weg te banen door de kring van autoriteiten, die Chroesjtsjov omgaf. Hierbij zou hij, volgens sommige berichten, een dreigend gebaar jegens de Sowjet- leider hebben gemaakt. Voorts hoor de men hem zeggen: „Nikita Serge-' witsj, ik heb al zeven jaar gepro beerd u te spreken te krijgen". De jongeman werd onmiddellijk door leden van de veiligheidspolitie weggetrokken en Chroesjtsjov zelf snauwde hem boos toe: „schaam je je niet?" Daarna vervolgde de Russische minister-president, schijnbaar onbe kommerd, ziin rondgang over het tentoonstellingsterrein. kleintjes uitjjgf Aet bmrxCnijAd ROTTERDAM. De boekhouder van een automobielbedrijf aan het Stadhoudersplein in Rotterdam heeft tegenover de politie toegegeven dat een inbraak, enkele dagen geleden geploegd en waarbij de brandkast werd geopend en 1' 25.000,- werd ge stolen, door hem in scène was gezet. DEN HAAG. De president van de Morop, de Zwitser W. Siegwart, heeft in het gebouw „Op Gouden Wieken" in Scheveningen het elfde Europese congres voor belangstellenden en modelbouwers op spoor- en tram- weggebied geopend. UTRECHT. Aan de Internationale Levensmiddelenbeurs „Roka-1964", die in Utrecht is geopend, nemen in totaal 618 firma's uit 30 landen deel, die samen een expositieruimte van 35.000 vierkante meter in beslag ne men. DOORN. De zware regenval heeft de Rijksstraatweg in Doorn tussen de Gezichtslaan en de Berkenweg (ongeveer een kilometer) in een meer herschapen. Het bleek noodzakelijk het verkeer enige tijd om te leiden. VUGHT. Het vriigezellencongres dat zaterdag, zondag en maandag te Vught bijeen was, heeft in een tele gram aan de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, aangedron gen op een rechtvaardige belasting verlaging voor de vrneezellen. Het congres verzocht de minister „einde lijk te worden bevrijd uit de straf- klasse". ROTTERDAM. Aan boord van het Noorse s.s. „Sundove", dat in de Schiehaven in Rotterdam ligt, is de 32-jarige contrölebaas J. L. A. Klaas- sen verongelukt. De heer Klaassen, die toezicht hield op het lossen van het schip, werd getroffen door een neervallende hijs jutezakken. DEN HAAG. Tot ambassadeur van de republiek van Zuid-Afrika in Nederland is benoemd de advocaat J. J. Fouche, volksraadslid voor de kiesafdeling Smithfield in de Oranje Vrijstaat. HOORN. Op de kruising van de rijksweg Amsterdam-Hoorn en de provinciale weg Hoorn-Enkhuizen is de 31-jarige mevrouw H. de Valk uit Weesp zo ernstig gewond, dat zij later is overleden. BELLINGWOLDE. De 59-jarige F. Boomsma uit Den Helder is in Bellingwolde bij het oversteken van de weg geschept door een auto. Het slachtoffer is met een schedelbasis- fractuur opgenomen in het zieken huis en daar overleden. AMSTERDAM. Een opslagplaats van plastic soeelgoed gelegen aan de Duivendrechtsekade onder de rook van Amsterdam, is tengevolge van een uitslaande brand totaal verwoest De schade wordt geschat od 20.000 gulden. UTRECHT. In het parochiehuis van de Monicakerk in Utrecht heeft de Turkse ambassadeur in ons- land, de heer Fuat Kepenek, een ontmoe tingscentrum geopend voor de on geveer 330 Turken die in Utrecht werken. ZEIST. Tijdens het repareren van zijn bromfiets od het midden van de rijbaan van de onverlichte Traayweg bij de Zeister buurtschap Austerlitz is de 52-jarige, ongehuwde o""°r- man C. van der Wiel uit Schemen- zeel aangereden door een nersonen- auto. De lieer van der Wiel overleed op weg naar het Zeister ziekenhuis aan zijn verwondingen. DEN HAAG. H.K.H. -rinses Bea trix is voornemens op zaterdag 19 september een bezoek te brengen aan de 31ste Nationale Trekpaarden tentoonstelling, die op 18 en 19 sep tember in 's-Hertogenbosch wordt gehouden. ROTTERDAM. De Noorse minis ter van industrie, Karl Trasti, die hiertoe speciaal naar Nederland was gekomen, heeft in Rotterdam een grote Noorse tentoonstelling geopend die tot 15 sept. voor het publiek geopend zal zijn en op de elfde zijn hoogtepunt zal bereiken, omdat dan Z.M. koning Olaf van Noorwegen persoonlijk de expositie komt in specteren. SLUITING STATEN-GENERAAL DEN HAAG, 7-9. Op zaïtendagmild- 'da'g 12 september zal minister mr. E. H. Toxopeus, minister van bin nenlandse zaken, ide zitting 1963- 1964 van de Staten-Generaal offici eel sluiten. Deze verenigde vergade ring van d'e heide kamers wordt ge houden in het gebouw van de Eerste Kamer. De bijeenkomst vangt aan om 14,45 uur. Het koning Constantijn ATHENE, 7-9. Koning Constan tijn van Griekenland is maandag, onder meer vergezeld door de Griek se minister van buitenlandse zaken Kostopoekos, met zijn eigen vlieg tuig „Goldstream" naar Kopenhagen vertrokken. Hij keert donderdag a.s. dan in gezelschap van de Deense kroonprinses Margarethe, weer in Athene terug. Zijn bruid, de Deense prinses An ne Marie, komt vrijdag d.a.v. met haar familie met het Deense konink lijke jacht in Athene aan. „Statiegeldloze fles" SCHIEDAM, 7-9. Naar aanleiding van het feit, dat de A.N.W.B. zijn verontrusting heeft uitgesproken over de introduktie van de z.g.n. „weggooi-fles" deelt 'de glasfabriek in Schiedam, die de flessen vervaar digt, mede, dat de Rotterdamse brou werij die de benamingen bezigde, zich bereid heeft verklaard deze niet meer te gebruiken. Zij zal op haar kartons een aanwijzing voor de ge bruikers aanbrengen onder het mot to „opgeruimd staat netjes". De glasfabriek zelve acht het be ter voortaan van „statiegeldloze fles" van „nieuwglas" te spreken. WILLEMSTAD (Curasao), 7-9. Ter gelegenheid van het feit, dat tien jaar geleden het statuut voor het koninkrijk in werking trad, zal de regering van de Nederlandse Antil len een gedenkboek uitgeven. Het zal. worden geschreven door de Am sterdamse journalist Hendrik de Wit, verbonden aan de redaktie van „Het Algemeen Handelsblad". In de jaren veertig was hij hoofdredakteur van het Antilliaanse blad „Beurs en Nieuwsberichten". De heer de Wit is 'vijf weken op de Nederlandse Antillen geweest. Hij heeft alle eilanden bezocht en met tal van mensen gesproken. Hij heeft maandag de thuisreis weer aanvaard. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 6-9 te Amuay- bay. Wori'd' Hilil, 5-9 te Bombay. KERKNIEUWS Geref. Kerken (vrijgem.) en de Chr. Geref. Kerken BAARN, 5-9. In de generale sy node van de Geref. Kerken Vrijge maakt, die deze week haar zitting te Rotterdam weer heeft hervat, is aan de orde geweest de zaak van de verhouding tot de christelijk ge reformeerde kerken. Het moderamen stelde voor aan de christelijke gere formeerde synode een schrijven te doen uitgaan met het dringend ver zoek te willen uitspreken „dat, waar het de roeping van de kerk is het Woord te bewaren, de christelijk ge reformeerde en de gereformeerde kerken vrijgemaakt zich ook blijkens de akte van afscheiding of weder kering voor de eis gesteld zien zulks in eenheid van samenleven te doen en aldus de weg naar die eenheid daadwerkelijk te gaan betreden". ZIERIKZEE, 7-9. Een meisjes- groep van „Delta Sport" uit Zierik- zee heeft zondag jl. met succes deel genomen aan atletiekwedstrijden te Rotterdam, die werden 'gehouden on der auspiciën van de afdeling Rot terdam van de Kon. Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). Jenneke Mouthaan boekte enige aardige resultaten. Bij 'het nummer verspringen meisjes C werd zij zelfs eerste met de mooie sprong van 4.41 meter. Marian Sies werd bij bet ver springen meisjes C tweede met 4.20 meter. Jenneke Mouthaan en Jopie Verwest kwamen bij het hoogsprin gen even hoog, nl. 1.35 meter, en werden hiermee resp. nummer 3 en en 4. De 60 meter meisjes C werd een mooie overwinning voor Marian VOETBAL. ZATERDAGCOMPE TITIE. Op een enkele uitzondering na is de start van onze clubs, waar bij zij contact hadden met vereni gingen van buiten het eiland, weinig hoopgevend geweest. In de le klas leed MEVO een teleurstellende 5-1 nederlaag tegen het uit. de 2e klas gepromoveerde Zaamslag. In deze ontmoeting kwam duidelijk naar vó- ren dat MEVO maar een pover beet je aandacht had besteed aan de trai ning. Het ontbru1: het elftal volko men aan conditie, uithoudingsver mogen en teamverband. Wanneer de training bij de oranje-witten niet ten spoedigste intensief wordt ter hand genomen vrezen wij dat het dit seizoen wel eens op degradatie zou kunnen uitlopen. Ook Bruse Boys kon het in haar thuiswedstrijd te gen Spui niet klaren, al dient hier bij te worden opgemerkt dat het spel van een heel wat beter gehalte was als dit van Zaamslag. Beren de buteerde met een 4-2 overwinning op AZVV II, terwijl Kapelle zich in eigen huis met 3-0 door Middelbxirg zag geklopt. Nieuwdorp en Hoek bleken aan elkaar gewaagd (2-2), terwijl ook Wolfaartsdijk en Wemel- dinge de puntjes broederlijk deel den (1-1). In de 2e klas A startte Brouwershaven met een daverende 16-3 overwinning op Wolfaartsdijk II. Bijzonder teleurstellend was het resultaat van Duiveland, dat nota bene maar met 8 spelers binnen de lijnen verscheen, in de uitwedstrijd tegen Wissenkerke. Met niet minder dan 24-1 werden de Oosterlanders bij dit treffen in de pan gehakt. SK- NWK moest met 5-0 de vlag strijken bij het bezoek aan Oolijnsplaafse Boys. Kloetinge II won hier verder met 3-1 van Veere, terwijl Seroos- kerke in eigen huis met 4-1 de baas bleef over Oostkapelle. In de 3de klas trok WIK te Kerkwerve met 6-1 aan het langste eind tegen Bruse Boys II. Het eerste elftal van Zwa luwen haalde zoals verwacht haar eerste puntjes binnen in de ontmoe ting tegen haar eigen reserves (7-2). Te Haamstede was het begin voor Sies, die als eerste wist 'te eindigen. Vierde word Jenneke Mouthaan. Jopie Verwest veroverde de derde plaats bij het kogelstoten meisjes B. Jannie Schot boekte oen fraaie zege door met 12.50 meter dn? eerste plaats kogelstoten (meisjes A) op haar naam le brengen. Bovendien werd zij tweede bij het discuswerpen da mes A met 28.97 meter. Niet minder dan drie eerste plaat sen werden veroverd door Jopie Stoutjesdijik. nl. bij het verspringen meisjes A (5.29 meter) en de 200 me ter dames C met 26.5. In de serie had Jopie Stoutjesdij'k zelfs 26.3 ge lopen, maar wegens de harde wind kwam deze tijd' niet in aanmerking voor recorderkenning. Op de 100 me ter meisjes A won zij voorts haar serie met 12.5. Wegens een valse start kwam Jopie eohter op dit num mer niet in de finale, Zeemeeuxoen in de ontmoeting tegen MEVO II hoopgevend daar zij er in slaagden een 2-0 voorsprong te ne men. Al spoedig bleek evenwel dat zij hiermede al hun kruit hadden verschoten waardoor MEVO II toch met een name 7-2 zege huiswaarts kon keren. Te Nieuwerkerk slaagde SKNWK II er in baas in eigen huis te blijven door Brouwershaven II met een 3-1 nederlaag naar huis te sturen. JUNIOREN. In groep A 1 maakte Zierikzee A I te Vlissingen een ver heugend goede start tegen Zeeland Sport door na bij de rust reeds een 4-0 voorsprong te hebben genomen uiteindelijk met 7-1 aan het langste eind te trekken. Opvallend in deze ontmoeting was het wel dat de schroom waarmee vorige week in het juniorentoernooi werd gespeeld nu geheel bij Zierikzee was weg ge vallen. In groep-A IV had Renesse A 1 niet veel moeite om Zierikzee A II in eigen huis met maar liefst 11-1 te kloppen. Te Oosterland slaagde Bruse Boys A 1 er in beslag op de volle winst te leggen tegen Duiveland A 1 (4-9). In groep A VI deed Burgh A I iveer van zich spre ken door een vlotte 8-0 zege op Nieuwdorp A I. In groep B IX kwam Renesse B I maar net met de hakken over de sloot tegen Zwaluwen B I (1-0), terwijl Brouwershaven B Imet 3-0 de baas in eigen huis bleef tegen Burgh B I. In groep B X zag Zierik zee B II zich met 6-0 geklopt door stadgenoot MEVO B I. Te Nieuwer kerk zag SKNWK B I geen kans om Zierikzee B I van het lijf te houden (1-3), terwijl Bruse Boys B I zich voor eigen publiek met 9-2 de meer dere toonde over Dreischor B I. VRIENDSCHAPPELIJK. Als laat ste voorbereiding voor de competitie speelde Burgh een vriendschappelij ke ontmoeting tegen buurtgenoot Renesse waarbij zij met 4-1 in de meerderheid bleef. Bij het treffen tussen de reserves slaagde Renesse er in met 2-0 aan het langste eind te trekken. Schouiven-Duivelandse sportspiegel MEVO stelde teleur tegen Zaamslag Brouwershaven behaalde daverende overwinning op Wolfaartsdijk II WIK versloeg Bruse Boys II met 6-1 Goede start van Zierikzee AI tegen Zeeland Sport (7-1) MORGHAN, de magiër De oogst van Schouw en-Duiveland is dit jaar geroofd onder bijna ideale weersomstandigheden. Nu we reeds volop september schrijven rest de her innering aan een felle campagne, waarin hard werd gewerkt. De techniek kwam daarbij de boer te hulp. Ergens onder Haamstede troffen we op een veld niet minder dan drie „combines". Het plaatje werd symboliek voor de intensiteit van de afgelopen oogstperiode. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 44. Voordat de mannen Aram konden be reiken, sprong hij snel als een tijger op. Z'n vuist raakte Zacheb precies onder de kin en deed hem terug deinzen met een kreet van smart. Tegelijkertijd keerde hij zich om en een tweede vuistslag leerde een andere schurk, die hem in de rug poogde aan te vallen, dat het vaak nuttig is z'n tegenstander te kennen. Want nergens was Aram beter op z'n plaats dan midden in een gevecht. Hij had reeds te lang niets gedaan in het gastvrije huis van graaf Alwyn. Met leedvermaak richtte hij zich tot de achteruitdeinzende schelmen. „Wie volgt, heren?" vroeg hij levendig. „Je wilt toch niet zeggen, dat je deze danspasjes een gevecht noemt? Wat zou er dan van uw moed terecht komen?" Woedend door deze onbeschaamde woor den sprong één man naar voren om direct weer terug te vallen door een welgemikte vuistslag. Maar nu hei*vonden de anderen hun moed. De zwaarden werden getrok ken. Sommigen schreeuwden of pakten de flessen en wierpen zich allen vechtend op de avonturier. Morghan, die aan het begin van het gevecht bang was geworden, schudde voldaan hel hoofd. „Wel m'n moedige dwaas", mompelde hij grijnzend en opende de deur. „Alles wijst er op dat dit uw laatste gevecht zal zijn".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5