DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Veiligheidsraad wordt gemengd in de kwestie-Maleisië President Johnson over behoud van vrede Zeeuwse percelen tellen echt weer mee De levensmiddelen branche Cursus op gebied van het gemeentebestuur Nog geen passenregeling voor Oost-Berlijn Invoering welvaartsvast sociaal minimum De Arabische topconferentie De houding van Turkije jegens Cyprus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 september 1964 121ste jaargang No. 19646 WAAkiN OPGfcNOMfcN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: v Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,46; per w%ek 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bestuur chr. school wil tivee schoolgebouiven Koning Olav naar Nederland DJAKARTA, 7-9. Indonesië is van plan de Veiligheidsraad te wij zen ep „ondermijnende praktijken svelke de kolonialisten vóór en na de vorming van de federatie Malei sië legen Indonesië hebben uitge voerd". Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta, Ganis Ilarsono, maandag verklaard. Hij zei, dat In donesië ten speciale „striidmissie" naar New York zal zenden, waar cp woensdag de Veiligheidsraad begint met de behandeling van een klacht van Maleisië tegen Indonesische agressie. Volgens Maleisië zijn vorige maand Indonesische guerillastrijders op de kust van Malakka geland. Een week geleden zouden bovendien Indonesi- Ingezonden mededeling Uw gordijiispecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo sche valschermtroepen zijn neerge laten. Indonesië beschuldigt op zijn beurt Maleisië er van. dat de fede ratie Indonesiërs - voornamelijk van de Riouw-archipel - opleidt voor on dermijnende activiteit in eigen land. Volgens militaire kringen in Zuid- Malakka bevinden zich onder de In donesische parachutisten verschei dene vrouwen. Één van de vrouwen, gekleed in een groen gevechtsuni form, volledig bewapend en voor zien van geconcentreerde levensmid delen voor één maand - werd zater dag in een fel gevecht gedood. Een andere vrouwelijke parachutist, 19 jaar oud, werd gevangen genomen. De twee vrouwen waren van Maleis- Chinese afkomst. Zij zouden in het begin van dit jaar naar Indonesië zijn gegaan, waar zij werden opge leid en bewapend. Goerka's in aktie Goerka's doodden maandag één Indonesische parachutist en namen er twee gevangen, zonder dat zij zelf verliezen leden. In het gebied van Labis zijn tot dusver vijf Indo nesiërs gesneuveld en elf gevangen genomen. Volgens genoemde kringen nog 25 Indonesiërs o~ vrije voeten zijn. Van de ongeveer honderd Indo nesiërs die half augustus bii Pon- tian ruim 100 km ten zuidwesten van Labis, aan land ziin gëzet, zijn tot nog toe veertien man gedood en ruim 40 gevangen genomen. De eerste-minister van Singapore, Lee Joean Jew, heeft maandag in Londen verklaard, dat het westeliike bondgenootschap „volkomen in ver warring is wat betreft het probleem Indonesië". Bij zon aankomst in Engeland voor overleg met leden van de con servatieve regering en met leiders van de Labour-oppositie gaf de eer ste-minister als zijn mening te ken nen, dat de „Amerikanen het druk hebben met China en proberen iets in bedwang te houden dat onbe dwingbaar is". DETROIT, 7-9. President John son van de V.S. heeft op een bij eenkomst in Detroit gezegd, dat hU ellcs zal doen om een atoomoorlog te vermijden. Vrede is meer dan de afwezigheid van agressie, zei hij. Er moeten nieuwe wegen voor de vrede, worden geopend en er moet een wereldgemeenschap tot stand De mosselen lluur Nu de Zeeuwse mosselpercelen echt weer mee gaan tellen in de mosselproduktie (men rekent in het seizoen 1964-1965 op een aanvoer van 500.000 tonnen consumptiemosselen) uit de Zeeuwse stromen, is het be grijpelijk dat ook de belangstelling voor het Zeeuwse mosselzaad weer toeneemt. De aanstaande openstelling van da mosselzaadbanken in de Zeeuwse UTRECHT, 7-9. In de levensmid delenbranche verwerkt een steeds kleiner wordend aantal ondernemin gen een steeds hogere omzet. Het gevolg hiervan is, dat steeds meer kleine bedrijven op de rand van hét bestaansminimum iteredhtkomen. Het is verontrustend, dat de gemeen schap die profiteert van het ratio neler worden van de 'handel, via zijn politieke en economisdhe machts concentraties geen oog heeft voor da steeds kleiner wordende speelruimte die hij de levensmiddelenbranche geeft. Dit verklaarde de voorzitter van de Stichting Internationale Levens- middelenibeurs „Roka" bij de ope ning van de „Roka-1964" in Utrecht. stromen, die gewoonlijk in septem ber plaats vindt, heeft dan ook wel de aandacht van tde 'kwekers. Een der vindplaatsen van mossel zaad zijn de banken in de buurt van Seharendijke. Het is daarom min of meer ontmoedigend te moeten ver nemen, dat een groot deel van het mosselzaad, dat daar vorige maand nog aanwezig was, waarschijnlijk ten gevolge van 'de harde wind „over de kop is gegaan" zoals men dat roemt; dat wil zeggen «Jat 't is ver dwenen. Te hopen is dat op dieper gelegen plaatsen nog wel zaad gevonden zal worden. De zaadval bij Scharendij ke geeft voedsdl aan de veronder stelling, dat de watertemperatuur gunstig is geweest om mosselzaad- val te bevorderen. Antilliaanse arbeiders naar Werkspoor UTRECHT, 7-9. Met een charter vliegtuig zijn 30 Antilliaanse arbei ders op Schiphol aangekomen, die van woensdag af te werk zullen wor den gesteld in verschillende afde lingen bij Werkspoor in Utrecht. Werkspoor heeft deze Antilliaanse metaalarbeiders van 19 tot 25 jaar door een wervingsactie voor twee jaar gecontracteerd. Er werken bij Werkspoor reeds Grieken, Turken en Spanjaarden, in totaal 12 procent van het 2400 man tellende personeel. DEN HAAG. 7-9. - Achttien ambtenaren van ministeries van bin- (k nenlandsc zaken en van gemeenten in landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika nemen deel aan een internationale cursus op het ge- <2 bied van het gemeentebestuur die maandagmiddag in Den Haag is (A geopend. De Internationale Bond van Plaatselijke Autoriteiten heeft de cursus georganiseerd met financiële steun van verschillende zij- y den, onder meer van de Nederlandse regering en de Verenigde S Naties. y Leider van de negen weken durende cursus is mr. J. J. Roetcrs van Lennep, burgemeester van Ruinen. Prof. dr, J. Tinbergen, hoogleraar in dc econometrie aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam, heeft op de openingsbijeenkomst in het Instituut voor Sociale Studies een rede gehouden over het be lang van decentralisatie voor de economische ontwikkeling. De secretaris-generaal van de Internationale Bond van Plaatse lijke Autoriteiten, mej, mr. H. J. D. Revers, zei in haar inleidende woorden dat dc cursus de eerste is die erop gericht is dc bestuur lijke instellingen cn gewoonten van verschillende landen tc bestu lp deren tegen dc achtergrond van hun historische, economische, geo- (a grafische cn politieke situatie. De deelnemers zullen in dc eerste twee weken in het Instituut y voor Sociale Studies inleidingen over algemene onderwerpen horen. Op dit algemene gedeelte volgen inleidingen, afgewisseld met excur- sies, gewyd aan gemeenten in Nederland. y De groep brengt vervolgens een bezoek van vijf dagen aan Berlijn, CA gevolgd door een reis langs verschillende grote cn kleine gemeenten y in Wcst-Duitsland. Daarna volgt een bezoek van twee weken aan y dc school voor gemeentc-armbtenarcn in Sigtuna in Zweden. ti Tenslotte keren de deelnemers naar Den Haag terug, waar zij gc- y durende veertien dagen in het Instituut voor Sociale Studies zullen bijeenkomen voor nabesprekingen cn het makeu van een eind- (A rapport. kernen, waarin elk land kan doen wat het wil zender angst voor buur landen. „De massieve eenheid van het communisme is begonnen te scheu ren. Wij zullen blijven streven naar grotere onafhankelijkheid voor de Oost-Európese landen. Invloed en prestige van de vrijheid zijn in stij gende lijn. De toegestoken vrienden hand komt in de plahts van de ge balde vuist". In een toespraak voor de radio, waarin hij ook zei dat Tsjechoslo- wakije het eens is met het Russische standpunt in het ideologische geschil met China, heeft premier Cbroesjt- sjov verklaard dat de strijd voor een blijvende vrede £le heilige taak is van alle mensen. BERLIJN, 7-9. De hooggespannen verwachtingen die de Berlijners heb ben over de totstandkoming van een passenovereenkomst, zodat zij hun verwanten in het oostelijke stadsdeel een bezoek kunnen brengen, zijn maandag niet in vervulling gegaan. i<ja nauwelijks een uur van onder handelen zijn de Westberlijnse on derhandelaar en zijn Oostduitse col- TWEEDE KAMER DEN HAAG, 719. Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp in gediend dat beoogt de ouderdoms pensioenen krachtens de Algemene Ouderdomswet alsmede de wedu- wenpensicenen en de tijdelijke we- duwenuitkering krachtens de Alge mene Weduwen- en Wezenwet tot een sociaal minimum te verhogen. Voorts wordt voorgesteld in verband daarmede de wezenpensioenen krach tens de A.W.W. enige verhoging te doen ondergaan. Tegelijkertijd is bij de Tweede Ka mer een aantal wetsontwerpen in gediend dat verband houdt met het voorstel een sociaal minimum in te voeren. Zo wordt het wenselijk ge acht de voor de toelating de zieken fondsverzekering voor bejaarden gel dende inkomensgrens aan te passen en een derde premietarief voor die verzekering in te voeren. Verder wordt het wenselijk geacht maatregelen te treffen ter gedeelte lijke liquidatie van de verzekeringen tegen geldelijke gevolgen van inva liditeit en ouderdom die in de In validiteitswet en in de wet van 21 april 1933 tot verzekering van mijn werkers zijn geregeld. De voorstellen Wat de invoering van een sociaal minimum betreft, wordt voorgesteld Het A.O.W.-pensioen voor gehuwde bejaai-den met ingang van 1 januari 1965 te verhogen tot een welvaarts vast minimum van f 3540,per jaar; het A.O.W.-pensioen voor onge huwde bejaarden op te trekken tot f 2478,per jaar, hetgeen 70 procent is van het voorgestelde bedrag voor gehuwde bejaarden; het A.W.W.-pensioen voor wedu wen met kinderen te verhogen tot f 350,per jaar, het voorgestelde be drag van het ouderdomspensioen voor gehuwde bejaaiden; het A.W.W.-pensioen voor wedu wen zonder kinderen en de tijdelijke weduwenuitkering te brengen op f 2478,per jaar, het voorgestelde Triest verkèersweekewl in de Ver. Staten WASHINGTON. 7-9. In do Ver- enigde Staten zijn, tussen vrijdag middag zes uur en maandagochtend drie uur, 373 personen om het leven gekomen bij verkeersongelukken. 28 Amerikanen verdronken en tien ver loren het leven tengevolge van on gelukken met boten. Dit alles geschiedde gedurende het lange weekeinde van de viering van de „arbeidsdag". Men vreest dat dit jaar een record-aantal slachtoffers zal worden geboekt. De registratie gaat door tot maandag middernacht. bedrag van het ouderdomspensioen voor ongehuwde bejaarden; de wezenpensioenen krachtens de A.W.W. te brengen op f 786,per jaar voor wezen tot 10 jaar, op f 1176,voor wezen van 10 tot 16 jaar en op f 1536,per jaar voor studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar; het maximumbedrag waarover pre mie wordt geheven ingevolge de. A. O.W., de A.W.W. de Algemene Kin derbijslagwet en de Kinderbijslag wet loontrekkenden te verhogen van het sedert 1 april 1964 geldende be drag van f 10.900,— tot f 12.000,— per 1 januari 1965. Soldaat redde kind PARAMARIBO, 7-9. Door mond- op-mond-beademing heeft soldaat Jansen van de stafcompagmie van de troepenmacht in Suriname, het le ven van een jongetje van ongeveer acht jaar gered. De soldaat bevond zich op zondagmiddag bij de Coca- Colakreek te Zanderij. Door fluit signalen gealarmeerd spoedde hij zich naar een plaats waar hij een opeenhoping van m'ensen zag. Daar zag hij dat opzichters van de Coca- Colakreek een jongetje uit het wa ter haalden. De soldaat (chauffeur- ziekenverpleger) ging onmiddellijk over tot de mond-op-mond-heade- mirng en na 20 minuten kwam 'het jongetje bij kennis. lega uiteen gegaan zonder dat uit deze 24ste ontmoeting sinds januari van dit jaar een positief geluid los kwam. De verwachtingen waren ge wekt doordat het Oostduitse pers bureau A.D.N. meldde, dat de beide onderhandelaars bijeen waren geko men om het gesprek over de passen regeling af t'e sluiten en doordat bur gemeester Brandt verklaarde dat de onderhandelingen op een beslissend punt waren aangeland. Volgens Westberlijnse functiona rissen wordt een beslissing later in de week verwacht. Er zouden moei lijkheden zijn gerezen over de betite ling van Oost-Berlijn als „de voor stad van de Duitse democratische re publiek" in de aanvraagformulieren voor passen. ALEXANDRIË, 7-9. De leiders van de Arabische landen die in AFexandrië bijeen zijn hebben maan dag „buitengewoon belangrijke mili taire aangelegenheden besproken aan de hand van een rapport, inge diend door de Egyptische generaal Aly Amer, die opperbevelhebber van de Verenigde Arabische strijdkrach ten is. Op de bijeenkomst van de defen sieraad van de Arabische Liga bleek men het echter niet eens te kunnen worden over de maatregelen, die ge neraal Amer op militair terrein had aanbevolen. In deze raad hebben de ministers van defensie van de Arabische lan den, de stafchefs en vertegenwoor digers van het verenigde Arabische opperbevel zitting. Het is niet be kend of er een belangrijk menings verschil is ontstaan of dat het alleen maar gaat om onenigheid op onder geschikte punten. In Brest is admiraal Thierry d'Argenlieu, voormalig gouverneur avn Indo-China, in de ouderdom van 75 jaar overleden. ANKARA, 7-9. De Turkse Natio nale Vergadering heeft maandag middag een debat gevoerd over Cyp rus. Woordvoerders van de oppositie hadden kritiek op de aarzelende en verzoenende houding van de rege ring en drongen aan op krachtiger optreden. Nu de pogingen tot het vinden van een vreedzame oplossing geen resul taat hebben opgeleverd, moet Tur kije gebruik maken van zijn recht van interventie, zei een afgevaar digde. Een ander eiste het aftreden van de regering. Een nieuwe rege ring zou dan verdeling van Cyprus moeten eisen. Voorts werd de regering verweten dat geen gebruik is gemaakt van de gunstige omstandigheden na de bom bardementen van 8 en 9 augustus op het eiland. Deze hadden uitgebreid moeten worden tot de Grieks-Cyp rische vliegvelden, zei geen der af gevaardigden. De betrekkingen met de NAVO moeien worden herzien. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken, prof. Nihat Erim, die Turkije bij de onderhande lingen in Genève heeft vertegen woordigd, verdedigde de regerings- politiek. De regering heeft gedaan gekregen dat Washington de akkoor den van Zürich en Londen beves tigde en Dean Acheson als bemid delaar naar Genève werd gezonden. Diens eerste plan behelst geen „eno- sis" maar een „dubbele enosis", een deel aan Griekenland en een ander deel aan Turkije, zei Erim. De kwestie Zuid-Tirol GENÈVE, 7-9. De ministers van buitenlandse zaken van Oostenrijk en Italië, dr. Bruno Kreisky en dr. Guiseppe Saragat, zijn maandag in Genève hun besprekingen begonnen over Zuid-Tirol (Alto Adige). Aan beide zijden is men optimis tisch dat deze zesde bijeenkomst hierover tenslotte zal leiden tot een overeenkomst over de rechten en voorrechten van de Duits sprekende bevolking van deze Noorditaliaanse provincie. Koning Olav van Noorwegen is met het jacht „Norge" uit Oslo vertrok ken voor de staatsiebezoeken aan Nederland, België en Luxemburg. - Op de foto begeeft de koning (links) zich aan boord van de sloep. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (6 De chef weet van alles iets, yy de afdelingschef weet alles 6) van iets, maar de telefoniste y, (6 weet alles van allen. WAT UQ T üt &IL T Wisselende bewolking Verwachting tot woensdagavond; Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog; overwegend matige wind tussen west en zuid west; dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 9 sept. Zon op 6.04, onder 10.09. Maan op 9.41, onder 20.46. 10 sept. Zon op 6.06, onder 19.07. Maan op 10.53, onder 21.04. Eerste kwartier: 13 sept. te 22.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 sept. 10 sept. 5.22 v.m. 5.49 v.m. 17.29 n.m. 18.00 n.m. BROUWERSHAVEN; 17.16 n.m. 17.50 n.m. 9 sept. 4.57 v.m. 10 sept. 5.29 v.m. Springtij: 8 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het zuidelijk deel van de oceaan ligt een gebied van hoge luchtdruk, dat zich tot midden Euro pa voortzet. Langs de noordelijke fl-an'k van dit hogedrukgöbied staat een matige tot vrij krachtige weste lijke luchtstroming. Hierin bewegen enkele fronten mee, die door zwakke ruggen van hoge druk gescheiden worden. De afgelopen nacht passeer de een dergelijk front met enige re gen ons land. Morgen arriveert een volgend, weinig actief front. In ver band hiermee zal de bewolking het komende etmaal een veranderlijk karakter hebben. Regen van enige betekenis wordt echter niet ver wacht. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. Functionarissen van de Westduit- se ministeries van economische sa menwerking, financiën en economi sche zaken zijn in Saigon aangeko men voor onderhandelingen over een culturele overeenkomst en technische hulp. SCHIPHOL. Van de uit 16 leden bestaande parlementaire delegatie, die drie weken geleden naar de West is vertrokken, zijn zaterdagochtend negen leden uit New York op Schip hol teruggekeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1