Het staatsbezoek van de Noorse koning aan Nederland begint woensdag DRAMA VOOR SCHOUWSE KUST De kwestie-Maleisië Een kwart ton voor actie „Antwoord 64" Russische miljoenenorder? Vliegramp in Brazilië Ds. J. H. Nawijn deed intrede te Zierikzee N.J.N, deed waardevolle waarnemingen te Burgh STAD EN EILAND BURGH, 5-9. Nog juist enige da gen voor het einde van de vakantie arriveerde in Burgh een groep N.J. N-ers uit Zuid-Holland en Zeeland. De organisatie berustte bii het dis- strikt Zeeland der N.J.N. met als hoofd-excursieleider Sjaak v. d. Linde uit Vlissingen. De jongens en meisjes hebben op echt ouderwetse wijze gekamoeerd en hun potje ge kookt met Joos Gelderblom als chef fin der keuken. De groep, bestaande uit 24 jongelui heeft tamelijk veel werk verricht en veel gronden en plassen zün haarfi;n geïnventariseerd en gedetermineerd. Het Zeepe kreeg een bijzondere beurt en als men op de Inventarisa tielijsten die de jongens en meisjes meebrengen, ziet waaruit onze mooie natuur bestaat, dan grijpt men on willekeurig naar 't hoofd. Een zo gro te verscheidenheid van planten en mossen had wel niemand verwacht. Helm en duindoorn zeggen de meeste mensen als ze eens een duinwande lingetje maken, doch hiertussen ver scholen zitten toch nog veel andere kleinere plantjes. Daarom is dit werk van de N.J.N. zo buitengewoon belangrijk en waarnemingen in de Vroongronden rond Renesse werden voor de eerste maal gemaakt. De uit komsten zullen dan ook naar Staats bosbeheer opgestuurd worden die hier weer verdere mogelijkheden uit kan putten. Mengelmoes In deze Vroongronden werd o.a. gevonden kruipganzerik, zeegroene zegge, blauwe knoop, witbol, reuk- grasmuizenoortje, bronsmos, bos- ogentroost, enz. Een sloot in deze gronden leverde een groot aantal plantjes op, 2oals vleugeltjesbloem, waterrus, greppelrus, zandblauwtje, fijnstraal, struikhei!rode water ereprijs, moerastfolkiaver, kruip ganzerik, vogelwikke, gewone rei- gersbek, duinriet, puntmos, kleverig walstro, perzikkruid, kleinbloemige basterdwederik en gewoon duizend- guldenkruid. Een mengelmoes om even bij stil te staan. De Zouten Haard te Renesse le verde weer een ander sortiment op. Gele lis, zilverschoon, speerdistel, witbol, egelboterbloem, zilte zegge, gewoon knoopkruid, ruwe bies, kal moes kleefkruid en zoutgras, vormen nog een gedeelte van de waslijst na men. Bij de Plompetoren werden vo-" gelwaarnemingen gedaan en hier Honderdjarige getrouwd CANTANZARO, 6-9. Antonio Esposito, een stevige Italiaan van over de honderd die mijn werker is geweest en zich Ga ribaldi nog herinneren kan, is zaterdag te Cantanzaro in zuid-Italië voor de vijf de maal voor de kerk getrouwd. Hij is zes jaar verloofd geweest met Maria Mustara, die nu op 94- jarige leeftijd zijn vrouw is ge worden. Antonio is op 14 maart 1864 geboren. Zijn eer ste vrouw kwam in 1908 om bij een aardbeving. - En het_ geheim van zijn hoge leeftijd? „Ik rook niet, maar ik drink geregeld wijn en andere ster ke drank". Zijn bruid zei: „Antonio en ik zijn echt ge lukkig". m Bij een botsing tussen een auto bus en een vrachtauto, even buiten Rio de Janeiro, zijn zondag veertien mensen gedood en zes en veertig ge wond. Vlaamse en Hollandse meesters Het Stedelijk Prentenkabinet te Antwerpen bezit een der rijkste ver zamelingen van tekeningen en pren ten van België. Deze collectie wordt regelmatig aangevuld. Een keuze van de jongste aanwinsten en wel van tekeningen van Vlaamse en Hol landse meesters uit de 16e, 17e en 18e eeuw, is van 1 tot 30 september te bezichtigen in de tentoonstellings zaal van het Stedelijk Prentenkabi net (naast het Museum Plantin- Moretus), Vrijdagmarkt 23, Antwer pen. De tentoonstelling is gratis toe gankelijk alle dagen, behalve maan dag, van 10 tot 17 uur. Ze wordt warm aanbevolen aan alle kunst liefhebbers, die hier o.m. pracht werken kunnen bewonderen van Jan Gossaert van Mabuse, Hendrik Goltzius, Paul Bril, Antoon van Dijck Jacob Jordaens, Adriaan Brouwer, Gonzales Coqv.es, David Teniers de Jonge en talrijke andere grote mees ters. kon duidelijk gezien worden dat ons vogelsortiment groot is. 1700 bonte pieten werden genoteerd en verder de normale soorten vogels die zich in die buurt ophouden. In Burgh werd een naaktslak gevonden. Op deze manier gingen dagelijks groep jes er op uit om overal iets van te leren en vooral te trachten om op deze manier de mensheid nog meer bij te kunnen brengen van onze mooie natuur. Ziekenhuisbedden in het water CULEMBORG 5-9. Culemborg heeft zaterdagmiddag vanaf één uur enorme last gehad van langdurige hevige regenval. Verscheidene stra ten kwamen blarïk te staan. Het Prinses Beatrixziekenlhuis kreeg wa teroverlast doordat de hoofdriolen rondom het ziekenhuis het hemelwa ter niet meer konden verwerken. (Ongeveer) 80 bedden 'kwamen in 3 tot 4 cm. water te staan. TIEL. Als bekroning van de her bouw van het door de oorlog zo zwaar getroffen Tiel is zaterdagmid dag de fraai gerestaureerde Sint Maatenskerk, die uit de 14de eeuw' dateert, door de voorzitter van de kerkecommissie, de 'heer M. Bekker, aan de praeses van de kerkeraad van de Nederlands Hervormde ge meente, ds. J. Boneschansker over gedragen. Dode bij familietwist LEEUWARDEN, 6-9. De 61-jarige grondwerker B. V. heeft zaterdag avond bij een vechtpartij in zijn huis te Boelenslaan in de Friese gemeen te Achtkarspelen zijn 32-jarige- schoonzoon J. Kooistra, fabrieksar beider te Drachten, messteken toe gebracht die de dood van het slacht offer tengevolge hadden. De schoonvader is overgebracht naar het politiebureau in Buitenpost en zal vandaag (maandag) worden voorgeleid voor de officier van jus titie te Leeuwarden. Het stoffelijk overschot is dn beslag genomen voor een onderzoek door de gerechtelijke anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrusf. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerken BRUINISSE. Tot ambtsdragers in de Ger. Kerk alhier werden beves tigd de heren J. A. van 't Leven (ouderling vac. L. S. Abrahamse) en L. de Jonge, diaken (vacature P. J. Hanse). Ger. Gemeenten in Nederland ZIERIKZEE. Dinsdag 8 'september 's avonds om half a chit: ds. M. van Beek, Alblasserdarn. DODELIJKE ONGELUKKEN HEEZE, 6-9. Op de rükswcg Heeze- Geldrop in Heeze (N.B.) is zondag avond een personenauto door onbe kende oorzaak tegen een boom ge botst. \an de zes inzittenden, allen behorende tot één familie uit Gel drop, werd er één gedood, drie zwaar en twee licht gewond. In de verongelukte auto zat het echtpaar van S. uit Geldrop met 2 kinderen en de ouders van de heer van S. De moeder van de heer van S. is bij het ongeval om het leven gekomen. Zijn vader is levensge vaarlijk gewond. Ernstig gewond zijn verder de echtgenote van de be stuurder en een 2-jarig kind. De gewonden zijn in het ziekenhuis te Geldrop opgenomen. De bestuurder en een 8-jarig kind konden na be handeling het ziekenhuis verlaten. RÉEUWIJK. Zondagmiddag is in een ziekenhuis te Gouda de 58-jari ge veehouder C. Bluk uit Boskoop overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat hem zaterdag middag was overkomen. Op de Mid- delburgseweg te Reeuwijk was hij toen hij op zijn bromfiets de weg wilde oversteken geschept door een klein personenbusje. DEN HAAG. De 21-jarige teke naar B. J. Danks te Den Haag is zondagochtend op de Laan van Meerdervoort in Den Haag met een auto tegen een boom gereden en ter plaatse overleden. Door onbekende oorzaak was de auto naar links uit- geweken. DEN HAAG. Zondagmiddag is de vier-jarige Ferdinand Riebeefc uit Den Haag in de Isinghstraat aldaar door een personenauto aangereden toen hij plotseling van tussen gepar keerde auto's vandaan de weg over stak. Tengevolge van deze aanrij ding is de kleuter overleden. DEN HAAG, 4-9. Koning Olav V van Noorwegen, die 9, 10, 11 en 12 september een staatsbezoek brengt aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, zal daarbjj Den naag, Eindhoven, Waalre, Am sterdam, Rozenburg en Rotterdam bezoeken. Op woensdag 9 september in alle vroegte zullen de kruiser „De Ruy- ter" en de onderzcebootjagers „Hol land" en „Overijssel" zich ter hoogte van IJmuiden bij het koninklijke Noorse jacht „K. S. Norge" voegen, dat wordt geëscorteerd door de Noorse ondcrzecbootjager „Tromso" en het fregat „Haugesund". Zowel „De Ruyter" als de „Haugesund" zullen 21 saluutschoten afvuren. Het Noorse saluut wordt met 21 schoten beantwoord door een saluutbatterij, gevormd door een detachement ma trozen van de marinekazerne te Am sterdam op het forteiland te IJmui den. Ter hoogte van het stenen hoofd vindt een „fly past" plaats van zes tig toestellen van het commando der taktische luchtstrijdkrachten. Na aankomst in Amsterdam zullen koningin, prins en hun Noorse gast zich voor de kranslegging naar het Nationaal monument op de Dam be geven. Na de kranslegging gaat de stoet naar het paleis Huis ten Bosch in Den Haag voor de ontvangst van de hoofden der diplomatieke missies en het noenmaal, waaraan ook de drie prinsessen zullen aanzitten. Aansluitend daaraan geven b. en w. van Den Haag in het Kurhaus te Scheveningen een ontvangst, tijdens welke de film „Alleman" van Bert Haanstra zal worden vertoond. ZIERIKZEE „Kunst en Eer" gaf taptoe in Goes De koninklijke harmonie „Kunst en Eer" heeft zaterdagavond op de Grote Markt te Goes met een pittige muzikale show 'gezorgd voor een welluidende en succesvolle afsluiting van het muziekfestival dat georgani seerd werd door het jubilerende mu ziekgezelschap „Hosanna". Door de deelname van veertien gezelschap pen uit geheel Zeeland was er deze dag in Goes volop muziek te beluis teren. „Kunst en Eer" trok eerst des avonds naar de „muziekstad" om on der leiding van dirigent Peter de Wildt voor de slottaptoe te zorgen. Aan het optreden van de harmonie uit Zierikzee ging een gezamenlijk concert vooraf van 'het 75-jarige „Hosanna" en „Volharding" uit Steenbergen, onder leiding van di recteur de Wildt. Omstreeks tien uur marcheerde „Kunst en Eer" het Marktplein op. Ondanks een hevige stortbui tegen het einde oogstte de harmonie in Goes een groot succes. Met een extra boot vertrok „Kunst en Eer" om kwart over elf, na een geslaagde bijdrage aan dit bijzonder e festival, weer van Kats naar Zierik zee. Collecte „Kon. Wilhelmina Fonds" Wist U, dat er jaarlijks alléén al in Nederland ongeveer 20.000 perso nen sterven aan kwaadaardige ge- zwelsziekten? Wist U, dat één op de vh'f sterf gevallen door deze ziekte werdt ver oorzaakt en dat ieder jaar opnieuw omstreeks 28.G00 nieuwe bevallen van kanker worden geconstateerd? Dit betekent dus, dat in ons kleine landje telkenjare in 28.000 gezinnen grote vrees en in 20.000 gezinnen diepe smart heerst! Bovengenoemde cijfers tonen dui delijk aan, dat het ons aller plicht is alles te doen wat mogelijk is om de volksziekte: kanker met alle ter beschikking staande middelen te be strijden. Dit is echter een zéér kost bare zaak. Er zijn jaarlijks vele mil joenen voor nodig. In 1964 ontvangt het Nederlands Kanker Instituut van het „Koningin Wilhelmina Fonds" (algemeen be kend als „K.W.F.") omstreeks f 2.400.000,- om zijn zeer nuttige werkzaamheden, hoofdzakelijk ge richt op fundamenteel wetenschap- peliik onderzoek, te kunnen voort zetten. Het Instituut te Rotterdam en de Centra te Amsterdam, Deventer, Eindhoven, 's-Gravenhage, Gronin gen, Leeuwarden, Leiden, Maastricht Middelburg, Niimegen, Tilburg en Utrecht ontvangen dit jaar samen ruim f 900.000,- voor hun onderzoe kingen ter verbetering van de be handelingsresultaten en voor hun werkzaamheden op het gebied van de registratie van kankerpatiënten.* Voor de coördinatie op het gebied van de kankerbestrijding hier te lande, voor opleiding en verdere vorming van wetenschappelijke on derzoekers, buitenlandse studierei zen, voorlichting, bijzondere onder zoeken en centrale registratie van alle gevallen van kwaadaardige ge- zwelsziekten wordt in 1964 nogmaals een bedrag van omstreeks f 400.000 beschikbaar gesteld, hetgeen het to taal over 1S64 uit te keren bedrag op ruim f 3.700.000,- brengt. Om dit alles te kunnen uitvoeren moge ook nü weer een dringend be roep op de Zïerikzeese bevolking werden gedaan cm het werk van het „Koningin Wilhelmina Fonds" zo goed mogelijk te steunen door de collecte van de afdeling Zierikzee van het K.W.F., te houden in de pe riode van 7 sept, tot en met 12 sep tember 1964 a.s. ruim te gedenken. Plan voor bouw R.K.-kleuterschool De architect J. C. P. Loonen uit Breskens is gereed gekomen met een plan voor de bouw van een Rooms Katholieke kleuterschool met twee speel-werklokalen, aan de Hoge Mo lenstraat. De begroting van kosten bedraagt f 136.503,-. Radio-uitzending orgelbespeling Donderdag a.s. van 10 tot 10.30 uur zendt de N.C.R.V. een orgelbe speling uit, welke plaats vindt door de Middelburgse organist Jan Rijn, op het orgel van de St. Willibrordus- kerk alhier. Op heit programma staan o.a. werken van Sweelinck, Buxte- hude en Bach. Directeur Centrale Dienst „Noord-Zeeland" De heer P. A. Boot alhier, waar nemend directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland en als zodanig werkzaam te Tholen, is benoemd tot directeur van deze dienst. WESTERSCHOUWEN Nieuw raadslid In de -vakature der bezetting van de gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van wethouder P. L. Vis, is voorzien in de benoeming van de heer R. H. Blom, van beroep land bouwer en wonende 'te Renesse. De heer Blom is lid der V.V.D. en de eerst opvolgende op de lijst van djie fractie. De heer Blom is geen onbe kende in het gemeentebeleid. In de voormalige gemeente Renesse was hij 12 jaren raadslid en juist voor de samenvoeging der gemeenten 2 ja ren wethouder. Wie nu wethouder gaat worden is nog niet bekend. In een der eerstvolgende raadsvergade ringen zal de raad uitmaken wie de ze functie gaat innemen. Film- en demonstratie-avond Door tussenkomst van de winke lier, de heer M. J. Wagemaker, werd de huisvrouwen alhier een film- en reclame-avond aangeboden, waar voor goede belangstelling bestond. De show werd geleid door de heer Barendse en echtgenote, die vele ar tikelen demonstreerden die onmis baar zijn in een modern gezin. SINT PHILIPSLAND „M.A.C." St. Philipsland Op zaterdag 12 september a.s. .wordt door de „M.A.C. - Sint Phi- "lipsland" de vierde oriënteringsrit gehouden. De start vindt (om 16 uur) plaats aan het einde van de Slaak- dam. De finish is in hotel „Concor dia" te Steenbergen, waar ook de prijsuitreiking plaats vindt. Herbenoeming burgemeester Bij Koninklijk Besluit van 8 aug. 1964, no. 13, is de heer L. J. de Jonge met ingang van 1 september 1964 opnieuw benoemd tot burge meester van de gemeente St.-Phi- lipsland. Deze herbenoeming is 16 maanden van kracht, omdat dan de pensioengerechtigde leeftijd is be reikt. ZIERIKZEE Onwel geworden op straat Zaterdagavond, wandelend in de omgeving van de Oude Haven, werd de heer I. Swaneveld plotseling on- ei De geconsulteerde arts, dokter C. M. van Hoorn, constateerde een hartaanval. De heer S. werd over gebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis, waar hij in de nacht van zaterdag op zondag is overleden. .Man (waarschijnlijk) verdronken door liet omslaan van plezierjacht DIVERSE BERICHTEN b President Johnson 'heeft op zijn persconferentie van zalterdag mee gedeeld, dat generaal Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, deze week naar Washington gaat voer overleg over het Ameri kaanse hulpprogramma voor Zuid- Vietnam. In midden-Peru zijn zes leden van een voetbalelftal om het leven gekomen toen de vrachtauto, waar mee zij na een wedstrijd huiswaarts keerden in een ravijn stortte. In de Parijse flat van Herve Al- phan, de Franse ambasadeur in Washington, is ingebroken en zijn juwelen ter waarde van ongeveer 75000 gulden gestolen, aldus de poli tie. Op de Place de la Republique in Parijs is zaterdagavond een auto het trottoir opgereden met als gevolg een doden en negentien gewonden. Vier van de gewonden zijn er ernstig aan toe. De Laotiaanse neutralistische pre mier prins Soevanna Phoema heeft president De Gaulle van Frankrijk verzocht te pogen, de veertlenlanden- conferentie over Laos weer bijeen te krijgen in Genève. HARLINGEN. Voor de snelgroei ende visafslaig van Harl'ingen is za terdag door het lid van de Friese Gedeputeerde Staten Ide 'heer J. L. Hoogland een nieuwe vishal met een oppervlakte van 500 irt2. offici eel geopend. KOEALA LOEMPOER, 5-9. Pre mier Holyoake van Nieuw-Zeelanti heeft 'gezegd dat Maleisië gebruik mag maken van Ihet Nieuwzeelandse bataljon, dalt in de federatie is ge stationeerd, bij de jacht op Indone sische 'infiltranten 'op Malakka. Zij zullen worden gesteund dopr Britse Goerka's. Inmiddels zijn vier Indonesische parachutisten in Johore gedood en verscheidene anderen gevangen ge nomen. De opsporingsactie naar de overige boven J'ohore afgeworpen para's wordt voortgezet. Een Maleisische dellegatie vertrek vrijdag naar New York om de klaoht tegen Indonesië in de veiligheids raad te motiveren. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 7-9. Aangevoerd 1696 stuks vee, t.w.: 1101 vette koeien en ossen en 595 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen f 4,00-4,25, f 3,70-3,85, f 3,50- 3,65; varkens (levend gew.) f 2,08- 2,04-2,00. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer; handel zeer kalm; prijzen le kwaliteit onveranderd, 2e en 3e kwa liteit niet geheel prijshoudend, worst koeien f 3,30-3,50 per kilogram. Var kens: aanvoer groter; handel tame lijk; prijzen hoger, prima vleesvar kens boven notering, zware varkens f 1,80-1,82, slachtzeugen f 1,55-1,63 per kilogram, afloop lui en gedrukt. DEN HAAG, 5-9. De kerkbouw- actie '64 van negen samenwerkende kerken heeft in enkele dagen al een kwart ton aan toezeggingen ontvan gen. Dit zijn spontane reacties op de eerste publiciteit die de actie ont ving. Uit deze eerste toezeggingen bleek een sterke neiging om de bij dragen voor de eigen kerken geza menlijk te bestemmen. Deze moge lijkheid was op de toezeggingsstro ken voorzien naast het geven aan de eigen kerk. Op de toezeggings- en girostroken vulde men soms in plaats van de kerk waartoe men be hoort opmerkingen in als „wat doet het er toe?" en „una sancta". Andere inzenders verklaarden niet tot een van de negen deelnemende kerken tc behoren. Aan het bureau van antwoord '64, het oude hervormde synodegebouw aan de Haagse Javastraat, kwam iemand negen briefjes van 25 gulden brengen, voor elke kerk één. RENESSE, 5-9. In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich voor de Schcuwse kust, ter hoogte van de Oude Hceve een drama afge speeld, waarvan een onbekende man het slachtoffer is geworden, die door de politie wordt aangeduid als een prominente N.A.V.O.-funktionaris. Hot slachtoffer kwam cm het le ven dcor verdrinking, als gevolg van het omslaan van z\jn plezier jacht „Slokje", dat omstreeks zes uur, tijdens een onweersbui in moei lijkheden geraakte. Het slachtoffer was ongeveer 36 jaar. Aan de dood ontsnapte de 33-jarige medepassa- giert, een verpleegster uit Hilver sum, die aan land wist te komen. Zowel de verdronken man als het meisje hebben - hangend aan de omgeslagen boot - elf uur lang voor hun leven gevochten. Ten laatste is het de man te machtig geworden. Hij moest door uitputting het touw werk van het scheepje loslaten, ver dween in de golven en is sindsdien vermist. Zeer korte tijd nadien wist het meisje aan het strand te komen. Zij trok de duinen in en nam en kele uren later contact op met twee sportvissers, de heren A. de Rijke en W. Lemsom, aan wie zij het re laas van het avontuur vertelde. Hoewel zij er prijs op stelde niet al te veel ruchtbaarheid aan het geval le geven, namen beide heren contact cp met de plaatselijke arts dokter H. J. Simons en de rijkspolitie. De jonge Vrouw werd overge bracht naar de woning van de amb tenaar van de Riikswaterstaat, de heer A. v. d. Velde, van droge kle ren voorzien en in bed gestopt. Zii bleek spoedig over de ergste ver moeienis heen en werd nadien ver hoord door de rijkspolitie. Zij schijnt daarbij enige tegenstrijdige verkla ringen le hebben afgelegd, die het totaalbeeld van het triest gebeuren er niet duidelijker op hebben ge maakt. Voorlopig kon de politie de naam van de (waarschijnlijk) verdronken man niet vrijgeven voor publikatië. Het tot wrak verwrongen scheepje werd op het strand te Renesse ge worpen. SCHIPHOL. 6-9. De N.V. Stemm- ler-Imex, die op de internationale bouw- en wegententoonstelling in Moskou voor de uitgebreide Neder landse inzending heeft gezorgd, is reeds voor het einde -van deze expo sitie met de staatsin'koopcenti'ales van de Sowjet-Unie aan 'het onder handelen over een miljoenenorder. Dit heeft een vertegenwoordiger van Stemmler op Schiphol meegedeeld bij de terugkomst van burgemeester Boot van Hilversum die bij de ope ning van de tentoonstelling aanwezig is geweest. RIO DE JANEIRO, 5-9. Een Vis count van de Braziliaanse „Com- panhia Transporte Paulista" is te gen een heuvel tc pletter gevlogen. Dc 34 passagiers en 5 bemanningsle den zijn om het leven gekomen. Het ongeluk is gebeurd in dc buurt van Friburgo, op 110 km van Rio de Janeiro. Het toestel vloog volgens oogge tuigen in brand toen het de heuvel raakte en er volgde een ontploffing. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. L. Boer nam afscheid van gemeente te Haamstede Zowel uit de gemeente Haamstede als van de overige gemeenten op het eiland waren velen 'gekomen naar de afscheidsdiensft id'ie zondagmiddag gehouden werd in de Ned. Herv. kerk te Haamstede door ds. L. Boer, wegens zijn vertrek naar Almkerk. Ds. Boer had als teikst voor deze dienst -gekozen Mattheus 28 vers 20: „Zie Ik ben met u alle de dagen tot de voleinding der wereld". De Heiland nam afscheid van zijn jongeren na volbrachte taak. Dat kan men van een predikant nooit zeggen. Spreker wilde -geen winst en verliesrekening opmaken, maar bij dit afscheid spréken over de troost die het gekozen woord geeft, de majesteit die er u-fit spreekt en 'het uitzicht 'dat in -deze tekst gebo den wordt. Na do dienst weid! het woord 'ge voerd door ds. M. G. Westerhof na mens de classis Zierikzee; ds. F. van Liere sprak namens het convent van predikanten. Namens de 'gemeente Westerschouwen en de Stichting Rusthuizen Duinoord' voerde burge meester H. P. Everwijn het woord. Ouderling C. van Oord 'van de Ger. Kerk in Haamstede roeimde de sa menwerking met andere kerken, Gereformeerde Kerken in Nederland waaruit tot stand gekomen was dat men in Haamstede inzake de samen werking verdei' is dan op vele plaat sen in Nederland. Hij hoopte dat ds. Boer ook in Almkerk verder zou werken aan de hereniging van de kerken. Ouderling A. Burghout sprak namens de gemeente Almkerk enkele welgemeende woorden. Het 'kerk koor zong ten afscheid 'ds. en mevr. Boer enkele verzen van Psalm 121 toe. De president-kerkvoogd de heer L. Hanse en -de 'heer Zijta namens de kerkeraad sloten de rij der sprékers. Allen dankten voor 'het vele werk dat door -ds. en mevr. Boer 'in de ge meente gedaan is. -Ds. Boer dankte voor de gespro ken woorden en hoopte dat de va- katuretijd niet lang zou duren. Hij wékte de gemeente op juist nu trouw te zijn. Na d'e dienst werd door de aanwe zigen met een handdruk afscheid ge nomen van de predikant en zijn echtgenote. In een bijeenkomst die woensdag werd gehouden, waren door diverse verenigingen geschenken aangebo den. Namens de kerkvoogdij werd ds. Boer de dia-serie „Kerk 'in klank en kleur" aangeboden, die voor een groot deel destijds door hem zelf ïs samengesteld. Ook het projectie-ap paraat en de bandrecorder, die 'bij de vertoning gebruikt werden, -kreeg 'de scheidende predikant ten geschenke. Na in de morgendienst van zondag -bevestigd te zijn door zijn Vader -ds. E. I. F. Nawijn met de tekst uit Openb. 1 16a: „En Hij had zeven sterren in zijn rechterhand" heeft de nieuwe predikant van de geref. kerk te Zierikzee ds. J. H. Nawijn in de middagd'ienst in een stampvol kerk gebouw zich aan zijn nieuwe ge meente ver-bonden. Als tekst had ds. Nawijn - die na een vakature van een jaar ds. Y. J. Tiemersma opvolgt - gekozen Joh. 8 12b, een tekst die reeds jarenlang één der muren van het kerkgebouw markeert: „Ik -ben het Licht der wereld; die Mij volgt zal in d'e duisternis niet wandelen, maar zal het 'licht des levens heb ben". Deze woorden heeft Jezus een maal 'gesproken -tijdens het (zeven dagen durende) Loofhuttenfeest, een oogstfeest, een lichtfeest. Het zijn geladen woorden, gespreken ook in de broeierige sfeer van afwijzing en de vraag is 'trouwens evident of zij geen blijken v-an -hoogmoed zijn en van zelfoverschatting. Ook de mens van deze tijd heeft het er - bang als hij is -voor „grote woorden" en ge makkelijke oplossingen - moeilijk mee. Ds. Nawijn wees edhfer op de on voorstelbaar moeilijke weg die Christus is -gegaan; -op zij-n volstrekt unieke verschijning en volstrekte eenzaamheid waarin Ihij heeft ge leefd en 'is gestorven. De woorden uit 'de -tolcst klinken dwars door het kruis heen en hebber, ihun -geldings kracht voor altijd. Daarom zingt, de kerk die woordën nog altijd; ze zijn nooit meer wog te pralen of tc vloe ken. Hot licht waarvan dn dc tekst wordt -gerept „komt de schaduwen beschijnen", de schaduwen van ver driet, schuld, vervreemding, rebellie en zelfs van de dood. Hot is geen licht da-t opkomt uit het 'horizontale vlak, maar een licht dat van God zelf komt; een licht dat door Jezus' dood rriet meer verblindt, maar als genadelicht schijnt voor -de mensen, omdat Jezus barmhartig is over onze duisternis. Wandelen in het licht evenwel maakt het leven niet een- voudi'ger, omdat 'liet. gaat om luis teren niet alleen, maar ook omdoen. Soms is het gemakkelijker in dc duisternis te 'blijven, maar Christus legt de nadr-u'k op het mógen volgen in de donkerheid van onze schuld. „Dat is de kans van ons leven", aldus ds. Nawijn, die na de predika tie werd toegesproken door de prae ses van de kerkeraad de heer J. C. v. d. Doel, die repte van'de vreugde- volledag voor de gemeente in ds. Nawijn weer een eigen herder en le raar te hebben mogen ontvangen. Spr. wist dat de nieuwe predikant zich door God op deze plaats geroe pen voelde en sprak de wens uit dat God hem ook in alles zal zegenen en bijstaan. Hij riep de gemeente op tot gébed voor de nieuwe predikant. Op verzoek zong de gemeente ds. Nawijn de zegenbede toe ui-t Ps. 134 3. Als afgevaardigde van de classis sprak ds. H. Scholing, die 'hoopte dat „ds. Nawijn klare wijn zal mogen schenken". Mede sprekend namens zijn collega ds. G. H. 'den Heéten van Bruinisse (die tot mei het con sulentschap waarnam) sprak ds. Scholing de (hoop uït dat ds. Nawijn zijn werk met grote blijdschap zal mogen verrichten. Inzonderheid be val hij zieken en -bejaarden in zijn aandacht aan. Kort maar krachtig was een toe spraakje van ds. Y. J. Tiemersma, die - na een felicitatie - de gemeen te alle 'goeds -toewenste met de nieu we predikant. Namens 'de hervormde zusterkerk sprak ds. A. Lam, die de raakvlak ken tussen beide keiken aanstipte. Zij bieden kansen tot een verder uit groeien van de onderlinge conta'tcten. Namens de burgerlijke gemeente sprak burgemeester F. Th. Dijc-k- meester, mede namens zijn collega van Midden schouwen. Mr. Dijck- meester onderlijnde -dat de overheid er is als dienaresse Gods en zij veel steun kan vinden in een levende kerkelijke gemeente. Hij hoopte dat het gezin Nawijn goede jaren in Zie rikzee zal mogen hebben. In een bijzonder puntig en geestig speeChje danikte ds. Nawijn de spre kers en allen, die funikltioneel in dc gemeente werkzaam zijn en niet in het laatst de -gemeente zelf voor "de hem bereide ontvangst. Met de slotzang - Ps. 89 7 - en de zegenbede werd de intrededienst besloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2