SPANNING OM CYPRUS IN WEEKEINDE TOEGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT bij Geslaagde lancering ruimte-laboratorium Tsjombe zendt Zuid-Afrikanen terug Hongkong getroffen door wervelstorm Rundvlees blijft nog schaars en duur Zwijgzame parlementariërs Op de „Oranje" wappert Italiaanse vlag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. cent per mm; Succesjes(max. 15 mm) f 1,25 per stuk. Maandag 7 september 1964 J 21ste jaargang No. 19645 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 in dit nummer: Dr (11)1(1 VOOY ScJlOUWSe k'llSt Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Armoede is erg, maar erger /j (6 zijn schulden. De eerste zal 6) yy men wel, de laatste nimmer dulden. g Aiilo onder locomotief: twee doden VOORST. 5-9. Op een niet-bevei ligde overweg in Klarenbeek, ge meente Voorst, is zaterdag een auto onder een losse locomotief geraakt, die onderweg was van Apeldoorn naar Zutphen. De beide inzittenden werden gedood. De slachtoffers zijn de 26-jarige heer J. D. Loof uit Heemskerk, die de auto bestuurde en zyn even oude vriend de heer Goris uit IJmuiden. De heren Loof en Goris namen deel aan een sterrit van de Kon. Pa pierfabriek Van Gelder Zonen. De machinist van de locomotief heefl verklaard, dat hij voortdurend signa len heeft gegeven. Griekenland en Turkije wensen zitting van Veiligheidsraad ANKARA, 6-9. Officieel is in An kara medegedeeld, dat Turkjje om een bijeenkomst van de Veiligheids raad heeft gevraagd, in verband met het optreden van de regering-Maka- rios, die handelt met goedvinden van de Griekse regering. Turkije heeft o.rh. aangevoerd, dat de Grieks-Cyprioten met steun der Griekse regering de V.N.-troepen op Cyprus beletten de orde te herstellen en door hun optreden( met negering der aanbevelingen van de Veilig heidsraad. de spanning doen toene men. In dit verband wijst Turkije op de aanwezigheid van 6.000 Griekse militairen op Cyprus, die met in stemming van de regering-Makarios zijn ontscheept. Ook verklaart de Turkse regering, dat de economische blokkade tegen de Turks-Cyprioten een ondraaglijke toestand schept, waardoor de span ning nog groter wordt en de pogin gen der V.N.-macht om orde en rust te herstellen in gevaar worden ge bracht. Griekenland heeft zaterdagmiddag reeds een gelijksoortig verzoek ge daan aan de raad om „de snelle ver slechtering in de Grieks-Turkse be trekkingen" te bespreken. De vaste Griekse afgevaardigde bij de V.N., Dimitri Bitsios, heeft ver klaard, dat de genoemde „verslech tering" te wijten is aan „ongeoor loofde en uitdagende maatregelen van de Turkse i-egering tegen de Grieken in Turkije". In het Griekse verzoek aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Rus Platon Morozov, wordt nog gezegd, dat de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk moet bijeenkomen en vóór 16 september, daar op die datum het in 1930 gesloten Grieks- Turkse vestigingsverdrag afloopt en Griekenland verwacht dat na 16 september de maatregelen tegen, de Gi'icken in Turkije nog meer „ver scherpt en sneller uitgevoerd" zullen worden. Turkse beschuldiging De leider van de Turkse bevol kingsgroep op Cyprus, Raoef Denk- tasj, heeft bekendgemaakt, dat hij in een brief aan secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. er op gewezen heeft, dat Griekenland „onder de ogen van de Verenigde Naties" tien duizend man troepen op Cyprus ge bracht heeft en begonnen is het eiland te bezetten. De Veiligheidsraad en de V.N.- strijdmacht hebben naar het oordeel van Denktasj tot dusver slechts pre sident Mukarios van Cyprus de han den vrij gelaten' en die van Turkije gebonden. Volgens Denktasj moet de Veilig heidsraad Turkije toestaan een troe penmacht op Cyprus te brengen, die even groot is als die welke Grieken land heimelijk op Cyprus had over gebracht. Grieks beroep op NAVO SALONIKI, 5-9. De Griekse pre mier, Papandreoe, hee,ft zaterdag in Saloniki een beroep gedaan op de NAVO „tussenbeide te komen om de Turkse oorlogsdreiging af te wen den". „Algemeen wordt aanvaard dat de enige oplossing van de kwestie- Cyprus „enosis" is, vereniging van het eiland met Griekenland", zei hü- Wanneer de Turkse premier denkt dat hij Griekenland met het dreigen met oorlog bang kan maken, is hij misleid. „Griekenland heeft nooit ge aarzeld te vechten wanneer het voor zpn plicht kwam te staan". Griekenland was verplicht deel te nemen aan de pogingen van de Ver enigde Naties een oplossing te vin den. „Zo'n oplossing is niet bereikt wegens de onredelijke Turkse- eisen. De enige weg die nog openstaat is een beroep op de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Tot zolang moet er vrede op het eiland zijn en moet de Turkse minderheid volledige bescherming worden gega randeerd", aldus Papandreoe. WASHINGTON, 5-9. Van Cape Kennedy is zaterdagochtend vroeg de satelliet Ogo (Orbiting Geophy sical Observatory) voor geofysische waarnemingen in de ruimte gelan ceerd met behulp van een Atlas raket. Twaalf doden ij treinramp in Zweden STOCKHOLM, 6-9. Enkele kilo meters van het station Aange in noordoost-Zweden, is zaterdagavond de sneltrein die de verbinding tus sen Stockholm en Zweeds Lapland onderhoudt, ontspoord. Reddings ploegen haalden uit de wrakstukken twaalf doden en een veertigtal ge wonden. Het ongeluk geschiedde toen de trein, die een snelheid van 90 km had, juist een overweg was gepas seerd. Eén van de acht rijtuigen die uit de rails vlogen boorde zich in twee langs de spoordijk gelegen wo ningen, doch de bewoners kwamen er met de schrik af. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Prins Bernharfl terug in Nederland DEN HAAG, 5-9. Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Neder landen is zaterdagmorgen van zijn verblijf in Tanganjika, dat gevolgd werd door een verblijf van enige dagen in Italië, per automobiel in Nederland teruggekeerd. Indien het ruimtelaboratorium in een baan om de aarde komt zullen tegelijkertijd twintig verschillende wetenschappelijke proefnemingen kunnen worden verricht door mid del van een groter aantal instru menten dan in enig andere satelliet. De lancering is de eerste van een serie. De kastvormige Ogo heeft uit stekende antennes en zonnevlekvleu- De raket zou aanvankelijk don derdag zijn afgeschoten maar er wa ren technische moeilijkheden met de grondinstallaties voor de Atlas- Agena. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, de Nasa. deelde latei- mee, dat de Ogo in de beoogde baan is gekomen. Deze baan heeft een hoogste punt van ongeveer 150.000 km en een laagste van ongeveer 280 km. De signalen van de satelliet, die 483 kg weegt en met ziin antenenes er uitziet als een geweldig insect, worden uitstekend ontvangen. De Ogo-A is het wetenschappelijk meest ontwikkelde Amerikaanse ruimtevoertuig. Men wil er onder meer mee bestuderen welke gevaren ruimtevaarders op hun tochten kun nen ontmoeten. Een jubileumfoto ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de spoorwegen in Nederland. Terwijl de stad nog maar nauwelijks ontwaakt, staat het reizigersmaterieel reeds in alle vroegte gereed om van het Am sterdamse Centraal Station naar alle richtingen uit te rijden. Een gedeel te van de uitgebreide dienstregeling is hier in één plaat samengevat, waarvoor bijna alle treintypen zijn ingezet. Omvangrijke rangeerma noeuvres moesten hieraan vooraf gaan. V.l.n.r. een E-loc van de serie 1100 voor de D-trein naar Italië elektrisch materieel type 1946; E-loc van de serie 1200 voor de trein naar Bazel ;elektrisch materieel type 1954; E-loc van de serie 1300 voor het be kende blauw getrokken materieel; de diesel-elektrische T.E.E.-express; materieel 1936 (thans het oudste elektrische voor de reizigersdienst) met daarnaast de nieuwste aanwinst de T-4 1964 (treinstel toekomst, dat heden is geworden). HONGKONG, 5-9. - Hongkong is zaterdag getroffen door de wervel storm Ruby, die de stad met wind snelheden van 200 km per uur tei sterde en grote schade aanrichtte. Er werden 27 mensen gedood, 25 worden vermist en 300 liepen verwondingen op. Men-had verwacht dat de wervel storm op 160 km afstand voorbij zou trekken, maar de storm veranderde in de nacht van koers. Honderden jonken en kleine boten zijn gezonken. De 25 vermisten zijn bemanningsleden van het 3.389 ton metende Panamese vrachtschip „Do- rar"w waarvan de politie tien man kon redden nadat het was gezonken. Tijdens het hoogtepunt van de storm werden levende vissen een paar hon derd meter van zee het stadhuis bin- nengeslingerd. LEOPOLDSTAD, 5-9. Premier Tsjombe van Kcngc-Leopoldstad heeft op een persconferentie mee gedeeld, dat de Zuidafrikaanse vrij willigers voor zgn leger naar huis gezonden zullen worden. Tsjombe, die zaterdag vertrok naar de conferentie voor Afrikaanse eenheid in Addis Abeba in Ethiopië zei, dat de Kongolese regering niet gevraagd heeft om Zuidafrikaanse vrijwilligers om de orde in Kongo te herstellen. „En zij die zijn geko men en hun diensten eigener bewe ging hebben aangeboden, zullen naar huis teruggestuurd worden". Som mige vrijwilligers hebben volgens Tsjombe van hun aanwezigheid in Kongo gebruik gemaakt om propa ganda te voeren tegen de nationale belangen van Kongo in en dit kon niet geduld worden. De „werver" van de blanke huur lingen voor Kongo is een zekere majoor Hoare, een 44-jarige Ier met een avontuurlijk en krijgshaftig verleden. Tegenover een correspon dent van Reuter heeft hij gezegd, in 1961 als huurling meegetrokken te zijn met Tsjombe's particuliere Katangaanse leger en dit jaar door Tsjombe teruggeroepen te zijn om de nieuwe huurlingen-strijdmacht te vormen. Twee van majoor Hoares mannen sneuvelden vorige week bii de her overing van Albertstad op he rebel len, zeven werden gewond. Na de gevechten telden majoor Hoare en zijn mannen, aldus Reuters corres pondent, 87 gesneuvelde rebellen met een gemiddelde leeftijd van on geveer 18 jaar. Robert F. Kennedy is als democratische kandidaat zijn campagne begonnen om als afgevaardigde van New York in de senaat gekozen te worden. Op de foto zien we Robert Kennedy op de Fulton vismarkt, waar hij niet alleen ontelbare handen schudde, maar ook de loftrompet stak over de vis. DEN HAAG, 5-9. Het rundvlees is momenteel vrij schaars en duur, niet alleen in Nederland, maar ook in andere landen. Varkensvlees is daarentegen de laatste tijd goedko per geworden en in voldoende mate beschikbaar. Een algemeen vleestekort behoeft daarom niet te worden gevreesd. De consument kan immers varkens vlees kopen in plaats van rund- en kalfsvlees. Dat dit echter nog niet op grote schaal heeft plaats gehad wijst er op dat er een zekere voor keur voor rund- en kalfsvlees blijft bestaan. Is de mogelijkheid nu niet aanwe zig, dat de producent, aangelokt door de hoge prijzen van rundvlees het aanbod zal vergroten, waardoor de prijzen van rundvlees weer zul len dalen? Dat dit op korte termijn niet waarschijnlijk is, wordt aangetoond in een zo juist verschenen publika- tie van het Landbouw-Economisch Instituut. In de eerste plaats blijkt dat do DEN HAAG. De richtlijn inzake gezondheidsvraagstukken op het ge bied van het handelsverkeer in veis vlees van pluimvee, die de Europese commissie aan de E.E.G.-mmister- raad heeft voorgesteld, opent de mo gelijkheid tot ernstige discriminatie. Het bestuur van het Landbouwschap is deze mening toegedaan. omvang van de rundveestapel in Ne derland aan wijzigingen onderhevig is. Deze vertoonde de laatste 8 jaar een merkwaardige ontwikkeling. In de jaren 1958 tot en met 1962 nam deze toe van bijna 3 miljoen dieren tot 3.6 miljoen dieren; een gemid delde toeneming van 128.000 runde ren per jaar. In 1963 verminderde het aantal runderen echter aanzien lijk, n.l. met 332.000 stuks. STOCKHOLM, 4-9. Een dertigtal Zweedse parlementsleden zou, blij kens de resultaten van een onder zoek door een jonge conservatieve kandidaat voor de aanstaande verkiezingen, de levenswijsheid dat bespreken zilver maar zwijgen goud is, consequent in praktijk heb ben gebracht. Volgens bedoelde on derzoeker, Jan Gillberg, die van zijn bevindingen in het politieke tijd schrift „Origo" mededeling doet, heeft dit dertigtal 't afgelopen jaar in het parlement geen mond open ge daan. Bovendien bleek bij een on dervraging over fundamentele poli tieke onderwerpen hun kennis daar van maar zeer matig en kon geen van hen ook maar bij benadering het bedrag noemen dat dit jaar door het parlement voor sociale maatre gelen was uitgetrokken. Gillberg vindt dit wel een bewijs dat een verjonging in het Zweedse po litieke leven dringend nodig is. En tot leeringhe ende vermaek heeft Gilbert namen en foto's van de zwijgzame parlementsleden in ge noemd blad gepubliceerd, met hun antwoorden op de gestelde vragen er bij. AMSTERDAM. 5-9. Op de Oranje kan men met de Nederlandse taal niet meer terecht. Van het trotse vlaggeschip van Amsterdam, 's we relds snelste motorschip, wappert thans de Italiaanse vlag. Het m.s. „Oranje" van de Maatschappij Ne derland is overgedragen aan de Ita liaanse rederij Flotta Lauro. „Captain, ship is yours" sprak een kijkende, stram saluerende Mörzer Bruyns, die de laatste jaren lwt ommando over de Oranje heeft gehad, vrijdagmiddag om kwart over vijf, toen hij voor de allerlaat ste maal hoog op de brug van zijn schip stond, tot zijn Italiaanse opvol ger, de opgetogen, 38-jarige Um- marino Enzo. Het was het slot van een korte, voor de directie van de Maatschappij Nederland, voor Am sterdam, ja zelfs voor Nederland, trieste plechtigheid, waarbij het van binnen onttakelde, kale schip, boor devol voelbare herinneringen, aan de zoon van zijn nieuwe eigenaar werd overgedragen. De zon scheen laag over Amster dam, toen de vrijwel voltallige di rectie van de Maatschappij Neder land op de boven de hele haven uittorenende brug van de Oranje in de open lucht bijeenkwam om aan Ercole Lauro, jongste zoon van de 77-jarige Italiaanse reder Archille Lauro, de zeggenschap over het schip over te dragen. Slechts een handjevol genodigden, van wie de pers het leeuwendeel uitmaakte, was erbij aanwezig. AMSTERDAM. De staatssecreta ris van o., k. en w., mr. J. H. Gros heide, heeft de eerste Nederlandse bibliotheek en documentatieschool aan de Keizersgracht geopend. Toenemende bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Toenemende bewolking met plaat selijk enige regen of motregen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verande ring in temperatuur. 8 sept. Zon op 6.04, onder 19.11. Maan op 8.27, onder 20.29. Eerste kwartier: 13 sept. te 22.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 sept. 4.49 v.m. 16.56 n.m. BROUWERSHAVEN 8 sept. 4.22 v.m. 16.42 n.m. Springtij: 8 sept. HET WEEROYERZICHT DE BILT, 7-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde passeerden enkele storingsgebieden ons land, die op de meeste plaatsen veel regen brachten. Belangrijk koe lere lucht drong door tot de Alpen en de Pyreneeën, zodat aan de peri ode van warm nazomerweer in west en midden-Europa een einde kwam. De luchtdrukverdeling heeft zich nu zo gewijzigd, dat een groot hoge- drukgebied zich uitstrekt van zuid- Frankrijk tot bij de Azoren. Langs de nooidflank hiervan zijn nieuwe storingen op weg naar de Britse eilanden. De frontensystemen hier van zullen waarschijnlijk ook juist tot over ons land doordringen en af en toe aanleiding geven tot wat de gen of motregen. De storingen voe ren tevens weer vochtige licht van subtropische oorsprong, waarin veel bewolking voorkomt, met zich mee naar west-Europa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1