OE ZIERIKZEESCHE COURANT PREMIER CHROESJTSJOV BRENCT BEZOEK AAN BONN Tuinman zoon Grieks verzet tegen Makarios Steeds meer nieuwe levensverzekeringen H.M. de koningin besloot het bezoek aan de Deltawerken Nog altijd oorlogsgevaar tussen Griekenland en Turkije ijzigingen in het N.T.S.-weekjournaal Subsidie voor jachthaven in Zeeuwse Meer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 september 1964 121ste jaargang No. 19614 WAARIN OPGENOMEN 1797-1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Successes" (man. 15 mm) f 1,25 per sluk. (n dit nummer: Kriiigraad B.B. kampt met geldgebrek Eindelijk komt bet er van BONN, 3-9. Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie heeft laten we ten, dat hy bereid is naar Bonn te komen voor politieke besprekingen met kanselier Erhard. Een datum moet nog afgesproken worden. Toen Chrocsjtsjov's schoonzoon, Adzjoebei, in juli Bonn bezocht, heeft hy kanselier Erhard laten we ten dat de Sowjet-premier een ge sprek nuttig achtte. De voormalige bondskanselier Kon rad Adenauer, Is in 1955 naar Mos kou geweest. Het was bekend, dat Chroesjtsjov graag een tegenbezoek wilde brengen. In welingelichte kringen te Bonn verwacht men, dat Chroesjtsjov op zijn vroegst in november naar Bonn zal komen. De Russische ambassadeur in Bonn heeft het besluit van de Russische premier woensdag aan de Duitse overheid meegedeeld. De volgende stap zal van Duitse zijde komen, namelijk een officiële uitnodiging en het verzoek een da tum voor te stellen. Ingezonden mededeling BANKSTELLEN CLUBSTELLEN EETKAMERS WANDMEUBELEN cn LOSSE BIJZET- FAUTEUILS slaagt U beslist bij woninginrichters Mol 19 Zierikzee Indianenreservaat onder water WASHINGTON, 4-9. President L. Johnson heeft met zijn handtekening een wet bekrachtigd waarbij vijftien miljoen dollar schadevergoeding toe gekend wordt aan de Seneca-india- nen in de staat New York. Hun re servaat, dat in 1794 bij verdrag eeu wigdurend werd gegarandeerd, zal komende herfst onder water komen te staan door de bouw van de Kin- zua-stuwdam in de rivier Allegheny. De Seneca-indianen hebben zich hef tig tegen de bouw van deze dam ge keerd. Zij wijzen erop dat hun ver drag in 1794 het eerste was dat dooi de V.S. werd aangegaan en dat de presidenten George Washington en Thomas Jefferson persoonlijk garant stonden voor de naleving ervan. Diplomatieke waarnemers in Mos kou zien in de bekendmaking van Chroesjtsjov'» bereidheid om naar Bonn te gaan, een bevestiging van de reeds enige tyd bestaande indruk dat de Sowjet-leider bereid was om aan tafel te gaan zitten ter bespre king van het Duitse vraagstuk. Men acht het mogelijk, dat het ge sprek tussen Bonn en Moskou ter sprake is gekomen toen de Oost- europese ministers van buitenlandse zaken begin deze week onverwacht in Praag kwamen. Ook was waarnemers in Moskou in de afgelopen weken de meer ver zoenende houding van Oost-Duits- land jegens Bonn opgevallen. ATHENE, 3-9. De Griekse eerste- minister Papandreoe heeft president Makarios een in krachtige bewoor dingen gestelde boodschap gezonden, waarin hy de aartsbisschop verwyt stappen te hebben ondernomen zon der vooraf gepleegd overleg met de Griekse regering, aldus is uit gezag hebbende diplomatieke kring in Athene vernomen. De boodschap zou zijn gestuurd naar aanleiding van het bezoek, dat Makarios aan de Verenigde Arabi sche Republiek heeft gebracht en zijn voornemen om volgende week een Grieks-Cyprische delegatie naar Moskou te zenden. De voornaamste geschilpunten tus sen Athene en Nicosia zouden vol gens genoemde kring zijn de weige ring van Makarios om dè Turkse troepen op Cyprus te laten aflossen en zijn verzet tegen de hernieuwing van het mandaat vair de 'V.N.-vre- desmacht voor een periode van drie maanden Wrijving in Russisch- Chinees grensgebied PEKING. 3-9. - In Peking wordt melding gemaakt van een voortdu ren van de onrust in het omstreden grènsgebied tussen het autonome Chinese gebied Sinkiang en de Sow- jetstaat Kazakstan. Het centrum van de moeilijkheden ligt in de stad Koeldja, die ook Ining of Ili wordt genoemd. Koeldja, in Sinkiang gele gen, telt ruim een miljoen inwoners van dertien nationaliteiten. De helft van de bewoners zijn Kazakken. De overheid van Sinkiang beschuldigt de Sowjets van het verwekken van grensincidenten, van sabotage en van het aanzetten tot rebellie. NASHVILLE. In de ouderdom van 76 jaar is overleden de Amerikaanse oorlogsheld sergeant Alvin York. Hii kreeg de hoogste Amerikaanse onderscheiding voor dapperheid wegens het doden van 25 Duitsers en het gevangennemen van 132 Duitsers tijdens de eerste wereld oorlog in Frankrijk. r v -* y- r ft UTRECHT, 3-9. In het tweede kwartaal van dit jaar zyn, blykcns gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, nieuwe levens- verzekeringen tot stand gekomen tot een verzekerd bedrag van 2431 ft miljoen gulden, ruim 35 procent meer dan in het tweede kwartaal van 1963. Deze sterk gestegen belangstelling voor het sluiten van levens verzekeringen kan voor een belangryk deel worden toegeschreven aan het feit, dat voor kapitaalverzekcring met ïyfrenteclausule nieuwe belastingbepalingen zullen gaan gelden. Volgens de nieuwe wet op de inkomstenbelasting, die reeds door de Tweede Kamer is aanvaard, zal by herroeping van de ïyfrenteclausule de verschul digde inkomstenbelasting niet meer worden berekend naar het ge matigde tarief van artikel 48 van het besluit op de inkomstenbelas ting, maar naar het gewone progressieve tarief. Slechts voor ver zekeringen met ïyfrenteclausule, die vóór 1 juli 1964 waren gesloten, zal dc oude. gunstiger regeling blyven gelden. Velen hebben nu in het afgelopen kwartaal de gelegenheid aangegrepen om nog vóór de genoemde datum een dergelykc verzekering te sluiten. Daarnaast valt een duidelijk streven te bespeuren, zo merkt de voorlichtingscommissie uit het lcvcnsverzekcringsbcdryf op, om de hoogte van de verzekerde bedragen aan te passen by het gestegen loonniveau; dit geldt vooral voor reeds bestaande en nieuwe pen- sioenverzckcringcn. Het eerste halfjaar heeft een totaal verzekerd bedrag van dc nieuw gesloten levensverzekeringen te zien gegeven van f 4.455 miljoen, 31 procent meer dan in het eerste halfjaar 1963. Hiervan had 44 procent betrekking op kapitaalvcrzekcringch, 51 Vi procent op pensiocnvcrzekcringcn cn andere verzekeringen van periodieke ^uitkeringen cn W> procent op volksverzekeringen, dat wil zeggen kleine begrafenisverzekeringen. Geen dramatische resultaten Uit Bonn wordt nog gemeld, dat datum, duur en programma van het bezoek langs diplomatieke weg zul len worden geregeld, evenals de agenda der komende besprekingen. Wat dit laatste betreft verwachten welingelichte kringen in de West- duitse hoofdstad niet dat de Russen daaraan beperkingen zullen opleg gen. Er zijn aanwijzingen, dat het be zoek niet voor de presidentsverkie zingen in Amerika, begin november, zal plaats hebben. Bondskanselier Erhard heeft er al tijd op gestaan, dat een ontmoeting met Chroesjtsjov in Bonn zou moe ten plaats hebben, als tegenbezoek voor hét bezoek van dr. Adenauer aan Moskou. Intussen verwacht men in West- duitse officiële kringen geen drama tische resultaten van het bezoek, en zeker niet op politiek gebied, gezien de grote verdeeldheid tussen Bonn en Moskou over de kwesties Duits land en Berlijn. Als enig tastbare resultaten acht men enige verbete ring in de economische en culturele betrekkingen mogelijk. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Met de vlet „Ventjager" maakte H.M. de koningin deze week de overtocht van Flakkee naar Duiveland, waar zij de Gr evelingenw erken bezichtigde, in het kader van een driedaags bezoek aan de Deltawerken. - De foto toont het moment waarop de koningin - in gezelschap van Zeeland's com missaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de vlet verlaat. Even later be trad zij Duivelandse bodem. (Foto: Zieri'kzeeséhe Nieuwsbode) WILLEMSTAD, 3-9. Het konink- lyk bezoek aan de Deltawerken is donderdag afgesloten met een be zichtiging van de Volkerakwerken naby Willemstad. In deze oude ves tingstad arriveerde de koningin om ruim tien uur in de morgen. Zy be vond zich aan boord van het konink- lyk jacht „Piet Hein", dat in de af gelopen nacht op de Zeeuwse wate ren verbleef. Aan boord van dit jacht bevond zich ook mr. J. van Aartsen, minister van verkeer en waterstaat, cn zyn echtgenote. Bij de aanlegsteiger werd dc koninklijke bezoekster verwelkomd door de com missaris der koningin in het gewest Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kort- mann. Haar werden bloemen aange boden door de 93-jarige weduwe J. A. Ma ris-Van der Linden. Zij is de oudste inwoonster van deze oude sfeervolle havenstad in dc noord- westhoek van Noord-Brabant en zy ontmoette de koningin voor de eerste maal in haar leven. De bevolking in Willemstad was uitgelopen om oe vorstin te kunnen volgen op haar tocht door het eer- trum. Groot enthousiasme ntsto d li 'oen h- r r.gin Juliana bij het ge meentehuis do hofauto ver!:e* en via Raadhuisstrasi en Vuoisira-1 c-en „zonovergoten" wandeling maakte door het, lu.i' va; deze vestings'.ac aan het Hollands Diep. Tijdens deze. v.andeling speelde het plaatselijke muziekkorps „Oefening baart Kunst" en zeng de plaatselijke schooljeugd de vorstin hef bekende „Lang zal zij leven" toe. In 't directiegebouw van de Ryks- waterstaat in Willemstad werd ko ningin Juliana uitvoerig ingelicht ever de VcJkerakweiken en over de vorderingen van de tot dusver uit gevoerde werkzaamheden. Hier kreeg de vorstin een duidelijk beeld van dc betekenis van dc afdamming van het tracee cn van het sluizencomplcx. Haar werd verteld dat de scheep vaart door het Volkerak zeer belang rijk is: jaarlijks passeren er hon derdduizend schepen met een laad vermogen van ongeveer 50 miljoen ton. waarbij aagen voorkomen waar op meer dan 400 schepen langs ko men Men hoopt de dam en het slui- rencomplex in i&66 gereed te hebben "en in gebruik te kunnen nemen. Recreatiemogelijkheden Ook werd de vorstin ingelicht over de recreatiemogelijkheden, die wel licht zullen ontstaan op de z.g. Hel legatplaten tussen Zierikzee en Oolt- HILVERSUM, 3-9. - Het N.T.S.- weekjournaal, dat voorheen op zon dagavond van 19.30 uur tot 19.55 uur werd uitgezonden, verhuist naar za terdagmiddag van 15.00 uur tot 15.25 uur. Een kort N.T.S.-journaal wordt, gelijktijdig over beide netten, van 20.00 uur tot 20.0& uur uitgezonden. Tot dusver was dit van 19.55 uur tot 20.00 uur. Het tijdstip van de jour naaluitzendingen op de overige da gen van de week blijft onveranderd van 20.00 uur tot 20.20 uur. Met dien verstande, dat de eerste minuut van het journaal, waarin de headlines van het nieuws worden gegeven, gel;iktiidig over beide zen ders wordt uitgezonden. Eveneens gehandhaafd blijft het tweede jour naal aan het einde van het avond programma. „Sport in beeld" wordt uitgezon den van 20.05 uur tot 20.30 uur, viif minuten korter dus dan voorheen, maar daar staat tegenover dat van 22.00 uur tot 22.10 uur een uitzen ding van „Spoi-t in beeld" op Neder land II is gepland. Nieuw is de invoeging in het ko mende programma van de N.T.S. van een Engelse les voor beginners. De cursus, samengesteld door de B.B.C., bestaat uit 39 lessen van een kwar tier. De uitzending is gepland op de dinsdagavond en duurt een half uur, namelijk van 19.30 uur tot 20.00 uur. Het internationaal agrarisch nieuws De kwestie-Cyprus ANKARA, 3-9. De Turkse eerste- mii lister Ine nu heeft donderdag in de Turkse Nationale Vergadering ge zegd dat dc kwestie-Cyprus zich ont wikkelt in dc richting van een oor log tussen Griekenland en Turkije. Dc Griekse regering gaat volgens Inonu met gesloten ogen op deze weg voort. Hy zei echter dat Turkije de vrede tracht te bewaren. Turkije heeft inmiddels bij de Verenigde Arabische Republiek ge protesteerd tegen haar vijandige houding ten opzichte van Turkije, «nis tot uitdrukking gebracht in het communiqué na het bezoek van aartsbisschop Makarios aan Alexan dria. Uil welingelichte Grieks-Cyprische kringen in Nicosia is vernomen dat de Cyprische minister van buiten landse zaken, Kyprianou, binnen de komende tien dagen naar Moskou zal reizen. Doel van dit lang uitgestelde be zoek zou zijn het verkrijgen van for mele garanties inzake de Cyprische onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid in het geval van een aanval van buitenaf, aldus deze kringen. Voorts zou worden gespro ken over Russische economische en, mogelijk, militaire hulp. SAIGON. Premier Ngoeyen Khanh heeft zijn taak hervat. De Zuidvietnamese regeringsleider was in Saigon teruggekeerd uit Dalat, waar hy rust hield. Vaart ge over de sloot Ge laat er een brood. Vaart ge over een veer Ge laat er nog meer. genspiaat aan de noordoostzijde van Overfiakkee. Tenslotte werd de ko ningin nog geïnformeerd over de Schelde-Rijnverbinding. Per autobus werd daarna een rond- rii gemaakt door de bouwput voor de Volkeraksluizen en een wande ling over de sluiswand in aanbouw. Met grote belangstelling en zicht baar onder de indruk van de gigan tische werken nam de vorstin kennis van dit onderdeel van het Delta complex. De koningin reed daarop terug naar de werkhaven en begaf zich aan boord van de „Piet Hein". In het begin van de middag vertrok zij per auto naar 's-Hertogenbosch. wordt voortaan op de eerste donder dag van de maand van 19.30 uur tot 20.00 uur uitgezonden. In verband met de officiële inge bruikneming van het tweede net op donderdag 1 oktober wordt de uit zending in oktober naar 8 oktober verschoven. Van 1 januari 1965 af ziin de overige donderdagavonden van 19.30 uur tot 20.00 uur voor het regionaal journaal gereserveerd. Oorlogsnabestaanden uit Canada naar Nederland Op 18 september a.s. arriveert op Schiphol een DC-7 chartervliegtuig, dat zeven en tachtig Cahadese oor logsnabestaanden naar ons land brengt. Dit zijn vaders en moeders, vrouwen en kinderen van Canadese militairen, die gedurende de bezet tingsjaren met hun vliegtuig boven Nederland werden neergeschoten en van hen, die vielen bij de bevrij dingsgevechten in het zuiden en oos- te van ons land in 1944 en 1945. Het doel van deze nabestaandenreis is, een bezoek te brengen aan de gra ven van hun gesneuvelde familiele den. Kunstmatig hoornvlies CHICAGO, 3-9. Drie Ame- kaanse geleerden, de oogarts dr. William Stone, de schei kundige dr. Hirotsugu Yasuda en dr. Miguel Refojo, hebben op een vergadering van het Amerikaanse scheikundig ge nootschap in Chicago medede lingen gedaan over een uit kunststof vervaardigd hoorn vlies, waarmede zij zeggen met succes proeven op apen en ko nijnen te hebben genomen en nu ook proeven op mensen ogen willen gaan doen. Zoals bekend is een beschadigd of vertroebeld hoornvlies - het venster van het oog - een veel voorkomende oorzaak van blindheid. Het kunstmatiae hoornvlies van de genoemde geleerden is schijfvormig en nog geen cen timeter groot en wordt va7i opzij in het oog ingebracht, waarvoor een ingewikkelde chirurgische ingreep nodig is. Zwakke wind Verwachting tto zaterdagavond: Vrijwel overal droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, maar mor gen overdag op de meeste plaatsen zonnige perioden; dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere; overwegend zwakke wind. 5 sept. Zon op 5.58, onder 19.18. Maan op 4.30, onder 19.33. 6 sept. Zon op 5.59, onder 19.16. Maan op 5.52, onder 19.54. 7 sept. Zon op 6.01, onder 19.14. Maan op 7.11, onder 20.12. Nieuwe maan: 6 sept. te 5.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 sept. 2.25 v.m. 14.44 n.m. 6 sept. 3.17 v.m. 15.31 n.m. 7 sept. 4.04 v.m. 16.17 n.m. BROUWERSHAVEN 5 sept. 2.04 v.m. 14.34 n.m. 6 sept. 2.52 v.m. 15.19 n.m. 7 sept. 3.37 v.m. 16.04 n.m. Springtij: 8 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-9. Het K.N.M.I. deelt mee. - Het continentale hogédruk- gebjed dat ons enkele zonnige en tamelijk warm nazomerweer bracht is langzaam verder naar Rusland weggetrokken. West Europa bevindt zich nu in een gebied met geringe luchtdrukverschillen, waarbij enkele zwakke storingen hier en daar aan leiding geven tót enige onweersac- tiviteit. Dit was vooral -het geval in zuidwest Frankrijk en noord Spanje. Ook morgen zal er in ons land wei nig wind zijn. Daar inmiddels de vochtigheidsgraad van de lucht ho ger is geworden, wordt de kans op vorming van mist gedurende de nacht groter, terwijl voorts de wind in dé kustprovincies een neiging zal hébben iets meer van zee te gaan waaien hetgeen een geringe daling van de" middagtempera turen tot ge volg zal hébben. De 'kans op een re gen- of onweersbui blijft 'klein. DEN HAAG, 3-9. De staatssecreta ris van economische zaken heeft aan het provinciaal bestuur van Zeeland medegedeeld dat hy bereid is een subsidie ten bedrage van f 208.250, te verlenen voor de inrichting van een jachthaven te Vrouwenpolder aan het Veerse Meer. Het betreft hier de voormalige werkhaven, die door Rykswaterstaat werd aangelegd ten behoeve van de Deltawerken. Deze subsidie komt ten laste van het bedrag van vijf miljoen gulden, waarvoor in dit jaar subsidiever plichtingen kunnen worden aange gaan ten behoeve van ^rojekten voor de verbetering van de toeristische infrastructuur. In juli van dit jaar heeft de staatssecretaris reeds het grootste deel van dit bedrag toege zegd voor een aantal over het gehele land verspreide projecten. GENEVE. De Russische afgevaar digde naar de Gencefse ontwape ningsconferentie. Tsarapkin, heeft het Amerikaanse voorstel, de pro- du kt ie van strategische kernraket ten te „bevriezen" vierkant van de 'hand gewezen. NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant heeft de veiligheidsraad meegedeeld dat hij van plan is de waarnemersgroep van de Verenig de Naties in Jemen op te heffen als heden-vrijdag haar huidige man daat afloopt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1