alles CS) kan met CEtal Een jaar Maleisië marrie s mogelijkheden DE DERTIEN MILJOENSTE WORDT VERWACHT IN 1969 Melk weer duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 September 1964 No. 19643 De bevolking van Nederland DF.N HAAG, 2-9. De bevolking van Nederland is vurig jaar toegenomen mei 152.000 personen. Fr was een geboorteoverschot van 154.000 en een immigratieoverschot van 8.600. Door grenscorrecties met Duitsland gingen 10.300 personen naar dat land over. In het jaarverslag over 1963 van de rijksdienst voor het nationale elan, waarin bovenstaande cijfers worden gegeven, wordt gezegd dat in vergelijking met de bevolkings ontwikkeling in de wereld, de groei in Nederland nog op een betrekke lijk matig niveau ligt. Volgens de laatst bekende cijfers van de Verenigde Naties is het ge middelde groeipercentage van de wereldbevolking 1,8. Europa neemt met een eicijfer van 0,8 percent een bijzonder lage plaats in. Binnen Europa ligt Nederland met een jaar lijkse toeneming van 1,3-1,4 percent zeer hoog, maar toch nog onder het wereldgemiddelde. In het afgelopen jaar bereikte ons land een bevolking van twaalf mil joen. Dit twaalfde milioen inwoners kon zich op een meer evenwichtige wii/e spreiden dan het elfde. Het vertrekoverschot van het wes ten des lands was in 1963 meer dan dubbel zo gróót als in het vooraf gaande jaar, vooral als gevolg van een sterke stiirring van het Noord- hollandse vertreksaldo. Voor 't eerst is het westen van landsdeel met in absolute zin het grootste ver trekoverschot. In economisch opzicht moeten de toenemende binnenlandse vertrek- saldi van het westen des lands niet worden toegeschreven aan vermin derende bedrijvigheid in het westen, maar aan toenemende aktiviteit in de overige landsdelen, terwijl ook het uitgroeien van de randstad Hol land buiten de grenzen van de drie westelijke ••«ncies van invloed zal zijn. De dertienmiljoenste inwoner kan worden verwacht in 1969, de veer tienmiljoenste in 1975 en de twintig miljoenste in 2001. Dit is een maxi mumraming. Bevolkingsverschuiving Tijdens dit groeiproces zal zich, volgens de rijksdienst voor het na tionale -%'an, een verdere verschui ving van bevolking voltrekken uit de landbouw naar de industrie en de Ingezonden mededeling Burgemeester II. 1*. Everwijn vloog hoven <le gemeente Westerschouweii HAAMSTEDE, 31-8. De zweefvlie- gers, leden van de V.Z.A.C., die ijve rig aan het oefenen waren keken heel versteld toen daar plotseling burgemeester H. P. Everwiin verge zeld van mevrouw Everwün het veld opreed om de vliegsport eens in ogenschouw te nemen. In een oog wenk was een deel van het bestuur gereed om de bürgemecster welkom te heten. Het aanbod om eens een vluchtje boven de Westhoek te maken werd grif aanvaard en het was de instruc teur, kapitein-vlieger L. Walraven, die de burgemeester in de P.H. 243 de Rhönlerehe mee 'naar boven nam. De secretaris, de .heer L. Klompe, toonde de Westihoek uit de lucht aan mevr. Everwijn, waarvoor hij startte met de P.H. 304, beter bekend als de Ka. 7. Geruisloos gleden de 'beide ranke toestellen boven het zonover goten ambtsgebied van de burge meester. In ongeveer 6 minuten kre gen zowel de burgemeester als mevr. Everwijn te zien 'hoe groot de ge meente Westersdhouwen feitelijk wel is. Dat het beiden uitstekend was bevallen bleek wel uit de opge togen gezichten toen zij weer veilig aan de grond stonden. Na de vlucht bezocht de burgemeester, vergezeld van voorzitter Middendorp, de lier, die zorgt voor het optrekken dei- toestellen. Dankbaar en 'hoogst vol daan verliet daarop het burgemees- tersochtpaar de vlieghaven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BLIK DOOR HET WERELD De Maleisische Federatie die of ficieel een jaar bestaat (in feite is zij, vooral door toedoen van de te genstanders van dit Aziatische staatkundige bouwwerk enkele we ken na de 31ste augustus 1063 in werking getreden), wordt sinds kort rechtstreeks bedreigd door Indone sië, dat samen met de Philippijnen van het begin af vijandig tegenover de schepping van premier Rachman heeft gestaan. Enkele weken geleden zijn de eer ste Indonesische infiltranten aan land gegaan en men moet vrezen dat nog meer landingen in Maleisië zullen volgen, al beweert Djakarta dan ook bij hoog en laag dat zij hel gevolg zijn van particulier initiatief en geen onderdeel van Soekarno's „confrontatiepolitiek" die er op ge richt is Maleisië te „verpletteren". Toch behoeft men zich in de Ma leisische hoofdstad Koeala Loem- poer geen al te grote zorgen te ma ken, al zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van het eenjarig bestaan der federatie gepaard gegaan met extra voorzorgsmaatregelen. Stekende doornen De grootste troef, die Indonesië zou kunnen uitspelen, is immers geen bewapende aanval. Daartoe is het niet op grote schaal in staat en bovendien zou het daarmee een rechtstreeks tussenbeide komen van Engeland en de Verenigde Stalen riskeren. Men mag evenwel aannemen dat Indonesië's vijandige houding juist in belangrijke mate bepaald ivordt door de ergernis over de nog steeds durende Angelsaksische invloed in zuidoost-Azië. Men denke in dit ver band aan de aanwezigheid van de dienstensector. Terwijl thans nog 10.9 percent van de beroepsbevolking arbeid vindt in de agrarische sector, zal dit percentage b" het begin van c'e 21ste eeuw vermoedelijk zijn ge daald tot 3 a 4. Bij een bevolkings omvang van 20 miljoen zal dan ook de „landelijke" bevolkingsgroep (agrarische en daarbij behorende verzorgende bevolking) naar ver wachting slechts 1 a 2 miljoen uit maken. De overige bevolking van 16 a 19 miljoen moet men zich dan denken in een meer „stedelijke" sfeer. Dit is een proces dat zich zij het met grote faseverschillen over de hele wereld voordoet. In de rest van deze eeuw zal er dan ook meer stedelijke bouw nodig zijn dan in de gehele voorafgegane geschie denis der mensheid. DEN HAAG, 1-9. De minister van economische zaken 'heeft zich ermee akkoord verklaard, dat met ingang van 6 september 1964 de verbrui- kersprijzen van melk en melkpro ducten, zowel los als in flessen van een halve en een hele liter, met 1 cent zullen worden verhoogd. -Deze prijsverhoging houdt ver band met een stijging van produk- tie- en verwervingskosten, welke voor doorberekening in aanmerking komen. Bc-sloten is eveneens per 6 sep tember a.s. de prijzenbeschikking melk en meikprodukten 1964 in te trekken. VENLO. Op de Baarlosestraat in Blerick is het 7-jarig zoontje van de familie Franken door een auto aangereden en zodanig gewond, dat 'het jongetje kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Eerste Bogaerswoiiing Samenstelling voetbalcompetitie in komend seizoen Amerikaanse Zevende Vloot in Azia tisch gebied, aan de Britse belangen bij het ontstaan en voortbestaan van Maleisië en aan de Amerikaanse aanwezigheid in Zuid-Vietnam. Wat Soekarno beoogt - en dat heeft hij nog kortgeleden op niet mis te verstane wijze uitgesproken - is een Aziatische oplossing voor Azi atische problemen en niet een bot sing tussen oost (communistisch Chi na) en west (de Verenigde Staten) op Aziatische terrein. Meer verdeeldheid? Een belangrijke troef voor Indo nesië zou het zijn, wanneer de po gingen om verdeelheid tussen de Chinese en Maleisische bevolkings delen van Maleisië te brengen met succes zouden worden bekroond. In juli van dit jaar heeft hët er even op geleken dat in Singapore de be staande spanningen tussen de grote en veelal economisch krachtige groep Chinezen en de zwakkere minder heid der Maleise bevolking tot een Maleisië verzwakkende explosie zou den komen. Maar de gemoederen zijn weer bedaard. Maleisië heeft zich in het afge lopen jaar in een flinke economische bloei mogen verheugen. De iverk- loosheid in de vier delen (Malakka, Singapore, Sa bah en Sarawak) is ge ring, de persoonlijke inkomens zijn gestegen, de uitvoer heeft zeer be vredigende resultaten. In april heeft Rachmans alliantie- partij een ruime verkiezingsover winning behaald, die de veronder stelling wettigt, da tde komende vijf jaar Maleisië's stabilisering door Engeland en de V.S., moeilijk door Indonesië zal kunnen worden onder mijnd. Voor de nieuwe competitie is het volgende programma vastgesteld: Eerste klas: 5 september: Bruse Boys-Spui; Mevo-Zaamslag; Beren- AZW II; Kapelle-Middelburg V; Nieuwdorp- Hoek; Wolfaartsdijk-Wemeldinge. 12 september: AZW II-Bruse Boys; Hoek-Mevo; Middelburg V- Nieuwdorp; Spui-Wolfaartsdijk; We- meldinge-BerenZaamslag-Ka'velle. 19 september: Bruse Boys-Mevo; Hoek-Middelburg V. 26 september: AZW II-Wemeldin- ge; Beren-Zaamslag; Kapelle-Spui; Nieuwdorp-Wolfaartsdijk. 3 oktober: Mevo-Kapelle; Wolf- aartsdijk-Bruse Boys; Middelburg V-AZVV II; Spui-Beren; Wemeldin- ge-Nieuwdorp; Zaamslag-Hoek. 10 oktober: AZW II-Mevo; Hoek- Bruse Boys; Beren-Middelburg V; Kapelle-Wemeldinge; Nieuwdorp- Spui; Wolfaartsdijk-Zaamslag. 17 oktober: Bruse Boys-Zaamslag; Mevo-Spui; Kapelle-Beren; Middel burg V-Wolfaartsdijk; Nieuwdorp- AZVV II; Wemeldinge-Hoek. 24 oktober: Bruse Boys-Nieuw - dorp; Mevo-Middelburg V; Beren- Wolf aartsdijk; Hoek-Kapelle; Snui- Wemeldinge; Zaamslag-AZW II. 31 oktober; Middelburg V-Bruse Boys; Wolfaartsdijk-Mevo; AZW II- Hoek; Nieuwdorp-Beren; Wemel- dinge-Zaamslag. 7 november: Beren-Bruse Boys; Wemeldinge-Mevo; AZW II-Kapel- le; Spui-Hoek; Zaamslag-Nieuwdorp. Tweede klas A: 5 september: Brouwershaven-Wolf- aartsdnk II; Colijnsplaatse Boys- SKNWK; Wissenkerke-Duiveland; Serooskerke-Oostkapelle; Kloetinge II-Veere. 12 september: Duiveland-Oostka- pelle; SKNWK-Serooskerke; Colijns plaatse Boys-Wissenke'rke; Kloetinge II-Wolfaartsdijk II; Veere-Brou- wershaven. 19 september: Veere-Duiveland; Oostkapelle-SKNWK. 26 september: Duiveland-SKNWK; Kloetinge II-Brouwershaven; Co lijnsplaatse Boys-Oostkapelle; Wis- senkerke-Serooskerke; Wolf aartsdijk II-Veere. 3 oktober: Brouwershaven-Colijns- plaatse Boys; Oostkapelle-KJoetinge II; Veere-SKNWK; Serooskerke- Duiveland. 10 oktober: Kloetinge II-Colijns- plaatse Boys; Brouwershaven-Wis sen kerke. 17 oktober: Duiveland-Brouwers- haven; SKNWK-Wissenkerke; Co lijnsplaatse Boys-Veere; Seroosker- ke-Kloetinge II; Wolf aartsdijk II- Oostkapelle. 24 oktober: Brouwershaven-Oost- kapelle; Duiveland-Colijnsplaatse Boys; Serooskerke-Wolfaartsdiik II; Wissenkerke-Veere. 31 oktober: SKNWK-Kloetinge II; Colijnsplaatse Boys-Wolfaartsdijk II; Gostkapelle-Wissenkerke; Veere-Se- rooskerke. 7 november: Brouwershaven-Se- rooskerke; Kloetinge II-Duiveland; Wolfaartsdijk II-SKNWK. Derde klas A: 5 september; SKNWK II-Brou wershaven II; Zeemeeuwen-Mevo II; Zwaluwen-Zwaluwen II; WIK-Bru- se Boys II. 12 september: Mevo II-Zwaluwen; Bruse Boys II-SKNWK II; Brou wershaven II-WIK; Zwaluwen II- Zeemeeuwen. 26 september: Brouwershaven II- Zwaluwen II; Mevo II-WIK; SKN WK Il-Zeemeeuwen; Zwaluwen- Bruse Boys II. 3 oktober: Zeemeeuwen-Brouwers haven II; WIK-SKNWK II; Zwalu wen II-Mevo II. 10 oktober: Bruse Boys II-Mevo II; WIK-Zwaluwen. 17 oktober: Brouwershaven II- Mevo II; WIK-Zwaluwen II; Zee- meeuwen-Bruse Boys II; Zwaluwen- SKNWK II. 24 oktober: SKNWK li-Zwaluwen II; Zwaluwen-Brouwershaven II. 31 oktober: Bruse Boys Il-Zwalu- wen II; Mevo II-SKNWK II; Zee- meeuwen-WIK. 7 november: Bruse Boys II-Brou wershaven II; Zeemeeuwen-Zwalu wen. Voor de eerste klas B van de zondagcompetitie is het volgende programma vastgesteld: 13 september: Dreischor-Hans- weertse Boys; Renesse-Luctor; Krui- ningen-Zierikzee II; Robur-Kwaden- demme; Patrijzen-Zonnemaire. 20 september: Zierikzee II-Patrij- zen; Luctor-Dreischor; Kruiningen- Zonnemaire; Kwadendamme-Hans- weertse Boys. 27 september: Zierikzee II-Luctor; Zcnnemaire-Renesse; Dreisehor- Kwadendamme; Hansweertse Boys- Kruiningen; Robur-Patrijzen. 4 oktober: Renesse-Patrijzen; Zon- nemaire-Hansweertse Boys; Krui- ningen-Dreischor; Kwadendamme- Zierikzee II; Luctor-Robur. 11 oktober: Dreischor-Patriizen; Renesse-Zierikzee II; Zonnemaire- Robur; Hansweertse Bovs-Luctor; Kwadendamme-Kruiningen. 18 oktober: Dreischor-Renesse; Zonnemaire-Kwadendamme; Robur- Zierikzee II; Patrijzen-Hansweertse Boys; Kruiningen-Luctor. 25 oktober: Renesse-Robur; Hans weertse Boys-Zierikzee II. 1 november: Dreischor-Robur; Re- nesse-Hansweertse Boys: Zonnemai- re-Zierikzee II; Kruiningen-Patrij- zen; Kwadendamme-Luctor. 8 november: Zierikzee II Drei- sehor; Kruiningen-Renesse; Luctor- Zcnnemaire; Robur-Hansweortse Boys; Patrijzen-Kwadendamme. 15 november: Renesse-Kwaden- damme; Dreischor-Zonnemaire; Kruiningen-Robur; Luctor-Patrijzen. In de gemeente Duiveland werd de eerste Bogaerswoning in gebruik ge nomen. Het huis staat aan de Sandslrömweg te Oosterland. Stam van „reuzen LIMA, 2-9. Bij de rivier Ucayli in Peru is een stam van „reuzen" ontdekt, waar van de vrouwen vermoedelijk afstammen van de „Amazones" zo schrijft het blad „Expreso" in een verslag over een ge mengde burgerlijke en mili taire expeditie. De vrouioen hebben lang haar en zwarte ogen en gaan samen met hun mannen op jacht, waarbij zij zeer bedreven blijken in het gebruik van pijl en boog. De Amazones worden door Spaan se geschiedschrijvers beschre ven. Deze beweerden dat deze vrouwen hun rechterborst af gezet hadden om hun wapens beter te kunnen gebruiken. De expeditie kon niet dicht genoeg bij het kamp van de stam komen om vast te stellen of dit ook nu nog gebeurt. Wat afmetingen en voorkomen be treft komen zij geheel met de beschrijvingen van de Ama zones door de oude Spanjaar den overeen. De expeditie is op de terug weg naar Lima. Het gelukkigebruidspaar II. Clerx-Hage, staande voor het nieuwe Bo- gaersje", waar vooral de bruidegom zelf ook heel wat aan heeft gewerkt. Links van het bruidspaar: burgemeester en mevrouw Van Eeten van Duiveland. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwolle (wijkgemeente XI): G. Messie te Goor; te Muiden (toez.): J. Smit te Lopik'; te Giessen- dam-Hardinxveld: L. Doppenberg te Wilsum (O.); te Vreeswijk: C. van Schoonhoven te Giessenburg. Bedankt voor Diepenveen (toez.): R. J. Mooi te Zuidwolde (Dr.); voor Enschede (vak. D. Oosten): dr. B. Klein Wassink te Gorinchem. Geref. Kerken Beroepen te Midsland en West- Terschelling: M. Boot te Gapinge; te Zwaagwesteinde; J. J. R. Baas, kand. te Amsterdam; te Domburg-Westka- pelle en te Moordrecht: T. L. H. Pie- terse, kand. te Voorschoten; te Sleen en le St, Laurens: W. E. M. Honig, kand. te Amsterdam, die geen ver dere beroepen in overweging kan ne men. Aangenomen naar Badhoevedorp (vak. wiilen P. Warmenhoven): F. J. Bil te Delfzijl; naar Utrecht-N. (in samenwerking met de kerk van Se- marang): C. H. Koetsier te Koog aan de Zaan. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Fergus-Guëlph (Ont., Can.): M. van Beveren te Vrou wenpolder. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Enschede: J. Kievit te Noordeloos en C. Verhage te Hilver- sum-C. Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Hij 'knikte. „Dat hebt u goed ont houden. Ik heb 'klanten in vrijwel heel Brabant juffrouw Laan. Van morgen heb ik twaalf brommers verkocht aan een rijwielzaak in Til burg. Mijn week is d-us weer best. Meestal werk ik niet op zaterdag, maar als ik een extraatje kan ver dienen, laat ik het niet. Eneh misschien heeft uw 'beschermengel- tje me in 'het oor 'gefluisterd, dat ik vandaag deze 'kant op moest. Wie zal 'het zeggen?" Hij keek 'haar la- dhend aan. „Zo erg was het niet, 'hoor". „Nou, u riep aniders helemaal niet om een ijseo. Als i'k me 'goed her inner was 'het „help". En wat doet een man dan? Hij helpt, heel een voudig". „O ja, ik vond het reuze, dat u er net aan kwam. Maar toch.... ik wilde wel, dat u hem niet zo toe getakeld had". „Kunt u er nog last mee krijgen?" Ze schudde haar hoofd. „Dat niet bepaald. Maar u „Maakt u zich over mij maar geen zorgen. Ik sta mijn mannetje, als het moet". „Maar hij heeft een auto". „En wat zou dat? Dacht u nu heus dat 'hij het lef zou hebben mij pro beren dood te rijden? Dat durft die man niet. Mannen, die een vrouw lastig vallen op een eenzame weg, zijn alleen maar lafaards. Overigens ik ben best in staat om op mezelf te passen". „Ik hoop hel voor u. Ik zou het verschrikkelijk vinden, als u door mijn toedoen nog narigheid zou on dervinden". Hij glimlachte. „Dat is vriendelijk gezegd, juffrouw Laan. Troost u, ik kom zelden in deze streek. Dat wil zeggen. Misschien 'kom ik nu wel vaker naar Waalwijk". Ze keek 'hem eerlijk verwonderd aan. „Waarom? Wilt u met alle ge weld ruzie met hem?" „Hom? Wie denkt er nu nog aan die man? Ik dacht alleen aan u. Ik zei u de vorige keer al, dat ik u aardig vond". Ze roerde haar thee en 'keek hem enige tijd onderzoekend in zijn la chende gezicht. „Ik veronderstel, dat de meeste jonge mannen dat wel zullen zeggen tegen de meeste jonge vrouwen, 'is 't niet?" Hij schudde langzaam zijn hoofd. „Ik niet, juffrouw Laan. Misschien ben ik in dit opzicht nog wat ouder wets. Wist u, dat ik al die weken aan u gedacht héb?" „Aan mij? Waarom? Zoveel bij zonders is er aan mij 'niet". Hij zuchtte, „Wat kan ik er aan doen? Af en toe hoopte ik op een briefje van u. Of een telefoontje. Ik heb u immers mijn kaartje gegeven? En ik wist heel niet, waar u beland was. U 'had toch geen woonplaats, nietwaar? Ik heb wel eens een paar keer Tiel doorgereden, in de hoop u onverwaoht le zien. Maar steeds zonder resultaat. Ik ben in die din gen waarschijnlijk een pechvogel". Bij Marrie begon de verwondering te groeien. „U hebt me nog maar één keer ontmoet", begon ze. „Twee keer", verbeterde hij la chend. ..Twee keer dan". Ze haalde haar schouders op. „Wat ziet u in me?" „Tjais dat wel te definiëren? Ik vond u toen al aardig ,nu nog veel meer. Ik ben jong en u bent het. Heel eenvoudig, denk ik. Begint het zo niet doorgaans? U hebt een bijzondere indruk op me gemaakt. Natuurlijk ben ik wel eens met een meisje uit geweest en zo. Dat was prettig en we hadden plezier. Mis schien nog eens een tweede keer, maar het was nooit om van te zeg gen: ik denk steeds aan haar. Met u was dat wel het geval, ziet u?". Marrie dronk van 'haar thee. Ze vond hem wel aardig. Hij was eer lijk en open. Geen flauwe grapjes, zoals Fons dat vroeger deed en zo als baas Tjeu (gisteravond. Een seri euze jongen. Iets in hem trok haar wel aan. „Ik zou toch maar wegblijven uit Waalwijk, als i'k u was. HijFons Hagen 'heet 'hij.... woont er ook. Waarschijnlijk kent niemand hem zo goed als ik. Wewe waren vroe ger zo ongeveer verloofd. Zoiets als vanmiddag vergeet hij nooit". „Die man bestaat niet meer voor me, juffrouw Laan. Alleen u". „Alsjeblieft, meneer Wouterse u hebt niets aan mij. Ik 'ben een ver velend schepsel, dat het niet zo erg meer op mannen voorzien heeft. U zult natuurlijk wel anders zijn. Dat neem ik terstond aan. Maar toch ik zou u beslist tegenvallen". „Het is altijd te proberen, juf frouw Laan. Misschien val ik dan niet tegen". „Ach, wat hebt u er aanIk kom zo weinig in Tiel". Hij wees naar zijn brommer. „Met dat ding ben ik gauw genoeg in Waalwijk". (Wordt vervolgd.) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7