flitsen" AANLEG VAN IJSBAAN AAN ZANDWEG TE KERKWERVE Engelse jeugd dronk thee te Dreischor doodt direct elk insekt! Lang haar Keukenideeën gevraagd van huisvrouwen Bestrijdingsmiddelenwet 1962 in werking Voor 60 jaar.... MORGHAN, de magiër ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 september 1961 No. 19613 Vergadering raad Middenschol!wen W MAINDTn Ct.trn^ PhMciia nnn 1 SCHARENDIJKE, 2-9. De raad van Middenschouwen kwam dinsdagmid dag j.l. in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van bur gemeester S. Francke. Afwezig was de heer J. der Weduwen. Onder de ingekomen stukken be vindt zich o.a.: het bericht van goed keuring zonder opmerkingen door Ged. Staten van de gemeentebegro ting incl. de eerste tot en met derde wijziging voor 1964; verder een me dedeling van de minister van O., K. en W. dat ten aanzien van de o.l.- school te Ellemeet art. 55 quater L.O.-wet 1920 zal worden toegepast voor 1964. Ten aanzien van de vorderingen bij de bouw van het gemeentehuis deelt de voorzitter mede, dat het nieuwe gemeentehuis thans water en winddicht is. B. en w. stellen voor om bet aan leggen van een ijsbaan met nomnmt voor de brandweer aan de Zandweg te Kerkwerve op te dragen aan de Koninklijke Ned. Heidemaatscha^"5'. De kostenbegroting voor dit objekt bedraagt f 10.000, Een gedeelte van de uitkomende grond zal worden gebruikt voor op hoging van het bouwterrein aan de Vroonstraat, een ander deel voor op hoging van het terrein, dat bestemd is voor uitbreiding van het sport terrein. De heer L. W. van Kooten vraagt Ingezonden mededeling hoeveel de uitbreiding van het sport terrein zal worden opgehoogd. De voorzitter antwoordt, dat dit ver schillend is, n.l. afhankelijk van de hoogtemetingen. In ieder geval komt de uitbreiding het zelfde niveau als het sportterrein. De heer D. van der Wekken vraagt of eventueel nog overblijvende grond zal worden opgeslagen. De voorzitter bevestigt dit, doch verwacht, dat de ze hoeveelheid grond miniem zal zijn ook al omdat de vorige eigenaar van de voor iisbaan aangekochte grond om grond heeft verzocht voor op vulling van laagten in zijn bouw land. De raad gaat akkoord met het door b. en w. overgelegde ~'an en besluit het nodige krediet beschik baar te stellen. Verbetering Baken De raad kan zich ook verenigen met het door het waterschap „Schou- wen-Duiveland" ingediende plan tot verbetering van het Baken te Scha- rendijke, voor zover bij de gemeente in onderhoud. Getracht zal worden hiervoor een provinciale biidrage te verkrijgen ingevolge de Tertiaire Wegenverordening. Op voorstel van b. en w. besluit de raad tot verkoop van een per ceeltje grond aan de Dorpsstraat te De Franse regering heeft woens dag laten weten dat de onderhande lingen tussen Frankrijk en Engeland voor de gemeenschappelijke produk- tie van een nieuwe raket bijna zijn afgesloten. Scheepvaartberichten Esso Den Haag, 1-9 Kaap Vilano ge passeerd naar Rotterdam. Esso Rotterdam, 1-9 van Mena Al Ahmadi naar La Spezia. Garoet, 1-9 van Rotterdam naar Marseille. Straat Soenda, 1-9 van Dakar naar Port Gentil. World Hill (t.), 1-9 van Bandar Mas- hur naar Bombay. grote spuitbus voor maanden lang gebruik! UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS ED1NBURG, 2-9. Op een school in de Schotse plaats Dalkeith is een prestige strijd aan cle gang om de lengte van de haren van de veertienjarige Owen Holmes. Deze haren rei ken tot de schouders van de jongen. De vader ziet hierin geen kwaad, zolang de haren maar schoon zijn. De hoofdonderwijzer heeft bepaald, dat Owen zolang hij niet naar de kapper is geweest bij de meisjes moet zitten en ook de kook- en naailessen moet volgen. Owen, een be wonderaar van de langharige zanggroep de „Rolling Stones" is echter niet van plan te ca pituleren. wijst zeer mondig te zijn, nog vaak zo weinig wordt geraadpleegd als het gaat om zaken waarmee zij het meeste heeft te maken. Doordat ook de huisvrouwen zich hebben geor ganiseerd, wordt haar advies geluk kig al steeds meer ingewonnen. Wjj leven in een snel veranderende wereld. Dit is voor niemand opzien barend nieuws. Overal trachten de nieuwe vormen en nieuwe ideeën heen te breken door de soms nog taaie schaal van conservatisme en verstarring. Dat gebeurt in het groot, in het reiken van de mens naar de plane ten en de oneindige verten; het is ook aan de gang vlak bij ons, naast ons in onze eigen woning. De mens van vandaag wil niet langer wonen in pluche en tussen de stofnesten van bouwkundige tierelantijnen. Hij verlangt naar strakheid, naar eer- liike kleuren, naar efficiënte maar mooie vormen. Die drang maakt geen halt en front voor onze keuken deur. De keuken van 1964 is een vertrek geworden soms al een deel uitma kend van de woonruimte waar het goed toeven is en prettig en vlot werken. Waarom ook niet? Waarom zou het laboratorium van de huis vrouw ten achter blijven bij de ont wikkeling naar doelmatigheid en de vormschoonheid, die de hedendaagse verantwoorde woningbouw ken merkt? Het stiefkind keuken, lang be schouwd als een soort noodzakelijk kwaad, is hard op weg zich te ont worstelen aan dat assepoesterbe- staan. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat de huisvrouw zelf, in een tijd waar in de vrouw op velerlei terrein be- Dat haar stem van grote waarde is, heeft een van de grootste hout verwerkende industrieën ter wereld, een Zaans bedrijf terdege beseft. Deze industrie wil namelijk door middel van een opinie-onderzoek vaststellen welke wensen en verlan gens er onder de Nederlandse huis vrouwen leven, speciaal met betrek king tot de vorm en de inrichting van de ideale keuken, zoals die past in het huis van nu. In nauw overleg met de betrokken instanties uit de wereld van de vrouw* gaat zij in de provincies Lim burg. Noord-Brabant en Zeeland een grootscheepse enquête houden naar de ideeën van huisvrouwen op dit gebied. Zoveel mogelijk plaatselijke afdelingen van vrouwenverenigingen zijn hierover al benaderd. Ook de mening van niet-aangeslotenen bij een vrouwenorganisatie wordt op prijs gesteld. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen bij de afdeling P.R. van de Bruynzeelfabrieken te Zaandam. Een terzake deskundige jury zal beoordelen in hoeverre de gegeven antwoorden getuigen van een gezond keukeninzicht en de deelneemsters met de beste formuleringen belonen met een fraaie keuken. Scharendijke, groot 110 m-, tegen de prijs van f 5,per m-, aan mevr. Th. Smit-Schrijnen te Amsterdam. Ontvangen is een rapport van het hoofd van dienst van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" betreffende organisatie van deze dienst. B. en w. stellen voor om met de inhoud van dit ra~*x>rt akkoord te gaan. De heer J. N. Viergever heeft de kosten per inwoner bezien na de or ganisatie en merkt op, dat deze min der zullen bedragen, dan die voor naburige gemeenten, welke uit de dienst getreden zijn. Dezelfde per soon vraagt of de gebouwen, welke op Tholen ongeschikt zouden ziin voor onderbrenging van een kantoor door de vertegenwoordiger der ge meente zijn bezien. De voorzitter antwoordt, dat hij de oude school gebouwen in Tholen, niet persoonlijk heeft gezien, doch aan de Hand van een rapport van het hoofd van dienst heeft de algemene vergadering met algemene stemmen beslist, dat in deze richting geen oplossing moet worden gezocht. De raad besluit met algemene stemmen om akkoord te gaan met het overgelegde rapport van het hoofd van dienst. De gemeenterekening over 1962 wordt aan de raad ter voorlopige vaststelling overgelegd. De rekening zal eerst door de daartoe ingestelde commissie worden onderzocht. Vastgesteld worden de zesde en zevende wijziging der begroting voor 1S64. Besloten wordt tot toekenning van een looncompensatie aan het ge- meentepersoneel in verband met de algemene huurverhoging per 1 juli 1964. De aftredende leden der commissie van advies, bedoeld in de Woon- ruimtewet 1947, stbl. H 291, worden allen herbenoemd. De heer K. A. van Langeraad wordt weer benoemd als lid der ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg in de gemeente Middenschouwen. De rondvraag In de rondvraag vraagt de heer J. N. Viergever of het mogeliik is om de zware lijkbaar oo de begraaf plaats te Scharendijke door een van lichter materiaal te vervangen. Het raadslid De Jonge wijst op hetzelfde euvel ten aanzien van de begraaf plaats in Ellemeet. De voorzitter zegt toe, dat b. en w. vervanging zullen bezien. De heer D. van der Wekken infor meert of al iets bekend is over de ontvangst van tolgelden voor de Ha ringvlietbrug. De voorzitter deelde mede, dat de ontvangsten hoger zijn dan werd verwacht. SPORT DUIVENSPORT Kampioenschappen 1964 „De Bruse Trekker" De uitslagen van de kampioen schappen 1964 van „De Bruse Trek ker" zijn als volgt: Vitesse duif kampioen: 1. P. Zandijk, 51 pnt.; 2. T. M. Da lebout, 49 pnt.; 3. T. M. Dalebout, 46 pnt. Vitesse hok kampioen; 1. T. M. Dalebout, 254 pnt.; 2. Ph. Steketee, 236 pnt.; 3. P. Zandijk, 230 pnt. Midfond duif kampioen: 1. P. Zandijk, 105 pnt.; 2a. Ph. Ste ketee, 88 pnt.; 2b. C. Bolle, 88 pnt.; 3. T. M. Dalebout, 78 pnt. Midfond hok kampioen: 1. T. M. Dalebout, 288 pnt.; 2. C. Bal, 198 pnt.; 3. Ph. Steketee, 191 pnt. Fond kampioen duif: 1. T. M. Dalebout, 160 pnt.; 2. T. M. Dalebout, 135 pnt.; 3. C. Bal, 125 pnt. Fond kamppioen hok; 1. T. M. Dalebout, 335 pnt.; 2. C. Bal, 175 pnt.; 3. P. Zandijk, 115 pnt. Jonge duiven - duif kampioen: 1. A. de Koning, 80 pnt.; 2. A. de Koning, 76 pnt.; 3. Ph. Steketee, 66 pnt. Jonge duiven hok kampioen: 1. A. de Koning, 300 pnt.; 2. Ph. Steketee, 222 pnt.; 3. J. v. d. Spek, 187 pnt. Generaal kampioen over alle vluchten: T. M. Dalebout, 1.060 pnt.; Ph. Ste ketee, 724 pnt.; C. Bal, 712 pnt. MADRID. Stuart Christie, een 18- jarige Schot, is door een Spaanse militaire rechtbank veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf op be schuldiging van het plegen van ter reurdaden. aldus is van officiële zij de meegedeeld. KOEALA LOEMPOER. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft bekend gemaakt dat Indonesische vliegtuigen boven Zuid-Malakka ge vlogen hebben. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van justitie, Robert F. Kenne dy, is door de democratische partij van de staat New York aangewezen als haar kandidaat voor de Senaats zetel van deze staat. HAVANNA. De Cubaanse regering heeft, naar zij heeft bekend gemaakt acht overeenkomsten met de Sow- jet-Unie gesloten over technische en materiële hulp tot een waarde van meer dan zes miljoen dollar (21,6 miljoen gulden). WASHINGTON. Uit een rapport van de federale recherche blijkt dat de misdadigheid in de V.S. in één jaar met gemiddeld 15 procent is toegenomen. In de eerste helft van dit jaar is het aantal moorden met 13 procent toegenomen in vergelij king met het eerste halfjaar van 1963. PHILADELPHIA. De politie van Philadelphia heeft een inval gedaan in het hoofdkwartier van „Muham- mads Afrikaans-Aziatisch cultureel centrum" in het hart van de neger- slonnenwijk. PARIJS. Prinses Isabelle, de oud ste dochter van de Franse kroonpre tendent de graaf van Parijs, zal op 10 september in Dreux in het huwe- l"k treden met graaf Frederick Karl von Schönborn-Buccheim. QUITO. Een vliegtuig dat van Shelimera, in het zuiden van Ecua dor, op weg was naar Quito, is ver ongelukt, waardoor vier leden van de luchtmacht van Ecuador om het leven kwamen en zes leden van de staf van het Amerikaanse hosnitaal- schip „Hope" gewond raakten. SANTA MONICA. De 53-jarige Britse acteur James Mason is in Santa Monica, Californië, na een hu welijk van 23 jaar van ziin vrouw Pamela gescheiden. Mevrouw Mason kreeg een vergoeding van ruim an derhalf miljoen dollar. Het paar heeft twee kinderen die aan me vrouw Mason zijn toegewezen. DEN HAAG. De 89-jarige A. P. Vellekoop te Maasdijk, gemeente Naaldwijk is op onverklaarbare wij ze in een diepe sloot 'na'bij zijn wo ning geraakt en verdronken. DEN HAAG. De 17-jarige Michael Finn uit Oldham (Engeland) is ter hoogte van Kijkduin in zee verdron ken. De jongen was met een vriend aan het zwemmen, toen hij plotse ling in moeilijkheden geraakte. AMELAND. Op Ameland is de 'gasvlam van de Mobil Oil ontstoken. Mobil Oil is ide tweede maatschap pij die gas gevonden heeft op dit eiland. Zij boorde op een geconstru eerd booreiland bij paal 26 op het oosteinde van het eiland. Oude graven in kerk van Ootmarsum OOTMARSUM, 2-9. Tijdens graaf- werkzaamheden ten behoeve van een verwarmingskelder in de katholieke kerk te Ootmarsum zyn zowel bin nen als buiten het uit de dertiende eeuw daterende kerkgebouw oude graven blootgelegd, die dateren uit omstreeks 1100. Op een diepte van ruim twee me ter onder de thans bestaande vloer in het zuidoostelijke trancept stuitte men gisteren op graven welke ken nelijk bij de aanbouw der kerk van 1491 tot 1510 zijn geroerd. De zij kanten der graven zijn opgezet deels met Bentheimer zandsteen, deels met ijzeroersteen en afgedekt met een zandstenen zerk. Een der blootgelegde graven is gisteren door prof. dr. J. Huizinga te Utrecht en dr. J. Renault te Amersfoort van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in samenwerking met dr. C. T. W. J. Heyseler en dr. Anton Lodewijk Hulshoff, resp. directeur en conser vator van het Rijksmuseum Twente, onderzocht. Het bleek een kinder graf dat tijdens de uitbreiding van de kerk met de zuidoostelijke kapel bleek te zijn geroerd, om het bui ten de fundering te houden. DREISCHOR, 2-9. In het histori sche „Plaatsenhuis" van Dreischor bood burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven vrijdagmiddag j.l. een groep van zestien Engelse padvindsters een gezellig thee-uurtje aan. Deze meisjes waren de oudste leden van de „First Pulborough Gui de Company" uit Pulborough (Sus sex), die vorige week genoot van een heerlijke vakantie op Schouwen- Duiveland. Zij verbleven in de mo len van Zonnemalre. Burgemeester en mevrouw Ver meulen nodigden de padvindsters uit voor een „tea-party" in het fraaie voormalige raadhuisje van Dreischor In de raadskamer vertelde de heer Vermeulen zijn gasten in de Engelse taal vele bijzonderheden uit de ge schiedenis van Brouwershaven. Na de thee met stokbeschuit werd de thans bijna geheel gerestaureerde Hervormde kerk bezichtigd. De thans, weer naar huis vertrekken padvindsters genoten bijzonder van deze prettige ontvangst. Op de foto toont burgemeester Vermeulen de leidsters miss Elliott en miss Hawkins na de thee de be kende historische uitgave van de verzamelde werken van de in 1577 te Brouwershaven geboren dichter Jacob Cats. (Foto: Zierikzeesdhe Nieuwsbode) DEN HAAG, 2-9. Met ingang van 1 september is de bestrijdingsmidde lenwet 1962 in werking getreden. De inwerkingtreding heeft moeten wach ten op voltooiing van de vrij om vangrijke uitvoeringsregelen. Evenals de oude wet van 1947 be vat ook de nieuwe wet regelen die er toe strekken dat uitsluitend be strijdingsmiddelen in omloop komen, die deugdeliik zijn bevonden voor het doel waarvoor zij bestemd zijn. Daarnaast zijn echter in de nieuwe wetgeving uitgebreide voorzieningen getroffen ter beteugeling van de ge varen die de handel in en het ge bruik van bestrijdingsmiddelen kun nen opleveren voor de veiligheid en de gezondheid van mens en dier. Deze voorzieningen treden in de plaats van de daaromtrent tot dus ver geldende beknoote bepalingen in het landbouwveiligheidsbesluit. Het arbeidsbesluit 1920, het algemeen be sluit warenwet en de wet op de toe passing van zuiverings- en ontsmet tingsmiddelen. Legitimatiebewijs Zo zullen b.v. volgens de nieuwe wet de zeer giftige middelen, ge merkt met een doodshoofd, alleen mogen worden verkocht aan perso- Steekvlam uit kruid: drie mannen in brand AMSTERDAM, 2-9. Woensdag ochtend omstreeks 'half .twaalf heb ben drie 'arbeiders van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Springstoffen fabriek „De Krijgsman" te Ouder kerk (gem. Amstelveen) tengevolge van een explosie in een hoeveelheid oud 'kruit vrij ernstige maar niet le vensgevaarlijke brandwonden opge lopen. Zij weiden naar het O.L.V.- Gasthuis in Amsterdam vervoerd. De drie 'mannen, de 28-jarige H. Last uit Amsterdam, de 42-jarige P. Meyer, uit Amstelveen en de 17-ja- rige U. J. van Steden, eveneens uit Amsterdam, waren op een vrij ver van de fabriek gelegen 'open terrein zogenaamd oud kruit of afval aan het verbranden. Voordat zij de lont hadden ontstoken ontwikkelde rich plotseling een steekvlam, waardoor hun kleren in brand vlogen. De mannen renden naar een van de twee brede sloten, waartussen het terrein is gelegen en sprongen er in waardoor de vlammen werden ge doofd. nen, die 16 jaar of ouder zijn en die bovendien in het bezit zijn van een nader omschreven legitimatiebewijs, waaruit blijkt dat hun opdrachtgever of zijzelf een beroep uitoefenen, dat het gebruik van deze middelen mee brengt. Voorts verplicht de wet een ieder ten aanzien van resten en lege verpakkingen van bestrijdingsmid delen „zodanige zorgvuldigheid in acht te nemen, dat geen gevaar ont staat voor de mens, of voor dieren waarvan instandhouding gewenst is, en dat aan planten, delen van plan ten, grond of viswater, welke aan andere toebehoren, geen grotere schade wordt toegebracht dan uit een juist gebruik van het middel voortvloeit". Z1ER1KZEE. De Rederijkersver eniging „Concorcfia" gaf voor een zeer talrijk publiek een opvoering van het toneelspel „Aan Flarden". SIRJANSLAND. Bij gelegenheid van de Zierikzeese kermis gaf „Oos- terlands Fanfarealhier een concert ZIERIKZEE. Aan het havenhoofd sloeg het met hooi geladen tjalk schip „Elizabeth Maria" om en kwam ondersteboven te drijven. SEROOSKERKE. Tijdens een druk bezochte vergadering werden de bijzonderheden vastgesteld van het installatiefeest vari burgemeester L. de Oude. RENESSE. Het gemengd mannen- en vrouwenkoor gaf in de kerk een geslaagde zanguitvoering. SCHARENDIJKE. Alhier is een landbouwvereniging opgericht, met aanvankelijk een dertigtal leden. BRUINISSE. Het initiatief van de Vereniging Algemeen Schippers- en Vissersbelang tot het aanschaffen van een vlet voor eventuele hulp verlening, vindt veel bijval. ZIERIKZEE. Op zaterdag 1 ok tober vindt de feestelijke opening plaats van de ambachtsschool en de avondschool voor vakonderwijs. OOSTERLAND. De nieuwe open bare school in deze gemeente zal op maandag 3 oktober worden inge wijd. HAAMSTEDE. De leden van hel alhier bestaande Ziekenfonds voor Werklieden, de „Wilhelmina-Vereni ging", hielden de jaarvergadering 41. Aram gaf er zich geen rekenschap van dat Morghan ontdekt had, dat hij gevolgd werd. Zorgvuldig een grote afstand bewa rend, volgde hij voorzichtig zijn vijand, die geen enkele maal het hoofd omwendde. Maar als Aram de sluwe glimlach had kunnen zien, toen Morghan eindelijk de deur openduwde van een half ingestorte kelder, dan had hij zich wel drie keer be dacht alvorens hem te volgen. Kreten en gezang kwamen Morghan te gemoet, toen do deur open ging. In deze kelder had een verdacht individu een café geopend, dat zo zachtjes aan zich ontwik keld had tot een verzamelplaats van het uitvaagsel van de stad. Zakkenrollers, die ven, moordenaars, allerlei uitschot verza melde zich hier. In dit onheilspellend ge welf was meer dan één moord uitgedacht en onder het plaveisel van deze kelder slie pen verscheidenen een eeuwige slaap, om dat zij de anderen gehinderd hadden in hun plannen. Morghan stond even stil en keek goed keurend naar de woeste mannen die zaten te drinken en te zingen. Toen scheen hij een bekend gezicht te ontdekken, want snel ging hij naar een man toe die geheel ver diept was in het dobbelspel. „Zacheb!" riep hij zachtjes. En toen de ander opkeek gaf hij zijn beker aan een kameraad, een ver wensing uitstotend, alvorens zich bij Mor ghan te voegen. Deze sprak: „Geef mij één van uw kostbare ogenblikken m'n beste. Ik veronderstel dat u nog ter beschikking staat van een ieder die u betaalt, niet waar?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5