Coopvaett Imposante uitbreiding en vernieuwing „Modehuis Holty" Winst P.T.T. 1963: Kwaliteitsregeling voor de aardappelen 23,7 miljoen gulden Koningin maakte een onopvallende wandeling door Zierikzee DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Ambtenaren meer salaris door „trend" Totale modernisering van ZIERIKZEE. 2-». Het bekende Mo- dthuis „De Nijverheid" aan de Dam hier ter stede, heeft een andere naam aangenomen en heet voor taan Modehuis Holty - Zierikzee. De naamsverandering staat niet op zichzelf, want zy werd ingevoerd in verband met de totale vernieuwing van dit prominente huis, dat een on de toekomst gerichte uitbreiding en verandering onderging, waardoor het een grootsteedse allure kreeg, die enerzijds getuigt van de vooruit ziende blik van de directie, ander zijds als schoolvoorbeeld mag die nen voor de wijze, waaron de stede lijke zakenwereld zich aanpast bij de zich snel wiizigende omstandighe den in stad en streek. Modebuis Holty werd woensdagmiddag - na een herbouwpericde van ruim een halfjaar - officieel heropend door burgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter. Een schat van bloemen sierde de verkoopruimten van de zaak, die en mijlpaal passeerde in zjfn 80- jarige geschiedenis. Tachtig jaar geleden toch begon nen de voorouders van de heer C.J. A. en mej. W.M.C. Holty een cver- bescheiden confectiezaakje op de Dam, gevestigd in het pand, waarin thans Jamin is gevestigd. In oktober 1916 splitste de zaak zich in een he renconfectiebedrijf, dat naar het Havenplein werd overgebracht (op geheven in 1963) en een damescon fectiebedrijf, dat werd geleid dooi de heer H. E. J. Holty in het huidige pand aan de Dam en bekend onder de - nu gewijzigde - naam Mode huis „De Nijverheid". In 1950 werd het rechts van het huis gelegen voormalige panel van Foto Feyter aangekocht en toegevoegd aan het modehuis door een nieuwe essen- houten etalagepui. In 1960 kon men de links van het pand gelegen voor malige vis- en fruithandel „De Noordzee" aankopen en werden eta lage en voorpui uitgebreid. Bij de huidige totale verbouwing is geen ruimte onbenut gelaten. Feitelijk is het zo, dat slecht9 de voorpui - het buitenfront dus - werd gehand haafd, waarachter een totale ver nieuwing en uitbreiding plaats vond. Behalve het oude pand van „De Noordzee" vond een verplaat sing plaats van kantoor en atelier naar achteren. Er ontstond zodoen de een mogelijkheid tot een belang rijke uitbreiding. Modehuis Holty heeft - meegerekend de op de bo venverdieping ingerichte meisjesaf deling - ongeveer een vloeropper vlakte van 260 vierkantemeter. Het verbouwde modehuis beslaat nu drie oorspronkelijk gescheiden, smalle en diepe panden. Vóór de verbouwing werd slechts het mid delste als verkoopruimte gebruikt. De andere twee panden werden op de begane grond slechts benut voor kantoor, atelier en magazijn. Daar bij waren er achter deze panden no? diverse zeer bouwvallige ruimten en twee kleine binnenplaatsen. Flinke en kleiriere doorbraken Het ontwerp en de realisering er van steunt op de gedachte, dat men direct bij het betreden van de zaak, d.m.v. flinke doorbraken naar links en rechts, de gehele breedte, die de drie panden opleveren, moet erva ren. Dieper het pand in was deze in greep technisch en financieel niet verantwoord en zijn kleinere door braken ontstaan. De daartussen ge legen muurvlakken werden boven de luifels d.m.v. spiegels „visueel" doorbroken, waardoor de ruimten zich kunstmatig verruimden. De middelste ruimte, waar zich de entree bevindt, heeft een hoger plafond dan elders. Dit is geaccen tueerd door een dieprode kleur en is schuingaand doorgetrokken naar de eerste verdiepin?. waar de ver koop van meisjeskledin** is onderge bracht. Vooral door dit olafond ontstaat een ruimtelijke binding van de verkoopruimte beneden met bo ven en omgekeerd. De verdiening is bereikbaar door een half open, half gesloten stalen trap met wengé houten treden, -stootborden en - leuning. De verkoopafdeling op de verdie ping heeft een ca. vier meter hoog plafcnd, dat i.v.m. de verkoop van meisjeskleding visueel is verlaagd tct plm. 2.50 meter door vier van muur tot muur gaande lichtbakken. De t.l.-Iampen daaraan zyn door roosters en mclkglas aan het oog onttrokken. Kantoor en magazyn Het kantoor is beneden achter in de middelste ruimte gesitueerd en d.m.v. een volledige glaspui ermede verbonden; samen met het nieuwe magazijn bevindt het zich op de plaats waar vroeger de bouwvallen stonden. Tevens is daar een toilet groep voor bezoekers en -ersoneel. De volledig door het architecten bureau Schuch en Kraamer ontwor pen inrichting w.o. luifels, open kas ten. toonbanken, paskamers e.d. deels zacht blauwgroen gelakt, deels voorzien van het zeer fraaie palis- sandcr fineer, heeft sterk bijgedra gen tot de grote rust, eenheid en sfeer. De verlichting Grote zorg is ook besteed aan dc verlichting die in hoge mate sfeer bepalend is. Het plafond van de etalages loopt door in de winkel; de materialen en kleuren uit de winkel ruimten ziin in de etalages terug te vinden. De algemene etalagever lichting wordt aan het oog onttrok ken door een speciaal aluminiumla- mellen plafond; de incidentele ver lichting wordt gevormd door ca. 30 spots. Uit technisch (bescherming) en decoratief oogpunt is veel met naturel geanodiseerd aluminium gewerkt. Dc opening Op uitnodiging van de heer C. J. A. Holty nam burgemeester mr. Dijckmccster uit dc arm van een charmante - in dc zaak opgestelde - etalagepop een oorkonde, waarin hdt hoe en wat van dc modernise ring, dc verbouwing en de opening prominent huis stond genoteerd. In aanwezigheid van talrijke belangstellenden, geno digden en zakenrelaties las de bur gemeester de oorkonde voor, waar na Zierikzees' eerste magistraat 'her innerde aan de talrijke vernieuwin gen van zaken in de afgelopen ja ren, iets „dat altijd goed is", vooral gelet op het feit dat men te Zierik- zee en op Sehouwen-Duiveland te maken heeft met talrijke verande rende zaken. De middenstand wordt in de toekomst geconfronteerd met sterkere concurrentie in de grote steden, maar mr. Dijckmeester was er van overtuigd dat de stedelijke zakenwereld deze concurrentie zal aankunnen, gelet op de uitmunten de zaken die men hier vindt, w.o. thans ook Modehuis Holty ressor teert. Reeds een oppervlakkige aan blik overtuigde de burgemeester van de grondige uitbreiding en moderni sering, die het modehuis heeft on dergaan. „Kennelijk is het niet alles bestemd voor de mensen hier, maar ook voor de vreemdelingen die hier komen", aldus de burgemeester, die de hoop uitsprak dat de vernieuwde zaak aan alle verwachtingen zal mo gen voldoen. Felicitatie Middenstandscentrale Namens de Middenstandscentrale sprak de heer J. G. L. Simmers, die (hij heeft de ontwikkeling zelf mee gemaakt) nog eens in het verleden terugging en herinnerde aan de vroegere status van het huis, dat in de afgelopen zomer wel iheeft erva ren, dat ook „de klanten uit Hol land hier graag kopen. Spr. schet ste de in de toekomst te verwachten ontwikkeling en was er van over tuigd dat kwaliteit en service, zoals deze hier worden geboden, in staat zijn de concurrentie van elders 'het hoofd te bieden. Hij wenste de eige naars van de zaak geluk en 'hoopte DEN HAAG, 2-9. Aan het rijks personeel zal op grond van een na calculatie van de loonsverhogingen in een aantal normatieve bedrijfs takken over het jaar 1964 alsnog een salarisverhoging worden verleend van 3,5 orocent. Deze aanvulling van de salarisverhoging van 1 ianu- ari j.l. zal worden gerealiseerd in de vorm van een uitkering ineens. Het ligt in de bedoeling deze in de loop van september nog uit te betalen, aldus vernemen wij van het minis terie van binnenlandse zaken. Op grond van het zogenaamde trendbeleid heeft het rijkspersoneel met ingang van 1 januari 1964 een algemene salarisverhoging ontvan gen van tien procent. Het dagclyks bestuur van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond heeft, naar het aan het A.N.P. be richt, met grote bezorgdheid en on gerustheid kennis genomen van het resultaat van het overleg tussen de minister van binnenlandse zaken en dc organisaties van ambtenaren over de aanvullende uitkering van 3V> °/n van het jaarsalaris aan het over heidspersoneel, na de in januari jl. reeds toegekende algemene salaris verhoging ad 10 procent voor 1964. Rotterdamse politie treedt op legen nozems ROTTERDAM, 2-9. Ook woens- dagavond was het niet helemaal rustig in dc Rotterdamse binnenstad. Tussen ongeveer half acht en tien uur waren er weer wat nozems in de binnenstad ron'd de Blaak en het Beursplein geconcentreerd. Zij re den met 'hun 'bromfietsen zonder licht over de trottoirs, vielen pas santen lastig en 'gooiden met stenen. Na verloop van tijd trad de politie op zonder dat er klappen vielen. Negen jongens werden gearresteerd omdat zij met keien gooiden, cmdat zij met een alarmpistool dreigden of omdat zij in het bezit waren van wapens zoals een stuk ijzer. dat zij van de zaak in de toekomst veel genoegen zullen mogen beleven. De architect, de heer Kraamer, gaf hierna een technische uiteenzet ting van de verbouwing. Hij prees de houding van de opdrachtgeefster, die het architectenbureau de vrije hand liet bij deze ingrijpende ver bouwing en uitbreiding. Spr. had alle waardering voor de aannemer en de onderaannemers, die op tijd gereed kwamen en kwaliteitswerk hebben afgeleverd. Tot slot sprak namens de aanne mers de heer Joh. Berrevoets die met een geestig speechje dankte voor de verleende opdracht, waarin hij stipuleerde dat het werk „met zün allen", in hecht teamverband dus is uitgevoerd. Hii bood een elektri sche klok aan en hoopte dat de ge dane investering een juiste zal blij ken te zijn. De openingsplechtigheid werd ingeleid met een welkomst woord van de heer C. J. A. Holty, die nog even stil stond bij de ont wikkelingsgeschiedenis van de zaak en na afloop alle sprekers hartelijk dankte. Na een rondgang door de nieuwe zaak werd de erewijn aan geboden. Vermelden wij nog dat de volgen de Zierikzeese bedrijven aan deze modernisering en uitbreiding heb ben gewerkt: voor timmerwerk en algehele coördinatie: fa. M. Berre voets Zonen; voor metselwerk: fa. F. J. van Aken; voor loodgieters- werk; fa. J. B. Wansink; voor elec- trowerk: fa. J. B. Wansink; voor schilderwerk: fa. Gebr. Koster; voor winkelinrichting: fa. G. J. den Dek ker Zn.; voor vloerbedekking: fa. Deurloo Zonen; voor gordijnen: fa. J. M. Tuinman Zoon; voor staalconstructiewerk: fa. J. Bolle; voer dakdekkerswerk: fa. J. B. Wan sink en voor aluminiumwerk: N.V. Timmerman. DEN HAAG. 2-9. Het P.T.T.-be drijf heeft in 1963 een winst behaald van 23.7 miljoen gulden. De geza menlijke exploitatierekeningen van de bedrijfsonderdelen sloten name lijk met een verliessaldo van 4.9 mil joen gulden, terwijl de inkomsten die buiten de eigenlijke exploitatie zijn verkregen 28.6 miljoen gulden bedroegen, aldus het jaarverslag over 1963 van de P.T.T. Deze in komsten omvatten de rente van de belegde reserves (10.9 miljoen) en het verschil tussen de naar bedrijfs economische maatstaven berekende rentelast en de werkelijk aan het rijk betaalde rente (17.7 miljoen). T.V. Nederland 1 en 2 HILVERSUM, 2-9. Op 30 septem- ber wordt de periode van experi mentele uitzendingen op het tweede televisienet afgesloten. Met ingang van 1 oktober gaan de omroepver enigingen en de Nederlandse Tele visie Stichting definitief elke avond cp het tweede net uitzenden. Vanaf die datum worden eerste en tweede televisienet officieel aange duid met Nederland I en Nederland II. Het aantal zenduren van Neder land I blijft dertig uur per week. Via Nederland II wordt voorloog 17Vfe uur per week uitgezonden. Bo vendien zal voor extra uitzendingen Eurovisieuitzendingen or> Nederland I per week twee uur en 55 minuten btschikbaar zijn en op Nederland II één uur. DEN HAAG, 2-9. Een binnenlandse kwaliteitsregeling voor eonsumutie- aardappelen, die woensdagmiddag door het bestuur van het Produkt- schap voor aardappelen is vastge steld, zal, als de ministeriële goed keuring tydig is verkregen, waar schijnlijk omstreeks 1 oktober a.s. In werking kunnen treden. De aardappelen zullen aan de in deze regeling gestelde edsen moeten voldoen bij aflevering aan de consu ment en bij aflevering aan de klein handel. De aardappelen zullen mogen wor den geleverd in twee groottesorte ringen een met knollen van ten minste 35 millimeter en ten hoogste 50 millimeter' vierkantsmaat en een met knollen van 40 millimeter vier kantsmaat of groter, zonder begren zing naar boven. Spelingen van ten hoogste drie gewichtsprocenten aan te grote en te kleine 'knollen zijn toegestaan. In bepaalde perioden - men 'heeft hier het oog op perioden met een overaanbod van aardappe len - kunnen ook aardappelen tus sen 35 en 40 millimeter van de markt worden geweerd. R.P.S. noteert positief spaarverschil AMSTERDAM, 2-9. Bij de Rijks- postspaarbank werd in augustus 1964 ingelegd 105.1 miljoen gulden en terugbetaald 86.2 miljoen gulden, •hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 18.9 miljoen gulden (vorige maand 17.0 miljoen en in augustus vorig jaar +24.2 miljoen). Het inleggerstegoed ultimo augus tus bedroeg 3705.9 miljoen gulden (ultimo augustus vorig jaar 3439.5 miljoen). Het produktschapsbestuur kan hiertoe bij eenvoudige meerderheid besluiten. Voor de regeling zelf, d.e de vorm van een verordening heeft, was een tweederde meerderheid no dig. Deze werd ruimschoots gehaald, want het ontwerp werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Het noodfonds Afrika UTRECHT, 2-9. Van de 3.6 mil joen gulden waarom de Wereld raad van Kerken haar leden in fe bruari heeft gevraagd voor hulp verlening aan tienduizenden vluch telingen in Afrika, is op het ogenblik 1.835.000 gulden binnengekomen of toegezegd. Nederland droeg 150.000 gulden bii. De afdeling hulpverle ning van de Wereldraad heeft al een begroting opgesteld van 1,4 mil joen gulden voor voedsel, kleding, medische hulp, studiebeurzen, hulp bij migratie en steun aan familiele den van politieke gevangenen in Oe ganda, Kongo, Kenya, Tanganyika en nog enkele andere Afrikaanse lan den. VARSSEN. De ander-halfjarige Rob WeersiMk is op het erf van de boerderij van zijn ouders in de buurtschap Hesinghe door een ach teruitrijdende vrachtauto 'gegrepen en op slag gedood. AMSTERDAM. De 17-jarige Am sterdamse typiste Anke Vis, die vo rige week in de IJssloot bij de Nieuwe Meer in de hoofdstad tijdens het zwemmen door een speedboot werd overvaren, is in het Wilhel- mina Gasthuis overleden. Ingezonden mededeling Slot van eerste dag Delta-bezoek „De kerk van de vrede' PADERBORN, 2-9. In Meschede in Rijnland-Westfalen is door dr. Lorenz Jager, aartsbisschop van Paderborn, een „kerk van de vrede" ingezegend, waar zowel rooms - katholieke als protestantse diensten zullen worden gehouden. Op de muren en het altaar zullen nog ver sieringen worden aangebracht met stenen die afkomstig zijn van nlaat- sen waar „de mensheid haar groot ste triomfen en verschrikkelijkste lijden heeft beleefd", n.l. uit het con centratiekamp Dachau, Coventry, Hirosjima, het klooster van Monte Cassino, de Romeinse Catacomben, het Coiosseum, Jeruzalem en de Acropolis. Op het spreekgestoelte is een 700 jaar oude ikoon van de berg Athos aangebracht. Op een van de klokkerf is een zin gegraveerd met de woorden die John Kennedy uitsprak op 22 no vember 1963, de dag waaron hii in Dallas werd vermoord: „Indien God niet over de stad waakt, waken dc wachters vergeefs". Deze klok zal elk jaar op 22 november ter ere van de vermoorde president worden ge luid. (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 1-9. H.M. koningin Juliana heeft dinsdagavond - in gezel schap van haar secretaresse jonkvr. C. E. B. RoëlI, haar adjudant kapitein luitenant ter zee E. Roest, de minister van verkeer en waterstaat mr. J. van Aartsen, diens echtgenote mevr. C. van Aartsen-Stap en burgemeester en mevr. F. Th. Dyckmeester, onopvallend een wandeling door Zierikzee ge maakt. Deze wandeling - waarvan de koningin zeer heeft genoten - was het slot van een enerverende dag, waarop de vorstin de Haringvlietbrug bezichtigde, de bouwput in het Haringvliet en het werk aan de Grevelingen- dam te Bruinisse. Na afloop van het bezoek aan de oostkop van de Grevelingendam scheepte de koningin zich - onder groot enthousiasme van de Bruse bevolking - in op de in de vissershaven afgemeerde „Piet Hein", die onmiddellyk nadien koers zette naar Zierikzee. Omstreeks kwart voor negen dinsdagavond koos de „Piet Hein" ligplaats aan het Luitje. Na het diner aan boord - waaraan o.m. burgemeester en mevr. Dijck meester aanzaten - was er gelegenheid Zierikzee te bezichtigen. Het spreekt vanzelf dat voor deze bijzondere gelegenheid de monumenten in schyn- werperlicht waren gezet. Werkgeversverbond bezorgd en ongerust over aangekondigde nabetaling Deze nabetaling zal met ingang van 1 januari af in dc salarissen worden verwerkt. Van werkgeverszijde zijn tot dus verre geen bedenkingen geuit tegen de enige tijd geleden tot stand ge komen afspraak in het georgani seerde overleg om bij de salarisver hogingen voor het overheidsperso neel de gemiddelde trend van het particuliere bedrijfsleven te volgen. De vraag moet echter wel worden gesteld, aldus het dagelijks bestuur van het C.S.W.V., of aanvullingen met terugwerkende kracht niet meer en meer worden ondervonden als impulsen die een voortgaande loon- inflatie in de hand werken. Voordat het Hoge 'gezelschap de „Piet Hein" verliet werd afscheid genomen van Zeelands commissaris j'hr. mr. A. F. C. x3e Casembroot en diens echtgenote, die per politievaar- tuig naar de veerhaven „De Val" werden overgebracht voor de terug reis naar Middelburg. H.M. de ko ningin en ha'ar gevolg betraden hierna Zierikzeese 'bódem en wan delden lustig over de Nieuwe Haven bezichtigden de poorten, zagen de stadhuistoren in „floodlight" en keerden via de Visstraat weer terug naar de Nieuwe Haven. Het laas voor de koningin een onofficieel uitstapje, dat te Zie rikzee blijkbaar „zo maar kon". Weinigen waren getuige van deze toch wel unieke wandeling door avondlijk Zierikzee en de schaarse stadgenoten die de vor stin herkenden, lieten hiervan niets blijken. H.M. de koningin bracht de nacht door op de „Piet Hein", die dinsdag morgen om half negen het anker lichtte, waarmede de tweede dag van hei vorstelijk bezoek aan de Delta werken was begonnen. Dc eerste dag De koningin begon haar driedaags bezoek aam de Deltawerken dinsdag met de bouwput in het Haringvliet. Eerder ai <had zij de -nieuwe brug bekeken die Gosree-Overflakkee met het vasteland verbindt, de in juli geopende brug bij Numansdorp. In het raadhuis -van deze 'gemeente werd een toelichting gegeven op de bouw van de nieuwe brug over het Haringvliet door ir. H. ten Bokkel Huiniimik van de directie bruggen Rijkswaterstaat en de 'heer P. D. Sieling, president-commissaris van de N.V. Brugvenbinding. Na de bezichtiging van de brug ging de vorstin naar de bouwput voor het. sluizen-complex in 'het Ha ringvliet. De roete voerde via Den Bommel, Sta'd aan 't Haringvliet, Müddelharnis. Sómimo^isdiik, D'irks- land en Stellendam. In het bedie ningsgebouw bij de bouwput ge bruikte koningin Juliana de lunch, tijdens welke minister mr. J. van Aartsen een 'kort welkomstwoord uitsprak/Later in ide middag begaf het gezelschap zidh na'ar de Hoek van Sint Jacob, waaihij langs Melis sant, Herkimgen en Battenoord werd gereden. Met 'de vlet. „Ventjager", die de koninklijke standaard voerde, werd vervolgens naar de haven op de Oostkop van Sehouwen-Duive land 'gevaren. Vertraging op tydsclicma Uiteraard was voor het driedaags bezoek aan de Deltawerken door H.M. de Koningin een uitvoerig „draaiboek" opgesteld, maar de vor stin bleek de imposante Deltawerken niet zo maar even te willen doen. Ze nam rustig overal de tijd voor en dat betekende uiteraard vertraging op het tüdschcma. Ongeveer een uur cn twintig minuten later dan ge dacht zette de koningin rond half zes voet op Duivelandse bodem. De overtocht werd gemaakt met de vlet „Ventjager", die omzwermd door andere scheepjes na korte tijd afmeerde aan een steiger aan de Oostkop van de Grevelingendam. Op het werkterrein hadden de gondels in afwachting van het hoge ge zelschap al heel wat proefritjes gemaakt. Het kwani precies zo uit, dat ty- dens de overtocht enkele gondels hun stenenlast uit de aan de onder zijde bevestigde netten wierpen. Het afstoten van de last ging genaard met verwaaiend stof cn schuim in het water. De koningin genoot zichtbaar van het spectaculaire „spel", zoals het voor de sluiting van de Grevelingen dam wordt gesneeld en (een bijzon der spontaan gebaar) zij wuifde naar de gondeliers, die daar in de hoogte, in de kabine aan de dikke staal draad, voorbij zweefden. De begroeting Op de steiger waren ter begroeting aanwezig Zeelands commissaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burge meester C. H. v. d. Linde van Brui nisse en de districtscommandant der rijkspolitie, overste A. J. van Thiel. Aan boord bevond zich verder het gevolg van H.M. de Koningin, de mi nister van verkeer en waterstaat mr. J. van Aartsen en diverse leidingge vende hoofdingenieurs van de Rijks water-staat. De koningin begaf zich na het debaxkement regelrecht naar het o^ de Gostkop staande voorlichtingscentrum, waar een toe lichting werd gegeven op de slui tingstechniek van het nog resterende gat in de Gx-evelingendam, door ir. N. Biezeveld, hoofdingenieur voor bijzondere diensten van de Delta dienst der Rijkswater-staat, nadat gezamenlijk de thee was gebruikt. Voorlichting ever sluiting H.M. de koningin ver-bleef onge veer een uur- in het voorlichtings centrum. Ondertussen zweefden gondels af en aan, hetgeen overigens niet impliceerde dat de kabelbaan reeds in vol bedrijf was. Men werkt nog steeds op halve ikradht. Straks komen volgens de plannen acht wa gons in bedrijf, terwijl men er vier in reserve houdt. Gepoogd zal wor den het karwei fin drie maanden te klaren. Na die tijd is er een moge lijkheid te zeggen of dc kabelbaan met het odg op toekomstige veel grotere sluitingen - een „blijvertje" zal zijn of geruisloos van het toneel zal verdwijnen. Op volle capaciteit, moeten de gondels 12500 ton pet- week kunnen verwerken. Thans wordt, 6, 7 a 8000 ton verwerkt. Loopt alles naar wens, dan kan het gat eind november dicht zijn, waar na vroeg in (het voorjaar- van 1965 de over de dam geprojekteerde weg voor hel verkeer kan worden open gesteld. In het kader van 'het objdkl komt nog ruimte vrij voor ccn re creatiegebied, met een 'bermbreedte van 70 meter. Intense belangstelling Uiteraard werden deze gegevens ook verteld aan d'o 'koningin, die ook voor dit onderdeel van do Deltawer ken een intense belangstelling aan de dag legde. Dit. bleek wel overdui delijk toen zij - met de autoriteiten - het voorlichtingscentrum verliet, het was toen al half zeven) en de zuidzijde van de kabelbaan met de automoteurs in ogenschouw nam. Ook hierbij 'haastte de koningin zich niet, maar bekeek alles rustig, zo nu en dan vragen stellend over hetgeen haar werd getoond. Een legertje fotografen en cineas ten zwierven rond'de koningin cn baar gevolg, die ondanks de vrij frisse wind geruime tyd by dc kabelbaan toefden. Dat betekende voor de mannen van de Rijkspolitie te Bruinisse, voor het publiek aan de v-issershaven en de schooljeugd wachten, maar ieder had het er graag voor over, want door een te 'haastige oriënte ring gaat immers de zin van een werkbezoek teloor. Naar Bruinisse Rond zeven uur was het dan toch zover dat de stoet auto's zich vanaf de Oostkop naar Bruinisse begaf. Op het Havenplateau was het een drukte van belang. In een sfeer van spanning en. vrolijkheid stond hier ieder de 'koningin op te wachten. Vele schepen in de haven waren ge- pavoiseerd en de leerlingen van dc openbare- en de christelijke school - netjes in rijen opgesteld - waren eveneens voorzien van vlaggetjes, die het geheel een uitermate fleurig aanzien gaven. Onder gejuich - vooral van de jeugd - betrad de vorstin 'het overvolle havenplateau. Afgemeerd tegen een mosselvaar tuig in 'de haven, lag de „Piet Hein" al zaohtjes te roken, klaar voor ver trek. Wandelend naar de Bruse „kaai- kant" ontdekte de koningin plotse ling oud-burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk en diens echtgenote, staande tussen de haag van mensen die waren gekomen om de vorstin te begroeten. De koningin aarzelde kennelyk geen moment, want zy trad op het echtpaar toe en schudde de heer en mevrouw Romeyn hartelijk de hand en informeerde naar hun welstand. De koningin herinnerde zich de oud- burgemeester uit de ramptijd, toen zij met prins Bernhard en de Zweed se koning te gast was in het nood- verblijf waarin de toen nog in func tie zijnde burgemeester van Ouwer kerk zijn intrek had genomen. Verder wandelend stootte de ko ningin op twee meisjes, leerlingen van de beide lagere scholen te Brui nisse. Geruime tijd hadden zij al met kloppende hartjes op het grote mo ment staan wachten. Het waren Ineke v. d. Have en Elsa de Koning, die de koningin een ruiker bloemen aanboden. Naar dc „Piet Hein" Omstuwd door vele honderden legde de koningin hierna de laatste meters af die haar nog scheidden van de looptrap die toegang gaf tot de „Piet Hein". Mede aan boord be gaven zich minister mr*. J. van Aart sen, Zeelands commissaris jhr. mr. A. F. C. dc Casembroot en dc bur gemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, allen met hun dames. De koningin werd hartelijk toege zwaaid door de velen op het haven plateau, toen dc „Piet Hein" - goed zeven uur - langzaam in beweging kwam cn het ruime sop koos, op weg naar Zierikzee, waar - gelijk gemeld - het koninklijke jacht tegen negen uur afmeerde aan het Luitje, om er de nacht van dinsdag op woensdag te blijven liggen. Zo beleefde Schouwcn-Duivcland een onverwachts, maar byzondcr op wekkend bezoek van H.M. de Ko ningin, dat zich voegt by andere be zoeken. die nog in de herinnering bewaard zyn gebleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2