fel B| fsSSR DE ZIERIKZEESCHE COURANT KONINGIN BRACHT BEZOEK AAN OOSTERSCHELDEBRUG Moskou vierde een „Hollandse das" HHUi Indonesische para's geland in Malakka IHhom AMERIKAANS PROTEST BIJ REGERING VAN MAKARIOS Ander program van Nasa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Douderda» 3 september 1964 121ste jaargang No. 19643 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Koningin maakte avondwandeling door Zierikzee II.M. verrichtte officiële opening nieuwe haven „Vlissingen-Oost" VLISSINGEN, 2-9. Op de tweede dug van haar bezoek aan de Delta werken heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde brug over de Oosterschelde. Deze brug, die een lengte verkrijgt van ruim vjjf kilometer en daarmee de grootste overspanning niet alleen in ons land maar ook van west-Eu ropa zal worden, zal de eilanden Schouwcn-Duiveland en Noord-Bc- veland met elkaar verbinden. Om tien uur woensdagmorgen ar riveerde de koningin. In haar gezel schap bevonden zich minister en me vrouw mr. J. van Aartsen, haar par- tikulier secretaresse jonkvrouwe C. E. B. Röell en haar adjudant, de ka pitein-luitenant ter zee E. Roest, met de „Piet Hein" in de vissershaven te Colijnsplaat. In het exnositiegebouw ter plaatse kreeg de vorstin, mede aan de hand van maquettes gebouwd door leerlingen van de zeevaart school le Vlissingen en door middel van tekeningen en kaarten, toelich ting cp de in uitvoering zijnde wer ken. Informaties hierover werden verstrekt door ir. W. de Beijl, hoofd- ingenieur-direkteur van de Provin ciale Waterstaat in Zeeland. Door hem werd de betekenis van de Oosterscheldebrug «eschetst: het binnen dagbereik brengen van Zee- land's steden, stranden en water sportcentra voor de bewoners van de randstad Holland. Bezoek aan werkterrein Later op de morgen bezocht ko ningin Juliana het werkterrein en de oprit van de nieuw te bouwen brug, aanbesteed voor ruim 64 mil joen gulden en die begin 1966 gereed moet zijn. Een korte wandeling over het brugdek besloot dit gedeelte van het meerdaags werkbezoek van de vorstin aan de Deltawerken. De be langstelling voor deze intocht, die plaats had onder ideale weersom standigheden was biizonder groot. B:' de vissershaven hadden zich ve len verzameld om „de blijde inkom- ste" van de vorstin, die gekleed was in een okergeel complet, van nabij te kunnen meemaken. Toen de ko ningin zich aan de wal beeaf werd zij met luid gejuich, muziek en kin dergezang ontvangen. In de eerste middaguren maakte de koningin, overeenkomstig het programma, aanboord ve n de „P.'et Hein", een vaartocht over het Veer- se Meer naar Kamperland, tijdens welke tocht haar informaties werd- den verstrekt door dr. mr. A. J. J. IVI. Mes, lid van 'het college van ge- c "Miteerr' -• staten van Zeeland. Na aankomst aan de kade van de haven te Kamperland, waar de hoge bezoekster bloemen werden aange boden door de echtgenote van de havenmeester, mevr. C. J. Leendert- se-Provoost, werd gei-eden naar de afsluitdam van het Veersè Gat. Op het zogenoemde „Drie Ge- meentenpunt" ontmoette de vorstin de burgemeesters van deze drie ge- MOSKOU, 2-9. De Nederlandse in zending cp de internationale bouw- k ?hnische tentoonstelling in Moskou vierde woensdag een .Hollandse dag', die met extra vette letters in de Rus sische kranten werd vermeld. Niet alleen de Nederlandse zaak gelastigde in Moskou, de heer Jonge- jans, was aanwezig, maar ook de Russische ambassadeur in Den Haag. de op vakantie zijnde heer Toegari- now, vierde deze feestelijke ontmoe ting van Nederlanders en Russen in het Leninstadion mee. De Neder landse dag van de ongeveer twintig fabiikanten, die onder auspiciën van de heer Stemmler uit Hilversum aan deze eerste internationale expositie in Moskou deelnamen, viel biizonder in de smaak bij de „haute volee" der Mcscovieten. Nederlandse draaiorgels sneelden onze overbekende deuntjes langs de oevers van de traagstromende Mos- kwa. Lieve Nederlandse „haring- meisjes" in Volendammer dracht hadden zelfs meer aandacht; dan de zilte waren aan haring en paling, die v:'- aanboden. Maar de toespraak van de Neder landse zaakgelastigde, de heer Jon- gejans, maakte tenminste even zo veel indruk. Hij sprak, voordat enige Nederlandse films, waarbij Bert Haanstra's „Delta fase I", als een' bom insloeg, over het probleem van de geldeconomie en de staatsecono mie. IJMUIDEN. Op de Heerenduinweg le IJmuiden is de 78-jarige heer B. M. L. Giertzen uit IJmuiden aange reden door een personen-auto. Nog dezelfde dag is hij in het St. An- toniusziekenhuis aldaar overleden. Hij kwam met zijn fiets van het duinterrein en stak plotseling de rij weg over. Koningin bezoekt kabelbaan Grevelingentlam Vaartocht over Veerse Meer meenten, te weten A. de Kam (Vrouwenpoldex-), jhr. I. F. den Beer Poortugael (Veere) en P. Wisse (Wissenkerke). Later op de middag arriveerde de koningin op het kroondomein „Het Zj .veren Schor". Haai- werd hier een uiteenzetting gegeven van de plan nen voor 'het kroondomein idat - zoals bekend - zal woi'den ingericht tot jeugdcentrum. Dit centrum is één van de twee terreinen (hel andex-e is „De Hunne schans" in Geldex-land), die 'koningin Juliana en prins Bernhard bij het zilveren huwelijksfeest ter beschik king van de Nedex-landse jeugd heb ben gesteld. Tenslotte vertrok de voi-stin naar Vlissinigen. Om tien minuten over zes uur pre cies heeft koningin Juliana de nieuwe haven Vlissingen-Oost officieel ge opend. Z(j deed dit aan boord van de „Prinses Margriet" - een ferry- boot van de Provinciale Stoomboot- dienst in Zeeland - en stelde daar toe de scheepsfluit in werking. Dix*ect daai-op klonk ook het flui ten van de in de omgeving van da „Prinses Max-griet" varende schepen over de Westersdhelde. Het was al met al een luide getuigenis van de blijdschap die leeft in Zeeland over deze jongste haven. Grote verwachtingen „De nieuwe haven zal heten Vlis singen-Oost en niet Sloehaven". Dit deelde, tijdens de vaartocht, de ge deputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes.te- vens voox-zitter van het havenschap, mee. „De uitspraak van het wooi-d Sloehaven in verschillende landen zou er misschien toe kunnen leiden, dat men zou gaan den'ken aan een haven naai; „langzaam wordt ge werkt", aldus* de gedeputeerde. Hij vex-telde de koningin, dat de Zeeuwse verwachtingen omtx-ent de ontwikkeling van de nieuwe 'haven „hoog gespannen" zijn. „Wij ont veinzen. ons niet, dat er nog veel werk zal moeten worden verricht om de haven tot ontwikkeling te brengen - wij zijn er artdei'zijds van overtuigd, dat deze ontwikkeling ex- zal komen. Ons geloof in een gun stige ontwikkeling is onwrikbaar". Gedeputeerde Mes stelde met na druk dat de nieuwe haven niet al leen voor Zeeland, maai- voor geheel Nederland van groot belang zal blij ken te zijn. Hij haa<kte in zijn toe spraak onder meer in op de on langs in discussie gekomen plannen over een Delta-spoox-lijn. „Wij Zeeu wen hebben 'het 'havenschap en zijn bereid de Nederlandse Spooi-wegen te redden. We zullen de Delta-spoor lijn tot stand brengen", zo zei hij. „Wij hebben geloof in de toekomst en wij zijn van mening, dat het Del tagebied tot 'grote ontwikkeling moet komen, wil ons lan'd blijven mee leven in de Europese welvaart". Namens het provinciale bes(uur uitte de gedeputeerde zijn teleurstel ling over het feit, dat de huidige in dustriekernen Goes, Sint Maartens dijk en Zierikzee in de nabye toe komst waarschijnlijk niet meer voor vestigingsfaciliteiten in aanmerking komen. Na nog de haveninstallaties van de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" en de twee dokken, t.w. het Koning Willem I-dok en het Stad houder Willem II-dok, te heöbert be zichtigd, maakte de vorstin een rondrit door het Sloegebied. De be langstelling voor dit gebeuren was bijzonder gx-oot. Hierna begaf zij zich, ongeveer een uur latex* dan het tijdschema had aangegeven, naar Kdtseveer om zich in te schepen aan boord van de „Piet Hein". Ook langs de route naar deze Zuid-Bevelandse haven hadden zich vele belangstellenden opgesteld. i c.> vim de programmapunten van de grote luchtvaartshow, welke op 7 september a s. op Farnborough al beginnen, is een landing, uitgevoerd door leden van de Britse luchtmacht, de Marïneluchtvaartdiensi, de ma riners en parachutisten. Hier een beeld van deze landing, gemaakt tijdens een repetitie. KUALA LUMPUR, 2-9. In troe pentransportvliegtuigen van Ameri kaans type „Hercules" zyn in de V. S. in de techniek van de guerillastryd geoefende Ixxdonesische parachutis ten in de nacht van dinsdag op woensdag neergelaten boven het schiereiland Malakka en neergeko men in de provincie Johore. Volgens de x-egering van de Ma- leise Fcdei-atie sprongen dei-tig ge- uniformeerde pax-achutisten uit de „Hex-cules", die daarna weer vei*- dween eer er iets tegen het vliegtuig kon wox'den ondernomen. Na enige ui-en van strijd in de buurt van het dox-p Labis wai*en nog maar drie indringers gevangen ge nomen. Een vierde sneuvelde in de strijd. De minister van defensie van de Maleise Fedei-atie, Tun Abdul Razak, verklaax-de dat de landing van de Indonesische parachutisten een fla grante daad van agx*essie was en dat de Veiligheidsx-aad van de U.N.O. op de hoogte gesteld zou worden. Vex-der werd bekend gemaakt dat opnieuw enige infiltranten waren gegx-epen, die de vox-ige week ten Twee Italianen komen om bij auto-ongeluk ZALTBOMMEL, 2-9. Op de rijks- xveg Utrech t-'s-Hertogenbosch onder Hedel zijn woensdagavond twee Ita lianen om het leven gekomen, de 23-jai*ige Salvatore di Martino uit Isnello (Italië) en zijn 31-jarige broer Piethro. Hun hospita uit Zalt- bommel, die 'bij hen in de auto zat, werd licht gewond. Uit spox-en op het wegdek heeft men afgeleid dat d'e auto enige malen over de kop is geslagen. Waai'schijnlijk is geen an dere auto bij het ongeluk betrokken geweest. Het ongeluk moet gebeurd zijn toen de auto mot grote snelheid i*eed De jongste van de twee slachtoffers was op slag dood. De oudste is latei- in een ziekenhuis in 's-Herfogen- bosch ovex-leden. HM. de Koningin tijdens de bezichtiging van het werk in de Grevelingen. Op de achtergrond de kabelbaan voor het steenstorten. NICOSIA, 2-9. - De Amerikaanse ambassadeur in Nicosia heeft woens dag aan de Cyprische minister van buitenlandse zaken. Kvorianou, een note overhandigd waarin „diene be zorgdheid" wordt uitgesoroken over berichten, als zcu "resident Maka rios zijn instemming hebben geuit met beweringen dat de Verenigde Stater iets te maken zouden hebben gebat' met de recente Turkse lucht aanvallen op Cyprus. Met name wordt hier gedoeld op crichten over een preek, die Maka- vics tijdens zijn bezoek aan Alexan dria heeft gehouden en waarin hij verklaarde dat de Grieks-Cyprioten te lijden hadden van „chantage, pressie cn barbaarse bombardemen ten". Teen iemand uit zijn «ehoor hierop riep: „Van de Amerikanen" •/cu Makarios gex-eageerd hebben met de wccx-den: „Ik wens dat niet tegen te spreken". De Amerikaanse regering ontkent in haar nota op enigerlei wijze bij de gebeurtenissen in Mansoera, Kok kina en Polis de door Turkse straaljagers beschoten Gx-ieks-C"-rj_ sche gebieden in het noordwesten van Cyprus betrokken te zijn geweest en vei-zoekt de Omrische regering thans onmiddellijk openlijk tegen te spreken dat bewei-ingen. als hierboven bedoeld, door de Cy prische ni-esident gesteund zouden worden. De Bx-itse hoge commissaris heeft dinsdag een bezoek aan osident Makarios gebracht. Naar in Londen werd vernomen zou h»i h:: dit on derhoud dezelfde kwestie ter sprake hebben gebracht. Delegatie naar Moskou? De Russische ambassadeur in Ni cosia heeft in de afgelonen 24 uur tweemaal een bezoek gebracht aan president Makarios, volgens zegs lieden uit de omgeving van de Sow- jet-ambassade in verband met een bezoek, dat een delegatie der Cvnri- Dit nummer bestaat uit G pagina's De gelukkigste slaven zijn (jj y) de verbitterdste vijanden der y) vrijheid. /j. nooi-dwesten van Singapore uit zee het land waren binnengedi-ongen. De zuiveringsoperaties in het kustge bied duui-den nog steeds voort, maar men vreesde dat ongeveer veertig in- filti-anten door het cordon waren ge glipt. Angstig avontuur O O op top van een berg PONTRES1NA, 2-9. In de nacht van dinsdag op woensdag werd hulpgeroep gehoord vanaf de berg Lagalo, in het Bernina granietmas- sief in Oost-Zioitserland. Na een langdurige opsporingsactie vond een reddingsploeg een Neder lands echtpaar, dat met de nieuwe kabelbaan naar de top van de berg was gereisd. Op de terugweg was het paar echter verdwaald. Woens dagochtend vroeg konden de onfor tuinlijke toeristen worden gered. Groot deel A.M.X.-tanks rijdt toch DEN HAAG, 2-9. Voor driekwart van de aanwezige A.M.X.-13 be staat geen bezwaar tegen het rijden en schieten in het tei-rein, zo heeft het gezamenlijk onderzoek van Fran se en Nederlandse deskundigen uit gewezen. In verband hiermee is het desbetreffend vei-bod voor dit deel van de tanks A.M.X.-13 oo°e- heven, zo wordt van de ziide van het ministerie van defensie vernomen. Het euvel, waarnaar de Franse en Nederlandse deskundigen een on derzoek hebben ingesteld, betrof de steun van de elevatiemotor van het kanon van deze tank, waarin scheux*- vorming was geconstateerd bij een aantal tanks. SCHIPHOL. - Woensdagmiddag is de minister van financiën, dr. H. J. Witteveen, van Schinhol naar Tokio vertrokken, waar hij de jaarliikse vei-gadex-ing van het Intex-nationale Monetaire Fonds en de Wereldbank zal bijwonen. WAT UQT Vi BILT )f\ <1 sche regering binnenkoi-t aan Mos kou zou bx*engen. Deze, onder leiding van een minister staande delegatie zou deze week verti-ekken. Px*esident Makax-ios heeft de laat ste tiid hei'haaldel;ik verklaard, dat de -olitiek van znn regering ov^r het vragen van hulo aan de Sow jet- Unie geen verandering heeft onder gaan. Welingelichte Grieks-Cyprische kringen zeiden woensdag, dat Cy prus fox-mele waarbox-gen moet heb ben tegen een aanval van buiten af. en 'dat hulp zou worden gevx-aagd aan een ieder die deze wil geven. Het enige voorbehoud is, dat zij zon der voox-waarden wordt vex-leend. President Makarios zou volgens deze kringen de voorkeur geven aan een volledige demilitarisatic van Cy prus. Hjj zou bereid zyn alle Gricks- O-Tische versterkingen neer te ha len als de Turks-Cvnriotcn aan hun kant dit ook doen. Weinig wind Vex-wachting tot viijdagavond: Meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer; weinig wind; minder koude nacht, mox-genmiddag iets lagex-e tempex-aturen dan van daag. 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.21. Maan op 3.08, onder 19.08. Nieuwe maan: 6 sept. te 5.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 sept. 1.25 v.m. 13.50 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 sept. 1.08 v.m. 13.43 n.m. Spx-ingtij: 8 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven midden-Europa en Scandinavië bevindt zich een hoge- drukgebied dat zich langzaam vex-der naar het oosten vei-plaatst. Boven Frankrijk ligt een klein lagedrukge bied dat langzaam naar het nooi'den komt. Dit lagedrukgebied brengt vochtiger lucht mee, waarin meer bewolking vcox-komt. De vochtige lucht is tamelijk warm. Het binnen dringen van deze lucht zal tot ge volg hebben dat de nachten minder koud worden. Tn het Iagedx-ukgebied kwam vanmox-gen vrijwel nei-gens neex-slag voor. De kans op regen blijft daai-om in ons land nog be trekkelijk klein. UTRECHT. - De px-esident-dix-ek- teur van de Nederlandse Spoox-we- gen, ir. J. Lohmann, heeft in het Spoorwegmuseum in Utrecht de ten toonstelling „Van stoom tot stroom" geopend. Deze expositie is ingexncht ter gelegenheid van het 125-jarig be slaan van N.S. en zal tot 27 septem ber duren. WASHINGTON, 3-9. - De NASA, het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft zyn plannen voor het afschieten van raketten naar Mars in 1966 opgege ven. Htt program voor maancxplo- ratic wordt beperkt. Dit heeft de direkleur van de NA SA. James Webb, die toewijzing van minder geld als reden opgaf, meege deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1