Bell TV Bij de l^kwiD is het goed sparen. De „Oranje" maakte onder eigen vlag de laatste zeereis Geslaagde sportuitwisseling tussen Rotterdam en Zierikzee Duitse wezen zwierven maar wat rond U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Een verlies voor Nederland Auto voor straal en rails AMSTERDAM, 31-8. - De Oranje heeft zijn laatste reis onder Neder landse vlag gemaakt. Het trotse vlag- geschip van de My. Nederland be reikte maandagochtend na een laat ste, ietwat weemoedige, cruise door de Middellandse Zee IJmuiden en moest daar zowaar een hele dag blij ven liggen, omdat de rails van de grote noordersluis vernieuwd wor den en de andere sluizen het bijna 26 meter brede schip te weinig ruim te bieden. De Oranje zal vandaag (dinsdag) door het Noordzeekanaal naar Am sterdam kunnen varen, waar zij niet eens meer aan de eigen kade zal me ren, doch regelrecht het dok van de N.D.S.M. zal ingaan, teneinde daar voor de overdracht aan de nieuwe eigenaar, de Italiaanse reder Lauro, gereed te worden gemaakt. Veel hoeft er niet te gebeuren, want het schip is met huid en haar van de hand gedaan, doch enkele voorwerpen met sentimentele waar de zullen er door de Nederland uit worden gesloopt. Dat zijn met name de witte marmeren reliefs van een gekroonde koningin Wilhelmina, van een jeugdige prinses Juliana met haar al even jonge echtgenoot, prins Bernhard en van andere leden van de Oranjefamilie, o.a. prins Hendrik, wiens relief maandag voor het laatst boven de bar prijkte. Mocht het dan al voor de vele het schip zo trouwe Britse vakantiegan gers zondag een treurig moment zijn, toen zij in Southampton afscheid na men van de baardige kapitein W. F. J. Mörzer Bruyns, voor ruim 200 Chinese bedienden, die zelfs gister morgen nog onverstoorbaar en plichtsgetrouw voor de laatste maal het ontbijt opdienden, betekent de verkoop van het schip meteen een afscheid van de Mij. Nederland, van Nederland en vermoedelijk van de zee. Met uitzondering van de trouwste 24, die by de Nederland op andere schepen geplaatst kunnen worden, gaan zy woensdag van Schiphol door de lucht terug naar Singapore. „Chi nezen zijn goede zeelui", zei de kapi tein neg. „Zy hechten aan een schip. Sommigen van hen hebben in de af gelopen vijf jaar geen enkele keer hun verlof willen opnemen, omdat ze bang zyn dat ze dan misschien het schip kwijt raken". Zelf bleef de kapitein op dit laat ste traject naar IJmuiden de hele nacht op de brug want al had hij daags tevoren dan ook gepoogd de bemanning een hart onder de riem te steken, hij zelf had de grootste moeite zijn verdriet de baas te blij ven. Teleurstelling en neerslachtigheid „Er is alom teleurstelling, neer slachtigheid en zelfs wrevel over het heengaan van dit schip zonder ver vanging", had hij tot de bemanning gezegd. „Bij onze passagiers geen haar minder dan bij ons zelf, en dat is begrijpelijk voor hen die hier aan boord zoveel mooie en goede herin neringen hebben liggen, dankzij het schip en dankzij u en uw voorgangers. Het raakt ons meer en dieper, want het is ons schip en een deel van ons leven. De Oranje is altijd bekend en in zekere mate beroemd geweest met SPORT DUIVENSPORT Fondclub Schouwen-Duiveland Derbyvlucht vanuit Orleans. Deel name 105 duiver.. A. de Koning, Bruinisse 1, 8 en 22; G. Vos, DreisChor 2; Gébr. Stoutjes- dijk, Zierikzee 3; J. Verwest, Zierik zee 4, 10 en 23; H. Slagboom, Zie rikzee 5, 9, 14, 15, 16, 18, 19 en 25; J. Verwijs, Zierikzee 6 en 7; J. Dek ker, Zierikzee 11 en 26; Felius-Wes- tenbrugge, Zierikzee 12 en 24; A. Hagesteijn, Zierikzee 13; A. J. IJze len berg, Bruinisse 17; A. Timmer man, Zierikzee 20; J. van Westen- brugge 21. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zaterdagccmpetitie Het programma van a.s. zaterdag 5 september luidt: le klasse: MEVO I-Zaamslag I (3 uur, scheidsr. J. Roelof); Bruse Boys I-Spui I (3 uur, sdheidsr. N. Speel man); Kapelle I-Middelburg V; Nieuwdorp I-Hoek I; Wolphaarts- dijk I-Wemel'dinlge I; Beren I-AZ W II. 2e klasse A: Brouwershaven I- Wolphaartsdijk II (3 uur, scheidsr. Th. Kramer); Wissenkerke I-Duive- land I (2 uur, söhei'dsr. J. Wisse); Colijnsplaatseboys I-SKNWK (2 uur, scheidsr. N. Sohot); Kloetinge II- Veere; SerooSkerke I-Oostkapelle I. 3e klasse A: WIK I-Bruse Boys II (kwart over 4, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Zwaluwen '61 I-Zwaluwen '61 II (3 uur, scheidsr. J. M. Thiery); SKNWK II-Brouwershaven II (kw. over 4, scheidsr. L. Verloo); Zee meeuwen I-MEVO II flhailf 4 scheids rechter A. Dorst). JUNIOREN-COMPETITIE Groep A 4: Zierikzee A II-Renesse A 1 (2 uur, scheidsr. M. Krijger); •Duiveland AI-Bruse Boys A I (2 uur, scheidsr. J. C. de Bilde). Groep A 6: Burgh A I-Nieuwdorp A I (3 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wie len); Volharding '32 A I- Zierikzee AI (half 3, scheidsr. D. Schipper) Robur A I-Wolphaartsdijk A I; Kloe ting AI-Goes All. Groep B 9: Zierikzee BII-MEVO B I (2 uur)SKNWK B I-Zierikzee B I (1 uur 55); Bruse Boys B I-Drei- sChor BI (1 uur 55). Groep B10: Brouwershaven BI- Burgh BI (1 uur 55); Renesse BI- Zwaluwen '61 BI (2 uur). ZONDAGCOMPETITIE Voor de Schouwen-Duivélandse verenigingen zijn geen wedstrijden vastgesteld. een grote vermaardheid tot ver na de oorlog het snelste motorschip ter wereld te zijn. Het is echter pas de laatste jaren, sedert wij met onze rond de wereld-reizen begonnen zijn, dat die naam en faam wereldwijd zijn geworden. Daarom heerst ook in Engeland, Singapore, Australië, Nieuw-Zeeland en Amerika teleur stelling". De kapitein sprak over zyn Oranje als „een goed, happy en gelukkig schip, dat de beroemde en geliefde naam draagt van een groot vorsten huis". „Met een gerust hart kan ik zeggen dat wy die naam met ere hebben gedragen". De laatste cruise werd met 790 passagiers gemaakt. Nadat de ruim 600 Engelsen in Southampton van boord waren gegaan, kliefde het bij na veertig kilometer per uur lonende schip zich in de vorige nacht met slechts een 200-tal Dassagiers en spe ciale gasten aan boord voor de laat ste maal door Het Kanaal naar Am sterdam als thuishaven. De passa giers, onder wie enkele nestors wa ren, die 25 jaar geleden in augustus 1939 ook de allereerste cruise van het schip hadden meegemaakt, poog den manmoedig feest te vieren, maai de stemming kwam er niet in en het enige hoogtepunt was het slot van de avond in de salon van de toeris ten klasse op het achterdek. Het strijkje zette precies te middernacht op het moment waarop 31 augustus (de vroegere koninginnedag) begon, het Wilhelmus in, dat aldus met volle overgave door alle passagiers meegezongen voor het laatst vanaf de Oranje over het donkere water wegstierf. ,JFlitsen" uit het buitenland SAIGON. Volgens een mededeling van het Zuidvietnamese ministerie van binnenlandse zaken zijn sedert vrijdagavond in verband met de on geregeldheden in Saigon meer dan vierhonderd personen gearresteerd. Onder hen bevonden zich elf leden van de communistische Vietcong en 155 personén die geen blanco straf register hadden. KOPENHAGEN. In west-Jutland keek men vrijdagavond vreemd op toen een rubbeboot voor twintig per sonen uit het luchtruim daalde. Hij was afkomstig van een reddings vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, op weg van Noorwegen naar Wiesbaden in West-Duitsland. De piloot had niets van zijn verlies ge- 1 merkt. NIEUW DELHI. De dorpen in de omgeving van Nieuw Delhi hebben nog steeds te lijden van overstro mingen. Meer dan 20.000 mensen worden, met behulp van zestig boten, geëvacueerd. Volgens officiële schat- tingen bedraagt de schade als gevolg van de overstromingsramp ongeveer 3% miljoen gulden. JOHANNESBURG. Ongeveer zes tig vrijwilligers allen blanken zijn per vliegtuig uit Johannesburg naar Leopoldstad vertrokken. Zij zijn in Johannesburg aangeworven voor Tsjombe's leger. Eerder op de dag waren er al 59 'vrijwilligers uit Jo hannesburg naar Leopoldstad ge gaan. BANSKA BYSTRICA. Premier Chroesjtsjov, die in Tjechoslowakiie is om de jaardag van de partisanen- opstand van 1944 mee te vieren, is op een bijeenkomst van veteranen in Banska Bystrica uitgevaren tegen Amerikaanse suggesties omtrent de „bevrijding" van Oost-Europa. LA COURTINE. Zaterdagmorgen zijn in de omgeving van La Courtine tijdens een sobere, doch indrukwek kende plechtigheid, de Nederlandse militairen herdacht, die in de afge lopen jaren tijdens de oefeningen in La Courtine om het leven zijn ge komen. BERLIJN. De jonge Duitse motor renner Albert Achinger is tijdens internationale motorraces op de Avus-baan te Berlijn, welke tevens de afsluiting vormen van de Duitse kampioenschappen, met zijn Norton uit de baan gevlogen. Achinger sloeg over de hoge wand van de noorde lijke bocht en stierf op de plaats waar hij neerkwam. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de recht streekse telexverbinding tussen het Witté Hui9 en het Kremlin niet is gebruikt sinds de verbinding op 31 augustus van het vorige jaar tot stand. kwam. NICOSIA. Een 16-jarige Grieks- Cyprische jongen is om het leven gekomen bij een bomontploffing in een vol restaurant in Nicosia. LONDEN. Een Chinese militaire missie komt naar Tanganjika-Zan- zibar om er soldaten op te leiden, zo heeft president Nyerere aan een correspondent van de Observer mee gedeeld. KOETSJING. Indonesiërs hebben met mortieren en automatische wa pens een aanval uitgevoerd on een Maleisische grenspost in Serawak, zo werd in Koetsjing bekend gemaakt. Bij het incident sneuvelden twee militairen van de Maleisische Fede ratie en werden drie militairen ge wond. ALEXANDRIE. President Maka- rios van Cyprus, die op bezoek is bij zijn Egyptische collega Nasser om steun te zoeken voor zijn standpunt, heeft de Grieks-Cyprische gemeen schap in Alexandrie toegesproken. Hij noemde Nasser een oprechte vriend en helper in de Cyprische strijd. BONN. West-Duitsland zal India voor het jaar 1964-1965 een bedrag van 380 miljoen mark schenken, waarvan 110 miljoen zal bestaan uit economische hulp. FRANKFORT. Bij het lossen van ammoniak uit een tankschip zijn in Frankfort drie mensen om het le ven gekomen, terwijl dertig perso nen in meerdere of mindere mate gasvergiftiging oplienen. LOESAKA. De 34-jarige Zuidafri kaan Dennis Riggs, een blanke te genstander van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, is uit de Noord- rhodesische hoofdstad Loesaka ont voerd. Volgens premier Kenneth Ka- oenda heeft de geheime politie van premier Verwoerd de hand hierin. Hij heeft een scherp protest bij de Britse regering ingediend. In de nacht van zondag op maan dag is het aan negentien Oostduit sers gelukt naar 't Westen te vluch ten. Onder hen bevonden zich twee leden' van het Oostduitse leger en een douanebeambte. Zii kwamen on verschillende plaatsen West-Duits land binnen. Ingezonden mededeling Ontvangst var alle pro gramma's van Nederland; België, Duitsland en Frank rijk met Lorca en Braga. Vraag uv dealer uitvoorge demonstraties. Imp.: IMTRA CRED/ tel. 4'487 Niet alleen de passagier, het hele voertuig kan thans dank zij een on gecompliceerde uitvinding gemak kelijk overstappen, als men in plaats van de straat de rails als verkeers weg wil gebruiken. Normale van rubberbanden voorziene auto's, die dezelfde spoorbreedte hebben als de rails, kunnen met enkele handgre pen worden veranderd in voertuigen die zich op deze rails voortbewegen en daarbij een snelheid van 110 kilo meter per uur kunnen bereiken. De Westduitse machinefabriek, die. de installatie aan de markt bracht, heeft zich gezien de zeer grote be langstelling direct van het wereld patent verzekerd. De uitvinding be staat uit zogenaamde spoorhouders, die in de meeste gevallen zonder in grijpende veranderingen aan elk wegvoertuig kunnen worden beves tigd. Deze vier houders geleiden de auto's als de spoorkrans van een- stalen spoorwiel in de rails. Opdat de voorwielen niet zijwaarts uit slaan, wordt de besturing geblok- keerd. De Duitse spoorwegen hebben Sportmensen uit de Maasstad naar Schouwen-Duiveland OOSTERLAND, 29-8. Zaterdag j.I. vend voer de vijfde maal de sport uitwisseling plaats tussen de „Stibe- kavo" te Rotterdam en de zomer- avcndvoetbal rayon Zierikzee waar bij de Rotterdammers deze maal een bezoek aan Schouwen-Duiveland brachten. Dat Schouwen-Duiveland nog steeds een eiland is werden de gasten gewaar toen zy te Anna Ja- ccbapolder anderhalf uur moesten wachten, eer zij met het veer naar de overkant kenden. Hier werden zy begroet door de commissie van het rayon Zierikzee de heren J. Mast, M. F. de Vos en C. I. Jumelet. Nadat te Zype de koffie was genuttigd ging het met de bus op „De Val" aan waar men zich te elf uur op de pro vinciale boot begaf voor de over tocht naar Kats met als doel een ex cursie naar de Oosterscheldebrug in aanbouw. By aankomst te Kats werd het gezelschap ontvangen in de di- rektiekeet door de technisch-hoofd- ambtenaar van Provinciale Water staat, ir. H. C. Geuze. De 'heer Geuze gaf .hier een, niet alleen voor de in ihet gezelschap aan wezige deskundigen, maar ook voor de léken te volgen, uitvoerige uit eenzetting, waarbij hij alle facetten (zoals de verkeerstechnische en fi nanciële) kamt belichtte. Hierna werd per boot een 'bezoek aam de 'brug en de drijvende bok Ir Snip 'gebracht. Na ide terugkomst te Kats werd het werkterrein nog bezichtigd, waarna men met de provinciale boot de te rugtocht naar Zierikzee weer aan vaardde. Van hier ging men gezamenlijk met de spelers van het rayon Zie rikzee naar Oosterland, voor de daar te spelen voetbalwedstrijd. Ondanks het leeftijdsverschil (de Rotterdam mers telden gemiddeld 25 jaar en Zierikzee 34 jaar) is het een bijzon der aantrekkelijke ontmoeting ge worden, waarbij de Schouwenaren zich uitstekend hebben geweerd. In de eerste 'helft was het een vol komen gelijk opgaande strijd met wisselende kansen voor béide doe len. Jn de, 7e minuut slaagden 'de gasten er in de leiding te nemen door 'hum linksbinnen (0-1), maar dn de 13e minuut was de balans weer in evenwicht, toen F. v. d. Westen een corner uitstekend voor doel plaatste, waarna J. van Male on houdbaar wist in te koppen (1-1). Na 20 minuten kon Zierikzee zelfs de leiding nemen toen van Male op een pass van linksbuiten J. Stoel goed doorliep, waarna hij via de staander het leder in het net liet verdwijnen (2-1). Er volgde hierna een bijzonder aantrekkelijke strijd, waarbij de Rotterdammers er in de 38e minuut in slaagden de gelijkma ker te scoren, toen een sohot van de midvoor door een der aéhterspelers van richting werd veranderd, waar na het buiten bereik van doelman Pronk in het net veildween (2-2). Dit werd oök de ruststand. Na de hervatting zetten de gasten een 'hevig offensief in, maar door goed wenk in1 de defensie slaagde Zierikzee er in de gasten het scoren te beletten. Na een kwartier spelen kwam er weer meer evenwicht in het spel en na een half uur spelen gelukte het J. Stoel zelfs uit een voorzet van M. Kloet zijn team weer een voorsprong te geven (3-2). De vreugde was evenwel maar van kor te duur, want direct hierna stond de linksbuiten van de Rotterdam mers eens niet buitenspel, waar door hij een goede voorzet lanceer de, welke onhoudbaar door de mid voor werd in geschoten (3-3) wat ook de eindstand werd. Het rayon Zierikzee braoht voor deze ontmoeting het volgende elftal binnen de 'lijnen: 'd.: J. Pronk; a. C. J, Krello en H. C. van Aken; m.: J. Kouijzer, J. Feiius en H. Janson; v.: M. Kloet, J. J. D. v. d. Male, F. v. 'd. Westen, T. Simmers en J. Stoel. Na de wedstrijd ging het gezel schap weer naar Zierikzee, waar de bezoekers nog een uurtje de gelegen heid kregen om 'de stad te 'bezichti gen, waar gretig gebruik van werd gemaakit. Gezamenlijke maallyd In „Hotel van Oppen" werd 'hier na de gezamenlijke warme maaltijd genuttigd, waarbij o.m. aanwezig waren de burgemeester van Zierik zee mr. F. Th. Dijökmeester en de beide wethouders, mr. K. A. Keu- niing en H. Koavoets. De heer C. I. Jumelet sprak hier bij een bijzonder woord van welkom tot het college van b. en w. en de gasten. Hij snerkte hierbij op, dat het gezegde „haastige spoed is zel den goed" zeker niet van toepassing was op dit eerste lustrum, daar men ondanks de vele moeilijkheden er toch in het korte tijdsbestek van ne gen dagen in was geslaagd deze sportuitwisseling te organiseren. Ge zien de reacties stemde het 'hem tot voldoening 'dat de excursie zo bij zonder in de smaak was gevallen. Bijzonder tevreden toonde de heer Jumelet zich ook over het sportieve gedeelte, daar 'beide teams goed te gen elkaar bleken opgewassen. Burgemeester Dijökmeester zei het contact tussen Rotterdam en Zierik zee bijzonder op prijs te stellen. Niet alleen 'bij do sport bestaat er een nauw contact tussen Rotterdam, maar ook ibij de restauratie van het stadhuis en de poorten zijn wij nauw met de Maasstad verbonden, gezien de financiële steun wélke hierbij wordt verleend. Hij sprak de wens uit dat dit eerste lustrum nog door vele zal worden gevolgd. De moge lijkheid' hiertoe zag hij zeker aan wezig, gezien de mogelijkheid welke de industrie te Zierikzee heeft om zich te ontplooien. Wannéér de dam over de Grevelingen eenmaal klaar zal zijn worden wij naaste buren van Rotterdam, zodat burgemeester Dijökmeester er niet aan twijfelde of het contact zal ibesten'digd blijven. Dankwoorden De voorzitter van „Stibekavo", 'de heer H. P. Kanters, sprak hartelijke woorden van dank voor de ont vangst welke 'hen ten deel was ge vallen. Met het aanbieden van 'de excursie naar 'de „Oosterscheldebrug had u nooit 'iets mooier kunnen be denken". Dat het rawm springle vend is heeft zij bewezen door het geen zij op deze da'g weer hebben gepresteerd. het plan het systeem in ie voeren. Dit voertuig, dat zowel op de weg als op rails kan rijden, is zeer ge schikt voor reparatiewerkzaamheden op trajecten, die vanaf de straat on bereikbaar zijn. Ook bij ongelukken zal de wagen goede diensten kunnen bewijzen. DEN HAAG, 31-8. - Twee Duitse wezen, die al twee jaar een zwer vend bestaan in Europa hebben ge leid, zyn maandagmorgen om zes uur in Scheveningen door de politie van boord gehaald van de Neder landse kustvaarder „Jell" van de Groningse rederij „Carebeka". De Duitsers, de 20-jarige Berend Eckelmayer en zijn 16-jarig zusje Christel, zullen aan de Duitse auto riteiten worden overgegeven. Broer en zus Eckelmayer, die in We nen zijn geboren, waren in een te huis voor jeugdigen in Wildesheim geplaatst. Twee jaar geleden vlucht ten zij. Zij leidden een zwervend be staan in Duitsland en Zwitserland, van tijd tot tijd werkend om in hun onderhoud te kunnen voorzien. C~ 1 augustus passeerden zij ille gaal de Nederlands-Duitse grens bij Gronau. Ze verbleven drie weken in Amsterdam en kwamen begin vorige week naar Scheveningen, waar ze des nachts op het strand sliepen. Be rend en Christel hadden het plan opgevat naar Engeland te gaan, om daar een baantje te vinden. De eilanden Malta en Gozo heb ben stormschade opgelopen van naar schatting twee en een half miljoen gulden. Honderden huizen ziin onder water komen te staan. Een oude man verloor het leven. NAALDWIJK. Met een fruit- en bloemencorso zijn zaterdagmiddag de Westlandse oogstfeesten, die tot en met vrijdag 4 september zullen, duren, ingezet. De stoet was langer dan andere jaren. Er reden onder meer twaalf praalwagens mee, die- verzorgd waren door de Westlandse veilingen. Ingezonden mededeling M ORG HA N, de magiër 40. Snel stond Aram op en rende de hoek om. Hij was bang Morghan uit het oog te verliezen en slaakte een zucht van opluch ting toen hij de sinistere gestalte achter in de straat zag. Behoedzaam volgde hij hem door een wir-war van straatjes en sloppen, die naar het centrum van de stad leidden. Eenmaal meende hij dat Morghan hem ont dekt had, toen deze plotseling sneller ging lopen, maar twee straten verder zag hij hem een aantal aardewerk potten staan bekijken die daar uitgestald waren door een koopman. Zijn houding verraadde niet het minste vermoeden. Opgelucht kwam de avonturier een paar passen nader, maar hij zag niet de weerkaatsing van zijn spie gelbeeld in een van de grote potten. Mor ghan liet hem niet uit het oog en een drei gende glimlach omspeelde zijn smalle lip pen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6