het kleutergebit 't is weer tijd voor 56 meter diep bij de drukknop marrie's mogelijkhed en 1.15 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 september 1964 No. 19612 De verzorging van laat nog veel te wensen over Ingezonden mededeling zó zacht zó geurig Luister naar ,,'t is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.f.v. Peter Schifperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 19.45 u. Bezoek aan een Amerikaanse raketbasis Amerika begraaft raketten loodrecht in de grond Ouders menen gewoonlijk, dat ge- titsverzorging bij jonge kinderen geen zin heelt, omdat de melktanden en -kiezen toch nog zullen uitvallen en pas dan door blijvende elementen werden vervangen. Voordat het ech ter zever is, kunnen zich al ernstige ziektetoestanden hebben voorgedaan als ge velg van ontstekingsprocessen in de mtnd. Bijzonder gevaarlijk in dit cpzicht zjjn de jaren waarin het zogenaamde wisselen plaats heeft doordat zich dan hiaten in de tan- denrü voordoen. Er is dan meer kans dan gewoonlijk, dat zich op tal van plaatsen voedselresten ophopen, waar doer gemakkelijk gisting en rotting in de mend kan optreden. Maar ook op jeugdige leeftijd ver dient het gebit alle aandacht: kin derarts kennen de moeilijkheden, die soms by kleuters optreden door geen andere oorzaak dan tandbederf en ontstekingsprocessen in de mond. Dikwijls namelijk moet een slechte eetlust hieraan worden toegeschre ven. Ook ontstaan er nogal eens buikklachten door, alsmede slecht slapen en prikkelbaarheid. Daar kunnen dan natuurlijk altijd nog bijkomen het bekende „dikke gezicht" en de aanvallen van hevige kiespijn, al dan niet gepaard gaand met koorts. Omstreeks de tweede verjaardag is het melkgebit gewoonlijk com pleet. Dat is het meest geschikte tijdstip om te beginnen met het re gelmatig reinigen van de kleine tandjes en kiesjes. Lang niet overbodig De kleuter krijgt daartoe een klei ne tandenborstel, die zowel de juiste afmetingen alsook de juiste graad van stevigheid heeft. En dan dient er ook op te ivorden gelet, dat het nieuwe borsteltje door niemand an ders dan de rechtmatige eigenaar wordt gebezigd! Na gebruik moet de tandenborstel goed drogen en zodanig wórden op geborgen dat er geen stof en geen vliegen bij kunnen komen. Ogenschijnlijk zijn dit tamelijk overbodige aanwijzingen, maar wat vindt u van een tandenborstel die dag èn nacht in de keuken in de buurt van de gootsteen open en bloot ligt te slingeren, terwijl dat ding ook nog door meer huisgenoten be nut moet worden? Klausje kan het al En wat is de meest geschikte tijd van de dag voor het borstelen van het melkgebit? Wel, evenals bij blij vende tanden en kiezen zou het het beste zijn als het poetsen plaats had na elke maaltijd, zodat ophoping van etensresten onmogelijk wordt. Helaas is dit bij de tweejarigen niet goed doenlijk, in de praktijk zal het daarom wel een maal per dag, vóór het slapen gaan, worden. Nu is het wel waar, dat sommige peuters opvallend gauw heel handig worden met hun tandenborsteltje. Dat is vooral het geval als ze moe der of broertjes en zusjes ook ijve rig tanden zien poetsen, want al is men ook nog zo klein, iedereen wil graag heel groot zijn Tandpasta ingeslikt Wanneer het soms wat meer tijd mocht kosten voordat de kleintjes er aan gewend zijn hun gebit goed te reinigen, moeten zij er vooral niet worden ,tegengemaakt" door er meermalen per dag langdurig over te zeuren. Maar als ze het tandenborstel en eenmaal kunnen, is het niet be zwaarlijk tweemaal daags te laten poetsen. De eerste keer na het op staan voor de frisheid van de mond en de tweede maal - de belangrijkste - 's avonds voor het naar bed gaan. Tandpasta gebruiken mag, maar het is niet noodzakelijk. Wordt er Langzaam kwam Fons Hagen overeind. Hij schudde zijn hoofd, toen Marrie met haar zakdoek het bloed uit zijn gezidht probeerde weg te vegen. „Donder op jijjij bent de schuld van alles. Laat me los, ellendelingik kan zelf wel naar m'n wagen. Endat gezicht van je zal ik onbhoüden. Reken maar. Ik kom je nog wel eens tegen Marrie en de bromfietser stonden min of meer verbluft te kijken naar de op zijn benen wankelende man, die nu het portier opende en zwaar neerviel op de plaats achter het stuur. Hij trok de deur dicht, scha kelde in en redd langzaam dc weg op. Bij het passeren van het twee tal draaide hij het raampje open. Razend van woede keek 'hij naar de man, die inmiddels zijn bromfiets weer gepakt had en zei nogmaals: „Jou kom ik <nog wel eens tegen". Het tweetal keek de auto na, die in de richting Sprang reed, tot hij door de bocht was verdwenen, waar na Marrie en de man elkander bijna gelijktijdig aankeken. „Nee maar.riep dc man ver baasd uit, „u 'bent het meisje, dat laatst met me mee reed langs de dijk. Wacht eensjuffrouw Laan, nietwaar?" Ook Marrie 'herkende hem. Ze knikte en antwoordde: „Meneer Wouterse, de vertegenwoordiger uit Tiel". soms wat van die pasta of van het spoelwater ingeslikt, dan is dat niet erg. Voor de bescherming van het kleutergebit moet er ook op worden gelet wat het kind eigenlijk eet en drinkt, dat is iets wat evenmin ver onachtzaamd mag worden. Met snoepen dient matigheid te worden betracht: kleverige toffees en ontbijtkoek kan men maar beter helemaal niet laten eten. Goed voor het gebit is als we de kinderen op een stukje appel laten kauwen, of op een broodkorst of op een rauw worteltje. Verder moet er worden gezorgd voor de totale hoe veelheid melk van een halve tot driekwart liter per dag. 's Winters is er bovendien extra toevoer van de vitamines A en D nodig. Nu zijn we nog lang niet aan het einde van ons kleutereebitlatijn, ivant we zouden geen aanspraak op enige volledigheid kunnen maken als we niet stilstonden bijde tand arts. Halfjaarlijkse controle De tandartsen zijn er namelijk ook voor de kleuters! Van een jaar of drie af, of zelfs jonger, kunnen kin deren heel goed halfjaarlijkse con trole en onderhoud van hun gebit ondergaan. Vanzelfsprekend moet er met het gaan naar de tandarts niet worden gewacht tot de tanden en kiezen al bruin verkleurd zijn en al afbrok kelen. Dan kan meestal niet zoveel hulp meer worden geboden. Tot slot: wanneer alle ouders de mond van hun kleuters degelijk zou den verzorgen, zou dit ongetwijfeld een gunstige invloed hebben op de volksgezondheid. Dr. ALFREDA BRIEDb AMSTERDAM. Onder zeer grote belangstelling van jeugdige en min der jeugdige bewonderaars en be wonderaarsters is Anneke Grönloh maandagmiddag in het Amsterdamse stadhuis in het huwelijk getreden met Wim Jaap van der Laan, disc- jockey bij de R.E.M. Wieltje van zeepsteen Bij I'Anse au Meadow in New foundland hebben oudheidkundigen een door Vikingen gemaakt wieltje van zeepsteen gevonden, dat op een spinnewiel zou zijn gebruikt en een bewijs zou vormen voor de theorie dat de Noormannen reeds lang voor Columbus de nieuwe wereld hebben bereikt. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 31-8. Op de maandag in Utrecht gehouden paardenmarkt zijn in totaal 405 dieren aangevoerd. De prijzen zijn: luxe paarden van f 1000,- tot f 1400,-; werkpaarden van f 900,- tot f 1340,- ;oude paar den van f 800,- tot f 1220,-; drie jarige paarden van f 800,- tot f 1140,-, twee-jarige paarden van f 700,- tot f 900,-; veulens van f 360,- tot f 660,-; bitten -van f 700,- tot f 900,-; slachtpaarden van f 2,60 tot f 3,10, jonge sladhtpaarden van f 3,10 tot f 3,40 per kilogram geslacht ge wicht. De handel was kalm. Graanbeurs ROTTERDAM, 31-8. Heden wer den op de Rotterdamse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd; Tarwe, doorsnee kwaliteit, basis 17 procent vodht, levering deze week franco fabriek Rotterdam f 34,60; zomergerst, volgens monster, f 27,00- 28,25; groene erwten, franco Rotter dam, tot f 41,00; schokkers, franco Rotterdam, tot f 48,00. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 42 17. Hij stak zijn hand uit, die ze min of meer automatisch drukte. „Ik ge loof, dat ik net op tijd kwam, is 'het niet, juffrouw Laan?" Marrie draaide zich half om. Ze verfrommelde het met 'bloed bevlek te zakdoekje en deed 'het toen in haar tasje. „Was het nu nodig om die man zo af te tuigen Daar bent u vast niet mee klaar.- Hij is ontzet tend wraakzuchtig". „Kent u hem dan?" vroeg 'hij, op recht verwonderd. Marrie knikte. „Ik bad vroeger.. ehverkering mei hem. Maar er kwam onverwacht wat tussen. We zagen elkaar enkele jaren niet en in die tussentijd trouwde bij met een ander. Maar u hati hem niet zo erg moeten slaan". Hij haalde zijn schouders op. „Tja, misschien niet. Maar bet ging alle maal zo vlugIk zaig u over de weg hollen en jhelp" roepen. U zei zelf, dat die man u lastig viel. Je hoort er zoveel van tegenwoordig en ik dacht: dat zal ik hem eens af leren. Ik was woedend.... ik kan nooit begrijpen, dat eer. man zoiets kan doenhet zou niet in mijn hoofd opkomen". Marrie kwam wat meer lot zich zelf. Zc slaakte een zudht en begon te glimlachen. „Nu, hot is gebeurd. In leder geval bedankt voor uw hulp. Hijhij wou, dat ik met (Van een speciale verslaggever) Een Convair 240 van de Northern Express Airways, N 94222, vliegt da gelijks ten behoeve van de Ballistic Missile Division de route San Diego- Los Angelcs-Vandenberg-San José. Op deze kist werden we door de U.S.A.F. geboekt en zo vlogen we in 45 minuten van L.A, naar de lucht machtbasis Vandenberg aan de Stille Oceaan ongeveer halverwege Los Angeles en San Francisco. Vandenberg is wat de Amerikanen neemen een Research and Operatio nal Missile Base. Er zijn geen opera tionele vliegtuigen gevestigd. Enkel wat vliegtuigen voor transportdoel- cinden. Zc zagen we c.m. enkele Da- kota's en Convairs, de Boeing C-97 van de basiscommandant en enkele De komende „Femina" ROTTERDAM, 29-8. De echtgenote van de burgemeester van Rotter dam, mevr. mr. J. M. van Walsum- Quispel, zal vrijdag 25 september a.s. de opening verrichten van de 17e in ternationale consumentenbeurs „Fe- mina". De „Femina", dlie dit jaar in de Ahoyhal gehouden wordit, beslaat een oppervlakte van 16.000 vierkante meter. In 450 stands 'geven fabrikan ten, importeurs en handelsonderne mingen de bezoekers informaties over de talloze nouveauté's op het gebied van huishouding, mode e.d. Het Gemeente Energie Bedrijf in de Maasstad zal de problemen rond 'het gebruik .van aardlgas toelichten. Voorts zijn er stands over bet ge bruik van brandstoffen als kolen en olie. bem mee reed, maar dat wilde ik niet. Dat was alles. Misschien Was ik ook een beetje overstuur. In ieder geval meen ik gevraagd te hebben, of ik mee mocht, bij u achterop. I'k •heb niet gevraagd om zijn gezicht in elkaar te timmeren". „Wat geeft dat? Heef t-ie een paar dagen een herinnering aan deze middag". Opnieuw keek Marrie hem 'aan. „Wat schiet je er mee op? U hebt een niet te onderschatten vijand ge maakt". „Dat zal wel veel 'geschreeuw en weing wol zijn. I'k 'ber. niet zo bang uitgevallen. Maai*.... zal ik u een lift geven? Waar moet u heen?" „Ik woon in Waalwijk" „O ja, u was toen op weg naar Waalwijk, 'hé? Dat herinner 'ik me nog. Een geluk, dat i'k net langs kwam vanmiddag". Hij hielp haar op de duo en ging toen zelf zitten, waarna hij weg reed. „Houdt u mij maar stevig vast, juffrouw Laan. Er zit nergens prik keldraad of zoiets aan me". Ze begon te lachen en hield hem wat beter vast, waarna hij meer gas gaf. Halverwege Waalwijk stopte hij bij een café en 'keek lachend achter om. „Wat denkt u van een 'kopje koffie Om wat bij te komen van de schrik?" Marrie dacht even na. „Ach ja, waarom niet? Ik heb de tijd aan mezelf". „Fijn", zei hij, en Marrie verstond, 1ST i^Tl *ui fi j I F3 zijn hart kwam. Terwijl ze ginig zit ten, bekeek ze haar partner wat nauwkeuriger. Een jongensachtig ge zicht, maar niet onknap. Een wils krachtige 'kin en een eerlijke oog opslag. Marrie bestelde lthee en de jongen een cola. „Hoe komt u zover van huis verzeild?" vroeg ze. „U woont toch in Tiel .nietwaar?" (Wordt vervolgd.) helikopters (o.a. geheel rood geverf de Sikorski's 55 van de vloot), Vandenberg werd beroemd door de Bisccverer'sdie er gelanceerd wer den, maar Vandenberg is vooral ook beroemd als de eerste operationele ballistische raketbasis van Strategie Air Command. Het 576e Strategie Missile Squadron hiervan is uitgerust met de Convair SM (Strategie Mis- silc)-65 Atlas. Ook de Martin SM-68 Titan is waarschijnlijk operationeel cp Vandenberg in gebruik, maar daarvan kregen we niets te zien, want die is er zwaar geheim. Vandenberg, groen en heuvelach tig in plaats van de vlakke zand vlakte van Edwards, was oorspron kelijk een legerkamp en werd in 1957 door de luchtmacht in gebruik genomen. Het werd uit 200 plaatsen geselecteerd als raketbasis. Er wer ken nu een 15.000 man. Ongeveer twee jaar geleden is men er begonnen met de opleiding van de raketbemanningen. Deze lucht machtmensen krijgen een geheel nieuwe taak. Er éijn ook geheel nieu- we functies gekomen, zoals, die van de mannen die de ro.ket lanceren, het raketonderhoudspersoneel en de mensen die de zorg hebben voor de neuskegels (al of niet met atoom lading). Het is altijd weer verrassend hoe veel de Amerikanen laten zien van hun militaire objecten. Terwijl je in Nederland in je kraag gepakt wordt als je bij wijze van spreken een overjarige Piper Cub van de lucht macht fotografeert, konden we op Vandenberg de modernste lanceer- plaatsen van nabij fotograferen. Men vertelt je „bijna" alles (maar niet, hoeveel raketten b.v. een squadron telt, hoewel ook dat in de Ameri kaanse pers allang is gepubliceerd). De drukknop Op meer dan 17 plaatsen in Ame rika worden thans ondergrondse lanceerplaatsen (silo's) voor raket ten gebouwd. De raketten worden hienn loodrecht staande begraven. Een zwaar deksel van gewapend be ton sluit de silo af. Zo staan de ra ketten ondergronds, gereed om ge lanceerd ie worden. Een druk op een knop en de zware deksels wor den opzij geschoven. Een andere knop en de raket snelt bulderend de lucht in, balancerend op z'n meters lange steekvlam. De Amerikanen aarzelen ook niet de juiste plaatsen van hun raketsilo's te noemen en zelfs verstrekken ze kaarten ivaarop die bases precies staan aangetekend. Wij namen oorspronkelijk aan dat de Amerikanen hun raketten gingen begraven om ze onzichtbaar te ma ken voor Russische spionnage-vlieg- tuigen en -satellieten. We hoorden echter dat dit toch niet de reden is. De raketten ivorden o.a. in silo's geplaatst omdat ze dan beter be stand zijn legen vijandelijke aanval len met atoomwapens. Ook leveren ze minder gevaar op als ze tijdens de start exploderen en bovendien staan ze minder gemakkelijk bloot aan sabotage. In hun ondergrondse silo's zijn de raketten praktisch niet te vernietigen. Nieuwe lancering We zagen op Vandenberg dat et- vier verschillende manieren zijn om de ballistische raketten op te slaan en te lanceren. De eerste is die met. behulp van een z.g. gantry, een ho ge stalen toren die op rails is ge plaatst en kort voor de lancering wordt weggeschoven. Er zijn drie gantry's op Vandenberg, maar ze worden viel meer gebruikt. Daar naast kent men livce horizontale uilgangsslanden en tenslotte als vier de en modernste manier de silo. In ecu blokhuis is het z.g. lanceer- controlccentnnn (L.C.C.) onderge bracht. Drie raketsilo's wordt vanuit één blokhuis bediend. We vernamen dat de in silo's op geslagen raketten om de zes maan den eruit worden gehaald voor een algehele inspectie. Op onze vraag of er ook defensieve raketten rond. Vandenberg staan opgesteld, kregen we een ontwijkend antwoord. We mogen aannemen van wel. Op Van- denerg spreekt men niet meer van hangars, maar van Missile Assembly and Maintenance Shops (MAMS- buildings). Het zijn net hangars, waarin vier raketten tegelijk kun nen liggen voor revisie. We zagen hier de Atlas D, zoals die nu in ge bruik is. De raketten hebben serie nummers, net als vliegtuigen. Een inspectie duurt circa 10 dagen. De Atlas-raket wordt als een luchtbal lon onder druk gezet. Het omhulsel bestaat uit zeer dunne stalen platen. Neemt men de druk weg, dan schrompelt de raket in elkaar en verliest zijn vorm. Net' als in een ballon kan er een lek ontstaan in het omhulsel. Dat moet dan „ge plakt" worden. 330.000 pk. We hebben de Atlas van nabij kunnen bekijken. Het is een enorm ding. Hij heeft een grote raketmotor (met drie straalpijpen) plus twee boosterraketten die afvallen na de start, plus twee kleine Vernier-ra ketten voor besturing. Bij de start leveren de raketten totaal een 330.000 pk. Het lawaai is oorverdovend. De drie straalpijpen van de grote raket motor kunnen zwenken voor de be sturing van de raket. De automati sche piloot regelt die besturing. De Atlas die in de silo's wordt ge plaatst is niet de Atlas D maar de F. De Atlas E is ook ih gebruik. Hij kan door slechts één man gelan ceerd worden inplaats van door drie, zoals de Atlas D. Het is de eerste Amerikaanse ICBM (Inter Continen tal Ballistic Missile). Hij kan een atoomlading 8800 km ver vervoeren, met een snelheid van 24.000 km per uur. De Atlas is een ééntraps-, de Titan een tweetraps vloeistofraket. De Minuteman is een drietraps poe derraket en is slanker en lichter dan zijn voorgangers. Als de raketten in alarmtoestand staan, dan zijn de atoomkoppen erop bevestigd. Staan ze op „wees op uw hoede" dan staan de atoomkoppen er niet op. Met een helm op zijn we afgedaald in een Atlas F silo, een meer dan 56 meter diepe put (hoog als een gebouw van tien verdiepingen) waarin je met een wenteltrap kunt afdalen. Ondergronds zijn hier de blokhuizen (L.C.C.'s) aangebracht, van waaruit de lancering plaats vindt. Ze zijn door ondergrondse gangen met de silo verbonden. Er zitten in totaal vier mannen onder de grond in zo'n silo. We zagen ook de ^eerste Minute-silo in aanbouiv, vlak bij de kust. Deze bevat géén ondergrondse blokhuizen meer, en kel -een groot gat in de grond met een diameter van 4 meter. De Mi nuteman wordt op grote afstand vanuit een controlebunker gelan ceerd. Ter vernietiging Het was een luguber toneel dat we daar op Vandenberg hebben ge zien. Terwijl we in de enorme rakt- silo stonden, diep onder de grond dachten we er aan hoe afschuwelijk de bedoeling is van deze dingen. Enorme atoomwapens kunnen van hieruit opstijgen om hele delen van de wereld en ontelbare mensenle vens binnen enkele minuten te ver nietigen. Deze raketsilo's hebben geen enkel nut voor de ruimtevaart. Vernietiging is hun enig doel. Toen we Vandenberg verlieten en de Convair voor het laatst met een wijde boog over het duinlandschap van de basis vloog, zagen we op di verse plaatsen in de duinen zware betonnen platen. Meer niet. Maar we wisten dat onder elk van die platen en raket loodrecht in de grond stond. Klaar om, na een druk op de knop, bulderend het luchtruim in te donderen. Met een atoomla ding Strategie Air Command staat paraat. Niet alleen met bom menwerpers maar ook met ballisti sche raketten. De druk-op-de-knop- oorlog, met al ziin lugubere konse- kwenties, is geen fantasie meer. Hel is te hopen, dat die raketten met atoomkoppen, die nu in Amerikaanse bodem gereed staan, nimmer daad werkelijk gelanceerd behoeven te worden. Want iedereen weet, dat ats deze raketoorlog losbreekt, er geen enkele overwinnaar zijn zal. We hebben heel wat bommenwer pers in ons leven bekeken, maar nooit kregen we van hen zo'n af schuw als van de kille, lugubere ra ketsilo's daar op Vandenberg Air Force Base. Nimmer ook waren we zó onder de indruk na een bezoek aan een militaire vliegbasis HUGO HOOFTMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5