DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEMIDDELINGSGESPREK CYPRUS ZONDER RESULTAAT Treinramp bij Arnhem eist vijf doden Wilde staking bij Ford Amsterdam Bijna tweede treinramp door „spelletje" Auto tegen trein - twee doden LAATSTE DEEL ZEEUWS WOORDENBOEK BIJNA GEREED ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Dinsdag 1 September 196-1 121ste jaargans No. 19612 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succèsjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. dit nummer: Hoogspanning bij de C.A.V. Makarios voldaan over bezoek aan Nasser GENÈVE, 31-8. Het bcmlddelings- gesprek inzake Cyprus, dat te Ge- nève wordt gevoerd, is beëindigd. Dit is maandag in kringen die nauwe be trekkingen onderhouden met de on derhandelaars meegedeeld. De bijzondere vertegenwoordiger van president Johnson, Dean Ache- son en de Britse waarnemer, Lord Hood, zullen dinsdag of woensdag uit Genève naar Londen vertrekken, waar Acheson een ontmoeting zal hebben met de Britse minister van buitenlandse zaken, Butler. Daarna reist hij door naar Washington. Er waren geen aanwijzingen dat Acheson of Lord Hood nog naar Ge nève zullen terugkeren, ofschoon ge noemde kringen er aan toevoegden dat de diplomaten zich beschikbaar houden voor het geval de ontwikke lingen dit eisen. Van de zijde van de Turkse dele gatie werd vernomen dat de speciale Turkse afgezant, Ni hat Erim, dins dag (vandafig) naar Ankara vertrekt. Op de vraag of hij nog naar Genève terugkeert zei een Turkse woord voerder: „Dat hangt af van de ont wikkelingen". Washington In Washington werd maandag avond bekendgemaakt dat Acheson daar vrijdag zal terugkeren voor be sprekingen met president Johnson en de minister van buitenlandse za ken Rusk. Achespn zal een overzicht geven van de in Genève gevoerde bespre kingen en met de beide staatslieden onderzoeken welke hulp de Ver. Sta ten verder kunnen bieden bij de op lossing van het vraagstuk-Cyprus. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei desgevraagd dat de Ver. Staten het zoeken naar een oplossing „niet zullen opgeven". Hg voegde er aan toe dat, ofschoon de kloof tus sen Turken en Grieken wat smaller is geworden, het wel duidelijk is dat een voor beide partgen aanvaard bare oplossing niet is gevonden. Egypte TEL AVIV, 31-8. Generaal Grivas en duizenden Cyprioten waren maan dagavond aanwezig toen president Makarios uit Alexandrië op Cyprus terugkeerde, aldus radio-Cyprus. De aartsbisschop verklaarde te genover verslaggevers volledig vol daan te zijn over het resultaat van zijn „belangrijke" besprekingen in de Verenigde Arabische Republiek, doch hij weigerde bijzonderheden te verstrekken. Buitenlandse waarnemers in Ni cosia tekenen aan dat noch Maka rios, noch het gezamenlijk commu niqué na afloop van zijn besprekin gen in Alexandrië, opheldering heb ben gegeven over de vorm van de door Egypte beloofde hulp. Het Egyptisch-gezinde Grieks-Cyp rische blad „Teleftia Ora" wist maan dagavond echter te melden dat pre sident Nasser iedere vorm van mili taire bijstand had beloofd. Tot deze DEN HAAG, 31-8. Het Ncderland- sche Roodc Kruis heeft maandag avond de volgende nog niet geheel volledige opgave van de slachtoffers van de treinbotsing verstrekt. Om gekomen zgn: de 63-jarige heer M. A. van Dalen uit Barneveld, de 55- jarige heer H. Bongers uit Zwolle, de 22-jarige heer C. Kuiper en zgn ongeveer 45-jarige moeder, beiden uti Zevenaar en de ogneveer 50-ja- rige mej. H. Kummelink uit Amers foort. Het aantal gewonden bedraagt 31. Een reiziger, die naar huis was ge gaan, moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Om kwart over twee maandag middag arriveerde de minister van verkeer en waterstaat, mi-. J. van Aartsen, op de plaats van de botsing, om de situatie in ogenschouw te ne men. Vrijwel tegelijkertijd bereikte de ongevallenkraan van de Neder landse Spoorwegen de plaats van de treinbotsing. Ir. Lohman verklaarde op het ter rein van de ramp dat hij het onge luk zeer betreurt. Hij vond het extra droevig dat het juist maandag ge beuren moest: vandaag (dinsdag) be gint officieel de viering van het ju bileum van de Nederlandse Spoor wegen, dan wordt in het Spoorweg museum in Utrecht namelijk de ju bileumtentoonstelling geopend. De feestavond voor het personeel, die maandagavond gehouden zou wor den, is niet doorgegaan. Enorme ravage Gezien de enorme ravage die is aangericht (vier Nederlandse en twee Duitse rijtuigen zijn totaal vernield en de schade wordt op een miljoen gulden geschat) is het verbazingwek kend dat het aantal slachtoffers niet nog groter is. De opruimingswerkzaamheden wa ren maandagavond nog in volle gang. De machinist van de Nederlandse trein, de heer Gerritsen, heeft in het ziekephuis verklaard, dat hij de bot sing zag aankomen ep uit zijn cabine is gelopen om de mensen in de voor ste rijtuigen van de Nederlandse die- seltrein te waarschuwen. ROEMRUCHTE EPISODE ROTTERDAM, 31-8. Met het vertrek van de „Oranje" is een einde gekomen aan de lange en roemruchte periode, waarin de Maatschappij „Ne derland" de glorie van de Ne derlandse passagiersvaart hoog hield. De zevengrote oceaan stomers zullen voortleven in de herinnering. Eerst de in 1915 gebouwde ruim 11.000 ton grote J. P. Coen, die op 14 mei 1940 tijdens de Duitse in val tussen de pieren van IJ- muiden tot zinken werd ge bracht, vervolgens de Johan de Witt van 1920, die na 28 jaar verkocht werd.. De bijna 15.000 ton metende P. C. Hooft, ge bouwd in 1926, verbrandde in 1932 in de Amsterdamse ha ven, de ruim 16.000 ton grote Chr. Huygens (1928) liep in augustus 1945 nabij Vlissdn- gen op een mijn en ook de Marnix van Sint Aldegonde (1930) ging door oorlogshande lingen verloren (gebombar deerd in november 1943). Het zesde schip, de Johan van Ol- denbarnevelt, eveneens date rend uit 1930, werd het vorig jaar verkocht aan een Griekse reder, en nu gaat dan de laat ste en tevens grootste zeereus, die Nederland ooit heeft ge had, het ruim 20.000 ton me- 1ende m.s. „Oranje", in andere handen over. Rietje Afink, gefotografeerd in een politic-auto in Hoek van Holland, na haar vier maanden lange zwerftocht, op weg naar huis. Links een foto van kellner Marinus Baard uit hotel „America" in Hoek van Holland, bij wie Rietje Afink een kamer voor de nacht wilde bespreken Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De deugd komt na het geld. UTRECHT. - Een rijkspolitieman heeft langs de spoorbaan Harden- berg-Gramsbergen een ernstig ge wonde jongen aangetroffen. Het bleek de 18-jarige G. R. uit Baalder- werk te zijn. Politie en spoorwegen vermoeden dat de jongeman tegen een trein is gebotst met zijn brom mer. Dr .studentenvereniging in Sai gon, die vorige week de betogingen tegen de gewezen Zuidvietnamcsc president generaal Ngoeycn Klianh organiseerde, heeft maandag liaar steun toegezegd aan het regerende driemanschap, waarvan Khanh deel uitmaakt. hulp zouden, volgens dit blad, beho ren supersonische jachtvliegtuigen, vliegtuigen met raket-afvuurinrich- tingen en bommenwerpers in het ge val een invasie of luchtaanvallen zouden worden ondernomen. West-Duitsland herdenkt uitbreken wereldoorlog KEULEN. 31-8. In een radiotoe spraak, gehouden aan de vooravond van de vijfentwintigste herdenking van het uitbreken van de tweede wereldoorlog, heeft de Westduitse bondskanselier prof. Erhard maan dagavond gezegd, dat de Duitsers lering hebben getrokken uit hun „vreselijke ervaringen" en dat het nieuwe Duitsland er tenvolle toe zal bijdragen om nieuwe oorlogen eens voor altijd onmogelijk te maken. Arrestaties in India NIEUW DELHI, 31-8. De Indische communistische partij heeft de afge lopen dagen bekend gemaakt, dat meer dan 16.000 arrestaties in Indië zijn verricht tijdens protestbetogin gen tegen de voedselschaarstte en de stiiging van de kosten van levens onderhoud, die door de partij op touw waren gezet. AMSTERDAM, 31-8. Maandagoch tend is bg de Ford Automobielfa briek aan de Hemwcg in Amsterdam west een wilde staking uitgebroken, waarbij ongeveer 600 van de 2.000 arbeiders die daar werken zijn be trekken. Het zijn voornamelijk arbeiders van de produktieafdeling die staken uit protest tegen het verkorten van hun werkdag met een half uur. Er wérd door het gehele personeel per dag een uur overgewerkt. Dit uur is thans tot een half uur ingekort om dat de fabriek niet voldoende mate riaal uit Engeland aankrijgt zo deelde de direktie mede. De mannen willen dit uur overwerk gehand haafd zien of er in ieder geval voor worden uitbetaald. Tot nu toe heeft deze wilde staking, waarvan de vak bonden en de ondernemingsraad zich hebben gedistanciëerd, een zeer kalm verloop. Een luchtopname van het spoorwegongeval bij Westervoort, dat maan dagochtend plaats vond en waarbij 5 mensen werden gedood en twee en twintig gewond. (Luchtfoto A.N.P.) UTRECHT, 31-8. Een groepje acht jarige meisjes heeft met een bijzon der laakbaar „spelletje" maandag middag bijna een tweede treinramp veroorzaakt. De kinderen hadden in de buurt van het station Amsterdam-Amstel een paar grote stenen op de rails ge legd met het gevolg, dat een zware locomotief, die met negen rijtuigen vol passagiers onderweg was van Amsterdam naar Venlo, om half vijf gedeeltelijk ontspoorde. Gelukkig liep niemand enig letsel op. De reizigers stapten uit en wan delden naar het Amstelstation, waar ze overstapten in de stoptrein, die een half uur later vertrok. De loco motief stond om kwart over zeven weer in de rails, tot die tiid reden de treinen naar het zuiden over ver keerd spoor. De N.S. hebben op het bewuste trajekt al lang veel last van de bal dadigheid van de Amsterdamse jeugd, die maandag een ernstige uit was kreeg toen het speeltuig dat an ders „voor de grap" op de sporen Wordt gelegd werd vei vaïigen door grote keien. Een van de meisjes is door de politie gepakt en meegeno men naar het bureau. VENRAIJ, 31-8. Maandagavond is op een onbewaakte overweg te Sam- beek een personenauto door de trein gegrepen. De twee inzittenden van de auto verloren hierbij het leven. De bestuurster, de 18-jarige mejuf frouw H. M. D. uit Venraij was op slag dood. De naast haar zittende lS-jarige J. van K. uit Amersfoort is later in het ziekenhuis te Boxmeer overleden. De trein had enige ver traging. Voltooiing binnen afzienbare tijd ZONNIG Verwachting tot woensdagavond: Droog en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige oostelijke wind; iets hogere middagtemperaturen. 2 sept. Zon op 5.53, onder 19.25. Maan op 0.40, onder 17.52. 3 sept. Zon op 5.54, onder 19.23. Maan op 1.50, onder 18.35. Nieuwe maan: 6 sept. te 5.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 sept. 11.18 v.m. 3 sept. 0.05 v.m. BROUWERSHAVEN 2 sept. 11.19 v.m. 3 sept. 12.40 n.m. Springtij: 8 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in geheel west-Eu ropa wordt thans beheerst door een hogedrukgebied, waarvan het cen trum met een luchtdrukwaarde van omstreeks 1037 mb boven de Noord zee ligt. Het hogedrukgebied breidt zich nog langzaam in oostelijke rich tingen uit waardoor de wind bij ons geleidelijk van noord naar oost ruimt. De aanvoer van droge polaire lucht houdt daarbij aan .Des nachts daalt de temperatuur bij heldere he mel flink, in oostelijk Noord-Brabant werden in de afgelopen nacht tem peraturen van 3 graden gemeten. Ook in de komende nacht zullen vrij lage temperaturen voorkomen. De middagtemperaturen gaan echter ge leidelijk omhoog omdat de lucht meer en meer over land wordt aan gevoerd en dus onderw«- kan wor den verwarmd. Op de Oceaan komen enkele kleine storingen voor. die hun invloed nog niet tot west-Europa uitstrekken. n.m. 12.44 n.m. 23.56 n.m. n.m. DOMBURG, 31-8. Binnen afzien bare tijd zal het derde en laatste deel van het Zeeuws woordenboek van de pers komen. Voor de voorbe reiding van dit lexicon heeft de Ne derlandse organisatie voor zuiver- wetenscbappelijkc onderzoek destgds subsidies verleend aan mej. dr. H. C. M. Ghgsen in Domburg, die als „eindredactrice" van het Zeeuwse weerdenbeek is opgetreden. De uit gave van het Zeeuwse woordenboek werd onder meer bekostigd door de Nederlandse organisatie voor zuiver- wcltnsehappelijk onderzoek en door de Provinciale Staten van Zeeland. Het Zeeuws woordenboek, dat een lexicon van de Zeeuwse dialecten is, omvat de resultaten van een enquête die ingesteld werd door de Zeeuwse vereniging voor dialectenonderzoek, waarmee in 1929 werd begonnen. Dit ondeizoek berustte op een vrijwillige samenwerking van Zeeuwen en oud- Zeeuwen, die ofschoon voor het overgrote deel niet speciaal taalkun dig geschoold toch van hun jeugd af vertrouwd waren met hun streek taal, ook al bedienden zij zich op latere leeftijd niet allen daar meer van. Verschillende van deze mensen hadden reeds uit persoonlijke inte resse opmerkelijke woorden en vor men opgetekend en hun notities ter beschikking gesteld. Aan het onderzoek werd van den beginne af aan een algemeen karak- ler gegeven en wel in die zin, dat het zich uitstrekte over het gehele Zeeuwse taalgebied met inbegrip van Gctree-Overflakkee teneinde te ko men tot de samenstelling van een woordenboek van de streektaal, dat alle plaatselgke idiomen zou omvat ten. Ter controle van de inzendingen en naar verwerking werden door het dagelijks bestuur van bovengenoem de vereniging zogenaamde „dialect- bijeenkomsten" gehouden, georgani seerd met correspondenten uit ver schillende delen van Zeeland. Daar bij bleek, dat men niet kon volstaan met het ordenen van het binnenge komen materiaal, omdat er niet alle plaatselijke idiomen op gelijke wijze in vertegenwoordigd waren. Vandaar dat aanvulling van de gegevens en onderzoek naar dc verspreiding er van over het gehele taalgebied een vereiste was. Aan de andere kant da ">de hel. onderzoek gericht te zijn op dc lokale verschillen in vorm en op h gebruik van woorden en ter men, die, gezien het karakter van Zeeland als eilandenrijk, belangrijk genoemd moesten worden. „Invullers" Met het oog hierop werd aan het verenigingsnieuws een dialectlijst met invulbladen voor beantwoording toegevoegd en deze werd vijfmaal per jaar aan de medewerkenden toe gezonden. Dit systeem werkte niet alleen uitstekend bij het vaststellen van de verspreiding van het ontvan gen materiaal, maar het bracht ook tal van plaatselijke vormen en ter men aan het licht, die op hun beurt op hun verspreiding konden worden getoetst. Een rubriek, „voorbereiding woordenboek", diende voor het vra gen van nadere bijzonderheden en een tweede, „vragen en wensen", bood belangstellenden in en buiten de vereniging gelegenheid zich op bepaalde punten te oriënteren. De beantwoording van de dialectlijst en van de rubriek „voorbereiding woor denboek" was over het algemeen zeer bevredigend. Het aantal invul lers bleef door de jaren heen con stant en bedroeg ongeveer 60 tot 70. Bovendien kon men beschikken over enige, reeds in druk of handschrift bestaande woordenlijsten van plaat selijke aard en meest van oudere da tum, berustend in de provinciale bi bliotheek van Zeeland. APELDOORN. - De aartsbisschop van Utrecht Bernardus kardinaal A2- frink heeft in de kapel van het klein seminarie te Apeldoorn zijn veertig jarig priesterfeest gevierd. Premier Balewa van Nigeria heeft maandag dc bouwwerkzaam heden van het Niger-dam-projekt geopend met dank te brengen aan de Wereldbank, Groot-Brittannië, Italië, Nederland cn de V.S. voor hun fi nanciële bijdragen. Dc kosten zullen ruim zevenhonderd miljoen gulden bedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1