Johnsons eigen tijdperk marrie's mogelijkhe en Zierikzee krijgt 36 moderne woningen (hoogbouw) in Malta ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 augustus 1961 No. 19611 BLIK DOOR HET WERELD Werk reed» gestart Als iets duidelijk wordt op de cir cusachtige conventie van de demo cratische partij in Atlantic City, dan is het wel dat Lyndon B. Johnson vast voornemens is de Amerikanen er van te doordringen dat ze niet meer leven in een Kennedy-tijdperk maar in het Johnson-tijdperk. Hij wil niet meer gezien worden als de bekwame voortzetter van wat anderen begonnen, hij legt er de na druk op dat hij wel degelijk zelf wat in zijn mars heeft. En ook dat hij een volkomen andere persoonlijkheid is. Hij laat zich afschilderen als de man „who gets things done", die het voor elkaar krijgt, de efficiënte, nuchtere en zakelijke werker waar mee men vol vertrouwen in zee kan gaan. Dat is waarschijnlijk ook de juiste aanpak tegen een concurrent als Goldwater, die op niets van dat alles kan bogen. De senator immers kan zich er moeilijk op laten voorstaan dat hij staatkundige resultaten van enig belang heeft bereikt of zelfs maar geïnspireerd. Dat hij de gave van de nuchterheid niet bezit laat hij in elke uiting blijken en Johnson heeft handig de kansen gegrepen om dit contrast met hem sterk te laten opvallen. Het is Johnsons eigen tak- tiek en een die de zelfde slimheid verraadt als waarmee hij allerlei netelige zaken door het parlement sleepte. Het programma Het partijprogramma is doortrok ken van de zelfde geest. Er ademt niet iets in van de te grote visie die Kennedy in zijn uitingen wist te leg gen. Johnson probeert dat niet te imiteren, waarschijnlijk omdat hij weet dat hij zich bij de kiezer niet als een surrogaat voor Kennedy kan verkopen. Vandaar waarschijnlijk ook dat hij een Kennedy als tweede man wenste. Als John Kennedy sprak, sloeg tussen hem en zijn ge hoor vaak een vonk over; dat ge beurt bij Johnson niet. Hij laat wel de indruk achter van: daar staat een vent die van wanten weèt. En met die idee trekt hij ten strijde. Het grote probleem voor Johnson was - en is - de rassenkwestie. De weigering van de delegatie van Ala bama zich achter hem te scharen en het feit dat de afvaardiging van Mississippi de conventie boycot, als mede allerlei geharrewar over een blanke en een zrvarte uit Mississippi zijn er een gevolg van. De vice-president Senator Humphrey heeft als het ware zijn proefwerk voor vice-presi dent moeten maken door hierin te proberen te bemiddelen, met betrek kelijk weinig succes, al slaagde hij wel voor zijn benoeming. Maar wat hij wel bereikt heeft is, dat hier het conflict tussen een soort Amerikaan se apartheidsapostelen en de ruimer denkende anderen niet zo'n laaiend vuur is geworden dat de hele con ventie er een soort demonstratie van tweedracht door is geworden. De kijkers hebben enige smake lijke chaotische taferelen kunnen Ingezonden mededeling DODELIJKE ONGELUKKEN BERGEN (L.). In een ziekenhuis in Nijmegen is de zestienjarige A. Peters uit Siebengewalid (gemeente Bergen (L.) overleden aan de ver wondingen die 'hij eerder opliep, toen hij door een achterop rijdende auto werd aangereden. AMSTERDAM. De 52-jarige ver tegenwoordiger A. Noordberger is op de Amstelveenseweg, nadat hij zon der aanwijsbare oorzaak met zijn auto naar lin'ks was uitgeweken, frontaal in 'botsing gekomen met een tramstel van lijn 1. De man werd ernstig gewond naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar 'hij enkele uren later overleed. In hetzelfde zie kenhuis is de 70-jarige mevrouw L. Sohuitemaker-de Ruijter overleden aan de verwondingen die zij op 11 augustus tengevolge van een ver keersongeluk had opgelopen. ALKMAAR. Bij een verkeerson geluk te Charleroi zijn donderdag vijf Nederlandse toeristen (uit Alk maar) gewond. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tzum: J. A. Fricke, Bergum; te Waarde: J. van Sliedregt te Baarn. Aangenomen naar Westerbork en Kropswolde (toez.): kand. B. W. Ok- ma, WesterbroekrFoxhol. Ger. Kerken Beroepen te Alkmaar (vak. C. von Meyenfeldt): H. Kremer, Gicssen- burg; te Oldekerk: J. Goris, Lutten aan de Dedemsvaart; te Lekkerkerk: H. C. Voorneveld, Pernis. Ger. Gemeenten Beroepen te Leiden: J. v. Haaren, Rijssen. VENSTER aanschouwen, maar het bleef steeds duidelijk een gesputter van een min derheid. En ook duidelijk werd dat Johnson de partij als geheel even efficiënt leidt als hij het zijn staats zaken doet. De opinie-onderzoeken geven de democratische kandidaat op het ogenblik ongeveer ruim twee keer zoveel stemmen als Goldwater. Daar kan men niet te zeer op vertrouwen, maar het is in elk geval een marge die de democraten reden geeft om zonder paniek de verkiezingen van november tegemoet te zien. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. Bij een verkeersonge luk in de Belgische plaats Frasnes- lez-Gosselies bij Charleroi zijn vijf Nederlandse toeristen ernstig ge wond. GENEVE. Mohamed Khider, voor malig algemeen secretaris van het politieke bureau van het Algerijnse Bevrijdingsfront (FLN) en gewezen penningmeester van deze organisatie heeft op een persconferentie in Ge- nève verklaard dat hij een „belang rijk deel" der FLN-gelden in het buitenland, die onder zijn beheer stonden, aan de Algerijnse oppositie heeft doen toekomen. CAPE KENNEDY. De orkaan „Cleo" die in Miami grote schade had aangericht, heeft op zijn verdere tocht langs de kust van Florida de raketinstallaties op Cape Kennedy gespaard. De windsnelheid, die eerst 225 km. per uur had bedragen, was bij het naderen der lanceerterreinen afgenomen tot 100 kilometer. LUCHTMACHTBASIS VANDEN- BERG. De V.S. hebben op de lucht machtbasis Vandenberg in Californië een experimentele „Nimbus" satel liet gelanceerd die dagelijks een vol ledige beschrijving van het weer in de gehele wereld moet geven. KOEALA LOEMPCER. De Neder landse ambassadeur bij de federatie Maleisië, de heer L. Kruytbosch, heeft tegenover verslaggevers in de hoofdstad van de federatie verklaard dat Nederland op geen enkele wijze hulp aan Indonesië zal verlenen, die zou kunnen worden gebruikt voor de Indonesische confrontatiepolitiek te gen Maleisië. PERCA. Vier militairen zijn ge wond door het ontploffen van een bom nabij Perca, in de Zuid-Tirool- se provincie Bolzano. De militairen waren belast met de bewaking van een pijpleiding van een hydro-elek- trische krachtcentrale. GEORGETOWN. De gespannen verhouding tussen Indiërs en negers in Brits Guyana heeft opnieuw men senlevens geëist. In het dorp Mahai- cony zijn bij een nachtelijke aanval van negers zes Indische mannen en vrouwen gesneuveld. Vijf werden ernstig gewond. ANKARA. In de Turkse hoofdstad zijn duizenden mensen naar de Amerikaanse ambassade getrokken om hun ontevredenheid kenbaar te maken over de Amerikaanse houding in de kwestie-Cyprus. LIMBURG. Het Euthanasie-proces, dat in de Westduitse plaats Limburg wordt gevoerd, is voor onbepaalde tijd verdaagd omdat de enige nog overgebleven beklaagde, de 57-jarige Hans Hefelmann, zo ziek is dat on middellijke en langdurige behande ling in het ziekenhuis slechts zijn leven nog kan redden. MOSKOU. De Indische minister van landsverdediging Tsjavan is, vergezeld door de stafchef van het Indische leger, generaal Tsjoedoeri, in Moskou aangekomen. NEW YORK. De secretaris-gene raal der Verenigde Naties heeft de veiligheidsraad in een rapport ervan op de hoogte gesteld dat het vredes- leger van de volkerenorganisatie op Cyprus met een lege geldkist werkt. MOSKOU. Groot-Brittannië en Amerika hebben het protest van de Sowjet-Unie tegen de voorgestelde multilaterale strijdmacht van de hand gewezen en daarbij een beroep op dit land gedaan een akkoord te gen de verspreiding van kernwapens te ondertekenen. DJAKARTA. Het vakverbond van werknemers bij Unilever in Indone sië heeft president Soekarno een verklaring gezonden, waarin de naasting wordt geëist van het Britse kapitaal in de Unilevermaatschappij zo heeft het Indonesische staatspers- bureau Antara medegedeeld. JOHANNESBURG. Zestig vrijwil ligers zijn uit Johannesburg vertrok ken met bestemming Leopoldstad. Een aantal van hen was afkomstig uit Zuid-Rhodesië. Zij zullen bij het leger van de regering-Tsjombe wpr- den ingelijfd, dat daarmee over 130 huurlingen uit Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika beschikt. Syrië heeft besloten een algeme ne amnestie te verlenen aan alle politieke gevangenen, zo heeft de presidentiële raad vrijdagavond in Damascus bekend gemaakt. MOSKOU. Negentien landen zijn vertegenwoordigd op de eerste grote internationale tentoonstelling sintels de wereldoorlog te Moskou. Deze expositie is 'gewijd aan bouwtech nische apparaturen, machines en fa brikaten. De Haïtiaanse regering heeft een vrijgeleide geweigerd aan acht Ha- itiaanse staatsburgers, die in de Co- lumbiaanse ambassade te Port-au- Prince asiel genieten, zo heeft de Co- lumbiaanse minister van buitenland se zaken meegedeeld. ZIERIKZEE, 28-8. In Malta krijgt de gemeente een complex van 36 woningen er by, die - uitgevoerd in hoogbouw - op de toekomst zullen werden gebouwd. De bouw van deze woningen vormt een logische afslui ting van bet Malta-projekt. Zij lig gen aangevlyd tegen de achterkant van de Scheepslimmerdijk, maar de balkons der huizen (voor en achter) zien respektievelyk uit op het gas bedrijf en de hoogbouw aan de De Jongestraat. Deze - en talrijke an dere - bijzonderheden, werden mede gedeeld op een door het bestuur van „Beter Wonen" belegde persconfe rentie. De stedelijke woningbouw vereniging is zeer ingenomen met de mogelijkheid tot realisering van de ze bouw temeer omdat de voorbe reidingen moeiiyk en moeizaam zijn geweest. Met het heien voor deze door het rijk te financieren wonin gen is bereids een aanvang gemaakt. Een aparte bijzonderheid voor deze 36 huizen is dat zy centraal zullen worden verwarmd. De voorzitter van „Beter Wonen" de heer J. Coumou heeft - de wo- ningbouwaffaire hier ter stede in zijn totaliteit aan een beschouwing onderwerpend - nog eens herinnerd aan 'het toenmalige 3-jarenplan, dat veel vragen in de gemeenteraad op riep, voornamelijk juist door de in voeging van de 36 centraal te ver warmen 'huizen, waarvan thans sprake is. Het merkwaardige is nu dat dit meest bekritiseerde onder deel als 't ware uit het plan is ge licht en dank zij de medewerking van het rij'k tot uitvoering komen kan. De 36 huizen worden uitgevoerd in hoogbouw, al 'blijft dat uiteraard altijd relatief, want van grootsteed se flatcomplexen is uiteraard geen sprake. Ander type Niettemin is „Beter Wonen" bij zonder ingenomen met deze 36 wo ningen, omdat ze een ander type vertegenwoordigen dan de 400 wo ningen van het 'huis-, tuin- en keu kentype. zoals die 'in die verschil lende plans te Zierikze nia de oorlog zijn verrezen. Zonder twijfel zal een groep inwoners belangstelling voor die nieuwe huizen hebben en het zou zonder de realisering van de bouw door de woningbouwver eniging, in samenwerking met de gemeente, niet gemakkelijk zijn geweest over dergelijke wo ningen de beschikking te krijgen. Vooral gelet op het centrale ver warmingssysteem, de (kosten waar van uiteraard wel in de huurprijs tot uitdrukking komen, maar dat de woningen tooh bijzonder modern en efficiënt stempelt. Jui9t bij de bouw van won'ingen immers (gaat het ook om differentiatie en de gemeente raad heeft dan ook de houw „der 36" willen goedkeuren, waarover „Beter Wonen" zeer content is. Zes bouwblokken van zes Er komen zes bouwblokken van 6 woningen aan de Plevierstraat. Elk blok 'heeft één ingang. De zes bouw blokken 'bestaan uit tiwee maal drie blokken, doormidden „gesneden" door de De Huybertstraat. In het middelste blok komen de centrale verwarmingsinsfcaUajiies, twee in ge tal, die ieder 18 woningen kunnen verwarmen. De financiering Het belangrijkste aspect van deze nieuwbouw is het feit dat het rijk de financiering voor haar rekening heeft willen nemen, inclusief ver schillende bijkomende voorzieningen. Was zulks niet het geval dan had men mogelijk wel een bouwvergun ning gekregen, maar toch niet kun nen bouwen, omdat de geldmiddelen ontbraken. Met de bouw der 36 hui zen is ongeveer f 1 miljoen gemoeid, inclusief een ton, die de extra voor zieningen vergen als centrale ver warming, de daartoe te treffen tech nische voorzieningen en de gemeen schappelijke verlichting. Deze inves teringskosten neemt het rijk voor haar rekening, maar niet de in te brengen geysers („Beter Wonen" Nederlandse scholieren naar de Ver. Staten Half september begint voor de Amerikaanse middelbare scholen weer een nieuw schooljaar en onder de leerlingen van vele hoogste klas sen zullen zich buitenlandse jongelui bevinden, die met een beurs van de American Field Service in het land verblijven. Deze jongens en meisjes, bijna drieduizend in getal (onder meer 63 Nederlanders), zijn lid van een Ame rikaans gezin en krijgen zo de ge legenheid het dagelijks leven in de Verenigde Staten te leren kennen. Gedurende een bustocht van vier weken aan het einde van het jaar worden aan deze ervaringen nog ve le andere toegevoegd. Ook voor het cursusjaar 1965-'66 zijn dergelijke American Field Ser vice beurzen beschikbaar en de Ne derlandse middelbare schooljeugd wordt uitgenodigd hiernaar te sol liciteren. Bij de selectie van deze ambassadeurs in de dop (die in de V.S. onder meer ook lezingen over hun land houden) wordt o.m. gelet op schoolresultaten, persoonlijkheid en aanpassingsvermogen. Voorts die nen de kandidaten op 1 maart 1965 tenminste 16 maar nog geen 18 jaar oud te zijn. Tot 15 oktober a.s. kan men zich richten tot de American Field Ser vice in Nederland, Nieuwe Spiegel straat 56, Amsterdam-C. In principe wordt van gegadigden verwacht dat zij de reis naar New York v.v. zelf bekostigen, evenals het zakgeld van 150 dollar. Doch ook hiervoor zal de A.F.S. in bepaalde gevallen een toelage verlenen. hoopt dat het gasbedrijf zulks doet), de keukenventilatoren en de badcel- verwarming. Hiermede is nog een bedrag van f 7000 gemoeid, maar de voorzitter maakte zich over de financiering hiervan geen zorgen. Desnoods zou den deze voorzieningen kunnen wor den weggelaten. De centrale verwarming brengt mee dat in de woonkamers geen schoorstenen worden aangebracht, hetgeen ruimtebesparend werkt. Wel komen in het blok twee hoge schoor stenen voor de centrale verwar mingsketels. Het rijk fourneert het geld tegen de lage rente van 4 pet. De huur van de huizen zal plm. f 33,- bedragen. Men moet hiervan aftrek ken de kosten van het stoken met conventionele middelen, die worden geschat op f 3,40 per week. De woningen krijgen grote ramen met dubbelglas, hetgeen warmtebe- sparend werkt. Het trappenhuis valt binnen het blok. Er zijn in de huizen drie slaapkamers, waarvan er één desgewenst met de woonkamer kan worden gecombineerd. Er worden ge luiddempende vloeren in de wonin gen aangebracht. Het c.w.-systeem wordt automatisch geregeld. Plechtigheid op huwelijksdag (Van onze redakteur). OOSTERLAND, 28-8. In de ge meente Duiveland is de eerste zg. Bogaerswoning in gebruik genomen. De woning staat aan de Sandstrom- weg te Oosterland. Het is een vier kant, knus nestje voor het jonge echtpaar de heer en mevrouw H. Clerx-Hage, die vrijdag in het hu welijk traden, een dag die voor hen extra luister kreeg door het feit, dat zij over deze nieuwe, gezellige en moderne woning kunnen beschikken. Burgemeester A. A. van Eeten, die gevraagd was dit eerste Bogaershuis te ontsluiten, droeg deze taak hof felijk over aan de bruid, die zich stralend en gelukkig van deze op wekkende taak kweet. Mevrouw Clerx-Hage kort tevoren in het huwelijk getreden - verricht te de opening uiteraard in tegen woordigheid van de familie en een schare belangstellenden, die al druk het hoe en wat van de Bogaerswo ning hadden besproken. Burgemees ter Van Eeten vond het maar een heel ding, dat het jonggehuwde paar over dit huis kan beschikken. „Een eigen huis, wie kan dat zeggen in 1964?", zo vroeg Duivelands eerste magistraat zich af, waarna hij op merkte dat het feitelijk maar voor enkelen is weggelegd. Voor het on derhavige echtpaar geldt dit echter, zij het dat veel moeilijkheden moes ten worden overwonnen, voordat het zover was. Het huis werd ge bouwd door de aannemer de heer L. Tieleman te Nieuwerkerk, maar de bruidegom-eigenaar heeft er zelf - met hulp van vrienden - ook heel wat aan gedaan, hetgeen trouwens in overeenstemming is met de minis teriële bedoelingen. De heer Van Eeten feliciteerde het bruidspaar met dit huis en hoopte dat vele gelukkige jaren voor hen in deze woning zullen zyn weggelegd. De burgemeester merkte nog op dat het hier de tweede Bogaerswoning op Schouwen-Duiveland betreft, en de 20ste in Zeeland. Dankend voor het vererend ver zoek het huis te openen, droeg de burgemeester hierna deze taak over aan de bruid, die moeiteloos haar droom-home ontsloot, waarna de Hij 'hapt, dacht ze en ze voelde iets van triomf over zioh 'kotmen. „Flinke kerel, 'die Fons Hagen. Pas jij maar op met hem. Na 'gisteravond kan 'hij je bloéd' «wel (drinken. Bo vendiennu ja, dat weet jij na tuurlijk ook. Hij doet aan judo, dus blijf maar een beetje 'bij hem uit de buurt". Een auto passeerde in snelle vaart. De bestuurder keek lachend naar het 'tweetal. Marrie kreeg opnieuw de smoor in en (draaide zich om met de bédoeHng 'terug te lopen naar het dorp en daar op een bus te wachten. Maar met itwee passen had Fons 'haar ingehaald en greep haar bij de schouders. Marrie rukte zich los. Zich om draaiende 'keek ze hem woedend aan. „Blijf van me af jij". Doch Fons greep haar opnieuw vast en pro beerde het meisje naar zich toe te trekken. „Toe, Marrie, doe iniet zo kin'deraohtig. Ik weet, dat je toch van mij houdt en Ze had (hem met haar vrije hand een klap op zijn wang gegeven en daardoor was hij even geschrokken. Ze maakte van idit ogenblik (gebruik om hard weg te lopen in de richting van het dorp. Ze hoorde Fons vloe ken en naar zijn wagen lopen. Ter wijl ze voortrende, keek ze achter om en zag, dat (hij zijn wagen draai de. Hij komt toch weer achterop, dacht ze wanhopig. Wat moet ik doen? Ik durf 'het bos niet dn te lo pen, want thij gaat me zeker achter- De voorzitter was er van over tuigd dat er een generatie op groeit, die dit soort woningen ambieert en hij was dan ook op timistisch over de toekomstige exploitatie. Zulks ter aanvulling nog: de huizen krijgen een rui me douchecel, waarin eventueel de gezinswas kan worden ge daan, een centrale t.v.- en radio aansluiting en een telefoonaan sluiting. Gemeente en „Beter Wonen" Namens de gemeente sprak wet houder H. Koevoets, die er aan her innerde dat er te Zierikzee nog al tijd een wachtlijst van 250 woning zoekenden bestaat, zodat de 36 wo ningen zeer welkom zijn, vooral ge let op de opleving die de gemeente toont, mede dank zij de industriali satie. Hij stond een ogenblik stil bij het probleem van de zo zeer ge wenste „doorstroming" (mensen met een hoger salaris naar huizen met een hoger huurpeil) en pleitte voor een nog nauwere samenwerking in de toekomst tussen gemeente en wo ningbouwvereniging. Hij vond het nodig reeds thans alweer de gedach ten te laten gaan over nieuw volu me, dat Zierikzee voor de toekomst nodig zal hebben. Vermelden wij nog dat de bouw van de 36 woningen on geveer een jaar in beslag zal nemen. aanwezigen in de keurig ingerichte woning een kijkje namen. Tijdens de op de plechtigheid volgende receptie in de Conferentiekamer was er nog volop gelegenheid onderling een „zegje" te doen over dit op zo merk waardige wijze tot stand gekomen huis, waarin twee jonge mensen zul len pogen het geluk te vinden, dat zij zich hebben gedroomd. GIETERVEEN. De 72-jarige me vrouw T. Hoving-Brink uit Gieter veen is verongelukt, toen haar veer tienjarige kleindochter, die hielp bij het binnenhalen van de oogst, door een verkeerde handeling met een tractor haar aanreed. LAND- EN TUINBOUW Zet akkerbouw de klok terug De gedachte wint weer veld de be mesting vóór de winter toe te die nen. D.w.z. alvorens te ploegen de fosfaat en kali voor het volgende ge was op het land te brengen, net zo als men vroeger deed. De klok terug zetten? Soms is dat niet verkeerd. Als men de arbeid rond kan krijgen is er in dit geval zelfs veel voor te zeggen. Werkt het niet sneller en ge makkelijker over de stoppel, wordt de verdeling door de bouwvoor er niet beter door en ligt de prijs van de meststoffen niet gunstiger thans, dan straks in het voorjaar? In een natte winter is het moge lijk dat een gedeelte, althans van de kali, onder de bouwvoor terecht komt. Maar van praktische betekenis is deze uitspoeling niet, behalve op de zeer lichte gronden. Wel is het zaak de giften deugdelijk aan te pas sen aan het eerstvolgende gewas. Vooral t.a.v. de kali is de behoefte zeer verschillend. Laat de tijd dit toe, dan loont het (net als vroeger) de enkelvoudige meststoffen te strooien. Een nauwkeurige dosering is hiermee mogelijk, maar ook de mengmeststoffen 0-20-20 of 0-15-30 voldoen meestal uitstekend. Op elk bedrijf liggen de omstan digheden verschillend. Dat spreekt. Maar algemeen kan men zeggen: door de voorspoedige en vroege oogst zit de boer deze herfst ruimer in zijn tijd. Hij kan het zich veroorloven de klok eens terug te zetten en aldus te profiteren van de voordelen ener, wat in onbruik geraakte, stoppelbe mesting.' FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 41 na. Dat er nu ook net niemand langs komt Ze hoorde de motor van zijn wa gen razen, de 'banden 'gieren over de weg en in snelle vaart -haalde (hij het meisje binnen enkele ogenblik ken in. Marrie week zoveel mogelijk naar de kant van de weg en zag geen andere mogelijkheid meer dan achter een boom te gaan staan. Ter wijl hij de rem intrapte, waardoor de wielen opnieuw blokkeerden, zag ze ineens door de bocht een snel- brommer aankomen. Terwijl Fons bij (haar uitstapte, kreeg Marrie nieuwe moed. Opnieuw redde ze de weg op, dibmaal met haar armen zwaaiend. „Help!" riep ze in haar angst, en nog eens „Help!" Fons (had enkele stappen in haar richting gedaan, dodh toen 'hij de bromfiets za'g naderen en Marrie hoorde schreeuwen, 'bleef (hij beslui teloos staan. Per slot van rekening moest hij ook aan zijn naam denken. De brommer stopte bij het meisje, die 'hijgend van opwinding vroeg: „Meneer, mag ik alstublieft bij u achterop meerijden? Die man valt me lastig!" Ze wees naar Fons, die en'kele meters van zijn wagen stond toe te (kijken. „Maakt u zioh maar 'geen zorgen meer, juffrouw, ik zal 'die vent wel ovenHij schakelde in en reed naar Fons toe, (die op dit ogenblik langzaam terugliep naar zyn wagen. Dooh voor (hij die bereikt had, was kleintjes uitjff het Oinnc/yla^d ALMELO. Dé twaalfjarige Joke Berg uit Almelo, is toen zij door de Ootmarsumsestraat in haar woon plaats fietste, door de aanhanger van een tankauto geraakt en zo ern stig gewond dat ze tijdens het ver voer naar een ziekenhuis is overle den. AMSTERDAM. De Hardenvijkse politie heeft de al sedert enige tijd door de Amsterdamse centrale re cherche gezochte 35-jarige vertegen woordiger L. A. S. uit (de hoofdstad gearresteerd, die verdacht wordt van huwelijkszwendel, oplichting en verduistering. DEN HAAG. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen drs. L. J. M. van de Laar heeft de Anne Frank-prijzen, die dit jaar bestemd zijn voor verdienste lijke jonge kunstenaars op het ge bied van toneel, toegekend aan de toneelschrijver E. Brenl Besemer te Skibbereen (Ierland), de toneelcriti cus K. N. van Muyden in Den Haag en de regisseur Peter Oosthoek te Amsterdam. DEN HAAG. Koning Olav V van Noorwegen, die van 9 tot 12 sep tember voor een staatsbezoek aan de koningin en (de prins in Nederland is, zal worden vergezeld door de mi nister van buitenlandse zaken, de heer Haivard Lange, als vertegen woordiger van de Noorse regering. Verder bestaat het -gezelschap van de koning uit hofdignitarissen. LEIDEN. Van 19 tot 24 oktober zal in Brussel een herdenking worden gehouden van Andreas Vesalius, de grondlegger van de wetenschappe lijke ontleedkunde, die 400 jaar ge leden, terugkerend van een reis naar het heilige land, stierf. VLAARDINGEN. De ingebruikne ming van het Holy-ziekenhuis te Vlaardingen, genoemd naar de nieu we wijk, waarin 'het is gebouwd, zal op 8 september plaatsvinden. Met de bouw en inrichting van het zie kenhuis, dat plaats biedt aan 375 pa tiënten, is bijna 30 min. gulden ge moeid. EMMELOORD. Twee personen zijn om het leven gekomen als ge volg van een auto-botsing in de Noordoostpolder: de 52-jarige tuin der K. van der Veen uit Marknesse en de 72-jarige heer J. Groen uit Leeuwarden. De echtgenote van de heer Groen en een buurvrouw van de bestuurder van de auto van de heer van der Veen, mevr. Pousma- Smit, liepen ernstige verwondingen op. ROTTERDAM. Het lijk is geborgen van de 20-jarige Heinrich School- mann uit Hagermarsch in Duitsland. De jongeman, opvarende van het binnenschip „Lenkering 24", was in de nacht van zondag op maandag terwijl zijn schip op de Steenplaats in Rotterdam afgemeerd lag bij het aan boord gaan in het water geval len en verdronken. APELDOORN. De achttienjarige G. Gruben uit Apeldoorn is bij Oss met zijn bestelauto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Een passagier. J. Donatz, eveneens uit Apeldoorn, liep verwondingen op. De auto werd totaal vernield. DEN HAAG. In Den Haag is de 64-jarige heer J. Gorree uit de resi dentie bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. MEEGEN. De 74-jarige J. van So meren is in zijn woonplaats Meegen (N.B.) door een vrachtwagen aange reden en om het leven gekomen. De heer van Someren reed zonder voor rang te verlenen met zijn fiets een hoofdverkeersweg op. ROTTERDAM. In een beek die door het Kaunderdal in Oostenrijk stroomt is het lijk gevonden van de 19-jarige student Wim de Reuver uit Rotterdam, die sinds woensdag werd vermist. De heer de Reuver bracht met twee vrienden, eveneens studenten, zijn vakantie in Kauns door. Men vermoedt dat hij van een rots in de beek is gevallen. de bromfietser al bij ihem, zette zijn madhine tegen een 'boom en greep de man zo onverwacht beet, dat Fons wankelde en op de (grond viel. De bromfietser gaf 'hem een paar trappen en boog zich over de man, waarna hij hem met zijn vuist be gon te bewerken. „Flinke kerel, hé? Met je autoZal ik je dat eens aflex-en? Een vrouw lastig te vallen op een eenzame weg. Hier, dat is voor jou, en die ook Dit alles speelde zioh in slechts enkele sekonden af en Marrie, die tegen een boom leun'de om bij te ko men van alle emoties, zag, dat de bromfietser niet ophield de fabri kant te slaan. Ze begon opnieuw te rennen, ditmaal weer terug en riep: „Niet doenniet doenzo is •het wel genoeg! Houdt u toch op u slaat hem nog dood Toen Marrie ihet tweetal bijna be reikt (had, 'kwam de bromfietser overeind en 'keek nog eens naar de man op (de grond. „Sdhiet op en kruip in die wagen van je en smeer '<m. Of wil je nog een portie?" Fons Hagen, wie 'het 'bloed uitzijn neus begon te vloeien, probeerde overeind te komen, doch viel op nieuw terug. Marrie 'boog zich over jhem en greep hem onder de armen, waarna ze probeerde hem overeind te (helpen. „Heb je <nu je zin? Kijk nu eens hoe je er uit ziet? Waarom doe je ook zo idioot?" Opnieuw stel de zc pogingen in het werk om 'hem overeind te krij'gen, maar 'het lukte 'haar niet. Fons lag volkomen apa- tisch in haar armen. Het meisje 'keek de andere man aan. „Blijft u daar niet staan. Waarom 'helpt u mij niet?" Aarzelend kwam ide aangesproke ne naderbij en duwde het. meisje weg. „Laat mij maar, 'hoeweler is niets aan hom verloren, als hij hier een poosje blijft liggen. Voor- wit., iga op je ibenen staan". (Wordt vervolgd.) Eerste Bogaerswoning in Duiveland in gebruik

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5