DE ZIERIKZEESCHE COURANT NATIONALE LEGERTROEPEN BEZETTEN ALBERTSTAD Blanke vrijwilligers voor Tsjombe's leger Nationale feestdag in Turkije Peking blijft boos doen tegen Rusland Vermist meisje Rietje Af ink aangehouden Luchthuwelijksreis werd bijna een ramp Politie slaags met negers in Philadelphia Choleragevaar in Japan geweken China en Mongolië BILT ZIERIKZEESCHE w NIEUWSBODE i Maandag 31 uiigiisius 1964 121ste jaargang No. 19G41 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweklcen II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: De bouw van 36 huizen in Malta lie strijil in Kongo Bodega in liet wijnvat LEOPOLDSTAD, 30-8. Albertstad is zondagochtend volledig in bezit genomen door het nationale Kongo lese leger. Dit mankte premier Tsjombe in Leopoldstad bekend. Albertstad is ruim twee maanden in handen geweest van de opstande lingen van Soemialot en Moelele. Aan de herovering gingen hevige gevechten vooraf. De opstandelingen, die zware verliezen leden, verlieten in paniek de stad met achterlating van wapens en materieel. Het vlieg veld, dat buiten de stad ligt, bevond zich zondag nog in handen van de rebellen. Premier Tsjombe zei, dat de opstandelingen 28 Europeanen vrijlieten, doch dat men over het lot van 110 andere blanke gijzelaars in het ongewisse verkeert. De herovering van Albertstad dooi de Kongolese regeringstroepen is in een officieel communiqué zondag be vestigd door radio-Leopoldstad. In de uitzending werd gezegd dat het vliegveld - 16 km buiten de stad - naar verwachting in de loop van de dag eveneens zal worden heroverd, hetgeen inderdaad zondagmiddag het geval was. Zware strijd Volgens niet-bevestigde berichten uit Leopoldstad hebben de Kongo lese regeringsstrijdkrachten bij het door opstandelingen bezette Albert stad zware tegenstand ondervonden. Een aanval op het stadscentrum, uit gevoerd onder leiding van een tien- JOHANNESBURG. 30-8. Een wooidvoerder van het wervingsbu- rc-au voor blanke vrijwilligers voor het Kongolese leger, in Johannes burg, heeft zondag gezegd, dat sinds de opening maandag verscheidene ANKAllA, 30-8. - Met reusachtige foto's van Kemal Pasja Ataturk, de stichter van het moderne Turkije, en een zee van vlaggen en banieren heeft Ankara zendag de 42ste ver jaardag gevierd van de grote aanval waarbü de Griekse legers in zee werden gedreven, nadat zij in 1922 Ar.af cMë hadden bezet. Premier Inonu, andere regerings leiders en leden van het diplomatie ke korps namen op het hippodroom van de Turkse hoofdstad de tradi tionele paiade in ogenschouw, ter wijl formaties straaljagers overvlo gen. Ook in Istanboel en andere Turk se steden werd deze nationale feest dag gevierd. Intussen verklaarde de burgemees ter van Izmir, Osman Kibar. dat naar de ongeregeldheden in zijn stad van zaterdagavond een onderzoek werdt ingesteld. Tijdens deze de monstraties werden 27 personen ge wend, van wie zeven agenten, en 81 mensen gearresteerd. Minister Biesheuvel naar Zeelhnd DEN HAAG. 29-8. Minister Bies- heuvel zal op dinsdag 8september op uitnodiging van het gemeentebe stuur een bezoek aan Yerseke bren gen, en daar in het kader van dé om schakeling van de oesterteelt naar agrarische bedrijvigheid 's morgens een champignonhuis en een conser- venfabriek bezichtigen, 's Middags zal minister Biesheuvel een mzst- kuikenbedrijf van een voormalige oesterkweker officieel in gebruik stellen. 's Namiddags zal de minister nog het landbouwbedrijf de Koninklijke Maatschappij „De Wilhelminapolder" bezichtigen en een kort bezoek bren gen aan het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond, beide te Wilhelminadorp. Zondag is de eerste verjaardag van de Federatie Maleisië feestelijk gevierd met defilé's, volksfeesten, of ficiële recepties en gebeden. AMSTERDAM. Met ingang van vrijdag jl. nam de exploitatiemaat schappij Caransa twee Ruteok's ca fetaria's in Amsterdam (Kalverstraat en Nieuwendijk) over van de E.M.S. honderden blanken zich hebben aangemeld. Het bureau is dit week einde geopend gebleven om de voortdurende toestroming te kun nen verwerken. Zaterdagavond vertrokken op nieuw 60 blanken naar Kongo om voor Tsjombe te vechten. Maandag zal in Durban een tweede wervings bureau worden geopend. Onder lei ding van de 28-jarige David Mor gan, een oud-strijder voor de des tijds Katangaanse president Tsjom be. Onder de aangenomen vrijwilli gers zijn piloten, die enige duizen den guldens per maand zouden gaan verdienen. Russen protesteren bij Turkse regering MOSKOU. 30-8. „Tass" meld) de buurt, zonder damesgezelschap in dat de Sowjet-Unie zondag bij Tur kije heeft geprotesteerd tegen beto gingen voor hot Sowjet-Russische paviljoen van de internationale ten toonstelling te Izmir. Het protest is ter hand gesteld van de Turkse ambassadeur in Mos kou. „Doze betogingen betekenen een vijandige daad jegens de Sowjet- Unie en zij hebben ten doel de Turks-Russisöhe betrekkingen te verslechteren", aldus het protest. Het Kremlin eist „onverwijlde en afdoende maatregelen" ter waarzor- ging van de veiligheid der Russen in Turkije. „De Sowjet-Unie stelt de Turkse autoriteiten ten volle verantwoor delijk voor het incident. Zij behoudt zich het recht voor om schadever goeding te eisen", besluit de pro- testnota. tal huurlingen, mislukte in eerste in stantie. Onder de buitenlandsehuur- soldaten zouden doden en talrijke gewonden zijn gevallen. PEKING, 30-8. - Communistisch Chir.a heeft zor.dag de Scwjet-Unie ltsthuldigd van „daadwerkelijke steun aan de Amerikaanse poging tot inmenging in Vietnam via de Verenigde Naties", aldus het pers bureau Nieuw-China. In c'.e brief vraagt China, hoe het mogelijk is dat Marxisten-Leninisten overeenkomsten met de Sowjet-Unie kunnen afsluiten, „terwijl U deze anticommunistische, antirevolutio naire, tegen het volk gerichte poli tiek volgt". De brief is de jongste van een briefwisseling tussen de Chinese en de Sowjetrussische partijen over de Scwjetrussische oproep tot een in ternationale communistische confe rentie midden volgend jaar. Gezegd wordt dat de Sowjetrussi sche brief van 30 juli „de deur dicht smijt" voor verder overleg over dit voorstel en „bevel geeft tot een open lijke breuk" in de communistische beweging. Aan de Chinese brief van twee dagen tevoren werd geen aan dacht geschonken en „U blijft even eens doof" voor de oppositie van vele broederpartijen tegen „een haastige schismatieke bijeenkomst". Met. het bijeenroepen van de verga dering „slaat de 'Sowjet-Unie met opzet de weg tot haar eigen onder gang in", aldus de jongste brief. Rotterdamse nozems rumoerig in binnenstad ROTTERDAM, 29-8. In de bin- nenstad van Rotterdam is het de eerste dagen van vorige week tot min of meer ernstige schermutselin gen gekomen tussen grote groepen nozems en politie, waarbij aan bei de kanten rake klappen vielen. De politie is vrijdagavond begonnen met andere maatregelen. In plaats van, zoals in Amsterdam, te charge ren, werd in de Maasstad een ge luidswagen ingezet. De jongelui werd uitdrukkelijk verzocht niet sa men te scholen en rustig te blijven wandelen of naar huis te gaan. De laatste twee avonden met succes, ei* viel geen klap. HOEK VAN HOLLAND, 30-8. Het 14-jarige Amsterdamse meisje Rietje Afink, dat sedert 30 april spoorloos was, is zondagnamiddag in de Ilpen- damstraat in Hoek van Holland door de politie aangehouden. In de loop van de avond is het meisje door re chercheurs van de Amsterdamse kin derpolitie naar de hoofdstad over gebracht. Hiermede is een eind gekomen aan de zonder twijfel zeer avontuurlijke omzwervingen sedert 30 april van het Amsterdamse meisje Maria Al berta Afink. Haar arrestatie in Hoek van Hol land is te wijten aan haar eigen merkwaardige openhartigheid. Rond half. zes zondagavond stapte zij hotel „America" in Hoek van Holland bin nen en vroeg daar aan de ober-kei- GEERVLIET, 30-8. De huwelijksreis van een Nederlands-Ameri kaans paartje is zondagmiddag bijna in een ramp geëindigd toen de ballon waarmee zij als voorproefje van hun huwelijksreis vanuit Geervliet een tochtje wilden maken, bij het opstijgen in elektrici teitskabels verward raakte. De heer Vcrbrugghen, een Amerikaanse parachutist, en zijn 28- jarige bruid Hanny Visscher, die een cursus parachuutspringcn in de Verenigde Staten heeft gevolgd, zijn zaterdag in Den Haag ge trouwd. Zij stapten zondag opgewekt in de ballon van de heer Jan Boesman. Een plotselinge windstoot dreef de ballon echter kort na de start tegen elektriciteitskabels, zodat de vonken rondspatten. Het bruidspaar dook diep weg in de mand. Toeschouwers slaagden erin de ballon vast te leggen en de ballonvaarders te bevrijden. De heer Vcrbrugghen en de heer Boesman zijn later zonder nieuwe moeilijkheden weer opgestegen. Mevrouw Mimi Boesman nam de plaats in van het geschrokken bruidje, dat op zoek ging naar haar afgewaaide sluier. De huwelijksreis van het echtpaar Verbrugghcn, die zo ongelukkig begon, zal hen verder nog o.a. in Hawaï en Japan brengen. jtf-H 3 \*HElLBRONN. De kleine, tot nu toe onbekende plaats Fleln i7i de buurt van de Zuidivestduitse stad Heil- >ronn is sinds kort 'n trek pleister voor vele toeristen, die niet alleen wijn uit het vat, maar zelfs in hei vat willen, genieten. De kaste- \lein van dit vreemde wijn lokaal ontdekte het rijk versierde exemplaar v>orig jaar in één van de oude wijnkelders van Heilbronn Hij betaalde contant, kon het vat echter niet meene men, daar er nog 20.000 li ter kostbaar druivensap in lagen te rijpenVoordal hij het vat als attractie in zijn tuin kon opstellen, moesten er ook nog meer dan 300 kilogram wijnsteen van de 70 jaar oude eikehouten wanden gekrabd worden. Nu kunnen er behalve de kastelein en zijn zoon, die een handje helpt, 20 gasten in de buik van het val plaatsnemen. Daar bij de onverwachte drukte de ruimte niet groot genoeg was, wilde de gelukkige eigenaar nog een tweede vat kopen. Helaas zal daar van in de komende 12 tot 18 maanden ivaarschijnlijk niets van komen. Het wijn jaar 1964 is in West-Duits- land zo goed, dat de wijn boeren alle ter beschikking staande vaten nodig heb ben. Men zal dit jaar de rijke oogst zelfs in over- dekte zwembaden, tankwa- gens en plastic reservoirs moeien opslaan. ner, Marinus Baard, of zij voor één nacht een eenpersoons kamer kon huren. Zij was alleen en had bagage bij zich. Zoals gebruikelijk gaf de heer Baard haar een kaart om in te vullen. Dit deed zij zonder een ogen blik te aarzelen en geheel naar waar heid. De heer Baard zag dat zij als geboortejaar 1950 had ingevuld en vroeg of zij zich niet vergist had. Kennelijk maakte Rietje een oudere indruk. Op haar opmerking dat dit juist was zei hij haar dat hij dan toch wel even overleg moest plegen met de eigenaar, de heer Teun de Bie. Het is namelijk niet toegestaan meisjes van die leeftijd een hotel kamer te verhuren. De heer De Bie belde de politie op, wat aan Rietje ook werd gezegd. Even later kwam de heer Baard tot de ontdekking dat het meisje met achterlating van haar bagage en haar paspoort verdwenen was. Aanvanke lijk dacht men nog dat zij misschien naar het toilet was gegaan en wel weer spoedig terug zou komen. Maar toen opeens bleek een van de kel ners de situatie te begrijpen, door te zeggen „maar dat is toch het meisje dat gezocht wordt". Opnieuw werd de politie gebeld en ging men op zoek naar de verdwe nen Rietje. Deze meldde zich echter prompt, want zij bestelde - Frans sprekend - bij het naast het hotel gelegen taxibedrijf een wagen. De aanwezigheid van Rietje in Hoek van Holland was toen echter al zozeer bekend, dat de taxi niet naar het opgegeven adres in de II- pendamstraat ging, maar de chauf feur onmiddellijk de politie belde. De door Rietje verwachte taxi werd 'dan ook een politiewagen. Uit het optreden van het meisje in het hotel bleek dat zij in ieder geval op dit moment alleen was en niet rf>eer erg zeker van haar zaak. Tegen de politie heeft Rietje ver teld tijdens haar afwezigheid in Pa rijs te hebben vertoefd. PHILADELPHIA, 29-8. De leiders van de beweging tegen rassenschei ding en de negerpredikanten in Phi ladelphia hebben zaterdag hun steun betuigd aan burgemeester James Ta- te, als hij zou besluiten gouverneur Scranton van Pennsylvania te ver zoeken om eenheden van de natio nale garde voor het herstel van de orde in zjjn stad. De negerleiders verklaarden dat relletjes die zich in de nacht van vrjjdag op zaterdag in de negerwijken hebben voorgedaan, niets te maken hadden met de strijd voor rassengelijkheid. Zij adviseerden de burgemeester van de diensten van een groot aan tal negerburgers gebruik te maken cm de politie bij haar taak te hel pen. Bij de ongeregeldheden liepen 117 burgers en 35 politiemannen ver wondingen op; 107 negers zijn aan gehouden. Op last van gouverneur Scranton zijn bepaalde drankwinkels gesloten. TOKIO, 29-8. Het dreigende ge vaar van een cholera-epidemie tij dens de Olympische spelen is bezwo ren. De Japanse minister van volks gezondheid Hiroschi Kanda heeft vrijdag in een kabinetszitting ver klaard, dat er geen gevaar bestaat, dat deze besmettelijke ziekte om zich heen zal grijpen. Het is voor de Ja panners een grote schok geweest, toen zij vernamen dat maandag jl. een 23-jarige loodgieter aan cholera was overleden. Twee dagen latei- nam het ziekenhuis een man op. die eveneens symptomen van cholera- besmetting vertoonde. Direct erop werden uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen, waarbij honderd duizenden tegen cholera werden in geënt. MOSKOU. 29-8. Diplomaten die contacten onderhouden met Oelan Bator, de hoofdstad van Mongolië, hebben vrijdag in Moskou gezegd dat communistisch China de door voerhandel naar Mongolië uit Chine se havens heeft geblokkeerd. Mon golië ligt tussen de Sowjet-Unie en China en heeft zich het ongenoegen van China op de hals gehaald door zich achter Chroesjtsjef te scharen in het ideologische geschil. Mongo lië is volgens de zegslieden nu ge noodzaakt de langere en duurdere weg over Siberië te gebruiken voor zijn, weliswaar beperkte, handel met de rest van de wereld. De relletjes deden zich voor in de krottenwijken waar ongeveer tweë derden van 600.000 negers van Phi ladelphia wonen. In totaal telt de stad twee miLjoen inwoners. Volgens de politie begonnen de moeilijkheden, toen politiemannen behulpzaam wilden zijn bij het weer op gang brengen van een auto, waar van de motor was afgeslagen. De automobilist weigerde deze hulp en zijn vrouw begon de politie te slaan. Al spoedig bemoeiden ook voorbij gangers zich met het geval, waar door het conflict zich uitbreidde tot een ware veldslag. Vernielzuchtige jeugd in Amsterdam AMSTERDAM, 29-8. De Amsler- damse politie heeft voor de tweede keer een charge uitgevoerd tegen naar schatting 500 Amsterdamse jon gelui die rondom het nationaal mo nument op de Dam waren samen geschoold. Evenals de eerste maal werden de jongelui, die het verkeer belemmer den en vernielingen aanrichtten, met behulp van enkele motorrijders van de radio-, auto- en motordienst uiteen gedreven. Tien jongens werden gearresteerd, van wie een aan de kinderpolitie is overgedragen. De anderen zijn voor verhoor naar het bureau gebracht. De jongelui vernielden geparkeer de auto's en brachten aanzienlijke schade toe aan een politiebus. An dere politiewagens welden evenals dal eerder het geval was met fiets bellen bekogeld. Auto reed op publiek in WINTERSWIJK, 30-8. Zaterdag middag is de automobilist P. L. V. uit Huizen (N.H.) i<n -de Gasthuis straat in het centrum van Winters wijk in een bocht de macht over het stuur van zijn auto kwijtge raakt en eerst het linker en daarna hel rechter trottoir opgereden, waar hij tot stilstand kwam. In het druk ke centrum - in Winterswijk was zaterdag een volksfeest - trof deze vreemde manoeuvre achit voetgan gers. Vijf van hen konden na onderzoek naar huis worden gestuurd. Drie. een oude man en een echtpaar, wer den opgenomen. De oude man klaag de over duizelingen. Beide anderen hadden een hersenschudding opge lopen. Tegenover de gemeentepolitie ver klaarde de iheer Versteeg slechts kort in het bezit van een rijbewijs te zijn. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wat we het hardste nodig (o hebben in het leven is iemand, >y die zorgt dat we doen wat we ft S kunnen. (v WAT IIQT VI Iets hogere middag- temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met zonnige perioden; zwakke tot matige wind tussen noord erf oost; koude nacht, morgenmiddag iets hogere tempearturen. 1 sept. Zon op 5.51, onder 19.28. Maan op onder 16.56. Nieuwe maan: 6 sept. te 5.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 sept. 9.44 v.m. 22.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 sept. 9.44 v.m. 22.25 n.m. Doodtij: 1 sept. Schatten uit wrakken Een groep onderzoekers uit Florida heeft muntstukken, zilveren en gouden sieraden ter waarde van drie d uier miljoen gulden, geborgen uit wrakken van Spaanse schepen die in 1715 door een orkaan bij de kust van Florida ter hoogte van het huidige Cape Kennedy waren vergaan en met buit voor de Spaanse kroon wareji geladen, aldus heeft het Amerikaanse aard rijkskundige genootschap me degedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1