-iriiïit Na de vakantie weer naar school De tuinbouw heeft tegenslag marrie s mogelijkheden NEDERLAND EN DE HONGERLIJDENDE VOLKEN VOOR Ét WIE GEZELLIG WIL FRITUREN I Expositie Ned. Spoorwegen ZIERIKZEEbCHE NIEUWSBODE vrydag 28 augustus 1904 NO. 19640 Hoge winkelprijzen en lage veilingprijzen De laatste jaren is het klachten- boek van de tuinbouw vrijwel blanco gebleven. Er waren wel eens strub belingen met komkommers in Duits land of met teeltvergunningen, maar dat ging voorbij. Er werd regelma tig uitgebreid, de prijzen waren re delijk tot zeer goed en knelpunten als bij het pluimvee, de melkpro- duktie of bepaalde akkerbouwge wassen bestonden er niet. Dat is dit jaar anders geworden. Tot aan de meimaand ging bet nog wei, maar sindsdien zijn de produ centenprijzen voor fruit en groen ten opvallend laag geworden. Vele tuirders zijn dan ook verre van te vreden en er is vrij veel doorge draaid. Laag waren de prijzen van aardbeien, zwarte bessen, rode bes sen, tcmaten, asperges, slaboncn, spinazie, tuinbonen, meloenen, kruis bessen, paprika en champignons; zeer laag waren af en toe de prijzen van bloemkool. Een bekend Doorbeeld vormen de industrie-aardbëien. De produktie was dit jaar d-iti de helft gro ter dan vorig jaar. Er werd vrijwel niets doorgedraaid maar de prijzen daalden tot zij 40 pet. lager waren dan in 196*5. Een ander voorbeeld levert de bloemkool. IVervan hadden wij de pr< dnklie met 44 pet. opgevoerd se dert vong jaar. Ook Duitsland en België hadden veel goede bloemkool, de hittegolven zorgden voor topaan- voeren en 'net gevolg was lage prij zen en vauK doordraaien. Wij produ ceerden 40 pet. meer stooktomaten dan vorig jaar en het resultaat was hetzelfde. Bij enkele produkten, zoals aard beien, zwarte bessen, frambozen, bloemkoolkomkommers, paprika, tomaten en asperges ondervinden wij in de belangrijkste afzetlanden (Duitsland, België, Skandinavië) wel eens concurrentie van oost-Europa, maar het is gebleken, dat deze dit jaar niet de doorslag heeft gegeven. Van de vele factoren die onze afzet bemoeilijkten, moeten genoemd wor den: natuurteelten in andere landen en goede eigen produktie van het af zetgebied. De hoofdoorzaak blijft echter de zeer grote produktiestij- ging in Nederland. Het grctc fruit Velen verwachten, dat aan het tijdperk van bijna ongebreidelde ex pansie bij groenten en fruit een ein de begint te komen. Dit lag in de lijn der verwachtingen. Het zijn soms maar kleine factoren die een teveel veroorzaken en de prijs doen kelderen, maar bij groenten en fruit zijn er vrij veel van die kleine fac toren, zoals de invoer in Duitsland uit oost-Europa en de grootte van de Duitse en Belgische eigen pro duktie. Het ziet er naar uit,-dat bei de in de toekomst wat aan beteke nis zullen ivinnen en dan is bij vele teelten het einde van de uitbreiding in zicht. Bij het grote fruit zijn de voor uitzichten voor peren redelijk, maar die voor appels minder goed. In vele landen, ook in Nederland, wordt een vrij grote oogst venoacht. De bui tenstaander redeneert in zo'n geval vaak, dat de grote opbrengst de lage prijs per kg. wel goed zal maken, maar het ziet er naar uit, dat dit niet het geval zal zijn. En gezien het nog steeds teruglopend areaal van appels is dat geen prettig vooruitzicht. Wat de fruitkwekers vooral dwars zit is het feit, dat de lage veiling- prijzen de consument niet of maar ten dele ten goede komen. Daardoor blijft er teveel aan de strijkstok han gen. Nu gunt men dat de tussenhan del wel, maar het is een naar ver schijnsel. Wat te doen Bij, lage veilingprijzen en te hoge consumentenprijzen worden de voor raden veel te langzaam geruimd doordat de consument geen extra hoeveelheden koopt. De detaillist heeft hier weinig hinder van, zolang zijn omzet gelijk blijft en zijn winst marge redelijk. Maar de fruitkwe kers menen, dat die marge verre van redelijk is. Zo heeft de heer Fram- bach, directeur van de veiling in Gronsveld, betoogd dat de hoge fruitprijzen in de winkels bijzonder schadelijk zijn voor de telers. Hot gaat er natuurlijk aller eerst om, dat de fruittelers me de profiteren van de (hoge prij zen, maar dat is thans niet het geval. Wij hebben in onze vei lingen een doelmatig werkend apparaat, maar het voorkomt niet, dat er tussen producenten prijs en consumentenprijs een kloof gaapt die ronduit een wan toestand genoemd 'kan worden. Het 'is zelfs zó erg, dat velen al weer terug gaan verlangen naai de toestand van vóór de veilin gen, dus van het eind van de vorige eeuw, toen de telers hun produkten op de markten aan voerden en iedereen daar kopen kon. Dat zou edhter de klok te rug zetten en onuitvoerbaar zijn. Desondanks komt het voor dat precies dezelfde kwaliteit en soort fruit in de winkel 70 cent kost en op de markt 16. Het komt voor, dat Yellow Traiisparant klasse I voor 10, 12 en 20 cent per kilo (al naar de maat) de veiling passeert, maar dat de huisvrouw in de winkel 50 tot 75 cent voor deze maten betaalt. Hoeveel groter zou de afname door de huisvrouw zijn geweest indien die winkelprijs de helft lager was! Dc afzet hapert De heer Frambach heeft zich de woede van de handel op de hals ge haald door te wijzen op de genoem de marge. Want grossier en detail list kunnen niet voor niets werken; zij zitten op hoge kosten. Zij zeggen o.m. dat het volmaakt zinloos is, te schrijven dat de handel 200, 300 of 400 pet. „winst" maakt op een kg. appels. Het gaat om het bedrag dat men moet winnen om een kg. appels te kunnen verhandelen, onverschil lig of men inkoopt voor 20 of voor SO cent per kg. Men kan dus niet zonder meer de tussenhandel de schuld geven. Wel kan men opmer ken, dat prijsdalingen op de veilin gen niet altijd snel gevolgd worden door prijsdalingen in de winkel. Men kan echter gerust stellen, dat de fruittelers, als zij de toestand on houdbaar achten, moeten zoeken naar kortere wegen tussen veiling of kweker en huisvrouw. Zij zullen moeten komen met voorstellen om de distributie doelmatiger (en vooral goedkoper) te doen verlopen. En zo nodig zullen zij het zelf moeten be wijzen dat het beter kan. Voorlopig is er echter alleen de oplossing in zicht van het fruitbedrijf dat bin dingen heeft met het grootwinkelbe drijf. Appel en ei Bij de eieren is het net zo en de uitdrukking „voor een appel en een ei' 'is nu wel op de producenten van toepassing. Alleen kan bij de eieren gesteld worden, dat de tussenhandel allerminst doelmatig werkt. Er zijn teveel kleine verzamelaars en han delaars en ofschoon ieder (ook in verenigingsverbandvrij is om de eigen eieren te verkopen, wordt ei nog onvoldoende gebruik van ge maakt. Of zou de tussenhandel toch niet zo ondoelmatig werken als be weerd wordt? Wat wij nodig hebben is volledige overzichten van de producentenprijs en de consumentenprijs bij onze pro dukten over een heel kalenderjaar en op zoveel mogelijk plaatsen vast gesteld. Men kan op grond daarvan toch wel nagaan of een doeltreffen der distributie mogelijk is. Tot dus ver tasten wij echter nog in de mist. Wij mogen niet volstaan met het aanwijzen van misstanden; wij moe ten ze ook opheffen. De lage prijzen bij sommige produkten kunnen een stimulans zijn om een betere afzet en vooral een betere distributie na te streven. Hoe het echter precies- moet, weet op dit ogenblik niemand. KERKNIEUWS Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te TemeuzenK. D. van Dijk, Musselkanaal. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Urk: E. Venema, Zwijndreoht; te Dokkum: J. Kievit, Noordeloos. LAND- EN TUINBOUW Meer suikerbieten in Engeland De Britse regering heeft het toe gestane binnenlandse suikerbieten areaal met het oog op de wereld- suikersituatie voor 1964 met 8400 ha (5 procent) uitgebreid. Wordt deze extra oppervlakte geheel door de telers benut, dan zou dit 30 a 40.000 ton suiker kunnen opleveren. Deze uitbreiding is goedgekeurd wegens de hoge suikerprijzen op de wereldmarkt. Groot-Brittannië koopt tegenwoordig 15 procent van de be nodigde suiker tegen een prijs die is vastgesteld in het kader van de suikerovereenkomst met de Geme- nebestlanden (omgerekend f 45,90 per 100 kg), aldus „Landbouwwe- reldnieuws". UTRECHT. De 56-jarige mevrouw M. H. A. BrenninCkmeier-van der Pluijrn uit Utrecht 'is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat in de Biltsfcraat gebeurde. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: Dokter C. M. van Hoorn, -tel. (01110)- 2080. MIDDENSCHOUWEN: Dakter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)-480. OOSTERLAND-BRUINISSE: Dokter J. W. de Putter, Oosterland, tel. (01114)-280. DIERENARTS Dokter C. J. H. Sdheuerman, tel. (01110)-2180. (Slot) Zcals we zien leeft tegenwoordig reg zo'n 70 procent van de wereld bevolking in dergelijke ontwikke lingslanden, terwül slechts 30 pro cent leeft in die staten die een grote industriële ontwikkeling hebben. Tct deze laatstcn rekenen we hoofd zakelijk de Ver. Staten van Noord- Amerika en Canada, de verschillen-, dc industrieel ontwikkelde landen in Europa, de U.S.S.R., Australië, Nieuw Zeeland, Japan en de Unie van Zuid-Afrika. De tegenstellingen tussen de ontwikkelingslanden en de geïndustrialiseerde landen zijn op politiek, econcmisch en sociaal ge bied zo ontzettend groot, dat ze in de gehele wereld, in alle politieke en wereldbeschouwelijke kringen als niet tclereerbaar worden gezien. Het probleem van de ontwikke lingslanden is een probleem van de industriële revolutie, die in de 19e eeuw is begonnen. Gedurende zo'n honderd jaar xvas het lijden van de mensenmassa's in de huidige geïn dustrialiseerde landen onbeschrijf lijk. In die periode moesten ze lang en hard werken tegen een naar ver houding laag loon. Het opkomende socialisme heeft de mensheid wak ker geschud en in snel tempo is de evolutie verder gegaan. De noodzaak van een menswaardig bestaan voor een ieder werd een begrip en sinds het ontstaan van de mensheid kwam voor het eerst welvaart voor allen in deze industrielanden. Zelfs nog om de eeuwwisseling leefde het grootste deel van de mensen, ook in de geïndustrialiseerde landen, in ar moede en ongeveer 30 pet. van hen leden honger. Geen aalmoezen De huidige situatie is een probleem met zeer vele facetten, dat zich uiteraard niet zo eenvoudig in en kele zinnen laat omschrijven. Het bovenstaande geeft echter wel enigs zins een beeld van de omvang en achtergronden van dit wereldpro bleem nummer 1. Het wordt daar door ook duidelijk waarom het voor alle ontwikkelde landen vrij wel het meest delicate en zwaarste probleem is tvaarvoor zij zich zien gesteld. Als christelijke landen, die op de bres staan voor de menselijkheid, hebben wij de dure plicht te helpen zoveel als in ons vermogen ligt. Daarnaast komt nog, dat wij er bo vendien zelf belang bij hebben, al was het alleen maar uit veiligheids overwegingen. De zich steeds meer toespitsende crisis tussen arme en rijke landen bedreigt onze veilig heid zeker zo érg als de controverse tussen oost en west. Als derde punt van belang speelt bovendien de toekomstige economi sche ontwikkeling van onze indus trielanden een rol. Want er zal een maal een dag komen, dat ook die r :v:: Ingezonden mededeling ^sommest ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM Na de heerlijke, lange vakantie is het weer schoolgaan geblazen en dat is de tijd om naar een nieuw pakje voor het nieuwe schoolseizoen te kijken. Het ontbreekt op het terrein van de kindermode niet aan nieuwe snufjes. Vooral in het exclusivere genre is er heel veel goede kinder mode - met nadruk op MODE, want dat is het tegenwoordig ook voor de jonge schoolgaande garde. Zo staat er links op de tekening de Caban. Het is een soort zeemans- jopper, hier van zuiver wollen duf fel, met koperen ankerknoopjes. Hieronder draagt het meisje, de al tijd modieuze kilt, die wanneer hij van zuiver wol is (eventueel bewerkt met een" extra plooihoudende finish), goed plooihoudend, sterk, warm en comfortabel is. Hiernaast een wollen overgooier van grappige snit, die uitermate ge schikt is voor school. De kleur is gifgroen met zwarte wollen tres- langs het befje en zakjes. Tussen twee haakjes: Zwart is ook voor de kinderen modekleur. De kniebroek Het ontdeugende tweetal rechts boven draagt de zogenaamde kni ckerbocker of kniebroek. De jongen heeft er een bijpassend vest bij in het Sherlock-Holmes-ruitje. Ook de dames dragen tegenwoordig naar Parijs voorbeeld kniebroeken; zo ook het meisje op dit. plaatje, dat overigens speciaal is getekend om haar gestreepte zuiver wollen col trui te demonstreren. De strepen zijn alle even breed in de kleuren ma rine blauw en rood, maar het mag ook in marine en wit, anthraciet en lichtgrijs, beige en bruin. Hieronder een meisje in een zui ver wollen, handgeweven jurkje van eenvoudig model. Het kraagje en de manchetten zijn wit. Modieus is vooral de lange geruite stropdas, die wordt vastgeprikt met een kiltspeld. Jongens dragen naar school over het algemeen truien met lange, kor te of kniebroek. Voor hen is hier een zuiver wollen trui in ruitdessin met bijpassende muts (kleuren anthra ciet-wit) afgebeeld. Nu het toch over hoofdbedekking gaat - helemaal jong modieus zijn ook het petje (bijvoorbeeld van een wollen ruit met effen biezen langs de klep) voor meisjes en het Sher- Iock-Hoirhes-petje (links onder) van wollen ruit-stof, dat door jongens én meisjes kan worden gedragen. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES landen, waarvan de volkeren in bit tere armoede leven, tot groter wel stand zijn geraakt en waarop wij ze graag als handelspartners zullen willen aantrekken. Nu hebben we de mogelijkheid om door eerlijke en spontane hulp ons daar vrienden te maken. Dure plicht Maar het hangt er vanaf hoe die hulp wordt verleend. Met het ver strekken van aalmoezen komt men er niet. Want wie aalmoezen accep teert kan nooit een partner zijn. Van een partner wordt eigen activiteit verwacht. Daarom moet onze hulp er op gericht zijn de goede sluime rende krachten in de ontwikke lingslanden wakker te maken, aan te moedigen en te activeren, zodat onze hulp hen beweegt de hand zelf aan de ploeg te slaan om op die ma nier verder zichzelf te helpen. Wij kunnen en mogen geen leiders, maar slechts begeleiders zijn in dit voor hen nieuwe land. De twee miljard mensen in de ontwikkelingslanden op aarde zou men in drie groepen kunnen verde len. Daar is eerst een groep van de ze landen die onder invloed staat van het communistische oosten, een groep die hulp uit dat kamp krijgt en over het algemeen geen hulp van het westen kan of wil accepteren. Dan is er de tweede groep, die wel westerse hulp aanvaard en ook wes ters is georiënteerd en tenslotte een grote groep ontwikkelingslanden die zowel steun van west als van oost accepteertpolitiek gezien geen keus wenst te maken en zich ook niet wenst te binden. Zowel de westere als de oostelijke industrielanden maken in veel ge vallen de fout te trachten hun hulp aan bepaalde belangen té koppelen. Dat is iets dal de volkeren in de ontwikkelingslanden beslist niet ont gaat en op die manier zit er dikwijls aan deze hulp een navrante bijsmaak en wordt ze niet gezien als een echte spontane menselijke hulp, die slechts in staat is een ivare vriendschap bij deze volkeren voor ons wakker te roepen. Daarom zou het als het er op aankomt beter zijn, wannéér er geen hulp meer rechtstreeks van land tot land iverd verstrektdoch wanneer alle hulppotentieel van ka pitaal, apparatuur en mankracht centraal kwam van een onverdachte instelling, een supra nationaal or gaan, zoals de volkerenorganisatie. „Matthieu had teveel gedronken, daarom reed ik. Ik bracht hem thuis en nam toen de wagen mee 'hierheen, ik moest 'toch naar huis?" Tante Ans gniffelde. „Wees blij, dat je veiliig thuis 'gekomen bent, dat is de hoofdzaak. Zo, hier is je koffie. Goed sterk, daar 'knap je wel van op. Wil je brood?" Marrie trok een lelijk gezicht. „Hou opweet je niks leukers? Wie dentot er nu aan eten? Ik heb alleen maar dorst". Om 'twaalf uur kwam oom Piet thuis en begon 'de pret opnieuw. Marrie sdhaamde zioh een beetje, maar at toöh mee en na het eten voelde ze zioh een stuk beter. Onmiddellijk na het eten reed ze weg naar Sprang. Onlderweg dacht ze: Ik torijlg vast op m'n kop, omdat ik de wagen niet eerder terug ge bracht heb. Dooh dat viel mee, want toen ze de wagen voor het bordes geplaatst 'had en aanbelde, deelde de huisknecht mede, dat meneer nog niet bij de 'hand was. Marrie be greep, dat 'hij waarschijnlijk nog steeds in bed la'g. „Zeg maar tegen meneer, dat de wagen terug is. Ik iga wel met de bus naar huis". Ze liep naar 'het 'dorp, op zoek naar een baltebord, want ze had er 'geen idee van, hoe laat er een bus naar Waalwijk ging. In het dlorp werd ze niet veel wijzer, want de een zei: over een kwartier en de an der beweerde bij hoog en laag, 'dat 'hij net weg was en over een uur de volgende bus 'ging. Dan maar een eindje wandelen, dacht ze, dan knap ik misschien weer 'helemaal op. Ze sloeg de weg naar Waalwijk in en wandelde op haar gemak aan de kant. In ieder geval had ze een leuk feest gehad met 'haar 'baas en 'dat was wel een paar uurtjes hoofdpijn waard. Ten slotte had ze er nog een mooie avondjapon aan overgehouden, en schoenen Terwijl ze mijmerend over de stil le straatweg liep, 'had ze er geen erg in, dat een auto haar achterop kwam en vaart minderde. Op een (gegeven ogenblik schrok Marrie op van een stem, die haar bekend voor kwam en haar beval: „Zo, nou ont moeten we elkaar zonder teveel dak op het huis. Stap in, want ik moet met je praten". Ze draaide zich om en (blikte in het gezicht van Fons Hagen, die haar dreigend aankeek en kennelijk nog niet over zijn kater heen was. Doch meteen beheerste ze zioh weer, keek hem minachtend aan en zei: „Jij bestaat niet meer voor me. Laat me met rust. anders maak ik er werk van". Meteen liep ze verder, dooh Fons reed haar achterop en draaide de wagen zo naar de kant, dat ze on mogelijk verder 'kon. Opnieuw open de hij het portier. „Zeur niet, Mar rie, en stap in. Of wou je helemaal lopen naar Waalwijk? Ik breng je wel thuis". „Ik zal van je aanlbod geen ge bruik maken. Heb ik dat al niet eer der 'gezegd? Schiet op, lik kan er niet door". Hij stapte grimmig lachend uit en liep om de wagen heen naar haar toe. „Dat is ook juist de bedoeling. Kom, doe niet zo 'gök. Je houdt nog stedds van mij en van mij alleen. Dat zul je nooit kunnen ontkennen". Marrie leunde tegen een boom, 'haar handen voor zioh uit houdende in een afweerhouding. „Als je het waagt me aan te raken, zal ik je toch een oplawaai (geven", waar schuwde ze en 'kéék hem met drei gende blik aan. „Ik ben er juist voor in stemming". „Kom dan maar gauw bij me in de wagen", antwoordde hij, waar schijnlijk wel even geschrokken door haar besliste stem, want hij bleef op een meter afstand van haar staan en keek 'belangstellend toe. „Schiet op, jij. Ik wens niet langer door jou lastig gevallen te worden". Fons begon te grinniken. Hij hield zijn hoofd even sdheef, terwijl hij antwoordde: „Zo, zo, dus baas Tjeu is tegenwoordig de favoriet, hé?" Hij wenkte met het hoofd in de richting, vanwaar ze gekomen was. „Heeft-ie je vannacht mee naar huis geno men? En? Heb je het 'bij hem naar je zin gehad?" Een bloedgolf schoot Marrie naar het gezicht. „Jij schooier...." siste ze met ingehouden woede, „om zo iets gemeens van mij te denken". Ze keek hem minachtend aan, maar plotseling viel haar iets in. Lang zaam 'kwam er een glimlach om haar monld en liefjes vervolgde ze: „En gestel eens, dat 'het zo was, meneer Hagenwat zou u er dan mee te maken hebben? Nou?" Nu was 'het de beurt aan de man om rood aan te lopen. „Als ik 'm in m'n knuisten krijg, breek ik hem doormiddengromde 'hij, (haar kwaadaardig aankijkend. (Wordt vervolgd.) De sigaar komt meer ,in trek" DEN HAAG, 27-8. De sigaar is in ons land wat meer in trek geko men. De Nederlandse R.K. Vereni ging van Sigarenfabrikanten maakt dit op uit de banderollënstatitiek, die laat zien, dat er in 1963 in ons land 1137.9 miljoen sigaren werden gerookt of 39.7 miljoen meer dan in 1962. Daarbij deed zich een verschui ving voor van de dure sigaren naar de goedkope. Vooral bij de aller goedkoopste sigaren (van 4 tot 7 cent per stuk) trad een sterke verbruiks- stijging op. Hiervan werden er in het afgelopen jaar 253.9 miljoen ge rookt tegen 216.4 miljoen in 1962. In de hoogste prijsklassen deden zich echter verbruiksdalingen voor. De uitvoer van sigaren is in 1963 weer belangrijk gestegen, naar waarde gerekend nameliik met 18 procent tot 45 miljoen gulden. De belangrijkste afnemer van Neder landse sigaren bleef de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie, die voor 16 miljoen gulden importeerde (in 1962 voor 14 miljoen gulden). In de sigarenindustrie geschiedt de produktie meer en meer langs me chanische weg, zo zegt'het jaarver slag van de vereniging. Over de werkgelegenheid zegt het verslag, dat het aantal ingevolge de Ziekte wet verzekerde werknemers in een jaar tijds met ongeveer 8 procent is gedaald, namelijk van 11.348 op 1 oktober 1962 tot 10.429 op 1 oktober 1963. UTRECHT, 27-8. „Van stoom tot stroom" luidt het motto waaronder een tentoonstelling - -georganiseerd door. de jubilerende spoorwegen - volgende maand in Utrecht wordt gehouden. Een expositie die een overzicht (geeft van de ontwikkeling van de spoorwegen in de afgelopen 25 jaar. Speciale aandacht wordt besteed aan de elektrificatie van het spoor wegnet, de moderne beveiligingsme- tihoden en de ontwikkeling van bet reizigers- en goederenvervoer. De tentoonstelling die 1 september door president-directeur ir. J. Lohmann wordt geopend, duurt tot de 27e van die maand. Tijdens de tentoonstellingf wordt een filmpje vertoond, getiteld „Na zeven maanden", waarin een indruk wordt gegeven van 'het spoorwegver keer in Nederland gedurende de pe riode na de 'tweede wereldoorlog. Een speciaal onderdeel van de ten toonstelling vormt ihet werk van elf Nederlandse schilders, die hun visie hebben gegeven op het jubilerende bedrijf. Op een terrein naast de overdekte tentoonstellingsruimte 'kan de bezoe ker kennis maken mot het onder houdswerk, dat. bij -de spoorwegen wordt verricht. De bezoekers zullen 'hier op bijzondere manier actief bij worden betrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5