DE ZIERIKZEESCHE COURANT TOESTAND OP CYPRUS „GEVAARLIJK EN KWETSBAAR" Tuinman zoon Westduitsers naar Oost-Duitsland DRIEMANSCHAP GAAT REGEREN OVER ZUID-VIETNAM werd de uitzonderlijke warmte ver- Op Ameland brandt nu de aardgasvlam GROTE BOS- EN HEIDEBRAND WOEDDE IN BRABANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 augustus 1964 I2Iste jaargang No. 19610 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Reclakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Het a.s. koninklijk bezoek aan de Grevelingendani Mukarios wil Turkse troepen niet laten aflossen NICOSIA, 27-8. De Cyprische re gering heeft Turkije medegedeeld, dat zy niet zal instemmen met de ncrmale halfjaarlijkse aflossing van 250 militairen van het ongeveer 650 man sterke Turkse contingent op Cyprus Deze aflossing zou normaal maandag a.s. moeten geschieden. De Cyprische regering baseert dit op de eenzijdige opzegging, in april j.l., van de overeenkomsten van Zü- rich, waarin de status van Cyprus werd geregeld. Hierin werd Turkije het recht gegeven om 650 militairen op 't eiland legeren en Grieken land 950 man. De Turkse regering heeft destijds geweigerd de Cyprische opzegging te aanvaarden. Zij verklaarde dat elke aanval op het Turkse contingent zou worden beschouwd als een aan val op Turkije zelf. De mededeling der Cyprische re gering aan Ankara over het weige ren van een aflossing van Turkse militairen, die reeds verscheidene dagen geleden zou zijn afgezonden, heeft geleid tot grote activiteit on der de Westerse diplomaten in Ni cosia. Van welingelichte westerse diplo matieke zijde wordt verklaard, dat de toestand „gevaarlijk en kwets baar" is. Van CvDrische regeringszijde wordt verklaard, dat het „als gevolg van de aanvallen die Turkse militaire vliegtuigen drie weken geleden op Cyprus hebben gedaan, thans poli tiek onmogelijk is om nog meer Turkse troepen op het eiland toe te leien". Hieraan werd toegevoegd, dat de Cyprische regering bereid was deze zaak voor het internatio nale gerechtshof tc brengen. Amerikaanse „druk" in Ankara Ven bepaalde westerse diplomatie ke zijde werd in Nicosia verklaard, dat de Amerikaanse regering „ge weldige druk" in Ankara uitoefent cm te voorkomen dat Turkije de af lossing toch. qn wel met geweld. Ir at uitvoeren, terwijl Britse diplo maten doende zijn deze zaak met de regcring-Makarios te behandelen. Van diplomatieke zijde wordt te Nicosia vernomen, dat de Turkse eerste-minister, generaal Inönu Opstandelingenregering Stanleystad ontslagen LEOPOLDSTAD, 27-8. De burger lijke opslandelingcnrcgering die drie weken geleden in Stanleystad werd ingesteld, is door de opstandelingen- generaal Nicholas Olcnga ontslagen, zo is donderdag in Leopoldstad ver nomen. Dit blijkt uit een uitzending van radio-Stanle.vst.ad, die woensdag avond in Leopoldstad is beluisterd. Olenga, die zichzelf tot generaal benoemd heeft, zou zijn regering qnt- slagen hebben wegens „onmacht en voor de veiligheid schadelijke da den". De regering van Leopoldstad had vorige week gemeld dat Olenga bij een afgeslagen aanval op Boekavoe zou zijn gedood. Volgens de radio-uitzending is een college van zaakgelastigden met het bestuur van de stad belast. thans als gevolg van de geladen stemming in het Turkse leger en bij de Turkse luchtmacht in een moei lijke positie verkeert. Bovendien ziin de 250 militairen die moeten worden afgelost, dienstplichtigen. Indien zij langer onder de wapenen worden gehouden zou dit in een spe ciale wet door de Turkse volksver tegenwoordiging moeten worden goedgekeurd. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dat deze dip lomaten over inlichtingen beschik ken volgens welke Turkije bereid is om de aflossing, indien dit noodza kelijk zou zijn, volgende week onder dekking van vloot en luchtmacht te doen geschieden. Het Cyprisch-Turkse meningsver schil over de aflossing van Turkse militairen wordt in welingelichte Britse kringen op Cyprus „de ern stigste ontwikkeling op het eiland" genoemd, sinds de jongste Cyprische Ingezonden mededeling Naadloos tapijt voor uw salon Nylon tapijt voor uw woonkamer Plak tapijt voor uw trap Balatred - Tapiflex voor uw keuken en zeil of vloerbedekking voor uw slaapkamers. Wij adviseren U gaarne Uw tapytenspecialist: woninginrichters Mol 19 Zierikzee Brand in coöperatieve strokartonfabriek APPINGEDAM, 27-8. Donderdaa- avond omstreeks zes uur is een felle brand ontstaan in 'het 30 meter 'hoge ontstoffingsgebouw van de coöpera tieve strokartonfabriek „De Een dracht" te Appingetiam. Hoewel de brand in ongeveer een uur tij'ds kon worden bedwongen, is d'e schade aan de machines en aan ihet gebouw vrij groo't, voorlopig sohat men de scha de op 250.000 gu/lden. Het öntstof- fingsgebouw 'heeft een totale capa citeit van circa 800.000 kilo baksel per week, hetgeen neerkomt op on geveer 60 procent van de 'totale oroduktie. Over de oorzaak van de brand tast men nog in 'het duister. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. crisis, in december 1963, als gevolg van bepaalde maatregelen van pre sident Makarios, ontstond. Deze mening heeft by Westerse di- plcmaten in Nicosia post gevat, om dat dc jongste actie van de regering- Mo ka rios meer rechtstreeks het Turkse leger, dan de Turks-Cypri sche gemeenschap aangaat. OOST-BERLIJN, 27-8. Meer dan 60.000 Westduitsers en bewoners van west-Berlijn zijn tie afgelopen drie jaar naar oost-Duitslanld getrokken om zioh daar te vestigen, aldus heeft het Oost'duitse persbureau ADN don derdag gemeld. Gedurende de eerste helft van augustus besloten 513 Westduitsers de wijk naar oost-Duitsland te ne- men. Zij waren voornamelijk afkom stig uit het Roergebied. Prof. mr. dr. Van Rooy na ongeluk overleden DEN HAAG, 27-8. In de Ursula- kliniek in Wassenaar is donderdag middag op 57-jarige leeftyd over leden pref. mr. dr. M. H. van Rooy, r.k. geestelijke en hoogleraar aan de Rijksuniversiteit fe Groningen. Prof van Rooy werd in de Pau wenlaan in Den Haag achter het stuur van zijn auto onwel en botste tegen een stilstaande personenauto cp. In zeer ernstige toestand werd hij overgebracht naar de Ursulaklï-' niek in Wassenaar, waar bleek dat hij een hersenbloeding had. Prof. van Rooy was in Den Haag om het negende internationale straf- rechtcongces bij te wonen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's S In het geluk veel (9 broodvrienden y) >2 ln de armoede geen S noodvrienden. gj Op de conventie van de Amerikaanse democratische partij in Atlantic City is de senator Hubert Humphrey bij acclamatie uitgeroepen tot democratisch kandidaat voor het vice-presidentschap. - Foto: vlak na deze duidelijke kandidaatstelling werd deze foto gemaakt van het democratische duo in de verkiezingen van november. Veranderlijke bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui; zwakke tot matige wind draaiend naar westelijke rich tingen; enige verdere daling van temperatuur. 29 aug. Zon op 5.46, onder 19.34. Maan op 22.26, onder 13.08. 30 aug. Zon op 5.48, onder 19.32. Maan op 22.59, onder 14.29. 31 aug. Zon op 5.50, onder 19.30. Maan op 23.43, onder 15.47. Laatste kwartier:. 30 aug. te 10.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 aug. 6.59 v.'ip. 19.12 n.m. 30 aug. 7.44 v.ro^ 19.55 n.m. 31 aug. 8.33 v.m. 20.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 aug. 6.45 v.m. 19.08 n.m. 30 aug. 7.34 v.m. 19.53 n.m. 31 aug. 8.26 v.m. 20.56 n.m. Doodtij: 1 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De hittegolf bereikte donder dag zijn hoogtepunt, toen de tempe ratuur op verschillende plaatsen in het oosten en zuidoosten van ons Discriminatie van kleurlingen en van studenten AMSTERDAM, 27-8. - Dc Algemene Studentenvereniging Am sterdam (A.S.V.A.) heeft berekend dat naar schatting veertig pro cent van de mensen, die zich by haar melden als kamerverhuurder, geen kleurlingen in huis wil hebben. Bij het Maatschappelijk Ad vies- en Inlichtingenbureau (M.A.I.) in Amsterdam is dat percentage tachtig procent. De kamerverhuurders voeren bij de weigering van kleurlingen aan dat zy bezwaar hebben tegen hun leefwijze, zoals het op de kamer koken met veelvuldig gebruik van knoflook en het inviteren van telkens wisselende vriendinnetjes. Bovendien zeggen een aantal ver huurders slechte ervaringen met kleurlingen te hebben opgedaan. De Surinaamse en Antilliaanse studentenverenigingen hebben de A.S.V.A. onlangs verzocht om kamerverhuurders, die zich opgeven, onmiddellijk te vragen of zjj ook aan kleurlingen willen verhuren. Dit om tc voorkomen dat hun leden voor dichte deuren komen te staan. Mcj. I. Wijngaarden, leidster van de afdeling Amsterdam van het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau, zei er het volgende van :„Hct is waar dat naar globale schatting ongeveer tachtig pro cent van de mensen die zich bij ons opgeven, geen kleurlingen willen hebben .Niet alleen kleurlingen worden echter gediscrimineerd, want een nog hoger percentage, nl. vijf en negentig procent van onze kamerverhuurders wil geen studenten, omdat deze vaak 's nachts op zijn cn overdag slapen. Het vervelende van deze kwestie is dat een gekleurde student gauw zal denken dat hij geweigerd wordt om zijn huidskleur en niet omdat hy student is. Ook Italianen, Marok kanen, Spanjaarden cn Tunesiërs worden vaak geweigerd. Zelfs komt het soms nog voor dat mensen geen jood in huis willen heb ben. Dc voorkeur voor huurders met een bepaald geloof speelt een geringe rol". SAIGON, 27-8. De militaire raad in Zuid-Victnam heeft donderdag besloten tot instelling van een drie manschap, dat de regering ever het land iu handen zal nemen. Be raad besloot verder zichzelf te ontbinden Dc afgetreden president Ngoeyen Khanh zal deel uitmaken van het nieuwe driemanschap. In een officiële bekendmaking eerden de leden in tie volgende volgorde opgesomd: generaal Doeong van Min'h, oud-president; generaal Ngoeyen Klhanh en generaal Tran Thien Kh*iem, oud-minister van de- fensie. De leden van de militaire raad zuilen 'terugkeren naar hun Anti-Amerikaanse betoging in Ankara ANKARA, 27-8. Donderdagavond is in Ankara de eerste demonstratie tegen de Cyprus-politiek van Was hington gehouden. Duizend mensen riepen „Yankee go home". Op span doeken stond „Amerika, speel niet met onze trots" en „Wij zijn voor dollars niet te koop". De politie voorkwam dat men de Amerikaanse ambassade bereikte. Ernstige incidenten hebben zich niet voorgedaan. Cbroesjtsjov in Praag PRAAG, 27-8. Chroesjtsjov heeft donderdag in Praag een rede gehou den waarin hy zowel dc Chinezen als het Amerikaanse „imperialisme" aanviel. Kort na zijn aankomst sprak hij zijn rede uit op het middeleeuwse stadsplein van Praag, bij het stand beeld van de protestantse hervormer Jan Huss. Een menigte van naar schatting honderdduizend personen hoorde hem aan. Chroesjtsjov beschuldigde de Chi nese leiders ervan, een breuk in de internationale communistische be weging te willen veroorzaken. HILVERSUM. De 7-jarige Rob Jager uit Hilversum is donderdag middag op dc Lage Naarderweg tus sen Hilversum cn Bussum voor de ogen van zijn vader door een auto aangereden en op slag gedood. De jongen was tegenover het zwembad „Crailo" dat aan deze verkeersweg is gelegen, de rijweg overgestoken naar een ijstentje. militaire posten. Het driemanschap heeft tot taak een nationaal congres bijeen te roepen. Dit congres zal, al dus de bekendmaking, een nieuw staatshoofd kiezen en tezelfdertijd een tijdelijke nationale vergadering in het leven te roepen. De president Uit gewoonlijk goedingelichte kring werd vernomen dat generaal K'hiem de wens had te kennen ge geven president te worden met ge neraal Minh als eerste-minister. Voorts zouden tie Amerikanen geen steun hébben willen verlenen aan een bestuur, waarin generaal Khanh niet was vertegenwoordigd. Toen echter donderdag betogingen uitbraken ten gunste van generaal Khanh zouden tie generaals Khiem en Minh er in toegestemd hebben Meisje geraakt door schroef van speedboat AMSTERDAM. 27-8. Donderdag- avond is de 17-jarige Anke Vis uit Amsterdam toen zij met enige ken nissen in de IJsloot, een uitloper van de Nieuwe Meer, aan het zwem men was, door een speedboat over varen. Zij werd door de schroef ge raakt. Het meisje werd ernstig ge wond in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. De speedboat werd bestuurd door een 19-jarig meisje dat in het gezel schap was van haar verloofde. met Khanh samen te werken ten einde de Amerikaanse hulp niet ver loren te doen gaan. De bekendmaking van de vorming van het driemansdhap volgde kort na een betoging van katholieken buiten het hoofdkwartier waar tie militaire raad bijeenkwam. Militai ren opentien het vuur op de menigte waarbij tenminste vier personen ge dood werden en verscheidenen ge wond. In de middaguren was de rust in Saigon echter teruggekeerd, of schoon in verscheidene stadsdelen nog militairen aanwezig waren. dreven door aanvoer van koelere lucht van zee. Ondertussen daalde de luchtdruk vanmorgen boven Engeland en de Noordzee op de nadering van een depressie, waarvan het centrum ver moedelijk zaterdag op de Noordzee zal aankomen. Enige verdere daling van de temperatuur is daarom waar schijnlijk, terwijl de kans op een bui groter wordt. Een woordvoerder van'de com munistische partij van India heeft meegedeeld, dat de overheid sinds maandag meer dan 10.000 commu nisten heeft gearresteerd. Koortsachtige activiteit LEEUWARDEN, 27-8. Op Ame land brandt sinds enige uren een gasvlam. De directie van de Neder landse Aardcliemaatschappy heeft bevestigd, dat de N.A.M. donderdag op het eiland Ameland gas heeft aangeboord, op de boorlocatie van deze maatschappij by het dorp Hol- lum. Hoewel het waarschijnlijk s'leohits een reservoir betreft van geringe omvang is de structuur, aldus de NAM-direotie, van dien aard da't het de moeite loont om het veld verder uit te diepen. Het gas op Ameland bevindt zich op een diepte van ongeveer 3000 me ter. De NAM begon einti januari van dit jaar met boringen op Ameland. De laatste dagen heerste er reeds grote spanning op de 'boorlocatie, waar ieder moment het aanboren van gas werd verwadht. Hoewel 'dit nog niet officieel is be vestigd staat vrijwel vast dat ook tie Mobil Oil die op de Amelander hon boort zeer binnenkort gas denkt aan te boren. Op de boorlocatie van Mo bil Oil heerste donderdag koorts achtige aötiviteit en er werden in allerijl -deskundigen naar het eiland overgevlogen. Prachtig stuk natuurschoon nabij Oisterwijk ging verloren TILBURG. 27-8. Naar schattinR 100 ha bos cn heide zyn donderdag middag verleren gegaan, teen aan de rand van de gemeente Oisterwyk brand ontstond op de uitgestrekte Campinahcidc en het vuur zich met razende snelheid over een brede baan in dc richting Boxtel ver spreidde. Aangewakkerd door dc stevige zuidoostenwind vond het vuur gretig voedsel in het droge hout en de gloeiende hei. Het vrat zich eerst een weg door het dennenbos, waarna dc vlammen een open vlakte bereikten mei hier cn daar slechts kleine plukjes hei, die dank zy een speelse windvlaag aan vernieling ontkwamen. Het zonovergoten landschap werd als een uitgestrekt slagveld. Overal zwart geblakerd gewas met aan dc Oislervvijkse karnt nasmeulenti bos en. ver vooruit een geweldige hitte uitstralend, een donker rookgordijn met daartussen door fel gele vlam men, idle telkens hoog opschoten wanneer een plukje bos ten offer viel. Voor de vele toeristen uit Ois terwijk was het een spectaculair schouwspel. Vele ston'den in luchtige kleding met de neus op tie vlammen, antieren trokken zich van het on heilspellend gebeuren niets aan en bleven rustig zwemmen in de ven nen, die schuil gingen achter een rookgewaati van smeulend naald1- hout. Verloren natuurschoon De brandweren van Oisterwijk, Haaren en Boxtel waren spoedig na het uitbreken van de brand, dat moet omstreeks twaalf uur zijn geweest, ter plaatse. Zij werden geassisteerd door de 'bedrijfsbrandweer van de lcdorf-abriek Oisterwijk. Later op de middag rukten 'honderden man schappen aan uit de kazernes in Den Bosch en Tilburg. Tegen vijf uur werd ook tie Tilburgse ibrantiweer te hulp geroepen, die met twee tank auto's op het terrein van de brand verscheen. De Tiliburgers hadden even te voren een bosbrandje, waar bij 1 'ha. verloren ging 'in Moergestel, geblust in samenwerking met de brandweer uit die plaats en Hilva- renbeek. Na vele uren bad de brand nog niet aan kradhit ingeboet- Een sportvlieger vloog regelmatig over de 'heide om hier en daar weer op laaiende vlammen 'terstond te kun nen melden. Ondanks tie inspannin gen van zeer velen is opnieuw een prachtig stuik natuurschoon verloren gegaan. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Tegen Wart voor zes deelde men in Boxtel mede. dat. 'de brand op tie heidegrond grotendeels 'bedwongen was. Militairen, die met tankwagens aan de blussing deelnamen, hadden de heidebrand voor het. grootste deel onder de knie. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1