Absurditeiten in Saigon marrie s mogelijkheden doodt direct elk insekt! VAN NART TOT HART Een markt voor onderhandse leningen Cycloon treft Haïti Begrafenis Togliatti OVER VEILIG PIJNSTILLEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 augustus 1964 No. 1903» BLIK DOOR HET WERELD Het moet voor de Amerikanen wel een ontnuchterende ervaring zijn dat in Saigon Zuidvietnamese stu denten hij betogingen tegen de re gering van president Khan in ene moeite door de Yankees naar huis toe wensen. En dat terwijl die zelf de studenten met nadruk aanvoeren dat ze zeer anti-communistisch zijn En wie meer dan de Amerikanen helpen om de rode omwenteling te voorkomen? Het is natuurlijk absurd dat de beste helper tegen de Viet Cong uit gejouwd wordt. En het is ook ab surd dat in een land dat toch inder daad gewikkeld is in een gevecht op leven en 'dood met communistische rebellen en passant even zulke be togingen worden gehouden. Derge lijke binnenlandse onrust - de stu denten zouden begrip genoeg hebben om dat in te zien - kan alleen maar de Viet Cong helpen. Maar er is ook een ander aspect aan de zaak. Onder het dictatoriale bewind van Diem hebben de studen ten gezien hoe een hele famiüekliek goede sier kon maken met behulp van de macht die ze zich verworven had. En ze zien het met Khan de zelfde kant uitgaan. Wat Kahn kan Zolang die alleen maar leider van een junta was met een beperkt doel - voorkomen dat de inspanning te gen de Viet Cong verslapte - was dat nog min of meer aanvaardbaar, mits het duidelijk een overgangs regeling zou zijn. Khan liet zich echter zonder meer tot president uitroepen, als het ware om te sym boliseren dat dit de nieuwe en blij vende situatie was. Onder Diem kwamen de betogin gen zo laat dat de president de macht had om alle oppositie de kop in te drukken. De studenten van nu heb ben het niet eerst zo ver willen la ten komen, waarschijnlijk in de overtuiging dat het weinig zin heeft de volksrepubliek d la Ho Tsi Min te voorkomen om er een dictatuur a la Diem voor in de plaats te krij gen. En de zelfverbranding der Boeddhistische monniken, waarmee de val van het huis van Diem inzet te, dreigde zich te gaan herhalen. De Amerikanen hebben ferme druk op de aspirant-dictator moeten uitoefe nen om hem enkele verzachtende maatregelen in uitzicht te doen stel len. Maar er is een aloud spreek woord „Veel beloven en weinig ge ven De betogingen, bestormingen en vernielingen in Saigon geven nog eens nieuwe nadruk aan wat de hoofdzaak is in de strijd om Zuxd- Vietnam niet communistisch te laten worden. De mentaliteit van de be volking, die positief moet zijn inge steld: ze moet willen behouden wat ze heeft, liever dan te krijgen wat de noorderbuur haar toedenkt. Die filosofie verdedigt onder meer nu Cabot Lodge die met weinig succes in Europa sympathie voor de Ame rikaanse hulp in zuidoost-Azië komt wekken, een sympathie die met hulp verlening bewezen zou moeten worden. Meestal krijgt Lodge een nee te horen, of zoals in Den Haag, een heel zwak en bleek ja. Het verzet tegen het communisme moet een geestelijke basis hebben die leeft in de natie. Wat nu in Sai gon gebeurt kan alleen Peking maar verheugen, want het is een bewijs dat de Zuidviietnamezen die basis voor een vruchtbaar verzet nog maar amper hebben. Dat ze uitge jouwd worden zal het voor de Ame rikanen ook niet gemakkelijker ma ken die geestelijke instelling van de Zuidvietnamezen zo te maken dat het gevecht wat meer perspectief krijgt dan het nu heeft. Togliatti Met het heengaan van Togliatti, de leider van de grootste communis tische partij buiten de Sowjet-Unie, verdween een man van het Italiaan se politieke toneel die daarop een zeer belangrijke rol speelde. Hij was communist in hart en nieren, maar daar tegenover van aard een ver draagzaam mens: hij heeft een stu die gewijd aan de relatie tussen Ingezonden mededeling Ma communisme en verdraagzaamheid. Het bleek ook in zijn houding ten opzichte van het verdrag met de Heilige Stoel, dat Mussolini eens sloot. Na de oorlog was hij er voor het te laten voortbestaan en dat ze ker niet alleen om tactische redenen. De communistische partij van Ita lië heeft het de diverse rechtse en niet zo erg rechtse regeringen (na de grote coalitie vlak na de oorlog) be paald niet gemakkelijk gemaakt, maar dat is ook niet de taak van de oppositie. Daarentegen heeft Togli atti ook onverantwoord scherp age ren doorgaans verhoed. Over zijn opvolging zullen in de loop van mis schien nog wel enkele jaren allerlei topfiguren strijd voeren, al zal om der wille van de schijn der eensge zindheid nu wel iemand unaniem worden gekozen. Italië mag hopen dat de uiteindelijke nieuwe leider der C.P.I. de zelfde wijsheid heeft om om te gaan met de macht, die het communisme in Italië is. Jeiigdvandalisme in Olympisch Stadion AMSTERDAM, 26-8. Het steeds ernstiger vormen aannemende jeugd- vandalisme op de terreinen van het Olympisch Stadion vervult het be stuur van het sportpark met grote zorg. Er is sprake van jongelui, die zich, gewapend met stiletto's en boksbeugels en voorzien van inbre kerswerktuigen, toegang tot de vel den verschaffen, waar zij soms een regelmatige terreur uitoefenen, zo heeft de directie meegedeeld in de aandeelhoudersvergadering van N.V. het Nederlands Sportpark „Olym pisch Stadion". De laaste tijd zijn er onder de suppoosten herhaaldelijk gewonden gevallen. Het is zelfs zo, dat thans voor de avonduren vrijwel geen sup poosten meer te kriigen zijn. De heer D. J. Bessem, directeur van het stadion, sprak van „een enorme personeelsellende, die hoe langer hoe erger wordt. Een kernenergiecentrale 's-HERTOGENBOSCH, 26-8. Naar verwachting zal eind 1964 de defini tieve beslissing worden genomen om trent de bouw en de inrichting van een kernenergiecentrale voor reke ning van de produktiebedrijven, die deelnemen dn de N.V. Samenwerken de Elektriciteits Produktiebedrijven (S.E.P.). Voor de op te richten N.V. Gemeenschappelij ke Kernenergie centrale Nederland werden de sta tuten vastgesteld en een samenwer kingsovereenkomst tot stand ge bracht. kleintjes uit het binnen Oostduitse orders voor Nederlandse werven? DEN HAAG, 26-8. Oost-Duitsland stelt op het ogenblik pogingen in het werk in Nederland scheepsbouwor- ders te plaatsen, zo vernemen wij van de zijde van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel in Den Haag. Het gaat hier om de bouw van twee schepen van 10.000 ton en een groot aantal coasters. Met de bouw van deze schepen zai vermoe delijk een bedrag van 25 miljoen gulden gemoeid zijn. Een snelle bouw is voor de Oostduitsers van groot belang. Kan er dit jaar niet meer met de bouw worden begonnen, dan zullen de bouworders elders moeten worden geplaatst. De Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, die dit beschouwt als een volkomen serieuze poging van Oost-Duitsland om tot zaken te ko men, meent, dat de D.D.R. wel over de middelen beschikt om de op drachten te betalen. BUENOS AIRES. De Argentijnse ex-president Juan Peron heeft door middel van een. op de band opge nomen boodschap in Buenos Aires verklaard dat hij naar Argentinië zal terugkeren. AMSTERDAM. Vijfendertig Ne derlandse bedrijven zullen deelne men aan de internationale jaarbeurs in de Tsjechische plaats „Brno". pMM«eföfe ftktiec on<for meer t.g»v. UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS DEN HAAG. De 65-jarige portier N. P. Stuifbergen uit Delft is in de Ursulakliniek in Wassenaar overle den aan de gevolgen van een aan rijding. ROTTERDAM. Sind's zondagavond is de 58-jarige Belgische matroos Oami'l Marchant vermist. Men ver moedt dat hij bij 'het aan boord gaan van zijn schip, (het m.s. „Dimsma", dat aan de Rotterdamse Westerkade ligt, te water 'geraakt is en verdron ken. AMSTERDAM. Drie Amsterdamse jongemannen zijn gewond geraakt ■toen hun auto op de Frogerweg in West in botsing fewam cmet een daar geslipte Duitse vrachtauto met aan hangwagen. ASSEN. Een 'bedrag van 24 mil joen gulden zullen de verruiming en gedeeltelijke omlegging gaan kosten van de Hoogeveense vaart waarvoor de plannen in een vergevorderd sta dium verkeren. UTRECHT. Drie spoorbruggen over het Amsterdam-Rijnkanaal zul len in de eerstvolgende jaren plaats moeten maken voor nieuwe, grotere en hogere bruggen. Aan de eerste van het trio, de Demkaibrug dn Utrecht, wordt al hard gewerkt. Men streeft ernaar de nieuwe 'brug in de eerste helft van 1966 te vol tooien. ROOSENDAAL. Uit het kantoor van de administrateur van het 'korps commandotroepen in Roosendaal is een 'bedrag van 80.000 gulden gesto len. Dit geld was (bestemd voor de uitbetaling van de salarissen van of ficieren en onderofficieren van dit korps. MARKEN. De tweejarige Cornells van Altena is verdronken in een Sloot bij het huis van zijn ouders op Marken. HARDERWIJK. Bij Harderwijk is een militair vliegtuig in 'het Velu- wemeer gestort. De twee inzittenden - tweede luitenant J. K. Huisman en sergeant eerste klasse G. Vermeu len, beide uit Leeuwarden - zijn in veiligheid HAAKSBERGEN. De 67-jarige heer J. Westendorp uit Haaksbergen is bij Oen verkeersongeluk op de Rondweg bij deze plaats om het le ven gekomen. Hij stak met zijn fiets onverwacht de weg over en werd aangereden door een vrachtauto. AMSTERDAM. Volgens offioiële cijfers is in 1963 in Nederland een bedrag van 677.8 miljoen gulden uit gegeven aan reclame. GOUDA. De 35-jarige monteur C. C. A. van der Zijde dit Rotterdam, is in Gouda na ihet plaatsen van een t.v.-antenne van een 7,5 meter hoog dak gevallen en aan zijn verwondin gen - een sched'elibasisfractuur en snij wonden - bezwdken. Miljoenste Schipholbezoeker SCHIPHOL, 25-8. Evenals vo rige jaren heeft Schiphol zijn miljoenste bezoeker feestelijk binnen gehaald. Het was de 55-jarige mevr. M. Aaldijk-de Ruiter uit Sliedrecht, die met haar man kolenhandelaar een nichtje en een vriendinne tje van dat nichtje een dagje uit was naar onze nationale luchthaven. De directie van de N.V. Schiphol schonk het echtpaar twee reisbiljetten voor een retourvlucht naaf Parijs met een tegemoetko ming in de verblijfskosten, Martin's Aircharter nam het hele gezelschap meteen mee aan boord voor een gratis rondvlucht boven Amsterdam en de luchtvaartmaatschappij en kwamen in restaurant „De Wijde Wereld" aandragen met een stroom van kleinere ca deaus. Witte herders Officieel bestoof hy nog helemaal niet; de witte Duitse herder, want hij is tot nu toe nog niet in de vakliteratuur besproken en komt ook in het boek van de fokverenigingen nog niet voor. Daar vindt men alleen de grijze, de bruine en de zwarte vertegenwoordiger van dit uit Duitsland af komstige honderas. - De ambtelijke goedkeuring van deze nieuwe kleur zal wel niet lang meer op zich la ten wachten, want aan de voorwaarden tot erkenning van het nieuwe fokresul- taat is reeds voldaan. Ja renlang heeft de fokker Harry Kirves uit het dorp je Buer bij Osnabruck met één doel voor ogen krui- singsproeven genomen. Het komt misschien één keer in de dertig tot veertig jaar voor, dat er een witte her dershond geboren wordt. Meestal is het dan nog een albino, die alleen door gt- brek aan pigment een kleurloos vacht, een rose neus en rode ogen heeft. Harry Hirves had het ge luk, dat in zijn kennel een dier met een witte vacht, een natuurlijk zwarte neus en donkerbruine ogen ge boren werd. Dit werd de stamvader van de fokzui- vere drie reuen en vier te ven, waarmee Kirves thans het fokken van deze witte variëteit van de Duitse herder wil voortzetten. FINANCIËN EN ECONOMIE (Ingezonden) Het gezegde dat men voor een dubbeltje niet op de eerste rang kan zitten wordt gelogenstraft door de „van hart tot harV'-aktie, die dato 1 september aanvangt en 15 oktober aanstaande zal worden beëindigd. Vast staat dat vele houders van lo ten, die f 1,25 per stuk kosten en in 8 verschillende kleuren verkrijgbaar zijn, meervoudig (in sommige geval len zelfs duizendvoudig) 'het „inleg- geld" zullen terug ontvangen. Het prijzenpakket 'bedraagt f 150.000 (honderd vijftig duizend gulden) w.o. een hoofdprijs van f 50.000. Bij aankoop van 8 loten (f 10) ont vangt men een speciaal gratis lot betrekking hebbende op 4 gratis auto's mits de 8 loten worden door verkocht aan ouders, kinderen, echt genoot, echtgenote, bekenden enzo voort. Het 'kopen van „van hart tot hart" loten betekent steun verlenen op een breed maatschappelijk terrein, waartoe onder meer behoort de zorg voor thuislozen, hulp aan bejaarden, jeugd- en gezinszorg, wijk- en buurt werk. Het loterij-aspect is ook 'geko zen om de controleerbaarheid wet telijk te doen 'blijken. De kosten worden gecontroleerd en de beste ding wordt aan de hand van de aan vraag nagegaan. Ontvangen gelden worden beschikbaar gesteld aan het Koningin Juliana Fonds, dat instel lingen en organisaties subsidieert nadat aanvragen in orde zijn bevon den en welke subsidies Nederlan ders, die 'in nood verkeren, ten goe de komen. Van „hart tot hart" loten zijn ver krijgbaar bij verkoopadressen, ken baar aan raambiljetten. Loten kun nen ook rechtstreeks worden besteld bij het a'ktiekantoor. Het gironum mer luidt: 5 - alleen maar vijf - ten name van „Van hart tot ihart" - postbus 10 - Rotterdam. Indien men loten bestelt door middel van een briefkaart, brief of telefoon (nrs. 010-50000-54540 'dag en nacht bereik baar) worden de loten onder rem bours 'gezonden. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. Morgen (vrijdag) 28 augustus om 3 uur d's. Karens (huwelijksbevestiging) AMSTERDAM, 26-8. Plannen zyn uitgewerkt tot oprichting van een vereniging genaamd: Vereniging tot Bevordering van de Handel in On derhandse leningen, gevestigd te Amsterdam. De vereniging zal ten doel hebben het bevorderen van de verhandelbaarheid van- en de han del in bestaande onderhandse le ningen. Aldus werd op een persconferentie bekend gemaakt d'oor prof. dr. J. Engelfriet, voorzitter van de com missie van initiatiefnemers. Het doel zal de vereniging trach ten te bereiken door het organiseren van een markt, waar toe een regle ment is ontworpen, hetwelk de be palingen (inzake 'de (handel bevat. Men heeft de weg gekozen van een schriftelijke handel, zodat de bij 'de handel betrokkenen niet, zoals bij de 'effectenbeurs, al of niet via een ver tegenwoordiger, bij de verhandeling aanwezig zijn. De kosten van de vereniging en van de markt worden geraamd op ca, f 66.000 per jaar, het aantal leden op 380. Naar schatting zal de markt begin november kunnen beginnen. Zij zal eenmaal per week worden gehouden. Voorgesteld zal worden de kas-associatie in Amsterdam te ■benoemen tot centrale instantie. De initiatiefnemers ?ijn zich er va wbewust, dat 'de vereniging 'haar werkzaamheden aanvangt in een geld- en kapitaalmarkt, die als zeer moeilijk getypeerd 'kan worden. Een vereniging als deze richt men echter op voor een zeer lange termijn. PORT AU PRINCE, 26-8. De cy cloon „Cleo", die over de kust van het zuidelijke schiereiland' van Haiti heeft geraasd, heeft aan ruim 100 mensen het 'leven gekost. Duizenden mensen zijn dakloos. Alle verbindingen zijn verbroken. De stad Aux Cayes zou voor de 'helft verwoest zijn. Openbare gebouwen, ziekenhuizen, scholen en kerken zouden voor 'het grootste deel zwaar beschadigd zijn. Zware regenval na de doortocht van de cycloon maakte een schatting van de- schade vanuit de lucht dinsdag onmogelijk. UTRECHT. De directie van de Utrechtse sigarenfabriek Denova N.V., die in 1919 werd gesticht dooi de heer G. Witteveen sr. en op het ■hoogtepunt in de vooroorlogse jaren ruim 700 man personeel had, heeft besloten de produktie te staken en over te bren'gen naar het filiaalbe drijf in de Belgische grensplaats Arendonk, 'ten zuiden van Eindho ven. Ingezonden mededeling Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook veilig te geschieden. Reuma tiek, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel en „maag- veilig" met Togal. Neem ze in huis. Bij apothekers en drogisten. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. ROME, 26-8. De Italiaanse com munistische partij, de grootste van west-Europa, heeft ihaar«vrijdag ge storven leider Palmiro Togliatti de laatste eer bewezen met een indruk wekkende begrafenis, waarbij ook afgevaardigden van de andere Itali aanse politieke partijen en delega ties van communistische partijen uit het buitenland tegenwoordig waren. Meer dan 200.000 mensen stonden langs de route van de 'begrafenis stoet. Naar zijn werk LIMA, 26-8. Juist toen de geestelijke op het punt stond aan Teresa Romero Garcia de vraag te stellen of zij Alcides Zelada Saldana als haar wet tige echtgenoot wilde aan vaarden, weerklonk door de kerk de kreet: „Dat is mijn man". Deze was afkomstig van Saldana's vrouw, waarmee hij reeds getrouwd was en die, gevolgd door haar vijf „papa papa" roepende, kinderen over het middenpad naar het altaar holde. Het bruidje in-spé viel flauw en de „bruidegom" hol de de kerk uit, achtervolgd door de broers van de beetge nomen Teresa„Mijn man ging vanmorgen vroeg het huis uit en zei dat hij naar zijn werk ging", zo zei de echte mevrouw Saldana. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Half vier reden ze Den Bosch uit, doch nauwelijks buiten de stad, be val zet „Stop eens evenHij trapte op de rem en keek haar ver baasd aan. Gedecideerd besliste ze: „Ga jij maar op mijn plaats zitten, anders zie ik er van komen, dat we binnen een uur in een ziekenhuis liggen. Dat is toch geen rijden meer Aanvankelijk protesteerde hij nog even, doch Marrie was al rond ge lopen, schoof hem zonder meer opzij en nam plaats achter het stuur. Hoe wel ze ook een licht hoofd had, was ze door de buitenlucht al zoveel ont nuchterd, dat ze behoorlijk kon rij den. Ze bracht hem netjes naar huis, hielp hem de stoep op en opende voor hem de deur. „Morgen breng ik je wagen wel terug. Welterusten". Matthieu leunde tegen de deurpost en keek haar met lodderige ogen aan. „Krijg ik nieteens een af- scheidszoentje van je, Marrie? Dat is toch niet aardig". Ze wuifde vrolijk én lachte. „Mis schien een andere keer. Kruip maar gauw in bed, dat is het beste. En be dankt voor de prettige avond. Maf 16. Zaterdagsmorgens werd Marrie wakker met een raar gevoel in haar hoofd en een beroerde smaak in haar mond. Pas na enige tijd' rea liseerde ze zich, dat ze daverend feest 'gevierd' had met haar baas. En natuurlijk teveel gedronken, consta teerde ze met ergernis. Dus draaide ze zich om en probeerde weer te gaan slapen, maar beneden klonk het geschetter van de kinderen en na tien minuten zat ze weer over eind, haar hoofd in de handen. Was dat even een feestHaar voeten brandden nog van al dat dansen. Ze verlangde naar een 'heerlijk bad, maar was vooralsnog te beroerd om 'het bed uit te stappen. Hoe was het op het laatste ook weer gegaan? Hoe was ze eigenlijk thuisgekomen? Ze herinnerde er zich -niets meer van. Had hij haar gezoend bij de deur? Madden in de nadh't? Ja'hoe was dat 'gegaan? Ze -had hem thuisge bracht en toen met 'de auto hier heen Met een sprong was ze uit bed1 en liep naar het raam. Ze knippei'de tegen het felle zonlicht, maar zag 'toch buiten de grote, donkerblauwe Ford staan. Nu wist ze het weer. Matthieu was aan het slingeren gegaan, waar na ze het stuur overgenomen had. Hem had ze naar huis 'gebracht, ver volgens naar .huis -gereden, maar verder wist ze niets meer. Had ze de portieren wel gesloten? Ze wist het niet meer. In ieder geval stond de wagen nog voor de 'deur. Ze nam badhanddoek en zeep en ging douohen, waarna ze een paar hoofdpijntabielten 'innam. Maar «het leek nog steads, of er twintig ha mers op haar slapen (timmerden. Als een slaapwandelaarster kwam ze beneden, waar ze met een waar ge juich door de kinderen werd be groet. „Kalm aan, jongens, Marrie heëft een beetje hoofdpijn", zei ze, baai- ogen sluitend en op een stoel zak kend, „Het zullen er wel twee beetjes zijn, veronderstel ik", lachte tante Ans. „Je had vannacht, denk i'k, een aardig slokje op. Hoe laat was het? Of liever: hoe vvoe>g? Half vijf, ge loof ik. En heb jij die mooie auto meegebracht?" Marrie knikte. „Heb je koffie?" „Mel'k staat al 'op. Dat je nog vei lig thuisgekomen bent...." „Rijden kan ik wel slapende, als het moet. Maar ik was toch echt fris vannacht, eerlijk". Tante Ans gierde het uit. „Dat zal best, ja. Het was anders vast geen fris liedje, dat je vannacht zong. toen je de trap opging. Zelfs Piet werd er wakker van, en dat wil wat zeggen. We hebben het uitgeproest in 'bed". Marrie keek haar schaapachtig aan. „Wat zong ik tdan? Ga weg, je neemt me in de maling". „Vraag het straks maai* aan Piet, ais je mij niet gelooft. Weet je wat je zong? „Matthieu, die wou een zoentje hebben, hi-ha^hoOp nieuw schaterde ze het uit. „Die Marrie! En? kon-ie het?" „Wat (bedoel je?" „Nou, zoenen natuurlijk. Zog, jij kunt meedoen, hoor, als je naar een feest gaat. Vertel eens, was het leuk? En was je baas aardig?" Marrie zuchtte en steunde met haar hoofd onder 'haar armen op de tafel. „Het was moorddadig leuk zie je het niet aan me?" „Maar goc'd dat je vandaag nSet hoeft te werken. Hoe iheb je die wa gen meegekregen?" (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9